Over wat de katholieken bereikt hebben en wat hun nog ontbreekt 11/2 Jaar onschuldig gevangen L EI D S E H HUTSPOT DONDERDAG 20 OCTOBER \9i9 DE LEIDSE COURANT- PERSTE BLAD PAGINA Prof, dr J.A.J. Barge sprak voor „Sanctus Augustinus" De plechtige inauguratievergadering der R.K. Leidse Studentenvereniging Sanctus Augustinus", gisterenmid dag in het Groot Auditorium der Leidse Universiteit ge houden, heeft bij de vele aanwezigen en er was na genoeg geen plaats onbezet ongetwijfeld een sterke indruk achtergelaten door de enthousiaste redevoering, welke de nog altijd vitale redenaar prof. dr. J. A. J Barge, oud-hoogleraar der Leidse Universiteit heeft ge houden en waarin hij verschillende facetten van het rijke katholieke leven op zo boeiende wijze wist te be lichten. Het was een rede, die niet alleen voor de stu denten, doch voor iedere katholiek van grote waarde ge acht moet worden, zodat zij de bestudering zeker waard is. Mr F. Op de Coul benoemd tot erelid Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de rector magnificus der Leidse universiteit, prof. dr. B. A. van Groningen, de professoren van La er en Carp, mr. Frans Op de Coul, oud-lid van S. Augustinus-en de ver tegenwoordigers van de verschillen de studentencorporaties en zuster verenigingen uit stad en land. De by eenkomst werd geopend met een toespraak van de praeses van S. Augustinus, de heer L. Hoogenhuis, die aanving met op te merken, dat een herleefde eerbied voor de uni versele basis van hoger onderwijs en studentenorganisaties jaren geleden velen kon inspireren tot een ge meenschapsvorm, die door de bewust geestelijke achtergrond groter diep te bezat dan welk initiatief tevoren ondernomen. De vormende waarde van een dergelijke gemeenschap werd naast het nu mogelijke contact tussen de verschillende onderdelen, mede bepaald door het geestelijk be zit van deze onderdelen. De aan dacht voor de interne problematiek vaj3 iedere vereniging werd nu ge- btfiden aan. een verantwoordelijk heid voor allen. Deze inzichten heb ben bij het voltooien van het Civitas bouwwerk geleid tot een wederke rige verantwoordelijkheid, waardoor ieder onderdeel vruchtbaarder wer ken kan. Aanvankelijk zag men een leven de strijd om de idee algemener in gang te doen vinden bij alle stude renden, gevoerd met een elan, dat nu vaak onmogelijk lijkt: later con stateerde men een groeiend besef voor ieder deel in het bijzonder: een zelfstandiger doordenken, een eigen maken en toepassen van deze idee om tot blijvende verovering in staat te zijn. De dimensies van de opge zette structuur waren de breedte van een nieuw sociaal plan, de diep te van het geestelijk fundament en de hoogte van het ideaal. Voor ka tholieken kreeg dit alles nog dieper zin, omdat het hier niet alleen na tuurlijke noodzaak betrof, maar om dat nu het bovennatuurlijke samen zijn meer kansen kreeg. Het werd een gunstige voedingsbodem voor hen, die het toevallige samenzijn :n een eerlijker samenbestaan omvor men wilden. Tengevolge van het individualisme zijn steeds meer levensgemeenschap pen ontbonden en andere organisa tie-vormen als surrogaat ontstaan. Deze gezelschapsvormen zijn min of meer oppervlakkige werkeenheid, waarbij een strikte afbakening van rechten en plichten, n nauwkeurige omschrijving van plaats vaak type rend is en eigen belang en zekere rechtvaardigheid de basis moeten vormen. Spr. wees er verder op, dat het isolement, dat met het wezen en het feit van katholiek-zijn noodzakelijk is gegeven, kan leiden tot het besef van het grote geestelijke bezit, de rijkdom, waarvan men te schenken heeft. Het zal dan eerder een sterk te betekenen en een noodzakelijke hulp bij die geestelijke ontwikkeling en harmonische vorming, die bij juist gebruik der middelen aller deel zal zijn. Over het gehele leven aan de aca demie valt als een schaduw het op merkelijke gebrek aan verantwoor delijkheid bij ouderen en jongeren waar te nemen, bij docenten als stu denten. De geringe culturele ontwik keling van de tegenwoordige stu dent kan men niet alleen aanvullen met een kunstcentrum, de weinig wetenschappelijke instelling niet al leen met een Studium Generale. In nauwe samen werking met an- deie leidende organen zal ook het bestuur van S. Augustinuus trachten de zin voor verantwoordelijkheid te sthnuleren. Door meer ruchtbaarheid te geven aan bestaande problemen, die zich vaak ook op interacademiaal niveau bewegen, zal men een groter begrip kunneh aankweken. De be doeling telkenmale in de plenaire raad dergelijke onderwerpen *er sprake te brengen, mag in deze rich- *i wijzen. ba er op gewezen te hebben, dat de universiteit naar wezen een plaats moet zijn om universele wetenschap te doceren en te studeren, gaf spr. enige richtlijnen om tot het gewens te resultaat te komen, terwijl hij de aspirantleden wees op de grote ver antwoordelijkheid, welke er door hun lidmaatschap van de vereniging en als student van de Leidse univer siteit thans ook op hup schouders zal komen te rusten. Hierna ging de heer Hoogenhuis over tot de gebruikelijke inaugura tie van de 92 nieuwe Augustijnen, die het ledental weer aanmerkelijk opvoerden en welke plechtigheid ,verd besloten met het Augustijnen lied. Rede prof. dr. J. A. J. Barge. Hierna ving prof. dr. J. A. J. Barge, voor Leiden zomin als voor de ka tholieke studentenvereniging geen onbekende, zijn feestrede aan. Dit geschiedde met een prachtig woord van hulde aan de man, die op tal Prof. dr. J. A. J. BARGE 'van plaatsen bij de aanvang van ieder academiejaar de jonge studen ten als zijn vrienden tegemoet trad en met al de welsprekendheid en ol de geestdrift van zijn rijke ziel hsn opriep voor dat hooggestemde -e- ven in de dienst der waarheid, dat God erkent als de Heer der Weten schappen. Reeds lange tijd is prof. de Groot van ons heengegaan, voor altijd, maar op hem is ook van toepassing dit woord: „Ware dichters sterven niet". Daar is niet iemand, aldus prof. Barge, die zo verheven, zo geestdriftig en zo ontroerend de Ka tholieke studentengeest, de katho lieke studentenziel heeft bezongen ais hij! Zolang die katholieke stu dentengeest leeft in ons midden, zo Ir.ng er mannelijke vroomheid, een blanke ziel en.wetenschappelijke arbeidslust onder ons gevonden wordt, zo lang ook zijn wij zeker, dat de Groot bij ons vertoeft en dat ook van hem getuigd mag worden: „defunctus adhuc loquitur". Daarna richtte spr. een hartelijk woei d van welkom tot de toefcem - stige leden der vereniging en wees er op, dat geen levenskenmerk zo essentieel is als de gestadig v,eerkO' mende vernieuwing, die in bioes-'m- wcelde en jong ontloken gr ien zich openbaart. Zo is er ook vreugde om iedeie vernieuwing, die in de men selijke samenleving de uiting is van het krachtig beginsel, dat hoar be zielt. Zo bloeit de levensboom van Augustinus in de herfst als een rijke tooi oe oude stam komt sieren. Naast vreugde is er ook ernst bij dit gebeuren en te dezen aanzien zeide prof. Barge tot de inaugurandi: Gij brengt hier iets, gij vindt hier iets. zorgt, dat gij iets van hier me- deneemt en dat gij hier iets achter laat!" Spreker trad hierover in treffende woorden in nadere beschouwing, wees op de kostbare rijkdom, die het jonge leven bezit, benijd om de kos telijke talenten, die ieder met zich draagt in de vorm van rijkdom en warme liefde ener jonge ziel voor het heilig geloof der ouders, dat bij alle wisselvalligheden des levens toch een veilige en zekere levens gang waarborgt. Spr. vroeg zijn ge hoor, of men er niet van overtuigd was, dat er onnoemelijk velen rond dolen, die afgunstig zijn op de in nerlijke zekerheid en rustige levens houding van de katholieke student, begerig, ach naar één dag slechts van geloof en Godsvertrouwen. Voor juist gebruik der vrijheid. Verlangend zal men hebben uitge zien naar de eerste stralen van de zen der vrijheid, die thans opgaat en thans is het zover. Er is vrijheid van beweging, vrijheid van werk, vrij heid van ontspanning en genot! Maar. spr. wilde naar aanleiding hiervan slechts dit zeggen: Zorgt, dat gij de kostelijke vrijheid van uw studentenjaren in ere houdt. Alleen de juiste waardering, het juiste ge bruik van dit bezit, geven aan de studententijd zijn volle waarde en betekenis. Spr. weidde vervolgens uit over de roem van 's lands oudste univer siteit en zeide, dat het ook voor de katholiek alsnog een onschatbaar voorrecht blijft de voet te hebben kunnen zetten op deze bij uitstek vaderlandse grond, vanwaar zo dik werf onze nationale roem tot in ver re delen der wereld werd uitgedra gen. Hogere cultuur. Spr. legde vervolgens de nadruk cp hetgeen de katholieken ont- oreekt, of althans ontbroken heeft; dat is: de hogere cultuur, die ons raast de macht van het aantal, die brede geestelijke invloedssfeer ver zekert, waarvan het, van zijn poli tieke macht ontdane, zo vaak al dood verklaarde liberalisme nog altijd teert en.... nog jaren teren zal. Die diepere beschaving is niet iets, dat met massa-organisatie te verwer- is. Alleen het persoonlijk leven, de krachtige concentratie onzer gees telijke vermogens van intellect en aesthetische zin bij de beoefening van wetenschap en kunst het op roeien in een sfeer, waar deze be schaving als algemeen goed mag gelden het dagelijks verkeer met personen, waarin die veelzijdige be langstelling, die voor deze brede cultuur de onmisbare voorwaarde is het telkens weer voor ogen zien bovenal, dat het verwerven dezer edele goederen een leven vraagt van geweldige intensiteit, zal op de duur ons doen deelachtig worden wat het katholieke volk tot heden toe maar al te zeer ontbeert. En daarom herhaalde spr., dat het een voorrecht is de beste jaren zijns levens te mogen doorbrengen in een atmosfeer, zo van intellectuele waar den verzadigd, als onze oude Leidse universiteit. De macht, die het katholieke volk in de Nederlandse staat bezit, werd verworven door voorbeeldige orde en tucht. Voorafgegaan door het Door luchtig Episcopaat, hebben wij al meer en telkens op ander gebied van het maatschappelijk leven onze eigen weg gezocht èn gevonden. In ait verband wees prof. Barge op eigen inrichtingen voor lager, mid delbaar en hoger onderwijs. De ver zorging der schooljeugd geschiedt in eigen patronaten, de katholieke cha- i-itas bloeit in eigen verenigingen, in het sociale- en economische leven zijn onze eigen stands- en vakorga nisaties verrezen en tot aanzien ge komen en tot in sport en spel heb ben wij ons rond eigen banieren ge schaard. Waarschuwing tegen te groot isolement. Spr. achtte het goed, dat wij ons rekenschap geven van de vraag, of niet ons principiële isolement op alle terreinen der samenleving op de duur onze belangstelling al te een zijdig doet uitgaan naar onze eigen organisatie. Spr. kon daarbij niet het gevoel van zich afzetten, dat de ka tholieken veelal te kort schieten warme belangstelling in en hartelijk medeleven met de grote openbare instellingen van wetenschap en kunst en techniek, die toch geacht mogen worden te zijn voortgebracht dóór en vóór de ganse Nederlandse natie en gedragen te worden door onze ganse volkskracht. De natio nale rijkdom van instellingen als musea en universiteiten, bibliothe ken en conservatoria behoort ook ónze rijkdom te wezen en ons ge storte aandeel in 's rijksbelasting alleen is niet voldoende om ons daadwerkelijke medebezitters dezer in hoofdzaak onstoffelijke goederen te doen zijn. Daarom vroeg spr. al ler belangstelling voor deze aange legenheid, ook van de katholieke jongstudenten. De student geve ruimschoots aan de Kerk. Prof. Barge weidde hierna nog in den brede uit over het wezen en het doel der katholieke studenten organisatie, speciaal - van Sanctus Augustinus, wierp een blik in het verleden en sprak een woord van opwekking tot de jonge leden hun waardering te tonen voor wat het voorgeslacht te dezen opzichte heeft moeten missen, om vervolgens in geestdriftige bewoordingen allen aan te sporen niet alleen naam-lid van de vereniging te zijn of om wel ke redenen dan ook buiten de organisatie te blijven staan. Vóór alles spoorde spreker allen aan de Kerk een ruime plaats te gunnen in hun studentenleven, want spoediger dan zij wellicht verwachten, zal men ondervinden, 8at ook in deze jaren de schemering voor het altaar, waar de Godslamp zijn kringen sid dert, de enige plaats is, waar nood en angst gelenigd worden, waar kracht te vinden is ter volharding in een moeizaam streven. Spr. besloot met de wens, dat zij, die na deze jongstudenten komen, in de sfeer der Leidse academie in het algemeen en in de sfeer van het steeds groeiende Augustinus in het bijzonder, de herinnering stralend vinden aan een leven van gods vrucht, een leven van arbeid, een leven van reinheid en een leven van vreugde. Na het applaus der aanwezigen en het hartelijk dankwoord van praeses Hoogenhuis, volgde de benoeming tot erelid van mr. Frans Op de Coul, oud-lid der vereniging en de uitrei king van het avunculaatsinsigne aan de oud-praeses der vereniging, de heer C. v. d. Muyzenberg, waarna de bijeenkomst werd gesloten. VERBANDAKTE VOOR RESERVE-GEMEENTEPOLITIE. Gisteravond werd in de gym nastiekzaal van het Bureau van Po litie alhier een bijeenkomst van de leden van de Leidse reserve-ge- mëentepolitie gehouden.. Deze avond was georganiseerd om de leden van dit korps in de gele genheid te stellen om de verband- akte te tekenen. De Commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, opende de bijeenkomst, sprak een speciaal woord van welkom tot de Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en uitte zijn voldoening over de grote opkomst van de re servisten. Hij verleende 'hierna het woord aan de Burgemeester, die na een uiteenzetting van de taak van de reserve-politie in het aleemeen, naar voren bracht, dat Leiden in vergelijking tot andere gemeenten in Zuid-Holland, m'et een aantal van 50 leden der reserve-gemeentepoli- tie een zeer behoorlijk figuur maakt. Spr. hoopte, dat de aanwezigen in de toekomst hun taak wanneer dat nodig zal zijn zullen uitoefe nen tot grote tevredenheid van het gemeentebestuur en de bevolking van Leiden. Na het tekenen der verband-akte was het zakelijke gedeelte der bij eenkomst geëindigd, waarna enige verversingen werden rondgedeeld. De avond werd besloten met het vertonen van enige geluidsfilms o.a. de film „Nederland en Oranje" door de amateur-cineast, de in specteur J. C. Hofstede. Daar het aantal plaatsen bij de re- serve-gemeentepolitie nog niet ge heel is vervuld, steunen wij gaarne het verzoek van de Commissaris van Politie aan de Leidse bevolking om door mondelinge of schriftelijke aan melding bij de genoemde autoriteit dit gezagsinstituut te versterken. BURGERLIJKE STAND Geboren; Leonardus Johannes z. van J. L. Verbeij en M. A. Streng; Cornelis Wilhelmus Joannes Maria z. van G. J. F. Dijkstra en E. C. Swaanenburg; Johan George z- van G. H. Heino en A. J. E. Hartgerink; Franciscus Maria z. van S. S. Eijs en P M. Starre veld; Alfonsus Maria z. van S. S, Eijs en P. M. Starreveld. Gehuwd. B. Vissers jm. en J. M. Mulder jd.; Q. A. Wijsman jm. en J. C. Wagemans jd.; P. Sjaardema jm. en N. A. Timmer jd.: D. Varkevisser jm. en C. Plaizier jd.; G. de Boer jm. en A. Bolstier wed.; J. Rijsdam jm. en C. J. ter Wee jd.; P. van Leeu wen jm. en P. Distelvelt jd.; L. J. van den Berg jm. en J. Beij jd.;; L. Overleden: H. Mastenbroek vr. Klinkhamer jm. en J. Hup jd. 86 jaar. Een Justitiële dwaling Toen in December 1946 een pakje met 80.000.tijdens het transport van de Amsterdamse Bank per auto naar het Centraal Station te Amster dam en vandaar per trein naar Axel verwisseld werd met een vervalst exemplaar met waardeloze papie ren, viel de verdenking op de chauf feur van de expeditiewagen, die er mee naar het station was gereden. Twee andere personeelsleden van de bank, die eveneens meereden in de wagen, verklaarden, dat de chauf feur onschuldig moest zijn, maar deze, de 35-jarige A. A. Mulder uit Amsterdam, gehuwd, 1 kind, werd dóór de Amsterdamse Rechtbank, na een vooronderzoek van 11 maanden, op 6 November 1947 tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Zeven maanden later bleek door het goede speurderswerk van een particulier detective, dat een der an dere inzittenden van de expeditie- PRIJSUITREIKING BIJ DE LEIDSE BOND VAN VOLKSTUINDERS. De heer W. Smit, voorzitter, ver welkomde gisteravond in „Den Burcht" de leden van de Leidse Bond van Volkstuinders, waarvan de on derafdelingen Dahliaclub en Fruit- club enige maanden geleden een ten toonstelling hadden gehouden, waar voor op deze avond de prijzen wer den uitgereikt. De voltallige jury was eveneens aanwezig. De heer A. van Vliet, fotograaf, draaide enkele korte filmpjes, die buitengewoon in de smaak vielen. Na de pauze had de prijsuitreiking plaats, waarbij de heer A. Riet na mens de jury een woord ter aanmoe diging sprak. „U bent er nog niet, maar als u zo doorgaat, komt u er wel!" De voorzitter wekte in zijn slot woord allen nog eens op lid te wor den van een der twee, en liefst van beide, onderafdelingen. CORRESPONDENTIE. K.A.B.-lid M. Het schijnt ons toe, dat de bespreking van uw ge gronde klacht met meer succes in eigen kring krui plaats hebben. wagen de ware schuldig moest zijn en dat dus Mulder ten onrechte was veroordeeld en onschuldig iy2 jaar gevangen had gezeten. Mulder die onmiddellijk na zijn veroordeling in November hoger beroep had aange tekend, werd daarop door de procu reur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, mr. J. Fabius, in vrij heid gesteld. De zaak tegen Mulder was toen echter nog niet door het Hof behandeld. De ware schuldige, zekere V., stond later met zijn vrouw en schoonvader voor de Rechtbank terecht. Hijzelf en zijn schoonvader werden tot 3 jaar veroordeeld, zijn echtgenote tot 2 jaar. f Zoals thans begrijpelijk is, viel de schuld van de onschuldige Mulder destijds moeilijk te bewijzen. H:j werd bijna onmiddellijk gearres teerd, nadat de ontvreemding der 80.000.was gebleken, maar bleef hardnekkig ontkennen. Men trof bij huiszoeking in zijn woning aan de Amstel geen der bankbiljetten of ander bezwarend materiaal aan. Daar kwam nog bij, dat het pakket in een zak met talloze andere pak ketten verpakt was en dat niet Mul der, doch V. deze zak bij het Cen- tiaal Station naar binnen had ge bracht. De directie van de Amster damse Bank bleef steeds van haar volkomen vertrouwen in Mulders in tegriteit blijk geven en heeft hem zijn salaris ononderbroken uitbetaald tot zijn veroordeling toe. Politiedeskundige faalde De rechtbank construeerde de be wijsvoering destijds voornamelijk op de ambtsedige verklaringen van de bekende politie-getuige deskundige en grapholoog dr. C. J. van Ledden Hulsebos, die met grote stelligheid beweerde het handschrift op het ver valste pakket als dat van Mulder te herkennen. Bovendien had deze gra pholoog ontdekt, dat er zich in het lakzegel op het pakje een vezeltje wol had vastgezet, „dat heel wel mo gelijk afkomstig kon zijn van de trui, die verdachte op zijn rit droeg". In werkelijkheid bleek het de vrouw van V. te zijn geweest, die het adres op het valse pakje had geschreven. Haar handschrift was, ondanks aan dringen van de zijde der Amster damse Bank, niet door een grapho loog onderzocht. Donderdag 20 October. Het moet wel een beetje rare in druk gemaakt hebben, het verslag van gisteren over de vergadering van de Katholieke Reisvereniging. Door een zetfout stond vermeld, dat het bestuurslid, de heer Baal, zolang was aangebleven, omdat er geen ge- schiktë „knechten" voor het bestuur aanwezig zouden zijn. Dat moest na tuurlijk zijn „geschikte krachten". Het verschilt maar twee letters, doch het is een i enorm verschil. Vandaar dat we dit vandaag even recht wil len zetten. Daar stond de Vulpenkliniek, Breestraat 145, even voor een peni bele kwestie Het interieur moest hoognodig vernieuwd worden, maar de zaak er voor gaan sluiten, daar voelde de heer G. Wolfslag ook niet veel voor. Toen ging hij eens praten met de Rotterdamse firma Haasdijk en met Hasselman en Pander uit Leiden die eenstemmig beweerden: „Wij spelen dat zaakje in een dag en een nacht klaar." Goed, de zaak ging één dag dicht en 's nachts werd full speed doorgewerkt. Toen de klanten de volgende dag weer bin nenkwamen, wilden ze eerst weer rechtsomkeert maken, omdat ze meenden in een verkeerde winkel binnengestapt te zijn. Maar dat was niet waar; het interieur was slechts zodanig veranderd, dat men het niet direct terugkende. Waarmee we maar willen zeggen dat die Vulpen- kliniek er nu weer piekfijn uitziet! In die 3e Gortestraat, op nummer 67 nog wel, is dezer dagen iets bij zonders aan de hand. Laat het nu alweer een gouden bruidspaar zijn! Het echtpaar P. van Polanen. dat vier kinderen kreeg waarvan er nog drie in leven - zal op 1 Nov. a.s. dit heugelijke feit met de nodi ge luister vieren. Vijf kleinkinderen en zelfs een achterkleinkind zullen aan dit feest een jeugdig tintje ge ven, rondom hun grootvader en grootmoeder, die toevallig allebei 73 jaar oud zijn. Ze zijn nog kern gezond, al heeft de bruidegom tot 'n 08ste jaar als oppetrman gewerkt. De Leidse afdeling van de Bewe ging van Europese Federalisten hield een vergadering. Men besloot, gezien de resultaten van Straatsburg een openbare bijeenkomst te gaan hou den in November a.s. De spreker is al uitgenodigd en verschillende Leidse ingezetenen hebben al toege zegd in een comité van aanbeveling zitting te zullen nemen. Wie er nog meer van welen wil. gaat maar even naar de heer A. Verhoeven. Fagel- straat 51, Leiden. Deze heer is se cretaris en weet alles haarfijn te vertellen. Wie enkele maanden geleden -ver zuimd heeft om te gaan kijken ^aa1 een tentoonstelling handgevormd aar dewerk van pottebakker Marcel B. Keezer. in molen De Valk. krijgt binnenkort de gelegenheid deze schade in te halen. Want op Zater dag 22 Oct. a.s. gaat diezelfde heer Keezer in diezelfde molen eenzelfde tentoonstelling houden, al heet het dan deze keer een najaars-tentoon stelling". Bovendien kan men er zien hoe het aardewerk vervaardigd wordt en kunstzinnig bloemschikkingen zullen aantonen dat dit aardewerk ook als bloemvaasje of drijfschaal gebruikt kan worden. En het Leidse Volkshuis op de Apothekersdijk bestaat a-s. Zater- iag 50 jaar. In die halve eeuw is er op velerlei gebied zeer veel gedaan, speciaal .voor het Leidse kind. maar voor anderen, zoals het doel in uc statuten zegt: „Verhoging van de ontwikkeling, beschaving en het le vensgeluk onder de arbeidende en daarmee gelijkstaande klassen te Leiden en naaste omgeving." Dit al les tracht men te doen door het ge ven van cursussen, lessen en jeugd clubs. Zaterdagavond wordt een her denkingssamenkomst gehouden en daar zullen nog enkele bijeenkom sten op volgen. Dat worden dus druk ke dagen voor de directrice, mej. M. Ruth, die al zovele jaren de touw tjes strak in handen heeft. En het archief van de Kon. Land macht komt naar Leiden. Het Dep. van Oorlog heeft zomaar een order uitgevaardigd, ingevolge welke het archief van de Kon. Landmacht moet verhuizen van het Bleyenburg te Den Haag. naar de Wittepoortkazer- ne te Leiden. Die kazerne stond voor een groot gedeelte toch leeg en die ruimte in Den Haag kan men goed gebruiken voor een afdeling van het Departement. Dan kunnen daar weer ambtenaren in werken. Vandaar die verhuizing, welke wel enige weken zal duren. Of we nogmaals willen vertellen dat door de Kath. Toneelver. „Von del", onderafd. van de Leidse K. A. B), „Het Lied van de Zee" zal wor den opgevoerd. Natuurlijk willen we dat. En we willen er zelfs bijvoegen, dat deze uitvoering plaats heeft op Woensdag 26 Oct. a.s. in de Leidse Schouwburg. Dat stuk gaat over vis sers en zo, en het moet „echt naar het leven" geschreven zijn. Niet minder dan 200 vrouwen wa ren gisteravond bijeen in het St. An- tonius Clubhuis. Want de buurtver eniging „Haagwegkwartier" gaf daar een vrouwenavond van muziek, zang en toneel. Voor die muziek en zang zorgden ..De Schakels" en „The Song Brothers". De klucht in twee bedrij ven „Henkie" mocht er ook zijn: er werd eens flink om gelachen door die vrouwen, die op koffie getrac- teerd werden en hun centje offerden tijdens een collecte voor het a.s. Sin terklaasfeest voor kinderen. De „VanderSteng" is in Leiden aangekomen. Wel een dagje te laat, maar hij is er dan toch. Dit propa- „RADJAH" RIJDT ROND ALS EEN RADJAH Het dierenpark Wassenaar bezit een vier maanden oud tijgertje, Radjah geheten, dat dik 4 bevriend is met de directeur en diens echtgenote. Behalve dat hij er als „kind in huis is", gaat hij ge regeld in de auto mee boodschappen doen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN BUIEN. Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Weinig vernadering in temeprautur. Matige tot krach tige en in de kustgebieden tijde lijk harde Zuid-Westelijke wind. ganda-schip voor de scheepvaart is eigendom van „Onze Marine", niet te verwarren met de Kon. Marine, want die twee hebben letterlijk niets met elkaar te maken. Reeds vanmiddag om twee uur brachten enkele hoog ste klassen van de R.K. Vakschool er een bezoek aan. Morgen vertellen we meer van dit schip, dat weer aan de Haven gemeerd ligt. Het is verboden om in de Lange Diefsteeg met auto's en dergelijke te rijden. Daarom zijn er ijzeren palen aan in- en uitgang van de steeg ge plaatst. Maar hoe of dat ook gegaan is, die palen waren afgebroken, 't Helpt echter allemaal niets, want vanmiddag om twee uur kwamen twee forse mannen met een handwa gen, waarop nieuwe palen lagen, die nu v/eer geplant zullen worden. En dan kunnen die auto's er weer net jes voor blijven staan. En met dit nieuws moeten Stads- koks lezers het vandaag maar weer stellen. STADSKOK. MATSTE BERICHTEN VERLOREN SLEEP GEVONDEN De zeesleepboot „Roode Zee" is er gister tegen middernacht in geslaagd het door de „Zwarte Zee" tijdens vlie gende storm verloren vaartuig „Bal- lah" te vinden en vast te maken. Er is, koers gezet naar Falmouth. Alles aan boord van de „Ballah" werd in orde bevonden. De „Zwarte Zee" is met nog een zuiger en een bak als sleep gisteren Ouessant gepasseerd en zal te Falmouth het verloren schip gaan halen. VERTROUWEN OPGEZEGD IN WETHOUDERS. In de gisteravond gehouden ver gadering van de Zaandijkse gemeen teraad is met een meerderheid van 6 tegen 5 stemmen het vertrouw 21 in de beide wethouders van de Partij van de Arbeid opgezegd. De oorzaak is gelegen in een conflict tussen e2n onderwijzer en zijn hoofd der school ovei de behandeling van een leer ling De jongen werd in de klasse deer de onderwijzer genegeerd, hei geen geleid heeft tot een ernstig me ningsverschil. Volgens de raad heb ben B. en W. te lang gewacht met ingrijpen en had de gezagsverhou ding eerder moeten worden hersteld. Na een breedvoerige discussie werd het vertrouwen in de P. v. d. A.-wet- houders opgezegd met genoemde meerderheid. KATWIJK AAN ZEE EEN MOTOR-REDDINGSBOOT. Katwijk heeft zich tot heden al tijd beholpen met een doodgewone roei-reddingsboot en al is de nood zaak van een motorboot nog niet gebleken, men weet niet wat wor den kan; In ieder geval, Katwijk zal spoedig 'n motorreddingsboot en nog wel een nieuwe, krijgen. Baron van Kattendijke, vroegere leerling van de Paters Jezuiten op het St. Willibrordus-college, thans woon achtig in Zürich, blijkt Katwijk nog niet vergeten te zijn. Dit toonde hij door aan de N.Z.H.R.M. een bedrag te schenken van f 25.000.voor bovengenoemd doel. VOORSCHOTEN KLOKKEN-WIJDING. Gistermiddag om half vijf vond de plechtige wijding plaats van het nieuwe Kerkhofgedeelte, door de gevolmachtigde van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, deken A. Homulle uit Leiden. De parochie geestelijken assisteerden; pastoor van Bemmelen als diaken en kap. van Oosterom als sub-diaken. Hier na werden de nieuw gegoten klok ken gedoopt, onder de namen Lau- rentius, Johannes en Maria. De eer ste weegt 1000 kg', en draagt als spreuk „Ik ween met de wenenden en juich met de blijden". „Johan nes" weegt 600 kg. en heeft als tekst „De Meester roep U". „Maria" tenslotte weegt 400 kg. en vertelt in bronzen letters „Ik verkondig U vrede". De klokken zijn gegoten door de fa. Petit en Fritsen te Aarle Rixtel. Er was grote belangstelling, w.o. het Kerkbestuur; De plechtigheid duur de tot 6 uur. De vorige grootste klok woog 600 kg. Vandaag worden de klokken in de toren gehesen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2