r ET „Wezen en noodzaak der KVP'' keerpunt MAANDAG 24 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 K.V.P.-Kaderdag in Kieskring Leiden Voorzitter Andriéssen over ,.De Katholieke Volkspartij is geen kerkelijke partij, die op een of an dere wijze met de Katli. Kerk is ver weven; zij voert een geheel zelfstan dige politiek, zonder een geestelijk adviseur te bezitten. De K.V.P. is een beginselpartij, niet werkzaam voor bepaalde klassen, doch voor het Jiele Nederlandse volk, en stelt zich ten doel het algemeen welzijn te be vorderen, door in wetgeving en be stuur haar beginselen tot uitdruk king te brengen, welke beginselen liggen in de door God geschapen we reldorde cn de Openbaring, zoals deze door de Kath. Kerk worden ge leerd". Aldus ving de heer W. J. An- driessen, landelijk voorzitter van de K.V.P., Zaterdag middag in „Den Burcht" zijn door wrochte rede aan over „Enkele be langrijke punten over wezen en noodzaak der K. V. P.", op de eer ste kaderdag in de kieskring Leiden, waarvoor een ver heugend grote belangstelling be stond. Het was deze boven verwachting grote opkomst, die de voorzitter, de heer A. C. A. Deerenberg uit {Schoonhoven, zijn openingswoord in majeur deed spreken, er op wijzend hoe noodzakelijk het is tot een ge degen kadervorming over te gaan, waarvan deze middag een experi ment was. Aan de bestuurstafel had o.a. mr. E. Bolsius, lid van Ged. Sta ten, plaats genomen. Onder de aan wezigen bevonden zich verschillen de kath. wethouders, raadsleden en afdelings-bestuurders, waaronder la ter ook wethouder St. Menken uit Leiden zich schaarde. K.V.P. is noodzakelijk. De heer Andriessen legde er spe ciaal de nadruk op dat de K.V.P. het Westduitse gaven werden Russisch De rode regeerders van de voor malige Duitse Sovjet-zone, die thans „Vrije Duitse Republiek" heeft, zijn er nog steeds niet in geslaagd de le vensmiddelenvoorziening in hun ge bied behoorlijk te doen functionne- ren. Er wordt nog altijd honger leden. De aartsbisschop van Keulen, Z. Em. Kardinaal Frings, heeft daarom de bevolking van West-Duitsland opgewekt weer regelmatig pakjes met levensmiddelen als „Liebesga- ben" naar Oost-Duitsland te sturen. Dit edelmoedige initiatief blijkt ech ter niet naar de zin te zijn van de Sovjet-Duitse rode autoriteiten. Vandaar dat het Politburo der S.E.D. het nodig heeft geoordeeld in een circulaire aan de kringbesturen der partij tegen deze „demagogische 'op hitsing der West-Duitse clericalen" te waarschuwen. De kringbesturen dienen volgens de circulaire zorgvuldig na te gaan aan wie deze pakjes uit West-Duits- larfd zijn geadresseerd en deze per sonen nauwlettend in het oog te houden. In dit verband is het bericht van een Duitse spoorwegbeambte zeer opmerkelijk. Hij had dienst gedaan op een goederentrein, die van Maag denburg naar Berlijn reed. In deze trein liep een aantal wagons met aardappelen, die door bemiddeling van het West-Duitse „Caritas-Ver- band" door de Westfaalse Katholieke boeren ter beschikking van de Oost- Duitse bevolking waren gesteld. De spoorwegbeambte had op deze goe derentrein dienst gedaan tot het goederen-emplacement van het Ber- lijnse station „Schlesischer Bahnhof". Hier eindigde zijn dienst en werd het transport door de Oost-Berlijnse autoriteiten overgenomen. De be ambte had echter zijn actetas bij on geluk in de trein achtergelaten en keerde derhalve de volgende dag naar het goederenstation terug, ten einde zijn eigendom af te halen. Wie schetst evenwel zijn verbazing, toen hij op de bewuste aardappelwagons grote rode transparanten ontwaarde met het opschrift: „Lebensmittel- spende aus der Sovjet-Union!". algemeen welzijn wil bevorderen op grondslag van de zedelijke normen, gelegen in de natuurlijke orde en Goddelijke Openbaring, omdat ook andere partijen van „zedelijke nor men" spreken. De K.V.P. gaat hier echter mee tot aan de diepste bron en daarom wordt het Kerkelijk leer gezag als riohtsnoer genomen. Sprekend over de noodzaak van een katholieke politieke partij, wees spr. op enkele positieve argumen ten, als het voeren van een politiek overeenkomstig onze beginselen, het geven van richting aan het politiek denken van het katholieke deel on der het Nederlandse volk en het bundelen van eigen krachten om de eigen katholieke levensbeschouwing zo sterk mogelijk te manifesteren, zonder overigens te vervallen in een hokjesgeest. Ook negatief zijn er ar gumenten aan te voeren, waarvan spr. noemde het behoud van de door de katholieke emancipatie met zeer veel moeite verkregen rech ten. Recente uitlatingen in de socia listische pers waarschuwen wel om de aanvallen op zelf verworven po sities af te slaan. Want ook om stel ing te nemen tegen anti-katholieke •tromingen is de K.V.P. noodzake lijk. Taak van de Staat. Dit alles is reeds een afdoend ant woord op de vraag of het nodig was na de bevrijding in '45, toen er een sterke stroming ontstond tot meer eenheid, weer een katholieke staat kundige partij in het leven te roe pen. Sprekend over enkele principiële kwesties wees spr er op hoe de K. V. P. de verschillende verhoudingen tussen staat en mens, staat en ge meenschap, en hoe zij de taak van de staat ziet, n.l. de behartiging van uitsluitend het aardse welzijn, met volledige erkenning van de rechten van de individuele mens en van de onvervreemdbare rechten van de Kerk, die souverein is op Haar terrein. Als we slechts naar West-Europa zien, wordt het duide lijk waartoe het kan leiden als de Staat in flagrante strijd met onze opvattingen zich met de rechten der Kerk inlaat. De K.V.P. staat dus voor ruimte te geven aan de krachts-ontplooiing van de individuele mens, in het ka der van het algemeen welzijn. Dit houdt in dat de K.V.P. niet mee kan gaan met de socialisatie- en natio nalisatie-gedachten van de P, v. d. A., die daardoor de rechten van het individu krenkt. De K.V.P. staat economisch vrijheid voor, gebonden slechts voor zover het algemeen wel zijn dat vordert. Na nog gesproken te hebben over de K.V.P.-opvattingen inzake het gezin, huwelijk, onderwijs, allemaal kwesties op het terrein van de prac- tische politiek, wees de heer An driessen op de Godloochenende vor men die het moderne Humanisme gaat aannemen, wat alweer een re den is om er verheugd over te zijn dat de katholieken hun krachten ge bundeld hebben in een eigen poli tieke partij en aldus hun invloed kunnen uitoefenen. Deze invloed zal ook uitgeoefend dienen te worden ten aanzien van het West-Europese eenheids-streven. „Wij willen geen hokjes-geest", besloot spreker. ..Wij willen als katholieken deel uitma ken van het Nederlandse volk en de West-Europese gemeenschap, maar we mogen niet blind zijn voor de gevaren die ons bedreigen. Laat ons daarom de ernst van deze tijd goed inzien en op het terrein van de staat kunde onze machtsformatie zo sterk mogelijk maken". In een even lange als interessante gedachte-wisseling, waarin de meest uiteenlopende onderwerpen ter spra ke kwamen, sprak de heer Andries sen o.a. over de verhouding met de F. v. d. A. en benadrukte nog eens dat de K.V.P. niet in wezen, doch slechts „par accidence" door bijkom stigheden, noodzakelijk is. Niet uit de aard van onze katholieke levens beschouwing vloeit de noodzakelijk heid voort van een katholieke staat kundige partij, doch uit de omstan digheden. Taak van het kader. Na deze „geestelijke hors d'oeuvre" zaten de vele aanwezigen aan een smakelijke koffietafel aan, waarna weer lichamelijk gesterkt het tweede deel van deze kaderdag aan ving, met een toespraak van de heer Hoonhout uit Gouda, propagan daleider en kring-penningmeester, over ,.De taak van het kader in de afdelingen der K.V.P.". Spr. wees op ae noodzaak van een goed kader, als kern van de grootste politieke part'j in Nederland (300.000 leden) en be sprak de afzonderlijke taken der verschillende functionarissen. Veie vragen, opmerkingen en critiek kwam hierop los en zeer geanimeerd werd over dit alles heen en weer ge sproken. Daar het slechts interne kwesties gold, kunnen wij er kort over zijn en slechts benadrukken dat iedere functionnaris zijn taak moet zien, zoals St. Paulus dat deed: „Ca ritas Christi nos urget De liefde van Christus dwingt ons. Dus niet om an dere redenen dan ter liefde Gods en niet voor zich persoonlijk, noch om groepsbelang, mag iemand een func tie aanvaarden in de kath. staatkun dige organisatie, welke de heer Hoonhout even belangrijk noemde als iedere standsorganisatie, wier werk zonder de eerste niet vrucht baar zijn kan. De tien millioenste Nederlander Mr. dr. A.. A. van Rliijn, secreta ris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken hield voor radio Ne derland wereldomroep een causerie naar aanleiding van de binnenkort te verwachten tienmillioenste Ne derlander. Spr. stelde de vraag: „Hoe ont vangen wij de tienmillioenste Ne derlander"? Precies vijftig jaar geleden had Nederland nog vijf millioen inwo ners, aldus de heer van Rhijn. Thans verwachten wij de tienmillioenste Nederlander. De oorzaak van deze snelle ver meerdering is zowel het hoge ge boortecijfer als het lage sterftecijfer. Het geboortecijfer was vooral in de jaren 19461948 hoog. Er wer den in die periode 800. OOP babies ge boren, dat is 300.000 meer dan op grond van de vooroorlogse geboorte cijfers kon worden verwacht. Elke twee minuten wordt er een Neder lander geboren, elke zeven minuten sterft er een. Nederland is kennelijk een zond land. Het heeft thans zelfs het laagste sterftecijfer ter wereld. De gemiddelde levenskans van de vijf- millioenste mannelijke Nederlander was 46 jaar. De levenskans van de tienmillioenste mannelijke Neder lander daarentegen is veel hoger, namelijk 66 jaar. ERNSTIGE GEVALLEN VAN BANKBILJETTENSMOKKEL NAAR INDONESIë. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de laatste weken ernstige gevallen van bankbiljettensmokkel in postpaketten naar militairen in In donesië zijn achterhaald. In verband hiermede is de controle op deze zen dingen verscherpt en zullen deze en dergelijke overtredingen van de de- viezenvoorschriften met gestreng heid worden vervolgd. HOGE ONDERSCHEIDINGEN VOOR PROF. GRANPRé MOLIèRE Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als hoogleraar is prof ir. M. J. Granpré Moière benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Twee ongelukken op onbewaakte overweg BIJ NUNSPEET Zaterdagmiddag kort na 1 uur is op de onbewaakte overweg over het baanvak NunspeetOldenbroek, dat gekruist wordt door de verkeersweg NunspeetEpe, een personenauto ge grepen door de locomotief van een in de richting Amersfoort rijdende trein. De wagen werd zwaar bescha digd. De bestuurder, de 37 jarige za kenman F. J. Willenborg uit Amers foort, kreeg een hersenschudding. Ook de locomotief van de trein ver toonde duidelijke sporen van de aan rijding. BIJ ROZENDAAL Op de onbewaakte overweg aan de Hilsestraat onder Wouw bij Roosen daal heeft Zondag een dodelijk on geluk plaats gehad. Een auto be stuurd door de heer A. Aarts, direc teur van de Katholieke Actie in het Bisdom Breda, werd gegrepen door een toevallig pesserende losse ran geer locomotief. De auto werd een tiental meters meegesleurd en kwam daarna in de spoorsloot terecht. Het lichaam van de 32-jarige besuurder werd uit de wagen geslingerd en kwam op de spoorbaan terecht. PRINS BERNHARD HEEFT AUTO-ONGELUK. Prins Bernhard is Zaterdag met zijn auto, die door hemzelf werd be stuurd, in botsing gekomen met een door een paard getrokken wagen te Wahn, bij Keulen. Het paard werd gewond en de kar beschadigd Prins Bernhard en de drie inzittenden in zijn auto bleven ongedeerd. Prins Bernhard bracht een bezoek aan West-Duitsland. Hij was op weg naar het vliegveld van waar hij naar ons land terug zou ke ren. KIND IN BED VERBRAND Zaterdagmiddag is het driejarig zoontje van de familie K, wonende in de van Swindenstraat te 's-Gra- venhage door de ouders levensloos aangetroffen op de resten van een verbrand bed in de slaapkamer. Toen de ouders even te voren de woning hadden verlaten om een boodschap te doen, hadden zij het kind slapen de in Zijn ledikantje achtergelaten. De jongen heeft vermoedelijk luci fers weten te bemachtigen en is daar mee gaan spelen op het bed van zijn ouders. Dit geraakte in brand. Door de rookontwikkeling is de jon gen vermoedelijk gestikt. Hii had enige brandwonden aan het linker been en aan de linkerarm. Alg. Oyerste Zusters van Liefde Koninklijke onderscheiding Ter gelegenheid van haar gouden kloosterfeest, recipieerde Zaterdag 22 October in het moederhuis van de Zusters van Liefde aan de Oude Dijk te Tilburg de zeereerw. moeder M Leonie Ides, overste dezer congrega tie. Nadat in de afgelopen week Z. Em. J. Kardinaal de Jong en de bis schop van 's Hertogenbosch mgr. W. Mutsaerts de gouden jubilaresse wa ren komen gelukwensen, gaven Za terdag minister Rutten, mgr. dr. B. Eras, mgr. prof. dr. Th. Goossens, mgr. Vingerhoets en de deken van Tilburg M. C. Nabuurs, blijk van hun belangstelling. Ter receptie versche nen voorts vele deputaties uit ver schillende steden van ons land. Minister Rutten hield een korte toespraak, waarin hij de grote ver diensten van de congregatie van de Zusters van Liefde ten opzichte van het onderwijs releveerde en vervol gens mededeling deed, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft zuster M. Leonie Ides te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. IJSELIJK AVONTUUR IN EEN PUT. Een inwoner van Renkum heeft tijdens zijn vacantie in Limburg een onvrijwillig bezoek aan een diepe put gebracht, dat ruim 13 uren duurde. De man, die zich voor oud heidkunde interesseert was 'n kijkje gaan nemen in het halfvergane kas teel te Well. In de z.g. „Draken- toren" gleed hij onverhoeds uit over een paar losliggende stenen. Hij kwam terecht in een zeer diepe put, een ijskelder waar in vroegere tij den uit de vijvers gehakt ijs onder turf werd bewaard. De amateur-oudheidkundige werd maar licht gewond: ernstiger was evenwel, dat hij geen mogelijkheid zag de put uit eigen beweging te verlaten. Mondvoorraad had hij practisch niet; één suikerklontje en twee kastanjes. Er lag nog een dood konijn in de put, maar dit kwam voor consumptie niet meer in aan merking. Na ruim een halve dag begon de hotelhouder van de onfortuinlijke logé een ongeluk te vrezen. De po litie die werd gealarmeerd, was ge lukkig met het bestaan van de put bekend en had het slachtoffer spoe dig gevonden. De gevangene was juist aan zijn eerste kastanje begonnen. Oliefabriek in Overschie verbrand Een geweldige brand, aangewak kerd en bijna niet te stuiten door de gierende zuidwesterstorm, heeft van nacht van Speelman's oliefabrieken en van de graanmaalderij van M. C. en P. Speelman op de langs de Schie gelegen Delftweg een trooste loze ruïne gemaakt. Hoe de brand is kunnen ontstaan is op het ogenblik nog een mysterie. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt en zelfs de stoker was nog niet aan wezig voor het verzorgen der vuren. Naar wij vernemen, was er heel wat brandbaar materiaal in de fa brieken opgeslagen, niet alleen gro te voorraden graan, maar ook spijs olie, melasse, veevoeder en alle in grediënten voor het vervaardigen van veekoeken en bovendien veel verpakkingsmateriaal, zoals zakken, dozen e.d. Dit alles was oorzaak, dat tevens een brede stroom van von ken met de storm meegierde tegen de villa en de koekfabriek aan van de firma G. J. van Buuren en Zonen die op enkele meters afstand gele gen waren, juist in de windrichting. Daardoor ontstond ook een begin van brand in een kantoorlokaal, in deze villa gelegen. Spoedig ingrijpen kon hier doorzetten van de brand ROOK HAD GEEN UITWEG NAAR BUITEN De Haagse brandweer werd Zater dagavond omstreeks acht uur gealar meerd voor een binnenbrand in het perceel Dirk Hoogenraadstraat 102 te Scheveningen. Het bleek dat in de keuken van dit perceel, een kachel stond, waarvan de pijp niet in de schoorsteen uikwam, maar door het plafond heen was gestoken. Tussen het plafond en het platte dak ein digde deze pijp, zodat er geen uitweg was naar de buitenlucht. Door von ken uit de pijp schijnen het riet en het hout van het plafond te zijn gaan smeulen en dit smeulen zette zich voort tot drie percelen. Op vier plaatsen in drie verschil lende woningen van het blok werd een gat in het dak gemaakt om het blussingwerk mogelijk te maken. Omstreeks negen uur had men het vuur onder de knie. Er was veel wa terschade, vooral ook van het regen water dat van het platte dak in de percelen terechtkwam. Het vierhonderd ton metende Ne derlandse motorschip „Casana" Zaterdagmiddag tussen de Deense eilanden Funen en Samsö op een mijn gelopen en gezonken. De negen opvarenden hebben de schipbreuk overleefd, maar de zezstig ton stuk goed is geheel verloren gegaan. Slechts de scheepsdoc urnen ten kon den in veiligheid worden gpsteld. De bemanning is na een vier uur lange roeitochtongedeerd in een hotel te Lushagen aangekomen. TWEE ZEILERS UIT DEN HELDER OP ZEE VERDWENEN. Men maakt zich in Den Helder ernstig ongerust over het lot van twee stadgenoten, die Zondagmor gen in een Sta verse jol het Nieuwe Diep uitvoeren op weg naar Oude Schild op Texel en sedertdien spoor loos zijn verdwenen. Het kleine zeil bootje is voor het laatst Zondagmid dag in het mal Zwin, een vaarwa ter van de Waddenzee, waargeno men. Gezien het hevige stormweer, dat des avonds opstak, vreest men, dat de zeilers verongelukt zijn. Gisteravond alarmeerde men de reddingboot „Dorus Rijkers", onmiddellijk zee koos en de gehele nacht tevergeefs met schijnwerpers de ruwe zee heeft afgezocht. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR. Over het algemeen veel be wolking met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige en later in de kustprovincies tijde lijk harde wind tussen Zuidwest en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Zaterdagmiddag jl. heeft een dame uit Zeeland het station Roosendaal danig in opschudding gebracht. Zij kwam met de dieseltrein uit Dor drecht en wilde haar reis in Roosen daal een ogenblik onderbreken. Ter wijl de diesel met matige vaart langs het perron schoof, sprong zij uit haar coupé, met het gevolg dat zij tussen de rijdende trein en de perronwand kwam te vallen. De op het perron wachtende reizigers waren zeer ont steld en op hun roepen bracht de 'bestuurder de trein snel tot stilstand. Nadat zij uit haar benarde positie onder het rijtuig was verlost bleek zij volkomen ongedeerd. Slechts haar mantel droeg sporen van haar gevaarlijk avontuur. MILITAIREN VOOR INDIë NEMEN AFSCHEID VAN FAMILIE. In de cantine van de Havenkazer ne en in de grote garage op het Bastion te Schoonhoven hebben gis teren van twaalf tot vijf uur hon derd-tachtig in de barakken van het Algemeen Depot gelegerde gewezen deserteurs afscheid kunnen nemen van hun familieleden, daar zij deze week met de ZuiderRruis naar In donesië zullen vertrekken. Alles ver liep rustig en ordelijk. Men schat, dat ongeveer vijftienhonderd fami lieleden gebruik maakten van de hun door de militaire autoriteiten geboden gelegenheid om de binnen kort vertrekkenden vaarwel te zeg gen en goede gaven mee te geven. „GROOTE BEER" IS BINNEN Het troepen transportschip de Groo- te Beer is gisteravond tijdens storm weer met gerepatrieerde militairen aan boord de sluizen van IJmuiden binengelopen. Zij zullen vandaag Amsterdam debarkeren. VFERTIG GULDEN BOETE VOOR DRIFTIGE KAPELMEESTER VAN DE WIENER SaNGERKNABEN. Tot veertig gulden boete of tien dagen hechtenis veroordeelde de politierechter te Zutfen Zaterdag de 22-jarige Peter L., kapelmeester van de Wiener Sangerknaben, die na de uitvoering door het koor te Winters wijk op 3 Octobzr twee jongens uit het koor, tien en elf jaar oud, zou hebben mishandeld. Een van de jon gens zou hij hebben geslagen, ge stompt en geschopt. Het „Algemeen Dagblad" geeft het hier volgend ver slag van deze zaak: De kapelmeester zei, dat hij inder daad een jongen een oorveeg had gegeven en toen daarop een volgens hem ongemotiveerd hard ge schreeuw volgde, had hij hem er nog een gegeven. De jongen was toen weggelopen en daarbij gestruikeld. Geschopt had de kapelmeester hem niet, maar wel had hij hem, zo zei hij, een duw met de voet gegeven. De electricien, die voor de toneel verlichting zorgde, was op het ge schreeuw komen toelopen en zei nu als getuige, dat hij het optreden van de kapelmeester zo beestachtig had gevonden,dat hij hem te lijf had willen gaan. Een dame uit Amster dam, die voor de administratie van de Sangerknaben zorgde, zei, dat de jongens lastig waren geweest. In de pauze wordt stilte van de jongens verlangd, maar een hunner deed niets dan giechelen en de an dere jongens aan het Pachen maken. Niet alleen in de pauze, maar ook op het toneel was het voorgekomen, dat onder het zingen van Schlafe mein Prinzchen schlaf ein, de jon gen die de solo moest zingen, door zijn kameraad aan het lachen werd gemaakt. Uit het verdere verhoor bleek dat deze kapelmeester, die vanwege zijn gezondheid zittend terecht stond, de hele verantwoordelijkheid heeft voor deze 22 jongens. De officier van Justitie vond hot heel natuurlijk dat de jongens wel eens lastig zijn. Aan degene, die de leiding over hen heeft, worden hoge paedagogische eisen gesteld. Dat de kapelmeester een jongen die lastig is, eens een oorvijg geeft, kan men begrijpen en verontschuldigen, maar hij had niet mogen schoppen. Tucht recht heeft deze man niet volgens de Nederlandse wet, en als hij het wel had dan zou hij de maat ver te bo ven zijn gegaan. Hij eiste vijftig gul den boete of tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. Bottenheim, vroeg ontslag van rechtsvervolging dant.wel vrijspraak. De Wiener San gerknaben zullen alleen maar geluk kig en tevreden zijn als deze zaak voor hun kapelmeester geen verdere gevolgen heeft, zei de verdediger. De politierechter sprak verdachte vrij van het ten-laste gelegde slaan en stompen, maar legde hem voor het schoppen een boete van veertig gulden of tien dagen op. 23) oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. De ellebogen op de knieën steunde hij het hoofd in beide handen. Hef tig schokte z'n schouders. Loek zei niets ofschoon ze diep medelijden met hem voelde en graag een troostend woord had gesproken. Een harde les was hier noodzakelijk. „Gelooft u, dat ik zou willen ster ven om dit ongedaan te maken." zei hij na enige vagen blikken en zag haar aan. „Leven en de gevolgen van onze fouten dragen is dikwijls moeilijker." „Gaby zal toch inzien, dat ik in een ogenblik van waanzin gehandeld heb. Ik had gedronken, ik wist niet vat ik deed. Laat me naar haar toe gaan en het haar zeggen.'"' Hij stond op en liep zenuwachtig de kamer heen en weer. Tk hoop, dat je begrijpen zult, dat Gaby tijd nodig heeft om zich te herstellen," zei Loek „ze moet enige tijd volkomen rust hebben." Hij knikte. Dan bleef hij voor Loek staan. „Durft u mij hoop geven, dat ik haar niet voor goed verloren heb?" Ademloos wachtte hij het ant woord af. Hij leek jaren ouder ge worden. „Zover ik mag oordelen, ja, maar bedenk, dat je Gaby diep beledigd hebt en zij is geen vrouw, die ge makkelijk vergeet." „Ik zal haar schrijven," zei hij wat kalmer, „mag ik op uw hulp reke nen?" „Stel je daar niet te veel van voor, Mark, dit is een kwestie tussen jul lie beiden." Opnieuw zag ze de ang stig verwarde uitdrukking in z'n ogen. „Gedraag je als een man." zei Loek terwijl ze opstond om heen te gaan, „aanvaard hetgeen je verdient en bid ook voor haar." Enige dagen later, toen Loek als naar gewoonte Gaby zelf het ontbijt op bed bracht, reikte ze haar een brief over. De jonge vrouw wierp 'n haastige blik op de enveloppe en lei hem dan ongeopend naast zich. Een gloeiende blos kleurde haar gelaat. Ze zei niets, doch zodra Loek ver trokken was scheurde ze hem open en doorliep vlugi de inhoud, 't Wa ren slechts enkele regels, die Mark geschreven had. Een bede om ver giffenis een belofte geen druppel alcohol meer aan te raken en de ver zekering dat hij het haar op geen en kele wijze moeilijk zou maken. Met een bittere glimlach vouwde ze het briefje dicht. Voor het ogenblik was dit tenmin ste een geruststelling: hij zou haar niet dwingen. Ze ging weer liggen en sloot de ogen. Terug? De gedach te hieraan deed haar huiveren. Wat dan? Voor ze een bevredigend ant woord kon vinden, ging de deur open en kwam Loek binnen met Marjan- neke op de arm. „Hoe heb ik het nu?" Nog niets ge geten. Dan neem ik voor straf je dochter weer mee." „Zo wreed zult u niet zijn," ze richte zich half op „Kom maar bij moeder schatje" Met ongewone hef tigheid kuste ze het kind en drukte het vast tegen zich aan. „Ben je moeder's lieveling?" „Mamma-kindje. pappa-kindje" herhaalde Marjanneke braaf zoals haar geleerd was. Grote stille tra nen drupten neer op het donkere kin derkopje. Loek begreep de strijd, die dit jon ge trotse hart te voeren had. „Gaat Marjanneke nu weer met tante Loek mee!" vroeg ze, als had zij niet bemerkt. „Tante Loek," zei Marjanneke en stak haar armpjes uit. „En nu eerst eens flink ontbijten drong Loek toen ze het kind weg gebracht had en Gaby bij haar terug komst nog met grote ogen voor zich uit lag te staren „Komaan," ze schoof haar een kussen in de rug. Gaby greep Riaar hand: „Wat be gin ik met mijn leven?" vroeg ze moedeloos. „Doe je best eerst physiek weer op kracht te komen, voor je dergelijke vragen wilt oplossen." „Maar ik voel me lichamelijk heel goed, dat is het juist. Ik weet dat ik van uw gastvrijheid niet langer ge bruik behoor te maken." „Gekheid, lieve kind. Zolang je wilt staat ons huis voor je open. Gaby drukte een kus op de hand die in de hare lag: „U bent zo goed voor me. Wat had ik zonder u moeten be ginnen. Begrijpt u dat ik nooit bij moeder had willen aankomen, al ben ik haar in deze dagen, heel anders gaan beoordelen en toen mevrouw Warsage nog steeds zweeg „mis schien zult u me heel slecht vinden, maar ik kan niet terug naar Mark". „Daar is de tijd ook nog niet voor gekomen," zei Loek luchtig, „ik laat je niet gaan voor je minstens tien pond ben aangekomen." „Om mij opnieuw te laten mishan delen? U zoudt zo niet spreken als u wist, hoe z'n slagen nog branden op m'n gezicht. Nooit, nooit zal ik die vernedering vergeten." Snikkend ver borg ze het gelaat in het kussen. Het was de eerste maal, dat Loek haar uiting zag geven aan haar smart. Het zal haar goed doen, dacht ze. Eindelijk toen het schreien wat bedaarde, zei ze zaccht: „Je hebt je hoge idealen gesteld, Gaby, dat vraagt grote offers. Je kunt moei lijk verwachten ongehavend uit de strijd te voorschijn te komen." Al gauw voelde Gaby zich vol doende hersteld om het bed te ver laten en een kleine wandeling te maken. Dikwijls speelde ze Warsa- ge's verzoek 's avond piano las Loek voor, wanneer deze alleen was, zorg de voor het kind en putte zich uit in het bewijzen van kleine diensten. Over heengaan werd niet gesproken. Op het eind van de derde week, dat zij bij de Warsage's was ontving Ga by twee brieven; een van Rob, blijk baar door Mark doorgezonden en een van hem zelf. Nieuwsgierig open de ze de eerste, 't Was een uitvoerig verhaal, waarin Rob haar meedeelde dat hij gesolliciteerd had naar een betrekking in Indië, Z'n schoonvader was zeer verontwaardigd geweest; hij dreigde zijn toestemming tot het huwelijk niet te geven, aangezien hij niet voornemens was zijn dochter naar de binnenlandèn van Sumatra te laten vertrekken .Veel tranen en klachten van Els: in één woord een ellendige boel. Moeder natuurlijk ook verdrietig enz. enz. Oudere men sen schenen nooit te begrijpen, dat er een tijd kwam dat je je eigen weg moest gaan. Gaby zuchte: Rob naar Indië Het leek haar plotseling of ze zich zon der hem heel eenzaam zou voelen. Hij wist evenmin als haar moeder iets van het conflict tussen Mark en haar en toch was ze overtuigd, dat ze zonodig een bondgenoot aan hem zou hebben. Mark's brief las ze pas 's avonds in bed. Hijvroeg haar dringend te rug te komen of hem teminste te schrijven. Er was ook een briefje van tien bij ingesloten. „Als je eens wist, hoe ondragelijk me het leven is". Die zin hamerde gedurende heel de nacht onafgebroken in Gaby's hoofd. Had ze het recht te weigeren? Hoe streng had ze haar moeder beoor deeld. Was ze vergeten, wat ze in haar jeugd geleden had, mocht ze Marjanneke aan hetzelfde verdriet blootstellen? Neen wierp ze tegen Marjanneke was nog te klein om hem te missen. Later? Zou hij ooit van het kind afstand willen doen? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2