Nieuwe krachtproef van Sparta nu tegen Haarlem Zware kampioensrit der KNMV ONZE WEEK-P Waarom Duitsland nog niet wordt toegelaten tot de Olympische Spelen ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Inzet van de wedstrijden om de Nederlandse voetbalbeker WE ZIJN THANS eindelijk in de herfst aangeland en als er regenbui tjes vallen gelijk in de afgelopen week, dan is de kans niet gering, dat de eerste stagnatie zal optreden in de afwerking van het programma Inmiddels doet zich ook de eerste on derbreking van het programma voor in de vorm van de inzet van de wed strijden om de Nederlandse voetbal beker, welke morgen voor de vierde klassers een aanvang nemen. twee wedstrijden minder heeft ge speeld. We vermoeden, dat het krachtsverschil niet groot zal zijn en <dat een puntenverdeling niet tot de onmogelijkheden behoort. In de derde klasse C. krijgt het on geslagen LFC al werden drie pun ten door gelijke spelen verloren geen al te moeilijke taak tegen Moor drecht. Dat wil echter niet zeggen, dat de gasten de overwinning ca deau zullen geven, zodat het toch oppassen blijft voor de Kanaries. UVS moet oppassen voor de zwakkere zusjes De strijd om de punten wordt morgen voortgezet met nieuwe1 krachttoeren in alle afdelingen en klassen. Het begint al in West I, waar Sparta bezoek zal krijgen van de Haarlemse Roodbroeken. De Spangense club is inderdaad op de goede weg naar het kampioenschap, maar willen andere clubs nog een kans maken op de titel, dan dienen zij haast *te maken. En daaronder valt ook Haarlem, dat weliswaar - slechts één verliespunt minder heeft dan Sparta, doch bij een verlies mor gen toch bedenkelijk achterop komt. Daarom zal de strijd in Rotterdam volop spanning bieden en wie weet waartoe de wispelturige Haarlem mers nog in staat zijn! Blauw Wit zit al in hetzelfde schuitje als Haarlem en hoewel de Amsterdamse Zebra's tegen Zeebur- gia ogenschijnlijk een veel gemakke lijker partij zullen hebben, dienen zij toch op te passen, want plaatselij ke wedstrijden leveren dikwijls de grootste verrassingen op. We zijn verder zeer benieuwd wat K.F.C. na de twee grandiose over winningen van de afgelopen twee we ken morgen tegen VSV zal pres teren. We geloven nog niet, dat de goede weg voorgoed gevonden is door de Kogers! ADO heeft dunkt ons weinig kans tegen DOS in Utrecht en Feijenoord zal het al evenmin gemakkelijk heb ben tegen Hermes DVS. In West II zal Ajax haar kans op twee punten tegen DWS wel niet laten ontglippen, hetgeen haar vaster op de eerste plaats brengen zal, voor al indien HBS tegen de weer opko mende Volewijckers misschien met een gelijk spel genoegen moet ne men. S.V.V. krijt vermoedelijk weer een bittere pil te slikken, na de kam- pioensclub op bezoek moet bij Xer xes, dat wij de meeste kans op een overwinning geven. Interessant zal de Haarlemse derby EDORCH ongetwijfeld zijn. De Racingclub is de laatste weken aar dig naar boven gekomen en als zij deze wedstrijd zou weten te winnen, is een plaats in de eerste helft der ranglijst zeker niet slecht voor de jonge eerste klasser. U.V.S. naar Overmaas. De laatste weken heeft U.V.S. en kele zeer goede partijen gespeeld en lastige wedstrijden in een overwin ning weten om te zetten. Maar, uit de vorige seizoenen weten we nog wel, dat de Leidse blauwwitten tegen zwakkere zusjes meestal de meeste punten verloren. Daarom is het op passen geboden nu morgen Overmaas de tegenpartij is. Tegenover de drie winstpunten van de Rotterdammers staan slechts drie verliespunten van U.V.S.. zodat het verschil op de rang lijst maar liefst acht plaatsen is. Maar dat zegt niets, als U.V.S. niet op haar hoede is. Intussen zal in Rotterdam waar schijnlijk ook beslist worden over de vraag of CVV dan wel Unitas de strijd om de leiding zal voortzetten. Indien CW zich over het verlies van jl. Zondag zal kunnen heenzet- ten, is er een kans tegen Unitas, maar de oude club van Wels zal zich niet zonder meer gewonnen geven! Alphen tegen de hekkesluiters. Na de verdienstelijke zege van Al phen op het Goudse GSV komt To- negido morgen in de Rijnstreek op bezoek. De Voorburgers zijn geladen, nu zij tot de laatste plaats zijn afge zakt, ondanks de eerste overwin ning van jl. Zondag. Het kan een har de wedstrijd worden in Alphen, doch wij hopen, dat de spelers het fair plav in ere zullen houden. Roodenburg krijgt bezoek van G.S. V. en we zijn benieuwd of de Leidse Houtbewoners hun ongeslagen record zullen kunnen handhaven. De Gou wenaars zullen er alles op zetten om het door de nederlaag tegen Alphen verloren terrein te herwinnen, zo dat er volop spanning in de Leidse Hout zal zijn. En in Wassenaar vindt de ontmoe ting WassenaarRKAW plaats. Wat hiervan te zeggen na de teleurstel- Jende resultaten gedurende de afge lopen weken voor de thuisclub en de verdienstelijke overwinningen voor de bezoekers We denken, dat Was senaar alle krachten zal inspannen om terug te keren op het pad der overwinning. Blauw Zwart tegen Hollan- diaan, L.F.C. ontvangt Moor drecht. De tweede Wassenaarse club gaat een zeer lastige uitwedstrijd tege moet tegen Hollandiaan, dat met twee wedstrijden minder gespeeld slechts twee punten minder heeft weten te behalen, gemiddeld dus be ter staat dan Blauw Zwart en mor gen dus wel de punten thuis zal we ten te houden. Van groot belang is hier voorts de wedstrijd tussen de beide onge slagen leiders BMT en VCS. De doel- cijfers voor beide clubs zijn resp. 184 en 254, waarbij BMT nog De vierde klassers hebben morgen rust voor de competitie, doch zullen de strijd beginnen voor de wedstrij den om de Nederlandse Voetbalbe ker. We geloven, dat het een goede gedachte is geweest deze wedstrijden klasse-gewijs te verspelen, omdat nu de abnormale uitslagen tot een mi nimum beperkt zullen blijven. Wat de wedstrijden zullen bren gen dienen we nog maar af te wach ten, want de tegenstanders der clubs uit Leiden en omgeving zijn alle on bekende grootheden. Doch de afwis seling zal zeker een goede oefening voor diverse clubs betekenen, omdat zij zich aan andere spelwijzen kunnen spiegelen. Ter oriëntatie noemen we hier nog even het voor ons district vastge stelde programma: "ASCGerminal; LisseRijswijk; VVPLugdunum; VVSBSpoorwe gen; VEPSJC; RouwkoopDDC; BodegravenGouderak; Voorburg Alphia; TeylingenBTC; Docos-Kra- nenburg; DSOHillegom en LDWS Belvedère. Wij verzoeken alle ver enigingen uit ons district een heel beknopt wedstrijdverslag van deze wedstrijden in te sturen. BILJARTEN De indeling van de competitie van de Biljart Bond Bloembollenstreek luidt: le klasse; Excelsior 1; LUTO 1; VIOS 1 allen uit Lisse; Flora 1, Noordwijk; Noordwijkerhout 1 en P. Gijzenbrug 1. 2e klasse: Excelsior 2; LUTO 2; Concordia 1 en Flora 2, Noordwijk. 3de klasse: Excelsior 3; Concordia 2; Flora 3, Noordwijk; P. Gijz. 2; LU TO 3; VIOS 2; VIOS 3; De Oude Post 1, Sassenheim; P. Gijz. 3. 4de klasse: LUTO 4; LUTO 5; VIOS 4; Flora 4, Noordwijk; De Oude Post 2; Noordwijkerhout 2; De Kaag 1; De Kaag 2; P. Gijz. 4. 5de klasse: Excelsior 4; P. Gijz. 5; Concordia 3; Excelsior 4; VIOS 5 en LUTO 6. De eerste wedstrijden zullen op Maandag 24 October een aanvang ne men. GYMNASTIEK R.K. Turnvereniging Groen wit (afd. Heren). A.s. Dinsdag wor den alle leden om 7 uur verwacht in de gymnastiekzaal aan de Herensin gel voor de onderlinge wedstrijden, die daar gehouden zullen worden. Ook worden de ouders, verloofden en andere familieleden verzocht daar te komen kijken wat hun jon gens zo al presteren. Jongens, die wat voor gymnastiek voelen, mogen ook een kijkje komen nemen en als het hun lijkt, kunnen zij zich bij het bestuur opgeven. Voor de 14e ronde van het tour- nooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland werden gisteren de volgende partijen ge speeld: Suyk'Doornbos 20; On- ninkLigthart 11; van DijkBaas 20; DukelLaros 11; Ham Beers 20. „Lisse Vooruit". Het tweede tiental van de Damclub „Lisse Voor uit" speelde voor de 2e klasse van de Leidse Districts Dambond tegen K.D. C. II (Katwijk a. d. Rijn). De Lissenaren, welke met een on volledig team verschenen leden te gen de thuisclub hun eerste neder laag, KDC won nl. met 128. TAFELTENNIS „Tempo" (Wassenaar). De uit slagen clubkampioenschappen, wel ke op 15 Oct. jl. in Wassenaar werden gespeeld zijn als volgt: le groep he ren: 1. A. Peters, 2. L. Brederode. 2e groep heren: 1. V. Folkerts, 2. J. Le vert. Dames: 1. mej. R. Zonnenberg, 2. mej. Engelbregt. In de komende N.T. T.B.-competitie neemt „Tempo" met 8 teams deel en wel 4 teams in Lei den en 4 teams in Den Haag. Het pro gramma voor de komende week is als volgt: Maandag 24 Oct. Tempo 2 Sportief 3. Woensdag 26 Oct. Tem po 5Match 1; Tempo 4Overz. Geb. Delen 2; Marine 2Tempo 6; dames: Tempo 1Deco 2. Zaterdag 29 Oct. Tempo 3Tempo 7. De wed strijd Tempo 1Treffers 3 wordt nog nader vastgesteld. De deelnemers tot op de huid nat ondanks alle regenkleding Horizontaal: 1. uitgebrei de kennis op wetenschap pelijk gebied, 8. voeg woord, 9. water in Fries land, 10. muzieknoot, 12. lis, 15. jongensnaam, 16. voorvoegsel, 18. familielid, 19. groente, 20. latwerk. 22. speelgoed voor meisjes, 24. denkbeeld, 25. voeg woord, 26. nauw, 28. boom, 29. priem, 31. streling, 33. optelling, 35. en andere (afk.), 36. slangetje, 38. voornaamwoord, 39. oude rekening (afk.), 40. land bouwwerktuig, 42. minis terie. Verticaal: 1. met azijn en uien ingemaakt, 2. lid woord (Fr.), 3. boomloot, 4. gordel, 5. boerenkiel, 6. als 9 hor., 7. afdeling sol daten, 11. voorzetsel, 13. kledingstuk voor dames, 14. houten bakje, 15. oos terlengte (afk.), 17. meis jesnaam, 19. voorwerp om ruiten te wassen, 21. telwoord, 23. lied, 27. een eer zonen van Jacob, 28. aanwij zend voornmw., 30. muzieknoot, 32. gewoonterecht (O.I.), 34. voorzetsel, 36. papegaai, 37. toestel om de be weging van iets te doen vertragen, 39. voorzetsel, 41. voornaamwoord. Oplossingen worden tot en met Woensdag 26 Oct. a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle" Onder de goede inzen- een siga rettenkoker en twee boeken. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. leest, 6. spoel, 11. aster, 12. panne, 13. as, 14. nagel, 16. te, 17. rem, 19. pak, 20. ten, 21. snor, 23. kers, 24. een, 25. rok, 26. mede, 29.' keel, 32. are, 33. dak, 35. nee, Lvsnuocvm. 36. A.K., 37. model, 39. R.N., 40. re der, 42. eerst, 44. troep, 45. rente. Verticaal: 1. laars, 2. Essen, 3. e.t., 4. Sem, 5. trap, 6. spek, 7. pal, 8. on, 9. enter, 10. Leens, 15. gal, 18. moe de, 20. teken, 22. ree, 23. kok, 26. Maart, 27. erker, 28. rad, 30. eerst, 31- Lente, 33. dorp, 34. keer, 37. mee, 38. Lee 41. do, 43. R.N. Onder de vele goede inzenders werden de prijzen gewonnen door: le prijs, een stel zilveren manchet knopen: P. Pennings, Heerenweg 200, Noordwijkerhout. 2e prijs, een boek. L. W. Timp Jansen, Donkersteeg 7, Leiden, 3e prijs, een boek: mej. M. C. Turk Noord A 1, Zoeterwoude. De prijzen zullen worden toege zonden. Na Breda ging het parcours door het ruige Brabantse landschap over secundaire en zandwegen en reeds hier vielen slachtoffers. De junior Schreuders uit de Haarlemmermeer, ging in de grasberm rijden en ge raakte in een eenmansgat, dat daar nog als erfenis van de Duitsers was overgebleven, en moest van verdere deelname afzien. Ook bleek al spoe dig, dat er rijders hebben inge schreven, die zich niet voldoende hebben gerealiseerd, wat een kam pioensrit eigenlijk is. Bij de tijdcon- J trole in Hedel, toen ruim 100 km wa- ren afgelegd, kwam de Amsterdam- Docos. In de eerste ronde om de j mer Eisma, ver over tijd binnen, KNVB-beker ontvangt Docos 1 a.s. j omdat onderwegzijn benzine op Zondag Kranenburg. Annvang 2.30 v/as en hij geen reserve-voorraad bij uur. Het tweede elftal gaat op be- zjCh had. Tbssen Vianen en Vrees- zoek bij UVS 5 op het le bij terrein wijk, op de grote verkeersbrug over van UVS. Aanvang 2 uur. Om 1.15 J de Lek vielen de eerste regen drup uur speelt Docos 4 thuis tegen UDO i peis Aanvankelijk liet zich dit niet 2 Jun. A spelen om 12 uur aan de ernstig aanzien, maar bij Vreeswijk Haagweg tegen hun stadgenote VNL begon het te storten. Op de schrale, A. Docos B gaat op bezoek bij VVO A J onbeschermde rivierdijk sloeg de re- A om 12 uur. Willen de senioren en junioren nog eens denken aan de training op Dinsdagavond. Wet. Boys. Het wedstrijdpro gramma voor morgen vermeldt: VTL IWet. Boys I, om half drie; VNA II—Wet. Boys II. te 12 uur; Wet. Boys III—ASC VII, te 2 uur; Alph. Boys AWet. Boys A, te 2 u.; Wet. Boys BSJZ A, te 12 uur. Meerburg. Het eerste elftal krijgt morgen bezoek van AZL, num mer 1 tegen nummer laatst. Aan vang 2 uur. De Junioren spelen even eens thuis tegen de Altior-Jun., aan vang 12 uur. In de samenstelling van het zui delijk elftal, dat morgen te Geleen tegen Luxemburg uitkomt, is een wijziging gekomen, doordat van Bun (MW) wegens een tegen Brabantia opgelopen been-blessure niet van de partij kan zijn. Zijn plaats wordt nu ingenomen door Bakkers (PSV). Als reserve is aangewezen Willems (Maurits). WIELRENNEN Swift-Combinatie. Morgen zal het lange afstandkampioenschap worden verreden. Voor A- en B-klas is de afstand 100 km., voor de C-klas 50 km. De start vindt plaats te Oude Wetering bij Jongmans om 9.30 uur. gen rijders in het gezicht, maar het bleek de meesten weinig te de ren, want bij de eerste verplichte rust in Veenendaal waren vrijwel allen nog steeds zonder strafpunten. Enkele uitvallers werden genoteerd wegens pech en lekke banden, maar het percentage was uiterst minimaal. In Wijk bij Duurstede werden de deelnemers ontvangen met geweer vuur. Militairen hielden oefeningen in de nauwe straatjes van deze voor malige Noormannenstad, maar geluk kig werd er niet met scherp gescho ten, want anders zou het aantal uit vallers van deze kampioensrit be langrijk zijn gestegen. Tegen het middaguur klaarde het weer op, maar dit was maar voor kort, want om twee uur kwam de regen alweer in stromen naar bene den. Insiders hadden des morgens voorspeld, dat de „Posbank" een heuvelgebied ten N.Ö. van Arnhem, de deelnemers grote moeilijkheden zou opleveren, en in de regen, die nu onafgebroken duurde, vonden tallozen hier hun Waterloo, hetzij door uitvallen, hetzij door een groot aantal strafpunten. Velen raakten verdwaald in de wirwar van bosjes en struiken. Anderen kwamen door glijpartijen dusdanig te vallen, dat hun machines onder de modder ge raakten en niet meer op gang waren te brengen. Weer anderen hadden zo gedwaald, dat zij midden op de Pos- bank zonder benzine kwamen te staan en niet meer verder konden. De gelukkigen, die er doorkwa men, hadden veel tijd verloren, maar haastten zidh naar Zutphen, waar in het restaurant van de veemarkt de warme soep wachtte. De dikke lede ren pakken, de „waterdichte" over alls, de militaire regenkledihg, niets had geholpen in deze watersnood. Tot op het lichaam toe waren de mannen nat geworden, maar zij ble ven opgewekt en bespraken de moei lijkheden van de komende «vond en nacht, die zeker niet geringer zfjn. Tot Assen volgde nog een zeer zwaar traject, daarna, in de nacht, werden betere wegen gebruikt, maar zal de vermoeidheid een woordje gaan meespreken. Om zes uur waren nog lang niét alle deelnemers in Zut phen gearriveerd en was met geen mogelijkheid te zeggen, hoe het klas sement er bij benadering uit zou zien. Vrijwel alle solorijders hadden strafpunten opgelopen. Bij de zij spannen die niet over de Posbank behoefden, zijn er nog enkele zon der strafpunten. BRIDGE Bridgeclub V. O. G. De uitsla gen van de 5e ronde van de vier- tallencompeitie is: le klasse: Team Oudshoorn wint van team Blom met 23 p.; team Genang wint van team Smit met 13 p.; team Thoolen gelijk met team Schilthuizen (2 punten voor Thoolen). 2e klasse: Team v. d. Burg wint van team Krap met 28 punten; team Baarda wint van team Dieben met 14 p.; team Tabbers wint van team Caro met 11 p. 3e klasse: Team Kooien wint van team Adema met 26 p.; team Ouwer- kerk wint van team Jagerman met 26 punten; team v. Dieren wint van team Vlasveld met 10 p.; team Grom- mé wint van team Raad met 9 p. De stand is nu: le klasse: lè team Genang 8 p., 2. team Vlugt 6 p., 3. team Oudshoorn 5 p., team Thoolen 4 p., team Schilthuizen 4 p., team Smit 3 p., team Blom 0 p. 2e klasse: 1. Tabbers 7 p., 2. Baar da 7 p., 3. Caro 6 p., 4. v. d. Burg 4 p., 5. Dieben 2 p., 6. Krap 2 p., 7. Nieboer 2 p. 3e klasse: 1. Ouwerkerk 9 p., 2. Vlasveld 7 p., 33. v. Dieren 6 p., 4. Adema 6 p., 5. Jagerman 6 p., 6. Kooien 4 p., 7. Grommé 2 p., 8. Raar 0 p. EEJt KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Pu rol. Hoort in huis! CRICKET EINDCIJFERS VAN DE COMPETITIE Verschenen zijn de eindgemiddel den zowel bowlen als batten van de Ned. Cricket Bond. In de tweede klasse A gaat P. Kantebeen aan het hoofd met 328 runs, gem. 41. Na hem heeft Tonny Kantebeen de meeste runs 310, gem. 28,22; hij moest echter ditmaat met de zesde plaats genoegen nemen. No. 13 is Jan Hopp 168 runs, gem. 16.80; No. 18 A. van Es 170 runs, gem. 14.38. In de bowling gemiddelden staat A. van Es op de vijfde plaats met 47 wickets voor 428 runs, gem. 9.11. Ook hier is J. Hopp 13: 28 wickets voor 356 runs, gem. 12.71. In de derde klasse B waarin Ajax uitkwam staat H. Vreéken met bat ten no. 10 met 187 runs, gem. 14,38, terwijl hij in de bowlinglijst de der de plaats inneemt 76 wickets voor 355 runs, gem. 4.67. J. de Wit no. 16, 17 wickets, gem. 7.41 en K. Sloos no. 24 met 22 wic kets, gem. 11.41 kwamen ook in deze lijst voor. BEURS: INDONESISCHE FONDSEN GEVRAAGD De laatste dag van een onbelang rijke beursweek was aanvankelijk al even lusteloos als de vier voorafgaan de dagen. Tegen slot trad er plotse ling vraag op voor Indonesische cul tuurwaarden, vraag, die men niet onmiddellijk kon verklaren, maar die toch tot gevolg had dat de koersen in zo goed als alle sectoren iets aan trokken en de stemming voor cul tuurwaarden per saldo vast bleek te zijn. Deli maatschappij sloot op 147 ruim 3 punten hoger dan Dinsdag, Amster dam rubber was 1 punt en H.V.A. ruim 1 1/2 punt hoger dan Dinsdag. Ook de Indonesische bankaandelen waren iets vriendelijker. In aandelen escompto bank (Nederlands Indische escompto maatschappij) ontstond al spoedig na opening een open hoek die even snel weer verdween als zij gekomen was, maar die toch tot ge volg had, dat de koers opliep van 70 1/2 tot 74. In de industriesector ging bitter weinig om, en alleen door de plotse linge betere stemming voor voor In donesische fondsen konden de koer sen tegen het slot een kleinigheid avanceren. Situatie nog steeds te verward Zoals reeds gemeld, werd op de Parijse bijeenkomst van het Int. Olympisch Comité deze week beslo ten om de Duitse kwestie tot een volgende vergadering aan te houden. Een redacteur van het ANP heeft van de heer P. W. Scharroo, die ge noemde vergadering niet heeft bij gewoond, nadere bijzonderheden over deze beslissing gevraagd. Op de vraag waarom Israël weF en Duitsland niet op de Parijse bijeen komst voor deelneming aan de vol gende Olympische Spelen kon wor den aanvaard, verklaarde de heer Scharroo, dat er geen enkel bezwaar is om Israël toe te laten. Reeds op het congres te Londen, in 1948, was van de zijde van Israel om toelating verzocht, maar toen was de situatie nog te onoverzichtelijk om een be slissing te nemen. De politieke toe stand in Israel is thans geregeld, in het land kunnen sportlieden zonder onderscheid van ras of geloof aan wedstrijden deelnemen en ook ten aanzien van de uitzending van ath- leten naar de spelen zijn geen be perkende bepalingen gemaakt. Een schrijven van het olympisch comité van Israel heeft dat nog eens dui delijk onderstreept. Maar met Duits land ligt de situatie heel anders. Waarom? zal men vragen. Laat ik voorop stellen, aldus de heer Schar roo, dat het internationaal olympisch comité de sportlieden van alle vol keren bij elkaar wil brengen zonder onderscheid van ras, geloof, politiek of maatschappelijke stand. Mede daar door wil het I.O.C. de wereldvrede bevorderen en de goede verstand houding tussen de mensen van alle landen onderling stimuleren. Dat Duitsland geleidelijk weer in de internationale sportgemeen- schap zal worden opgenomen ligt in de lijn der dingen. Voor velen der I.O.C.-leden, en zeker voor mij, zal dat enigszins.moei lijk zijn, want gevoelens' van persoonlijke aard kunnen niet zo maar worden uitgeschakeld. Ge let op het algemeen belang en de olympische gedachte mogen wy echter daaraan niet toege ven en moeten wij persoonlijke gevoelens laten wijken voor practische overwegingen. lijk is, aldus ging de heer Scharroo verder. Wanneer zullen de gevoelens der sportlieden van alle landen zo danig zijn, dat zij de Duitsers weer op het sportveld willen ontmoeten en samenwerking mogelijk blijkt. Van grote invloed zal ook zijn hoe de politieke toestand in Duitsland zich zal ontwikkelen. Als wij deze situatie bekijken, dan bestaat het Duitsland van voor de oorlog niet meer. Het IOC heeft dan ook geen vertegenwoordigers in Duitsland meer en er bestaat geen Duits olym pisch comité, dat het gehele land bestrijkt. Er is ook nog geen vre desverdrag gesloten. Voor alles moet het IOC zich echter buiten alle kwesties van internationale politie ke aard houden. Maar het IOC moet er wel rekening mee houden, dat er thans twee delen bestaan, West en Oost Duitsland, die gescheiden zijn. Als gevolg hiervan kan het Duits olympisch comité, dat korte tijd ge leden te Bonn werd opgericht niet beide delen van het vroegere Duits land bestrijken. Wanneer dus het IOC samenwerking met Duitsland wil overwegen, dan zou het de mo gelijkheid moeten nagaan om in elk der beide landen een olympisch co mité te erkennen en tevens in elk van deze beide landen vertegenwoordi gers moeten benoemen. Het is voor het IOC een zeer moeilijk vraag stuk, maar naar mijn mening is dit de enige oplossing. Het congres van het IOC wordt pas in Mei van het volgend jaar gehouden, zodat er nog ruim tijd is om deze delicate kwestie grondig te bestuderen alvorens een voorstel te formuleren, dat aan de De vraag is echter, wanneer het leden van het IOC te Kopenhagen ogenblik gekomen is,* dat dit moge- kan worden voorgelegd. Laat men niet vergeten, dat niet het bestuur van het IOC over deze materie moet beslissen, maar alle leden van het IOC en de heer Scharroo voegde er nog aan toe: ik begrijp dan ook vol komen, dat het dagelijks bestuur van het IOC, dat te Parijs bijeen kwam deze aangelegenheid tot een volgen de vergadering heeft aangehouden. De beperking der deelnemers Kolonel Scharroo gaf tenslotte nog het volgende antwoord op de vraag •hoe hij dacht over de verscheidene voorstellen, welke zijn gedaan om het aantal deelnemers voor de zomer spelen van 1952 te beperken. Een voorstander om het aantal te limiteren ben ik niet, omdat zij gaan tegen de geest der olympische spelen Voor Helsinki is de toestand zo, dat het IOC besloten heeft zich strikt te houden aan het programma van Londen en onder geen voorwaarde dit programma uit te breiden, met nieuwe sporten of met nieuwe num mers van takken van sport, welke reeds op het programma staan. In krimping mag in geen enkel opzicht plaats hebben tenzij de betrokken internationale sporfederaties hier mede instemming betuigen. Finland heeft op deze basis de spelen aan vaard en zal dus de moeilijkheden, welke zich voordoen op het gebied van het huisvesten en het tekort aan terreinen, moeten overwinnen. Maar ik ben er van overtuigd, dat het Fins organisatie comité onder de voor treffelijke leiding van von Frenckell uitnemend zal slagen, al geloof ik ook, dat de taak van dit comité niet eenvoudig zal zijn. Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I 301,5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 8.00 Nieuws. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Kinderkoor en orgelspel. 9.10 Sport berichten. 9.15 Verzoekprogramma. 10.00 Voor de jeugd. 12.00 Mannen- zangvereniging. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws en me dedelingen. 13.15 Mededelingen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 „Even afreke nen, heren". 14.30 Kamerorkest. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.20 Causerie en decla matie. 17.30 Dameskoor. 17.50 „De avonturen van Ome Keesje". 18.05 Sport. 18.15 Nieuws en sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radio- lympus. 19.30 Populaire muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Strijkorkest. 20.45 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Cello en piano. 21.55 „De idee die hen groot maakte", hoorspel. 22.25 Gavarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 9.15 Zangvereniging. 9.30 Nieuws en wa terstanden. 9.55 Hoogmis. 11.40 Ka merorkest en solist. 12.15 Apologie. 12.40 Amusementsmuziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Om roeporkest. 13.45 „Uit het Boek der boeken". 14.00 Omroeporkest (ver volg). 14.25 „Majorca", hoorspel. 15.05 Discussie. 15.30 Mannenkoor en solisten. 16.05 Reportage. 16.30 Mis sielof. 18.30 Orgelconcert. 19.00 Ka merkoor. 19.30 Nieuws. 19.45 Actua liteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd programma. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Radio Phil- harmonisch orkest. MAANDAG. HILVERSUM I, 3901.5 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Ochtendblad. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.15 Ochtendblad. 8.55 Voor de vrouw. 11.00 „Op de uit kijk", causerie. 11.15 Carillonspel, orgel en fluit. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest, 14.00 „Wat gaat er om in de we reld?", causerie. 14.20 Zang en piano. 14.50 Pianoconcert. 15.15 Gevarieerd programma. 16.45 Muzikale causerie. 17.30 Voor de padvinder. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Cause rie over de dag van de Verenigde Naties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Radio film-krant. 19.30 Muzikale causerie. 19.45 Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws 20.05 Pianoduo. 20.35 Gevarieèrd pro gramma. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 416 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sport berichten. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Familiecompeti tie. 11.00 Residentie-orkest. 11.40 Zang en piano. 12.30 Mededelingen. 12.33 Populaire muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 14.00 Schoolra dio. 15.00 Koor en solisten. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Orgelspel. 17.45 Metropole-orkest. 18.20 Sportberich ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.00 „De gestolen minnebrieven", hoorsp. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.K.M.C.O. N.V.. Nieuwe RUn IS repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7