S)e £eidóeGotvfca/rit Witte mieren bedreigen het Vaticaan Afbakening patrouillegebieden Wie komt er in de Veiligheidsraad Meer dan 4000 doden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. Wie is „veiliger", Tito of Gottwald Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p kwart. Franco p. p. f 4.9Ö - Advert.: 15»ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Hele colonnes zijn tot de aanval overgegaan ^•OLONNES witte mieren bedreigen het Vaticaan. Een deel van het per soneel is gisteren te wapen geroepen om de strijd aan te binden met een leger witte mieren, dat bezig is, zich een weg te vreten door mu ren en plafonds naar het pauselijke archief. Twee colonnes van deze insecten zijn al door de muren van het Vaticaan heen gedrongen. Zij schijnen afkomstig te zijn uit de Romeinse wijk Monteverde, waar al verscheidene huizen zijn ingestort tengevolge van de activiteit van de termieten. Men ontdekte helaas te laat de spits van de eerste colonne in de kamer van kardinaal Angelo Mer- cati, de pauselijke bibliothecaris en archivaris. Er was al grote schade aangericht. Boeken en documenten waren geheel opgevreten, van een statiegewaad van de kardinaal was niets meer over dan wat grijs poe der, en een dikke eikenhouten balk was zodanig aangetast, dat hij op het punt stond te bezwijken. Die balk lag in de zoldering, juist boven het bed van de kardinaal. In een bijna twee meter dikke muur ondekte men de voorhoede van de tweede colonne, die bezig was zich een weg te banen naar het geheime archief van het Vaticaanse staats secretariaat. Korte tijd na deze ont dekking kwam iemand van de Zwit serse garde opgewonden melden, dat er een derde mierenleger naderde bij de Klokkenboog, aan de Zuidkant van de Sint Pieter. Men hoopt dat men deze plaag, die een groot gevaar betekent voor de gehele Vaticaanstad en voor millioe- nen schade zou kunnen aanrichten, spoedig meester zal zijn. De dikte van de muren maakt echter de be strijding van de witte mieren zeer moeilijk. De R.T.C. in een nieuwe fase De mening van mr. v. Hoogstraten Bij zijn aankomst in Batavia heeft de staatssecretaris voor Economi sche Zaken mr. van Hoogstraten tegenover Aneta verklaard: „Hoewel nog vele moeilijkheden dienen te worden overwonnen, is men te Den Haag naar mijn indruk thans aange land in het stadium, waarbij men van beide zijden de overtuiging heeft, dat men op korte termijn het eens zal kunnen worden over de be langrijkste vraagstukken. Thans is men ter R.T.C. een fase ingetreden, waarin het „eens worden" prevaleert boven „tegenstellingen". Mr. van Hoogstraten noemde de eerste fase van de R.T.C. een, die gekenmerkt werd door het uiteen zetten van de wederzijdse standpun ten. Begrijpelijkerwijs voerde dit tot een tweede fase, die van tegenstel lingen, culminerend in Namen en de Hoge Vuursche, doch daarna trad een derde fase in, n.l. die van het zoeken naar een oplossing. Bij zijn vertrek was deze reeds bereikt in verscheidene belangrijke vraagstuk ken en een goed eind op weg in an dere. Ten aanzien van de schulden kwestie zeide mr. van Hoogstraten, dat hoewel deze nog steeds een ,punt van onderhandelingen uitmaakt, hij het toch zeer waarschijnlijk achtte, dat hierover nog op de R.T.C. een voor beide' zijden bevredigende re geling tot stand zal komen. EEN SCHIP VAART DOOR DE STRATEN In de oorlog werden tal van schepen op de Duitse binnen wateren door bomaanvallen ver nield of beschadigd. Het grootste deel van deze schepen was niet in staat de terugreis te volbrengen. Thans worden zij naar de schrootwerven gebracht en wel over land op speciale vrachtwagens. Eén der weinige schepen, die ge repareerd kunnen worden op weg naar een scheepswerf te Würzberg. Griekse burgeroorlog bijna geëindigd Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard, dat de burgeroorlog in Grie kenland nagenoeg tot het verleden behoort. Er zijn nog ongeveer twee pluizend rebellen over het gehele land verspreid. Deze guerilla's houden zich voornamelijk bezig met de jacht op etenswaren. GESLAAGDE PROEFVAART VAN DE „OSLOFJORD" Gistermiddag is het bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij gebouw de Noorse schip „Oslofjord" na een geslaagde proefvaart op de Noord zee in IJmuiden teruggekeerd. De statige „Oslofjord" tussen de pieren van IJmuiden. Overeenstemming bereikt Het communiqué van de UNCI be treffende de gisteren gehouden ver gadering van de centrale gemengde commissie meldt, dat besloten is de regentschappen Ponorogo, Patjitan en Wonogiri, de districten Muntilan en Salam, alsmede de regentschap pen, Poerworedjo en Wonosobo als patrouillegebieden aan de TNI toe te wijzen. Het regentschap Temang- gun, met uitzondering van de dis tricten Muntilan en Salam werden aan de Nederlandse troepen als pa trouillegebieden toegewezen. Zonder vooruit te lopen op een definitieve beslissing ten aanzien van de distric ten Parakan en Tjandiroto zal hier voorlopig het „standfast" gehand haafd blijven, overeenstemmend met de status en sterkte van de troepen van beide zijden op 19 October. Met betrekking tot de rest van de residenties Madiun en Surakarta, het regentschap Kebumen en het ge hele gebied, onder jurisdictie van de plaatselijke gemengde commissie te Purwokerto vallend, kwamen par tijen overeen de patrouillegang te coördinéren, totdat ten aanzien van deze gebieden verdere overeenkom sten zijn getroffen. Teneinde een ge coördineerde patrouillegang te ver gemakkelijken, zullen partijen hun troepen meer geconcentreerde stand plaatsen geven. DE SITUATIE OP OOST-JA VA. De centrale gemengde commissie besprak tevens de situatie in Oost- Java, zo vervolgt het communiqué. De republikeinse vertegenwoordiger stelde vast, dat ofschoon de uitvoe ring van de order staakt het vuren in Oost-Java en in het bijzonder in het gebied van Surabaja verre van bevredigend is, er geen reden is tot onnodig pessimisme en hij zeide, dat hij goede hoop had, dat de situatie zou opklaren, niet alleen opklaren in de geest van „staakt het vui-en," doch ook in de geest van „staakt de vijandelijkheden." Hij verzocht, dat de Nederlandse autoriteiten daartoe de volgende maatregelen zouden treffen: a. Onmiddellijke vrijlating van alle gevangenen en burgerambtena ren, die na 10 Augustus zijn aan gehouden. b. De teruggave van alle wapens, die sindsdien in beslag zijn ge nomen. c. Geen arrestaties of ontwapening zonder voorafgaand overleg met de plaatselijke gemengde com missies of zonder overeenkomst tussen de commandanten van beide partijen. De Nederlandse vertegenwoordi ger gaf toe, dat de toestand in Oost- Java verre van bevredigend is en herinnerde er aan, dat de Neder landse delegatie reeds dikwijls uit eengezet heeft, dat bepaalde aspec ten reden tot bezorgdheid gaven. Deze aspecten dienen echter niet overdreven te worden. Hij meende, dat partijen dienen te trachten met goodwill en in geest van samenwer king een oplossing te vinden. Het Nederlandse standpunt is, dat na 10 Augustus de arrestaties, die verricht werden, zijn geschied in overeen stemming met de overeenkomst tot staken der vijandelijkheden. Hij wil de echter het republikeinse verzoek ter overweging voorleggen aan de regering van Indonesië. Hij nam aan, dat in ieder geval de voorgestelde maatregelen op basis van wederke righeid worden toegepast en hoopte binnen een week de houding van zijn regering te kunnen bekendma ken. WEDEROM MOORDEN OP PLANTERS. Bij een overval op de onderneming Tjimatis nabij Tjiandjur werd de employé H. van Schuylenburgh ge dood en zijn collega Vermeulen ern stig gewond. Zwaar gewond wist de laatste een militaire post te waar schuwen. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de overval is ge pleegd door de eigen ondernemings- wacht van de onderneming. Uit Medan wordt gemeld, dat twee planters van de thee-onderneming Sidamanik van de H.V.A. nabij Sian- tar door een bende zijn overvallen en vermoord. De beide employé's, de heren P. W. van Dort en A. J. No- teboom, waren met twee onderne mingswachters de tuinen ingegaan en vielen in de nabijheid van het em placement in een hinderlaag. De beide ondernemingswachters wisten te ontkomen en waarschuwden een militaire post. die een patrouille uit zond, welke de jeep aantrof met de lijken van beide planters. Beiden wa ren zij gehuwd. Zij, hadden resp. 2 en 4 kinderen. DRIE DODEN BIJ EESCHIETING IN ZUID-BORNEO Drie doden vielen, toen een Ne derlandse patrouille, die in Zuid- Borneo in een prauw stroomopwaarts op de Baritorrivier voer, uit een hinderlaag beschoten werd. Een militair van het KNIL werd dodelijk getroffen, twee anderen verdronken na het omslaan van de boot. Een op sporingsactie is ingezet. WONOSOBO DOOR NEDERLANDSE TROEPEN ONTRUIMD Dinsdagavond hebben Nederlandse troepen Wonosobo in Midden-Java ontruimd. Een half uur na het ver trek van het laatste Nederlandse convooi kwam de T.N.I. te voet bin nen. De overdracht geschiedde zon der incidenten. De Nederlandse be- stuursadviseur, vergezeld van twee militaire waarnemers van.de Unci, blijft twee dagen in de stad. voor de overdracht van civiele aangelegen heden De nieuwe candidaat Mayer vandaag voor het parlement René Mayer, de gematigde politi cus uit het zakenmilieu verschijnt vandaag voor de Natidnale vergade ring om bevestiging te vragen van zijn benoeming tot premier. Men ver wacht dat hij zonder moeite dit eerste examen zal doorstaan. Hij is betrekkelijk een nieuwe ling op politiek gebied. In 1946 deed hij zijn intrede in het Franse poli tieke leven. Hij werd toen gekozen als lid van de Constituerende ver gadering waarna hij ook naar de Assemblée werd afgevaai'digó. Mayer vertegenwoordigt in het parlement een district in Noord-Afri- ka. Na de oorlog heeft hij in drie re geringen een ministerportefeuille gehad, maar hij maakte geen deel uit van de regering-Queuille. Tot dus verre heeft hij zich steeds afzijdig gehouden van het politieke krakeel, maar nu zal hij er middenin komen te staan. Praag ontslaat directeuren „INSTRUCTEURS" AANGESTELD. De regering te Praag heeft blijkens een bericht in de Tsjechoslo waakse staatscourant twintig directeuren ont slagen. Acht van deze ondernemin gen behoren tot de zware industrie. De regeringscampagne tot liquidatie van kleine particuliere zaken wordt voortgezet. De verbeurdverklaring van deze bedrijven gaan gemeenlijk gepaard met de arrestatie van de eigenaars, die verdwijnen naar mij nen of arbeidskampen. De ontslagen directeuren, die nu politiek onbetrouwbaar heten, of faalden in het opvoeren van hun pro ductie, zijn indertijd door de lering aangesteld. ACTIVITEIT AAN GRENZEN VAN JOEGOSLAVIë. Het Joegoslavische communistische blad „Borba" berichtte Woensdag, dat Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië hun troepen en politie- strijdkrachten weer langs de Joego slavische grenzen hadden opgesteld en bezig waren met het aanleggen van loopgraven, het bouwen van bun kers en het aanbrengen van draad versperringen. Ook werden bijzon derheden vermeld over beweerde Sowjetrussische troepenbewegingen in grensgebieden van Hongarije en Roemenië. In Bulgarije, waar zich geen Russische troepen bevonden, zou evenwel het aantal Sowjetrussi sche specialisten en technici sinds September aanzienlijk zijn toegeno men, zo schrijft het blad. De troepen der „satellieten" aan de grenzen van Joegoslavië zouden opzettelijk met „oorlogspropaganda" bewerkt wor den, aldus „Borba". Tito nodigt de hele wereld uit OM TE KOMEN KIJKEN. Maarschalk Tito's regering heeft gisteren alle landen ter wereld uitge nodigd om waarnemers te zenden ten einde te zien, wat er in Joegoslavië gebeurt. Deze uitnodiging werd over gebracht door Ratko Pleic, de Joego slavische gedelegeerde bij de Ver enigde Naties. De Sowjet-Unie werd niet uitgezonderd. VERSLAGGEVER GABAGLIO LEEFT NOG! Dezer dagen werd gemeld, dat Sergio Gabaglio, verslaggever van het plaatselijk blad „Provincia" ver moord was, nadat hij scherpe cri- tiek had uitgeoefend op het spel Van A.C. Como. Inderdaad is, naar nader blijkt, Gabaglio het slachtoffer worden van een aanslag, die echter gelukkig geen fatale afloop had. De journalist was door een zekere Mae- sani, een speler van Como, uitgeno digd om op het Volta-plein eens met hem te komen „praten" over het ar tikel. Hij gaf hieraan gevolg, maar was niet bedacht op de slaande ar gumenten, welke Maesani vrijwel on middellijk te berde bracht. Als vreedzaam man voelde hij er wei nig vooor hierop in te gaan, te min der omdat Maesani drie handlangers had meegebracht die klaar stonden om zich in het dispuut te mengen. Hij vluchtte een winkel in waarna de aanvallers afdropen. Het bestuur van de A.C. Como heeft Maesani disciplinair gestraft en in de „Provincia" zijn leedwezen over het gebeurde uitgesproken. Wat Cabaglió betreft, hij is er met enke le builen en schrammen afgekomen en zal bij de eerstvolgende wedstrijd van Como wederom present zijn om voor de „Provincia" verslag uit te brengen en eventueel, staaltjes van ruw optreden aan de kaak te stellen. Uit eigen ervaring kan hij er nu over meepraten. Amerika steunt Joego-Slavië 1VTADAT WYSJINSKI eergisteren had gezegd dat hij pogingen om Zuid-Slavië te helpen lid te w orden van de Veiligheidsraad, zou beschouwen als onvriendelijke daden jegens de Sowjet-Unie, heeft Acheson gezegd, dat de Verenigde Staten niettemin de* candidatuur van Zuid-Slavië zullen steunen. Gisteravond is te Londen bekend gemaakt, dat Groot-Britannië de candidatuur van Tsjechoslowakije zal steunen. Er zijn twee landen uit de Sla vische groep, die in aanmerking ko men om de Oekraine in de Veilig heidsraad op te volgen. Het ene is Tsjechoslowakije en het andere Zuid-Slavië. Volgens een lid van de Amerikaanse delegatie maakt Zuid- Slavië de beste kans. Engeland steunt de candidatuur van Tsjechoslowakije overeenkom stig art. 23 van het Handvest waar in vastgelegd wordt, dat de niet- permanente leden van de Veilig heidsraad volgens een gelijkmatige geografische verdeling gekozen die nen te worden. De Noorse regering heeft bekend gemaakt dat haar delegatie even eens tegen Zuid-Slavië en voor Tsjechoslowakije zal stemmen. Vandaag wordt in de Algemene Vergadering der V.N. te Flushing Meadow een verhit debat verwacht over deze kwestie van de vervulling der vacature in de Veiligheidsraad. Bij de ramp in Guatemala Het aantal doden ten gevolge van de overstromingen in Guatemala is thans gestegen tot meer dan 4000 en de schade aan eigendommen be draagt meer dan 50 millioen dollar. Dit is medegedeeld door de minister van Buitenlandse Zaken van Guate mala senor Ismael Gonzalez Avevalo. Senor Avevalo voegde er aan toe: Bij ieder aanvullend rapport neemt de ramp grotere afmetingen aan". De regering heeft uitgebreide plannen opgesteld om de 70.000 personen, die door de ramp dakloos zijn geworden,- te helpen. Van vliegtuigen uit is vast gesteld, dat vele dorpen volkomen verwoest zijn. In de stad Escuintla, die een bevolking van 26.000 zielen telde, zijn 1000 kinderen door de ramp wezen geworden. Het 300 ton metende Nederlandse schip „Sparta"' is voor de kust bij Abo (Finland) aan de grond gelo pen en is zinkende. De zes koppen tellende bemanning is er in veilig de kust te bereiken. V/oensdag is de Verenigde Verga dering van Rijnland te Leiden gehou den. De dijkgraaf heeft enige woorden gewijd aan de nagedachtenis van de overleden hoogheemraad de heer J. Kempenaar te Ter Aar. Tot lid van de financiële commis sie is gekozen de heer G. H. L. Ba ron van Wassenaer van Catwijck te Wassenaar; als plaatsvervangende le den dier commissie zijn gekozen de heren W. Timmers te Leimuiden, W. M. van der Salm te Zoeterwoude en A. L. van Wijk te Stompwijk. Dijkgraaf en Hoogheemraden wer den gemachtigd met het gemeentebe stuur van Gouda een regeling aan te gaan om gedurende een jaar proe ven te nemen aangaande het water beheer in die gemeente. De ruimere inlating van vers water uit de Hol landse IJssel brengt nl. de noodzaak mede, voor de waterverversing van Gouda andere middelen dan tot dus ver aan te wenden. De toestand te Gouda is ingewikkeld, daar de lo- zings- en inlatingsmiddelen er deels in handen van Rijnland, deels in be heer bij de gemeente Gouda en deels in beheer bij de provincie Zuid-Hol land zijn; aan het treffen ener meer definitieve regeling dient een jaar van proefneming vooraf te gaan. Ook zijn aan dijkgraaf en hoog heemraden uitgebreide machtigingen verleend ter zake van het vérstrek kende plan tot verbetering der water verversing. De directe aanleiding hiertoe is de dringende behoefte aan vers water in het Westland. Delfland streeft ernaar in de toekomst grote watermassa's uit Rijnland (te Leid- schendam) te kunnen overnemen. Teneinde dit mogelijk te maken, moet aan het gemaal van Rijnland te Gouda een inmalingsinstallatie wor den gemaakt, zodat men ook tijdens ebben vers water uit de Hollandse IJssel zal kunnen bekomen. Verdere aanvulling denkt men te verkrijgen via het Groot waterschap Woerden en het Hoogheemraadschap Amstel- land, uiteindelijk dus uit de Lek. De moeilijke onderhandelingen op al deze punten zijn nog niet geheel tot een goed eind gekomen, maar wat Rijnland betreft heeft het dage lijks bestuur nu de nodige volmach ten om zodra mogelijk te kunnen handelen. Ten slotte zijn er, zoals gewoonlijk, tal van zaken van meer incidenteel en plaatselijk belang afgedaan. Vleesdistributie wordt binnenkort opgeheven Naar het A.N.P. verneemt, bestaat het plan, zeer binnenkort de distri butie van vlees op te heffen. Dit vraagstuk neemt sinds lang de aan dacht van officiële landbouwkringen in beslag. De opheffing houdt ten nauwste verband met de situatie van de rundvee- en vooral ook met die van de varkensstapel en indien men ingewijden geloven mag is deze si tuatie thans zodanig, dat naar alle waarschijnlijkheid de vleesdistribu tie per 1 November of per 15 Novem ber zal eindigen. Vooral uit be- drijfskringeh is op beëindiging van de distributie sterkaangedrongen. Uit voerige discussies zijn over dit punt in de laatste dagen met overheids instanties gevoerd. In ingewijde krin gen verwacht men dat binnenkort het definitieve standpunt van de rege ring, naar men verwacht de ophef fing op een der beide data, bekend zal worden gemaakt. £en koJOiMje. Van geestigheid naar grofheid is maar één stap.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1