S)e£eki^(Soii/tant DE GROTE STAP Ronde Tafelconferentie wordt Woensdag gesloten 7 Milliard dollar Marshall-hulp Franse Constellation op Sao Miguel verongelukt Directeur: O. M. VAN OAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. 11824 Frankrijks eerste Atlantische vliegramp Bar. Papengracht 32, Telel 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd.. 14.15 p kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 5)e g,auden daetö l/OOR de gewone man, voor boe ren, burgers en buitenlui, is-nau welijks een levensstaat denkbaar, heerlijker dan liet koningschap. Het heeft wie zal het ontken nen? zijn voordelen koning te zijn. De huishoudelijke moeilijkheid hoe iedere week de eindjes aan-een te knopen, baart de koning geen zor gen. Zijn inkomen is, overeenkomstig zijn stand, vorstelijk. Waar hij gaat of staat wordt hij met eerbied en strijkages omgeven. Ieder plooit zich naar zijn wensen. En eens in het jaar rijdt hij, tussen hagen van gejubel en zakdoek-zwaaien, in de Gouden Koets door de hofstad. Leve de ko ning! 1_IOE bedrieglijk is de schijn, die het koningschap omstraalt. Hoe opgelegd het verguldsel van de Gouden Koets! Hoe eenzaam vaak en van men selijke troost verstoken de kille hoog heid van de troon! „Zie, het is de draagkoets van Salomon, door zes tig van Israels helden omringd, al len omgord met het zwaard Koning Salomon heeft zich een draagkoets laten maken uit Libanon- hout, de stijlen liet hij van zilver maken, haar leuning van goud, de zitting van purper, met ebbenhout van binnen bekleedDeze be schrijving van de luister waarmede koning Salomon, de zoon van David, omkleed was, is ontleend aan het Hooglied. Heel Jeruzalem liep uit, om de koning te huldigen! Men zal er van ópkijken en mis schien van opschrikken, dat deze Gouden Koets van Salomon plech tig komt voorgereden bij de herden king der Doornenkroon, met als joe lende achtergrond de zinsnede uit het St. Jans-evangelie: „Wees ge groet, koning, en zij gaven Hem kaakslagen." IS dit wrange spotternij van Chris *tus' Bruid? Ach. God! hoe staat haar het huilen nader dan het lachen, als zij deze wrede werkelijkheid ten tonele voert. Geen koningschap is zo teleur stellend geweest, ogenschijnlijk een mislukking gelijk. Geen hoofd is zo wankelend-zwaar neergezonken onder de druk van een met robijnen van bloed ver sierde kroon. Geen koning heeft zó wijd de ar men uitgestrekt, om het volk tot zich te trekken! „En voor dankbaar heid ontvang Ik van de meesten slechts oneerbiedigheden, koelheid en verachting" aldus openbaarde Christus' H. Hart. *70 gemakkelijk en lichtvaardig 4-* vleien we ons met de gedachte dat het de communisten zijn en de godloochenaars en de kerkvervol- gers, die de kaakslagen geven. En ongelovig wagen we met Judas te vragen: „Ben ik 't. Heer?" Een ko ning kan echter niet verraden wor den door zijn uitgesproken vijanden. Hij wordt alleen in het hart ge troffen door het verraad van zijn vrienden, vernederd door de koele bejegening van zijn vrienden, in het gezicht gespogen door de ondank van zijn vrienden. De koning, onze Koning, wenst niet de kille hoogheid van de troon. Hij wenst niet toegejuicht te worden in 't openbaar en alleen gelaten te wor den in het dagelijkse leven Wat hij verlangt, is de genegenheid van zijn volk en de sleutel van ieders hart. In ruil voor zijn onbeoerW-'ndle vriendschap en vorstelijke vrijgevig heid verwacht de Koning van ons een edelhartige toewijding en onwankel bare trouw aan zijn Persoon en aan de zaak die Hem het meest dier baar en, in allerdiepste zin, „een stuk van zijn leven" is: de Kerk. ALS nu morgen op het officiële kroningsfeest, Christus, met vors telijke luister van bloemen, gezang en kaarsen-illuminatie omgeven, in de Gouden Koets van zijn Koning- schan door de Kerk wordt gereden Als ge door het rij tuig-ven ster heenziende uw Konincr ontwaart met °en bebloed en besnuwd e^aat en Hij u groet met ziin gruweliik-door- boorde handen laten wii on*e Ko ning dan dat geven, waarom zijn door slaven gezwollen lippen woor- de1oos vragen. Het is niet veel waard dat harf van ons! Maar het is nu eenmaal het enige, wat Hij van ons wil heb ben. Niets meer, maar ook niets minder. Eerst dan mogen wij juichen: „Wees gegroet, Koning!" zonder vrees Hem tegelijkertijd er nog een kaakslag bij te geven. DE RONDE TAFEL-conferentie op haar laatste benen loopt en het er waarlijk naar Uitziet, dat zij op tijd klaar zal komen, begint men zich in Nederlandse kringen te rea liseren, wat het betekent: de souve- reiniteit over een zo belangrijk deel van het Rijksgebied over te dragen. Men had het natuurlijk al lang zien aankomen, want het was beloofd en een belofte hoort men na te ko men. Maar het was niemand precies duidelijk, hoe dat alles in z'n werk zou gaan en hoe de situatie voor de Nederlanders in Indië na de souve- reiniteitsoverdracht wel zou zijn. De jarenlange onderhandelingen, afge broken door tussentijdse politionele acties, deden een soort mentaliteit ontstaan van: „We zullen wel zien, wat er van komt". Maar nu is het zover. De Ronde Tafelconferentie is niet vastgelopen, zoals men een paar weken gelden meende; zij is het nog wel niet op alle punten eens gewor den met name niet over de kwes tie van Nieuw Guinea maar het laat zich aanzien, dat men op een paar eventueel onopgeloste kwesties het uiteindelijk slagen van de con ferentie niet zal laten stranden. Dan komt in de loop van December de for mele overdracht van de souvereini- teit en dan heeft de Moor zijn „Schuldigkeit" gedaan en kan hij heengaan. De ongerustheid over de toekomst komt nu pas goed los. De Indische ambtenaren hebben zich reeds laten horen; zij vrager zich af, wat er dan met hen zal geschieden. Zullen zij eenvoudig te horen krijgen: ophoe pelen en zien, dat je klaar komt? Of wordt er voor hen gezorgd en op welke wijze? Ook van militaire zijde vraagt men zich af, hoe dat nu moet gaan na de souvereiniteitsoverdracht. Moeten onze jongens zich nu meteen terugtrekken op de voornaamste ste den en de handhaving van de veilig heid en de orde aan de T. N. I. over laten? Men is er in Indonesië hele maal niet gerust op; dat blijkt uit alles. Ook krijgt men zowel in Ne derland als in Indonesië de indruk, dat het welslagen van de Ronde Ta felconferentie vooral te danken is aan de serie concessies, welke van Ne derlandse zijde is gedaan. Wat er is toegegeven en wat niet, is aan het Nederlandse volk niet bekend, want, zoals steeds in Indische aange legenheden, is ook hier de voorlich ting niet bepaald helder en volledig. OVER de klachten van de 20.000 Nederlandse ambtenaren in Indo nesië schrijft o.m. de „Nieuwe Cou rant het volgende: „Waarom vragen zij windt men zich in Nederland op over de totale negatie van primaire mensen rechten achter het ijzeren gordijn, in Hongarije, in Tsjecho-Slowakije en andere vazalstaten, en heeft men geen oog voor hetgeen straks in Indo nesië met de Nederlanders gaat ge beuren? De vertegenwoordigers van ambtenaren beweren dat, toen besprekingen in een beslissend stadium waren gekomen, zij een voudig werden geëlimineerd en later voor de voldongen feiten werden ge steld. De Nederlandse regering zou thans op het punt staan, deze 20.000 Nederlandse staatsburgers als levende have uit te leveren. Zoals een van de leden der Indonesische delegaties het plastisch uitdrukte: zij worden als koeien van de ene weide naar de andere gedreven. Zo voelt men het zelfs van die kant. n waaraan worden zij uitegle- verd? Niet aan een regering, welke een gevestigde reputatie heeft als werkgever, doch één welke nog niet de gelegenheid heeft gehad te bewij zen, dat zij orde en veiligheid, nor men van recht en rechtvaardigheid kan toepassen en handhaven." Men ontkomt inderdaad niet aan de indruk, dat er ondanks alle on derhandelingen een sprong in het duister wordt gedaan, waarvan wij alleen maar het beste kunnen hopen. Hierbij moet men evenwel niet vergeten, dat Nederland niet geheel vrij is, om zijn standpunt te bepalen en er aan vast te houden. De voogdij van het buitenland is maar al te goed bekend en heeft zich geducht laten voelen. Daarom zijn wij gedwongen om erg „soepel" te zijn, zelfs zo soe pel, dat wij dagelijks 669.000 gul dens neertellen voor de T.N.I. En dat in een tijd, waarin het steeds moei lijker wordt om de eindjes aan elkaar te knopen, waarin de belastingen stij gen tot duizelingwekkende hoogten en iedereen zich afvraagt, hoe hij de stijgende kosten van het levenson derhoud moet opvangen. Nu is het best mogelijk, dat deze uitgaven niet ten laste van de Ne derlandse belastingbetaler komen en de Republiek deze bedragen straks voor haar rekening zal nemen, maar dat neemt niet weg dat deze ont hulling juist omdat zoveel geld wordt uitgegeven ten bate van een strijdmacht, die ons nog altijd a!c „de vijand" beschouwt een we1 zeer vreemde indruk moet hebben gemaakt. Het is een symptoom van onze „soepelheid". Alleen Guinea-kwestie niet opgelost f\P WOENSDAG 2 November om twee uur 's middags zal de tweede - plenaire vergadering van de Ronde Tafelconferentie worden gehou den, welke tevens de sluitingszittihg van de conferentie zal zijn. Aldus staat in het communiqué, dat gisteravond na afloop van de vergadering van de Centrale commissie werd uit gegeven. In deze vergadering zijn de laat- e kwesties besproken, welke door de militaire commissie aan de Cen trale commissie zijn voorgelegd. De militaire commissie zal nu vóór het einde van de week de laatste hand leggen aan het opstellen van de ont- werp-overeenkomsten. Tenslotte is besloten dat op Dinsdagmorgen de resultaten van het werk der Centrale commissie in de verscheidene com missies zullen worden geformali seerd. Het A.N.P. meldt nog, dat een van de nog overgebleven punten van verschil in de militaire commissie, de kwestie van de vlootbasis Soerabaja, is opgelost. De Nederlandse marine zal Soerabaja als vlootbasis behou den. Deze basis komt echter geheel onder het gezag van de Republik In donesia Serikat. De commandant van de basis zal verantwoordelijk zijn voor de bewaking van de gebouwen en werkplaatsen van de marinebasis Hij is echter op zijn beurt verant- v oording schuldig aan de minister van defensie van de Republik Indo nesia Serikat. Vandaag zal de Centrale commis sie, aldus vernamen wij, de kwestie Nieuw-Guinea, het enige vraagstuk dat nog moet worden opgelost be spreken. Men verwacht, dat het een moeilijke bespreking zal worden. met de overige wereld zouden heb ben. De Catalina is voor de oorlog als viiegboot ontworpen^ en werd in de allieerde Hoge Commissie tegen DUITS PROTEST TEGEN GRENS WIJZIGINGEN VERWORPEN. Een Amerikaanse ambtenaar heeft meegedeeld, dat de geallieerde Ho ge Commissie een protest van de West-Duitse regering tegen correc ties van de Nederlands-Duitse grens heeft verworpen. In een brief aan kanselier Ade nauer zegt de commissie, dat de overdracht aan Nederland van het gebied bij Wijier en een deel van een Duitse weg slechts was geschied om de douanecontrole te vergemak kelijken en dat dit geen annexatie betekende. De Nederlandse regering had als compensatie vrijwillig afge zien van de andere gebieden. De regering van Westduitsland protesteerde op 4 October bij de ge CATALINA-AMPHIBIES VOOR INDONESIë In de loop van deze week arriveert op Schiphol een tweemotorig amphi- bie-vliegtuig van het type Convair Catalina. Dit toestel is bestemd voor het Interinsulair Bedrijf der K.L.M. in Batavia, dat thans reeds drie toe stellen van dit type in gebruik heeft; het is de eerste van vijf nabestelde toestellen, die vanuit Amerika via Schiphol naar Batavia wordt over gevlogen. De machine zal gedurende enige dagen op Schiphol blijven en daarna de reis naar Batavia vervol gen. De amphibie-vliegtuigen wo«*en "^bruikt voor het luchtverkeer naar die plaatsen, die niet over een vlieg- \e'd beschikken en anders door hun geïsoleerde ligging weinig contact NED VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 9 October na ver missing; sold. N. A. de Korte uit Leidschendam. Gesneuveld 9 October na ver missing: sold. J. A. Scholten uit Didam. Gesneuveld 9 October na ver missing: sold. H. A. Selie uit Amsterdam. oorlogsjaren veel gebruikt voor pa trouille vluchten boven zee, waarvoor hij door zijn grote reikwijdte zeer geschikt was; uit deze viiegboot werd later een amphibie ontwikkeld en het is dit type, dat thans door de K.L.M. wordt gebruikt. Het is een geheel metalen hoog dekker, de romp heeft een bootvorm is verder voorzien van een intrek baar onderstel met neuswiel; zodat het zowel op het water als op het land kan landen. Het toestel kan 18 passagiers vervoeren en de twee Pratt Whitney Twin Wasp motoren geven het een kruissnelheid van ruim 200 km per uur; de reikwijdte bedraagt ca. 5000 km De Catalina heeft een vleugelspanwijdte van 31,20 m. en een romplengte van 18 90 m.; het totaalgewicht is ruim 15 ton. AANHOUDING EN VRIJLATING FAMILIELEDEN VAN SUKARNO Blijkens uit Surabaja ontvangen berichten, welke van Nederlandse zijde werden bevestigd zijn de moe der en de getrouwde zuster van pre sident Sukarno enige dagen geleden door een Nederlandse instantie in hun woonplaats Blitar gearresteerd en na onderzoek door de plaatselijke autoriteiten inmiddels weer in vrij heid gesteld. „eenzijdige' grenswijzigingen provinicie Kleef en de wijze, waar op zij werden uitgevoerd. Nederland kreeg 64372 mi lioen dollar De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat het totaal van de verleende Marshall-hulp deze week de 7 mil liard dollar heeft overschreden. Sedert op 3 April 1948 met de hulpverlening begonnen werd heeft Engeland in totaal 1.914.705.000 dol lar ontvangen. Frankrijk neemt de tweede plaats in met een bedrag van 1.510.091.000 dollar. Italië ontving 794.060.000 dollar en Nederland I 643.659.000 dollar. Alle 48 inzittenden omgekomen FRANKRIJK heeft thans ook zijn e$rste grote vliegongeluk op de At lantische route. Wat gisteren reeds gevreesd werd, is bewaarheid geworden: de Constellation van de Air France, die bij de Azoren ver mist werd, is neergestort op een berg op het eiland Sao Miguel. Het toestel is in vlammen opgegaan en alle inzittenden, 48 personen, zijn om het leven gekomen. Het toestel was van Parijs op we g naar New York en had op de Azo ren een tussenlanding moeten maken. De piloot heeft zich gemeld, en gezegd, dat hij wilde landen op het vliegveld van het eiland St. Maria, Onder de doden bevinden zich ve le bekende personen: de violiste Gi- nette Neveu, de bokser Marcel Cer- dan, Jo Longman, zijn manager, Paul Jenser, zijn trainer en Boutel de Monvel, een bekende Franse schilder en illustrator. De beman ning telde elf koppen. Gezagvoerder was de heer Lanoue een van de beste piloten van de Air France. Hij was 37 jaar oud, had 6700 vlieguren achter de rug en had een afstand van 1.300.000 kilometers gevlogen. Het toestel is neergestort op Sao Miguel, een eiland dat geen vlieg veld rijk is. Reddingsploegen moes ten daarom eerst per schip over een CHINESE COMMUNISTEN AAN DE GRENS VAN HONGKONG Chinese communistische troepen hebben hun tenten opgeslagen in Tsjoemtsjoen, dat precies grenst aan de Engels wijk van Hongkong. Enige soldaten van het Chinese communistische leger gaan twee verslaggevers vóór in de hoofdstraat De nestor van de Westlandse tuinbouw, de heer J. Barendse, voor zitter van de Bond West:and, is 70 jaar geworden. Te dezer gelegenheid werd gisteren te Naaldwijk een re ceptie gehouden, waarop tal van vei lingbestuurders en tuinbouwautori- teiten hem kwamen gelukwensen. afstand van meer dan tachtig kilo meter van Santa Maria naar Sao Miguel worden gebracht. De vei binding met de andere eilanden is slecht en daarom heeft het zo lang geduurd voor men met zekerheid kon berichten dat geen van de 48 inzittenden de ramp heeft overleefd. Een inspecteur van de Franse burgerluchtvaart en drie employé's van de Air France zijn naar de Azoren vertrokken om er een onderzoek in te stellen. Het wrak van de Constellation ligt op ruim 1000 m. hoogte op de flank van de berg Algarvia. Te Parijs, op het kantoor van dé maatschappij vraagt een verslagen directie zich af, hoe het mogelijk is, dat men niets meer heeft gehoord, nadat de marconist had geseind: „gereed om te landen om 03.55 uur op vliegveld Santa Maria. Eerste étappe normaal afgelegd''. GINETTE NEVEU. De in 1920 geboren Franse violis- 2 Ginette Neveu, die thans bij de liegramp op de Azoren om het le en gekomen is, was een begaafde :unstenares, die ook in ons land ;een onbekende was. De bezoekers /an het Amsterdamse Concertge bouw bewaren de schoonste herinne ringen aan haar vertolkingen van Ravel's „Tzigane" en vioolconcerten van Mozart, Brahms en Beethoven. Op het openingsconcert van het Hol land Festival te Scheveningen in Juni j.l. speelde zij het Beethoven- concert. MARCEL CERDAN. De Franse middengewichtbokser Tarcel Cerdan, is op 22 Juli 1916 te 3idi Bel Abbes (Algiers) geboren. Op zesjarige leeftijd reeds bokste de Algerijn zijn eerste wedstrijd, een demonstratie, die door zijn vader (een verwoed boksliefhebber) werd doorgedreven. Op 21 September 1948 vierde Cerdan in Jersey City zijn grootste triomf: wereldkam pioen miadengewicht door opgeven van Tony Zale in de elfde ronde. Tegen alle verwachtingen in en ge handicapt door een schouderblessu re verloor de Fransman zijn wereld titel aan Jack Lamotta te Detroit op 17 Juni van dat jaar. De revanche zou geschieden op 2 December te New York, waarheen Cerdan met de verongelukte Constellation op weg was. Cerdan was gehuwd en vader van drie kinderen. De grootste kam pioen in de Franse sportgeschiedenis is met hem heengegaan. Een primair belang *7 IJ de Paus heeft geprezen en heeft noodzakelijk ver klaard het werken en streven van ue Kath. Bond v. h. Gezin. Alle maatschappelijke actie, indi vidueel en georganiseerd, moet voor ogen houden de rechten en de be langen van het gezin. Maar die rech ten en belangen zijn van zulk een primair en beslissend belang in en voor heel de samenleving, dat ge wenst en nodig is een organisatie met het speciale doel, die rechten en belangen te verdedigen en te behar tigen. De Kath. Bond v. h. Gezin in Lei den gaat zijn dertig-jarig bestaan vieren. In de dertig jaar, die achter ons liggen, is er veel bereikt voor het gezin, dank zij de doorwerking van de ideeën, van de beginselen, door de Kath Bond v. h. Gezin gepropa geerd. Men denke. hoe vóór dertig werd gedacht b.v. over kinder bijslag, kinderaftrek bij belastingen. Maar de waardering voor wat be reikt is, houdt niet in, mag niet in houden: tevredenheid! Er zijn nog ro vele verlangens, volkomen rede- ijke verlangens, waaraan voldaan móet worden, en naar welker bevre diging de Kath. Bond voor het Ge zin streeft met een activiteit en een vasthoudendheid, in overeenstem ming met de goede zaak van het gezin. Naast dc strijd voor en de verzor ging van de materiële belangen staat de propaganda voor, het apostolaat voor de gezonde, christelijke begin selen betreffende het wezen en de waarde van het gezin. Dat moet eigenlijk voorop staan en staat ook in de actie van de Kath. Bond v Ji. Gezin voorop. De Kath. Bond „Voor het Gezin" komt op voor de natuurrechten van het gezin: het recht op bescherming van de gaafheid van het gezin, zijn eenheid en onverbreekbaarheid; het recht op de opvoeding der kin deren; het recht op bescherming der jeugd tegen immorele maatschappelijke toestanden het recht op zelfstandigheid en on afhankelijkheid der gezinnen tegen over de staatsmacht. De Katholieke Bond „Voor het Ge zin" bevordert in eigen kring het godsdienstig-zedelijk leven van zijn leden; hij streeft er naar het inzicht tc verdiepen in de grote waarden van het huwelijks- en gezinsleven en de wil te sterken, die onverminderd te handhaven. Vooral in deze tijd is dit streven van de Bond van het hoogste actuele belang wat moet worden erkend door ieder, die niet blind is voor wat deze tijd te zien geeft. In de lijn van dit streven ligt de wijze, waarop de Bond nu zijn der tig-jarig bestaan wil vieren. Drie verdiepingsavonden voor alle katholieke gehuwden van Leiden. In de St. Petrus-kerk, om 8.15. Woensdag 2 Nov. is de eerste avond met het onderwerp: Het wereldplan. Donderdag 3 Nov. de tweede. Een in Liefde. Vrijdag 4 Nov. de derde: Verbon den gezinnen verbonden Volkeren. Spreker is op deze avonden de be kende pater Godefroy, Montfortaan. Verblijdend was enkele tijd gele den de belangstelling voor de bijeen komsten onder de titel; Dit is leven. Moge de belangstelling voor deze avonden die liggen in dezelfde lijn even verblijdend zijn. „Sensatie der verschijningen" /"\NDER bovenstaand opschrift plaatst de „Tijd" van gisteravond in grote opmaak een artikel van dr. E. J. van Croonenburg C.S.Sp. Wij citeren daaruit: „Wanneer de katholieken in sensatiezucht of ongezonde drang naar bovennatuurlijke verschijn selen direct gegrepen worden door de opgewonden sfeer, die elk gerucht van een verschijning rondom zich verspreidt, dan schaden zij niet slechts het ob jectieve onderzoek maar ook het aanzien van de Kerk. De anders denkenden, die ook bij zulke feiten steeds aanwezig zijn, zul len gemakkelijk de hele Kerk en haar leer belachelijk maken, wanneer achteraf blijkt, dat alles slechts een loos alarm was of er ger aan bedrog moet worden toe geschreven". Zolang de Kerk geen oordeel uit spreekt over de vraag of een ver schijning werkelijk een wonder is of een product van natuurlijke facto ren of bedrog zolang is grote voorzichtigheid geboden. 8-e.ti kuAiMje. „Wij moeten bidden, alsof wij niets uit onszelf kunnen, en werken, alsof wij alles uit onszelf vermogen".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1