nir Matidetd jaat yeteden ótietfi Wimpie Dag der Verenigde Naties keerpunt VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 UITZENDING DIENSTPLICHTIGEN DIE ZICH WEDERRECHTELIJK ONTTROKKEN AAN UITZENDING NAAR INDONESIë Men meldt ons van bevoegde zijde: „De chef van de generale staf heeft in zijn hoedanigheid van com manderend generaal bepaald, dat de dienstplichtigen, die zich weder- rechtelyk onttrokken hadden aan uitzending naar Indonesië, van wier zaken door de krijgsraad nog geen kennis is genomen en voor wie ver wijzing naar de krijgsraad naar zijn oordeel niet noodzakelijk is, alsnog naar Indonesië zullen worden uit gezonden teneinde hen in de gele genheid te stellen evenals hun kameraden daar te lande hun plicht te vervullen. Aanleiding tot deze maatregel is o.m. de overweging geweest dat het een eerste plicht is tot een snelle af lossing te komen van hen, die soms reeds meer dan drie jaren him taak in Indonesië vervullen. De plicht van snelle aflossing geldt evenzeer ten opzichte van de verwanten van de militairen overzee. Voorts is overwogen, dat een ver oordeling door de krijgsraad' een smet werpt op het gehele verdere leven, hetgeen niet alle betrokkenen zich voldoende realiseren. Van de militairen ,die uitgezonden worden, is zorgvuldig vastgesteld, dat uit medisch, geestelijk en sociaal oogpunt de uitzending verantwoord is. Zij hebben dezer dagen medede ling ontvangen van hun op handen zijnd vertrek, bij welk vertrek in geen geval dwang of geweld zal wor den toegepast. De verwanten ont vangen gelegenheid tot afscheid ne men. Zij kunnen op rijkskosten naar en van Schoonhoven reizen. In dit verband moge er nog eens de aandacht op worden gevestigd, dat krachtens de wet „rechtspleging bij de landmacht" de commanderend generaal beoordeelt, of een zaak naar de krijgsraad te velde behoort te worden verwezen." GESCHENKZENDINGEN AAN MILITAIREN IN INDONESIë. De C.D.I.U. heeft bepaald, dat de geschenkzendingen aan militairen in Indonesië van de Koninklijke Land macht, de Koninklijke Marine, het L.S.K. en het K.N.I.L. voortaan mo gen bevatten: 500 sigaretten of 125 sigaren of 1250 gram kerftabak. De maximum waarde van de inhoud der pakketten mag echter de prijs van 25,niet te boven gaan. DE „SIBAJAK" BRENGT EMIGRANTEN NAAR KAAPSTAD. Het hulppassagiersschip „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zal op 25 October in dienst van de Nederlandse regering met ongeveer duizend emigranten aan boord de reis van Rotterdam naar Kaapstad maken. Onder deze emi granten bevinden zich 200 Duitsers, 50 Engelsen, 50 Zwitsers en Scandi- naviërs, de overigen zijn allen Ne derlanders, die hun geluk in Zuid- Afrika gaan beproeven. De Duitse passagiers zullen: met een speciale trein tot op .de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd worden gebracht, waar zij 's morgens om ongeveer half elf zullen aankomen. Na debarkement der emigranten te Kaapstad zal de „Sibajak" in ballast naar Batavia varen, van waar het schip omstreeks 5 December met ongeveer 1700 de mobiliserende militairen aan boord naar Rotterdam zal terugkeren. BERNARD VERHOEVEN DIR. JAN VAN EIJCK-ACADEMIE Het bestuur van de St. Bernul- phus-stichting heeft Bernard Ver hoeven benoemd tot directeur van de Jan van Eijck-academie, de ka tholieke academie voor hoger onder- wijs in beeldende en toegepaste kunst te Maastricht. Naar de „Tijd" verneemt, staat nog niet vast, of de heer Verhoeven tevens als docent zal optreden. Zijn taak zal het op de eerste plaats zijn, het onderwijs te coördineren en de samenhang tussen de verscheidene afdelingen te bevorderen. Geheimzinnig kistje aan parachute SMOKKELARIJ DOOR DE LUCHT. De ontdekking van de goudsmok- kelaffaire op Schiphol en andere Europese vliegvelden heeft scherper dan ooit de noodzakelijkheid van in ternationale samenwerking tussen de politie-autoriteiten in de verschillen de landen op dit gebied naar voren gebracht. Het luchtverkeer, vooral met parti culiere vliegtuigen, biedt mogelijk heden voor transporten van en ma nipulaties met allerlei goederen, die uit een oogpunt van algemeen belang niet aan de controle der autoriteiten mogen ontgaan. Zo is het onlangs zoals in het on derzoek naar deze affaire gebleken is voorgekomen, dat uit een particu lier vliegtuig van het type, dat deze internationale combinatie in gebruik heeft, in de omgeving van Lyon een kistje, voorzien van een parachute, is uitgeworpen. Ter plaatse stonden twee met witte lakens afgedekte auto's blijkbaar om de piloot aan te ge ven, waar de lading moest worden uitgeworpen. Toen het kistje veilig geland was, zijn de inzittenden van de auto's er spoorloos mee verdwe nen. Wat zat er in dit kistje? Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat het ook hier een vooraraad goud be trof. Maar wat vandaag met goud gebeurt, kan morgen met verdovende middelen of ander gevaarlijk goed ge schieden. Deze zaak heeft thans, nadat het verzamelde bezwarende materiaal verhelderend had gewerkt, de volle aandacht der autoriteiten in de ver schillende landen. DELINQUENTENKAMP CRAILO ONDER DE HAMER. Stromen kopers dreven prijzen hevig omhoog. Klokslag tien uur werd heden morgen in hotel De Hertenkamp te Laren een aanvang gemaakt nvet de totale uitverkoop van de inventaris van het voormalige delinquenten kamp te Crailoo, doch degenen, die precies op tijd kwamen en gedacht hadden de veiling te kunnen mee maken met het doel een of ander koopje te halen zijn bitter teleurge steld. Vóór tien uur was het ver koopzaaltje reeds tot barstens toe gevuld en nog steeds voerden auto's adspirant kopers aan; de bussen van de N.B.M. brachten iedere vijf mi nuten tientallen belangstellenden. De gangen werden eveneens volgepropt en op het terras moesten honderden met een plaatsje in de stromende regen genoegen nemen. De toestand begon er dreigend uit te zien, want zij die zo gelukkig waren de afsla ger te kunnen verstaan, legden be slag op het ten verkoop aangebode ne. Op een gegeven ogenblik brak als gevolg hiervan het tumult los en werd geschreeuwd en gejoeld om de afslager in de war te brengen. Op goederen, die enige guldens waarde hadden, werd geboden tot vijf- a zeshonderd gulden toe, terwijl de bieders geen naam opgaven. Het pu bliek eiste, dat men ging verhuizen naar het barakkenkamp, waar ruim te genoeg was. Toen de afslager •toch doorging begon men nog meer op te dringen en joelend de zaal te veroveren, hetgeen alleen kon ge lukken door alle stoelen en tafels naar buiten te smijten. Even keerde de rust weer, dodh de stroom van WERD Dr. BEEL BELEDIGD? PROCES CONTRA „DE WAARHEID". De Amsterdamse rechtbank, ge presideerd door mr. J. Meihuizen, behandelde in haar zitting van gis termiddag de aanklacht van dr. L. J. H. M. Beel, oud-minister van Binnenlandse Zaken en oud-hoge vertegenwoordiger van de Kroon contra het dagblad „De Waarheid", gedaagd in persoon van de hoofd redacteur, het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal A. D. Schoonenberg. In dit blad was in Juli jl. een ar tikel gepubliceerd, waarin in de vorm van vragen aan de regering en aan de officier van Justitie te 's-Gravenhage dingen waren gezegd, die dr. Beel beledigend achtte. Dr. Beel, als getuige opgeroepen, was niet verschenen. Zowel het O.M. als de raadsman van verdach te, mr. dr. Benno Stokvis, deden af stand, zodat de behandeling nor maal doorgang kon vinden. De officier van Justitie, mr. B. Kist, meende, dat hoewel de heer Schoonenberg het artikel niet zelf geschreven heeft, hem geen mede plichtigheid doch wel degelijk me dedaderschap ten laste kan worden gelegd uit hoofde van zijn functie als verantwoordelijk hoofdredac teur. De vorm, waarin het artikel ge goten is zo zeide de officier is vragend en zegt niets positief, doch desondanks kan het artikel beledigend zjjn, zoals de juris pru dentie aantoont. Het artikel sugge reert, dat dr. Beel daden heeft ver richt, waardoor hij chantabel is en bovendien zinspeelde het er op, dat er een vriendschappelijke verhou ding tussen dr. Beel en Mussert heeft bestaan. Gezien de hoge functies, welke dr. Beel heeft bekleed, acht ik der gelijke suggesties voor hem zeer zeker beledigend. Gezien het feit, dat verdachte reeds eerder voor een soortgelijk geval tot een geldboete is veroordeeld, eist mr. Kist een geldboete van 300, subs. 30 dagen hechtenis, en een voorwaardelijke veroordeling van drie maanden ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Mr Stokvis zeide de vaste juri dische overtuiging te hebben dat geen strafbaar feit is gepleegd. In brede kring in den lande, zo izeide hij heerst onrust als gevolg van de loop van enkele strafzaken. Men wil de dekmantels zien verdwijnen, men wil opening van zaken. De pers heeft uit hoofde van haar taak in een de mocratisch land de plicht vragen te stellen, indien zij meent het openbaar belang daarmede te dienen. De druk persvrijheid geeft de pers die mo gelijkheid, doch het schort sedert de bevrijding aan drukpersvrijheid in ons land. Mr. Stokvis viel de dagvaarding aan, die volgens hem niet aan de eisen, welke aan een dagvaarding gesteld moeten worden voldeed, met name omdat zij niet duidelijk aan geeft tegen welke punten verdachte zich moet verdedigen. Het opleggen van een voorwaarde lijke gevangenisstraf achtte mr Stok vis een directe aanslag op de pers vrijheid. Hij kwam tot de conclusie, dat slechts vrijspraak mogelijk was. De officier repliceerde op een op merking van mr Stokvis als zou de justitie slechts enkele journalisten steeds weer vervolgen en anderen vrijuit laten zeggen of schrijven wat zij wilden. Met zekere felheid wees de officier deze aantijging van de hand. Dagelijks komen vele klach ten binnen tegen journalisten en schrijvers en slechts een gering aan tal hunner wordt vervolgd, waarbij steeds getracht wordt streng objec tief te zijn. Nadat ook nog de heer Schoonen berg het woord 'had gevoerd, bepaal de mr Meihuizen de uitspraak op 3 November a.s. BALLEN GEHAKT ZONDER BON VERKOCHT. Liefst 200.000 ballen gehakt had de Rotterdamse slager Ph. E. van T. zonder bon verkocht en dat mocht natuurlijk niet. De Rotter damse rechtbank veroordeelde hem tot een boete van 4000. Deze boe te vond de slager veel te hoog en nu verscheen hij voor het Haagse Gerechtshof om te pogen er iets af te krijgen. De procureur-generaal vond ech ter, dat de boete gehandhaafd moest worden. Uitspraak 2 November. Er was nog een verdachte in de ze zaak, de grossier in vleeswaren J. S. te Rotterdam. Deze man had 52.000 ballen gehakt van de slager Van T. gekocht en was daarvoor tot een boete van 500 veroordeeld. Dat was onrechtvaardig betoogde hij nu voor het Haagse Gerechtshof. Hij had, zo hij zei, gedacht, dat de ballen gehakt wildballen waren ge weest. Het verweer van de grossier werd niet geloofd, ook niet door de procureur-generaal, die bevestiving van het vonnis vroeg. Uitspraak 2 November. Toen Chopin 26 jaar was, had de medicus uit onze dagen hem bij het eenvoudige systeem van „doorlich ten", dat nu jaarlijks vrijwel iedere burger ondergaat, kunnen vertellen, dat zijn longen niet in orde waren. De medische wereld is inderdaad de laatste eeuw ontzagwekkend bekwa mer geworden in de genezing van mensen: Chopin had, in onze tijd le vend, een grijsaard kunnen worden. Hij is gestorven op 17 October 1849, precies een eeuw ge,leden, toen hij 39 jaar was en zich ziek en uitgeput nog naar Londen gesleept had, om daar een van zijn vermaarde concer ten te geven. Moet men zeggen, dat Frédéric Chopin te jong gestorven is? Dat hij de mens nog zoveel andere schone muzikale belevenissen had kunnen geven? Wij weten het niet. Het jong sterven van een kunstzinnig mens is het onderwérp van veelvuldige be schouwing voor de moderne philosoof en psychloog. Hij tracht allereerst vast te stellen, of die mens al op het hoogtepunt van zijn scheppend ver mogen gekomen was. De musicoloog heeft Chopins werk grondig nage vorst om het antwoord te vinden. Ook hij weet het niet; hij vertelt, dat veel van Chopins werk de grens van het volmaakte benaderd heeft, zo dat van een volkomen rijpheid van de kunstenaar gesproken moet wor den. Hij wijst echter ook op Cho pins pianoconcert, dat een brilliante pianopartij aftekent tegen een vrij kleurloze achtergrond van het or kest, en hij zegt, dat Chopin de tech niek van de orchestratie nog leren moest. Het moge zo zijn. In de eerste plaats moet men de mens Chopin zien, nu wij ons herinneren, dat hij een eeuw geleden gestorven is. Die mens leefde in de grote tijd van de romantiek, van de Parijse salons, waar fijne weemoed en hartstochte lijke liefde recipieerden; de tijd van de cultus van het sentiment, verteld door HUIBER'C VET EN DE BETOVERDE PRINS tragiek van de jong stervende grote musicus beter paste dan in wel ke periode ook. Daarom was Cho pin's dood, waarbij meer tranen ge plengd werden dan bij het heengaan van een geliefd vorst, ook het laatste opus in zijn vruchtbaar scheppend leven. Chopin had een Franse vader en een Poolse moeder. Toen Napoleon, zich koesterend in zijn roem, de gro te veldtocht tegen Rusland voorbe reidde, kwam Frédèrik ter wereld in een plaatsje bij Warschau. Als ze- ven jarige knaap leerde hij het pia- in de pianoliteratuur. nospel en als negentienjarige jonge ling trad hij al in Wenen op, hetgeen zoveel was als een eerste expositie van een onbekende, jonge schilder de Parijse Salon. Twee jaar la ter was Chopin al in Parijs; hij werd met geestdrift door de talrijke Poolse emigranten ontvangen: zijn carrière was begonnen en meteen al verzekerd. Heine heeft hem tref fend beschreven: „Polen gaf hem zijn ridderlijke geest en zijn smart, Frankrijk zijn tere bevalligheid en gratie, Duitsland de romantische diepte, maar de natuur schonk hem een sierlijke, slanke, ietwat kwij nende gestalte, het edelste hart en het genie. Zijn leven is door velen beschre ven (Schucht, Liszt, Karasowski, Niecks, Willeby), en in talrijke ta len; het werd „verfilmd" en het in spireerde menig toneelstuk. En waar om? Van zovele grote en geniale componisten is immers behalve zijn werk niet veel meer dan een foto en een korte levensbeschrijving overge bleven. Maar Chopin was een zó ty pische vertegenwoordiger van zijn tijd: geboren in de glorie en de ty- rannie van het eerste Franse Kei zerrijk, gestorven toen de eerste fel le golf van revolutie en verzet over Europa was gegaan: een periode van een kort mensenleven, waarin de Europeaan zijn gemoedsrust verlo ren had en leefde op de troost van de meemoed en op vlagen van geest drift en vreugde bij de herinnering aan de imueriale rust en welvaart van de XVIIIe eeuw. Chopin is een groot componist en een indrukwekkend pianist geweest; de oratie van zijn voordracht bracht hij n voortreffelijke harmonie met een technische verfijning in het pia nospel. Nog steeds worden zijn wal sen, nocturnes, polonaises en im promptus tot het allerbeste gerekend 24 OCTOBER Naast teleurstellende ook bemoedigende resultaten van het werk der V.N. Op 24 October 1945 kwam inge-1 naar een bedreigde plaats te kun- volge de ratificatie door het vereiste nen zenden. 39. kopers hield niet op, zodat velen al j r\e trein raasde steeds mormerend onverrichterzake terue- maar voort. Door Ti bet. Afdjoetistan, Arabië, Brits-Indië. langs Zoeter- mopperend onverrichterzake terug keerden of liever in de stromende regen stonden dan het risico te lo pen „platgedrukt" te worden. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de vraag overweldigend was met als gevolg, dat de prijzen geweldig op liepen: zo werd een partij van 35 gegoten ijzeren buizen verkocht voor 1050,volgens insiders 850, boven de tweedehands prijs. Het ging op deze manier met al de ka vels, die ten verkoop werden aange boden. Een hiervan, bestaande uit zes houten bandjes, bracht f 60, op, een prijs, die misschien tienmaal te hoog is. Daarbij moet ook nog re kening worden gehouden met 10.5 procent opgeld en tien cent num- mergeld. Het eerste uur gingen ruim hon derd kavels onder de hamer, het geen tot de conclusie leidt, dat het vanavond zeer laat zal worden voor en aleer de 1113 kavels, die voor deze dag op het programma staan, verkocht zullen zijn. De verkoop wordt morgen voortgezet. woude, totdat hij eindelijk tot stilstand kwam in het station van Rotterdam. Het bleek Kobus en Wimpie, dat het nieuws van hun avonturen nog sneller was geweest dan de trein., want langs het gehele perron stonden de mensen rijendik opgesteld. Er werd met vlaggen gezwaaid en ieder deed zijn best om zo luid mo gelijk „Hoera!" te roepen. „Wat een ontvangstzuchtte Wimpie, geheel overrompeld. „Wat zei U mijnheer Abe?" vroeg een verslaggever die zich met moeite een weg naar het tweetal had ge baand. i „Pardon?" vroeg Wimpie op zijn beurt. Ik verstond: Mijnheer Abe-" De verslaggever glimlachte wat verlegen. „Ik bedoel natuurlijk: ge woon Abe- Wij sportslui zeggen nooit Meneer tegen elkaar. Natuurlijk! Dank U wel!" Wimpie wendde zich in uiterste verbazing tot Kobus, die ook van het hele gebeuren niet veel snapte- De aap haalde zijn schouders op en stap te naar buiten, waar de menigte zich direct in twee lange rijen splitste. „Eén hoeratje voor ons dappere elftal!" riep een meneer met een paarse trui aan. „Hoera!" riepen Wimpie en Kobus met de menigte mee. „En één voor onze kranige Abe Lenstra!" riep dezelfde meneer, en toen werd Wimpie opeens de vergis sing duidelijk. Zo vlug hij kon rende hij door de dubbele rij heen naar het stationsplein. aantal landen, de Verenigde Naties, tot stand. Twee jaar later besloot de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties, dat 24 October in de toekomst over de gehele wereld zou worden herdacht als de dag waarop deze organisatie, gewijd aan vrede en economische en sociale vooruit gang, werd gegarandeerd. Het valt niet te ontkennen, dat de resultaten die in de afgelopen vier jaar door de Verenigde Naties werden bereikt voor velen teleur stellend waren. De ideologische te genstelling die de wereld in twee kampen verdeelt, bemoeilijkt ook hier de samenwerking. Hoe gebrek kig de Organisatie thans ook werkt, zij houdt vele mogelijkheden voor de toekomst in, mits de wil tot samen werking groeit en beseft wordt, dat het voor deze samenwerking nood zakelijk is offers te brengen. Ondertussen wordt op velerlei ge bied reeds belangrijk werk verricht door de Verenigde Naties. Met name op het gebied van de volksgezond heid de voedselproductie en distri butie, de internationale handel, de arbeidsvoorwaarden, de hulp aan de ontheemden, het bestuur der vroe gere mandaatgebieden, de bestrijding van het analphabetisme, de vereen voudiging van het internationale verkeer, de ontwikkeling van de economisch minder ontwikkelde ge bieden enz. enz. is baanbrekend werk verricht, dat op de duur wellicht een hechte grondslag zal leggen voor de politieke eenwording der wereld. Om enige voorbeelden te geven van het gespecialiseerde werk der Verenigde Naties kunnen wij wijzen op de Voedsel- en Landbouworgani satie. die de wereldproductie- en dis tributie van voedsel ter hand nam, die deskundigen uitzond ter advise ring over landbouw en veeteelt, die in het afgelopen jaar een missie naar China zond ter- bestrijding van de runderpest, waar twee millioen stuks vee per jaar aan ten offer viel. De Wereld Gezondheidsorganisa tie hielp bij de malariabestrijding in Griekenland. Sardinië en Zuid-Ame- rika, begon met een uitgebreide cam pagne tegen de t. b. c. en maakt nu o.a. een inventarisatie van de, voor de lijders aan kinderverlamming no dige zogenaamde ijzeren longen, om deze ingeval van een epidemie snel De Internationale Vluchtelingen organisatie vond in een jaar tijds een nieuw vaderland voor 600.000 ont heemden. Met medewerking van de Internationale Burgerlijke Lucht vaartorganisatie kwam een keten van drijvende metereologische sta tions op de Atlantische Oceaan tot stand. De UNESCO gaf een gids uit voor r'udiebeurzer. over de gehele wereld en bestreei het nanalphabe- tisme in Zuid-Amerika (Minder dan de helft der totale wereldbevolking kan lezen noch schrijven. Deze activiteiten, aangevuld met die van de Internationale Arbeids organisatie. de Wereld Post Unie, de Internationale Bank, de Economi sche Commissies voor Europa, het Verre Oosten en Zuid-Amerika, enz. enz. kunnen naar believen worden aangevuld. Hiernaast dient te wor den vermeld: de Trustschapsraad, die er op toeziet dat de trustgebieden (voormalige mandaatgebieden van de Volkenbond) zo worden beheerd, dat de bevolking een steeds groter aandeel in het bestuur krijgt, en het Internationale Gerechtshof dat in het Vredespaleis zetelt. ^nlichtigen over. het werk der Ver enigde Naties verschaft in Neder land de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde en de Nederlandse Inlichtingendienst voor de Verenig de Naties, beiden gevestigd Oranje straat 4, Den Haag. BEURS; ONVERANDERD Stemming over het algemeen iets aangenamer Er viel gisteren weinig verande ring te bespeuren op de Amsterdam se effectenbeurs. De markt blijft verwaarloosd en de omzetten zijn gering. Koersafwijkingen van bete kenis zijn er nu eenmaal niet te ver wachten als het publiek niets onder neemt. De fluctuaties waren gisteren dan ook weer zeer klein. Tegen het slot trad er een kleine opleving in, waardoor het koersniveau iets hoger kwam te liggen en kleine koerswin sten over de gehele linie geboekt konden worden. De Staatsfondsen- markt gaf na gisteren geen verdere koersdalingen te zien. De dollarle ning Nederland was licht in herstel. De overige soorten zo goed als on veranderd. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 23) .Dwaasheid." mompelde Mark, tastte in zijn jaszak en wierp drie rijksdaalders op tafel, „wat zeg je daarvan?" „Hoe kom je daar aan?" Argwa nend keek ze naar 't geld, zonder het aan te raken. „Gegokt", zei hij gewild luchtig en toen ze hem verschrikt aanzag: „Nu doe maar niet of je er vies van bent. „Graag of niet" Hij lachte onaan genaam en stak het geld weer in zijn zak. Gaby zweeg. Ze zag haar angstig vermoeden bewaarheid: Mark had gedronken. Voorzichtig probeerde ze de andere morgen met hem te praten, doch ongeduldig sneed hij haar de pas af. Waar bemoeide zij zich mee? Hij kon niet heel zijn leven als een kluizenaar opgesloten zitten. Andere indrukken had hij nodig voor zijn werk. En als het geen hij met gokken won haar niet aanstond, zou hij het wel gebruiken Ze moest dan maar zien, dat haar deftige familie in de bres sprong, als het nodig was. Een gloeiende blos steeg Gaby naar de wangen. Het hinderde haar altijd, als Mark, wat zelden gebeur de, op hun verschil in afkomst zin speelde. Ze liet hem staan en ging naar de keuken. Heel die middag werkte Mark op z'n kamer kwam al leen beneden om te eten en was ook toen weinig spraakzaam. Marjanneke, druk en woelig als altijd, sloeg met de lepel op haar emaille bordje en kreeg daarvoor een gevoelige tik, zodat ze hevig be gon te schreien. „Je diende toch wel zoveel zelf beheersing te hebben, dat je je kwa de bui niet op een klein kind koelt" zei Gaby met ingehouden drift en nam Marjanneke op schoot. Mark antwoordde niet, doch ging direct na het middagmaal de deur uit. Gaby bracht het kind naar bed en begaf zich dan naar de aangren zende kamer, waar Mark de laatste tijd gewoon was te werken. Eigenlijk hoopte ze nu maar, dat hij voorlopig weg bleef. Als hij in zo'n bui was, vreesde ze altijd, dat hij z'n geduld zou verliezen tegen over Marjanneke. Toch was hij dol op het kind. Ze vroeg zich af, wat hem zo ver anderd kon hebben. Op tafel lagen de papieren ver spreid, juist zoals hij ze verlaten had Vreemd, ook over zijn werk ver telde hij haar nooit meer, ofschoon ze er dikwijls naar vroeg. Nieuws gierig, nam Gaby de bladen ter hand keek ze eerst vluchtig door en begon dan met meer aandacht te lezen. Vaster sloten haar lippen zich opeen in koortsachtige haast verslond ze het ene vel na het andere, alles ver getend, behalve de knagende pijh, veroorzaakt door het vernederend besef, dat het Mark, haar man was, die dit geschreven had. Dan in plotselinge ergernis ver scheurde ze de vellen; nooit zou ze toelaten, dat dit uitgegeven werd. Welke boze geest had zich van Mark meester gemaakt, dat hij hiertoe ge komen was? Of ze veel of weinig vernietigd had, kon ze zich later niet meer herinneren, maar als was hij uit de grond opgerezen, zo stond op eens Mark voor haar. Overweldigend van schrik door de uitdrukking op z'n gelaat, hoorde ze zijn vraag niet en bleef als versteend staan. Pas, toen hij haar bij de arm greep en z'n adem, die sterk naar alcohol rook, haar deed walgen, keerde ze tot de werkelijkheid terug. „Laat me los Mark, je doet me pijn." Vaster schroefde z'n hand zich om haar arm woedend schreeuwde hij: „jij» jij hebt mijn werk verscheurd! en eer ze wist wat er gebeurde trof haar een slag vlak in het gezicht. Een tweede volgde. Ze gaf een doordringende gil, zo dat hij losliet. Onmiddellijk wist ze te ontkomen. In naamloze angst snelde ze de kamer uit en had de tegenwoordigheid van geest, de sleu tel in het slot om te draaien. Met bonzend hart liep ze naar het bedje van het kind, wikkelde Mar janneke in een deken en rende de trap af. In de gang griste ze haar mantel van de kapstok, deed hem haastig aan en vluchtte het huis uit. De slag van de deur wekte het kind, dat begon te schreien. Werktuigelijk suste ze het, of schoon maar een gedachte haar be zielde weg uit zijn bereik! De mo gelijkheid, dat hij haar achtervolgen zou, scheen haar vleugelen te ge ven en zonder te weten, waarheen sloeg ze een bosweg in en liep tot ze niet meer kon. Buiten adem leun de ze tegen een boom. Voor het eerst rees de vraag bij haar op: waar moet ik naar toe? Naar moeder? Onmo gelijk. Nooit zou ze iemand vertel len, wat deze avond gebeurd was en moeder het laatst van al. Bo vendien had ze geen geld bij zich, behalve een paar dubbeltjes. Hulpeloos staarde ze in de duister nis. Hier Kon ze evenmin blijven. Een gevoel van angst maakte zich van haar meester en dwong haar verder te gaan. Op goed geluk sloeg ze een breder pad in, dat naar de verlichte straatweg voerde. Hijgend van uitputting zag ze om zich heen, als ze zich niet vergiste, liep ze in de richting Hilversum. Langzamerhand vertraagde haar pas; het kind woog zwaar op haar arm en opnieuw vroeg ze zich af: waarheen? Bij wie kon ze op dit uur aankloppen. Ze passeerde een een telefooncel en opeens schoot haar tante Loek in de gedachte. Ze ging terug, zocht zenuwachtig in de naamlijst het nummer op. Even nog aarzelde ze en nam dan de hoorn van de haak. In ademloze spanning wachtte ze toen de bel overging, Als tante Loek eens uit was! Loek nam de telefoon van de haak „Met mevrouw Warsage, met wie spreek ik?" „Gaby" herhaalde ze verwonderd, „of je komen kunt? Natuurlijk, je weet, dat je ten alle tijde welkom bent. Waar sta je op het ogenblik? Nogeens kind, ik versta je niet goed. O, bij Hilversum in de spreekcel?" Ze trachtte iets van de situatie te begrij pen, wat slechts ten dele gelukte. Op haar lippen brandde de vraag: waar is Mark, maar bijtijds bedacht ze zich. Er moest iets niet in orde zijn. Rustig zei ze: „Loop links van de weg, Gaby, ik kom je met de wagen tegemoet. Mocht je tot het station komen wacht dan in de hal. Tot straks!" Ze hing het toestel op de haak en stond even verslagen, maar onmiddellijk dwong ze zich tot 17a- denken. Han zou pas laat thuis komen. Haastig schreef ze een briefje voor het geval hij eerder terug mocht zijn, dan zij, en bracht het bij het dienstmeisje. „Zorg ook, Liesbeth dat de kleine logeerkamer in orde is" Zo vlug had Loek nog nooit ge reden. Bij het station Hilversum stopte ze even, stapte uit en kees rond in de hal. Gaby was er niet. gade. Stapvoets reed ze nu verder en sloeg nauwkeurig de weinige voetgangers (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6