SeftzidóeSoii/tci/nt Valse honderdjes tegen Franco De overdracht der souvereiniteit aan Indonesië Komt Hofman met een „ultimatum"? Valse munters beoogden Franco's val Zuidwesterstorm gierde over onze kuststrook KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. llf Directeur: C. AL VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. Bar. Papeogracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 et. p. m.tn. Telefoontjes 11.50 *t* Aibetalingscrediet pR zijn maar weinig dingen in de natuurlijke orde, welke naast hun lichtzijde niet ook een schaduw zijde hebben. Nu is het een hebbelijkheid van pessimisten, om die schaduwzijde het eerst en het meest en vaak zelfs uit sluitend te zien. Optimisten daarentegen schenken bij voorkeur hun aandacht aan de lichtzijde der dingen, waarbij zij ech ter niet moedwillig hun ogen sluiten voor de schaduwzijde. Utopisten, die niet met beide be nen op de begane grond staan, en daardoor ook niet een juiste kijk op de dingen rondom hen kunnen heb ben, zien in de dingen, die ze en wè veronderstellen: terecht als begerenswaardig beschouwen, niet een, als is 't nog zo kleine, zijde, welke als een schaduwzijde moet worden erkend, en welke in hun waardering, als deze volledig waar wil zijn, toch ook betrokken dient te worden. Dit ter inleiding van een paar korte opmerkingen, welke wij willen maken naar aanleiding van het in deze tijd óók door overheidssteun ge leide en gestimuleerde afbetalings- crediet. Het afbetalingscrediet had reeds voor de tweede wereldoorlog een grote vlucht genomen; In 1938 be droeg het bij het afbetalingsstelsel betrokken crediet circa 44 millioen of bijna 7 van de geschatte totale uitgaven der bevolking aan goede ren, die mede op afbetaling worden gekocht. Er zit ongetwijfeld aan het afbe talingsstelsel een lichtzijde, die wij moeten en ook graag willen waarde ren. Vooreerst als er op deze wijze goe deren kunnen worden gekocht, waar mede men kan produceren, waarmede men kan verdienen, en die men an ders, bij gebrek aan kapitaalkracht, zich niet zou hebben kunnen ver werven. Maar, ook wat betreft het kopen van niet-productieve goederen kan het afbetalings-stelsel sociaal-goede diensten bewijzen. Als het werkelijk nuttig is, bepaalde niet-productie ve goederen zichzelf of zijn gezin aan te schaffen, is natuurlijk het vooraf-sparen veel beter, dan het aoh- teraf-sparen door op afbetaling te kopen. Maar er kunnen omstandig heden zijn, welke in zulke gevallen n.l. het kopen van werkelijk nut tige niet-productieve zaken recht vaardigen, óók al is er niet vooraf gespaard. Dan kan een goed-geleid afbetalings-stelsel zijn diensten be wijzen. Een goed-geleid afbetalings stelsel. En hier zal inderdaad de Overheid een taak hebben, om de mensen te houden uit de klauwen van de afschuwelijke woeker. Maar: men zijn voorzichtig, men sluite de ogen niet voor de schaduw zijde, die aan het afbetalingsstelsel vast zit en die men zo veel mogelijk moet inperken. Hoe inperken? Door te propageren en de mensen er van te doordringen, dat zij, als zij het geld er niet voor hebben liggen, alléén in bijzondere omstandigheden mogen overgaan tot het kopen op crediet. Zeer juist merkte prof. dr. G. Groe- neveld onlangs op in een artikel in „De Gelderlander": „De kopers, die gebruik ma ken van het afbetalingscrediet, moeten uiteindelijk het geld spa ren. Dit sparen gebeurt echter niet vooruit maar achteraf; de gelden moeten uiteindelijk uit het toekomstige inkomen worden bespaard. Helaas is de inkomens positie bij tal van mensen niet zodanig dat zij inderdaad deze gelden binnen de gestelde ter mijn kunnen, opbrengen met alle gevolgen van dien. Anderen zul len hun aankopen moeten beper ken in de toekomst. Handel en industrie komen dan, op meer lange termijn beschouwd, te staan voor een ineenschrompeling van de koopkrachtige vraag". Ongelukkig degenen, die geen nood zakelijke dingen kunnen kopen, om dat zij nog moeten afbetalen op cre diet gekochte niet-noodzakelijke, zij 't dan min of meer gewenste, dingen. Ongelukkig voor hen, maar ook ten slotte voor de handeldrijvenden. Wij concluderen: het afbetalings crediet is geenszins onder alle om standigheden te veroordelen, maar het mag zeker niet worden gestimu leerd. Op 20 December in de Ridderzaal De overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indo nesië zal waarschijnlijk op 20 December tijdens een plechtigheid in de Ridderzaal door koningin Juliana worden verricht, zo verneemt Asso ciated Press. De plechtigheid zal worden bijgewoond door een speciale af vaardiging uit Indonesië. Verwacht wordt, dat de voltallige slotzitting van de R. T. C. op 3 November kan worden gehouden, hoewel over de kwestie der schulden en over de status van Nieuw Guinea nog geen overeenstemming is bereikt. Aangenomen wordt, dat de president van de V. S. I. voor de overdracht van de souvereiniteit zal worden gekozen. De Verenigde Staten van Indonesië zouden worden samengesteld uit vijftien federale staten en de Indonesische republiek. De Indonesische ge delegeerden ter R. T. C- zullen, nog steeds volgens Associated Press, mo gelijk voor 9 November uit Nederland kunnen vertrekken. Pest in Wonosari-gebied REEDS MEER DAN 1000 SLACHT OFFERS. De correspondent van Aneta be richt, dat een pestepidemie in het ge bied van Wonosarie, ten Zuid-Westen van Djogja, reeds meer dan 1000 slachtoffers heeft geëist, welk aantal dagelijks toeneemt. Te Wonosarie zal reeds binnen en kele dagen worden aangevangen met vaccinatie. De republikeinse minister van gezondheid, Surono, deelde aan Aneta mede, dat men op 8 November zal beginnen met vaccinatie op grote schaal. Voorts verklaarde hij, dat men te Djogja in staat is een vol doende hoeveelheid vaccins te pro duceren. HET UNIE-STATUUT GEHEEL GEREED. De moeilijkheden, die nog beston den omtrent de uiteindelijke tekst van het Unie-statuut zijn thans ge heel uit de weg geruimd, aldus ver neemt de speciale correspondent van het A. N. P. Het vraagstuk van de wederzijdse uitoefening der burgerschapsrechten is in deze zin opgelost, dat tussen de Unie-partners geen noemenswaar dig verschil zal wordesn gemaakt in de behandeling van elkanders bur gers Als er wel een verschil van beekenis moet worden gemaakt, zal dit gebaseerd zijn op redenen van nationaal belang of gemotiveerd moe ten worden door de noodzaak econo mische zwakke groepen van eigen burgers te beschermen. Aan het Unie-statuut zal voorts worden toegevoegd een opsomming van de algemeen menselijke rechten en vrijheden, welke partijen op zich nemen te waarborgen. In negentien punten worden in dit bijvoegsel een aantal rechten en vrijheden opge somd ontleend aan de ..declaration of human rights" van de Verenigde Naties. DE SCHEEPSRAMP MET DE „IVAR". De Deense vrachtboot „Ivar", die nabij Terschelling op een mijn liep, is door de sleepboten „Holland", „Oceaan", „Stortemelk" en „Texel" van de fa. Doeksen te Terschelling 10 mijl ten Noordoos ten van Terschelling buiten de vaar geul aan de grond gezet. Het schip zinkt echter steeds dieper weg. Zijaanzicht van de „Ivar" in de hachelijke positie, waarin het schip verkeert. Achter de „Ivar" is de sleepboot „Oceaan", welke ter as sistentie aanwezig zichtbaar. is, gedeeltelijk jMWry* ^ÉaHj 5 "P De „Ivar" zinkt dieper weg Twee man door neerstortend ijzer gedood Op het gedeeltelijk in de golven weggezonken Deense schip „Ivar' dat Maandagnacht bij Terschelling op een mijn is gelopen, heeft een speciale ANP-verslaggever gisteren tegen het middaguur een onderhoud gehad met kapitein Larsen, die thans als enige Deen op zijn schip is ge bleven. De sleepboten van de firma Doeksen, de „Holland" de „Oceaan", de „Stortemelk" en de „Texel", die elkander aflossen, hebben de „Ivar"' tien mijl ten Noordoosten van Ter schelling buiten de vaargeul aan de grond gezet. Het schip is echter in de loop van gisteren aanzienlijk verder weggezonken. Met het oog op de ruwe zee heeft men het pompen voorlopig maar gestaakt. De firma Doeksen heeft goede hoop het schip, dat een gat heeft aan bakboord, uit eindelijk een haven te kunnen bin nenslepen. Op het schip zelf kon den wij constateren, hoe de vijf man die in een der sloepen het schip trachtten te verlaten, zijn omgeko men. Van de davits zijn nog slechts een paar stompjes ijzer overgeble ven. Kapitein Larsen vertelde ons hoe de tweede machinist en een dek jongen onmiddellijk gedood werden door de neerstortende stangen van de davits. „Zij kregen het ijzer pre cies op hun hoofd", zeide hij ons „De andere drie zijn zonder twijfel spoedig verdronken". KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Voor het eerst na de huldigingsfeesten 1948 brachten H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag een of ficieel bezoek aan Amsterdam. H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard in de raadszaal luisterend ar de rede van de waarnemend burgemeester, wethouder B. C. Franke. SPORT EN POLITIEK IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Onderwijs in politiek maakt deel uit van de training van het Tsjecho- Slowaakse nationale ijs-hockeyteam, dat zich thans in een trainingskamp te Brno oefent. Het blad „Lidova De- mocracie" deelt mede, dat er strenge discipline heerst en dat elke dag een uur in ideologie gedoceerd wordt, waaraan 45 minuten discussie zijn vastgeknoopt. De drie beste spelers, Zabrodsky, Rozina en Knopasek, ko men dit jaar niet op de trainingslijst voor, omdat zij politiek ongeschikt worden geacht. De bedoeling bestaat om het stel sel van „vertrouwensmannen" te Praag uit te breiden tot het gehele gebied van de stad. Het doel hier van zou zijn „het contact tussen de plaatselijke autoriteiten en het volk te versterken". In werkelijkheid hebben deze „vertrouwensmannen" tot taak ieder aan te brengen, die verdacht wordt tegen het regiem te zijn. Meet samenwerking of anders iTWER HET BEZOEK, dat de admi nistrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman aan Europa gaat brengen, doen in Washington enigs zins sensationele geruchten de ronde. Hoffman zou de Marshall-landen een ultimatum gaan stellen, dat zou inhouden dat de Marhall-landen blijk moeten geven van een inniger samen werking en groter vastberadenheid bij hun herstelpogingen, willen zij niet de kans lopen de Marshall-hulp te verliezen. Hoffman heeft Dinsdag een onder houd gehad met Acheson en gisteren met Truman om de voorstellen te be spreken, die hij aan de O.E.E.S. zal voorleggen. Een van deze voorstel len zou zijn een verzoek tot herzie ning van de monetaire wetten om de uitwisseling der valuta's te verge makkelijken en uiteindelijk te ko men tot één valuta. Verder zou Hoff man aandringen op slechting der handelsbelemmeringen en vergro ting van de uitvoer naar het dollar- gebied. In Franse regeringskringen wordt aangenomen, dat Hoffman zal aandringen op de vorming van een West-Europese centrale resrvebank. Het zou een Europese tak van het in ternationale monetaire fonds of een afzonderlijke organisatie worden. INFORMATIEPROCES VOOR BEATIFICATIE De kerkelijke rechtbank van het aartsbisdom Wenen heeft het infor matieproces voor de zaligverklaring van de laatste keizer van Oostenrijk, Karei I van Habsburg-Lotharingen, met positieve resultaten afgesloten. Keizer Karei I was de zoon van aartshertog Otto en kleinzoon van een broer van keizer Frans Jozef. Hij werd geboren 17 Augustus 1887 te Persenbeug. Zijn opvoeding was zeer eenvoudig; zijn karakter stil, minzaam en godvruchtig. In 1911 huwde hij met prinses Zita van Bourbon-Parma, die 'hem acht kin deren schonk. Kroonprins geworden wegens de moord op aartshertog Ferdinand te Serajewo, speelde hij tijdens de we reldoorlog aanvankelijk een beschei den rol. Na de dood van keizer Frans Jozef in 1916 volgde hij hem 21 November 1916 op als keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije. Op 2 November 1918 deed hij af stand van de troon en vestigde zich in Zwitserland, van waaruit hij nog twee pogingen waagde tot herstel van de Hongaarse troon, die echter op weerstand stuitten van regent Horthy en van de kleine entente. Karei I van Habsburg-Lotharin gen stierf op 4 April 1922 op het eiland Madeira te Funchal. Spoedig werd zijn graf te Funchal een druk bezocht pelgrimsoord, waar talrijke wonderen zouden gebeuren. Het eigenlijke zaligverklaringspro ces zal, naar men verwacht, eerlang worden geopend. De aartsbisschop van Wenen, de bisschop van Funchal en de aartsbisschop van Quebec, waar zijn echtgenote met haar kin deren verblijft, zullen voor dit pro ces getuigen oproepen. „Maasbode". Het complot is thans opgerold De affaire van de valse honderd gulden biljetten, die te Luik werden gedrukt, blijkt een interessante politieke achtergrond te hebben. Men bleek n.l. van plan te zijn om een grote som gelds bijeen te brengen, waarvan de valse Nederlandse bankbiljetten hett begin kapitaal zouden hebben gevormd. De bedoeling was om een complot te vormen, dat over een milliard Spaanse peseta's zou moeten beschikken, om de regering van Franco omver te werpen. Maandag heeft het parket te Char leroi de laatste vier schakels in dit grote internationale complot gear resteerd. Het zijn Marcel Lebrun, notaris, 40 jaar oud, Jean Seron, industrieel, 45 jaar oud. Hector Re- nard, 37 jaar oud, wonende in Span je, Jos Landry, handelsreiziger, 34 jaar oud. Seron, Lebrun en Renard hebben elkaar op zekere dag te Charleroi ontmoet en daar besloten om een complot te vormen, hetwelk valse peseta's zou aanmaken. Re nard zou voor de uitgifte in Spanje zorgen. Lebrun heeft het geld ge leverd om de zaak te beginnen, maar spoedig bleek dat het niet voldoende was. Lebrun wilde geen geld meer four neren en de bende zon op midde len om haar kas te vullen. De reeds eerder gearresteerde De Conink, die later in het complot is opgeno men, kwam toen op het idee om bil jetten van honderd gulden te gaan maken en die te verkopen. De op brengst van het valse Nederlandse geld zou worden gebruikt om een perfectie installatie te kopen voor het vakkundig vervalsen van Spaan se peseta's. Windstoten van 120 km. per uur. De harde Zuidwester, die gisteren in de loop van de middag tot storm kracht toenam, heeft op tal van plaatsen, vooral ten land, ongelukken van min of meer ernstige aard ver oorzaakt. Nabij Ameland geraakte in de mid daguren de met stenen beladen tjalk „Geri" in moeilijkheden,- het gelukte de reddingboot „Abraham Foch" van de N.Z.H.R.M. de drie opvarenden ongedeerd van boord te halen. Te land daarentegen hebben zich verscheidene ernstige ongelukken voorgedaan, waarbij tot zover bekend één dode en meerdere gewonden zijn te betreuren. Gedurende de avond en het begin van de nacht heeft de storm nog in volle hevigheid gewoed. Langs de kust werden zelfs windstoten van 120 kilomter per uur geregistreerd. In de binnenwateren is het motor schip „Vrede" onder de gemeente Groot-Ammers (Z.-H.) door de golf slag ondergelopen en gezonken. De schipper en zijn vrouw konden zich met een roeibootje in veiligheid stel len. Het ernstigste ongeluk, dat de wind te land veroorzaakte, had te 's-Gravenhage plaats. Van een ge bouw aan de Nasaulaan foei om half- vijf in de middag een vijf kilo zwaar stenen ornament naar beneden, dat terecht kwam op de juist passerende 24-jarige F. G. uit Utrecht. De man zakte bewusteloos in elkaar. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korte tijd daarna aan de bekomen verwondingen overleed. Gistermiddag even na twee uur is van een van de bomen in het Wete ringplantsoen te Amsterdam een tak afgewaaid; ditmaal werden twee kin deren het slachtoffer. Deze kinderen liepen op het middenpad van het plantsoen toen de tak viel en hen raakte. Een der twee jongetjes kreeg een schedelbasisfractuur. Het andere jongetje brak een arm. De kinderen zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Een aanvankelijk onschuldig uit ziend schoorsteenbrandje in een wo ning te Tilburg, werd door de storm dermate aangewakkerd, dat het hele huis enkele minuten later in lichter laaie stond. Een ongeveer 50 meter verder gelegen boerderij werd' door de vonken getroffen en raakte even eens in brand. Zowel het woonhuis als de boerderij brandden uit. STORMEN IN HE KANAAL. Stormen woeden aan alle kusten van Frankrijk en hebben reeds acht mensenlevens geëist. Vooral in het Kanaal was de zee gisteren zeer wild. Bij Marseille kwam een sleepboot in botsing met een bananenschip, dat in dehaven werd geloodst. Drie zee lieden verdronken. Drie vissers sloegen overboord, bij Penmarch. Twee anderen waren daags te voren in deze omgeving ver dronken. Maar zover is het nooit geko men, juist op tijd werd de bende door de politie onschadelijk ge maakt. Hector Renard werd in Spanje gearreseerd. Hij beweerde dat hij handelde in opdracht van de Britse Intelligence Service. Het spreekt vanzelf dat men deze bru tale uitvlucht niet geloofde. Het onderzoek is nog in volle gang. Men doet nasporingen in Engeland en Frankrijk om er achter te komen over wat voor relaties Renard in die landen beschikte. TREINONGELUK TE BRUSSEL. Op het ogenblik, dat de electrische trein TervurenBrussel gistermid dag om 13.50 aan het station van de Leopoldswijk te Brussel binnenreed, heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan, waarbij een twaalftal perso nen werd gewond, van wie drie ern stig. De trein is in volle snelheid te gen de stootblokken gereden en heeft deze ingedeukt. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. IN MAART CANDIDAATSTELLING PROVINCIALE STATEN De candidaatstelling voor de ver kiezingen voor de Provinciale Staten zal 14 Maart 1950, de tweede Dinsdag van de maand, plaats hebben. De da tum van de verkiezingen wordt door gedeputeerde Staten vastgesteld. Er moet dan evenwel een termijn van minstens veertig dagen verlopen zijn. De verkiezingen worden op een Woensdag gehouden. OMZETBELASTING. Veel artikelen geheel vrij. Ter tegemoetkoming van de grote gezinnen en van'hen, die een laag of matig inkomen hebbene zullen de volgende artikelen geheel worden vrijgesteld bij de voorgenomen ver hoging van de omzetbelasting: eieren, kaas en gerookte haring (tot dusver reeds gedeeltelijk vrijgesteld), be schuit, krentenbrood- ontbijt- en pe perkoek, havermout, stroop en jam, koffie en thee, vleeswaren, gestoom de en gerookte vis, vis in het zuur, alsmede groente in blik en andere ge conserveerde groenten. Daarentegen zullen vlees en vis in blik of lucht dicht veruakt aan omzetbelasting blijven onderworpen en wel volgens een tussentarief. Ten slotte zal ook het herstellen van schoenen vrij zijn van omzetbelasting. Aldus blijkt uit een nadere mede deling, die de minister van Finan ciën aan de Tweede Kamer heeft ver strekt. De opbrengst van de omzetbelas ting zal hiermee dalen met naar schatting 30 milioen gulden per jaar. £m Uiteindelijk staat ieder mens een zaam en alleen voor zijn Rechter.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1