SM UYPER 20 TARIEFSVERLAGING L E I D S E H HUTSPOT Met Scott naar de Zuidpool VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 STADSNIEUWS LEIDSCHE KUNSTKRING Theo van der Pas in Chopin-recital Theo van der Pas vind bij zijn op treden voor de Kunstkring een over volle zaal. Zelfs 't podium was bezet, een evenement voor Leiden. Chopin stierf 100 jaar geleden. Hij minde de massa niet maar de massa heeft hem lief. De kunst, de muziek van deze creatieve persoonlijkheid is nieuw en blijft nieuw voor hen, die even als de reproducerende kunstenaar ontrukt kan zijn aan het aardse. Van der Pas heeft de grote belang stelling die hij had ruim verdiend Want zijn spel was in elk opzicht mooi, gaaf en begeesterd. Chopin's muziek werd met veel begrip en grote pianistische intuïtie gereali seerd. Zijn technisch kunnen heeft een respectabele hoogte bereikt en wordt door de snelste tempi en de grootste volumeontwikkeling niet uit 't lood geslagen. Affiniteit spreekt uit zijn wedergave, en al gauw was men dan ook gepakt door zijn voor treffelijke voordracht. Hij ving aan met ..Polonaise in Cis", en speelde dan „Impromptu in Fis" en zijn spel was helder, verzorgd en omlijnd. Dan kregen wij alle vier de Ballades geen geringe opgaaf. Een wel daad voor het oor en bovenal voor üc geest was de indrukwekkende we dergave vooral van de Ballades in F en As. Geheel volgens de opvatting der romantiek een verhalend lied. Na de „Nocturne in c" imponeerde niet weinig het meesterlijk gespeelde „Scherzo in Cis". Ten slotte nog vier etudes, waarvan wij de ontzagwek kende „Etude a-mineur no. 11" nog eens extra vermelden, maar ook in de andere heeft hij zijn gehoor met bewondering vervuld. Gaarne con centreert hij zich er op om het dich terlijke te realiseren, dat bij Chopin zo ruim aanwezig is. Van der Pas had bloemen maar bovendien vele toejuichingen en ovaties in ontvangst te nemen, wat hem tot twee toegif ten noopte, waarin hij zich eveneens als een voortreffelijk Chopin-vertol ker deed kennen. Wel heel mooi was de Valse brillante. J. Kortmann Of All ANNO 1695 JENEVER DRY GIN - LIKEUREN JOHs. DE KUYPER ZN., SCHIEDAM „ONZE DIEREN IN HUIS EN HOF". Nieuw efilm van de Dierenbescherg Nieuwe film van de Dierenbescherming. Men schrijft ons: Door de afd. Leiden van de Ned. Vereniging tot bescherming van die ren zal op Vrijdag 28 Oct. a.s. des avonds 8 uur in de grote Stadsgehoor zaal voor leden, donateurs en belang stellenden een propagandabijeen- komst worden georganiseerd, waarin de nieuwe film zal worden geprojec teerd: „Het Dier in Huis en Hof". Deze film, ingeleid en toegelicht door de directeur der Vereniging, de heer G. Nieuwenhuijsen, brengt in drie op elkander volgende acten als inzet unieke opnamen op het witte doek van H. M. de' Koningin en de Prinsesjes met haar dieren ten paleize Soestdijk. De toeschouwer zal stellig worden overtuigd van de noodzakelijkheid van dierenbescherming, overal waar mensen en dieren elkander raken. Zeker, de film zal vele malen ont roeren, eerlijk ontroeren, door het dier te laten zien in zijn nut, gratie en schoonheid. Maar deze film mag ook voor wat sommige gedeelten aan gaat als een realistische film worden aangemerkt. Men kan zich er nu zelf eens van overtuigen hoe met de die ren in vele plaatsen in ons land wordt omgesprongen als er geen toe zicht mogelijk is van de zijde van Dierenbescherming. Wie deze film dan ook gezien heeft zal niet aarzelen om toe te treden tot de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren. Om ieder in de gelegenheid te stel len de film te zien is de toegang voor ieder vrij! De leden van de Afdeling Leiden met hun huisgenoten en vrienden zullen zeker niet ontbreken. Mogen er daarnaast zeer velen komen om kennis te nemen van doel en stre ven van Dierenbescherming. Zij zul len er geen spijt van hebben. Dierenbescherming is een Volksbe weging geworden! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de dames S. Hoogenboezem-Koorr/an te Leiden; A. C. Smit te Haarlem en M. C. C. Teves te Heemstede; voor het can- cüdaatsexamen Nederlands recht: de ""ames E. A. F. T. M. Dols te Ge- "en; T. A. H. Bron te Voorburg; V. M. G. de Vries te Haarlem en heren W. van Pelt te Voorburg; de Tombe te Oegstgeest; P. H. 'ugenholtz te Oegstgeest: J. H. v. Hoop te Oosterbeek; G. Gischler 1" Rotterdam en A. Vriend te Lei- '"?n; voor het doctoraal examen Ethnologic: de heer J. W. Oudejans te Leiden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus Adrianus Maria, z. van G. J. Visser en H. A. Van Leeuwen; Elisabeth, d. van W. H. A. Nota en M. J. Winnubst; Ardina Ca- tharina, d. van L. A. Pieters en A. F. Overdijk; Lydia, d. van H. P. van Ek en A. Borst. Ondertrouwd: G. van Eek gesch. 33 j. en C. Verstraaten gesch. 25 j.; C. Klein jm. 19 j. en E. H. Planjeer jd. 20 j.; J. P. Leemans jm. 25 j. en P. van der Linden jd. 22 j.; A. Nieuwen- burg jm. 28 j. en S. van den Berg jd. 20 j.; C. van Schoonderwoerd den Be- zemer jm. 34 j. en G. J. Beij jd. 35 j.; C. Seriier jm. 21 j. en J. P. van Mook jd. 18 j.: C. van Velzen jm. 24 j. en M. van Houten jd. 22 j.; M. A. van der Weijden jm. 47 j. en J. Kriek gesch. 46 j.; S. D. Boenders jm. 28 j. en C. van Rijn jd. 25 j.: N. C. van Rijnswou jm. 24 j. en E. Kar- iema njd. 20 j.; J. H. van der Grind jm. 25 j. en J. A. Gottenbos jd. 27 j.; J. M. Janssen jm. 23 j. en C. Dubbe- laar jd. 21 j.; J. Prins jm. 24 j. en W. P. de Zeeuw jd. 20 j.; M. van Aken jm. 23 j. en J. A. C. Taanman jd. 28 j.; J. van den Burg jm. 23 j. en M. Kat jd. 20 j.; J. Jonkmans jm. 29 j. en A. M. O. Beke jd. 23 j.; J. Kramj jm. 24 j. en J. J. van der Lin den jd. 23 j.; J. Simonis jm. 26 j. en M. A. van den Bos jd 26 j.; S. G. A. Svensson jm. 33 j. en L. M. van Went jd. 23 j.; W. M. M. Snijders jm. 25 j. en M. D. I. Quitzdorf jd. 23 j. Gehuwd: F. A. Doove jm. en G. J. Timmermans jd. Overleden: W. Bouma dr. 1 j.; J. J Mooten wednr. 83 j.; E. M. Blansjee wed. van S. Bink 83 j. SLUITING VAN BRUGGEN OP ZONDAG. Van 1 October 1949 af worden op Zondagen en daarmede gelijkgestel de dagen de Mallegatsluis en de Rabatbrug te Gouda en de provin ciale bruggen over de Gouwe niet geopend. In het tijdvak van 1 October 1949 tot 1 Mei 1950 worden op Zondagen en daarmede gelijkgestelde dagen de volgende bruggen over de Rijn niet geopend: de Leiderdorpse brug, de Koudekerkse brug, de Alphense brug, de Kwakelbrug te Woerden en de Rozenbrug te Woerden. In ge noemd tijdvak zullen de sluis en de brug te Bodegraven op Zondagen en daarmee gelijkgestelde dagen niet worden geopend, behoudens van 15.00 uur18.00 uur. In genoemd tijdvak worden op Zondagen enz. de bruggen over het Aarkanaal niet geopend, evenmin als de brug te Woubrugge en de bruggen over het Rijn-Schiekanaal en de Zijl. TELEFOON 22444. Vrijdag, 22 October. Op 23 Oct. 1894 werd in Leiden de „Bakkersgezellen-vereniging" opge richt, die in 1948 een fusie aanging met de slagersgezellen. Dit is een goed huwelijk gebleken, aldus de voorzitter, de heer J. G. de Zeeuw, op een gisteravond in „Den Burcht" gehouden receptie, ter gelegenheid van het 55 jarig bestaan. De heer L. Witte, bondssecretaris, stak grote pluimen op de hoeden van afdeling en voorzitter en een lange rij van sprekers uit patroons- en gezellen- organisaties heeft twee volle uren de lof verkondigd van deze jubilerende gezellen. Ook verschillende R.K. pa troons- en gezellen-verenigingen waren aanwezig en spraken over de prettige samenwerking met de jubi- laresse, die sedert de fusie „Algeme ne Bedrijf sbond van Arbeiders (sters) in de Voedings- en Genots- middelenbedr., afd. Leiden, heet. Maar het feest is niet afgelopen; mc--genavond doen al de leden het nog eens dunnetjes over met een feestavond. Alweer in „Den Burcht". En de K. V. „Rijnland" gaat a.s. W-ensdagavond een bijeenkomst be leggen. in „In den Vergulden Turk", wear 'enkele films vertoond zullen worden. Niet alleen over honden. Ook over vogels. Want de leden wor den geacht dierenvrienden in de ruime betekenis van het woord te zijn. En daarom ook van vogels te houden. Toen gisteravond het bestuur van de Vriendenkring van het Allerhei ligste Sacrament vergaderde, waren alle bestuursleden het er direct roe rend over eens dat het huidige vaan del geen vaandel meer genoemd kon worden, althans geen vaandei de Vriendenkring waardig. Nu is er een commissie ingesteld die voor een nieuw vaandel gaat zorgen. En daar voor bij alle leden aan zal kloppen. U hoort daar t.z.t. nog wel meer van. Stadskoks lezers zullen zich onge twijfeld nog herinneren hoe enkele maanden geleden in ons blad ge schreven werd over het Leids Avondlyceum. Het vorig jaar wer den reeds plannen gemaakt, doch wegens gebrek aan belangstelling kon het niet doorgaan. Toen heeft het Gemeentebestuur er beetje ach teraan gezeten, met het gevolg dat de plannen dit jaar wel doorgingen. Nu is het lyceum gestart en wel met een H.B.S. en een gymnasiumklas. Allemaal in de Chr. Kweekschool, Paulus Buysstraat 1. Maar er zijn meer cursussen be gonnen. De Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde is weer aange vangen met haar tuinbouwwinter- cursus, waaraan in de le, 2e en 3e klas resp. door 24, 18 en 17 leerlin gen wordt deelgenomen. Dat vertel de de heer Joh. Jonker, op de maan delijkse ledenvergadering, Woens dagavond in „Het Gulden Vlies" ge houden. Het bestuur wil ook een da mescursus gaan beginnen in het verzorgen van bloemen. Tenslotte hebben de aanwezigen nog een poos je nagekaart over alle mogelijke soorten van bessen. Een soort bes- senpraatje dus. Na afloop gingen de dames naar huis met bossen bessen- takken onder hun arm. Alvast om te leren verzorgen. De Speeltuinvereniging „Ooster kwartier" bestaat twintig jaar. Dat is een hele tijd voor een Speeltuin vereniging. Want twintig jaar lang werken tot heil van de lieve jeugd, om al die jongens en meisjes van de straat af te houden en hun een vei- ge tuin te geven waarin zij naar har telust kunnen ravotten, dat is de moeite waard! En daarom kunnen we ons levendig voorstellen dat er een jubileum-comité uit de grond ge stampt werd .welk comité een twee drie een feestavond en een kinder middag in elkaar gedraaid heeft. Bei de in de Stadsgehoorzaal. En beide op Zaterdag 23 Oct. a.s. Gistermorgen om 10 uur vond op het kruispunt Rapenburg, Steen- schuur, Nieuwsteeg een aanrijding plaats tussen een jeep en een vracht wagen. Die jeep had geen voorrang verleend, vandaar die botsing. De 24- jarige Leidenaar W. F. van H., die naast de jeep-bestuurder zat, kreeg een hersenschudding en een bloeden de hoofdwonde, waarvoor hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis werd gebracht. De jeep werd inge drukt: de vrachtwagen kwam er met een paar schrammetjes van af. En het geholderdebolder in de Har- testeeg behoort ook alweer tot het verleden. Vandaag is de nieuwe be strating gereed gekomen, zodat men nu weer, zonder gevaar voor het bre ken van assen, van de Nieuwe Rijn naar de Middelweg kan fietsen. Dat vinden wij bijzonder belangrijk, want Stadskok heeft er al eens een rijwiel- as gebroken. Vandaag wordt op het Academie plein een Dr. Herman Coster-herden- king gehouden. Daartoe werd van morgen de herdenkingssteen, die in een der gevels is aangebracht, netjes opgedoft en de uitgebeitelde letters met verguldsel beschilderd. Want die steen moest er vanmiddag weer piek fijn uitzien. We ontvingen een raadselachtig relaas van de Leidse K.J.M.V. over een of andere matroos, die Oliver Smith zou heten. Die man moet en kele weken geleden Leiden binnen gezeild zijn. plompverloren bovenop „Die blauwe Schuyte", de toneelgroep van de K.J.M.V. Nu gaat die matroos met die schuit een zeemans-avond verzorgen Eerlijk gezegd begrijpen we er niet veel van. Stadskok houdt trouwens niet van raadsels. Maar het schijnt dat een en ander zeer duide lijk op aanplakbiljetten wordt uiteen gezet. Als U dus eens door de stad loopt, kijk dan eens even uit naar zo'n biljet. Wis en zeker dat alles dan zo klaar als een klontje wordt. En we besluiten vandaag met een blij bericht. Want in de druilerige motregen van hedenmorgen hingen twee vlaggen uit aan de gevel van het pand Papengracht 7 c. Wat was er aan de hand? De N.V: Glazenwasserij Cemsto viert vandaag het veertig jarig bestaan. Maar omdat glazen wassers zulke rustige mensen zijn, die steeds op hun eentje, hoog ver heven boven de massa, in stilte hun werk doen, zonder veel lawaai te ma ken, daarom wordt dit jubileum van daag in alle stilte, glazenwassers waardig, herdacht. Vanmiddag' was er in ,,'t Raedthuys" een receptie voor het personeel en verder werd het feest in intieme kring gevierd. STADSKOK. De heer H. W. Siemens alhier slaagde aan de Technische Hoge school te Delft voor het propaedeu- tisdh examen voor natuurkundig in genieur. OEGSTGEEST K.A.B. Het winterseizoen van de afd. Oegstgeest van de K.A.B. is geopend met een propaganda-avond. De opkomst van de leden viel tegen De Oegstgeester Harmonie Triumph opende de avond met de mars ,Bon souvenir" van Tilsfils, waarna voor zitter J. Dofferhof de aanwezigen verwelkomde en de Harmonie dank te voor haar belangeloze medewer king. Nadat de ouverture ,,Een scho ne Meimorgen" van Bisselik was uitgveoerd, kwam de districtsbestuur- oer L. A. Weber uit Delft kort en kernachtig uiteenzetten, hoe groot de betekenis is voor onze samenle ving van de vorige week aangeno men wet op de P.B.O. Na de pauze deed nogmaals de Harmonie zich horen. De g. a. kap. W. B. J. Wüst, sprak een slotwoord. Geboren: Lydia Margriet, d. van H 'J. Koppier en J. S. v. Waas; Maria Cornelia, d. van H. R. van der Steldt en T. J. Maat; Henriette Dorothea, d van J. N. Klinkhamer en A. de Quant; Wanda, d. van J. Simmer- mans en J. A. Mastenbroek; Simon Theodorus Cornelis, z. van H. Th. Duivenvoorden en A. G. van Schie; Paulus Cornelis Maria, z. van J. G. Knijnenburg en G. M. C. Meijer; Wilhelmina Pieternella, d. van G. Schoneveld en P. J. Vianen; Maart je Cornelia, d van P. Ravensbergen en E. Star; Peter Johan, z. van B. C. van Krieken en L. G. Feitsma. Ondertrouwd: Cornelis Alfred Fles en Elisabeth Anna Maria Menken; Albertus van Egmond en Aüda Hen- arina Glasbergen; Johannes Jacobus Buijs en Elisabeth G. C. A. Seijen ten Hoorn. Getrouwd: A. A. Breebaart en J. Terpstra; H. J. Hueck en E. H. van eer Plas; H. Hortensius en S. de Gelder. RECTIFICATIE door een misverstand is in de bekende hoeden adver tentie niet vermeld: Fa. J. J. v. d. BLIJ HAARLEMMERSTRAAT 11. KATWIJK PASTOOR HESP. De pastoor van Katwijk aan den Rijn, de zeereerw. heer C. Hesp, is ter observatie in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden opgenomen. Etalageverlichting. De Katwijk- se commissie voor etalageverlich ting vestigt de aandacht van de winkeliers op het volgende: Vanaf X November a.s. is het verboden in ae etalage licht te branden in de piekuren 's ochtends van 7 tot 9 uur, "s middags van 46 uur, behalve op Zaterdag. Van dit verbod kan ge deeltelijke ontheffing verleend wor den door het aangaan van een over eenkomst met de gemeente-bedrij ven. De commissie houdt hiertoe zit ting voor Katwijk aan Zee in Casa Cara op Maandag 24 October en Dinsdag 25 October vanaf 8 uur des avonds. Voor Katwijk aan den Rijn in café Fennes op Woensdag 26 Oc tober en Donderdag 27 October op dezelfde tijd. De kosten zijn 50 ets. Verder vestigt de commisise er de aandacht op dat de hiervoor beno digde formulieren niet aan het kan toor van de gemeentebedrijven ver krijgbaar zijn. Ondertrouwd: J. Jansen en J. v. d. Mare, H. v. d. Berg en G. v. Bee- len; C. Rozema en C. v. Leeuwen- stein. Een film-epos van ijs en sneeuw De film, welke volgende week in Casino draait, is in meer dan één opzicht een buitengewone film. Zij doet niets meer of m'inder dan u meenemen naar de Zuidpool en wel op de expeditie van de Engelsman Robert Falcon Scott. Deze expeditie werd ondernomen in de jaren 1910 1912. Scott bereikte met een paar andere deelnemers de Zuidpool wer kelijk op 18 Januari 1912, doch op de terugweg kwamen zij allen om het leven. Hun lijken werden in November 1912, na afloop van de Zuidpoolwinter, teruggevonden. Dank zij de aantekeningen, welke Scott gemaakt had en welke mede werden teruggevonden, kunnen wij nauw keurig het verloop van de ongeluk kige tocht reconstrueren. Tegenwoordig hebben de Poolstre ken veel van hun geheimzinnige be koring verloren. Men kent ze, men vliegt er omheen en systematisch worden ze geëxploreerd. Het zijn barre oorden van ijs en sneeuw en slechts de gierende sneeuwstormen verbreken de eeuwige stilte. Be koorlijks is er niet aan, zelfs de be koring van het onbekende ontbreekt thans. Maar in de eerste jaren na de eeuwwisseling, werd de ene Pool tocht na de andere ondernomen; toen trok de Pool met al de magi sche kracht van het geheimzinnige onbekende. Tegen de achtergrond van die sfeer m'oet men de film „Met Scott naar de Zuidpool" zien. Men heeft er een kleurenfilm van gemaakt, een indrukwekkend epos van de strijd van de kleine mens tegen de enorme krachten van de aller verstijvende kou. De film is opgenomen gedeeltelijk in net Zuidpoolgebied zelf, waar men opnamen heeft gemaakt van de grote IJsbarrière en van andere ma jestueuze Poollandschappen, gedeel telijk in Noorwegen en Zwitserland. Zij geeft een trouwe en duidelijke reconstructie van de enorme moei lijkheden en inspanningen van de koene mannen van Scott's expeditie, van hun lijden en ontberingen en tenslotte van hun ondergang, toen zij nog slechts 15 km van de redding verwijderd waren. Het is een document, meer dan een speelfilm. Een document, dat niet alleen bewondering afdwingt voor de makers van deze film, maar ons vooral eenheid bijbrengt voor de toegewijde moed en opofferings gezindheid van deze mannen der wetenschap uit een vorige generatie. Bovendien is het een poging om in het bioscoopprogramma nu eens iets anders te brengen dan louter amuse ment. De film is toegankelijk voor personen boven de 14 jaar. Gisteren is de film in besloten kring vertoond voor onderwijs-auto- riteiten, waarbij o.a. wethouder S. Menken tegenwoordig was. MARKTBERICHTEN LEIDEN 21 Oct. Vee 8 Fok stieren, 10 slachtdieren, 95 Kalf- en Melkkoeien f 500850, handel vlug ger; 294 Varekoeien f 350f 580, handel vrij goed; 253 Vette koeien, 13 Vaarzen f 325—f 400; 101 Gras kalveren f 100f 180 handel stil. 35 Nuchtere kalveren, 452 Weideschapen f 65f 75, 200 lammeren f 45f 58 handel stil 10 Zeugen, 162 Mestvar- kens, f 40f 75, 520 Biggen f 18 f 28, handel zeer flauw, 8 Paarden 10 Veulens f 175f 250, handel stil; 42 Bokken en Geiten f 15f 35, handel mat. Kaas Goudse kaas zware f 218 le soort f 201f 208; 2e soort f 196 f 200.. Leidse kaas le soort f 187 f 200 per 100 kg. Aanvoer: 71 par tijen Goudse kaas. 10 partijen Leidse kaas, totaal 81 partijen. Handel goed. HAARLEMMERMEER. Zware vangst. De heer van 't Riet heeft het geluk gehad een snoek te vangen in de Hoofdvaart te Abbenes, welke 1.13 meter mat en 20 pond woog. ALKEMADE Diefstal opgehelderd. Enige we ken geleden werden te Leimuiden vijf auto-accu's gestolen. Na moei zaam speuren is het de politie gelukt de hand te leggen op de dader, een inwoner van Amsterdam. De dader heeft volledige bekend en is in ver zekerde bewaring gesteld. LEIDERDORP Kath. Volkspartij. De leden van de Kath. Volkspartij, afd. Leider dorp, wordt medegedeeld, dat de af deling Leiderdorp op Zondag 23 Oc tober a.s. om 9 uur een H. Mis laat opgedragen voor de zielerust van de overleden secretaris, de heer J. van Stralen. Het bestuur vertrouwt, dat vele leden deze H. Mis zullen bij wonen en de overledene in hun ge beden zullen gedenken. HAZERSWOUDE Huldiging teruggekeerde soldaten. Donderdagavond werden door het Huldigings-Comité van „Pro Rege" de uit Indonesië teruggekeer de militairen gehuldigd. Het gym nastieklokaal was met planten en bloemen versierd. Velen hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven. O.a. de echtgenoten, verloofden en ouders van de militairen. Ook merk ten we op B. en W. van Hazerswou- de, de burg. van Waddinxveen, de heer A. Warnaar, de heer B. den Braver, de voorz. en secr. van den Band Nederland en Indonesië van Boskoop en Omstreken resp. de heer J. van Tol en mevr. Van 't Hof, de voorz. van het Kath. Thuisfront, kapelaan Heijnen van de Rijndijk en de secr., de heer J. Wessellingh. Nadat het Welkomslied en het Wil helmus gezongen waren, opende de voorz., de heer H. van Velde, de bij eenkomst. Nadat psalm 68 vers 10 en 17 gezongen was en na het lezen uit Timotheus 2, richtte hij zich tot de militairen, en reikte met een toe passelijk woord, een wandbord uit, met het opschrift „Ter herinnering aan uw verblijf in de tropen". Ds. Chr. van der Leenden, sprak daar na tot de jongens. In de pauze werd er voor de jongens in Indonesië een collecte gehouden, die het mooie be drag opbracht van f 97.50. Aan het eind van de avond bracht de voorz. dank aan allen, die had den mede gewerkt om deze avond te doen slagen. Ds. J. Oussoren sprak een kort woord tot slot en wees op de gevaren van het com munisme. Na het zingen van: „Ik wil U, o God, mijn dank betalen", ging ds. Oussoren voor in dankgebed. De Chr. Muziek-vereniging „De Har monie", de sopraan-zangeres mevr. D. Mate-Cok en de heer de Groot verleenden hun medewerking. Het Huldigings-comité kan weer op een zeer goed geslaagde avond terug zien. RIJNSATERWOUDE Luto in het koper. In het Nuts- gebouw kwam deze week de Dam- en Schaakvereniging bijeen voor de viering van haar 12^-jarig bestaan. Er kwamen deze keer geen dam- of schaakborden op tafel, maar leden, oud-leden, genodigden en vele be langstellenden hebben volop geno ten van het programma dat Luto bood met medewerking van „Vox et Musica." Deze zangvereniging uit Aalsmeer, die o.l.v. Jan Hulsbos zich de laatste jaren een goede naam ver overd heeft, voerde vele zangnum mers uit, begeleid door piano en ac cordeons. Na de herkenningsmelo- di sprak de voorz., de heer W. Kin kel, een welkomstwoord, bijzonder tot burgemeester Bakhuizen en de hc:r Kruidenier, afgev. van de Leid se Bond. Burgemeester Bakhuizen sprak nu de jubilerende vereniging te-, en prees het bestuur van Luto, dat deze avond gedacht had aan mi- litairenzorg. In dê pauze werden lo ten aan de man gebracht, waarvoor later in de avond meer dan 50 prij zen werden verloot. „Vox et Musi ca" voerde o.a. uit „Ode aan Rijn- zalerwoude" van Jan Hulsbos. Na nog enkele zangnummers bood de Leidse Bond Luto een medaille aan. Twee brieven van leden in Indone sië werden voorgelezen, waarvan die van Theo de Wagenaar keurig op rijm gesteld was. Het was een goed geslaagd feest. SASSENHÉIM De gloeiende paal. Storm en onweer waren oorzaak dat de bo venleiding van onze tram zaliger defect geraakte, waardoor een nabij de Klapbrug staande ijzeren paal onder stroom kwam te staan. Ge volg was, dat de paal warm werd en volgens voorbijgangers „gloei end". Hoe dit zij, het was aan de paal te zien dat er iets niet in orde was. Gelukkig ging men niet tot be tasten over. Door de brandweer werd de stroom uitgeschakeld. Soortenkenniswedstrijd. In de „Oude Post" werd de uitslag bekend gemaakt van de wedstrijd, die door de fa. Z. en P. en B. en K. in on derlinge samenwerking met de di verse bonden was georganiseerd. De heer G. Vlasveld Jr., voorz. van „Bloembollencultuur", sprak een welkomstwoord en feliciteerde de winnaars. De uitslag was als volgt: 100 soorten tulpen le pr. T. van Leeuwen, Z. en P. (alle 100 goed); 2. Jac. de Mooy, Z. en P. (97 goed); 3. H. W. Knetsch, Z. en P. (95 goed) 4. Nic. v. d. Mey, B. en K. (83 goed) 5. A. C. Elfring, B. en K., 81 goed. 50 soorten tulpen: 1. M. Uithoven, Z. en P. (50 goed); 2. J. Rozenbroek B. en K. (50 goed); 3. M. Beijk, B. en K. (44 goed); 4. J. Duin, B. en K. (31 goed). 30 soorten hyacinthen: 1. H. van Bladel, Z. en P. (30 goed); 2. A. C. Elfrink, B. en K. (30 goed); 3. W. v. Ruiten, B. en K. (29 goed); 4. J. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN BUIEN. Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder voornamelijk des nachts in het binnenland. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. LAATSTE BERICHTEN VERMIST MILITAIR TERUG GEBRACHT. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is de militair H. Harmsen, die op 20 Juli jl. als vermist werd op gegeven, op 17 October bij zijn on derdeel te Sibolga teruggekeerd. Hij was destijds na overschrijding van de demarcatielijn gevangen ge- Rozenbroek, B. en K. (28 goed); 4. A. Noordermeer, B. en K. (28 goed) 6. F. Durieux, Z. en P„ 25 goed. 38 soorten narcissen: 1. A. Helmus B. en K. (38 goed); 2. W. B. v. d. Krogt, Warnaar (36 goed); 2. J. Spaargaren. B. en K. (36 goed); 2. A. C. Elfrink, B. en K. (36 goed). De heer A. C. Elfring ontving een extra prijs voor het hoogst aantal punten, totaal 147 max. 168. De prijzen bestonden uit een be drag aan geld. Nadat de heer P. Philippo allen hartelijk dank had gebracht bleef men nog gezellig bij een. DE ZILK Welkom thuis. Na een verblijf van 3 jaar in Indonesië was de te rugkomst van F. Geerlings een ge beurtenis. Een erepoort, door de bu ren voor 't ouderlijk huis geplaatst, vermeldde het heug'lijk feit. Een neefje-naamgenoot bood een bouquet rode Anjers aan; de beide Noordwij- kerhoutse fanfares brachten een sere nade. Een grote menigte verwelkom de Tinus. Ofschoon vol lof over de reis naar huis, waarbij hij te Rome enige malen rond de St. Pieter vloog, herhaalde hij echt gemeend en tel kens „Oost-West, Thuis 't best". Aan hoofd en armen gewond. Door een inwoner was een eigen ge weer vervaardigd. De man trok het duin in en kreeg 'n konijn in 't oog. Hij- legde aan, maar met een he vige knal vloogt 't geweer aan stuk ken en brokken. Aan hoofd en ar men gewond trok de jager bloedend huiswaarts, natuurlijk zonder buit. MOTORSPORT KAMPIOENSRIT DER K.N.M.V. Niet minder dan 220 motorrijders, leden van de K.N.M.V., militairen en leden van de politie hebben inge schreven voor de kampioensrit 1949 van de K.N.M.V. De kampioensrit, een monsterbe- trouwbaarheidsrit over ongeveer 950 km. voert de deelnemers door de pro vincies Noord-Brabant, Gelderland, Utrecht, Overijssel, Drente, Fries land en Noord-Holland en is be doeld om „de rijvaardigheid en het oriënteringsvedmogen, zowel bij dag als bij nacht, alsmede het regelmatig en zonder afwijking rijden van een aangegeven route te bevorderen". Natuurlijk ontbreken niet de kam pioenen van het vorig jaar, Ben Jan- sema (Hengelo), die in de lichte klasse de titel behaalde, en Jaap Roest (Nieuwveen) die in de zware klasse zegevierde, dank zij een betere renproef. Piet Knijnenburg, die nu ook start, had het vorig jaar evenals Roest geen strafpunten, maar moest met de 2e plaats genoegen nemen. Daarnaast vermeldt de lange lijst de namen van Dick Renooy, die als eerste der seniorrijders start met het ongeluksnummer 13, Bestebreurtje, maj. Flinterman, van Rijssel, Moeke, Jan Bron, Pellikaan en nog tal van rijders, die zich in ritten als deze eerst thuis voelen. Bij de merkenteams is op papier het A-team van de B.S.A. het sterk ste met Piet Knijnenburg, maj. Flin terman en Jan Roest. Het eerste traject voerde de deel nemers hoofdzakkelijk over zandwe gen, die echter geen serieuze moei lijkheden kunnen opleveren. Deze komen pas vanmiddag in de buurt van Arfthem, waar een zwaar ter reingedeelte is ingelegd. HAAGSE RECHTBANK. NEGEN JAAR VOOR HAND LANGER VAN DE VIJAND. De 51-jarige Hendrik de Bruin uit Aarlanderveen, die vorige week te recht stond voor de bijzondere straf kamer van de Arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage en een gevangenisstraf van veertien jaar hoorde eisen, wegens zijn activitei ten als W.A.man in de Rijnstreek, tijdens de bezetting(zie ons blad van Vrijdag 14 Oct. 1.1.), aanhoorde hedenmorgen de uitsprak van negen jaar met aftrek. SCHEEPSBERICHTEN ALCINOUS, 20 Oct. van Batavia naar Singapore; ARMILLA, 20 Oct. van Pladjoe te Batavia; LANG- KOEAS pass. 19 Oct. Kaap Bon; MODJOKERTO, 20 Oct. van Bata via naar Rotterdam; ORANJE. 20 Oct. van Batavia naar Amsterdam; POELAULAUT, 20 Oct. van Sema- rang te Soerabaya; TAWALI, 20 Oc tober van Belawan; INDRAPOERA, 19 Oct. van Penang naar Rotter dam: JOTA AGOFNO, 20 October 23 uur v?n Pe t S~;

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2