Zwitserse Kinderpostzenelactie ten mrUil mot Heiland De »VanderSteng« weer in Leiden Hongerwinter eiste 15.000 doden in Westelijke Provinciën Particuliere woningbouw in 1950 Herfst-paddestoelen VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Na grote moeilijkheden is de ge neeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, er in geslaagd een verslag over de laat ste oorlogsjaren 1944 en 1945 samen te stellen. Door de oorlogsomstandig heden en door de bevrijding van een deel van ons land, aldus dr. Ban ning in zijn verslag, is veel cijferma teriaal verloren geraakt en het op sporen hiervan heeft geduurd tot 1948. De algemene sterfte was in 1944 en 1945 hoger dan in de voorgaande ja ren, maar 1945 toonde wel een uiter mate ongunstig beeld (15.3 per 1000 inwoners). Dit was een gevolg van de hongerperiode, die het ergst was in de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht, in welke pro vincies ongeveer de helft van de Ne derlandse bevolking leeft n.l. 4 tot 5 millioen. In de laatste weken van April 1945 daalde het aantal calorieën dat per persoon beschikbaar was, tot 400 per dag. Een week voor de be vrijding was er in genoemde drie pro vincies totaal geen voedsel meer over. Men kon nog juist voor een paar da gen ongeveer 230 calorieën per dag distribueren en dan was er niets meer. De eerste overledenen als gevolg van de honger werden officieel be kend in het begin van Januari 1945. Het sterftecijfer steeg zeer snel. In het zogenaamde B 2 gebied (dat de drie gemoede provincies omvat) stierven 15.000 mensen van de hon ger, terwijl 80.000 gevallen van hon geroedeem bekend werden. De sterfte was het hoogst in Februari en Maart 1945, toen de voedselrantsoenen het laagst en de koude het ergst was. In de kleine steden steeg het sterftecijfer bijna in dezelfde verhouding als in de grote steden. Gebleken is, dat 75 pet. van degenen, die stierven aan onder voeding, mannen waren. Op de gebieden van ziekenverzor ging, kinderhygiëne. gebrekkigen- zorg, t.b.c. bestrijding e.d. viel grote achteruitgang te constateren. De uit breiding der tuberculose bereikte in 1944 en 1945 haar hoogtepunt. De sterfte aan t.b.c. steeg snel :in 1943 was het cijfer 6.99 per 10.000 inwo ners, in 1944 7.48 en in 1945 8.58. In 1939 is dit cijfer 4.10. De vakgroep export van groenten en fruit heeft gistermiddag onder voorzitterschap van de heer J. J. Bos uit Rotterdam haar najaarsvergade ring gehouden in de „blauwe zaal" van het beursgebouw te Rotterdam. De heer Bos merkte op, dat de be drijfstak exporteurs op het ogenblik ongetwijfeld overbevolkt is, ondanks de hoge eisen, welke dit bedrijf stelt. Hij ziet de toekomst van de fruittuin- bouwexport niet donker in. De groen- tenexport naar Duitsland acht spre ker in dit seizoen niet vlot verlopen. Dit gold speciaal ten aanzien van het aanvullend bedrag van een millioen dollar op het handelsverdrag, voor welk bedrag het centraal bureau de transfer-risico op zich heeft genomen, omdat de toestemming van de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten formeel niet in orde was. De afgiften van de deviezenvergunningen in Dusseldorf is door omstandigheden van Duitse zijde vertraagd, aldus de heer Bos. Toen kwam de devaluatie en op het ogenblik is de toestand zo, dat vele exporteurs nog geen betaling hebben ontvangen. Over het nieuwe handels verdrag sprekende, zei de heer Bos, dat hierin een bedrag van 15 mil lioen dollar voor verse groenten voorkomt, terwijl de maximumprij zen over de gehele linie afgeschaft zijn. Wegens een tekort aan kisten en wagons, wil het bestuur trachten in overleg met Duitsland gedaan te krijgen, dat dlle soorten fruit, die onbeperkt in Duitsland kunnen wor den ingevoerd, los geladen mogen worden. Dit mede ten bate van een gunstige prijsstelling. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (30i m) 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA 1930 VPRO, 19.45—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn. 7.33 Oog in al, 8.00 Nieuws, 8.18 Oog in al, 8.40 Orgel, 10.00 Medische cau serie, 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Voor de arbeiders in de continube drijven, 11.30 Sopraan en piano, 12.30 Mededelingen, 12.33 Kwartet, 12.55 Kalender, 13.00 Strijdkrachten, 13.30 Hawaiian-muziek, 14.00 Voor de jeugd, 14.20 Metropole-orkest, 15.15 Omroeporkest, 16.00 „Komt u binnen", 16.15 Dansmuziek, 16.45 Sportpraatje, 17.30-- Voor de jeugd 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkr. 19.00 Artistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Roemeense muziek, 20.45 Gevarieerd progr. 22.00 Sectet, 22.25 „Onder de pannen", hoorspel, 22.45 Accordeonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte muziek. HILVERSUM n (415 m) 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws, 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 Nieuws, 9.30 Waterstan den, 10.00 Voor de kinderen, 11.00 Voor de zieken, 12.00 Angelus, 12.03 Promenade orkest en solist, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Promenade-orkest, 12.^5 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws, 13.20 Mannenzangver. en harmonieorkest, 14.20 Engelse les, 14.40 Kamerorkest, 15.05 Kroniek van letteren en kunsten, 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht, 18.30 Amu sementsorkest, 19.00 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 Amusements- ork. 19.50 W.-Indische commentaar 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.15 „Lichtbaken", 20.40 Piano en or gel, 21.00 Gevarieerd progr. 21.45 Puzzle, 21.55 Populaire muziek, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 Nieuws, 23.15 Radio Philh. Orkest en soliste. Naar wij vernemen zal de door de Groningse consumptiemelkfabrie ken aangekondigde rantsoenering van de melkaflevering niet door gaan. Zoals bekend zouden deze fa brikanten met ingang van Maandag 24 October slechts 40 melk afle veren, als de regering niet voldeed aan hun verzoek een regeling te treffen, waardoor een betere prijs verhouding tussen de zuivelproduc ten en de normale consumptiemelk tot stand komt. De consumptiemelk- bedrijven zijn nl. nog steedè gebon den aan de maxinvumprijs van de melk, waardoor de fabrikanten van kaas, waarvan de prijs vrij gelaten is, in de gelegenheid waren vier cent per liter melk meer te betalen dan de consumptiemelkfabrieken. De melkfabrikanten waren teneinde geen stagnatie te verwekken in de melkaflevering wel moreel verplicht ook deze vier cent extra te betalen, waardoor echter een verlies van een halve cent per liter werd ge leden. Thans heeft de regering besloten, teneinde te komen tot herstel van de prijsverhoudingen, een regeling te treffen, welke de kaasfabrikanten verplicht een heffing van 35 cent per kilogram kaas te betalen. De Groningse consumptiemelkfPbrieken gaan met deze regeling accoord en zullen Maandag normaal hun melk aan de consument verkopen. VOOR EEN AANTAL ARTIKELEN GEEN PRIJSSTOP MEER. De zesde en zevende uitzonde ringsbeschikking op de prijsstop 1949 zijn in de Staatscourant van gisteren gepubliceerd. Ingevolge de zesde beschikking wordt toestemming verleend tot het doorberekenen van de wettelijk toe laatbare inkoopprijzen van de grondstoffen, die in de volgende ar tikelen worden verwerkt: cosmeti sche artikelen, landbouwwerktuigen, -machines en tractoren, zuivelbe reidingsmachines en onderdelen, huishoudelijk en laboratorium glas werk, machines en krachtwerktui gen, optische artikelen, poetsmid delen, pharnvaceutisohe specialité's en andere chemische producten met uitzondering van tandpasta, schoen- crème en boenwas. Oo grond van de zevende uitzonderingsbeschikking wordt toestemming verleend tot doorberekening van de wettelijk toelaatbare inkoopprijzen van de in de volgende artikelen te verwerken grondstoffen: dameshoeden en -ba retten, herenhoeden, petten en ba retten, enveloppen, postpapier, loon- en monsterzakken, labels, papieren zakken, verschillende houtproducten, houtbereiding, electrotechnische ar tikelen, gereedschapmachines, hef- en krachtwerktuigen, motorrevisies, inmaakglazen en inmaakpotten. VOORZITTER RAAD VAN ARBEID TE 's-GRAVENHAGE. Tot voorzitter van de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage is be noemd de heer A. Mastenbroek, zulks onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotter dam. De in de afgelopen dagen gepubli ceerde berichten over de mogelijk heden van vrije woningbouw in het komende jaar hebben aanleiding ge geven tot verwarring, aldus het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting, dat ter voorkoming van verder misverstand het volgende be kend maakt: 1. De financieringsregeling wo ningbouw 1948 blijft onverminderd van kracht. Op grond van deze rege ling kan rijkssteun worden verkre gen voor de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 M.3, of, - als het etagewoningen betreft, van ten hoogste 325 m3. Deze beper kingen gelden niet voor de financie ring van de herbouw van door oor logsgeweld verwoeste woningen. 2. Voor de bouw van woningen is een gemeentelijke bouwvergunning, alsmede een rijksgoedkeuring vereist. Het verlenen van deze vergunningen wordt niet afhankelijk gesteld van de vraag hoe de financiering is gere geld. De gemeentelijke bouwvergun ning verleent sanctie op de techni sche kwaliteiten van het bouwplan en op de vaststelling van de plaats waar gebouwd zal worden. De rijks- gcedkeuring verschaft de gelegen heid tot bouwen binnen de mogelijk heden van het voor een bepaalde pe riode en een bepaald gebied vastge stelde bouwprogramma. Vandaar, dat deze rijksgoedkeuring slechts kan worden verleend, indien het ge meentebestuur uit het van hoger hand ontvangen woningbouwcontin- gent bouwvolumen ter beschikking stelt. 3. Het ligt in het voornemen om in 1950 de bouw van woningen toe te laten, ook wanneer daarvoor geen gemeentelijk bouwvolumen beschik baar is. Dit geldt evenwel alleen voor die woningen, voor de bouw waar van geen beroep wordt gedaan op fi nanciële steun van rijkswege. Dit zullen dus in de eerste plaats die wo ningen zijn, waarvan de inhoud (meer dan 325, resp. 375 m3) de toe passing van de financieringsregeling woningbouw 1948 onmogelijk maakt. Deze woningen zullen een inhoud mogen hebben van ten hoogste 500 m3. Daarnaast is het ook mogelijk om kleinere woningen buiten bezwaar vsn het bouwvolumen te bouwen, mits daarvoor geen rijkssteun wordt verlangd. 4. De nadere bijzonderheden van deze voor 1950 in het vooruitzicht ge stelde maatregel zullen t.z.t. aan de gemeentebesturen worden bekend gemaakt. Het heeft dus geen zin om reeds nu op de toepassing van deze maatregel vooruit te lopen. Uit 't ver melde onder punt 2 blijkt, dat, onge acht de nader vast te stellen voor waarden, een gemeentelijke bouw vergunning onder alle omstandighe den en voor alle woningbouw vereist blijft. „Scheepvaart - Welvaart" Dit opschrift lazen we ergens in het schip „VanderSteng", dat even als het vorig jaar thans weer een bezoek brengt aan Leiden en daartoe gemeerd ligt aan de Haven. Dit schip is eigendom van de vereniging „Onze Marine", een geheel particuliere in stelling onafhankelijk van welke overheidsinstelling dan ook die op verschillende wijzen propaganda maakt voor de scheepvaart in de meest ruime betekenis van het woord. Dus neit alleen voor de Kon. Marine, maar meer nog voor de koopvaardij, de vissersvloot, watersport, enz. Deze propaganda wordt o.a. gemaakt door dit schip door het hele land te laten varen en overal waar dit mogelijk is enige dagen te blijven liggen, om mensen in de gelegenheid te stellen dit varende museum te zien. Nadat wij het vorig jaar een uit voerige beschrijving van dit alles ge geven hebben, mogen wij thans vol staan met de vermelding dat de col lectie voorwerpen, die op de zeevaart betrekking heeft, is uitgebreid met een radar-demonstratie-apparaat, dat berust op het uitzenden van korte golfstoten, die worden opgevangen door voorwerpen welke in de weg van het schip komen. Ook is er een echo-lood bijgekomen, waarmede de diepte onder het schip gepeild kan worden, een zeer nuttig instrument, vooral ook voor de visserij, omdat ook de aanwezigheid van scholen vis geconstateerd kan worden. „Scheepvaart-Welvaart" is de leus, waarmede de gehele bedoeling van deze tentoonstelling in twee woorden vervat ligt. Nederland heeft een we reldnaam op het gebied van de scheepvaart, zowel wat betreft het bouwen van schepen, als de haven installaties, het transito-vervoer en de zeesleepdienst. Maar de belang stelling voor dit alles onder ons volk is tanend. Toch mag deze zeer belang rijke bron van inkomsten voor Ne derland niet verdrogen. Daarom moet de scheepvaart, die voor een groot deel van onze bevolking de welvaart betekent, weer levend wor den, vooral onder de jeugd. Een be zoek aan de „VanderSteng", waar men veel kan zien en meer nog kan horen, over alles wat op de scheep vaart betrekking heeft, zal wellicht kunnen bijdragen tot een vergrote interesse hiervoor. Het schip blijft tot en met a.s. Maandag in Leiden. Het is toegan kelijk van 10 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. De ..VanderSteng" zal 's avonds verlicht zijn, zodat reeds van verre afstand de aandacht naar het schip getrokken wordt. DE WERKELIJKE EN DE VERMEENDE van de Met het intreden van de herfst ver schijnen ook weer in groten getale in weiden en bossen de eetbare padde stoelen. Het verzamelen ervan be hoeft heus niet alleen voorwendsel te zijn om gedurende het weekeinde mooie wandelingen te maken. Ze vormen een uitstekend voedingsmid del met een hoog gehalte aan eiwit ten en vitaminen, dat de moeite van het verzamelen ten volle beloont. De behoefte aan eiwitten van een vol wassen mens wordt door 300 gram champignons volkomen gedekt. On der de arme bóerenbevolking van Polen, Rusland en Oost-Duitsland was het altijd de gewoonte om tij dens de herfst grote hoeveelheden paddestoelen te verzamelen en te drogen, om op deze manier de win ter door te komen. Het is overigens niet alleen een goed, maar ook, op de juiste wijze toebereid, een buitenge woon smakelijk voedingsmiddel. Er zijn nog altijd mensen, die bij het woord „paddestoelen" een kreet van schrik en afkeer niet kunnen on derdrukken. „Paddestoelen!" Daar krijg je een vergiftiging van! Inder daad bestaan er giftige paddestoelen en zijn er vele vergiftigingen voor gekomen. Dit is zelfs wel eens ge schied, wanneer ze gezocht waren door iemand, die van zichzelf meen de een deskundige op dit gebied te zijn. Maar de kenmerken der giftige soorten zijn tenslotte alom bekend en door iedereen te leren. En men kan het gevaar vrijwel tot nul redu ceren, wanneer men zich alleen maar aan enkele, zeer goede en gemakke lijk herkenbare soorten houdt en daarbij dus precies weet welke soort men eet en die bij name kan noe men. Alle andere methoden zijn waardeloos, zoals bijv. de zilveren Kinderpostzegels, telkenj are in nieuwe kleu rige uitvoering, een wanhoop (of een vreugde?) voor de consciëntieuse postzegelverzamelaar, vormen de grote bron van inkomsten, waaruit honderden Nederlandse sociale verenigingen en instellingen voor het zieke, het zwakke, het ver waarloosde, .het misdadige, het misdeelde, het zwakzinnige of het lichamelijk gebrekkige kind naar rato van het aantal verpleegdagen finan ciële steun kunnen putten. Kinderpostzegels bestaan reeds zoveel jaren, dat wel niemand in ons land het bestaan er niet van kent en zo ongeveer weet, wat er het doel van is en hoe de organisatie werkt. Maar slechts aan weini gen is het bekend, dat hoe hoog men ook het succes van de Nederlandse kinderpostzegelactie van verleden jaar aansloeg de opbrengst hier bijzonder ongunstig afsteekt bij die van de, Zwitserse actie. Om de verslaggevers in verband met de ko mende nieuwe actie het zo noodzakelijke heilige vuur voor dit goede doel te verschaffen, heeft het Nederlandse comité voor kinderpostzegels gemeend een tiental vertegenwoordigers van de Nederlandse pers uit te nodigen voor een autotocht langs de Zwitserse kindertehuizen. De organisatie van deze trip werd in handen gelegd van de stichting „Voor het Kind" te Amsterdam. In de serene stilte van de machtige alpen, nu eens in een vallei, dan' weer tegen een berg wand op, soms te midden van vele andere hui zen en gebouwen, soms ook geheel verlaten en eenzaam staan in Zwitserland de talloze kinder en wezentehuizen, alle smetteloos schoon, als ideale verblijfplaatsen voor het Zwitserse kind. Ideaal zeker waar het de natuur betreft, maar lang niet altijd ideaal waar het de leiding of de gewoonten van het huis betreft. In het laatste opzicht staat Nederland bij Zwitserland niet ten achter. Wel echter beschikken de Zwitserse in stellingen relatief over meer geld en dat komt uiteraard de kinderen zeer ten goede. „Pro Juventute" een begrip. Waarom nu beschikken de verzorgers van de jeugd in het kleine Zwitserland over zo veel meer financiële middelen, dan wij? Waarom bijv. brengt de postzegelactie in Zwitserland per hoofd van de bevolking 8 maal zoveel op als bij ons? Komt het doordat de Zwitser te genwoordig wat rijker is dan de Nederlander? Of zou de Zwitser zich zijn morele plichten te genover het in nood verkerende kind beter be wust zijn dan de Hollander? Geen rechtgeaard Nederlander, die het laatste zou willen toegeven en het eerste mag mis schien de Zwitserse bevolking-in een iets gun stiger positie plaatsen, maar dit kan zeker het grote verschil niet overbruggen. Neen, de ware redenen er toe zijn psychologische. De Zwitserse kinderpostzegelactie wordt gevoerd door de on der toezicht van de Bondsraad staande, thans 37 jaar oude, stichting „Pro Juventute" en „Pro Juventute" is in de Alpen een magisch woord geworden. Deze neutrale stichting (niet te ver warren met de Nederlandse vereniging „Pro Juventute" voor misdadige kinderen) heeft de kunst verstaan de harten van alle Zwitsers te veroveren, naar zij zelf meent in hoofdzaak door de grote medewerking, die de Zwitserse pers haar heeft gegeven. Pers en „Pro Juventute" hebben de postzegelactie er populair gemaakt. En zo kwam verleden jaar in het kleine Zwit serland met zijn veeltalige bevolking van nog geen 4J^ millioen zielen een bedrag van ruim 2 millioen Zwitserse francs als netto opbrengst van de toeslag op de zegels en ansichtkaarten en bovendien nog 180.000 francs van die op de gelukstelegrammen bijeen, tezamen bijna 2.180.000.francs. Dat betekende dus, dat iedere inwoner door het kopen van postzegels Reis vau Nederlandse journalisten door de Alpen bijna een halve franc voor het goede doel had afgestaan. Bijna 50 centimes dus, of rappen, zoals ze in het Zwitsers-Duitse gedeelte heten. Dat komt overeen met 45 Nederlandse centen, want de Zwitserse franc ontloopt tegenwoor dig in waarde de gulden weinig. En nu Nederland. Verleden jaar bracht de postzegel- en kaarten-actie een netto-bedrag van 565.000.op (bijna 15 millioen zegels). Dat was geen kleinigheid en 335 instellingen en verenigingen plukten er de vruchten van. De actie werd geslaafd genoemd en iedereen was ruim tevreden. Maar het betekende in feite, dat nog niet 1 op 12 brieven met een kinderpost zegel was beplakt en schrijnender wordt de te genstelling met Zwitserland, indien men het be drag per hoofd van de bevolking uitrekent: nog geen 6 cent. Nog geen achtste van wat ieder Zwitser offerde. Daarom moet in Nederland de actie met meer kracht gevoerd worden en daar om worden straks nieuwe methoden gevolgd, waartoe de voorbereidingen thans vrijwel ge reed zijn. Een mooie test ook voor de Neder landse pers. Zou de invloed van de Nederland se krant, zoals die' van de Zwitserse, zo groot zijn, dat de lezers dieper in hun zakken zullen tasten? Hoe de kinderpostzegel groeide. De kinderpostzegel is voortgekomen uit de weldadigheidszegel. In 1862 werd in Amerika de eerste weldadigheidszegel ten bate van oor logsgewonden verkocht. Twee jaar later volg de Zwitserland en vervolgens vele andere lan den. Deze zegels bezaten geen officiële fran- keerwaarde, maar mochten naast de gewone zegels op de brieven geplakt worden en wer den dan door de posterijen afgestempeld. Als voorbeeld daarvan zijn nu nog bekend de Deen se „Julen" (Kerstzegels). De eerste weldadig heidszegel met frankeerwaarde is in Groot- Brittannië verschenen. Daarna volgden Rus land, Nederland en Roemenië. Van 1910 af be gon daarop de weldadigheidszegel zijn grote opmars. Later specialiseerden onder meer Zwit serland en Nederland zich op de kinderpostze gels, al kent ons land bijv. ook de zomerzegel, die een geheel ander sociaal doel dient. Thans is het in Zwitserland zo ver, dat ieder jaar in December 4.000 Zwitsers volkomen belangeloos met volle overgave, ieder in zijn rayon, de ver koop der postzegels ter hand nemen en daarbij met jeugdig enthousiasme en onbevangenheid worden bijgestaan door 20.000 schoolkinderen, die met de zegels huis aan huis gaan, alles „pro juventute", alles voor de jeugd en door de jeugd. Stimulerend werkt bij deze verkoop de psychologisch doeltreffende bepaling, dat de opbrengst van ieder der 191 rayons, waarin het land voor de postzegel-actie wordt verdeeld, bestema blijft voor hulpverlening in het eigen rayon. Althans die van de zegels. De .opbrengst van de kaartenverkoop gaat gedeeltelijk naar het centraal secretariaat in Zuerich. „Pro Juventute" is in Zwitserland een neu trale instelling, die geen onderscheid maakt in godsdienst of politiek en tot wie alle lagen der bevolking zich kunnen wenden. Eigen tehuizen bezit deze instelling niet, doch zij betaalt in vele gevallen de plaatsing van kinderen in de tehuizen of sanatoria. De zegel- en kaarten actie vormt bij lange na niet de enige bron van inkomsten. Vijf verschillende eigen tijdschriften brengen geld in het la'tje, zo ook talloze schenkingen en legaten, uitkeringen van departementen voor speciale doeleinden, verkoop van populaire, wel verzorgde schoolboekjes, opvoedkundige brochu res (als afweer tegen de beeldroman) en van de beroemde Pestallozi-kalender. Tezamen be droegen de inkomsten in 1948 ruim 5 millioen francs, waarvan dus ruim 2 millioen de op brengst vormde van de kinderzegels, kinder- kaarten en gelukstelegrammen. Met 5 millioen francs kan men in het kleine Zwitserland rela tief tweemaal zo veel hulp verlenen als in Ne derland. Als ons land met zijn ruim tweemaal zo grote bevolking nu eerst maar eens zorgde ook 5 millioen voor het kind bijeen te brengen. Zwitserland geeft ons het goede voorbeeld. lepel die, tijdens het koken in de pan gehouden, zwart moet worden als er zich een giftige champignon onder de eetbare bevindt. Het is een fabeltje en bovendien een gevaar lijk fabeltje. Het zwart worden be wijst alleen maar dat de champig nons een weinig zwavel bevatten, hetgeen voor de consumptie absoluut geen bezwaar is en hetgeen zowel bij eetbare als bij giftige paddestoelen kan voorkomen. De soorten waartoe men zich der halve zal bepalen zijn: de morieljes (maar die komen speciaal in het voorjaar voor), de dooierzwammen, de inktzwammen, de kastanjeboleet of eekhoorntjesbrood, de gele ridder- zwam, de weidekringzwam en de champignons. En deze laatste zal men alleen maar in het open veld en nooit in bossen of aan bosranden plukken. Op die manier zal het ge makkelijk zijn de giftige soorten, speciaal het beruchte geslacht Ama nita (en onder deze vóór alles de knolzwammen) te vermijden. Ook moet men het zich tot stelregel ma ken de paddestoelen nooit af te pluk ken, maar uit te graven. Ziet men dan daarbij dat het ondereinde van de steel knolvormig verdikt is, dan moet er een alarmschei in uw her senen overgaan en dan gaat ge zoe ken naar de aanwezigheid van een z.g. beurs, of de resten ervan. Want het eten van paddestoelen die dit merkteken hebben aan levensgevaar lijk zijn. Ook van groene en rose- kleurige paddestoelen moet men, wanneer men niet Volledig deskun dig is, zich maar liever onthouden. Tenslotte zijn aan het consumeren van te lang bewaarde of te oude paddestoelen, of wanneer deze door larven zijn aangetast, ernstige be zwaren verbonden. Men gebruike dus alleen maar de frisse exempla ren. Over het vitaminegehalte van pad destoelen zijn al jaren geleden uitge breide onderzoekingen gedaan. On derzocht werden: de dooierzwam, het eekhoorntjesbrood. de gele rid- derzwam en de weide-champignon. Uit dit onderzoek bleek dat de can tharellus of dooierzwam de enige is die vitamine A bevat. Het vitamine B gehalte van de bovengenoemde paddestoelsoorten is niet groot en ongeveer gelijk aan dat van de meeste andere plantaardige voedings middelen. Koken en sterilliseren ver minderen deze waarde niet. even min als dat bij groenten en vruchten, die op de juiste manier behandeld worden, het geval is. Vitamine C is in geen der onderzochte paddestoel soorten aangetroffen, waaruit dus blijkt, dat ze niet zoals dat met groen ten en fruit het geval is, een beveili ging tegen het optreden van scheur buik geven. Maar het voornaamste resultaat van het onderzoek is, dat alle onder zochte soorten in voldoende mate vitamine D bevatten. Dit is zeer be langrijk. Want vitamine D wordt hoofdzakelijk in voedingsmiddelen van dierlijke, oorsprong zoals melk, boter, eieren en levertraan aange troffen, die voor vele mensen dik wijls moeilijk verkrijgbaar zijn. Merkwaardig is dat bij in het don ker gekweekte champignons het vi tamine D ontbreekt of aanzienlijk minder is dan van in de weide ge plukte exemplaren. Het schoonmaken van de padde stoelen yereist doorgaans nogal eni ge zorg. Bij de oudere boleten ver- wijdere men de buisjeslaag en bij alle soorten met vlezige stelen de ondereinden daarvan, die doorgaans nogal vuil ep oneetbaar zijn. Ook worden hoed en steel liefst afzonder lijk gekookt, omdat de laatste lan gere tijd nodig heeft om gaar te worden. Ik hoop dat deze enkele aanwijzingen oorzaak zullen zijn, dat gedurende de herfst in menig huisgezin de tafel met smakelijke paddestoelen-gerechten zal worden verrijkt. Dr. P. H. van der Hoog.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5