AKKERTJE Wimpie Ui ET Gemeenteraad van Boskoop JCvde Q-gl(\ keerpunt ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 VERLIEZEN IN INDONESIë. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949, na ver missing: soldaat 1ste klasse J. Dijkstra, af komstig uit Oostdongeradeel. Gesneuveld 9 October: soldaat H. Korsten, afkomstig uit Schijndel (N. Br.). Soldaat J. W. de Waal, afkomstig uit Zoelen (Gld), Koninklijk Ned. Ind. leger: In de periode van 2 tot en met 8 October geen verliezen. AANKOMST GROTE BEER. Het troepensohip „Grote Beer" wordt in de loop van Zondagavond 23 October 1949 of in de daarop vol gende nacht in de haven van Am sterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstan digheden begint de ontscheping op Maandag 24 October des morgens te 9.00 uur. PRINSES WILHELMINA WERD ERE-DOCTOR. Amerikaans oordeel over Nederland Prinses Wilhelmina heeft het ere doctoraat in de rechten ontvangen van het Smith College te Northamp ton in de Verenigde Staten. Dr. E. N. van Kleffens nam de bul voor Prinses Wilhelmina in ontvangst. Bij de promotieplechtigheid verklaarde de promotor: „In vrede en oorlog was Prinses Wilhelmina de belichaming van die deugden, die vele eeuwen lang ver bonden zijn geweest met een volk, dat heeft bewezen, dat een opmer kelijke aanleg voor industrie kan samengaan met de waardering voor de scheppende kunsten, dat vrijheid verenigbaar is met orde en dat vre delievendheid niet duidt op een ge brek aan moed". HEEL FRIESLAND ZAT IN HET DONKER. De provincie Friesland heeft gis teravond door een technische sto ring in de schakeling van de eigen voorziening der provinciale electri- sche centrale, ruim een uur in het donker gezeten. Om zes uur gingen de lichten uit en zweeg de radiodistributie, om zeven uur gingen de eerste lichten weer aan. De schelpvaart in Lem mer ondervond enige vertraging; de electrische havenverlichting werd een tijdje door petroleumlampen vervangen. NEDERLANDSE KUSTVAARDER VERMIST EN WEER TERECHT. Sinds Maandagochtend heeft de Nederlandse kustvaarder Claes Com- paen niets meer van zich laten ho ren. Het schip, dat in Sundstfal (Zweden) hout had geladen en dat op weg was naar IJmuiden, moest in het afgelopen weekend de haven Brunsbüttel in de Duitse Bocht bin nengelopen zijn wegens het slechte weer. De Claes Compaen is het eigen dom van de Rotterdamse firma G. A. van Sprang. Het schip werd in 1949 gebouwd en heeft een beman ning van elf koppen aan boord. Het is niet uitgesloten, dat de kustvaarder met een mankement aan de zender ergens een vlucht- haven of een rede heeft opgezocht, gezien de nog steeds zeer slechte weersgesteldheid in de noordelijke gebieden. Nader wordt gemeld: Het Nederlandse kustvaartuig „Claes Compaen" is Vrijdagmiddag in de Engelse haven Great Yar mouth binnengelopen. Het schip, dat geladen was met gezaagd hout, be- stemd voor Zaandam, heeft een ge deelte van zijn deklading op zee verloren. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. JOODSE WEES KRIJGT EEN VERMOGEN. De achtjarige David J. de Kadt te Hilversum is plotseling in het bezit gekomen van een bedrag van 30.000 dollar, dat zijn grootvader David Polak te Palo Alto in Californië op zijn naam heeft gezet. David de Kadt is een eenvoudige jongen, die als baby al de verschrikkingen van de oorlog heeft meegemaakt. Zijn vader en zijn moeder, Georg Ste- phan de Kadt, die chemicus in Leeuwarden was, en mr. Bertha Po lak, zijn met andere familieleden door de hand van de bezetter om het leven gekomen. David is toen onder de hoede van een pleegmoe der gekomen. Het vermogen van David staat thans veilig bij de Anglo Califor- nian National Bank, aldus „Trouw". DE KAS WERD VOOR PARTICU LIERE UITGAVEN GEPLUNDERD. Enige weken geleden werd op be vel van de officier van Justitie te Leeuwarden beslag gelegd op de boekhouding van de Bond van mo bilisatie-invaliden en van de stich ting de Nederlandse soldaat, beide gevestigd ten huize van P. de B. te Drachten. Het vermoeden bestond namelijk dat met de gelden van de ze instellingen op een vreemde ma nier werd omgesprongen, terwijl de B. een inkomen genoot dat niet in overeenstemming was met de gege vens, dié hij aan de fiscus had ver strekt. De B. en zijn jeugdige boekhouder werden gearresteerd. De controle van de boeken was een moeilijke taak omdat dikwijls in het geheel niet kon worden uitgemaakt wie be dragen had gestort en hoe groot die bedragen waren. "Wel kon worden vastgesteld dat talrijke uitgaven uit de kas waren gedaan voor het huis houden en andere particuliere be langen. De laatste maanden waren vrij hoge bedragen binnengekomen als gevolg van de wet, die aan mobili satie-slachtoffers van de eerste we reldoorlog flinke uitkeringen toe kende. De B. had toen van de leden gedaan gekregen dat ieder hunner vijftien procent van de uitkering in de bondskas zou storten. BOLLENKWEKERS VOOR GERECHTSHOF. Gisteren verscheen voor het ge rechtshof te 't-Gravenhage een groot aantal bollenkwekers. De meesten waren door de politierechter of eco nomische rechter veroordeeld we gens overtredingen van bepalingen, die voor de bollenkweker gelden. Zo had J. C. de G. uit Leiden bloemen uit zijn kwekerij verkocht, hoewel hij alleen in het bezit is van een vergunning voer het verhande len van bollen. De G. was hiervoor veroordeeld tot 600.boete subs, een maand hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van twee jaar. De procureur-generaal vroeg bevestiging. De uit Lisse afkomstige chauffeur H. M. wilde het na de bevrijding in het bollen vak proberen. Wel was hij aan het kweken gegaan, maar de daartoe benodigde vergunningen be zat hij niet. Een boete van f 1000, subs, drie maanden hechtenis was hiervan het gevolg. Appellant voer de aan, dat hem een vergunning was toegezegd. De president merkt echter op, dat hij er dan op had moeten wachten tot de vergunning zou zijn afgekomen. De procureur- generaal zag echter geen aanleiding voor een verandering van het von nis en vroeg derhalve bevestiging hiervan. W. J. van G. eveneens uit Lisse, had op een grotere oppervlakte bol len gekweekt dan zijn vergunning toeliet. Hem was een boete opgelegd van 750,subs, twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook in dit geval vroeg de procu reur-fiscaal bevestiging van het vonnis. De kweker W. van G. uit Sassen- heim had volgens zijn zeggen een -hoekje bollen te veel uitgezet, om dat het land niet best was en hij met die bollen hetgeen wegviel wil de inboeten. Maar net in die tijd kwamen de ambtenaren meten, zo dat te grote oppervlakte werd ge constateerd. De rechter had 250,boete of 1 maand hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk op gelegd, van welk vonnis de proc— generaal eveneens de bevestiging vroeg. Uitspraken op 4 October. Voor de Dordtse arrondissements rechtbank hebben gistermiddag te rechtgestaan de horlogemakers A. B. uit Sliedrecht en G. C. A. B. uit Leerdam. Deze lieden hadden zich te verantwoorden, omdat zij winst hadden getrokken uit de verkoop van een staaf goud, die van diefstal afkomstig was. Deze zaak staat be kend als de Sliedrechtse goudstaaf affaire en zij heeft met de terecht zitting van vanmiddag haar einde bereikt. A. B. had indertijd de staaf goud gekocht van H., die inmiddels door de Rotterdamse rechtbank is veroordeeld. G. C. A. B. had zijn bemiddeling verleend om de baar goud door te geven aan O., een re latie van zijn broer. Beide verdachten hadden 2000. gekregen van O., maar later, toen hij de staaf had verkocht, hadden zij ieder nog het lieve bedragje 12.500 gekregen. A. B., die het eerst voor de groene tafel moest ko men, beweerde niets meer van de behaalde winst over te hebben. Een rechercheur van de Rotterdamse po litie, de heer Kruis, vertelde echter, dat A. B. 7000,verbruikt had, maar dat er nog minstens 6000, zoek waren. De heer Kruis achtte het niet waarschijnlijk, dat ook dit geld opgegaan was. De officier van Justitie sprak er zijn verwondering over uit dat de Rotterdamse rechtbank de andere verdachten in deze affaire vrij lich te straffen had opgelegd. Hij wilde beide verdachten echter de volle maat geven. Hij eiste tegen A. B. voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 8 maanden met de voor waarde binnen twee jaar 13.500, de winst, die hij met de goudstaaf- handel behaald heeft, in de staats kas terug te storten. Mr. Beukenkamp voerde voor bei de verdachten de verdediging. Hij zeide o.m. ten aanzien van A. B, dat deze eis onaanvaardbaar was, omdat zijn cliënt voor een faillisse ment zou komen te staan. Hij vroeg de rechtbank een voorwaardelijke straf op te leggen en een boete, die naar draagkracht van de verdach te is. Uit het verhoor van de tweede verdachte bleek, dat hij de politie direct nadat de zaak aan het licht was gekomen, 6000 had overhan digd. De rest zou hij in de rivier de Linge hebben geworpen. Toch had hij in totaal 13.500 aan de oo- litie overhandigd. Hij had namelijk een groot bedrag aan geld van zijn familie geleend. De officier van jus titie concludeerde, dat de zaak be trekkelijk buiten de tweede ver dachte was omgegaan. Hij heeft fei telijk meer nadeel dan voordeel van de goudhandel getrokken, aldus zei- de hij. Hij eiste eveneens 8 maan den voorwaardelijke gevangenis straf, doch slechts een boete van 2000,Mr. Beukenkamp, de raadsman, verzocht de rechtbank de boete te verlagen. EIS VAN ACHT JAAR TEGEN ZWERVER DIE AL VEERTIG JAAR HEEFT GEZETEN. Als van ouds ontkende hij ook nu weer alles. Ik ben altijd een pechvogel ge weest, zuchtte Donderdag de 63-jari- ge zwerver J. de B. toen hij voor de Groninger rechtbank terecht stond. Maar de officier van Justitie kon met Techt zeggen, dat de maatschappij met deze pechvogel toch werkelijk ook niet bon-af is. Toen De B. veer tien jaar oud was belandde hij al in een tuchthuis en de rest van zijn le ven is hoofdzakelijk vergleden achter gevangenismuren. Veertig jaar heeft hij nu al bij elkaar in de gevangenis doorgebracht en nu werd er weer een gevangenisstraf van acht jaar tegen hem geëist. Want het zijn geen geringe misda den. die deze man op zijn geweten heeft. Een overval op het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Win schoten moest hij in zijn jonge jaren met twintig jaar gevangenisstraf boe ten. Hij was maar net uit de gevan genis ontslagen, dat was in 1936, toen hij ergens brand stichtte en gegrepen werd. Het vonnis luidde toen twaalf jaar gevangenisstraf. Na de bevrijding van ons land, toen hij die twaalf jaar dus nog niet had uitgezeten, gingen de deuren van de gevangenis voor hem open, maar in Juni van datzelfde jaar was het al weer mis! In Blijham brandde er een schuur af en De B. werd in de buurt van die schuur gevonden met sne den in de polsen en een bebloed mes naast zich. De dag tevoren was er een overval met roof gepleegd op een boerenleen- Dief gaf zijn adres op Een minuut nadat een agent van het bureau Spaarndammer- straat te Amsterdam in zijn boekje naam en adres had op geschreven van een fietser, die zonder licht reed, werd hij aan gesproken door een man, wiens fiets zojuist gestolen was. De beschrijving van het rijwiel kwam overeen met het karretje van de man, die de agent net had aangehouden. De politie man ging naar het opgegeven adres in de Tasmanstraat, waar hjj de dief en de gestolen fiets inderdaad aantrof. Pech voor de dief, een geluk voor de bestolene eneen pluim voor de agent. „Vrije Volk" bank te Bellingwolde en daar was een jas gevonden die zoals later bleek, eigendom van De B. was. Hij werd dus, verdacht van brandstichting en van die overval, ingerekend. De B. heeft de reputatie, dat hij nooit bekent. Ook nu ontkende hij weer alles, toen hij voor de Gronin ger Rechtbank terecht stond. De jas was door een man die hem vijandig gezind was neergelegd bij die bank om de verdenking op hem te laten vallen en die wonden waren het ge volg van een vechtpartij, die hij toe vallig op de avond van die brand en in de buurt daarvan met zekere Otto had gehad. De psychiater achtte De B. een ge vaarlijk man voor de maatschappij en de officier vond, dat de man die maatschappij dan maar weer eens acht jaar moest verlaten. Als hij dat vonnis krijgt, is hij 71 als hij uit de gevangenis komt „Alg. Dagblad". Vier jongelieden, een Nederlan der, twee Engelsen en een Ameri kaan, allen studenten, hebben zon der geld op zak een tocht van acht weken gemaakt van Nederland uit naar Denemarken, Duitsland, Zwit serland, Italië, Sicilië, Tunis, Algiers, Marokko, Spanje en Frankrijk^ in totaal een afstand van ongeveer tien duizend kilometer, welke al liftend is afgelegd. Hier en daar verdienden de jongelui enig zakgeld door het verrichten van werkzaamheden.. In Haute Saone hebben de vier mak kers van elkander afscheid genomen om ieder naar zijn land terug te ke ren. In een langdurige vergadering van de gemeenteraad werden vele ge meentezaken besproken. Weer steun voor kleine kwekers. In het rapport over het effect van de steunverlening aan tuinbouwers in 1948 te Boskoop en directe omge ving, wordt geadviseerd deze ook over 1949 weer te verlenen. De heer Noest (P. v. d. A.) vraagt of er dus weer op hulp gerekend kan worden. Weth. Taat (A.R.) verwacht van wel, aangezien het betreffende Ministerie hier welwillend tegenover staat. Naar aanleiding van de opmerking dat kwekers reeds genoodzaakt zijn om tegen lagere prijzen dan de vastge stelde, te verkopen, merkt de heer Hage (V.V.D.) op, dat zulks in strijd is met de geleide economie en er toch Boerenleen- en Raiffeisenbanken zijn, zodat verkopen onder de prijs niet nodig is. Geen verhoging Subsidie 1949 voor de Handelsavondschool. Bij het voorstel om het verzoek van de Middelbare-handelsavondschool om herziening van het subsidie te be handelen bij de begroting voor 1950, acht de heer Verbey (K.V.P.) het beter dit niet te verschuiven. Er staan wel meerdere wijzigingen der begroting op de agenda. De nood der Handelsavondschool is door de auto matische verhoging der leraar-sala rissen zeer gestegen. Hij acht het wenselijk dat dan óók het subsidie automatisch verhoogd wordt. De school heeft nu moeten lenen. De heer Mathot ondersteunt zijn fractiege noot. De voorz. deelt mede, dat het subsidie thans 10.per jaar per leerling bedraagt, tot een maximum van 500.Voor 1950 zal dit be dragen 15.per leerling zonder maximum. Het verzoek wordt echter niet in behandeling genomen, zodat de school nog een jaar op de verho ging zal moeten wachten. De voorstellen tot vaststelling van Kinderbijslag-toeslag en -töelage aan het gemeentepersoneel zullen op voorstel van de heer Kooy (A.R.) in De 43-jarige huisvrouw v. B, uit Culemborg wilde haar keuken een goede beurt geven. Zij gebruik te hierbij een trapje. Op een ge geven moment verloor zij haar evenwicht, viel van de trap en kwam met 'het hoofd op het fornuis terecht. Zij was op slag dood. De leerling-electricien A. M. uit Brummen is tijdens werkzaam heden in e§n fabriek te Dieren door electrische stroom getroffen. Door de schok kwam hij van een hoogte van vier meter te vallen. Voordat medische hulp ter plaatse was, over leed het slachtoffer. verteld door HUIBER'C VET EN DE BETOVERDE PRINS 40. De tocht naar Blij-Dorp werd zwijgend afge legd. „De weg naar roem is lang en moeilijk", merk te Kobus eindelijk droef op. „De ware helden wor den bij hun leven nooit Ëeëerd, wat ik je brom. ie geschiedenis bewijst dat." Hun sombere stemming werd echter in de Dier gaarde weer geheel weg genomen door het gezicht van de verrukte kameel, die. na het inslikken van het drankje, plotseling, veranderde in een keurig geklede Prins. „Tjonge!" zuchtte Kobus verbou wereerd. „De moderne wetenschap staat toch maar voor niets tegenwoor dig!" „Mag ik het ook eens proberen? smeekte een kameel, die een plotse linge liefde had opgevat voor de Prins in kamelengedaante. De Prins inspecteerde het flesje en moest tot zijn spijt antwoorden, dat het geheel ledig was, maar dat hij per eerstkomende gelegenheid een nieuw flesje "zou sturen. Hierop wend de hij zich tot Kobus en Wimpie en betiugde in enkele we,gekozen woor den zijn hartelijke dank voor de hulp die het onversaagde tweetal hem had geboden. „Mocht U eens", zo eindigde de Vorstelijke Gast, „bij toeval in mijn Rijk terecht komen, dan zal ik U gaarne, en zulks zonder betaling, enige nachten onderkomen bieden. Mocht U geen brood hebben," dan kan dat er ook nog wel af. Ik ben zo krenterig niet." Wimpie en Kobus bogen dankbaar, en met deze buiging eindigde ook het Avontuur van Wimpie en de beto verde Prins EINDE. besloten vergadering worden behan deld, terwijl daarbij dan tevens het voorstel tot wijziging van de salaris- en loon-normen zal worden gevoegd. Dit comité-generaal zal na afdoening de- agenda plaats hebben. De woningbouwver. Patrimonium krijgt op haar verzoek een aanvul lend bouwvoorschot van 10.000. voor herstelwerkzaamheden van en kele van bij haar in exploitatie zijn de woningen, welke aan de bekende Boskoopse kwaal van verzakking lij den en er dus weer enkele heipalen bij zullen krijgen. Een voordeeltje voor alle drie de woningbouwver. is, dat het rentepercentage voor de an nuïteiten kan worden verlaagd, waar door elk een besparing van pl.m. 400.per jaar kan noteren. De heer Noest is hierover zeer verheugd. Weer de Emmakade. Bij het voorstel wijziging begro ting, maakt de kwestie Emmakade de tongen los. Enkele' leden zijn voor asphalteren, anderen voor bestraten. Tevens wordt de aandacht van B. en W. gevestigd op het feit dat de put ten boven het wegdek uitsteken, het geen bij avond zeker levensgevaar- Rik is. De voorz. wil de putten dan maar wat laten zakken. (Als het nog langer duurt zakken zij van zelf). Tenslotte wordt dit punt aangehou den en zal een juiste kostenbereke ning worden gemaakt voor bestrating en voor asphaltering. De leden van de Raad zullen dan hun oordeel hier over kunnen vellen. De bewoners van de Emmakade doen het beste 's avonds maar thuis te blijven. Bij herstel Reijerskoop verzocht de heer Noest gelijktijdig herstel der riole ring. Geen nieuwe centrale verwar ming voor het gemeentehuis. In verband met beëindiging van een kasgeldlening, tonen B. en W. aan dat deze niet kan worden afge lost, zodat een nieuwe lening moet worden gesloten. In de opsomming der posten welke dit noodzakelijk maken, komt o.a. voor: verbetering installatie centrale verwarming in het gemeentehuis. De heer Kooy (A.R.) vindt hierin aanleiding om de kwestie algehele vernieuwing of tel- kenjare reparatie weer eens aan te snijden. Na de discussie welke hier over ontstaat, en waarin het vóór en tegen overwogen werd, deelt de voorz. mede, dat het standpunt van B. en W. is, dat algehele vernieuwing in principe beter is, doch dat zij dit nog niet in haar geheel kan over zien. Wel weet zij, dat als gevolg van het dan te verrichten breekwerk, de kosten een respectabele hoogte zou den bereiken. Wij blijven dus maar repareren. Laat nu de klokken luiden. Bij het laatste agendapunt, aankoop luid-klokken, worden vele besprekin gen ingeluid. Vele leden luiden mee. Door de burgerij is een bedrag van rond ƒ3000.bijeengebracht. Dit moet worden verdeeld tussen R.K. kerkbestuur en gemeente. Het deel voor de gemeente zal rond 2400. bedragen. B en W. willen dit bedrag besteden voor een electrische luid- installatie en voorts 2 klokken aan schaffen, een van resp. 600 K.G. en één van 400 K.G. De klokken komen dan op 5000.en de bijkomende werken op 3000.De rijksbijdrage is 3768.75, zodat de gemeente maar 4500.zal behoeven uit te trekken. Ten slotte luidden alle stemmen gelijk en krijgt Boskoop 2 klokken en een electr. luidinstallatie in de ge meentetoren en de ingezetenen zullen weer elk half uur de klok kunnen ho ren luiden. Bij de rondvraag kwam de heer Noest met zijn houten woningen, wel ke bij B. en W. geen genade vonden, omdat dit college van mening is, dat door het plaatsen van houten wonin gen, de normale woningbouw zal worden gestagneerd. De heer Verbey vindt het zeer ur gent dat bij de los- en laadplaatsen goede verlichting wordt aangebracht. B. en W. zullen dit in de eerstvolgen de B. en W.-vergadering bespreken. Hierna wordt de vergadering ge durende enkele uren met gesloten deuren voortgezet voor de behande ling der reeds eerder genoemde voor stellen. Na heropening worden de voorstellen van B. en W. aangenomen en is het reeds lang na middernacht wanneer de rust in de raadzaal is te ruggekeerd. Anderen door lawaai niet hinderen, Resultaat: risico's verminderen. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 24) Eindelijk daar op een bank, een vrouw met een kindje op de arm. Kon dat Gaby zijn? Een brok schoot haar in de keel. Nooit zou ze de uit drukking van schrik vergeten op het gelaat van de jonge vrouw, toen de auto stopte en ze een beweging maakte, als wilde ze vluchten. Bij n zien van Loek ontspande zich haar trekken. Mevrouw Warsage opende het por tier „Stap in Gaby, ja geef mij Mar- janneke maar. Zit je zo goed? Trek het plaid over je benen. Hier is dan je kleine schat weer." Gaby gehoorzaamde werktuiglijk, zonder een woord te spreken. Het portier klapte dicht. Het gaf haar een schok. Zo was een uur geleden de huisdeur achter haar dicht geslagen. HOOFDSTUK XIV In de veel te ruime peignoir van mevrouw Warsage, zat Gaby op de rand van haar bed. Geen woord was nog over haar lippen gekomen. Stil had ze Loek laten begaan, toen deze haar mee naar boven nam en bij het uitkleden hielp. Veel was mevrouw Warsage dui delijk geworden, toen het helle licht haar medogeloos, het mishandelde gelaat toonde en de blauwe plekken op de rechter arm. Geen verwonde ring had ze getoond, niets gevraagd. Ze boog zich over Marjajnneke die rustig sliep. „Ik zal haar maar mee nemen, dan kun je ongestoord sla pen." Gaby knikte onverschillig. Voor zichtig nam Loek het slapende kind je op en legde het in de aangren zende kamer in haar eigen bed. Dan ging ze terug naar Gaby, die nog on veranderd in dezelfde houding zat. „Ga nu rusten, kind lief", Dadelijk breng ik je een kop warme bouil lon" Plotseling zag Gaby haar aan. „U zult Marjanneke niet mee ge ven, onder geen voorwaarde aan niemand; wilt u me dat beloven?" „Natuurlijk je bent m'n logée." Ze voelde hoe de jonge vrouw ver meed Mark's naam te noemen. Met moeite overreedde ze haar een paar teugjes te drinken en dekte haar dan met moederlijke bezorgdheid toe. Han vond Loek, niet als naar ge woonte in de huiskamer. „Is mevrouw al naar bed," vroeg hij het meisje, dat de koffie binnen bracht. „Neen mijnheer, mevrouw is bo ven er zijn onverwacht logée's ge komen. Hij dronk zijn koffie terwijl hij zich afvroeg wie het konden zijn. Eindelijk verscheen Loek en hel derde hem het geval zo goed moge lijk op. Warsage keek ernstig. „En wat denk je nu te doen?" vroeg hij toen ze geëindigd had, „het lijkt me een heel onaangename geschiedenis." „Zolang we niets definitiefs weten valt er nog weinig te zeggen, wel wilde ik Gaby voorstelllen een poos bij ons te blijven, ze leek me totaal uitgeput." „Het was te voorzien," zei Warsage wat ontstemd „ik raad je aan je han den niet in een wespennest te steken Wie weet waartoe die Sanders in staat is." Midden in de nacht ontwaakte Ga by uit een zware slaap met een bon zende pijn in het hoofd. Verward tastte ze om zich heen en trachtte zich te bezinnen waar ze was. Haar hand vond de schakelaar en toen 't licht aanknipte, drong langzaam het gebeurde van de vorige dag tot haar door. De pijn belette haar re gelmatig te denken. Ze voelde alleen een vreugdeloze geruststelling dat ze een veilige schuilplaats had. Opnieuw viel ze in een diepe slaap Ze merkte er de volgende morgen niets van, dat mevrouw Warsage, zacht de deur opdene en even stil weer verdween. Rust zou haar goed doen dacht Loek. Ze moest nu vlug Marjanneke gaan verzorgen. In de badkamer maakte alles gereed en kwam juist bijtijds terug, want het kleintje was wakker geworden en had haar onderzoekingstocht tot de andere helft van het lits-jumeaux uitgestrekt. Haar grote donkere ogen keken met verwondering naar de slapende Han en toen Loek glim lachend de armen naar haar uitstak begonnen de lipjes verraderlijk te trillen: „niet pappie," zei ze op Han wijzend. Liefkozend nam Loek haar op de arm en kuste de opkomende tranen weg „Niet mammie,'' stelde Marjan neke vast en woelde met de kleine vingers door Loek's donkere haar. „Neen, dat is tante Loek en die zal je nu eens vlug opknappen." Maar Marjanneke, gewend aan een teil. tekende hevig protest aan, toen ze in het grote bad werd gezet en niet voordat ze weer aangekleed was en Loek een, spelletje verzon, hield het schreien op. Ze kwamen laat aan het ontbijt waar Han al ongeduldig wachtte. Toch klaarde z'n gezicht op, toen hij haar met de lachende baby op de arm zag binnenkomen. „Is het geen schat, Han.'' Hij knikte, streek even met z'n vinger langs het zachte wangetje. „Zo nu zullen we eens vlug be ginnen, heeft Liesbeth al thee ge schonken?" „Gelukkig wel, maar jouw kopje staat koud te worden." Als alle mensen, gewend om op hun tijd bediend te worden, hield hij niet van ongeregeldheden. Het 7rgerde hem dan ook, dat Loek meer aandacht besteedde aan het voeren van het kleintje, dan aan haar eigen ontbijt. „Telefoon voor u, mevrouw," zei Liesbeth na een bescheiden tikje op de deur. Loek reikte Han het kind over. „Neem jij haar even," zei ze en liep haastig de gang in. „Met mevrouw Warsage, hoorde ze een zenuwachtige mannenstem vra gen, zodra ze de hoorn aan het oor bracht. „Ja daar spreekt u mee, O, ben jij het Mark." „Kunt u mij zeggen," hij haperde „weet u waar Gaby is?" Ze hoorde de angst in z'n stem. „Misschien kunnen we daar beter even thuis over praten," zei ze be daard. Zal ik vanmiddag even bij je aankomen?" „Zeg me tenminste of ze bij u is, of ze leeft, bracht hij met moeite uit. Loek stelde hem wat het laatste betrof gerust, maar negeerde voor zichtig de eerste vraag en beloofde tegen vier uur die middag te zullen komen. Ze vond een volslagen ontredderd mens tegenover zich. Hij bood haar een stoel aan en bleef zelf staan. „Zeg me wat u van haar weet", drong hij, „is ze bij u? En Marjan neke." De uitdrukking van z'n ge laat verried een naamloze angst. Loek aarzelde: mocht ze het hem zeggen. Als hij eens zijn rechten liet gelden. Van de andere kant was ze overtuigd^ dat hij geen komedie speelde. Kon ze hem in de onzeker heid laten en nodeloze opsporingen laten doen. „Ze zijn bij mij." zei ze langzaam en zag hem scherp aan. Over Gaby's toestand kan ik je nog niets zeggen ze heeft nergens over gesproken. Ik oordeel alleen naar het geen ik ge zien heb." Ze zweeg. Mark had zich op een stoel laten vallen. Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6