Unie-statuut bijna gereed £eids Student, J. A. Kolkman over het recht en de betekenis van coöperatie ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT CERSTE BLAD PAGINA 2 Het statuut van de Unie is thans biina gereed. Algehele overeenstem ming is bereikt over de buitenlandse betrekkingen. Over de Hoge com missarissen in elkanders gebied is overeengekomen, dat deze functio narissen diplomatieke vertegen woordigers zullen zijn in rang gelijk te stellen met Ambassadeurs. Ten slotte wordt nog gemeld, dat de voorlopige constitutie van de nieuwe staat gereed is. Zij zal Maandag aan de Republikeinse deleatie ter goed keuring worden voorgelegd en Dins dag aan de delegatie van de Bijeen komst Federaal Overleg, waarna de tekst onmiddellijk aan de Neder landse delegatie zal worden over handigd. De militaire commissie is eveneens met haar werkzaamheden gereed ge komen. Ook voor de kwestie van de terugtrekking van de Nederlandse troepen is een accoord bereikt. Ne derland zal trachten de evacuatie aanmerkelijk te -bespoedigen door het charteren van buitenlandse sche pen. KWESTIE N. GUINEA ONOPGELOST. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. In Indonesische kringen opperde men de suggestie, dat in principe zou wor den vastgesteld, dat Nieuw-Guinea tot de Republiek Indonesia Serikat hoort. Men zou dan na de conferen tie nadere overeenkomsten met Ne derland kunnen sluiten wat betreft dc economische ontwikkeling en het bestuur op Nieuw-Guinea, waarin Ne derland dan uiteraard een groot aan deel zou hebben. OUD-AMBASSADEUR BARUCH TREEDT IN HET HUWELIJK De voormalige Amerikaanse am bassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, treedt heden op „Baga telle" zijn huis in Wyandanch op Long Island, in het huwelijk met Anna Maria baronesse Mackay, doch ter van Dirk Rijnhard Johan baron Mackay te Den Haag. Baronesse Mackay werd in 1913 te Den Haag geboren. Am. communistenleiders veroordeeld VIJF JAAR EN 10.000 DOLLAR. Het vonnis is uitgesproken over de elf leiders van de communistische partij in Amerika, die werden be schuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van de staat en van het smeden van een complot om de regering der Verenigde Staten om ver te werpen. Tien van de elf zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf en 10.000 dollar boete. Eveneens 10.000 dollar boete kreeg de elfde beklaagde, Robert Thomp son, maar hij kreeg een jaar minder gevangenisstraf, omdat rechter Me dina zijn staat van dienst tijdens de oorlog in aanmerking nam. Tegen alle elf beklaagden was tien jaar gevangenisstraf geëist. Het pro ces heeft niet minder dan negen maanden geduurd. MAYER NOG NIET KLAAR. Van gewoonlijk welingelichte zij de te Parijs wordt vernomen, dat de radicale financiële deskundige René Mayer de hoop koestert, vandaag (Zaterdag) tegen de middag te kun nen mededelen of hij een regering kan vormen en hierdoor een einde kan maken aan de politieke crisis in Frankrijk, die nu 17 dagen duurt. Het welslagen of de mislukking van zijn pogingen zou afhangen van zijn houding tegenover een viertal eisen, die de socialistische partijleiders hem gisteravond stelden. POLITIE ARRESTEERT POLITIE. Het met Britse licentie verschij nende blad „Die Welt" meldt, dat Paul Markgraf, commandant der po litie in de Sow jetsector van Berlijn, door de geheime Sowjet-politie ge arresteerd is, evenals twee hoge of ficieren der Duitse politie in de Sow jet-zóne. Zij zouden in de ge vangenis van Brandenburg zijn op gesloten. VAN EEN die Staatsprocureur werd der Zuid-Afrikaanse Republiek Hij sneuvelde in de vrijheidsstrijd der boeren In de rechtervleugel van de jong ste academiegebouwen aan het Ra penburg, rechts bij de ingang door het hek op het Academieplein, is een gedenksteen (vroeger bevond deze zich aan de zijgevel van het oude Academiegebouw), ter herinnering aan dr. Herman Coster, oud-alumnus der Leidse Universiteit en Jater Staatsprocureur der Zuid-Afrikaanse Republiek, die in de slag van Elands laagte, toen de Boeren voor hun vrij heid streden, sneuvelde. Herdenking van dr HERMAN COSTER Op deze steen staat te lezen: „Voor Eer, Vrijheid en Recht! Ter herinnering aan Herman Cos- ter, geb. te Alkmaar de 30ste Juni 1865, ingeschreven als student te Leiden in 1886, Praeses Collegii 1889—1890 gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap op 6 Juni 1890 advocaat te Pretoria sinds 1891 Staatsprocureur der Zuid-Afrikaanse Republiek 1895 1897. In de strijd voor de vrijheid ge sneuveld bij Elandslaagte den 21 October 1899. Hij werkte en stierf voor den Hollandschen naam en voor het heil van zijn nieuw vaderland. Eere zij zijn nagedachtenis". Zo was het gisteren vijftig jaar geleden, dat dr. Herman Coster als Nederlander van geboorte stierf voor zijn nieuwe vaderland, omdat hij als Leids student en strijder voor de vrijheid geen overweldiging kon ge dogen. Paul Kruger had eens tegen hem gezegd, dat als het op vechten zou aankomen, de Hollanders achter hun lessenaars zouden blijven zit ten. Maar dr. Herman Coster deed zulks niet en hij koos de zijde der Boeren, hij gaf er ook zijn leven voor. Om dit in deze vrijheidsheld te eren hadden het College van Curato ren en de Senaat der Leidse univer siteit het initiatief genomen tot een korte herdenkingsplechtigheid ter ge legenheid van de vijftigste sterfdag van Herman Coster, welke gister middag plaats vond in tegenwoordig heid van de gezant der Zuid-Afri kaanse Republiek, prof. dr. B. D. Bosman. De hoge gast werd met de andere genodigden in het gebouw van cura toren aan het Rapenburg 67 ontvan gen door de president-curator der gens op hoe het brengen van geza menlijke offers saamhorigheid kan teweegbrengen tussen het volk van een land, maar ook tussen de volke ren van verschillende landen. Dit is wel erg duidelijk nu men hier en in Zuid-Afrika op dezelfde dag de dood herdenkt van een man, die Nederlan der zijnde, stierf voor zijn nieuwe vaderland. Van over de evenaar steekt Zuid-Afrika aldus de broeder hand naar Nederland uit. Spr. zeide verder, dat Leiden trots is op dr. Herman Coster, gelijk heel Nederland trots op hem is. De laat ste woorden op zijn gedenksteen getrouw gaf spr. de verzekering, dat de herdenking aan hem zal blijven, gepaard aan eerbied, hulde en diepe erkentelijkheid. Vervolgenus sprak nog dr. P. J. Idenburg namens het Afrika-insti- tuut, memorerend de levensloop van dr. Herman Coster en er op wijzend, dat door alle tijden heen een hechte band tussen beide broedervolken zal blijven voortbestaan. Hierna begaven de aanwezigen zich naar het academieplein, waar door prof. dr. Bosman namens de Zuid-Afrikanse Republiek en door prof. dr. van Groningen namens de Leidse universiteit kransen werden gelegd aan de voet van de gedenk steen van Herman Coster, waarmede de plechtigheid ten einde was. De Rheumatiek- bestrijding schrijdt voort Nieuwe afdeling in het Acad. Ziekenhuis in gebruik Hedenmorgen nam het Prophylaxe- fonds zijn nieuwe afdeling voor voor rheumatische aandoeningen en phy- sische therapie, gelegen op het ter rein van het Academische Zieken huis hier ter stede, in gebruik. Het Prophylaxefonds, officieel „Fonds, bedoelde in artikel 125, lid 1, der Ziektewet" geheten, is een fonds waarin de uitvoeringsorganen dier wet (Raden van Arbeid en Bedrijfs verenigingen) jaarlijks een bedrag moeten storten gelijk aan 0/00 van het verzekerngsplichtig loon. Deze gelden zijn bestemd tot het nemen of bevorderen van maatregelen, die strekken om ziekten van ingevolge de Ziektewet verzekerde personen te voorkomen of die de geneeskundige behandeling ten goede komen. Verte genwoordigers van de overheid, van de uitvoeringsorganen en van de ge organiseerde werkgevers en werkne mers vormen het fondsbestuur onder voorzitterschap van dr. P. Munten dam, directeur-generaal van de Volksgezondheid. Aan de rede, die dr. Muntendam in tegenwoordigheid van een kleine schare deskundigen en belangstel lenden hield, ontlenen wij het vol- Leidse universiteit, dr. J. E, Baron de Vos van Steenwijk en een viertal mede-curatoren, alsmede de rector magnificus, prof. dr. B. A. van Gro ningen. Bij de plechtigheid waren voorts nog tegenwoordig de weduwe van dr. Herman Coster en verschil lende familieleden, mr. dr. J. Don- ner, president van de Hoge Raad, mr. P. J. Idenburg namens het Afrika- Instituut, prof. dr. W. van der Woude en mevr. Idenburg—Siegenbeek van gende: Heukelom namens de historische j Van meet af aan heeft het Prophy- commissie der Leidse universiteit en j laxefonds de strijd tggen het rheuma vele anderen. I in zUn. programma opgenomen in Inkrimping zendtijd overwogen TER BESPARING VAN STROOM Naar van de zijde der Ned. Radio-Unie wordt gemeld, wordt overwogen, de Nederlandse om- roepzenders een of meer uren per dag te laten zwijgen ter be zuiniging op 't stroomverbruik. Een definitieve vorm heeft een en ander in strijd met aller lei geruchten nog niet ge kregen, aangezien hierover eerst beslist wordt in een binnenkort te houden bestuursvergadering der N.R.U. HAAGSE RECHTBANK. Lichamelijk letsel door schuld. De bedrijfsleider B. J. D. te Leiden, heeft zich voor de rechtbank te ver antwoorden gehad wegens veroorza ken van lichamelijk letsel door huid, bij een aanrijding te Voor- urg. De rechtbank heeft verdachte oordeeld tot 400 boete of 40 da- n hechtenis, en voorwaardelijk maand hechtenis met proeftijd n drie jaar. Vanwege de regen werd de her denking niet op het Academieplein doch in het Groot-Auditorium ge houden. De bijeenkomst werd ge opend door de president-curator, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de gezant van Zuid-Afrika, prof. dr. B. D. Bosman, die hierna het woord verkreeg. Spr. zeide gaarne te hebben willen voldoen aan het ver zoek van een aantal studenten uit Leiden en Zuid-Afrika om een krans te willen leggen aan de voet van de gedenksteen van dr. Herman Coster. Hoewel zelf geen Leidnaar zijnde, wilde spr. zich gaarne vereenzelvigen met hen om eer te brengen aan de man, wiens voorbeeld voor velen richtsnoer is geweest. In deze her denking en huldiging wilde spr. al len betrekken uit Nederland, die hun bloed veil hadden voor de vrijheid der Boerenrepubliek en door wier opofferingen Zuid-Afrika een onaf- losbare schuld tegenover Nederland heeft gekregen. De rector-magnificus prof. dr. B. A. van Groningen wees er vervol- verband met de grote sociale bete kenis van die ziekte. De practijk der sociale verzekering, die in nuch- rere cijfers (10.000.000 gulden zie kengeld per jaar alleen reeds voor arbeidsongeschiktheid wegens rheu ma) de econofische en sociale las ten van het rheuma voor ons volk aantoont, heeft de vooruitziende blik van de pioniers van 1931 bevestigd. Met ere worden in dit verband de namen genoemd van dr. van Bree- men, dr. Josephus Jita„ prof. Kue- nen en dr. Touw. In 1934 kon het Phophylaxefonds overgaan tot de oprichting van een bescheiden rheuma-afdeling aan de RECTIFICATIE door een misverstand is in de bekende hoeden advertentie van de herenmodezaken van gisteren niet vermeld: Fa. J. J. v. d. BLIJ HAARLEMMERSTRAAT 11. afdeling voor interne geneeskunde van de Rijksuniversiteit te Leiden. Dit wetenschappelijk centrum voor de rheumatbestrijding heeft thans een eigen huisvesting gekregen in vier paviljoens (Zweedse barakken), die zijn opgetrokken op het terrein van het ziekenhuis. Door deze lig ging blijft de nauwe samenwerking met de kliniek voor interne genees kunde onder leiding van prof. Mul ler, de opvolger van prof. Kuenen, mogelijk. Deze samenwerking tussen rheuma-afdeling en interne kliniek is noodzakelijk. Het moderne rheuma- onderzoek en de daaruit voort vloeiende therapie hebben geleerd, dat een moderne rheumabestrijding onmogelijk is zonder clinische afde ling. Na de officiële ingebruikneming leidde het hoofd van deze rheuma- tiekafdeling, dr. J. Goslings, inspec teur van de Volksgezondheid in al gemene dienst, de genodigden door de paviljoens rond. Ambtsaanvaarding van prof. Sirks In het Groot Auditorium aan vaardde prof. G J. Sirks, gistermid dag om vier uur, met een inaugurele rede het ambt van hoogleraar in de Godgeleerdheid aan het Seminarium der Remonstranten te Leiden. De rede droeg als titel ,,Voor God wil ik belijden", in welke rede de nieu we hoogleraar naging de sai"d, de plaats en de taak van het belijden en waarin hij er op wees dat het be lijden eerst wordt geboren indien het een uiting is, na zich voor God geplaatst te hebben. De mens kan in een dergelijke belijdenis alleen staan, maar ook kunnen de mensen elkaar vinden, uit welke ontmoeting de belijdende groep geboren wordt, de belijdende, zich dus voor God stellende Kerk. Spr. concludeerde dat uiteindelijk zulk een gemeen schappelijk belijden, ondanks het persoonlijk karakter der belijdenis, van de hoogste waarde is. Na afloop van deze rede, waar voor een grot% belangstelling be stond, speciaal uit Remonstantse kringen, vond in de receptiezaal een druk bezochte receptie plaats. Boorrmlanting door «Quisque» Aan deze officiële ambtsaanvaar ding ging een heel wat minder offi ciële plechtigheid vooraf aan de Groenhazengracht. waar door het oudste Theologische dispuut „Quis- que", ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan, reeds in 1941 her dacht, een boomplanting plaats vond, wat met de nodige studenten-jool geschiedde. In de druilende motregen stond om drie uur een groepe studenten en* genodigden als maar te wachten. Aanvankelijk wist men niet waarop, doch langzameihand werd duidelijk dat het wachten op de boom oorzaak was van deze vertraging. Eindelijk kon de voorzitter van het dispuut, de heer D. Tjelsma het ge duld der aanwezigen niet langer op de proef stellen en begon hij dus al vast maar zijn openingswoord op deze 591e vergadering van „Quisque" waarin hij gewaagde van een histo risch ogenblik, nu Quisque-leden in de „vette aarde van de oerwateren der Groenhazengracht" een boom gingen planten, als dank aan de ge meente Leiden voor de gastvrijheid in meer dan honderd jaren genoten. Hierna werd uit volle borst het Quisque-lied ingezet, welk lawaai spoedig werd overstemd door een nog groter lawaai aan de overzijde van de Groenhazengracht, waar en kele studenten op een aftandse bak fiets met de bewuste boom kwamen aanrijden. Het bleek dat een con currerende dispuut de boom had on derschept en deze nu zij het dan te laat kwam terugbrengen, wel ke ontmoeting natuurlijk niet zacht zinnig verliep. Maar eindelijk was het dan zover dat de boom in de daarvoor gegra ven kuil terecht kwam, waarna wet houder A. J. Jongeleen, namens het gemeeentebestuur, onder dankzeg ging de boom aanvaardde. In de loop der tijd zal een hek met inscriptie geplaatst worden. Dit alles aan de Groenhazengracht, die in de .eeuw van het bestaan van „Quisque" een voor ons onbekende, maar waar schijnlijk toch wel zeer belangrijke rol in het leven van dit Collegium Theologicum heeft gespeeld. Deze plechtigheid werd speciaal op deze middag gehouden, tegelijkertijd met de ambtsaanvaarding van prof. Sirks, ere-lid van „Quisque". Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Vrijdag 28 October a.s. des namid dags ten 4 ure zal Prof. dr. Perry Miller, gasthoogleraar vanwege de HarvardLeiden Fundatie voor het studiejaar 19491950, zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot-Audi torium van het Academiegebouw. LEIDSE UNIVERSITEITEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de dames H. A. J. Maas te Rotterdam en E. SJooten te Rotterdam en de heer H. J. Schotvanger te Haarlem; voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heren J. H. van Dijk te Den Haag; J. P. Nater te Rotterdam; M. W. Smits te Rotterdam en A. F. Weiland te Vlaardingen; voor het artsexamen le gedeelte: de heren D. v. Bekkum te Leiden en W. H. J. Bosman te Rotterdam; voor het artsexamen 2e gedeelte: de heren W. B. Camoenié te Den Haag; Gan Tjong Ben te Leiden en W. Ouwe- hand te Scheveningen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur.) WEINIG VERANDERING Voor Zeeland, Holland, Fries land en de Waddeneilanden: Over het algemeen tamelijk veel bewolking met nu en dan buien, sommige met onweer en enke le met hagel. Matige tot krach tige Zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Voor het overige deel van het land: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid optre dende buien en vooral geduren de de nacht flinke opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid west en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adolf, z. van A. vom Lehn en W. Filippo; Alphonse, z. van H. P. M. Pije en F. P. Bertens; Gerrit Jan, z. van J. J. van den Berg en J. Been; Anna Maria, d. v. J. Kleijhorst en J. M. Lampe; Ge- rardus, z. van J. J. Verhïond en G. Sierat; Jozef Johannes Maria Ga- briël, z. van J. N. J. Breuring en M. M. A. Colla. Overleden: M. A. Weijers, hsvr. van J. Smittenaar 67 j.; T. M. Hoog kamer, z., 4 maanden; C. P. Harte- veld, man, 43 j.; L. A. C. van Loo, man, 63 jaar. Interessante bijeenkomst van »St. Christoffel« De R.K. BOND VAN HANDELSREIZIGERS „St. Christoffel" heeft on langs besloten zich standsorganisatorisch aan te sluiten als een on derafdeling van de K.A.B, Men stuitte echter op de sympathie, welke be grijpelijkerwijze in de K.A.B. heerst voor de coöperatie en daarom be sloot het bestuur een bij uitstek deskundige inleider te verzoeken over dit onderwerp eens te komen praten. Deze inleider was de heer J. A. Kolkman, directeur van „De Volkskrant", een der promotors van de coöperatieve gedachte in Nederland, die gisteravond bij „St. Christoffel" in „De Harmonie" te gast was en eengroot aantal strijdvaardige leden om zich heen geschaard zag. betwijfelen. De macht immers van de coöperatie wordt veel te veel over schat. Het is bekend dat in Neder land de coöperatieve gedachte er maar slecht ingegaan is en haar in vloed gering is. 10% van de bakkers, 11% van de kruideniers, een kleinig heid in de kolenhandel en een onbe tekenend percentage in de textiel branche is slechts coöperatief. In eco nomisch opzicht is dit niet van door slaggevende betekenis. Democratisch recht. In een democratisch land, aldus de heer Kolkman, is iedereen vrij, be houdens de gestelde wetten, te doen en te laten wat hij wil. Het goede recht van iemand om te coöpereren kan niemand hem ontzeggen. Dit is religieus, sociaal en economisch juist. Wie dus de coöperatie wil bestrijden wat eveneens een goed recht is moet dit niet doen doi haar bestaans recht te ontkennen, doch door zelf goed te werken. Willen wc iets be reiken, dan moet dat geschieden door het goede voorbeeld. Dat geldt ook in dit opzicht. Niet voldaan. Nog even werd in alle haast een vraag beantwoord, waarna de heer Kolkman onder hartelijke dankzeg ging door de voorzitter, de heer C. W. J. Conijn, vertrok, een groep le den achterlatend, die niet voldaan v/as. Allen gaven toe dat de uiteen zetting zeer interessant geweest was, maar dat verschillende aspecten het gold vooral uitwassen niet ter sprake waren gekomen. Het zou ech ter nutteloos geweest zijn op een en ander diep in te gaan. Een volledig compromis zou toch niet bereikt wor den. lga ook niet in de bedoeling van de heer Kolkman. Het ging er slechts om een beter begrip over de coöpe ratie en haar bestaansrecht te ver krijgen en daar is spreker volkomen Bioscopen Trianon Eindelijk is er dan eens een humorist op het filmdoek ver schenen, die zich niets aantrekt van de beproefde methodes van zijn collega's, maar met een geheel eigen opvatting de humor brengt. Hoe te genstrijdig 't misschien ook moge klinken: Tati is geen doorgewinterd filmacteur (Hij speelde in slechts enkele films en ,,'t Is feest vandaag" is pas zijn eerste grote film) en toch (of waarschijnijk daardoor) is deze rolprent een van de charmantste, echt-geestige films geworden, die we ooit gezien hebben. ,,'t Is feest in een Frans dorpje, er komt een kermis met een caroussel, een schiettent en alles wat nodig is voor een gezellige dorpskermis. Er is ook een reizende bioscoop en wat deze te zien geeft, brengt de dorps- besteller in een soort trance. Zijn coilega's in Amerika blijken in post bestelling zijn methodes ver vooruit te zijn: zij werken met auto's en vliegtuigen, terwijl hij het met een aftandse fiets moet doen. Hij krijgt een soort bezetenheid, die hem alle records doet slaan, hij is sneller dan een auto sneller dan de renners van de Tour de France, totdat eindelijk de werkelijkheid weer doorbreekt. Een kostelijke film met heel veel ironie en zelfcritiek. Tati is een fil mer, die met beperkte middelen een stukje uitbundige poezie schept. Voor alle leeftijden. Luxor heeft deze week een jungle-drama, „De menseneter van Kumaon'" waarin een hoofdrol ver tolkt wordt door Sabu, wiens naam alleen reeds zal spreken tot de fan tasie van degenen, die een voor keur hebben voor de avonturenfilm. Het drama begint, wanneer een Amerikaanse dokter tijdens een jacht in Brits Indië een tijger zódanig ver wondt, dat deze ongeschikt wordt om op de normale manier in zijn „levensonderhoud"' te voorzien en tengevolge daarvan in de omgeving van nederzettingen op inlanders loert Er vallen heel wat sachtoffers en daardoor ontwikkelen zich de nodi ge tragedies, die pas een einde ne men, wanneer de Amerikaanse dok ter, met opoffering van eigen leven, het monster weet te doden. Wat spanning, betreft, valt deze film enigszins tegen. Daar tegenover staat echter, dat er van prachtige op namen uit oerwoud en dierenwereld genoten kan worden. Boven veertien jaar. Casino's magistrale film „Met Scott naar de Zuidpool" hebben wij gis teren reeds besproken. De strijd en de tragische ondergang van weten schappelijke onderzoekers in een we reld van ijs en sneeuw is in kleuren vastgelegd voor het nageslacht. Boven 14 jaar. Rex heeft een reprise van de vroeger reeds eerder hier vertoonde film „Doodlopende straat", de ge schiedenis van een jongeman uit een der achterbuurten van New York. Voor 18-jarigen en ouder. Lido De hoofdfilm van dez< week brengt alweer de geschiede nis van een avonturier, nl. mr Lucky als avonturier. De speler Joe Adams is een speler van formaat, 'hij wordt zelfs eigenaar van het speeljacht „Fortuna", als een vriend van hem is overleden. Om dit eigendom wordt ook zelfs nog gedobbeld, doch Adams ik de gelukkige. Hij néémt dan de naam van zijn overleden vriend aan, maar dat bezorgt hem op het vas teland slechts last. Nog meerdere moeilijkheden moet hij overwinnen, wanneer hij in kennis komt met een meisje, dat werkzaam is op een bu reau voor Reliefwerk voor slachtof fers van de oorlog. Hij slaat er zich moedig doorheen, zet zijn speelzucht zelfs opzij voor dit goede doel en als hij op een liefdadigheidsbal de rou lette laat draaien, is de opbrengst zelfs voor het liefdadig doel bestemd. Zeer tegen de zin natuurlijk van zijn handlangers bij het edele spel, die hem de buit afhandig maken. Maar, alles komt in orde, het bestuur van de vereniging krijgt tenslotte toch de centen, maar het meisje, dat de man heeft lief gekregen, moet het toch zonder hem stellen, want met zijn schip gaat hij weer aan het zwervenEen aardig gegeven met vele boeiende en vrolijke scènes, goed spel en goede regie. Een film voor personen boven de 18 jaar. Antwoord op vragen zonder debat De heer Kolkman week af van de gebruikelijke volgorde, door eerst vragen te laten stellen alvorens zijn inleiding aan te vangen, daarmee voorkomend dat hij zou gaan spreken over facetten van het zo veelzijdige onderwerp, die de leden minder zou den interesseren. Binnen enkele mi nuten had hij een vragenlijstje voor zich, met de beantwoording waarvan hij wel een hele dag had kunnen vul len. Met sneltreinvaart werd het ene punt na het andere afgehandeld, op een wijze die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. Liever dan het betoog op de voet te volgen, geven wij hieronder en kele brokstukken weer. Wat betreft het contact van de coöperatie met de K.A.B., wees spr. er op dat in deze tijd van nieuwe maatschappelijke ver houdingen het contact tussen beiden practisch geheel verbroken was. Pro paganda door de K.A.B. is dus geen beginselkwestie. De geruchten over regeringssteun, die de coöperatie zou ontvangen, wees de heer Kolkman met veel be slistheid naar het rijk der fabelen. Coöperatie-Middenstand. Langer stond spr. stil bij de ver houding Coöperatie-Middenstand, twee verschillende begrippen, waar eigenlijk geen verschil in zou zitten, aldus de heer Kolkman, die er op v/ees dat ook de Middenstand zelf veel aan coöperatie doet door geza menlijk inkopen enz. Op de vraag of door de coöperatie de Middenstand zou verdwijnen, verwees de inleider naar de katholieke leer van het maat schappelijk leven, die zulks» zou ver oordelen. De Middenstand ondervindt trouwens veel meer last van zichzelf, door ongelimiteerde concurrentie. Goed geleide middenstandsbedrijven zullen altijd op kunnen werken tegen de coöperatie en het is opvallend dat juist in de plaatsen waar de coöpera tie het best bloeit, de middenstand sterk staat, omdat de coöperatieve activiteit de middenstanders tot krachtig werken aanzet. De midden stand heeft daarbij het grote voor-1 deel dat in een particuliere zaak de werktijd ongelimiteerd is en dat door de steun van heel het gezin de zaak tot bloei gebracht kan worden, omdat een heel leven er als het ware in ver vat ligt. De coöperatie daarentegen zal steeds moeten werken met em ployes, die een achturige werkdag hebben. Het voornaamste in dit probleem is echter dat bij alle streven naar wel vaart de naastenliefde in acht geno men dient te worden en als beide partijen begrip hebben voor katho lieke verhoudingen behoeven zij el kaar niet uit te sluiten. Voordelen voor de leen. Sprekend over de voordelen van een coöperatie voor de leden, noemde de heer Kolkman allereerst de zekerheid dat zij waar krijgen voor hun geld, met de zekerheid dat deze waar niet te duur betaald wordt. Mocht dit wel het geval zijn, dan vloeit de winst uiteindelijk toch weer terug naar de leden, in de vorm van dividenden. Ook de mening dat iedere coöperatie gebonden zou zijn aan de Rotterdam se Handelskamer (Haka), moest spr. ontkennen. Iedere coöperatie is vol komen zelfstandig. En wat de z.g.n, merkartikelen betreft, deze zijn lou ter en alleen bedoeld als reclame, zo als ook andere bedrijven dat doen. omdat een vaste merknaam de beste propaganda is. Wel moest spr. toegeven dat de handelsreizigers aan de coöperatie niets zouden verdienen, maar dat het zover zou komen, dat de coöperatie het heft geheel in handen zou krij gen, moest de heer Kolkman sterk K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lieven- straat 2, Leiden. Telefoon 22761. Zondag 23 October: Opening win terseizoen ARKA. 9 uur H. Mis waaronder alg. H. Communie in de kapel van de Zusters Carmelitessen Oude Vest 45). Gemeenschappelijk ontbijt in het Kath. Militair Tehuis (Mare hoek Oude Singel). Om 19.45 precies: Feestavond eveneens in het Militair Tehuis. O.m. vertoning van de film „De Vijf Gebroeders". Maandag 24 October Kath. Arbei dersvrouwendienst (KAV) ope ning Winterprogram 15 uur Lof in de Dekenale kerk met korte toe spraak van Pater Calasanctius O. Cap. Dinsdag 25 October 19.30 uur St. Antonius Clubhuis (Mare) To neelavond KAV opvoering van „Grote Zus" een spel in vier bedrij ven. 20.15 uur „De Doelen" (Rapen burg) opening winterprogramma St. Adelbertusver. voordracht door de heer Ir. Ed. Nicolas, de schrijver van „De Heer van Jericho". 20.30 uur Rectoraat Hooigracht 29 bijeenkomst Kath. Jeugdraad voor Leiden. Donderdag 27 October 20 uur Ho tel „Central" (Breestraat) Jonge ren Organisatie KVP inleiding met diScussie over een van de on derwerpen van het a.s. Partijcon gres t.w. „Burger en Gemeente". Alle jongeren zijn van harte wel kom. Vrijdag 28 October 20.30 uur Rectoraat Hooigracht 29 vergade ring Organisatie-Commissie van de Ver. „Katholiek-Leiden".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2