£eue%t JCmte QtfA Een goudsmokkelarij van enorme afmetingen de wasman U wild? Militairen hadden bezwaa tegen uitzending naar Indië «y\£ationale klederdrachten DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA l Schiphol als transito-station TPOALS GISTEREN reeds in een deel van onze oplage gemeld, heeft de Schiphol-groep van de recherche bij de Rijkspolitie reeds negen maanden lang een onderzoek in handen in verband met een goudsmokkel van enorme omvang in West-Europa. Vast staat, dat dank zij de voortref felijke douanemaatregelen in ons'land, hier geen strafbare feiten zijn gepleegd. De organisatie in Nederland is kennelijk te hecht voor de inter nationale smokkelbende, die aan het werk is, maar Schiphol was als transitohaven van hoge waarde voor hen. De adjudant de Weille en de ma joor de Gast, districtscommandant van de Rijkspolitie te Amsterdam, hebben een belangrijk aandeel gehad in het vaststellen van de feiten en hebben door hun onderzoek de grond slag gelegd voor het optreden van de politie-instanties in Zwitserland, Frankrijk, België, Engeland en ver moedelijk ook Spanje tot liquidatie van deze smokkelaffaire. „Negen maanden geleden zo vertelde adjudant de Weille „viel het mij op, dat op Schiphpl verschei dene „wilde" vliegtuigen, meestal van het type Beechcraft landden. Al gauw bleek ons dat wij te doen had den met een bende smokkelaars, die zich' bezig hield met het vervoeren van staven goud en gouden munten. Heel zorgvuldig hebben wij de gan gen van deze heren nagegaan en wij stuitten op wonderlijke dingen. Ons bleek, dat een partij goud, afkomstig uit Portugal, in transito via Schiphol, naar Madrid werd gevoerd, hetgeen op zijn minst gezegd een mijl op ze ven is. Ook zendingen, afkomstig uit Zwitserland en bestemd voor Italië, gingen via Schiphol. Later bleek ons, dat dit spelletje alleen maar werd gespeeld omdat bij de uitvoer uit de oorspronkelijke landen papieren no dig zijn en men door via Schiphol te gaan in het bezit kwam van mani festen, welke het vervoer een legaal aanzien gaven. Via kleine vliegveld jes bijv. in Luxemburg, wist men zich van deze manifesten te ontdoen om dan verder het goud op papier te laten verdwijnen en er dus vrij mee te kunnen handelen." „Ook bleek ons, dat de smokkel bende over tenminste acht particu liere vliegtuigen moest beschikken en dat er enorme kapitalen achter zaten. De kopstukkèn zijn afkomstig uit Oost-Europa en hebben kans ge zien de nationaliteit van West-Euro- pese landen te verkrijgen". „De bakermat van deze smokkela rij is waarschijnlijk in Zwitserland gelegen". „Het is geen kinderspel", zo vertelde de heer de Weille ver der, want mij is wel gebleken, dat af en toe partijen van meer dan hon derd kilo tegelijk werden vervoerd". Het zeer minutieuze onderzoek in Nederland, waarbij vooral de logboe ken der smokkelvliegtuigen belang rijke bronnen van gegevens bleken te zijn, leidde niet tot het bewijs van in Nederland gepleegde strafbare feiten. Dit was; reden om internatio naal contact op te nemen. Wel leidde het onderzoek in Nederland ertoe, dat de smokkelbende haar techniek ging vereenvoudigen. Zij ging name lijk gebruik maken van valse, of ech te, diplomatieke paspoorten om op deze wijze de lading te dekken. Eni ge tijd geleden arriveerde op Schip hol een zekere Stanforth Krebbs, in het bezit van een diplomatiek pas poort van Costa Rica en van een kof fer, inhoudende 25 kg. baargoud. Dit goud was bestemd voor de gezant van Costa Rica in Frankrijk, aldus de papieren en dus transitogoed. Als zo danig is het ook door de Nederlandse douane behandeld en aanvankelijk zou het door de douane gedekt, per auto over de Belgische grens worden gevoerd. Toen men echter bij de grens kwam, bleek het Belgische NIEUW GEBOUW VOOR BELASTINGACADEMIE. Opening door minister Lieftinck. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, genodigden en studen ten heeft de minister van Financiën, mr. P. Lieftinck, aan de Parklaan no. 16 te Rotterdam het nieuwe gebouw van de Rijksbelastingacadamie offi cieel geopend. Na een inleidend woord van de hoogleraar-directeur, prof. dr. J. v. d. Poel, noemde minister Lieftinck enkele momenten uit de historie van deze academie, die tien jaar geledpn werd opgericht, maar welker gebouw bij de ramp van Rotterdam in vlam men opging. Prof. Lieftinck memoreerde, dat aan de belastingdienst tegenwoordig uitzonderlijk zware eisen gesteld worden. „De ontwikkeling van de be lastingwetgeving vindt in een uiterst snel tempo plaats en het veld, dat de hoofdambtenaren van de belasting dienst moeten overzien, is belangrijk groter geworden. Met het kennen van de belastingwetgeving alleen komt men er heden ten dage niet meer. Vele economische, financiële, sociale en juridische problemen eisen de aandacht op. Van de eerste dag van de komst der academie af, zo vervolgde spr., wordt doelbewust ge streefd naar het grondvesten van een brede wetenschappelijke basis, waar op het specialistisch onderwijs ge bouwd kan worden. Bovendien wordt de nodige aandacht besteed aan de persoonlijkheidsvorming van de stu dent. Ook burgemeester Oud, die daarna aan het woord kwam, wierp een te rugblik in het verleden en uitte, evenals de minister gedaan had, zijn bewondering voor de buitengewone geestkracht, waarmee prof. van der Poel onmiddellijk na de verwoesting van hpt gebouw op de Zuidblaak het werk 'heeft hervat. Namens de docenten sprak mr. D. an der Meijden; hij bood de hoog- "?raar-directeur diens geschilderd irtret aan. "e president van de senaat, de heer Schraverus, uitte namens het - woorden van erkentelijkheid. grenskantoor gesloten, reden waarom men naar Amsterdam terugkeerde en besloot het goud per vliegtuig te ver- „Op dit moment", zo vertelde de heer de Weille, „was het volkomen duidelijk voor mij, dat het goud Frankrijk zou worden binnengesmok keld. Ik besloot nu niet langer wer keloos toe te zien maar in te grijpen en ben zo snel mogelijk per auto naar Parijs gegaan om de Franse autoritei ten op het vliegevld le Bourget in te lichten. Aanvankelijk kostte het grote moeite de Franse politie-autoriteiten te overtuigen van de resultaten van het onderzoek, dat reeds negen maan den in Nederland aan de gang was. De Franse commissaris van politie belde de gezant van Costa Rica in Frankrijk op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te tele graferen om niet te vertrekken. Dit telegram wisten wij echter te onder scheppen, zo vervolgde de heer de Weille en daardoor wisten wij te voorkomen, dat ons optreden verra den werd. De man vertrok met goud en wel van Schiphol en arriveerde op de afgesproken tijd op le Bourget. Uit zijn koffers kwam 25 kg. goud. Na een onderzoek door de Franse politie is Kr.ebbs, die van beroep apo theker is en deel uitmaakt van de gezondheidsraad der Verenigde Na ties, tenslotte op vrije voeten gesteld. Het goud is echter in beslag genomen. Majoor de Gast en adjudant de Weille zijn er nog niet in geslaagd de achter grond van deze affaire te achterha len. Of dit goud is van de nazi's uit Duitéland, of dat er andere politieke bedoelingen achter zitten of dat het een grootscheepse maar overigens ordinaire internationale smokkelaf faire is, is nog niet te bekijken. SINT BAVO KERK IN AARDEN BURG WORDT GERESTAUREERD De Sint Bavo kerk in het oude Zeeuwse stadje Aardenburg, dat eens een belangrijke handels stad was, werd tengevolge van oor logshandelingen in September 1944 zwaar beschadigd. De 68 meter hoge toren hield tot 28 December 1946 stand. Toen waaide nij tijdens een zware storm omver. Op het ogenblik, is men bezig mei de restauratie van de fraaie toren en het kerkgebouw, dat uit twee ge deelten bestaat, n.l. voor- of wandel- kerk, die in Romaanse stijl is opec- bouwd en de achter-, of predikkerk die een Gotisch bouwwerk is. Trouwens de affaire bepaaldt zich niet alleen tot baargoud maar vast staat, dat enige tijd geleden een zen ding van 2400 gouden horloges, af komstig uit Zwitserland, op eenzelf de wijze is verhandeld. Er zijn teke nen, die er op wijzen, dat de smokke laars op het ogenblik Schiphol mij den en dat zij hun terrein verplaatsen naar Shannon aan de Ierse kust. Er zijn nog talrijke vraagstukken in deze zaak en het zou onjuist zijn te zeggen dat het onderzoek verder is gevorderd dan tot het beginstadium, maar dit beginstadium is toch wel van die aard, dat men op de onlangs te Bern gehouden internationale politie- conferentie zeer uitvoerig over deze affaire heeft gesproken. Suiker en bier goedkoper, jenever duurder De accijnzen op suiker en bier zul len minder verlaagd worden dan aan vankelijk was gehoopt. Het recht op benzine zal niet hoger worden dan 22 gulden. Deze veranderingen zal de rege ring als de Eerste en Tweede Ka mer er mee accoord gaan invoe ren. Zij zijn een uitvloeisel van de verleden week gehouden Benelux- conferentie in Luxemburg. De regeringen zijn voorlopig over eengekomen het benzinerecht in Ne derland te bepalen op 22 gulden per 100 kilo. Dit is gelijk aan het bedrag, dat voorgesteld is in het bij de Twee de Kamer reeds aanhangige wets ontwerp. (Het nog van kracht zijnde oude tarief is 4.30 per 100 kg.) Bel gië is niet bereid gebleken het aldaar geheven benzinerecht te verlagen, doch zal, ter compensatie van het ontstane verschil in druk, de belas ting op motorrijtuigen verhogen. De accijns op gedistilleerd zal in Nederland moeten stijgen tot 596 gul den per hectoliter van 50 procent. (Oorspronkelijk was een verhoging in Nederland tot 475 gulden be paald. De huidige gedistilleerd-ac cijns staat nog steeds op het oude ta rief van 320 gulden per hectoliter). De borrel wordt dus in ons land zeer veel duurder. De accijns op suiker zal in ons land minder sterk verlaagd kunnen worden dan aanvankelijk gehoopt was. Ook de verlaging van de bier-accijns zal minder ver kun nen gaan dan op grond van het reeds in Nederland aangenomen wets ontwerp. De regeringen zijn overeengexo- komen om de gelijkheid, die door de devaluatie werd' doorbroken, te herstellen. Er is een compromis ge sloten, op grond waarvan Neder land de specifieke invoerrechten op wijn, bier, ruwe 'tabak en suiker met ongeveer 25 procent zal verho gen. België zal voor deze goederen de specifieke invoerrechten onver anderd laten. Daartegenover zal Nederland de specifieke invoerrechten op koffie, thee, alcohol en aardewerk op het bestaande peil handhaven, terwijl België voor deze producten een ver laging tot stand zal brengen. De conferentie in Luxemburg is niet tot een accoord gekomen over het gelijkmaken van de druk der om zetbelasting. Wel zal men trachten in dit opzicht „naar elkaar toe te groeien". Met betrekking tot de belastingen in het algemeen, is nu definitief afgesproken, dat geen maatregelen zullen worden genomen, welke de bestaande verschillen zullen vergro ten en de concurrentie bemoeilijken. ZUURKOOL GOEDKOPER Met ingang van Maandag is de win kelprijs van zuurkool verlaagd van 54 cent per kilogram tot 46 ct. De prijs van 54 cent was gebaseerd op een te hoge inkoopsprijs voor de witte kool. De samenwerkende orga nisaties van de zuurkoolhandel had den bij de vaststelling van de ver koopsprijzen rekening gehouden met het blijven voortduren van de afzet van witte kool naar Frankrijk, waar door de prijzen op een hoog niveau zouden zijn gebleven. Het is trouwens met de afzet van de zuurkool niet vlot verlopen in het begin van het seizoen. In September werd vrijwel niets afgeleverd. In de zelfde maand van het vorig jaar ze ven duizend vaten. Met het ingaan van de winter- melkperiode zal de melkprijs voor de boer worden gewijzigd. Dit maakt ook een verandering in de prijsrege lingen voor kaas en melkproducten noodzakelijk. Het Bebedrijfschap voor zuivel bereidt deze regelingen voor. Zij zullen dan in de plaats ko men van een nu door de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening getroffen beschikking, die allereerst beoogt de voorziening met melk voor de consumptie te ver gemakkelijken. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laatste tijd zo gewijzigd, dat de voorziening met consumptiemelk in een bepaald gedeelte van het land in moeilijkheden dreigt te komen. De minister acht het dan ook nood zakelijk, tot herstel van de prijsver houding op korte termijn een regeling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boerenkaaspro ducenten verplicht een heffing te be talen van 35 cent per kilo voor door een na 22 October te produceren kaas. De uitvoering van deze regeling is in handen gelegd van het Bedrijf schap voor zuivel. Invalidewagen reed het water in ALKMAAKSE DAME OVERLEDEN. Een 56-jarige invalide dame uit Alkmaar, mevr. M. is gistermiddag door een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden om het leven gekomen. Mevr. M. was door een verpleeg ster in ten invalide-wagentje rond gereden. Bij thuiskomst aan de Oude Gracht zette de verpleegster het wa gentje tegen de muur om de voor deur te kunnen openen. Vermoede lijk door een windvlaag kwam het wagentje in beweging en reed de Oude Gracht in. Twee voorbijgangers slaagden er in mevr. M. uit het water te halen. Zij is echter nog dezelfde middag aan de gevolgen van het ongeval overleden. BEJAARDE VROUW DOOR GAS OMGEKOMEN. Dinsdagmorgen kwam een dochter van de wed. Slis te Middelharnis haar moeder bezoeken. Zij vond echter de deur gesloten. Van de bu ren vernam zij, dat men haar moe der sinds Zaterdag niet m'eer gezien had. Men schoof een raam op, waar na een sterke gaslucht naar buiten kwam. De 74-jarige vrouw werd dood op haar bed gevonden. Een ontboden geneesheer constateerde gasverstikking. „Trouw". DE RIJDENDE TRAM! Gisteren is in het Israëlitisch zie kenhuis te Amsterdam een man over leden, die Maandag jl. tegen het mid daguur in de Churchill-laan onder lijn 25 was gekomen. De man was zijn halte voorbij gereden en sprong van de rijdende tram. Hij raakte daar bij onder de bijwagen en was met ernstige verwondingen o.a. een heup fractuur, naar het ziekenhuis ver voerd. U zou zelf „het haasje" zijn of „wild"' van verontwaardiging als dat zo was. Maar dan is een herenmodezaak ook de winkel, die Uw hoed dient te le veren, als die goed moet zijn. En dat is toch Uw wens? A. Klaassens, Breestraat 114b. C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206. H. Nolet, Botermarkt 9. Raumann Teppema, Maarm.st. 4. G. Söhoonwater, Haarl.str. 79. Bert Schrier, Breestraat 152. Alb. B. Timmerman, Breestraat 90. Herm. Trossel, Hogewoerd 109. Fa. Wannée, Botermarkt 17. Jan Westen, Breestraat 147. Fa. Windsor, Gangetje 6. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87. Jan van Hartevelt, Haarl.str. 210. H. J. Hols wilder, Nieuwe Rijn 7. Koopt in een Speciale Herenmodezaak In het garnizoen te Schoonhoven werd gistermorgen aan een aantal militairen medegedeeld, dat zij bin nenkort naar Indonesië zullen ver trekken. Het betreft hier circa 180 jongemannen, die in hun vorige gar nizoensplaats reeds inschepingsver lof genoten hebben, doch daarvan niet tijdig waren teruggekeerd en zich aan hun inscheping hadden ont trokken, aldus verneemt A.N.P. Met grote nauwgezetheid zijn tij dens hun verblijf in het algemeen depot der Koninklijke Landmacnt te Schoonhoven de oorzaken daar van nagegaan en voorzover daarvoor geen geldige redenen aanwezig ble ken, zullen deze militairen op nor male wijze worden ingescheept om hun dienstplicht in Indonesië té ver vullen. Door deze maatregel wordt voorkomen, dat deze militairen als deserteur voor de krijgsraad worden gebracht; hun zaak is derhalve gese poneerd. Gevangenisstraffen worden hiermee voorkomen. De mededeling van hun a.s. ver trek heeft echter enige reactie ge wekt. Een antal hunner heeft zijn af keer van deze uitzending geuit door het indrukken van ruiten en het ma ken var» rumoer, waardoor enige dei- VADER GEDOOD. ZOON ZWAAR GEWOND BIJ BOTSING. Dinsdagavond is de 38-jarige tim merman W. Rozenberg uit Jubbega (Friesland) bij Hoornsterzwaag met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een melkwagen. Zowel hij als zijn op de duo geze ten 18-jarige zpon Hendrik werden tegen het wegdek geslagen. De tim merman overleed nog ter plaatse. Zijn zoon is met 'n schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis te Heeren veen overgebracht. Waarschijnlijk is de heer Rozenberg door de harde wind en de regen de macht over het stuur kwijt geraakt. AUTO OVER DE KOP BIJ WILLESKOP. Op de provinciale weg van Utrecht naar Gouda is Dinsdagmiddag om streeks ,half vijf binnen de gemeen te Willeskop een personenauto met vier inzittenden uit Gouda uit een bocht gereden en in een droge sloot over de kop geslagen. De bestuurder J. de H. kwam er met lichte ver wondingen af, de drie andere inzit tenden, mevrouw C. de J.-H., mevr. E. van E. van V. en de heer A. de J., werden min of meer ernstig gewond in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda opgenomen. Van geen der ge wonden is de toestand zorgwekkend. Gisternacht heeft een lange slanke man een poging gedaan de 53-jarige vrouw van de landbouwer Hogen- dam in haar woning aan de Lutke- meerweg aan de rand van Amster dam-West, te beroven. De man, die een ruit uit de keukendeur verwij derde, drong even na een uur de wo ning binnen en heeft de vrouw ver moedelijk met een ijzeren staaf enige klappen op het hoofd gegeven. De verwonding viel gelukkig nogal mee en een arts uit de buurt heeft de vrouw in haar woning verbonden. De dader nam ijlings de vlucht in de zelfde weg waarlangs hij was bin nengekomen, toen de vrouw om hulp begon te roepen. Uit de woning wordt niets vermist. AANBIEDING AAN PRINSES WILHELMINA. Gistermiddag werd aan H. K. H. Prinses Wilhelmina in Jiet Neder landse Openluchtmuseum te Arnhem een collectie nationale klederdrach ten aangeboden ter vervanging van de tijdens de oorlogsjaren verloren gegane collectie, die haar in 1898 ten geschenke was gegeven. De collectie bestaat thans uit 80 costuums uit al le streken van het land, maar die van 1898 bestond uit 240 costuums, zodat een en ander thans nog niet volledig is. Voor de Prinses hebben gedefi leerd de landgenoten, die de ver worven costuums droegen. Wat er gedragen werd in het de- file was niet voor deze bijzondere gelegenheid uit de linnenkast ge haald. Groningen opende de rij c.a. met de vrouwen- en mannenfeestdracht omstreeks 1825, een kerkcostuum en een werkcostuum. Opvallend was VIJFTIEN MILLE BOETE VOOR TEXTIELHANDELAAR. De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam veroordeelde J. W. J. S. uit Amsterdam, directeur van een groothandel in textiel, tot een geld boete van 15.000. S. heeft eind 1947 aan enkele cliënten van de groothan del op eigen houtje kamgaren stoffen geleverd. De 43-jarige mevr. mr. W. te 's-Gravenhage is op de Laan van Meerdervoort op de rails gevallen vlak voor een rijdende tram. Zij werd overreden en was vrijwel on middellijk dood. De Delftse hoogleraar Granpré Molière herdenkt Zaterdag a.s. zijn 25-jarige ambtsvervulling. het Friese vrouwencostuum met de Duitse muts van omstreeks 1790. Natuurlijk mocht het Hindeloper vrouwencostuum van omstreeks 1800 niet ontbreken. Voorts kon men diverse vrouwencostumes van om streeks 1825 en 1850 bewonderen, evenals een mannencostuum van 1850. Van Drenthe trokken ook de aandacht de rouwcostuums. In Over ijssel vindt men nog vele volkskle derdrachten, die vandaag nog gedra gen worden. Men denke slechts aan Staphorst en Markelo, hier uiter aard ook vertegenwoordigd. Gelder land was nu niet zo sterk vertegen woordigd maar Utrecht weer wel met Spakenburg en Bunschoten. Ty pisch is. zo vernamen we nog van deskundige zijde, dat er e#h tendenz valt op te merken dat alle kleur verdwijnt uit de costuums. Noord- Holland trok de belangstelling met de West-Friese klederdracht, het Huizer vrouwencostuum en natuur lijk de Marker, Urker en Volendam- se klederdrachten. Er waren vele prachtige sieraden, waarvan sommi gen zeer veel waarde hadden. Ver der passeerden de revue de kleder drachten uit Zuid-Holland van Kat wijk en Scheveningen. En tenslotte Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg met rijke en veelkleurige kle derdrachten uit verschillende stre ken deze provincies. Ook kon men hier wat Zeeland be treft duidelijk de verschillen zien tussen de protestanse en de katho lieke dracht. Prinses Wilhelmina onderhield zich met alle deelnemers aan dit de- file. H. K. H. liet zich de bijzonder heden duidelijk demonstreren en ook wenste prinses Wilhelmina pre cies te weten, wat de reden en de betekenis was van de verschillende onderdelen dezer volksklederdrach ten. Inmiddels is aan de directeur van het openluchtmuseum, dr. W. Rou- kens, medegedeeld, dat prinses Wil helmina de klederdrachten aan het Openluchtmuseum in bruikleen geeft, zodat iedereen van deze ver zameling kan genieten. ning ook bij de anderen ontstond. Dc garnizoenscommandant, kolonel J. W. Sluyter, begaf zich te midden de zer mannen en heeft rustig met hen gesproken, waarvan het resultaat was, dat allen zich weldra normaal gedroegen. Dc familieleden der betrokkenen hebben een brief van de garnizoens commandant ontvangen, waarin ken nis gegeven wordt, clat hun verwan ten op normale wijze naar Indonesië zullen vertrekken en voorts wordt me degedeeld, dat op Zondag 23 Octo ber gelegenheid gegeven wordt tot een afscheidsbezoek. Mocht om prin cipiële redenen dit bezoek niet op Zondag kunnen worden gebracht, dan zijn daarvoor andere dagen aan gewezen. De algemeen toegevoegde raads man voor de behandeling van Indi sche desertiezaken bij de krijgsraad te velde te Rotterdam, mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, heeft er in tussen in een spoedrequest bij de minister van Oorlog op aangedron gen op deze maatregel terug te ko men, het recht zijn loop te doen heb ben en de berechting van de deser teurs niet op gewelddadige wijze te verhinderen. Hij verzocht de betrok kenen voor de vrije keus te stellen, berechting of naar Indië. In het request wordt gewezen op de bij de berechting van de eerste 1.000 deserteurs verkregen ervaring, „daaruit blijkt, dat de schifting te Schoonhoven niet afdoende is en in een deel van de gevallen correctie door de Krijgsraad bleek te behoe ven." Gepleit wordt „in elk geval niet uit te zenden degenen, die een re quest om vrijstelling wegens onmis baarheid of om vrijstelling van uit zending naar Indonesië in verband met gevaar voor leven of gezondheid van ouders of echtgenote, hebben lo pen". De Nederlandse Spoorwegen heb ben bepaald dat de vrije termijn voor het laden, lossen, doorzenden en ter invoeraangeven yan wagenladingen tijdelijk wordt bekort tot zes uur en dat, eveneens tijdelijk, ook op Zater dagmiddagen de goederenwagens be horen te worden geladen, gelost of doorgezonden. Deze maatregelen, die in het be lang van het bedrijfsleven worden genomen met het oog op de grote be hoefte aan goederenwagens, zullen van Maandag 24 October af van kracht zijn. WEER DOLLARS VOOR GROENTE- UITVOER. De bezettingsautoriteiten in West- Duitsland zullen, aldus de „Volks krant", zeer binnenkort weer twee millioen dollar beschikbaar stellen voor uitvoer naar Duitsland van ver se groenten uit Nederland. Het is na melijk gebleken, dat de tot eind De cember geldend toewijzing van 75 duizend dollar niet toereikend zal zijn. Van Nederlandse zijde vreest men, dat zuks ook het geval zal zijn met de nieuwe toewijzing. Deze wordt, evenals genoemde 75 duizend dollar, in mindering gebracht op de 15 mil lioen dollar, welke in het jongste handelsverdrag tussen Nederland en West-Duitsland voor de levering van verse groenten zijn opgenomen. De iets gunstiger berichten om trent de situatie in de Oost hebben gisteren niet die uitwerking gehad, die men ervan verwacht had. De actieve Indonesische waarden werden weliswaar niet in die mate aangebo den als de beide vorige dagen, maar tot flinke koersverbeteringen is het niet gekomen. HVA was per saldo ruim een punt hoger dan Dinsdag, certificaten Deli en Amsterdam Rub ber waren goed prijshoudend. De minder courante Cultuuraandelen werden overwegend aangeboden, waarbij in de dunne markt de ver liezen niet kunnen uitblijven. Op de industriële markt werden door de arbitrage Olies gekocht en Unilevers aangeboden, zij het niet in grote mate. Hierdoor stegen de Olies na op 310 geopend te zijn, tot 312. Van publieke zijde kwam er toen enig aanbod los, waardoor het hoofdfonds weer terugliep tot 310 K» op welke koers eveneens de eindno- tering kwam. Unilevers golden Dins dag nog op 246% gesloten te zijn. Philips viel na een prijshoudende opening op 241 op door tegen slot tot 244 op te lopen. De handel in Aku's was evenals die in de meeste andere industriepapieren onbelang wekkend met geringe afwijkingen. De scheepvaartmarkt was goed prijshoudend. Op de staatsfondsenmarkt waren de omzetten weder gering en kon de goede stemming van de beide vorige dagen niet behouden blijven. Voor al de dollarlening viel met een ver lies van ongeveer een 'half punt enigszins uit de -toon. Na Dinsdag nog op 94 verhandeld te zijn stelde de koers zich gisteren rond 93 Bij de overige meest verhandelde soorten kwamen kleine verschillen naar bei de zijden voor, waarbij de onvoorde lige in de meerderheid waren. WIELRIJDERS, WIST U dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen?" En wist U ook, dat het inhalen in de regel slechts door één wielrijder geschie den mag? Laat zoveel mogelijk ruim-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5