H NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING 'llexjacvd In Indonesië tieslë BOEKEN NIEUWS ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ALKEMADE Gemeenteraad. De gemeente raad vergadert Woensdag 26 Oct. n.m. 7.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Valt de gemeente in een hogere klasse? Naar aanleiding van het ontwerp-classificatiebesluit stellen B. en W. de raad voor aan Ged. Sta ten mede te delen, dat de omstan digheden, welke zich in deze ge meente voordoen, zijn aan te mer ken als bijzondere omstandigheden in de zin van art. 5 der ontwerp regeling, welke indeling van deze gemeente in een hogere klasse dan die, waartoe zij op grond van het inwonertal behoort, motiveren. B. en W. hebben met bijzondere om standigheden het oog op het indu strieel en centraal karakter van de gemeente. N.K.J.B.-avond. De voorzitter opende de avond en sprak een kort welkomstwoord tot de aalmoezenier die van een rustige vacantie was te ruggekeerd en tot de spreker van deze avond de heer L. J. M. van den Berk uit Eindhoven. Hierna nam de spreker het woord en deze zette uiteen, hoe de communisten in Oost-Duitsland van de chaos na de oorlog profijt hadden getrokken door op alle hoge posten comrramis- tisehe partijleden te plaatsen. Ook werd het de toehoorders duidelijk wat de communisten eigenlijk be doelen met democratische verkiezin gen. Uitvoerig beschreef spreker de toestanden in de fabrieken en het werk van de z.g. activisten-groepen onder leiding van de N.K.V.D. (Ge heime politie). De jeugdstandsorga- nisaties zijn gecentraliseerd in de „Freie Deutsche Jugend" en wan neer men hierbij niet is aangesloten kan men niet voor verdere studie in aanmerking komen. Verder gaf spr. een beeld van de ongelooflijke moeilijkheden voor de Duitse geestelijkheid. Van de 1600 geestelijken in O.-Duitsland is 50 ziek, 20 bezit geen kerk en slechts 10 heeft de beschikking over 1 of 2 kamers. Tegenover al deze dwang maatregelen is een grote illegale groep, de strijdgroep tegen de on menselijkheid, ontstaan en tot nu toe is het de bezettende macht nog niet gelukt deze op te rollen. Na een korte pauze kregen we eerst een beschrijving van het te genwoordige Berlijn en werd ook de toestand belicht, die ontstaan was ten gevolge van de grote Russische blokkade. Daar spr. zelf woonachtig is in Berlijn, kon hij zijn gehoor zeer frappante staaltjes mededelen over de Russische tactiek. Geboren: Antonius Franciscus zn van J. W. Redegeld en A. Blaauw; Wilhelmina, dr van A. Halm en L. M. van der Bijl; Jacoba Petronella Maria, dr. van P. M. Vink en J. M. Buffing. Ondertrouwd: Pieter Dissel 25 jr en Catharina L. Holl, 25 jr; Frans van Eijk, 24 jr en Elisabeth van Of- wegen 20 jr; Herman van Roon, 20 jr en Jannetje de Pater 19 jr; Jaco bus M. de Witte 27 jr en Tannetje van Eijk 27 jr; Simon C. van Hemert 26 jr en Adriana N. v. d. Mark 20 jr. Getrouwd: Reijer de Leeuw, 22 jr en Maggdalena den Uijl 19 jr; Cor nells Krotje, 26 jr en Johanna Ver burg, 29 jr. Overleden: Jacobus L. van Galen, 84 jaar. NOORDEN Ballonwedstrijd. De uitslag van de ballonwedstrijd der schoolkinde ren tijdens het Oranjefeest op 13 Sept. is als volgt: In totaal zijn er 274 ballonnen de lucht ingegaan. Slechts 22 kaartjes zijn er terug ont vangen. 1. J. v. d. Weijden Gzn., (Duitsl.); 2. Riet Vork, Maagden burg (Duitsl.); 3. Nel Fransen, Osna- brück (Duitsl.); 4. Greetje Baas Ld., Oldenburg (Duitsl.); 5e. W. Leliveld Gzn., Meppen (Duitsl.); 6. Annie Mourits, Oeringhausen, (Duitsl.); 7. Annie Pieterse, Vorden (Gld.); 8. P. Pieterse Jzn., Kootwijk. Als bijzonderheid dient vermeld te worden dat de ballonnen zijn opge laten mei een sterke Oostenwind, en toch zijn de ballonnen op een be paalde hoogte van richting veran derd. Enkele zijn bepaald niet zo hoog gegaan en zijn dan ook in de omgeving van Leiden neergevallen. TER AAR E.H.B.O. In de Chr. Nat. School is door de afd. Ter Aar een propa- ganda-avond gehouden met de be doeling belangstelling op te wekken voor een nieuwe cursus E.H.B.O., welke onder leiding van dr. A. Quar- tel zal staan. Burgemeester Hogen- boom sprak een aanbevelend woord. De secr. van het district Zuid-Hol land, de heer Verweij te Voorburg, hield een propagandarede. Hierin wees spr. er o.a. op hoe dagelijks in een huisgezin, fabriek of werkplaats of bij het verkeer enz. ongelukken kunnen gebeuren en dan niet weet wat te doen. Zeer dikwijls wordt met de beste bedoelingen verkeerd gehandeld en soms heeft dit zeer na delige gevolgen. Daarna werden een paar filmpjes vertoond gevolgd door de propaganda film „Het Oranje- kruis". In de pauze werd ter verste viging van de kas een taart verloot. De voorz., de heer C. Lok, dankte voor het gesprokene en het vertoon de. Een 15-tal personen gaven zich op voor de nieuwe cursus. Wil deze doorgang vinden, dan zullen er ech ter minstens 25 deelnemers moeten zijn. RIJP WETERING Kaasdag. Voor de Donderdag 27 Oct. te houden kaasdag (opening te 9.30 uur) zijn 47 inschrijvingen. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe begraafplaats. Voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats (Algemene en Ned. Herv. Begraaf plaats) waren 21 inschrijvingen in gekomen. De hoogste inschrijver w. A. Versloot te Alphen aan den Rijn en laagste de combinatie: Steenvoorden-van Rijn en v. Duyn te Katwijk voor f 34.434. LEIDSCHENDAM Geboren: Johanna Petronella Theresia d. van M. L. Waaijer en M. J van Veen. Johannes Petrus Maria z. van J. Th. Hooijmans en R. A. M. Dudink. Overleden: Steven Molendijk 30 j. echtgenoot vaA A. van Weelden. Eva Anna Maria de Raad 75 j. weduwe van J. C. van Woerden. Ondertrouwd: Cornelis W. Rol- vink en Clasina Muusers, Adrianus de Bruin en Wimpje J. Borst. Getrouwd: Joost D. de Römph en Petronella C. Schouw. Wilhelmus Q. van Rijn en Margaretha A. Vieveen. LISSE Biljartvereniging „Excelsior". Besloten werd, dat de wisselbeker, resp. gewonnen door „De Carambo le I" (Leiden), Vios 2 (Lisse), „De Carambole II" (Leiden) en Luto 4 (Lisse) door deze verenigingen als eigendom beschouwd kunnen wor den. In 1950 zal een groot biljart- tournooi worden gehouden wegens het gouden jubileum van mevr. Dui venvoorde, eigenaresse van het club lokaal „De Duif". NOORD WIJK Geboren: Pieter en Elisabart, zoons van H. de Jong en C. v. d. Haak; Jan M. z. van J. I. v. Heinin gen en Bardelmeijer; Johanna M. A. d. van P. J. Vink en Hoogervorst; Hans z. van J. Duindam en J. Vis sers; Nicolaas C. z. van N. Meeuwe noord en C. J. Vink. Ondertrouwd: J. L. Wijnands en E. J. Kuipers; C. Smit °n N. van Beelen; H. van Kooperen en P. J. G. v. d. Linden; A. J. C. Roeleveld en J. C. v. d. Poel; F. H. Thieme en J. de la Sencerie; J. Vink en A. W. Hiddes. Getrouwd: W. Tienstra en E. van Meygaarden; P. Plug en D. Korbee; A. Smit en M. E. Schaffels; G. P. A. Warmerdam en M. H. Trompert; A. van Duin en H. Plesman. Overleden: Arie Caspers 80 jaar; Martina J. Zeestraten 91 jaar, wed. van H. Oostdam. WARMOND ROELOFARENDSVEEN VEILINGGEBOUW ZAL CENTRAAL VERWARMD WORDEN Gisteravond kwam de veiling in de St. Pancratiuszaal bijeen voor een buitengewone ledenvergadering. Na in 1948. Aardbeien glas 367.486, 47 idem vollegrond 109.538,13 idem 2e oogst 17.179,84 Peulen 145.083,28 Doperwten 25.461, 93 Snijbonen 282.274, 83 Augurken 259.377, 89 Sla 107.786, 20 Peen 16.056,95 Totaal geveild bedrag tot 15 October Aan Groenten 1.503.173,26 Aan Bloemen 419.937, 42 een openingswoord door voorz. Th. W. Schrama, gaf de dir. de heer N. Turk, een kort overzicht van het verloop der veiling in 1949. Wij ge ven hieruit de opbrengsten der be langrijkste producten weer, met daarna vermelding van de opbrengst 638.405.58 45.315,18 22.311,31 135.332,32 19.522,64 301.401,63 108.766,34 89.077,74 25.168,88 Aldus totaal 118.248,10 minder aan omzet. Vervolgens was aan de orde be spreking aanleg centrale verwar ming in de veilinghallen. Uit de toelichting van de voorz. bleek, dat het bestuur niet eenparig met een voorstel in deze geest kon komen. De directeur gaf hierna van het des kundig onderzoek een uiteenzetting. Vele leden gaven hierna hun visie cp deze zaak en over het algemeen was men de mening toegedaan, dat centrale verwarming noodzakelijk is te achten. Hierna werd met alg. st. besloten om zo spoedig mogelijk, en wel vóór deze winter centrale ver warming aan te schaffen. Het gevolg hiervan was dat machtiging ge vraagd moést worden voor het aan gaan van een geldlening ten behoe ve van de aanleg (pl.m. ff 40.000. welke werd verleend. De bespreking overname aardbei- enbakken door de veiling van de le den, gaf wederom stof tot een uit gebreide bespreking. Over het alge meen konden de leden zich geen voorstander verklaren, en als het grootste bezwaar werd wel aange voerd, dat de veiling deze met 10 per jaar van de kostprijs wilde be talen. Niettegenstaande de door de voorz. aangevoerde bezwaren van dit fust in eigen beheer van de tuin der, kon dit by de leden toch geen genade vinden, en werd dit fust uit eindelijk verwezen naar een volgen de vergadering. GROTE SCHUUR GING IN VLAMMEN OP Vrijdagmorgen omstreeks tien uur brak brand uit in de schuur van de veehouder A. Wijsman op de Zuid hoek te Roelofarendsveen, behoren de tot de gemeente Woubrugge. De brandweer uit Roelofarendsveen was binnen 10 min. ter plaatse en ver richtte goed werk door in zeer korte tijd de brand meester te zijn. Als men bedenkt dat de brandende schuur zich op V/z meter van de wo ning met bijbehorende opstallen be- GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op Dinsdag 8 November hoopt het echtpaar Nic. P. van der Drift- J. M. van der DriftSonius zijn gou den huwelijksfeest te herdenken. Het bruidspaar, waarvan de bruide gom 79 jaar en de bruid 72 jaren telt, mag zich in een goede gezond heid verheugen, hoewel de bruid, vooral de laatste tijd, door doofheid wordt gehinderd. Uit het huwelijk werd een, zoon geboren, terwijl de familie 7 kleinkinderen telt. De bruidegom oefende in zijn jon ge jaren het vak van koetsier en la ter van boerenarbeider uit, doch is nu sedert lange tijd uit het arbeidspro ces, hetgeen hem niet belet om zijn zoon, die palingsvisser is, een handje te helpen, indien de omstandigheden dit vereisen. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken, om het krasse bruidspaar met dit jubileum te complimenteren, waarvoor op Dinsdag 8 November van 12 tot 1 uur ten huize van het bruidspaar aan de Straat ter Leede gelegenheid wordt gegeven. OEGSTGEEST Klaproosdag. De verkoop van de klaproos voor de Ned. Oorlogsgraven staat of valt met de aanmelding van collectanten. Van hen zal hiertoe worden gevraagd op Zaterdag 5 No vember enige vrije uren op te offe ren. Geeft u dus op als collectant bij de heer B. C. van Krieken, secretaris te Oegstgeest, tel. 21345. SASSENHEIM Geboren:- Hubertus W. M., z. van C. Kortekaas en J. de Ridder; Yvonne M. J., d. van J. C. L. M. v. Reisen en J. M. A. Heemskerk; Cor nelis, z. van C. Honders en M. de Vries; Margeret Rose, d. van R. J. v. d. Broek en M. Armitage; Bea trijs A. M. G., d. van J. J. M. Kejj- ser en G. A. M. van Dam. Overleden: P. de Waard, 73 jaar. Getrouwd: A. Spaargaren, 25 j. en G. Kühn, 23 jaar. STOMP WIJK K.A.B. Ofschoon de leden van de K.A.B. uitgenodigd waren vrouw of verloofde mee te nemen naar de eerste avond van het winterpro- gramma was de belangstelling nog gering. Bijna 2/3 van de leden ont brak. De voorz., de 'heer N. Bolle- boom, die de vergadering opende kon dan ook zijn teleurstelling niet verbergen. De voor deze avond uit genodigde spreekster, irrej. Stringa, hield een inleiding over het onder werp: „Gezinscultuur". Na het be grip cultuur te hebben verduidelijkt kwam zij via Cultuurraad en Cultu rele Dienst aan bij het onderwerp het gezin, waarbij zij enige nuttige wenken gaf teneinde de geestelijke eenheid in het huwelijk te bevorde ren en een gelijke waardering tus sen man en vrouw mogelijk te ma ken. Uit de mededelingen bleek, dat het Adviesbureau van de K.A.B., gevestigd te Leid?n, thans zitting houdt elke le en 3e Donderdag van de maand van 78 uur des avonds. De g.a., pater A. Emmen, waar schuwde voor het gevaar van ver slapping. Een K.A.B.-er moet door en door katholiek zijn en een goed vond en de Z.W. wind van het bran- verenigingslid, anders kan met dende perceel op de woning was ge richt, mag het wel een uitzonderlijke prestatie van de brandweer genoemd worden dat zij deze belendende per celen wist te behouden. De schuur zelf brandde tot de grond toe af. De brandweer van Woubrugge, welke ook nog ter platase kwam, behoefde geen water meer te geven. De oor zaak moet wel gezocht worden in het stomen van veevoer, hetgeen in de betreffende schuur plaats vond. De burgemeester van Woubrugge uitte zijn voldoening over het cor recte optreden van de brandweer van Roelofarendsveen en voor het zo spoedig ter plaatse zijn. De brand weer zelf was dankbaar gestemd voor de goede zorgen van de gedu peerde, die hen rijkelijk op koffie en kaas onthaalde. Door de verschillen de machinerieën, die in deze schuur aanwezig waren, wordt de schade geraamd op ongeveer 20.000. 300.000 leden nog niets bereikt wor den. Het dames zangkoor zorgde voor de muzikale omlijsting. Dit koortje is merkbaar vooruitgegaan. De voorz. werd aangewezen als afgev. naar de Bondsraad. Kath. Middenstand. De afd. Stompwijk van de R.K. Midden standsvereniging „de Hanze" had de leden uitgenodigd tot de jaarverga dering. De meeste leden hebben de ze uitnodiging blijkbaar naast zich neergelegd, want slechts weinigen waren present. De spreker, de heer H. Geyer, sprak over „Actuele Middenstandsvraagstukken" waarin hoofdzakelijk werd teruggegrepen naar het onlangs gehouden congres te Rotterdam. In de kascommissie werd be noemd A. J. Luiten en J. van Bo- hemen. De per. aftr. bestuursleden C. J. v. d. Bosch en C. N. Boer wer den herkozen. ONBEWAAKTE SPOORWEG OVERGANG BIJ MIJDRECHT De Ned. Spoorwegen hebben de K.N.A.C, bericht, dat bij de overweg te Mijdrecht een automatische flik kerlichtinstallatie zal worden ge plaatst. Door de schaarste aan de benodigde materialen zal de uitvoe ring nog wel enige maanden op zich doen wachten. VOORSCHOTEN Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de raadsleden A. W. van Leeu wen dr. J. F. Sirks (respectievelijk K.V.P. en V.V.D.) als zodanig heb ben bedankt. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in hun plaats benoemd verklaard de heren G. Schrama en H. A. Korthals. Kath. Vrouwenbeweging. De op komst was zeer goed. In een kort ge bed herdacht de presidente 3 leden, die sinds de laatste vergadering wa ren overleden. Pastoor van Bemme- len zette uiteen wat kerkklokken voor een parochie kunnen betekenen. Ook werd de aanwezigen op het hart gedrukt om, wanneer men op een of ander onbepaald ogenblik de klok hoorde luiden, een gebed te storten, daar dit een teken kon zijn. dat één van onze parochianen was overleden. De aanwezigen werden opgewekt de a.s. Missie, die Zaterdagavond begint, zoveel mogelijk bij te wonen. Feestavond demobilisatie-comité. Woensdagavond had het Demobili satie-comité ten huize van de fami lie De Graaf, Leidseweg 136, een praatavond georganiseerd voor de militaren, die na 15 September 1948 waren gedemobiliseerd. De heer H. A. Korthals, voorzitter van het De mobilisatiecomité, heette de ex-mili tairen en de afgevaardigden van de verschillende thuisfronten, enz. har telijk welkom en zette daarna het doel van deze avond uiteen: nl. de ex- militairen te helpen bij hun terug keer in de burgermaatschappij door het geven van adviezen, door bemid deling in bepaalde aangelegenheden, waar dit mogelijk is. De opkomst van de gedemobiliseerden was goed. Slechts 3 personen waren zonder be richt niet gekomen. De heer S. Kuy- pers demonstreerde op deze avond de „Sonofil". Dit is een ingenieus ap paraat, bestaande uit een pick-up, versterker, microfoon en weergever. Tot groot vermaak en verwondering nam dit apparaat de gevoerde ge sprekken op. om ze even later weer te laten horen. Door een technische storing van het apparaat is het pro gramma, dat voor deze avond opge nomen was, grotendeels verloren ge gaan. De avond verliep in een aan gename sfeer en de diverse moeilijk heden en wensen van de gedemobi liseerden werden uitvoerig bespro ken. WARMOND K.A.B. Velen hadden gehoor gegeven asm de oproep om de ver gadering bij te wonen, zodat de vooraitteT de heer M. Jl Hocgen- boom zijn tevredenheid uitsprak over de opkomst. Na het storten van een gebed voor de zielerust van de leden M. Sikking en Corn. Hartveld, werd de nieuwe g.a. kap. de Nijs ge ïnstalleerd. De leden werd bekend gemaakt dat op 13 en 14 November a.s. de eerste winteruitvoering van de toneelvereniging „Nut en Ver maak" zal plaats vinden. Als eerste bezoekers worden toegelaten de let ters N t. m. Z, terwijl de letters A t. m. M. op Maandag verwacht wor den. Het St. Nicolaas-comité werd uitgebreid met de heren F. Walra ven en J. v. Winsen, terwijl de heer C. v. Kempen, wegens drukke werk zaamheden, zich genoodzaakt zag, om als lid van dit comité te bedan ken. De heer A. v. d. Veldt, lid van het hoofdbestuur, hield op boeiende wijze een lezing over het onderwerp „bezit voor iedereen", met als basis voor zijn betoog de bisschoppelijke vastenbrief van het afgelopen voor jaar Spr. gaf een duidelijke uiteenzet ting van de nieuwe wet op de PBO, van zo groot belang voor de arbei ders. Spr. drong er bij zijn toehoorders op aan, dat zij de spaaractie, die mo menteel van regeringszijde wordt gepropageerd, mede tot een succes zouden maken. Niet het bedrag, dat gespaard wórdt is de hoofdzaak, doch bij de kinderen wordt de spaargeest aangekweekt, die nu blij kens een enquête op de scholen ver en ver te zoeken is. Het sparen wil de hij niet uitsluitend zien als een verzamelen van geld, doch ook be steding van het geld op de juiste wijze, is een vorm van sparen. Een verloting van levensmiddelen zorgde ervoor, dat velen met een welkome aanvulling op hun dage lijks menu huiswaarts togen. WASSENAAR K.A.B. opende winterprogramma. De eerste bijeenkomst van de K.A. B. afdeling Wassenaar is een goed begin geworden van het nieuwe win terprogramma. Er was veel belang stelling voor en de avond was die be langstelling waard. In de eerste plaats om de boeiende en indrukwekkende behandeling van punt één van het winterprogramma „Vrede zij U" door de in Wassenaar reeds welbekende pater Engelbertus. Maar ook om het feit, dat op deze avond een viertal geslaagde cursisten van de zo voor treffelijk door de heer W. Hendriks geleide K.A.B.-Kadercursus Hans Bellekom, Henk v. d. Boog, Martien van Tongeren en Chris Groenewegen uit handen van pater Engelbertus, die hoofd is van de „Cultuur- en Ont- wikkelingsdienst", het diploma ont ving. Kapelaan Bregten en voorzitter G. A. v. Leyenhorst stelden deze vier jongeren tot voorbeeld aan de gehele K.A.B.-jeugd en de heer Hendriks kreeg een stoffelijk blijk van waar dering. De afd. Wassenaar geniet het gro te voorrecht, zo deelde de voorz. me- ANTOON SCHAKENBOS, z z Willemskade 3, Lisse, viert 23 Oct. zijn 2e Ind. verjaardag in Palembang. THEO H. J. VAN DER PEET, Essenlaan 7, Voorschoten, viert 23 Oct. zijn 21e verjaardag, zijn 2e in Indonesië, bij de vaartuigen- dienst te Morotai. H. J. M. EGBERTS, West-Kanaalweg 47, Ter Aar, viert 23 Oct. zijn 3e Ind. verjaardag te Serang. (West-Java). L. J. VAN DER VOORT, Hoofdstraat 169, Sassenheim, soldaat le klas, gebor'en 24 Oct. 1926, viert zijn 2e verjaardag in Indonesië te Kediri (Oost-Java). A. A. VERMEULEN, Kanaalstraat 215, Lisse, viert op 24 October zijn 2e Ind. ver te Muaia Dud (Sumatra). LEO VAN SCHEPPINGEN, Zuidweg 27, Rijpwetering, viert zijn 3e Ind. verjaardag op 24 Oct. te Boom Baru (Sumatra). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). de, dat niemand minder dan prof. Veraart de volgende maand een spreekbeurt zal verzorgen over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie Een hartelijk welkom riep de ver gadering toe aan de zeer gewaardeer de penningmeester F. van Leeuwen, die herstellende is van zeer ernstige ziekte, welke verscheidene malen het ergste deed vrezen. Nieuw op deze avond was de muzi kale opluistering door Ben Venrooy, die, begeleid door A. v. Bemmelen, enkele liederen zong. De bedoeling is, dat onder leiding van laatstgenoemde een dubbelmannenkwartet zal wor den gevormd, dat voortaan de K.A. B.-bijeenkomsten zal opluisteren. Bij de rondvraag werd hulde ge bracht aan de heer L. Bellekom, die na tientallen jaren zijn beste krach ten te hebben gegeven aan de K.A. B. en vooral aan „Herwonnen Le venskracht" heeft bedankt als secre taris van het plaatselijk comité van deze instelling voor de T.B.C.-bestrij- ding. Geboren: Willem, z. van J. C. de Bode en J. de Jong; Johannes Mi- chaël Maria, z. van P. J. van Berkel en A. H. Zandvliet; Hendrikus Cor nelis Maria, z. van P. J. van Berkel en A. H. Zandvliet; Paul, z. van R. Pas en E. Schouten; Lucas Cornelis Emilius, z. van F. J. Meijer en M. H. Markx; Jeannette Petronella, d. van F. A. Wagenaar en M. T. Zalme: Theodorus Leonardus, z. van J. A. Bellekom en G. Kortekaas; Maria Mannela, d. van L. J. S. de Jonge en M. Hardeman; Catharina Adriana, d. van H. J. van der Boog en C. C. Noordover. Ondertrouwd: G. H. Mittendorff te Avereerst en T. H. Gras. Getrouwd: A. N. L. Eijffinger en A. H. Kuiper: B. G. Ramspek en F. J. van der Beijl; A. M. Peek en C. C. T M. Rees van den Ende; H. M. van Well en C. J. Brekelmans; H. H. Ca- ris en C. H. Kelleners; J. de Zoete en D. M. Hooft van Huijsduijnen; W. M. Wenneker en J. A. van Walsem. Overleden: F. A. M Rehm, 82 j., echtgenote van A. J. Bakker; G. van Scherpenzeel 77 j„ echtgenote van B. F. J. van der Heijden; H. A. Y. van der Grij 76 j., echtgenote van F. H. Eijdman ;Auguste Rutgers 52 j., on gehuwd. WIELRIJDERS, WIST U dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen? En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den mag? Laat zoveel mogelijk ruim te Dat een oorlogsheld via de film (de beste jaren van ons leven) tot het schrijven van een boek komt, zal een uitzondering zijn. Die uitzonde ling is er dan met Harold Russell: Overwinnig in mijn handen (IV Breughel, A'dam), een aangrijpend boek waarin de oorlogsinvalide zijn weg naar het leven en naar een toe komst vindt. Een stralend levenslied van blijde aanvaarding ligt ook in De Zegen (V Callenbach, Nij- kerk) door Rein Brouwer, over een Jichamelijk-gebrekkige Groningse jongen. Thans is ook het bekroonde rcman-debuut verschenen van Lucie VeldhuyzenMarohal. De lont (III Elsevier, A'dam), een zeer knap maar somber boek over een tiran niserende moeder. Een realistisch- psychologische roman over een laat ste telg van een adellijk geslacht schreef Aar van de Werfhorst: De eenzame (III Querido, A'dam). Dan is ook uit het tweede deel van het voortreffelijk gecomponeerde ro man-pleidooi voor de Amerikaanse democratie: De strijd van het ge slacht Macallister (III Ned. Boe kenclub, Den Haag) door Louis Ste vens. Een soortgelijke roman, met aandacht voor negervraagstuk en in terne Amerikaanse tegenstellingen schreef Frank Yerby: De familie Fox (IIIII Veen, A'dam). Wrange vruchten van klassetegenstellingen en natuurrampen worden geplukt in Vruchten der goede aarde (III Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag) door Francesco Peri. Een bizonder mooie streekroman van emancipatie en Godgeloof gaf Jouke Brouwer in: De nieuwe aarde (IV Kok, Kam pen). Een goede volksroman met een onaangename titel is: Eeuwige mach ten boven lage luchten (IVV La Rivière Voorhoeve, Zwolle) door C. J. OomsVinckers. Tot slot wij zen wij op een boek dat wel geen roman is, maar waarin toch de groot ste roman van en voor alle eeuwen in fraaie platen vastgelegd is: Pla- tenbijbel Biblia Sacra (V Urbi et Orbi, A'dam) door H. Divendal. I is verboden; II is streng verbo den; n is gevormde lezers; IV' is volwassenen; IVV is rijpere jeugd; V is voor allen; VI is kinderlectuur. De Romeinse cijfers geven de toe laatbaarheid aan.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 8