ET LX Aetherklanken Voorstellen aan de Leidse Raad LEIDSE LAATSTE BERICHTEN keerpunt DINSDAG 18 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HET CONFLICT AAN HET LEEUWARDER GYMNASIUM. Zoals bekend is enige tijd geleden een conflict ontstaan tussen curato ren en leraren van 't stedelijk gymna sium te Leeuwarden. Het college van curatoren, gebruik makende van zijn reglementaire bevoegdheid, had te gen het advies van de leraren in een aantal leerlingen van de vierde naar de vijfde klas bevorderd. O.a. werd een zoon van een der curatoren, die vier onvoldoenden had, alsnog bevor derd. Op een door de curatoren uit geschreven vergadering was de meer derheid der aanwezige ouders van mening, dat de curatoren moesten af treden. Naar een van de curatoren verklaarde werden de aanwezigen echter niet representatief geacht voor alle ouders. Een vijftal ouders deel de daarna per circulaire aan de ove rige ouders mee, een opinie-onder zoek te zullen instellen, om de resul taten daarvan aan het gemeentebe stuur voor te leggen. Ter zake van dit conflict delen B. en W. thans aan de raad mede, dat zij voor het vellen van een oordeel het college van curatoren, de rector en de leraren hebben verzocht schrifte lijk hun lezing te willen geven om trent de aanleiding tot, alsmede om trent het verloop van het geschil. Ge zien de inhoud van de hieromtrent bij B. en W. ingekomen rapporten en gegeven de bijzondere belangstelling, welke de raad voor deze aangelegen heid heeft, meent het college de raad te moeten voorstellen alle hierop be trekking hebbende stukken, waaron der het om prae-advies in hun han den gestelde verzoek van het genoot schap van leraren om wijziging der verordening, in handen te stellen van een commissie, bestaande uit 5 leden en een voorzitter. De wethouder van onderwijs zou als voorzitter moeten fungeren. Deze commissie zal dan de opdracht moeten ontvangen de raad nader te rapporteren. EEN DIEVEGGE MET EEN DRIE JARIG KINDJE BIJ ZICH. Sedert een jaar zwierf de 33-ja- rige C. V. met haar driejarig kind door ons land en wist door het ple gen van diverse diefstallen in haar levensonderhoud te voorzien. Zo zijn in Rotterdam vijf fietsen in be slag genomen, welke zij had gesto len. Verder heeft zij uit een pension een deken gestolen en in een café in de Oranjeboomstraat een beter jasje voor haar oude geruild. Thans is zij gearresteerd door de Rotter damse politie. Het kind, dat zij bij zich had. werd aan de zorgen van de Haagse Voogdijraad toever trouwd. Zij werd ook gezocht door de politie van Breda. Gilze-rijen, Den Haag en Amsterdam1. Woensdag HILVERSUM I 301.5 m 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.33 Oog in al. 8.00 Nieuw, en weer berichten. 8.18 Oog in al. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 „Kinderen", causerie. 10.20 Voor de vrouw. 12.00 Orgelspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 „Gesproken portretten". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor 15.20 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 „Der Obersteiger", operette. 21.35 „Mercadet", hoorspel. 22.20 Kwartet. 22.45 Populair wetenschappelijke cau serie. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 416 m. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 11.10 „Het proces Harry Lange", hoorspel. 12.00 Populaire muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Volksme lodieën. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel concert. 14.00 Koor en solisten. 13.30 Lichte muziek. 15.00 Kamermuziek gezelschap. 16.15 Voor de kinderen. 17.30 Volksmelodieën. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Dameskoor. 18.30 Voor de kinderen. 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Sport- commentaar en gramofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Concertgebouworkest en solisten. 21.35 Zang en piano. 22.00 Populaire muziek. 22.30 Vocaal kwartet. 23.00 Nieuws. TE HOGE LONEN BETAALD. De economische politierechter te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee firmanten van de N.V. Aannemers Unie Arnhem, tegen wie op 15 Augustus van dit jaar een principale hechtenisstraf van 20 dagen was geëist wegens het uitbetalen van te hoog loon aan werknemers. De officier vond een strenge be straffing van de overtreders nood zakelijk, als het gaat om de niet-na- leving van de prijsvoorschriften bij millioenenwerken, zoals hier het ge val is. De economische politierechter heeft vonnis gewezen en de beide firmanten J. M. K. uit Amsterdam e. A. de G. uit Rotterdam voor ieder der door hen begane overtre dingen tot een voorwaardelijke hechtenis van drie dagen met een proeftijd van twee jaar veroordeeld, met daarnaast een geldboete van f 100 subsidair 10 dagen. Het aantal overtredingen, dat ten laste wa? ge legd, bedroeg 20, zodat beide ver dachten in totaal dus zijn veroor deeld tot 60 dagen hechtenis voor waardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van f 2000 ieder. TOT DE DOODSTRAF VER OORDEELD. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde hedenoch tend de voortvluchtige Heinrich Boere uit Maastricht, tijdens de be zetting lid van het beruchte Kom- mando Feldmeijer, conform de eis tot de doodstraf. De veroordeelde had aan vier Sil- bertanne-acties deelgenomen en moord op verscheidene Nederlanders op zijn geweten. TWAALF JAAR GEëlST TEGEN HOLDERT Jr. De advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr. A. H. van de Veen, eiste gistermid dag na een scherp requisitoir een gevangenisstraf van twaalf jaar met ontzetting uit de rechten voor het leven tegen H. Holdert. Verdachte was in de oorlog lid van de Waffen- SS en wordt voorts er van beschul digd dat hij als directeur van het dagblad „De Telegraaf" dit blad in de geest van de zgn. „nieuwe orde" wilde doen redigeren. Voorts zou hij de administrateur van genoemd dag blad, de heer v. d. Linden, bij de Duitse instanties verraden hebben, omdat deze hem „landverrader" had geheten. Het Staatsblad bevat een Kon. Be sluit waarbij het lederwarenambacht is gebracht onder de Vestigingswet Kleinbedrijf. AMSTERDAMS KLEDINGMAGA ZIJN VEROORDEELD TOT 41000 GLD BOETE. De economische politierechter te Amsterdam, mr. Plug, heeft vandaag schriftelijk vonnis gewezen in een zaal: tégen een van de grote kle dingmagazijnen te Amsterdam. De aanklacht tegen dit magazijn hield in het ongeoorloofd doen af leveren van stoffen, kleding enz. en het afgeven van stoffen aan perso neel zonder punten. Punt één betrof het goederenverkeer tussen de af deling confectie en de afdeling han del van dezelfde firma. De verdediging had aangevoerd, dat de twee afdelingen tot één be drijf behooi'den en zij dus niet als gescheiden bedrijven moesten wor den gezien. In zijn schriftelijk vonnis betoog de de politierechter evenwel, dat beide afdelingen van verschillende instanties handels-, respectievelijk productievergunning hadden ont vangen, dat een gescheiden admini stratie werd gevoerd en beide afde lingen dus als verschillende licha men moeten worden aangemerkt. Hij beschouwde de gemaakte over tredingen als verkeerde insluipsels, niet als moedwillige fraudes. In- plaats van de geëiste boete van f 75.000 luidde zijn vonnis respectie velijk f 40.000 en f 1000.te ver vangen door 4 maanden respectieve lijk een maand hechtenis te onder gaan door de directeur van het be drijf. De gemeenteraad van Leiden is Maandagmiddag te 2 uur bijeenge roepen. Op de voordracht voor de benoe ming van een curator van het gym nasium zijn geplaatst: 1. ds. D. J. Vossers, 2. ds. J. de Wit. B. en W. stellen voor in het uit breidingsplan „Noord" een school- werktuin aan te leggen, welke be stuurd zal worden door de Ver. „School en Werktuinen." Aan de Noord- en Westzijde van het terrein zal een gevarieerde beplanting van bomen, heesters en kruiden worden aangebracht. Er zal een lesgebouw- tje worden gesticht. Op deze tuin zullen ongeveer 380 kinderen ieder een tuintje van 10 m2 kunnen be werken. De kosten van onderhoud en aanschaffing van mest, zoden enz. komen voor rekening van de ge meente. Een tuinman van de afd. Plantsoenen kan de halve dag op de schoolwerktuin werken en -het overige deel van de dag besteden aan het onderhoud van plantsoen in de omgeving. De kosten van aan leg en aanschaffen gereedschap zul len bedragen f 10.500; de exploita tie-kosten worden geraamd op f 2,750 per jaar. Voorgesteld wordt sportvelden aan te leggen in de Broek- en Si- montjespolder aan de Haarlemmer- trekvaartweg. Het plan omvat de aanleg van drie voetbalvelden, waarvan één hoofdveld en twee bij- velden. Het hoofdveld biedt plaats voor een groot aantal toeschouwei's, terwijl de ruimte tussen hoofdveld en bijvelden voor training benut kan worden. Twee velden voldoen wat de afmetingen betreft aan de eisen, gesteld door de K.N.V.B., het derde aan die, gesteld door de L.V.B. In verband met de structuur van de bodem en de grote hoogteverschillen van het terrein, zal voor de aanleg veel grondwex'k moeten worden ver richt. Bovendien is het maken van een behoorlijke terreinafscheiding nodig. Het ligt in de bedoeling om het grondwex'k te doen uitvoeren door de Ned. Heidemaatschappij met subsidie in arbeidsloon volgens de voorwaarden van de D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken). De totale aan- legkosten van de terreinen worden geraamd op f 41.500,Gerekend met een subsidie in de arbeidslonen van f 11.500.zal ten laste van de gemeente komen een bedrag van f 30.000.De kosten voor het ma- ke.i van een toegangshek, rijwiel- rekken en terreinafscheiding wor- geraamd op respectievelijk f 500. f 600.en 3.000.zodat de totale ten laste van de gemeente komende kapitaalsuitgaven f 34.100.bedra gen. Bij deze opzet is er van uitge gaan, dat het werk in de winter maanden wordt uitgevoerd, aange zien aanleg in de dx-oge periode een belangrijk hoger bedrag aan arbeids lonen zal vorderen. De in het plan opgenomen bouw van een clubhuis zal door B. en W. nader onder ogen worden gezien. Niet goedgekeurd stratenplan. In de bij Raadsbesluit van 17 Fe bruari 1949 vastgestelde suppletoire begroting van de gemeente en van het Gi'ondbedrijf, dienst 1949, No. 1, zijn onder meer opgenomen de finan ciële gevolgen van het Raadsbesluit d.d. 24 Januari 1949 tot het beschik baarstellen van 176.500.voor het bouwrijp maken van grond ten noor den van de Timorstraat in verband met de voorgenomen bouw van 68 woningen. Door Ged. Staten dezer provincie is bij schrijven van 22 Augustus 1949 verzocht de op het bouwrijp maken betrekking hebbende ramingen het zij voorlopig af te voeren, hetzij voor zoveel nodig te herzien, zulks naar aanleiding van het feit, dat bij het College van Ged. Staten enkele be zwaren bestaan tegen het ontworpen stratenplan. Aangezien een nieuw plan nog niet gereed is en in verband hiermede de verschillende nader te ramen bedra gen nog niet bekend zijn, kunnen de desbetreffende ramingen thans ge heel worden afgevoerd. Te zijner tijd zal een nieuw comptabiliteitsbesluit, waarin de herziene ramingen zijn ver werkt, ter vaststelling aan de Raad worden aangeboden. Telefoon voor raadsleden. Nu de begroting 1949, waarop een bedrag van 3000.voor verstrek king van telefoon-aansluiting aan raadsleden is opgenomen, door Ged. St. is goedgekeurd, stellen B. en W. voor een regeling vast te stellen, waax'bij de raadsleden worden ver goed: a. de kosten van een nieuwe tele foon-aansluiting; b. de abonnements kosten; c. de kosten van telefoonge sprekken tot een bedi'ag van 15. per jaar. Bovenstaande kosten kun nen uit het beschikbaar gestelde be drag van 3.000.worden bestreden. Bovendien lijkt het B. en W. gewenst, teneinde administratieve omslag te vermijden, dat de raadsleden zelf alle kosten van de telefoon-aansluiting bij voorschot betalen, doch dat zij de be taalde kosten aan de gemeente in re kening brengen op de voorgestelde voet. Voorgesteld wordt het electrici- teits-bedrijf van Zevenhuizen over te nemen en een stroomleverings-over- eenkomst aan te gaan voor de tijd van 25 jaar. Electriciteit voor de spoorwegen. De Ned. Spoorwegen hebben zich tot de gemeente gewend met het ver zoek electrische energie te willen le veren, nodig voor de voeding van een gedeelte van de electrische spoorweg RotterdamAmsterdam, alsmede van de spoorweg LeidenAlphen aan den Rijn. welke laatste geëlectrificeerd wordt. Aangezien het sluiten van de voor genomen overeenkomst met de Ned. Spoorwegen een belangrijke uitbrei ding van de afzet der Stedelijke Electriciteitsfabrieken betekent, stel len B. en W. voor tot levering over te gaan. Sedert de totstandkoming in 1939 van het reglement van de Gemeente lijke Volkscredietbank is de koop kracht van het geld aanmerkelijk ge daald. Hierdoor is de behoefte aan credieten boven 750 stex'k gestegen. Voor een vlotte afdoening der des betreffende leningsaanvragen is het nodig, dat het bedrag, hetwelk zon der speciale toestemming van B. en W. ter leen kan worden verstrekt, wordt aangepast aan de gedaalde waarde van het geld. Dit bedrag zou moeten worden gesteld op 2000. De bouw van montage-woningen aan de Lage Morsweg. Was het aanvankelijk plan aan de Lage Morsweg 74 montage-wonin gen te bouwen, door een gewijzigde groepering is het mogelijk op het zelfde terrein 80 woningen te bou wen (waaronder 15 duplex-wonin- gen). Met de bouw van deze woningen zal derhalve voor 95 gezinnen een woning worden verkregen. Deze woningen zijn, in afwijking van het oorspronkelijke plan, niet in het verlengde van de 120 in aan bouw zijnde montage woningen ont worpen. Langs de straat is tussen de beide plannen een bebouwing ge dacht, welke het straatbeeld voldoen- Dinsdag, 18 October. Eerst maar eens e'ven beginnen met een paar rectificaties. Want door de haast, waax-mee de Hutspot gisteren gekookt is, brandde het een beetje aan. Die aanbesteding van gisteren, pand Oude Varkensmarkt 32, was niet zo idioot hoog als ons bericht deed vermoeden. Fa. Th. Leenen uit Warmond schreef in voor 24.365. Dat is 200.000 minder dan wij gis teren vex-meldden. Want dat was een zetfout. En het werkverband Katholiek Amateurtoneel, Kring Rijnland, heeft als secretaresse mevr. G. KaakGie- zen, de Genestetstraat 65, Leiden. Dat hadden we gisteren al in de krant, maar het bericht was een beetje ver minkt en daarom doen we het nu nog maar eens. Men is in ernst begonnen aan de Bostelbrug bij het Kort Rapenburg. Gistermorgen werd het wegdek opge broken. De pas gelegde wissels in de trambaan werden aangesloten en de tramrails. BlauwpoortsbrugBree- straat weggehaald. Het verkeer in die richting is omgelegd over Mors singel, Morsweg, Rijnzichtbrug, Noordeinde. En voor hoe lang? Het werk is begroot op vier maanden, maar 't zal wel een half jaar worden. Er zal nog wel een maandje of twee vorstverlet bij komen. En willen de heren K.A.B.-leden er vooral aan denken dat het vanavond grote bijeenkomst is in de foyer van de onderbreekt om een eventueel storende werking van de onderling afwijkende dakhelling te voorkomen. Door het aanbrengen van een bomen rij worden de plannen nog in meer dere mate gescheiden en verkrijgt het geheel een vriendelijker aanzien. Deze montage woningen, aange duid als systeem „Montalbouw", ste delijk type, zijn naar een ontwerp van de N.V. „Montalbouw", een N.V. tot voortzetting van de bouw van de montagewoningen „William Pont". In dit type is door de opneming van een afzonderlijke keuken de woon keuken vervallen. De opdracht tot de bouw zal ook thans onderhands moe ten plaats hebben aan genoemde N.V. Volgens de door haar verstrekte opgave zullen de bouwkosten bedra gen: 15 duplexwoningen (a ƒ11.220.89) 168.313.35; 53 simplexwoningen (a ƒ9.732.80) ƒ515.838.40; 12 simplex woningen (a ƒ8.713.98) 104.567.76. Totaal 788.719.51. In afwijking van het door de N.V. ingediende plan, dient de fundering wegens de bodemgesteldheid in ge wapend beton te worden gemaakt. De totale bouwkosten worden ge- x-aamd op 877.500. Bij B. en W. is de vraag nog in overweging, of deze woningen door de gemeente zullen worden geëxploi teerd. In afwachting van de daarom trent te nemen beslissing zal de bouw voorshands van gemeentewege plaats vinden. Verwacht mag worden, dat het voor de bouw van deze woningen no dige bouwvolume zeer binnenkort aan de gemeente zal worden toege wezen. Het uitbreidingsplan-Rodenbur gerpolder. ■Voorgesteld wordt het nieuwe uit breidingsplan-Rodenburgerpolder (reeds eerder uitvoerig met kaart gepubliceerd) vast te stellen. Tegen het ontwerp zijn geen be zwaren ingebracht. Weliswaar is een aan B. en W. gericht schrijven van de N.V. Rijnlandsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goedex'en ingeko men, waarbij enige bedenkingen te gen het plan worden kenbaar ge maakt, doch als bezwaren in de zin van art. 37 van de Woningwet. De in dat schrijven aangevoerde bezwaren komen hier op neer, dat de in het ontwerp begrepen gronden van adressante .welke bij het uitbrei dingsplan van 1933 werden bestemd voor woningbouw thans voor een groot deel bestemd worden voor doeleinden van openbaar nut, zoals sport- en speelterreinen, plantsoenen en dergelijke. Het staat eenmaal vast, dat aan een uitbreidingsplan, dat pe riodiek pleegt te worden herzien, geen blijvende rechten kunnen wor den ontleend. Vanwege B. en W. zijn reeds geruime tijd geleden met de naamloze vennootschap onderhande lingen gevoerd, teneinde de desbe treffende gronden voor de gemeente te kopen, doch te dien aanzien was geen overeenstemming te verkrijgen. B. en W. zijn echter bereid, terzake opnieuw met haar in onderhandelin gen te treden. Zo nodig zal tot ont eigening van de gronden moeten worden overgegaan. de Stadsgehoorzaal? Dr. Olierook komt immers spreken. Echtgenoten en vex'loofden moeten vast niet thuis blijven. De familie die het pand Groenha- zengracht 31 bewoont, kx-eeg gister middag onverwacht bezoek van een vrachtauto, die op meer of min onvriendelijke wijze de openstaande achterklap door de vensterruit druk te. Daar kon die ruit niet eens tegen en overleed ter plaatse. Het gordijn, dat er achter hing, ging aan flarden en zelfs het servies, dat doodgemoe dereerd op een tafeltje stond te wachten op het theeuurtje, moest dit grapje duur bekopen met het sneu velen van enkele familieleden. Ondertussen gaan ze op ons dier bare station maar verder. Alsmaar afbreken. Even snel als het afbreken van de overkapping op het oude eer ste perron vordert, zo snel wordt op het vex-lengde perron de noodover- kapping opgebouwd. Ze moeten wel opschieten, want als op Zondag 30 Oct. a.s. die kruisingen in de rails op de overweg worden aangebracht, moet de trein Den HaagAmster dam over het eerste heen kunnen rij den. Bij de uitgang is nu een nieuwe lectuur-kiosk neergepoot, maar dat ding moet ook weer ophoepelen, want het zou in de weg staan. Van het plan om van betonstukken en zo een noodkoffiekamer van 2.5 bij 60 meter te bouwen op het verlengde eerste perron komt ook al niets te- WEERS VER WACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANVANKELIJK REGEN. Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Morgen overdag krachtige Zuid westelijke wind met enkele re genbuien en hier en daar tijde lijke opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. AANVARING OP DE NOORDZEE. Het 2025 ton metende Britse stoom schip „Maystone" is heden in de Noordzee, bij de Faroer-eilanden voor de kust van Northumberland, gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het 18.300 ton metende vliegdekschip „Albion". Men gelooft dat drie overlevenden van de „May stone" door het vliegdekschip wer den opgepikt. Een reddingsboot is uitgevaren om de overige overlevenden op te spo» ren. De „Maystone" had een beman ning van 23 koppen aan boord. Vol gens de kustwacht was de aanva ring „zeer erg". KORPORAAL K.N.IL. VERMOORD. De korporaal van het K.N.I.L. Wardi, die zijn recuperatie verlof te Tjipax'ia nabij Bandung doorbracht, is de vorige week door een bende van 19 man vermoord. Hij werd over rompeld en vastgebonden aan een stoel, waarna zijn keel werd doorge sneden. recht. Maar dit alles is onbelangrijk als we zien hoe het verkeer en daar gaat het tenslotte toch om bijna normaal en rustig doorgang kan vinden. Het postkantoortje is nu op het Stationsplein tex-echt gekomen. Er komt nog een overkapping ach ter voor de postzakken. Of dit nu be tekent dat de aldaar gestationeerde taxi's alweer moeten opkrassen, dur ven we niet te zeggen. Alsof dit alles, Station en Bostel- brug, nog niet genoeg is, wordt ook op de Stationsweg, vlak voor Zomer- zorg-Savoyclub, het stelletje overbo dige tramrails en wissels opgeruimd. Er komen nu kortweg drie rails met drie wissels. Dat is alles. En de R.K. E.H.B.O. „Peerkc Don kers" is gisteravond met haar eex'ste lesavond van de derde cursus begon nen. Er waren 20 nieuwe cuxsisten, wat het bestuur een prachtig mooi aantal vond om een px-ettige, niet al te grote, intieme cursus te houden. We gaan ons zo langzamerhand steeds onbevangener door het drukke stads gewoel heenwringen. Want als ex- soms eens iets zou gebeuren dan is er op slot van zaken altijd wel een Peerke Dondersman bij de hand om het zaakje weer op te knappen. Wat Stadskok eerlijk gezegd een zeer ge ruststellend idee vindt. Die Buurtverenigingen klaverjas sen maar! Gisteravond ook al weex'. Haagwegkwartier bond de strijd aan tegen Rond de Haven en won met schrik niet 55082 tegen 53426. Dan waren er nog een stel persoon lijke prijzen, die terecht kwamen bij de spelers. Mizee (Hw.), 5561, Speel (H.w.) 5529, Bronsgeest (H.w.) 5249, Jongbloed (R. d. H.) 5123, Pronk (Hw.) 5062, Kooloos (Hw.) 5021 en G. Stouten (R. d. H.) 4992. Alweer iemand van de trap geval len! Gisteravond was het de 81-jarige A. D., Da Costastraat, die dit over kwam. Hij kx-eeg een bloedende hoofdwond en de E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis, waar de wonde gehecht werd. Gister-avond vierde pater S. Booms O.F.M. op buitenkerkelijke wijze zijn gouden kloosterfeest, temidden van de Tertiarissen van de Derde Orde, die hun dix-ecteur in het St. Antonius Clubhuis een feestelijke avond be reid hadden. Wij komen hier morgen nader op terug. De heer Meykamp, Aalmarkt 4, dacht bij zichzelf: „Welja, laat die jongens van de Nat. Reserve ook eens een keertje voetballen". En hij deed hun een mooie voetbal cadeau. Nu gaan ze natuurlijk voetballen. Er waren trouwens al twee elftallen op gericht. Wie zich alsnog aanmeldt voor de Nat. Resex've, kan dat tevens doen voor de voetbal. Dat gaat in een moeite doox'. Allemaal op het Stad huis, Kamer 17, ook in de avonduren van Dinsdag en Donderdag van 68. En omdat we het gisteren zo erg lang gemaakt hebben, doet Stadskok het vandaag een beetje kalmer aan. De lezex's *zouden zich anders over eten aan Hutspot. En dat zou h'i jam mer vinden. STADSKOK. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 20) „Neen in elk geval, desnoods werd ik nacht en dag of eet een boterham minder." De werkster kwam en Gaby voel de zich werkelijk verlicht, want het werk viel haar zwaarder, dan ze wilde bekennen. Nu 't najaar met zijn regenbuien hem binnenshuis hield schreef Mark ijverig en dikwijls verzocht hij Gaby voor hem te speien omdat het werk dan beter wilde vlotten. Op een middag verscheen onver wacht Rob. Vrolijk en ongedwongen als altijd,, vertelde "hij allerlei nieuws van de club, bewonderde 't gezeliig interieur en keek met voldoening naar zijn zuster, die er zo blij tevre den uitzag, maar vooral trof hem de erandering ten gunste bij Mark. „Wat een puike schrijfmachine heb jij," prees Rob en wees op Remming- ton. „Helaas niet de mijne, verklaarde Mark. We hebben hem een maand moeten huren omdat er haastwerk was. 't scheelt een stuk als Gaby typt, terwijl ik dicteer. „Nu misschien kan ik jullie dan plezier doen met de oude, die ik vroe ger voor de club gebruikte." Mark nam het voorstel dankbaar aan. „Vindt je 't geen uitkomst vrouwtje Nu benoem ik je hierbij tot m'n pri vé secretaresse." „Buitengewoon vereerd, jonge man als je maar bedenkt dat 't huishouden vaak enige eisen stelt." „En een prima huishoudstex'tje is t verzekerde hij Rob, dat zul je aan ta fel ondervinden." Nog vol van de prettige indruk in Bussum opgedaan kwam Rob met de laatste trein thuis. „Viel 't niet mee?" vroeg z'n moe der die opgebleven was. „Buitengewoon, 'k geloof, dat we Mark heel slecht beoordeeld hebben Als u gezien had hoe smaakvol alles is ingericht, al is 'het dan eenvoudig en ze zien er allebei zo stralend ge lukkig uit. U moet beslist zelf eens gaan." „Voorlopig niet, dat zou de ideale sfeer maar verstoren," en met een spottend lachje Tante Loek past beter in dat milieu". „Nu die zal er de eerste tijd niet komen, ze hadden juist een kaart ontvangen van de Warsage's uit Al giers. Tom is ook mee." Bij zich zelf dacht hij spijtig: moeder is jaloers. XII Mark liep door de koude winter morgen. De grond was hard van de voi'st en de takken waren met 'n laag je ij zei bedekt. Na het grote nieuws, dat Gaby hem op de terugweg uit de nachtmis had verteld, gevoelde hij behoefte alleen te zijn. Een kind van Gaby en hem. De nieuwe verant woordelijkheid versterkte in hoge mate z'n gevoel van eigenwaarde. Tot nu toe was hij geslaagd. De bly- de gebeurtenis die hen wachtte zou de vervulling zijn van hun beider liefste wens. Natuurlijk bracht het ook zorgen mee. Als het hem nu eens lukken wilde een goed vervolg op „De eenzame" te schrijven. Ver schillende malen was hij al met een schema begonnen, doch telkens had hij 't verscheurd, omdat het hem niet voldeed. Voorlopig moet hij zich maar tot losse schetsen bepalen, wie weet kreeg hij niet onverwacht de juiste inspiratie. Gaby constateerde met blijdschap hoe Mark de komende weken elke middag trouw over z'n blanco vellen gebogen zat. Ze vroeg niets, bang hem te storen. „Nu moet je eens zien, vrouwtje of 't je bevalt," zei hij op een avond en lei haar een blad voor. „Spel het eens even." Teleurgesteld staarde ze naar het blad muziek, als of ze t niet begreep. Al haar zelfbeheer sing had ze nodig om een afkeurend „moet je daar nu je tijd aan ver knoeien", te bedwingen. Mark keek evenwel zo triomfantelijk en onte genzeggelijk was 't een alleraardigst wiegeliedje zowel tekst als begelei ding betrof. Toen ze het een paar maal zacht geneuried had en Mark z'n viool haalde was ze haar teleur stelling vergeten. Zou ze hem deze maanden wel iets kwalijk nemen? Met hoeveel tedere zorg omringde hij haar, ontwierp plannen voor 't wiegje dat hij zelf wilde maken en een waar kunststuk moest worden. Tegen het voorjaar ontwaakte in Mark weer het verlangen naar bui ten en gebeurde het, dat 'hij er hele dagen op uittrok; een enkele maal ook 's avonds laat voor een maan- wandeling of om nachtegalen te ho ren. Gaby trachtte nooit hem hier van tegen te honden en kwam nij moe en hongerig thuis, dan wachtte ze hem altijd met een of andere ver rassing. „Je moest allang slapen", hoorde hij soms, maar de toon van zijn stem en meer nog de warme bl'k in z'n ogen toonde hij hoe lief 'm die kleine attenties wai'en. Toch werkte hij bij tussenpozen hard en Gaby typ te ijverig de vellen over, die hij haar met trots voorlegde. Soms vergezelde ze hem op z'n wandelingen, ofschoon ze zich niet te veel mocht vermoeien. Eind Juli, op de feestdag van St. Anna werd hun dochtertje geboren en ter ere daarvan Marie-Anne ge noemd. Het was de eerste maal dat Madeleine hen bezocht. Ze zou op Gaby's verzoek met Rob het klein tje ten doop houden. Onmiddellijk trof Madeleine de grote verandering bij haar dochter. Er scheel* niets meer ovei'gebleven, van de strakke terughoudendheid die haar zo menigmaal geërgerd had. Een diepe innige blijdschap straalde haar uit Gaby's blik tegen en ook Mark, al vond ze hem belachelijk overdreven (waarom een overvloed van de duurste bloemen, als je 't geld zo goed gebruiken kan) scheen de gelukkigste vader ter we reld. „Zijn ze in hun eenvoud niet te be nijden, moeder," zei Rob op de terug reis. Ze haalde de schouders op. ,,'t Zal nog moeten blijken; Ze staan pas aan 't begin. Op de duur kan je van liefde alleen niet leven." Hij zweeg maar dacht bij zich zelf: zonder dat is al het overige waarde loos. Wonderlijk dat we nu met z'n drie ën zijn zei Mark, de eerste dag dat Gaby weer bij hem in de huiskamer zat. „Je moet haar alleen niet zover uit de buurt zetten. Die verpleegsters hebben altijd wat anders. Hoe kun je nu weten of zo'n kind je nodig heeft." Gaby lachte. „Mark je bent een schat, maar ba by's hebben op de duur rust nodig en we kunnen haar ten alle tijde horen, als ze huilt." Mark schikte zich noodgedwon gen maar dikwijls wanneer hij in de tuin zat te schrijven, terwijl Marjan- neke in de kamer lag, bezweek hij voor de verleiding haar bij 't minste geluid in z'n armen te nemen. „Heus je verwent haar," waar schuwde Gaby, toen ze hem voor de zoveelste maal op dit euvel betrapte, laat ze gerust huilen, als je weet, dat alles in orde is." „Je bent een harde moeder," zei hij, maar dadelijk had hij spijt van zijn woorden, want ofschoon z'n pla- Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2