W ET Attlee kondigt bezuiniging aan TVlEDlNoS keerpunt DINSDAG 25 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT r-AGINA 2 Een bedrag van 280 millioen pond moet bezuinigd worden A TTLEE, de Britse minister-president, heeft gisteren in het Lagerhuis ■^een aantal bezuinigingsmaatregelen bekend gemaakt, die in totaal on geveer 280 millioen pond sterling per jaar zullen uitmaken. Ook heeft Attlee in een radio-toespraak de Britse werkgevers en werknemers ver zocht „ernstig te overwegen" langere werkdagen te maken „in deze tijd van nationale crisis". WAT WORDT INGEKROMPEN. Het geweldige bedrag van 280 mil lioen pond sterling per jaar, dat Att lee noemde in het Lagerhuis, moet o.a. worden bezuinigd op allerlei be langrijke projecten en wel: 30 millinoen op de defensie, 35 millioen op de woningbouw, 5 millioen op het onderwijs, 140 millioen op kapitaalsuitgaven, 10 millioen op het nationale ge zondheidsplan, 6 millioen op de voorlopige begro ting voor de landbouw en 1 millioen op de begrote kosten voor het Festival of Britain, dat in 1951 wordt gehouden. De bezuiniging op het gezondheids programma hoopt men te verkrijgen door voortaan betaling te vergen voor elk voorgeschreven geneesmiddel en wel tot een maximum van een shil ling. Tot dusverre waren alle recep ten kosteloos. Voorts kondigde Attlee aan, dat de regering een nieuw program voor de invoer uit het dollar-gebied heeft op gesteld, volgens hetwelk voor 1.200 millioen dollar per jaar zal worden ingevoerd. Dat betekent een bezuini ging van 25 pet. op het invoerpro- gram van 1.600 millioen dollar, dat eerder door Sir Stafford Cripps be kend was gemaakt. In een korte repliek op de toe spraak van de eerste-minister ver klaarde Churhill, dat de conserva tieve oppositie de bezuinigingsmaat regelen zal steunen. Hij betreurde het echter, dat ze niet twee of drie jaar eerder zijn genomen. LANGER WERKEN. Gisteravond heeft Attlee voor de radio tot het Britse volk gesproken. Hij vroeg de arbeiders en de werk gevers om ernstig te overwegen, of zij niet langer zouden kunnen werken". „Er is een geweldige krachtsin spanning noodzakelijk en daartoe is men nog niet gekomen. Er zijn arbei ders,' die slechts een minimum aan Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA 1930 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.33 Oog in al. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.08 Oog in al. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie 10.20 Voor de Vrouw. 12.00 Dansorkest. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken por tret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Pianoconcert. 16.00 Vragenbeant- woording. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd.. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.20 Sportreportage. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Rond om de antithese", causerie. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Promenade orkest. 20.55 „Van ander ras", hoorspel. 22.15 Herdenking S. H. Englander.: 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416. M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 9.00 Voor de jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 11.20 „De gestolen minnebrieven", hoorspel. 12.00 Strijkorkest. 2.30 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 14.30 Ka merorkest en solist. 15.30 -Koor en orgel. 16.00 Philatelistische causerie. 16.15 Voor de kinde.ren. 17.30 Vraag gesprek. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Fanfarecorps. 18.30 Voor de kinderen. 18.45 Streekuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Indonesisch nieuws. 19.00 Sport- commentaar en gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Radiophilharmonisch Orkest en so listen. 21.30 Zang en piano. 21.50 Blaaskwintet en piano. 22.15 Strijk kwartet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. werk verrichten, die onverschillig zijn en vrije dagen nemen, hoewel zij weten, dat men arbeiders nodig heeft De regering heeft beperkingen inge voerd en probeert om eerlijk te zijn en niet de gehele last op een enkel deel der gemenschap te leggen of de sociale diensten te benadelen. Een welvarende staat kan slechts welva rend blijven, indien zijn basis wordt gevormd door een gezonde economie. De eerste reactie op de verklaring van Attlee in het Lagerhuis was er een van opluchting, zo seint Reuter. Weliswaar zal de beurs van iedere Brit het te verduren krijgen, maar de kosten van het levensonderhoud worden niet onmiddellijk hoger. Verder is er gisteren bekend ge maakt, dat de prijs van benzine en petroleum wordt verhoogd. Dat is een gevolg van de devaluatie van het pond. De prijs per liter van benzine was 2 shilling en een halve penny en wordt 1 shilling three-pence. DE KATHOLIEKE KERK IN POLEN Radio-Vaticaan meldde gister avond, dat de onderhandelingen tus sen de Rooms-Katholieke Kerk en de Poolse regering te Warschau zijn her vat. De vorige maand werd gemeld, dat de Katholieke bisschoppen van Polen na besprekingen, die zes weken duur den, accoord waren gegaan met de meeste der regeringsvoorwaarden voor een werk-overeenkomst met de Kerk. Generaal Palffy, voormalig chef van de Hongaarse generale staf, ko lonel Bela Korondy, die met Palffy en Rajk terecht heeft gestaan, kolo nel Horvath van de Hongaarse poli tie en kolonel Nemeth, voormalig Hongaars militair attaché te Moskou, zijn gisteren terechtgesteld. Zij wa ren Vrijdag door een militair ge rechtshof in besloten zitting ter dood veroordeeld. Het Hongaars volksgerechtshof, dat Rajk veroordeelde, had de zaak van Palffy en Korondy naar de krijgsraad verwezen. Nemeth was in het proces tegen Rajk en Palffy als getuige versche nen en had verklaard, dat generaal Palffy hem als Hongaars militair at taché, doch in werkelijkheid als spion voor Tito, naar Moskou had gezon den. RUSSISCHE ZUIDPOOL- EXPEDITIE. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat een Sow jet-Russische flottielje uit de Zwarte-Zee-haven Odessa is vertrokken voor de jacht op walvis sen en het doen van wetenschappe lijke onderzoekingen in het Zuid poolgebied. ■■H l-krijgbaar bij apolhaker de superieur tandcream jpeclafllbranche. De motoreddingboot „Dorus Rij kex%s" van de NZHRM heeft gister middag dwars voor Oude Schild (Texel) op de z.g. Bollen het wrak gevonden van de Staverse jol, die sinds Zondagmiddag vermist werd. Aangenomen wordt, dat de beide opvarenden, de heren E. W. Beth, apotheker en K. Kos, kassier van de staatsloterij in Den Helder, verdron ken zijn. Hun lichamen zijn nog niet gevonden. Vermoedelijk is de jol Zondagmiddag door de storm over vallen op de randplaat vastgelopen en door de overkomende stortzeeën is gezonken. VOLLE AUTOBUS IN HET WATER GEREDEN Alle inzittenden met de schrik vrij In een bocht op de Hamweg tussen Harkstede en Woltersum (Gr) is gis teravond een volle autobus van de maatschappij Roland in het water ge reden. Wonder boven wonder deed zich geen enkel persoonlijk ongeluk voor. De passagiers konden de bus, die wel gekanteld was, maar niet ge heel onder water zat, rustig verlaten. De maatschappij Roland reed gis teravond voor het eerst op dit tra ject in verband met een stremming op het normale traject. Het ongeval is dus ook waarschijnlijk te wijten aan onbekendheid met de situatie ter ONDERSCHEIDING VOOR MGR. ROY. Tijdens een receptie in het aarts bisschoppelijk paleis te Quebec heeft de Nederlandse zaakgelastig de, H. F. Eschauzier, de aartsbis schop, mgr. Maurice Roy, die tevens Canadees hoofdaalmoezenier is, op de hoogte gesteld van zijn benoe ming door koningin Juliana tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau. De zaakgelastigde herinner de in een toespraak aan hetgeen mgr. Roy als legerbisschop van de Canadese troepen in Nederland heeft verricht en aan zijn persoon lijke belangstelling voor het mate riële en geestelijke welzijn van het Nederlandse volk. Mgr. Roy gewaag de in zijn dankwoord van zijn ge voelens van vriendschap en bewon dering voor de Nederlanders. Vele Canadese kerkelijke en burgerlijke autoriteiten waren bij de plechtig heid aanwezig. „Pax Romana" zal haar eerstvol gende driejaarlijkse congres in 1950 te Amsterdam houden. De aanvangs datum van het congres, dat zes da gen zal duren, is nog niet vastgesteld Voor de Zwolse economische poli tierechter stonden gisteren twee werkgevers uit Kampen terecht, die hadden geweigerd, enige gerepa trieerde militairen, en vroegere werknemers, in dienst terug te ne men. Volgens het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen zijn werk gevers hiertoe verplicht. De Officier van Justitie eiste voor elk geval f 500 boete, subsidiair een maand hechtenis. De Officier merkte in zijn requisitoir op: „Straks komen' duizenden en duizenden jonge man nen uit de tropen térug, en waar moet men met hen heen, wanneer de wet niet nageleefd wox-dt?" De politierechter besliste f 100 boe te per geval, susidiair 10 dagen, wat voor de ene werknemer f 200 en voor de andtere f 100 boete betekent. DE SECRETARIS VAN HET R.K. HUISVESTINGS-COMITé JUBILEERT. Op Woensdag 26 October zal het 20 jaar geleden zijn, dat de heer H. Wijffels met algemene stemmen werd gekozen tot secretaris van tiet Neder landse R.K. Huisvestings-Comité. Daar het koperen jubileum als se cretaris viel in de oorlogstijd, kon dit destijds niet worden herdacht. Het Bestuur van het Huisvestings-Comité grijpt daarom deze gelegenheid aan om zijn secretaris te danken en te huldigen voor zijn grote verdiensten. Woensdag van 12 tot 1 uur zal op het Centraal Bureau van het Neder lands R.K. Huisvestings-Comité, He kellaan 6, den Boscif gelegenheid zijn, de jubilaris geluk te wensen. RUNDVEE NAAR PERU Binnenkort zullen een paar dui zend stuks rundvee, grotendeels uit Friesland en voor een klein gedeelte uit Noord-Holland afkomstig, naar Peru worden geëxporteerd. Peru heeft een bestelling gedaan van 20000 stuks voor een bedrag van 2 millioen gulden. Voorwaarde is dat een tiende gedeelte uit rundvee zal bestaan. De laatste tijd worden duizenden stuks Fries fokvee uitgevoerd naar Duitsland. Frankrijk, Spanje, Italië Argentinië, Brazilië en andere landen Nieuwe melkprijs voor de boer De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de ge middelde producentenprijs voor melk voor de op 6 November 1949 aanvan gende nieuwe productie-periode vast gesteld op 17,75 cent per kg melk met 3,5% vet. Ook in het nieuwe melk-productie- jaar zal er verschil zijn in de prijs gedurende de winter- en zomerperio de. De winter-melkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen en'de zomer-melkprijs 16.70 cent per kg melk en bij een vetgehalte van 3,5% De gemiddelde prijs van 17,75 cent per kg melk met 3,5% vet komt over een met een prijs van 16,75 cent per kg melk met 3,3% vet. Voor het thans eindigende melkproductie jaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg met 3,3% vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. De vaststelling van de nieuwe melkprijs voor de boer heeft geen be trekking op de prijs van de melk voor de consument. INDISCHE GEPENSIONNEERDEN BEZORGD VOOR HUN RECHTEN De bezorgdheid voor hun pensioe nen, na de overdracht van de ^ou- vereiniteit over Indonesië door de Nederlandse regering aan de R.I.S., dreef Zaterdag een paar duizend In dische gepensionneerden naar de Haagse dierentuin. Hier werden zij toegesproken door een bestuurslid van de Bond van gepensionneerde burgerlijke landsdienaren in Ned. Indië, de heer D. van der Zee en vier Kamerleden, de heren F. H. v. d. Wetering (C.H.U.), N. Gtufkens (P. vd.A.), H A. Korthals (V.V.D.) en dr. W. L. P. M. de Kort (K.V.P.). Dr. de Kort toonde aan, dat Ne derland moreel en staatsrechtelijk gebonden is de pensioenen te ga randeren, als de R.I.S. deze niet zou willen overnemen. De regering zal een commissie een onderzoek laten instellen naar de wreedheden, die in Indonesië zouden zijn gepleegd. De commissie is reeds Zaterdag vertrokken. In deze commissie van drie zijn be noemd de heren mr. C. van Rije ad vocaat-fiscaal te Amsterdam, mr. Groenix van Zoelen, oud-advocaat- generaal van het bijzondere hof te Amsterdam, en mr. W. J. H. Stam, substituut-griffier te Zutphen. Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder middel. Het is alleen maar een na tuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone da gelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in dé hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke mor gen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het li chaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens ma ken: vlot, fit, welgemoed en veer krachtig? In plaats van door te tob ben met stramheid en pijn en de lus teloosheid en humeurigheid, die daar van het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. NIEUWE BIOSCOOPWET. Als beginsel voor de keuring van films blijft de zogenaamde „negatie ve" maatstaf gehandhaafd. Dat wil zeggen, dat men zal blijven keuren op toelaatbaarheid, met als maatstaf strijd met de openbare orde en de goede zeden. De regering, die thans een nieuw ontwerp-Bioscoopwet bij de Tweede Kamer heeft ingediend, deelt de op vatting der commissie-Sassen, dat ook films, die gevaar kunnen ople veren voor de geestelijke volksge zondheid, wegens strijd met de goe de zeden geweerd moeten kunnen worden. De wet zal ook van toepassing zijn op besloten voorstellingen van meer dan 25 personen. Voor die voorstel lingen zullen alle te vertonen films gekeurd moeten worden. Tevens is* bepaald, dat variété voorstellingen in de bioscopen ook aan een preventieve keuring moeten worden onderworpen. ELECTRISCHE TREIN VLOOG IN BRAND. „Juist op het moment dat ik de personentrein, die om 15.15 uur he- denmidag uit Utrecht was vertrok ken met bestemming Arnhem, bij 't station Ede-Wageningen tot stilstand zou brengen, hoorde ik een eigen aardig geluid en tegelijk zag ik ach ter mij een grote vuurzuil opschie ten. Toen achtte ik het geraden de machine te verlaten" aldus ver klaarde ons de wagenvoerder van de electrische locomotief, van Em- pelen uit Amsterdam. Voordat de ge weldige steekvlam naar buiten sloeg, waarvan hij de weerspiegeling in de voorruit had gezien, was er reeds iets niet in orde met de machine, want een spoorwegmonteur, die 100 me ter voor het station EdeWagenin- gen aan. het werk was had gezien, dat er rook uit de achterzijde van de locomotief kwam. Terwijl trein en stationspersoneel het vuur met brandblusapparaten te lijf ging, haastte men zich de brandende loco motief, een van het Hollandse type nummer 1006, af te koppelen en op een zijspoor te brengen, waardoor de personenwagens geen gevaar meer liepen. De brandweer uit Ede heeft het blussingswerk later overgeno men. Hoewel de brandweer de vlam men vrij spoedig bedwongen had, werd de locomotief ernstig bescha digd. De trein is later door een stoomtractie naar zijn bestemming gebracht. Waarschijnlijk heeft zich kortsluiting voorgedaan. PASTOOR LUIDDE NOODKLOK OVER SLAPEND HELLENDOORN. In het diepst van de nacht van Zon dag op Maandag is het anders zo rustige Overijselse dorpje Hellen - doorn opgeschikt door het gelui van de noodklok der R.K. kerk. De po litie, die groot onheil vermoedde spoedde zich naar de kerk en de pastorie om daar de reden van het alarm te vernemen, achter de duis tere ramen nagestaard, door de ang stige bewoners. Die echter spoedig gerustgesteld hun legerstee weer opzochten. Want meer dan dit was er niet gebeurd: Een uur na middernacht werd aan de pastorie gebeld. De huishoudster zag door een venster een auto voor de deur staan, waar uit twee dames en twee heren waren gestapt. De vele overvallen indach tig, die in de afgelopen weken op verschillende plaatsen in den lande zijn gepleegd, achtte zij het raadza mer niet open te doen. In plaats hiervan stelde zij de pastoor van het nachtelijk bezoek op de hoogte. Deze koos de wijste weg en belde de po litie te Hellendoorn, waar hij echter geen gehoor kreeg, daar de dienst doende agent op surveillance was. Inmiddels trachtten de bezoekers te vergeefs de pastoriebewoners uit hun schuilplaats te lokken. Zij tik ten op de deur en de ruiten. Toen greep de pastoor naar het oude be proefde middel: de alarmklok, waar mede hij terstond succes had... Het onderzoek van de politie wees uit, dat het nachtelijk bezoek, zij het wel op een heel ongewoon uur, onschuldig was. De twee dames ble ken vanuit Groningen „een lift" te hebben gekregen van de twee he ren, die naar Arnhem moesten. Toen men in Hellendoorn arriveerde, waar de beide vrouwen de volgen de dag een bezoek wilden brengen aan een patiënt in het sanatorium te Hellendoorn, bleek er geen plaats meer te zijn in het dorpshotel. Zij besloten toen maar aan de pastorie om onderdak te vragen. „Trouw". UNO PROTEST-ACTIE. 750 Parochies zonden 600.000 handtekeningen in. Tot dusver hebben 750 parochies in Nederland 600.000 handtekenin gen opgestuurd naar het algemeen secretariaat van de Uno-protest-ac- tie. Bovendien hebben 20.000 zieken aan de oproep van het Wereldzie- kenapóstolaat en van de Zonne bloem gehoorgegeven. Ongeveer 35.000 kinderen, leden van De Wigwam en van de Kinder- bond Zonder Naam sloten zich bij de gebedsactie aan onder het motto: „Op ter Kruistocht! God wil het" Iedere Zaterdag vieren zij zeer bij zonder als dag van gebed en offer. De volgende organisaties sloten zich al dan niet met een eigen pro test bij de actie aan: de Internatio nale Katholieke Vrouwenorganisa tie, de Katholieke Arbeiders Bewe ging, de Katholieke Arbeiders Jeugd, de Katholieke Boeren- en Tuinders- bond, de Katholieke Jonge Boeren en Tuinders, de Katholieke Midden standsbond, de Katholieke Jonge Meisjes Vereniging, de ARKA (amb tenarenbond), Katholieke Bond voor Verplegenden, de Katholieke Bond voor Kraamverpleegsters, de Katho lieke Bond voor Vroedvrouwen, het Wereldziekenapostolaat en de Zon nebloem, de Katholieke Jeugdzorg verenigd in de Katholieke Jeugd raad, de Katholieke Blindenbond, de Katholieke Nederlandse Sportbond, de Katholieke Bond voor Onder wijskrachten, de Katholieke Reis- vereniging, de Katholieke Vereni ging voor Onderofficieren, de Ka tholieke Militairen in Indonesië en de Katholieke Middelbare scholen. Verschillende vooraanstaande per soonlijkheden hebben het protest reeds ondertekend. Onder hen be vinden zich Joannes Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Internun tius te Den Haag. Ook in vele andere landen is de inzameling van handtekeningen reeds in volle gang. In Portugees Oost-Afrika heeft de Katholieke Actie de organisatie ter hand genomen. Overal worden bid stonden gehouden, zodat de gehele dag door het Allerheiligste ergens in het land ter aanbidding is uitge steld. De handtekeningen-actie ver loopt ook daar buitengewoon goed. De studenten van het groot-semi narie Rijsenburg hebben ongeveer 1100 seminaries over de gehele we reld ingeschakeld om de handteke ningen van alle priesterstudenten te verkrijgen op een eigen protest. FISCUS EN HTM-PERSONEEL EENS OVER FOOIEN Langdurige besprekingen over de belasting, die de Haagse tramcon ducteurs na de ooiiog op de ontvan gen fooien moesten betalen, hebben thans tot overeenstemming geleid. Als maximumbedrag voor deze bij verdienste zal voor 1949 f 200 wor den aangenomen, zodat er geen be lasting meer buiten de loonbelasting voor betaald behoeft te worden. Tot dusver had de belastingdienst een bedrag van 400 aangenomen, dat de Raad van Beroep aan de lage kant had geacht, doch dat door de HTM- mensen veel te hoog werd genoemd. Men heeft bij de nieuwe regeling in aanmerking genomen, dat de vrijge vigheid sterk is afgenomen. De mo gelijkheid bestaat, dat de voorlopige aanslag over 1948 door een aanmer kelijk lagere definitieve aanslag zal worden vervangen. Met het verdwij nen van deze fooienbelasting is een bron van onrust bij het HTM-perso- neel weggenomen. „Parool" BEURS. IETS LEVENDIGER Na een vrijwel onveranderde ope ning werd de stemming op de Am sterdamse effectenbeurs over het al geheel iets aangenamer en, hoewel de omzetten beperkt bleven, heerste er niet die onbehagelijke en lusteloze sfeer van de vorige week. De Indo nesische markt lag voor de meeste cultuurwaarden goed prijshoudend. Tegen slot trad er zelfs voor de meeste fondsen een kleine opleving in, zodat hier en daar zelfs kleine koerswinsten behaald konden wor den. De Staatsfondsenmarkt was we derom zo goed als verlaten maar over het algemeen toch goed prijs houdend. De conversielening 1947 kon zich na een lagere opening ge heel herstellen. De dollarlening Ne derland wist zelfs een kleinigheid te stijgen en werd verhandeld van 93 5/8 tot 13/16. Prol. 2 K oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 26) Langzaam daagde de morgen; af- getobt viel ze in een onrustige slaap, zonder enig besluit genomen te heb ben. Na het koffiedrinken, ging Gaby een eind het bos in, ze gevoelde be hoefte alleen te zijn met haar ge dachten. Het was een sombere grau we dag. Ze vroeg zich af, wat Mark, doen zou, als ze het schrijven on beantwoord liet. Verbeeld je dat hij eens onverwacht voor haar stond De gedachte deed haar huiveren: Ze keerde zich om en liep langzaam te rug. Op de drempel van de huiskamer aarzelde ze even. Oom Han was in dmk gesprek met een heer, die ze niet kende. Ze stond op het punt zich te verwijderen, maar Han War sage had haar gezien: „Neen, blijf gerust, mag ik je voorstellen m'n vriend Nijhoff, Gaby van Heyst." Een blos steeg haar naar de wan gen. Waarom stelde oom haar met haar meisjesnaam voor?' Ze wilde protesteren, toen Nijhoff vol belang stelling vroeg: „Is u dan misschien de dochter van Dolf van Heyst." „Ja, ja" bevestigde Warsage voor Gaby van haar verbazing bekomen was, „nu kun je toch wel zien dat we oud worden. Jacques." Heeft u vader goed gekend?" vroeg Gaby geinteresseerd. „Heel goed zelfs, we waren vrien den." Hij zag haar oplettend aan: „U lijkt op hem," Graag had ze meer ge vraagd^ maar Loek kwam juist bin nen. „Je bent gauw terug," zei ze ver wonderd. ,,'t Viel me niets mee buiten. Ik ga eens zien of Marjanneke wakker is." „De dochter van Dolf." zei Nijhoff nadenkend, toen Gaby vertrokken was „het kind dat hij zo afgodisch liefhad." Wat is er van de zoon ge worden. „Ingenieur,, een flinke kerel." „Zo, en de vrouw, leeft die ook nog?" Staande bij het bedje, waarin Mar janneke nog rustig sliep, bedekte Ga- bij haar gezicht met beide handen. Zover was het dus gekomen, dat men haar als Gaby van Heyst durfde voor stellen. Dit zou ze niet dulden,, dacht ze bitter. Ze had nooit kunnen heb ben, dat haar moeder zich „d'Or- mont" liet noemen. Ze bleef Mark's vrouw ook al wilde ze hem niet te rugzien. Terwijl ze Marjanneke aan kleedde bedacht ze hoe het pas deze weken tot haar doorgedrongen was, wat ze de laatste jaren had ontbeerd Hoe waardeerde ze nu iedere mor gen, de badkamer,, de bediening,, de goed verzorgde maaltijden. Het was toch niet zo eenvoudig geweest van elke luxe afstand te doen. Als ze ge meend had. Mark had dit wel voor zien. Ze dacht opeens aan het geld, dat hij haar gestuurd had. Waarvan? Kon hij het missen. Het was heel welkom want 't stelde haar in staat, ocm en tante, die zoveel voor haar de den eens een kleine attentie te be wijzen. Marjanneke, wakker gewor den, kwam overeind „mamma," kraaide ze. „Kom lieveling, we zullen je eens heel netjes maken, dan mag je mee naar beneden." „Uw dochter?" Het verbaasde ge zicht van Nijhoff gaf haar enige vol doening voor de ergenis, die oom Han haar bezorgd had. „Oom is nog zo gewend aan m'n meisjesnaam, dat hij wel eens ver geet, dat ik hem voor „Sanders" ver wisseld hem." „Warsage, die bij dit gesprek niet tegenwoordig was geweest kwam juist binnen. „M'n vriend Nijhoff is een groot liefhebber van muziek, Gaby," zei hij, „ik hoop dat je ons deze dagen eens op een extra repertoire wilt vergasten." We raken je toch niet zo spoedig kwijt, Jacques?" „Nu ik wil graag een weekje van jullie gastvrijheid gebruik maken zoals ik Loek juist verteld heb, zoek ik een geschikt landhuisje. Holland trekt me weer eens voor de zomer .M'n zuster is buitengewoon bereid willig, maar het opsporen van onze respectievelijke verblijven laat ze al tijd aan mij over. „Geen wonder", lachte Warsage, „Ik heb zelden iemand ontmoet, die wat dat betreft zo moeilijk te vol doen is, als jij." „Waarom bent u geen pianiste ge worden?" Nijhoffs vraag klonk bijna als verwijt. Hij had in zwijgende aan dacht naar het concert van Beetho ven geluisterd en zag Gaby onder zoekend aan. „Omdat ik trouwde," antwoordde ze met een wrang lachje. „Huismoeders zijn talrijker, dan kunstenaressen," merkte hij spijtig op. „U is niet erg complimenteus te genover de roeping die ik gevoeld heb." „Excuseer me, m'n opmerking was onvolledig, misschien zijn ideale huismoeders nog zeldzamer en ik wens uw echtgenoot dan ook van harte geluk." Gaby stond op. Ze hoopte, dat oom Han hem niets gezegd had. Terwijl ze koffie ronddiende luisterde zij naar de opgewekte reisherinneringen, die werden opgehaald. Ook avonturen waarin haar vader betrokken was ge weest, werden opgehaald. Gretig ving ze alles op wat hem betrof. Hoe lang was het geleden, dat iemand met waardering over hem gesproken had. Ze voelde zich dankbaar ge stemd tegenover de man, die haar va der deze eer bewees. „Dat treft nu toch al bijzonder slecht," zei Loek de volgende morgen aan het ontbijt. Nijhoff was nog niét beneden „de overste van Mariëndaal verzoekt ons a.s. Zondag te willen komen inplaats van de volgende week."' Ze reikte Han de brief over. „Nu geen bezwaar. „Jacques kan zich best een dag zonder ons amuse ren en Gaby is een puike gastvrouw" Loek scheen niet geheel overtuigd. „Is er iets tegen?" „Neemt Nijhoff niet wat al te veel notitie van Gaby." „Hoe kom je er bij! Jacques is oud genoeg om haar vader te zijn, boven dien lijkt me zijn belangstelling voor haar, uitsluitend voort te komen uit de oude vriendschap met Dolf." Gaby maakte geen enkel be zwaar toen Loek haar het voorstel deed. Ze had dikwijls naar een ge legenheid gezocht hem iets over haar vader te vragen, vooral sedert ze wist dat Nijhoff bij z'n sterven te genwoordig geweest was. Niemand bemerkte deze dagen iets van de heftige strijd, welke Gaby voerde. Ze had Mark's schrijven on beantwoord gelaten en ontving des Zaterdagsmiddags een corresponden- tiekaart met het korte bericht: „Moet je dringend spreken, verwacht je Zondag in de schuur. Mark" Haar hart bonsde in haar keel toen ze de regels las. Wat moest ze doen? Tante verheugde zich zo op het be zoek aan Tom. Vertelde ze het haar dan was ze wel genoodzaakt thuis te blijven. Bovendien zou ze de moed hebben te gaan? Wat wilde Mark? Was hij verbitterd door haar zwijgen. Stel je voor dat hij haar hier kwam opzoeken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2