Tussen de wolken-krabbers van Europa Pastoor Bende heeft goede moed en goede plannen Een ernstig woord tot emigranten voor Canada ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 UIT DE FRANSE PORTEFEUILLE Er wordt nergens zó met water gesmeten WAT DE RIMPELS zijn op het voorhoofd en de wangen van een verouderde en vergrijsde vrouw, dat zijn de bergen op de bolle toet van Moeder Aarde. De Aarde, eertijds blozend en gloeiend, is langzaam uitgedoofd. Eenmaal uitgedoofd, begon zij te krimpen en in elkaar te schrompe len als een goud-reinet in de kelder legen de tijd, dat de winter ten ein de loopt. Enkele malen heeft de Aar de het bij die verouderings-kwaal heel moeilijk gehad. Zij zuchtte en fronste haar voorhoofd in diepe kramp-plooieh. Zo ontstonden erg populair weergegeven de ontzag wekkende bergketens van de Alpen in Europa, van de Himalaya in Azië, van Kenya in Afrika en de Rocky Mountains in Amerika. Op een aardrond, getekend aan de wand van het Mineralogisch museum te Leiden, is de verhouding van deze ketens tot de omtrek van de Aarde weergegeven. Het blijken niet meer dan bobbels, puistjes en rimpels te zijn op het rolronde gelaat van onze woon-planeet. Het gezicht lijkt hier en daar wat pok-dalig maar dat is ook alles. Zo nietig is de mens, dat het ver toeven tussen die pokken en ver steende puisten, tussen die rimpels en plooien van de aardkorst hem overweldigt, onweerstaanbaar over weldigt, door de bijna goddelijke majesteit, welke ervan uitgaat.... TOEN DE AUTOBUS van Annecy, na enige uren als een brommen de tor over hoogten en dalen te zijn gekropen, de donkere rotsen-kloof van Cluses achter zich liet en het dal waaier-wijd openging, voelden we een prop in onze keel schieten. Indien de passagiers in de bus, deze prop bemerkend, hadden gezegd: ,,Ge moogt gerust tranen vergieten", dan zouden we misschien onze aan doening de vrije loop hebben gela len. Het was laat in de namiddag en de van de zon afgekeerde kanten van de woeste rotsen hulden zich reeds in vage schemeringen en zwarte scha duwen, toen we de Mont Blanc, de Witte Berg, met een stralende her melijnen mantel van ijs en sneeuw bekleed, in keizerlijke pracht voor ons zagen oprijzen. Er is ons beloofd, dat tenmin ste indien we ons op aarde een beet je christelijk gedragen we de he melse heerlijkheid zullen binnen gaan en niet weinig verbaasd zullen staan over het uitzicht, dat daar voor ons zal open gaan. Het stille stijgen van de Mont Blanc in schitterende kuisheid en maagdelijke luister bo ven de hartstochtelijke bewogenheid van donkere afgronden, is misschien een voorproefje van die toekomstige heerlijkheid, een lichte streling van de tong slechts, heel even, heel vluchtig. „Een bier, monsieur!" riepen we de kastelein in Sallanches toe, terwijl de autobus er stil hield. De autobus stopte in ieder dorp voor het in. en uitladen van de post en in iedere herberg ter plaatse gingen de passagiers zich even verfrissen". „En tóch is het maar een bobbel met sneeuw op zijn kop!" hielden we bij onszelf vol, om aan de beto vering van de Mont-Blanc te ontko men en in bier te verdrinken. Boekenpraat! Museumtaai! De Mont-Blanc had ons aange staard als de Erlkönig. Aan de blik hebben we ons niet meer kunnen ontworstelen. CTONDEN WE VOOR DE KEUS, ons leven te slijten te Chamonix aan de voet van Europa's hoogste bergen of te Leiden in de vlakke lan den beneden het peil van de zee, dan aarzelden we geen seconde aan de polder de voorkeur te geven bó ven de Mont Blanc. Het moet inte ressant zijn een week in New York tussen de wolken-krabbers te wan delen, maar dan is het ook genoeg Dan verlangt,een Hollander weer naar het wijde uitzicht en het ver verschiet. Het dorpje Chamonix ligt in zulk een Wall-street van de Alpen, aan de ene zijde de keten van de Mont-Blanc, opsteigerend tot 4800 meter, aan de andere zijde de Aiguil les Rouges (de „Rode Naalden"), die het niet verder brengen dan 3000 m, wat toch hoog genoeg is om er niet overheen te kunnen kijken. Tussen die twee trotse wallen ligt Chamonix weggezakt, overgloried door de Mont-Blanc en een hofstoet van afgeknaagde en uitgevreten gra niet-rotsen, te steil en ongenaak baar, dat de sneeuw erop kan blij ven liggen. Zij steken als hovaardige reuzen-burchten boven hun witte schouder-mantels uit. De Mont-Blanc zelf echter doet zijn naam eer aan en gaat geheel verscholen onder het eeuwige ijs. Hij ligt er behagelijk bij als een slapen de Pool-beer, die zijn ruige witte poten omlaag laat hangen in het dal. Die poten zijn de gletsohers, brede stromen van ijs, eeuwig-bevroren wa tervallen, die voetje voor voetje (100 meter per jaar!) omlaag schuiven naar het dal en daar smelten. Op een hete middag van de nazo mer sta je na 10 minuten klimmen aan de rand van wild-door-elkaar- geworpen, bewegingloze ijs-stromen, waarvan de schotsen meters-hoog grillig opschieten als marmeren graf stenen op een Israëlitisch kerkhof. Rondom bloeien de bloemen en zin gen de vogels in de sparrewouden wouden, die zwart schijnen in tegen stelling tot de witte schemer van de gestolde wateren. Maar smelt dat ijs niet? OF HET SMELT! Dat is juist een van de vele verrukkingen van het hooggebergte. De dalen ruisen van het water, ook in een bijna re gen-loze, hete zomer als we dit jaar beleefd hebben. Dat ruisen vervult alle dalen als het rijden van verre treinen of als de zee, verborgen achter de duinen. Het ruist bij dag, het ruist bij nacht. Het ruist dit jaar en het ruiste alle andere jaren, dat wij in de Alpen mochten ronddolen. Het ruist tijdeloos. Enkele onder de lezers zullen de fonteinen hebben zien spuiten in Rome of de „grandes eaux" te Ver sailles (het 3 October-feestnummer, het spuiten van de fontein op de Vis markt doet meer denken aan een stelletje kwajongens). Het zijn ver nuftige kunstgewrochten, maar ach! hoe armzalig en pieterig vergeleken bij het reusachtig water-ballet van het hooggebergte. Het zijn de fontei nen van de almachtige Ingenieur. Het water barst duizend meter hoog te voorschijn uit de flanken der bergen en springt met koene spron gen van rots op rots omlaag naar de zool van het dal; het zwalpt en spoelt met donderend geraas tussen en over de rotsblokken, het schuimbekt in ijlende vaart door de gewijde stilte van de sparrenbossen, het brabbelt te voorschijn uit de gletscher-ton- gen. Aan weerszijden van de reeds brede Arve ligt Chamonix, nogal deftig en duur, met vele hotel-palei zen. Maar de Arve heeft maling aan die deftigheid. Zij juicht langs de kade en de pleinen als een open gesprongen waterleiding; zij rent to meloos door het stadje ais een op hol-geslagen schimmel. En wat men zich altijd weer afvraagt is: waar in 's hemelsnaam die massa's water vandaan komen, terwijl heel Europa snakte naar een droppel regen. „U doet beter uw jasje aan te trekken" vermaande ons een heer, toen wij op een houten noodbrug stonden, welke enige kilometers bui ten Chamonix over een stortbeek was geslagen „U zoudt licht kou vatten!" Het water kookte onder ons door, maar dat kokende water is ijselijk koud en voert een stroom van vries lucht met zich mee. Op een snik-hete Septembermiddag van dit jaar tocht te het op de brug, alsof midden in de winter het raam openwaait van een verwarmde kamer. Wij volgden de goede raad op en probeerden toen, ter verfrissing van onze afgebeulde voeten, pootje te bajen" in een stille kreek. Het was niet mogelijk langer dan enige se conden in het water te blijven, om geen bevroren voeten op te doen. Journalistieke opschepperij in navol ging van baron van Münchhausen? Dezen keer niet. Erewoord! Het was water, dat nog geen minuut te voren ifgesmolten was van de „Mer de Glace" of „IJszee", een van de glet- schers, die als kolossale trappen van ijs van het Mont Blanc-gebergte om laag-klauteren. v. P. De Mont-Blanc, met twee van zijn gletschers of ijs-stromen. Het zwarte hokje in de lucht is de kabel-spoorlijn naar de Brévent. Last van zenuwen Mijnhardi's Zen uwta bletien DE NIEUWE KERK IN NOORDWIJK-AAN-ZEE De grootste pastorie ter wereld in een parochie zonder begrenzing FVE STEEDS ALS BLANK BEZONGEN TOP DER DUINEN WAS ZWART aan roet gelijk en de Noordzee „vriendelijk bruisend" ver keerde in een humeur, dat het midden hield tussen schuimbekken van woede en grollen van gramschap toen we met onzekere schreden ons op weg begaven naar het Lof te Noordwijk-aan-Zee. Een badplaats op een donkere storm-avond buiten het seizoen heeft het lachen verleerd. De met vele luiken dicht-getimmerde hotels en villa's doemen lijk-bleek uit de duisternis op als spookgedrochten. Op de hel-verlichte, maar verlaten boulevard is het zwieren van de auto's veranderd in het gieren van de wind en tot schuren van slierten stuifzand. Beneden in het ongeziene brult de zee. Ergens tussen lucht en grond knipoogt de vuurtoren, in lang zame regelmaat, nu eens naar de zee: Weest op uw hoede!, dan weer naar het land: Goeden avond! Hoe de conversatie-zaal van het pen sion „Waikiki" te Noord wijk aan Zee tot kerk is ingericht. In de doorgang naar de sacristie staat pastoor W. E. M. Bende. de grond gestampt, maar moet be taald worden De medewerking is zeer groot. Het terrein voor de kerk was reeds aangekocht. Er werd reeds jaren lang gecollecteerd voor de nieuw bouw, zodat de moeder-kerk" zich niet onbetuigd heeft gelaten. Daar mee zijn we er echter niet. Er is een zeer actieve bouw-commissie be noemd bestaande uit de heren: H. van den Berghe. A. van Kan. J. Kap- teijn, H. van Rhijn en Fr. Urlus. Er is een corps van zelatricen eveneens ijverig in de weer. En ik kan met innige voldoening getuigen: de paro chianen laten hun kerk en hun her der niet in de steek. Weet je, dat er ook een school komt? Er komt ook een school. Op zoek naar Waikiki" „Goeden avond!" zo klampten we een eenzame wandelaar aan, die wapperend en klapperend ons tege moet werd geblazen „waar is Waikiki?" Deze vraag moge onzin lijken voor iemand, die niet ter plaatse kundig is, de aangesprokene althans twijfel de niet aan ons gezond verstand: „Waikiki!" herhaalde hij, terwijl zijn somber gelaat verhelderde „U zoekt pastoor Bende?". En met geba ren van links en rechts en zus en zó wees hij de weg. Of we nu bij vergissing zo in plaats van zus gelopen zijn? We zouden Waikiki's veilige haven nooit gevon den hebben, indien we verkouden geweest waren. Ons reuk-zintuig nam echter plot seling een scherpe, doordringende lucht waar en deze als een speur hond opsnuivend en herkennend be grepen we, dat de „geuren van Ara- /bië" niet rechtstreeks naar de Hol- I landse duinen waren gestormd, doch i afkomstig moesten zijn van een bran dend wierook-vat. De neus volgend, vonden we een villa-terras, waarvan we de trappen, afgaande op die wie- rook-reuk, vrijmoedig beklommen. Een van de tuindeuren stond open, maar was verhuld door een zwaar gordijn. Achter het gordijn, in de verlichte kamer, klonk gemurmel van stemmen. Behoedzaam sloegen we de draperie open, maar deinsden onmiddellijk terug. We waren ge vallen midden in het rozenhoedje. Met een oogopslag drong het tot ons door dat er geen plaats meer was in de herberg of het pension „Waikiki". „Waikiki", bij gesloten badseizoèn, was vol. Buiten de gemeenschap gesloten, betrokken we op het terras de wacht. Het gebed achter het gordijn golfde af en aan als het deinen van een kal me zee. als de ademhaling van het christendom. Er werd gezongen in het Latijn, bellen rinkelden, terwijl wierook-wolken door de kieren dron gen. Het was een fluwelen en niet een „ijzeren gordijn", waar we ach ter stonden. Maar we schuilden daar op het terras in de donkere avond gelijk een waarschuwingspost, uitge zet bij een onwettig-verklaarde bij eenkomst. „Weest op uw hoede!" seinde ver-weg de vuurtoren- „Goeden avond!" zei pastoor Bende, de kortelings benoemde, nu reeds „gepensionneerde" herder, van Noordwijk-aan-Zee. De tevredenheid was hem af te lezen, en geen won der! Zijn pastorie is de grootste van het bisdom, misschien wel van de hele w-ereld. Veertig kamers! Zijn toekomstige parochie huppelt over de duinen en strekt zich eindeloos ver uit over zee. Zijn naaste buur- nastoor aan de zee-zijde is een Rev. Father in Engeland, zijn naaste bouw pastoor aan de land-zijde is opvolger van een Engelsman, de deken van de door St. Jeroen gestichte kerk. Door de bisschop uitgekozen een kerk te bouwen „op Zee", opent pastoor Bende zijn pastoraat met twee ker- Wilt u alles tegelijk hebben? De gemeenteraad zal, vanavond, i als ik me niet vergis, zijn medewer- jking daartoe verlenen. (Het besluit is inmiddels z-h.st. genomen. Red.). Er komt dan een school met gym- nastiek-lokaal en speelterrein aan de Prins Bernhardstraat hoek ÏPrins Bernhardplein hoek Zout- ken tegelijk, welke bedehuizen de manstraat. Een ideale plaats. Het zal ongewone, maar in ieder geval fees- een stenen school worden, volgens het telijk-klinkende namen dragen van „Casino" en „Waikiki". Kerk in 't verschiet. Het Casino, legde pastoor Bende uit is gehuurd voor Zon dags, het pension Waikiki, mijn ver blijf en huiskapel, is gehuurd tot half Mei. Maar waar vindt u dan onder dak? Als onvoorziene en onverhoopte omstandigheden geen spaak in het wiel steken, zal in Februari begon nen kunnen worden met de bouw van kerk en pastorie, welke bouw dan vóór het bad-seizoen gereed kan zijn. De kerk, welke tot titel zal krijgen „Maria-ter-Zee", zal gelegen zijn op een terrein bij de watertoren een terrein reeds voor dat doel aange kocht door oud-deken Borsboom. Ofschoon van steen, zal de bouw een semi-permanent karakter dragen. Ir. Jan van der Laan uit Leiden is de ontwerper van dit proto-type van nieuwe kerkbouw. De naam van de architect is waarborg, dat de nieuwe kerk er aesthetisch zeer verzorgd uit zal zien. Ik kan er nog aan toevoe gen, dat de pastorie-bouw geen in vloed heeft op het aan de gemeen te Noordwijk toe te wijzen bouw volume. Hoeveel personen zal de kerk kunnen bevatten? Vaste en „losse" parochianen. Zeshonderd. Het aantal paro chianen, alleen dit tot de H. Kerk be horen samengeteld, bedraagt op het ogenblik ongeveer 1400. Dat zijn de vaste parochianen, onder wie, be halve de Noordwijk-Zeeërs van huis uit, ook vele gerepatrieerden te re kenen zijn. In het seizoen komen er de badgasten als tijdelijke parochia nen bij. En de bewoners van Zee tevre den, dat er een kerk is. als is het dan een kerk „en pension"? Drukke aanloop op Waikiki. Zij zijn er zo rijk mee! Naar de kerk in „Binnen" was het altijd nog een hele afstand. Iedere morgen en iedere avond is er grote toeloop in Waikiki. Er wordt 's morgens 5 maal de H- Communie uitgereikt, te 7 uur. 7.15 uur, 7.30 uur, vóór en onder de model, dat in Wassenaar is vol tooid. Behalve van het voortvarende gemeentebestuur, ondervind ik bij deze bouw veel steun van de school commissie, waarin de heren H- Th. P. Coebergh, W. A. de Haas, Kortekaas, J. W. van Leeuwen, A. Schumacher en Th. J. C. Verduin zitting hebben genomen. In conversatie- en eetzaal. Na al deze wetenswaardigheden verteld te hebben bij welke op gewekte vertelling de kanarie, die uit Leiden is mee-verhuisd, jube lende assistentie verleende ging de pastoor van „Zee" ons voor naar de kerk. die in de conversatiezaal en de aansluitende eetzaal is ingericht. De ze vertrekken hebben dus hun func tie behouden. Is niet iedere katho lieke kerk een conversatie- en eet zaal in gewijde zin? Van de kerk geven we een foto, zodat een nadere beschrijving overbodig is. Het ver gulde altaar is gegeven door de „moe derkerk". evenals de bidstoelen en de banken in de zij-zaal, welke te vens als sacristie en biechtruimte dienst doet. Het liturgisch vaatwerk is eensdeels geschonken door „moe der", atidersdeels in bruikleen ont vangen van de „Tiltenberg". De Ver eniging van de Eeuwigdurende Aan bidding zal edelmoedig voor de pa ramenten zorgen. Er kunnen in de conversatie-zaal 60, in de eetzaal 40 kerkgangers on derkomen vinden, maar dan is de ruimte ook ei-vol. Het is een echt missie-kerkje, keu rig ingericht, met al de bekoorlijk heid van het ongewone. Het seizoen is gesloten, maar incognito, onder de schijn van brood en wijn woont in Noordwijk-aan-Zee de Allerhoogste Pensiongast. HYPOTHEKEN en voor allo andere zaken op het gebied van on roerende goederen J*J Bouw-enMakelaarsbedrijf v. cl. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Goede voorbereiding noodzakelijk D EMIGRATIESTICHTING van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond richt een waarschuwend woord tot hen, die voor nemens zijn naar Canada te emigreren, om niet zonder deugdelijke voor bereiding naar dit land te vertrekken.De Emigratie stichting schrijft: Nog altijd zijn er mensen, die een volkomen onbegrip hebben of zich zelfs geen voorstelling kunnen maken van de moeilijkheden, die noodzakelij kerwijs aan emigratie zijn verbonden. Velen menen nog, dat wanneer men maar aangekomen is in het land waarheen men wil, dat dan alles van zelf gaat en dat men zonder moeite binnen een minimum van tijd een rijke boer zal zijn met een eigen tractor, auto en een dikke bankrekening. Vele emigranten stellen zich Canada voor als Nederland, alleen maar 120 maai groter en menen, dat men zich daar maar behoeft te bukken om het goud op te rapen. Wie zo gaat emigreren wordt ze ker ontgoocheld en stelt zijn levens- en gezinsgeluk op het spel. Hij doet dan een sprong in het duister. Evenmin als een timmerman uit de stad zich zonder meer kan om schakelen tot boer of een boer tot timmerman, evenmin kan ook de boer, die wil emigreren, deze stap wagen zonder een behoorlijke voor bereiding. De boerengezinnen mogen aan dit avontuur niet worden gewaagd. De Katholieke Emigratiestichting heeft niet alleen tot taak te zorgen dat de boeren, die willen emigreren, ook in derdaad weg komen, nee! want dan zou een bureau voor arbeidsbemidde ling de zaak wel af kunnen. De naas tenliefde stelt de Katholieke Emigra tiestichting ook verantwoordelijk voor het welslagen op de plaats van bestemming. Daarom werken de Emi gratiestichting van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond en het boerencentrum „Ons Erf" sa men om de emigranten een goede voorbereiding te geven. Het is van zelfsprekend ,dat men tijdens een cur- Mis van kwart vóór 8. Zondags zijnl?us. ,die een ,week duurt niet alles i„ r,.ir„ a. w Mi«.„ tA.lf kan leren wat men moet kennen bij in het Casino de H. Missen te half 8 en half 10. Het is mij toegestaan Zon dags te bineren, d. w. z. tweemaal op één moigen de H. Mis op te dragen. Er is een zangkoor gevormd, dat on der leiding van de heer H. J. v. d. Ber ghe, met de her W. Vink Wzn. als or ganist. Reeds eerder werd in het Casi no gekerkt, toen eerst pater Van Eg- mond, later pater Van der Kun op voorbeeldige wijze de zielzorg on der de gerepatrieerden hebben waar genomen. Êeiden waren Francisca nen, zodat de misdienaars er aan vankelijk moeite mee hadden de H. Vader Franciscus in de „Confiteor" te vergeten! Een nieuwe kerk wordt niet uit het vertrek naar Canada. De Vesti gingscommissies van de Gewestelijke Boerenbonden geven dan ook de ge legenheid om voor te bouwen op de cursussen, die in de Steeg worden gegeven, door het verzorgen van les sen in het Engels, godsdienst, op voedkunde enz. De eerste twee cursussen voor emi- Een Kou, een griep koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. granten naar Canada worden gegeven van 7 tot 11 November en van 12 tot 16 December. Zij, die zich nader wil len oriënteren omtrent de mogelijk heden van emigratie, de landbouw, de godsdienst enz. in Canada, wordt aangeraden deel te nemen aan deze cursussen en zich op" te geven bij „Ons Erf" te de Steeg bij Arnhem. DE VOLENDAIVI VERTREKT 16 DECEMBER MET EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIë EN NIEUW- ZEELAND. In eerste negen maanden van 1949 emigreerden 6502 Nederlanders naar Canada. Het ligt in de bedoeling, dat op 16 December a.s. de Volendam met emi granten voor Australië en Nieuw - Zeeland zal vertrekken Pater Stef- fens, die als missionaris vertrekt, zal tijdens de reis de geestelijke belan- egn van de Katholieke emigranten behartigen. Voor wat de emigratie naar Cana da betreft, is het velen onbekend, welk een omvang deze emigratie heeft. Daarom is het noodzakelijk enige cijfers over 1949 te verstrek ken. In de eerste negen maanden van 1949 vertrokken 6502 personen naar Canada. Hiervan 2123 gezinshoofden of zelfstandigen. Ongeveer 90 pet. werkte tot op het moment van ver trek in de landbouw. De rest had sinds enige tijd de landbouw verla ten en was werkzaam in andere be roepen. Van de 6502 personen wa ren 1279 Katholiek. Meer dan de helft van de emigran ten werd geplaatst in de provincie Ontario. Daarna volgen de provincies Alberta, Quebec, Brits Columbia en Manitoba.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5