Se Ê<2idóe0oti^arit Joego-Slavië kreeg zetel in Veiligheidsraad de Moskou zal deze keuze niet erkennen De „Nieuw Amsterdam" in orkaan een Licht in de goud-smokkel VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG '1 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TEL WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ROTTERDAM IN VOGELVLUCHT Rotterdam, dat in 1940 door de Duitse Bomaanval zo zwaar werd gehavend, levert thans weer een veel beter aanzien .Wel is waar zijn er nog veel lelijke kale plekken in de binnenstad, doch uit alles blijkt, dat de Rotterdammers van aanpakken weten. Hier ziet u Rotterdam van het 60 meter hoge gebouw van het ge meentelijke energiebedrijf af geno men. Behalve de fotograaf, die u zo'n aardige blik over Rotterdam-West gunt, bevond zich nog op dit dak een televisiezender. Rechts op de voorgrond is het scheepvaartmuseum, in het midden op de achtergrond de toren van de St. Laurenskerk, en links op d« achtergrond de toren vah het stad huis aan de Coolsingel. Wisjinski fulmineerde heftig TPOT GROTE WOEDE van Wisjinski is gisteren Joego-Slavië gekozen tot niet-permanent lid van de Veiligheidsraad in de vacature van de Oekraïne. Zoals men weet, had Wisjinski 'n paar dagen geleden reeds gewaarschuwd tegen een eventuele verkiezing van Joego-Slavië, wat be schouwd zou worden als een „uitdaging van Moskou", en had hij Tsje- cho-Slowakije aangewezen als de vertegenwoordiger van het Oostelijk statenblok. Desalniettemin koos de Assemblée Joego-Slavië, wat een woedende uitval van Wisjinski ten gevolge had, die aankondigde, dat de Sovjet-Unie de keuze van Joego-Slavië niet zou erkennen. Ook Polen verklaarde de stemming voor ongeldig. JUIST DE VEREISTE MEERDERHEID Bij eerste stemming werden Ecua dor en India met respectievelijk 57 en 56 stemmen gekozen in plaats van Argentinië en Canada. Bij deze stemming werden op Joego-Slavië 37 stemmen uitgebracht en op de S&vjetrussische candidaat, Tsjecho- Slowakije, 20. Daar de vereiste meerderheid (twee derden van de uitgebrachte stemmen) 39 was, moest worden overgestemd, waarbij Joego-Slavië 39 stemmen verwierf en Tsjecho- Slowakije 19. Onmiddellijk na de bekendmaking van de uitslag stond Wisjinski op en verklaarde dat de Sovjet-Unie Joe- go-Slavië's lidmaatschap van de Raad niet zou erkennen. Hij werd door voorzitter Romulo tot de orde geroepen, daar het reglement slechts toelaat, dat leden van de Algemene Vergadering in een dergelijk geval alleen hun stem toelichten. Vóór de stemming had Wisjinski zijn standpunt, dat een verkiezing van Joego-Slavië in strijd met het Handvest is, voor de vergadering uiteengezet. Ofschoon voorzitter Ro mulo hem ook hierbij tot de orde riep en er op wees, dat dergelijke verklaringen vóór een geheime stem ming niet geoorloofd zijn, zette Wi sjinski zijn rede voort. Wisjinski zeide woordelijk én op heftige toon: „De Sovjetrussische de legatie verklaart zeer beslist, dat Joego-Slavië niet mag, niet kan en niet zal beschouwd worden als een vertegenwoordiger van de Oost- Europese landen. Het in de Veilig heidsraad brengen van Joego-Slavië zal door de delegatie van de Sovjet- Unie beschouwd worden als een nieuwe inbreuk op het Handvest, waardoor de basis zelf, de fundering van de samenwerking in de V. N. wordt ondermijnd". Nederland heeft Donderdag de candidatuur van Joego-Slavië voor de zetel in de Veiligheidsraad ge steund, aldus verneemt ANP-Aneta van betrouwbare zijde te Flushing Meadows. Tot vlak vóór de stemming was het nog niet geheel zeker, of Neder land aan zijn aanvankelijk voorne men om Joego-Slavië te steunen ge volg zou geven. Na ruggespraak met de andere landen van het Atlantisch Pact besloot de Nederlandse delega tie voor Joego-Slavië te stemmen. VOLDOENING ZELFS IN ENGELAND Naar Reuter meldt, heeft de ver kiezing van Joego-Slavië in Enge land algemene voldoening gewekt, ofschoon de Britse delegatie had 'C-rklaard vóór Tsjecho-Slowakije te uilen stemmen. De „Manchester Huardian" schrijft, dat het te be- curen zou zijn als Rusland nu uit e Verenigde Naties zou treden, of- ihoon dit „al heel weinig verschil in de praktijk" zou maken. Het blad noemt de wijze, waarop Wisjinski Tsjechoslowakije's candidatuur had gesteund „niets minder dan chan tage". Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat de verkiezing van Joegoslavië „niets was om over op gewonden te raken". Hij geloofde r.iet, dat deze kwestie een ernstige scheuring in de Verenigde Naties te weeg zou brengen. Een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse zaken noemde de verkiezing in overeen stemming met het Handvest. In diplomatieke kringen te Lake Success acht men het protest van Wisjinski betrekkelijk gematigd. Kardelj, de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, die de Joe- ;oslavische delegatie naar de Ver enigde Naties leidt, was van mening, dat de positie van Joego-Slavië in de Veiligheidsraad zal „bijdragen tot de internationale samenwerking en vre delievende betrekkingen in de we reld". ,,Wat Wisjinski ook zegt, Joe go-Slavië behoort nog tot Oost- Europa", zo zeide hij. In sommige kringen te Belgrado, acht men de verkiezing van Joego- Slavië een harde slag voor het pres tige der Sovjet-Unie; niet alleen in het Westen maar ook in de landen der Kominform. NIEZENDE VARKENS. De varkens in Hadeland ifi Cen- traal-Noorwegen zijn aan het niezen geslagen. Vele niezende varkens moesten reeds worden afgemaakt, omdat men tot de bevinding is geko men, dat de kwaal overerfelijk is en daarbij moeilijk te genezen. Het nie zen wordt veroorzaakt door kraak- beenaanwas in de neus, waardoor het ademen wordt bemoeilijkt. Men veronderstelt, dat de ziekte met uit Zwedengeïmporteerde varkens Noorwegen is binnengekomen. Van Halifax tot Kaap May, New Jersey (V.S.) hebben de reddingseen heden van de kustwacht opdracht ge kregen paraat te zijn voor zware stor men die oceaanstomers uren vertra ging bezorgen. Een storm, die bijna een orkaan is, heeft zijn centrum ter hoogte van d kust bij Halifax en beweegt zich ii_ noordelijke richting naar New Foundland. Negen schepen met tien duizend passagiers aan boord, waar onder de „Queen Elizabeth" en de „Nieuw Amsterdam", bevinden zich in de greep van deze.storm. De „Queen Elizabeth", die Woensdag te New York moest binnenlopen, heeft grote vertraging. In de Veiligheidsraad hebben 11 landen zitting. Vijf van hen hebben een permanente zetel. Dit zijn: En geland, Amerika, de Sovjet-Unie, China en Frankrijk. De overige ze tels worden bezet door niet-perma- nen-te leden, die periodiek aftreden. Laatstelijk werden de niet-perma- nente zetels ingenomen door Cuba, Egypte, Noorwegen, Argentinië, Ca nada en de Oekraïne. De laatste drie landen zijn op 31 December a.s. aan de beurt om af te treden en in hun vacatures is thans door de Assem blée voorzien. DE PATROUILLESZONES OP MIDDEN -JAVA In deze kaart geven wij een beeld van de indeling van de patrouillezones op Midden- Java, zoals deze thans zijn aanvaard door de vertegenwoordigers van Ne derland en de Republiek, volgens een door de UNCI opgesteld plan. Duidelijk komt tot uiting, dat de Republiek aan weerszijden begrensd wordt door gebieden, welke door de TNT worden gecontroleerd. Langs de Noordgrens van de Republiek bevindt zich een gebied met gezamenlijke patrouilles. In het Noordelijk deel van Midden-Java zal de verantwoor ding voor de orde en veiligheid uitsluitend door de Nederlandse troe pen gedragen worden. „Zwarte katten" op Java Verantwoordelijk voor de onrust Van doorgaans goed ingelichte mi litaire zijde vernam Reuter, dat een guerillabende, die zichzelf „De Zwar te Kat-brigade" noemt en onder lei ding staat van een communist, die bekend staat onder de naam Abidin Effendi, de voornaamste oorzaak is van de huidige wanordelijke situatie in Oost- en Midden-Java. Volgens bedoelde zegslieden zou de sterkte van deze bende 2.000 man, mogelijk meer, bedragen. De T.N.I. zou deze „zwarte katten" niet drastisch willen aanpakken om redenen van interne politieke aard. Volgens welingelichte Nederlandse zijde is deze brigade een geheim genootschap, onder commu nistische leiding en is haar doel, chaos te verwekken.- In Indonesische poli tieke kringen was men gisteravond niet geneigd, op een en ander com mentaar te geven. DEVALUATIEDEBAT IN BELGISCH PARLEMENT. Na een debat van twee dagen over de devaluatie heeft de Belgische Tweede Kamer met 119 tegen 66 stem men een vertrouwensmotie in de re gering aangenomen. LUCHTBRUG ARBEIDERS WOR DEN GEëERD Majoor Walter I, Beadle heeft op het vliegveld Frank fort, van waar de luchtbrug naar Berlijn begon, aan een 160-tal ar beiders oorkonden uitgereikt. De arbeiders hadden zich door hun on vermoeid werken aan de luchtbrug onderscheiden. Steinworth weigerde de namen van zijn Amsterdamse leveranciers te noe men. Voor het vervoer van het goud zou hij het vliegtuig hebben geko zen, omdat hij vroeger, per auto rei zende, al eens lastig gevallen was aan de grens. Het gerucht der op handen zijnde devaluatie deed Steinworth be sluiten het geld, waarover hij be schikte, in goud te geleggen. Apotheker-diplomaat zit vast P*R KOMT LICHT in de zaak van de internationale goudsmokkel, waar voor, zoals gemeld het Amsterdamse vliegveld Schiphol als door gangshaven werd misbruikt. Dinsdag heeft de politie te Genève dicht bij Pregny, het ballingsoord van de Belgische koning, drie mannen gearres teerd, na in hun auto een'partij goud ter waarde van 200 duizend gulden te hebben ontdekt. Bovendien blijkt, dat Henrich Steinworth, de Geneef- se apotheker, die op 2 5September op het vliegveld Le Bourget te Parijs er op betrapt werd onder dekking van een diplomatiek paspoort 25 kilogram goud te willen smokkelen, reeds twee maanden zit opgesloten in de Santé, de Parijse strafgevangenis. De Parijse politie, die deze „gede legeerde van Costa Rica" en lid van de Wereldgezondheidsraad aanvanke lijk liet vertrekken, meende later 's mans diplomatieke onschendbaar heid te kunnen loochenen. Steinworth werd „voor nadere ondervraging" naar Parijs ontboden. „Als diplomaat" zich veilig wanend, voldeed de man aan dit verzoek. Prompt werd hij ge arresteerd. Officiële vertegenwoordi gers van de regering van Costa Rica te Parijs hebben zich tot op heden onthouden van alle commentaar. Georges Potier, rechter van in structie te Parijs, verklaarde nog, dat Steinworth zo grif naar de Franse hoofdstad terugkwam, omdat hij meende zijn voorlopig in beslag ge nomen goud te kunnen ophalen. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken had de Justitie echter doen weten, dat Steinworth's diplomatieke onschendbaarheid slechts „scherts" was. Rechter Potier herhaalde voorts het fantastische verhaal, dat de Ge- neefse apotheker hem op de mouw had trachten te spelden. Steinworth zou, naar zijn zeggen, contact hebben gekregen met een zekere Ebel, even eens woonachtig in Genève en eige naar van een kleine luchtvaartonder neming. Van deze Ebel zou Stein worth een partij goud hebben ge kocht. Bovendien zou hij, op diens wenk, dat „vrienden in Amsterdam" nog meer goud konden leveren, naar de Nedêrlandse hoofdstad zijn ge reisd. Daar heeft hij dan in Septem ber die 25 kilogram goud gekocht, welke op Le Bourget in zijn koffer werden gevonden. DE VALSE-GULDENSAFFAIRE. Bij een onderzoek in de zaak der valse guldens heeft de Belgische poli tie sporen ontdekt, die van Luik naar Charleroi leiden. De zaak zou op touw gezet zijn door de candidaat- notaris Marcel Lebrun, uit Marchien- ne au Pont, die wegens het uitgeven van chèques zonder dekking reeds is aangehouden. De Luikenaar de Ceu- ninck, drukker van de valse guldens, heeft Lebrun evenals een industrieel uit Ramines en een handelsvertegen woordiger uit Ukkel aangebracht, die allen op bevel van de rechter van instructie uit Charleroi zijn aange houden. Een andere aanhouding is te Chatelineau verricht. Het betreft hier een handelsagent uit Marcinelle. Ook een veehandelaar te Viveg- nies en een foto-graveerder uit Luik zijn aangehouden. De eerste heeft be kend valse guldens aan de man te hebben gebracht, de tweede heeft be kend samen met een Brusselaar cli- ché's hebben vervaardigd voor het drukken van valse briefjes van 100 gulden. Er zou voor meer dan 12 mil- lioen Belgische frank valse munt zijn vervaardigd. Een der grootste stuwdammen ter wereld De tijd is spoedig daar, dat Ne derlandse waterbouwkundigen een nieuw hoofdstuk voor hun roemrijke historie gaan schrijven. In Oeganda, het hart van Afrika, een van de wei nig overgebleven Britse kolonies, donderen nog de Owen-watervallen met geweld in de Nijl, wachtend op een combinatie van Engelse en Ne derlandse aannemingsfirma's die hier een van de grootste stuwdam men ter wereld gaan bouwen, waar- doo. het grootste waterreservoir zal worden gevormd, dat ooit onder mensenhanden tot stand kwam. Eer het zover is, zal de Afrikaanse zon echter vier jaren op de hoofden van de vele Europeanen die hier te werk zullen worden gesteld en op die van de negers uit de Soedan, branden. Na die vier jaar is er gelegenheid even op adem te komen, want het gehele gebied bij het Victoria-meer HERHALINGSOEFENINGEN VOOR GEWONE DIENSTPLICHTIGEN VAN VIER COMPAGNIEëN Bij K. B. is bepaald, dat in 1949 voor herhalingsoefeningen in werke lijke dienst komen de gewone dienst plichtigen van de landmacht, beho rende tot vier door de minister van oorlog aan te wijzen compagnieën. De duur van de herhalingsoefe ningen bedraagt voor het admini stratief personeel negen dagen, (de minister is gemachtigd deze termijn te bekorten) voor de dienstplichti gen aangewezen voor kwartierma ken zes dagen en voor de overige dienstplichtigen vier dagen. 6 NOVEMBER RIJZONDAG. De A.N.W.B. deelt mede, dat voor Zondag 6 November wederom ont heffing van het Zondagsrijverbod is verleend. zal worden genormaliseerd, zodat de gehele provincia Oeganda in 1960 door de kracht van het water van de electriciteit zal kunnen worden voorzien. Geen eenvoudige taak voor de ondernemers, die o.a. voor hun aanvoer, van rollend materieel gebruik moeten maken, omdat de dichtsbijzijnde haven, Mombassa, op 1000 km. afstand van het werkob- ject ligt. Op bijgaande foto, waarop de te bouwen objecten reeds zijn ge projecteerd, krijgt men een duidelijk beeld van de omvang van het gigan tische werk. Mayer door parlement aanvaard Maar nu de kabinetsformatie Réné Mayer, de radicale financiële deskundige en minister van financiën in het kabinet-Schuman, is gisteren met een ruime meerderheid van 341 tegen 183 stemmen door de Franse Nationale Vergadering tot minister president gekozen, Het vereiste mi nimum was 310 stemmen. Mayer kreeg de steun van de socia listen, de meeste progressieve Katho lieken, radicalen en radicaal-gezin den en sommige gematigden (conser vatieven). De communisten stemden tegen, terwijl de Gaullisten, enkele conservatieven en enkele progressie ve Katholieken zich van stemming onthielden. Ofschoon de socialistische fractie met 55 tegen 34 stemmen in de pauze besloten had Mayer te steunen, voelt de meerderheid in het bestuur van de socialistische partij er niet voor om aan een regering onder zijn lei ding deel te nemen, daar zij hem te rechts acht. Waarnemers zijn dan ook niet te optimistisch over Mayers kansen om een kabinet te vormen. Zij achten het niet onmogelijk, dat hem hetzelf de lot zal treffen als Moch, die, na door het parlement tot premier te zijn gekozen, zijn opdracht moest te ruggeven, omdat hij niet in staat was een regering te vormen. De voornaamste punten van het program, dat Mayer aan de Nationale Vergadering voorlegde, waren: finan ciële stabilisatie, wederinvoering van vrije onderhandelingen op collectie ve basis in particuliere bedrijven, be perking van het stakingsrecht van ambtenaren en bezuiniging op staats uitgaven. Een van de doeleinden der Franse buitenlandse politiek had Mayer het tot stand brengen van goede betrekkingen met een demo cratisch Duitsland genoemd. In het debat' over dit program had de socialistische fractieleider om een compromis op verschillende punten verzocht. Z.H. Ex)c. de Bisschop van Haarlem, zal Dindag 25 en Woensdag 26 October geen audiëntie verlenen. Een koJtA.eitj.e De waarheid is niet alleen een gave, maar ook een opgave.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1