S)e Ccidóeöoti/fco/nt Deense vrachtboot op mijn gelopen Nederland betaalt er f 669.000 per dag voor Het nieuwe gebouw der U.N.O. Directear: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 25 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG I De toren van Babel te New York Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mod., f 4.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ergerlijk PEN ergerlijk staaltje van onge- oorloofd winstbejag vermeldde dezer dagen „Het Parool". Een echtpaar schreef op een advertentie, waarin een woning werd aangeboden met overname van het zich daarin bevindende meubilair tegen taxatieprijs. De adspirant-huurders brachten een bezoek aan het aan de Ruysdael- straat te Amsterdam gelegen huis en vroegen de makelaar, op welke waarde het meubilair was gesohat. pit bedrag bleek vijf duizend gulden te zijn. Toegege ven werd echter, dat de werke lijke waarde de vijftienhonderd gulden niet te boven ging, maar, zo verzekerde de makelaar, „het huis is het waard". Dat is schandelijk! Aan de hand van de wet is er niets tegen te doen, wantvoor meube len is de prijsbeheersing opgeheven. Maar lieden, die op zulk een wijze misbruik maken van hun vrijheid, gedragen zich als misdadigers, ook al kan men hen met de hand aan de wet niet ter verantwoording roepen en niet straffen. Ieder weldenkend mens moet zulk een uitbuiten en profiteren van an- derergebrek aan woonruimte verfoeien. Ieder weldenkend mens.... Maar is het ten slotte niet volmaakt in overeenstemming met de „moraal" van „zaken zijn zaken"? Een moraal, die, al springt het weerzinwekkende ervan niet altijd zó in het oog, nog maar ook door al te veel „brave", ..fatsoenlijke'' lieden wordt in prac- tijk gebracht? Velen zijn er rijk door geworden enworden nu om die rijkdom geëerd. Keulen en Aken DE concrete gedachten, hoe voor de toekomst tot billijker verde ling van de eigendom te komen, zijn ..niet over-talrijk" aldus prof. Romme in de „Volkskrant". Niemand zal ontkennen, dat hier een onweerlegbare waarheid, or-n on loochenbare realiteit wordt gecon stateerd. Bezien van uit het algemeen be lang en in het licht van de christe lijke beginselen, moet ons streven er op gericht zijn, om tot een billijker verdeling van de eigendom te gera ken. Deze eis is: dringend. Met dit te beweren overdrijven wij, naar onze overtuiging, geen speldeknop. En daarom is het erg jammer, dat de concrete gedachten, om op dit terrein te bereiken, wat bereikt moet worden, „niet over-talrijk" zijn (om het met prof. Romme euphemistisch te zeggen). Zolang zulk een concretisering niet door onze politici is gevonden en aanvaard, kunnen wjj de eis van een billijker verdeling van de eigendom niet plaatsen in het program van actie der K.V.P. Want: de mentali teit van de huidige generatie is zó, dat zij alléén die desiderata in de practische politiek wil opgenomen zien, welke hier en nu inderdaad verwezenlijkt kunnen worden. Deze mentaliteit is psychologisch alleszins verklaarbaar, omdat de huidige generatie tijdens en na de oorlog is gegroeid in de verwach ting, dat er nü zal worden gearbeid aan een directe opbouw, aan een di recte vernieuwing van het maat schappelijk stelsel: de tijd van leu zen zou voorbij zjjn. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag gebouwd. En wij mogen vertrouwen, dat, waar de even be kwame als actieve leiding in orga nisatie en Tweede Kamerfractie der K.V.P. intense belangstelling heeft voor de eis: billijker verdeling van c'.e eigendom deze ook tot een concretisering, hier en nu, zal uit groeien. Mooi succes Ï"\E K.V.P. heeft Zaterdag in Lei- den een Kaderdag gehouden. En deze is uitstekend geslaagd. De voorzitter der K.V.P. de heer Andriessen hield een rede, die was: zakelijk en kort en die dus voldeed aan twee voorwaarden, waaraan een rede moet voldoen en waaraan vele redevoeringen op vergaderingen niet beantwoorden. Hetzelfde kan worden gezegd van de rede van de heer Honout uit Gouda. Er werd een discussie gevoerd, waarbij breedsprakerigheid over za ken van bijkomstige en futiele bete kenis werd vermeden wat ook niet van alle vergaderingen kan worden En er was gezorgd voor een aan gename sfeer. Zo was bedoelde bijeenkomst een voorbeeld voor andere vergaderin gen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat volgens een officiële me dedeling dd. heden een Pipercub van de militaire luchtvaart Zater dag j.l. 75 km. ten Noord-Oosten van Padang Pandjang, op republikeins gebied is verongelukt. De bestuur der en de werktuigkundige bevinden zich op het ogenblik ongedeerd in 'oet plaatselijke republikeinse hoofd kwartier en zullen morgen naar on l^r Nederlandse controle staand ge bied worden gebracht. DE RONDE TAFEL CONFERENTIE LOOPT TEN EINDE De R.T.C. is thans in haar eindstadium gekomen en er bestaat goede hoop, dat voor het einde van de maand volledige overeenstemming zal zijn bereikt. Opname in één der laatste zittin gen van de Centrale Commissie van de R.T.C. Van links naar rechts: Moh Hatta, dr M. J. Prinsen, Hamid II, sultan van Pontianak, mr F. E. J. v. d. Valk, secretaris van de Neder landse delegatie, mr J. H. van Maar- seveen, minister van Overzese Ge biedsdelen, dr J. H. van Royen, lid van de Nederlandse delegatie en mr D. U. Stikker, minister van Buiten landse Zaken. Negentien opvarenden gered IJET 2219 brt metende Deense vrachtschip „Ivar", dat zonder la ding op weg was van Hamburg naar Rotterdam, is Maandagmiddag om 4 uur 20 mijl ten Noord-Westen van Terschelling op een mijn gelo pen. Het schip zond onmiddellijk S OS-seinen uit en meldde: „Op mijn gelopen. Positie 63 graden 46 minuten Noord en 4 graden 49 minuten Oost. Help spoedig. Reddingboot en radio- ontvanger defect. Schip zinkende." De reddingboot „Dorus Rijkers" en de sleepboot „Holland" hebben 10 Denen gered; de kapitein en de eerste stuurman zijn vannacht op het schip gebleven. Negen opvarenden waren in een sloep afgedreven, doch zijn vanmorgen op Ameland aangekomen. Vier man zijn verdronken, toen de sloep, waarmede zij zich in veiligheid wilden stellen, uit de davits kantelde en brak. KLEDING EN VOEDSEL VOOR DE T.N.l. TNE NEDERLANDSE regering is krachtens een overeenkomst, die Ne- derland 669.000 gulden per dag kost, begonnen met het betalen van voedsel en kleding voor de T.N.l. Dit verklaarde de directeur van het kabinet van de H.V.K., dr Koets, op zijn wekelijkse persconferentie. Ne derland heeft namelijk het door de republikeinen opgegeven cijfer van 223.000 T.N.I.-soldaten aanvaard en geeft voor iedere soldaat drie gulden Met de betaling is op 1 October begonnen. Slechts indien de Nederlandse commandanten beschikken over ge gevens, dat de plaatselijke opgege ven cijfers kennelijk onjuist zijn en indien de beschietingen door de be trokken republikeinse afdelingen voortgaan, zijn deze commandanten gemachtigd de betalingen op te schor ten. Voorts deelde dr Koets mede, dat de eerste 3000 uniformen deze Indonesië lid van de F. A. O. OP VOORDRACHT VAN NEDERLAND De Nederlandse regering heeft haar ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. van Kleffens geïnstru eerd, Indonesië voor te dragen voor het lidmaatschap van de F.A.O. (Food and Agriculture Organisa tion van de Verenigde Naties). Hier mede wordt beoogd, dat de Verenig de Staten van Indonesië zo spoedig mogelijk na de overdracht der sou- vereiniteit op gelijke voet met de andere leden-staten deel zal uitma ken van de F.A.O. Het ligt daarom in de bedoeling, dat reeds op de a.s. 5e jaarlijkse algemene vergadering van de F.A.O., die op 21 November te Washington zal aanvangen, Indo nesië zal worden voorgedragen voor het lidmaatschap, ofschoon dit voor stel dus, naar het zich laat aanzien, aanhangig zal worden gemaakt voor dat de overdracht der soevereiniteit een voldongen feit kan zijn. Naar verluidt, heeft de Neder landse regering zich bij haar besluit laten leiden door de overweging, dat het ongewenst zou zijn, de for mele overdracht der souvereiniteit af te wachten, omdat dan wellicht eerst een jaar later, bij de volgende vergadering der F.A.O., het lidmaat schap van Indonesië aan de orde zou kunnen worden gestéld, waardoor de nieuwe staat zonder noodzaak geruime tijd van het lidmaatschap verstoken zou blijven. KATHOLIEK INDONESIë OFFERT BIJNA f 18.000 VOOR RADIO VATICANA De Apostolische delegatie te Ba tavia deelt mede, dat Katholiek In donesië voor de nieuwe zender van Radio Vaticana een bedrag heeft bij eengebracht van bijna 18.000. De bijdragen zijn als volgt verdeeld: Van het diocees van Dili (Timor) 12.155 Esc. f 1300.—); van de Apostolische Prefectuur van Sera- wak 45 f 450,van het Apostolisch Vicariaat van Batavia f 4892,36; idem van Semarang t 3411,85; idem van Soerabaia 1690.id. van Menado 1157,24; id. van Medan 915,id. van Atam- boea 874,81; id. van Pontianak f 846.45; id. van Kleine Soenda- eilanden f 591,82; id. van Makassar 580,id. 'van Bandjermasin 443,60; id. van Palembang 357, id. van Poerwokerto 238,71; van de overige Vicariaten f 217, maand aan de T.N.l. zullen worden geleverd. Overigens zal TNI in de eerstvol gende 3 maanden tot gedeeltelijke demoblisatie overgaan. Zij willen 120.000 soldaten naar huis sturen en hun een maand soldij ineens meege ven plus kleren voor vijf jaar. De Nederlanders leveren de stof. In Sin gapore is al ruim 550.000 meter be steld. Beide partijen hebben er in toe gestemd, dat geen leger aan de bur gerbevolking belastingen mag opleg gen of zich voedsel of kleding mag toe-eigenen zonder daarvoor de nor male prijs te betalen. De Nederlanders hebben de in druk, dat de republikeinse kwartier meesters, die met de verdeling van de voorraden belast zijn, hun best doen om een behoorlijke administra tie te voeren en een organische sa menhang in het republikeinse leger tot stand te brengen. De Nederlanders zijn reeds begon nen met de vrijlating van 1500 repu blikeinse soldaten. Ook hun wapens krijgen zij terug. Tot nu toe zijn er 700 vrijgelaten. Het waren deze ar restaties, die volgens de republikei nen explosieve spanningen in Oost- Java hadden teweeggebracht. De heer Koets zei, dat Nederland nu van de republikeinen verwacht dat verscheidene honderden Indone sische ambtenaren, die de laatste paar maanden wegens hun samen werking met de Nederlanders ont voerd werden, ook zullen worden vrijgelaten. OVERSTROMINGEN TE GUATE MALA Een hevige ramp heeft, zoals bekend, Guatemala getroffen. 4000 mensen verdronken, toen een regenval, die 72 uur onafgebroken duurde, de rivieren buiten de oevers deed treden, 100.000 mensen werden dakloos. De overblijfselen van enige huizen in Guatemala City. Vier man in zee De „Dorus Rijkers", die nof maar zee,r kort binnen was na de halve nacht en de hele dag over de Wad denzee te hebben gezwalkt op zoek naar de vermiste Staverse jol (waar over wij gisteren berichtten), zette na het opvangen der noodseinen koers naar de door de „Ivar" opgege ven plaats. Deze plaats was 61 mijl van Den Helder verwijderd, zodat de „Dorus Rijkers" eerst tegen mid dernacht de „Ivar" zou kunnen be reiken. De Brandaris, de op Terschel ling gestationneerde reddingboot, ligt in Amsterdam voor revisie. Wel voeren van Terschelling de sleepboten „Oceaan" en „Holland' van Doeksen uit. De „Holland" bereikte omstreeks acht uur in de avond de „Ivar". De schipper van de „Holland" meldde naar de wal, dat er een sloep met vier Denen uit de davits was ge slagen en dat men van het lat van de opvarenden niets wist. De „Holland" kwam eerst langszij de „Ivar" en nam twee man over. Kort daarop zetten de mannen van de „Ivar" een tweede BIJEENKOMST VAN KOMINFORM? In gewoonlijk betrouwbare Duitse kringen, die beweren in nauw con tact te staan met de controlecommis sie in de Sowjet-zóne, wordt gezegd, dat de Kominform in het begin van de volgende maand bijeen komt, het zij in Tsjecho-Slowakije, hetzij in Roemenië. Waarnemers van de Oostduitse So cialistische Eenheidspartij zullen de bijeenkomst bijwonen, aldus deze kringen. De eerste steen met veel plechtigheid gelegd f^E EERSTE STEEN voor het nieu York gelegd onder geweldigeg be die belangstellingf meer de honderd son en Wisjinsky, dan de U.N.O. zelf. schouwspel vooral toen president plaats van de plechtigheid reed. De stad New York had haar best gedaan en hem het grootste escorte meegegeven, dat ooit een bezoeker heeft vergezeld. Meer dan honderd motorfietsen van de politie begeleid den Trumans auto en duizenden men sen stonden langs de straten om de president toe te juichen. Nog drukker was het op de plaats waar de wolkenkrabber zal verrijzen, die de zetel wordt van de Organisa tie der Verenigde Naties. Zo goed als alle afgevaardigden bij de UNO waren aanwezig. Voor de plechtig heid schudden Truman en Wysjinski elkaar hartelijk de hand. Trygve Lie plaatste in de hoeksteen een urn met een afschrift van het Handvest en een verklaring van de rechten van de mens. waarna hij de steen een lief kozend klopje gaf. we gebouw van de U.N.O. is te New- langstelling. Maar waarschijnlijk gold en politici, onder wie Truman, Ache- Het was dan ook een prachtig Truman van het station naar de Toen hield president Truman een rede, waarin hij drie voorwaarden opnoemde voor het totstandkomen van een betere wereld: controle op atoomwapens, eerbiediging van de rechten van de mens en bevorde ring van de economische ontwikke ling. Het nieuwe hoofdkwartier van de UNO wordt gebouwd midden in Man- hatan, dicht bij de East River. Het grootste gedeelte van het terrein is door Rockefeller geschonken. In het begin van dit jaar is men met de bouw begonnen. Men denkt eind 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dollar bedragen. Het ge bouw wordt 39 verdiepingen hoog en zal aan de buitenkant geheel uit aluminium, glas en marmer bestaan. Felle aanval van „Prawda" op Finland „Finland schendt op grove wijze het verdrag van vriendschap en we derzijdse bijstand, dat het met de Sovjet-Unie heeft gesloten," aldus schrijft het Russsische dagblad Praw da in een hoofdartikel, dat door de Russische radio is omgeroepen. De schrijver van het aritkel, Leontief, beweert, dat Finland wordt over stroomd door Amerikaanse toeristen, correspondenten, industriëlen en ver tegenwoordigers van alle mogelijke bedrijfstakken. Voorts wordt Finland beschuldigd van de wederoprichting van fascistische organisaties, van aanslagen op gebouwen van de communistische partij en van een openlijke campagne van de minister van Justitie tegen de voorstanders van vriendschap met Rusland. ERNSTIG INCIDENT IN WENEN. Maandagavond is in de Franse sector van Wenen een ernstig inci dent voorgevallen. Volgens de lezing van ooggetuigen brak, om tot:dusver onbekende re denen, een hevige woordenwisseling uit tussen Oostenrijkse verkeers agenten en een Frans burger, gewe zen gedeporteerde, die door een drukke straat van de stad liep. De Fransman zou door Oostenrijk se politiemannen met knuppels ge slagen, op de grond geworpen er daarna door het publiek mishan deld zijn. Hij werd, na door een landgenoot te zijn bevrijd, onder groot bloedverlies naar een Franse militaire club overgebracht. Gehelmde Oostenrijkse politie mannen, die ter versterking warer opgeroepen, kwamen weldra met een auto voor de club, die zij bin nendrongen. Een ambulance wagen, die kwam aanrijden, werd omringd door een menigte, die vijandige kre ten tegen de Fransen liet horen. De Franse gendarmerie moest tus senbeide komen om de straat te ont- I ruimen en het vervoer van de ge wonde mogelijk te maken. sloep overboord met negen man er in, die zwemvesten aanhadden en pro beren wilde de kust te bereiken. Men vreesde aanvankelijk het erg ste, daar het vrijwel uitgesloten werd geacht, dat de sloep door de zware branding heen zou kunnen ko men. Doch vanmorgen werd gemeld, dat de sloep omstreeks half 9 op het Noorderstrand van Ameland was aangekomen. Toen bleek, dat deze sloep in snel tempo naar het Oosten afdreef, is ook de reddingsboot „Insulinde" van Oost mahorn uitgevaren om deze mensen op te pikken. Tegen elf uur gisteravond meldde de schipper van de „Holland", dat hij met levensgevaar zowel voor zijn bemanning als voor die van de ,I,avr' nog acht Denen aan boord had genomen, zodat er op dat ogen blik tien opvarenden waren gered. Kapitein en eerste stuurman bleven aan boord. VERGEEFS ZOEKEN. Toen bekend werd, dat de sloep met negen man aan boord snel af dreef, heeft radio-Scheveningen aan alle schepen, varende tussen Den Helder en Terschelling, verzocht naar de sloep uit te zien. Men heeft toen via de radio een nauwkeurig opgezet reddingsschema opgesteld, waaraan de sleepboten „Holland" en „Oceaan", de reddingsboten „Dorus Rijkers" en „Insulinde", alsmede een tegen middernacht van het vliegveld Valkenburg opgestegen marine-vlieg- tuig deelnamen. Dit schema klopte echter niet, doordat men van verkeerde gegevens uitging. Men had nl. uit de medede lingen van kapitein Larsen begrepen, dat de sloep om 8 uur overboord was gezet, hetgen in werkelijkheid reeds om 4 uur was geschied. Daardoor hebben de reddingboten de hele nacht vergeefs gezocht. Men zou vanmor gen trachten de „Ivar" naar de kust te slepen en op het strand te zetten. Nader wordt gemeld, dat in de sloep, welke vanmorgen op Ameland aan wal kwam, slechts zeven per sonen waren en wel de donkeyman A. Larsen, zijn 14-jarige zoon A. Lar sen, hutjongen, de steward G. Lar sen, de stoker F. Gronborg, de licht matroos L. Muller, de lichtmatroos L. Juli en de stoker T. Kresterer. De mannen bevinden zich lichame lijk in een redelijke toestand en zijn ondergebracht in hotel de Zwaan, waar zij direct van droge kleren wer den voorzien en een warme maaltijd kregen. Zij hebben sinds de explosie 24 zeemijlen afgelegd en zijn in die tijd 5 schepen gepasseerd. Vanuit de sloep zijn toen lichtkogels afgescho ten, die vreemd genoeg niet door de passerende schepen zijn opgemerkt. De bemanning van de sloep beweert zelfs, dat zij op enige dezer schepen de mensen kon zien lopen, zodat de sloep op zeer korte afstand moet zijn gepasseerd. Aan boord van de sloep zijn na de explosie steeds deze zeven personen geweest en niet negen, zoals oor spronkelijk is gemeld. Grote treinramp in Polen Meer dan 200 doden Volgens onofficiële maar betrouw bare berichten werden meer dan 200 personen gedood bij een treinramp nabij Nowy Dwor, ten Noord-Westen van Warschau. Vele passagiers zou den gewond zijn. Het ongeluk zou Zaterdagmorgen vroeg zijn gebeurd, toen de expresse van Dantzig naar Warschau uit de bocht vloog. De lo comotief en verschillende rijtuigen sloegen over de kop. Dit is de ernstigste treinramp in Polen sedert 30 jaar. De oorzaak van de ramp is onbekend. Er wordt een onderzoek ingesteld. Van officiële zijde weigerde men commentaar te geven. De treinen rijden weer nor maal. Nowy Dwor ligt 50 kilometer ten Noord-Westen van Warschau. Sen- taeÖje Het hooghouden van een traditie mag nooit verworden tot slaafse na volging.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1