Grote belangstelling voor de fancy-fair Reeds 12.000 bezoekers Leiden en het vraagstuk van de studenten-arbeidsbemiddeling BOEKEN NIEUWS HALLO! Verzamelloonstaten VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 A.M.A.-MISSIETENTOON STELLING ALS DE NIEUWSGIERIGE bezoe ker van de grote A.M.A.-Missieten- toonstelling alles heeft gezien en gehoord, eerst bij de veertien stands van de missionarissen, dan bij de Pau selijke Missiegenootschappen en ten slotte bij de „bijwerken", dan is voor hem het programma nog niet ten einde- Daarbij denken we nog niet eens aan de talrijke ontmoetingen die hij heeft met loten aanbiedende da mes. Want er is nog iets anders in de Stadsgehoorzaal en daarvoor moet hij de trappen op naar de eerste verdieping waar in de foyer een gro te fancy-fair is ingericht, die hem ongetwijfeld evenveel zal interesse ren als de tentoonstelling beneden. H.R.; 3e pr. Fia Nederpelt, R.K. Meisjesschool, Lipse; 4e pr. Annie van Diemen, R.K. Meisjesschool, Noord- wijk; 5e pr. Francien v. d. Kraan, Mariaschool, Haarl.str. 32, Leiden; 6e pr. H. v. d. Voort, R.K. Opleideings- school St. Antonius, Sassenheim. Afd. V.G.L.O.-scholen: le pr. Gree Bruines, V.G.L.O.-school voor meis jes, v d. Werfstr. Leiden; 2e pr. Rietje Nooy, Huize „Duinzicht", Oegstgeest; 3e pr. Lida Schoonder- woerd, R.K. school. Groenendijk Ha- zerswoude; 4e pr. Corry van de^wet, St. Agathaschool, Lisse. Afd. U.L.O. en R.K. H.B.S. (1ste klas): le pr. Toos Fleur, R.K. U.L.O.- school Haarlemmerstraat 30. Leiden; 2e pr. M. Veygen, Kath. H.B.S. voor meisjes, Oude Vest 193, Leiden. Hogere klassen U.L.O. en R.K. H.B.S.: le pr. L. Stijgers, R.K. U.L.O.- school St. Barbara, Levendaal 5, Lei- Over die tentoonstelling zelf kan overigens nog medegedeeld worden dat de 10.000ste bezoeker (ster) gis termiddag de Stadsgehoorzaal betrad. Het was mej. Rie Kraan uit Oude- Wetering, die van het hoofd-comité een grote taart in ontvangst mocht nemen. De belangstelling is inderdaad groot. Gisteren passeerden 2700 per sonen de controle, zodat het totaal cijfer thans ruim 12.000 is. Wie eenmaal op de fancy-fair be landt, is overgeleverd aan een stel enthousiaste jongelui en ook enkele oudere dames en heren, die allemaal tezamen het lawaai van enkele hon derden mensen trachten te overstem men, door zo hard mogelijk te roe pen dat iedereen beslist bij hun stand moet komen, om een mooie prijs te winnen of om vast en zeker succes te behalen. Het is er een bonte kermis waar men van alles kan beleven. Iedereen kan er terecht. Wie wil buksschieten kan er z'n hart ophalen en wie daar bij z'n eigen foto wil maken, wordt ook geholpen. Anderen doen het wat kalmer aan en beperken zich tot vissen in een grote vijver, grabbelen in een ton, touwtrekken of kurken- steken. Weer anderen voelen meer voor een wedstrijd. Zij kunnen luchtbal lonnen oppompen of een jeep race rijden. Maar de meesten gaan naar „Japie" die aan het grote rad van avontuur draait en zo maar de mooi ste prijzen cadeau doet. Die prijzen zijn een vermelding apart waard. Prachtige wollen dekens, autopeds op luchtbanden, sleeën, kippen, enz. enz. Zó is er voor iedereen iets te doen. Het is er een gezellige „pan", waar de bezoeker een prettig uurtje kan doorbrengen. En als hij dan na af loop constateert dat z'n portemon- naie er niet dikker op geworden is, dan neemt hij dat graag op de koop toe. Want tenslotte zijn alle baten voor de Missie-actie en de mensen, die deze tentoonstelling bezoeken, tonen daarmede reeds aan, dat ze voor de Missie wel iets over heb ben. Vooral als ze hun geld op zo'n smakelijke wijze als in deze fancy- fair kunnen offeren! Velen vragen zich tevergeefs af wat die star)d op het podium in de foyer betekent. Dit is een stand van de K.R.O. /.Zonnebloem", de titel van het radio-ziekenuurtje. Ver schillende malen is tijdens deze uit zendingen gesproken over de A.M.A. en werden de mensen in heel het land aangespoord poppen te maken voor de tentoonstelling. Deze pop pen zijn op deze stand te- zien. UITSLAG OPSTELLENWEDSTRIJD Afd. B.L.O.-scholen: Mientje Ver meulen, St. Lidwinaschool, Zoeterw. Singel 34, Leiden. Afd. L.O.-scholen: le prijs Anneke de Boer, R.K. school Groenendijk, Hazerswoude; 2e pr. Tonny Klein, R.K. Jongensschool Os- en Paarden- laan 2, Leiden; 3e pr. Nico van de Berg, „De Voorzienigheid", Noordwij- kerhout; 4e pr. Julia Hoogenboom, R.K. Meisjesschool Roelof arendsveen; 5e pr. Annie Veenboer, R.K. Par.- school. Zevenhoven; 6e pr. Elly Kna- ven, St. Agathaschool, Lisse. 6e klas: le pr. A. van Tol, R.K. Par.school, Zevenhoven; 2e pr. Gini van Diemen, R.K.Schoöl.Zoeterwoude den; 2e pr. Tonny van Zandwijk, R.K. Meisjes H.B.S., Leiden. UITSLAG TEKENWEDSTRIJD. Afd. B.L.O.-scholen: Ton Kienjet, „Pancratiusschool", Pelikaanstraat 20, Leiden. Afd. L.O.-scholen, 4e klas: le prijs Bernadette van Dam, R.K. Meisjes school, Noordwijk; 2e pr. Lyda van Steen, St. Annaschool, Wassenaar; 3e pr. Toosje de Haas, „De Voorzienig heid", Hogewoerd Leiden; 4e pr. Jos. Vis, Mariaschool, Oegstgeest; 5e pr. Ria Broekhuizen, R.K. Meisjesschool Rijndijk, Hazerswoude. 5e klas: le pr. Adriana Koot, R.K. Meisjesschool Rijndijk, Hazerswoude; 2e pr. Noortje van Ülden, „De Voor zienigheid", Hogewoerd, Leiden3e pr. Corry v. d. Hoorn, R.K. Meisjes school, Roelof aren ds veen; 4e pr. Cor- rie Bak, „De Voorzienigheid", Noord- wijkerhout; 5e pr. Lida van Klink, R.K. Meisjesschool, Roelof arends veen. 6e klas: le pr. Ali Hakkaart, „De Voorzienigheid", Hogewoerd, Leiden; 2e pr. Lies l'Ami, R.K. Meisjesschool, Roelof arendsveen; 3e pr. Rietje Oost- dam, R.K. Meisjesschool, Noordwijk; 4e pr. M. Hart Nibbrig, Mariaschool Haarl.str. 32, Leiden; 5e pr. Co Schijf, R.K. school Hoge Rijndijk, Zoeterwoude. Afd. V.G.L.O.-, U.L.O.- en H.B.S.- scholen: le pr. Coks. Stikvoort, R.K. Meisjes H.B.S. Oude Vest. Leiden;2e pr. Chr. v. d. Poel, R.K. school, Oud- Ade; 3e pr. Wim van de Veer, R.K. V.G.L.O.-school, Pelikaanstr. 30, Lei den. De prijzen zullen aan de scholen worden toegezonden. (Van onze bijzondere medewerker) „Schrijf nu eens niet in de krant, dat het instituut van de arbeidsbe middeling voor studenten zo aan trekkelijk is. Want heus, dat is het niet". Met deze woorden ontving ons prof. dr. G. C. Heringa, een maatschappelijk voelend man, die het probleem van de werkstudenten scherp heeft gesteld. Werkstudenten, zo zei de Amster damse hoogleraar, zijn studenten, die naast hun studie terwille van le vensonderhoud of studiekosten be paald werk moeten verrichten. Het zijn jonge mensen, die leven aan de rand van het tekort, want daar zijn er, die met onvoldoende geld middelen niet alleen moeten stude ren, doch tevens in hun levensonder houd moeten voorzien. Het werkstudent-zijn biedt onge twijfeld enkele voordelen: de ener gie wordt opgevoerd, men leert de levensomstandigheden kennen en een juiste besteding van het geld. Maar de nadelen zijn groter; minder verdieping in de studie, het afleg gen van examens onder psychische spanning. Met recht heeft prof. Heringa ons gewezen op de gemeenschapsplicht tot bescherming van de jonge men sen, die als werkstudenten moeten zien klaar te komen. Die plicht zal duurzaam moeten zijn, want het gaat hier niet om een conjunctuur maar om een structuur verschijnsel. Het Studenten-werkbureau. Het Studenten-werkbureau te Lei den (zitting houdend in het Pryta- neum, Rapenburg 34, tel. 23905), op gericht onmiddellijk na de bevrij ding, kon in dit cursusjaar, mede door reclame-acties en persoonlijke bezoeken 185 werkgelegenheden voor werkzoekende studenten ver werven. Het aantal ingeschrevenen gedurende 19481949 bedroeg 57 vrouwelijke en 72 mannelijke stu denten. In het algemeen kon aan het aan bod voldaan worden, aan de behoef te der werkzoekende studenten ech ter geenszins. Van de eerder ver melde 185 werkgelegenheden was slechts ongeveer 20 procent van een tijdsduur langer dan twee maanden. Het merendeel der werkgelegenhe den gold slechts voor een enkele middag of avond. Een moeilijk punt in de bemiddeling bleef het feit, dat de voorkeur der werkzoekende sterk uitgaat naar bijlessen en administra tief werk, terwijl dergelijk werk in verhouding slechts weinig wordt aangeboden. Als een gelukkige om standigheid kan aangemerkt wor den, dat sommige ingeschevenen ook buiten de bemiddeling van het bu reau om werkgelegenheid vonden. In 30 van de 184 vacatures kon niet bemiddeld worden. Redenen hiervoor waren: De exclusiviteit van de betrekkingen of een tekorte be- middelingstijd, terwijl vele full-time jobs waren, van zeer lange duur, die tijdens de studietijd niet bezet kon den worden. Enkele aanbiedingen werden doorgestuurd naar zuster- bureaux in andere Universiteitsste den, die beter aan dergelijke vragen konden voldoen. Door de sluiting van het bureau (15 Juli15 Septem ber) en de uitstedigheid van vele studenten gedurende een langer tijdsverloop kon op enkele aanbie dingen tijdens die periode niet wor den ingegaan. Veel zorg is besteed aan het be middelen van werk in vacantietijd, speciaal wat betreft de maanden Ju li en Augustus. Daar echter de bemiddeling van het Studentenwerkbureau, op welke vele studenten zijn aangewezen door de hoge studiekosten (collegegelden, boeken, studiematerialen, etc.), nog steeds niet in de eerste behoefte de zer studenten kan voorzien, wil het bureau ook aanbiedingen uit Den Haag ontvangen. Vele bij het bureau ingeschreven studenten zijn immers woonachtig in de residentie, werk te verrichten in hun woonplaats zou zeer welkom zijn. Leiden behoorde tot de eerste Universiteiten, die na de bevrijding zich voor de werkstudenten ging inspannen. Men heeft zelfs 'n Sin terklaas kunnen leveren! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands recht: de dames C. A. Kluyver te Leiden; W. J. van Imhoff te Overschie; E. M. Fischer te Utrecht; A. Adama van Schelte- ma te Den Haag; E. E. Goemans te Leiden en M. M. M. Schoenmakers te Haarlem en de heren J. Z. Pee- ters te Rotterdam; H, J. M. Berssen- brugge te Haarlem en J. L. Ver- steegh te Delft. KATHOLIEKE AMBACHTSCHOOL EN P. v. d. A. Zoals men weet, heeft onlangs de gemeenteraad op voorstel van B. en W. zijn medewerking verleend inza ke de oprichting van een Katholieke Ambachtsschool. Met de „rechterzij de" stemde voor de twee wethouders van de P. v. d. A. (van wie wethou der v. Schaik het voorstel van B. en W. op uitstekende wijze had verde digd) en slechts twee andere Raads leden van de P. v. d. A. Over deze kwestie is blijkbaar in de afdeling van de P. v. d. A. Leiden een uitgebreide discussie gevoerd. Het „Vrije Volk" geeft er het vol gende summiere en niet heel duide lijke verslag van. Over de kwestie van de am bachtsschool is een uitgebreide discussie gevoerd. Deze kwestie was al voor de verkiezingen van de wethouders in kannen en kruiken. Motieven voor kwade veronder stellingen zijn niet aanwezig. Zou er sprake van koehandel zijn ge weest, dan zou de fractie als één blok opgetreden zijn, maar op prak tische gronden heeft een gedeelte tegengestemd. Het is een feit, dat er geen sprake is geweest van „koehandel". Er is naar ons uit de beste bron is verze kerd tussen de fractie der K.V.P. en die der P. v. d. A. geen woord, schriftelijk of mondeling, gewisseld, dat daarop ook maar enigszins zou kunnen wijzen. Ook in katholieke kring is een dergelijke totaal on juiste veronstelling wel 'ns geuit. Wat de „practische gronden" zijn geweest, waarom de overgrote meer derheid der P. v. d. A. tegenstemde wordt in het verslag van het „Vrije Volk" niet meegedeeld, zodat wij daaromtrent slechts veronderstellin gen kunnen maken. „MARIANDEL AUS WIEN'. Gisteravond was de „Residentie Operette'' voor de eerste maal in het nieuwe seizoen de gast van de operet te-liefhebbers, die in de Schouwburg genoten hebben van een geslaagde opvoering van „Mariandel aus Wien". Zoals dat in Weense operettes ge bruikelijk is, staat de liefde op het eerste plan. Mariandel, de ziel van het restaurant „Zum Canari", is ver liefd op haar jonge meester. Deze nogal losbollige heer heeft echter an dere zaken aan zijn hoofd, maar ge- lukxig is Mariandel niet zo gauw uit het veld geslagen en met de nodi ge listen weet zij tenslotte haar doel te bereiken. Tenslotte, goed te ver staan, want om haar geliefde de ogen te openen, is 'n heel regiment schat rijke en berooide graven en baronnen nodig. Ja, zelfs de aartshertog komt er aan te pas. Wij zullen over de inhoud van de ze operette niet verder uitweiden. Vanavond bent u in de gelegenheid, om zelf de tweede voorstelling te gaan zien. Het is een charmante geschiedenis, waarin de hoofdrol op sublieme wij ze vertolkt wordt door Friedl Dotza. Haar tegenspeler Wouter Canoy, heeft een zeer goede stem maar schiet als acteur enigszins te kort. Bert van Dongen en Hea Sury spelen de graaf en gravin met een élan, dat men niet groter kan wensen, terwijl Gerard Müller een genoeglijke aartshertog weet te creëren. Natuurlijk is er ook in deze ope rette een bijzondere plaats inge ruimd voor de vrolijke noot. Claire Clairy en Rob Milton zijn hiervoor de aangewezen personen en dat zij hun taak verstaan, bleek wel vol doende uit de ovaties, die zij in ont vangst mochten nemen. Ook voor de prestaties van de an dere medewerkenden en het orkest o.l.v. Herman Woudstra, hebben wij alle waardering. Het was, zoals wij reeds opmerkten, een goed geslaag de avond. Zuster Bertranda. Zoals giste ren in ons blad vermeld, viert zuster Bertranda in het R.K. Weeshuis aan de St, Jacobsgracht morgen haar gouden feest. Wij herinneren er nog even aan, dat de gelegenheid om de gouden jubilaresse te feliciteren wordt gegeven van half een tot een. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. In verband met het dreigend ge vaar van binnenkomen van deze ern stige ziekte in ons land is herinen ting thans uiterst gewenst, terwijl kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar allen dienen te worden gevac cineerd Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatrië- renden, die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetting bloot stellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie. In het algemeen is het gewenst, dat de vaccinatie geschiedt door de huisarts, zeker wanneer het betreft de eerste inenting. Voor zover men zich niet door de huisarts laat vaccineren of revac- cineren, zal op YVoensdag, 19 October 1949 van 14.30 tot 15.30 uur en voor hen, die overdag verhinderd zijn. op Vrijdag 21 October 1949 van 19.00 20.00 uur, in het gebouw van de G-G. G.D., Nieuwe Mare 13a. kosteloos gelegenheid worden gegeven tot: a. inenting van kinderen beneden de 2 jaar; b. herinenting (d. w. z. opnieuw inenten van hen .die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere personen (kinderen en volwassenen). Trouwboekje en stamkaart mee brengen. 2882 Leiden, 14 October 1949. De Directeur van de G.G. G.D. C. R- ZIJERVELD. KATH. BOUWVAKARBEIDERS- BOND. De Leidse R.K. Bouwvakarbeiders hielden 12 October jl. een- propagan- da-filmavond in gebouw „Prediker". Voorz. A. J. Cambier heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de g. a. pater Engering, pater Sassen van Ysselt, de district- bestuurder H. Werkhoven, de K.A.B. Symphonie en de heer de Kruif, K.A.B-bestuurder. Na het zingen van het strijdlied, hield pater Enge ring een korte propagandarede. Spr. zei: als je 's avonds de courant na kijkt, schrik je als je leest wat er in de wereld omgaat. We hebben twee vijanden: het liberalisme en het communisme. Spr. toont aan de toe standen van vroeger en nu en de sociale veranderingen, welke langs organisatorische weg tot stand zijn gekomen. Laat deze niet afnemen, noch door liberaal, noch door com munist. Spr. geeft als voorbeeld de wilde staking bij de Firma Zaalberg. Moet er een grote neutrale bond komen? vraagt spr. Neen, wij Ka tholieken hebben recht on een sterke katholieke organisatie. Spr. spoorde daarom alle aanwezigen aan: maak in deze maand October voor uw or ganisatie propaganda, breng uw be stuur adressen van on- of verkeerd georganiseerde bouwvakarbeiders, kom zoveel mogelijk ter vergade ring. Hierna sprak de districtbestuurder H. Werkhoven een kort woord. Hij vestigde de aandacht op hetgeen de ze week in „Herstel" is geschreven over machtsmisbruik, een waarschu wing van Z.H. de Paus. Spr. wijst op het kunnen van de georganiseerde arbeiders, door instellingen als Con cordia, Centrale Volksbank, Herwon nen Levenskracht enz.: de houding van de R. K. Vakbond voor en na de oorlog, de komst vtn de P.B.O. Spr. sluit zich aan bij de woorden van pater Engering over propaganda en vergaderingbezoek en besluit met de leuze- we hebben 42000 leden, dit jaar de 50.000 vol. Hierna was de beurt aan pater Sassen van Ysselt, welke de verzorging van de film op zich had genomen. De iilm ,.de Vissersjongen" werd ónder grote be langstelling afgedraaid. Alle aanwe zigen genoten van deze mooie ge luidsfilm. De thuisblijvers hebben werkelijk iets moois gemist. Het ge heel werd opgeluisterd door de K.A.B Svmphonie o. 1. van de heer Jan Gor dijn. (Publicaties van Idil). Aschner, Bernard, Dr. De kunst van het genezen. Vert. uit h. Engels (The art of the healer) dr Dr. Mr. W. Schuurmans Stekhoven III. Pleidooi voor minder gespeciali seerde geneeskunst. In handen van leken levert een geschrift als dit al léén maar gevaar op. Blankers, Jan, en Aad van Leeu wen. Fanny. De geschiedenis van vier gouden medailles. Geill. met foto's 's-Graveland, De Drie hoek, (Konings Pyramide). V. Gelukkig geen sportverdwazing, maar een les in nederigheid en een schets van moeizame strijd naar verdiende overwinning. Burlingharrr, Dorothy, en Anna Freud. Kinderen zonder eigen thuis. Over de voor- en nadelen van Kinderhuizen. Vert. uit het En gels (Infants without families) door A. M. P. van der Waelst-Kirberger A'dam, Sdheltema Holkema. IV Groot aantal observaties met be schouwing betreffende kinderen van 010 jaar. Van betekenis voor op voeders in internaten. Churchill, Winston. Memoires over de tweede Wereldoorlog. 3e Deel: Ons schoonste uur. Frankrijks val. Alleen. Vert. uit h. Engels. Ge ill. met 16 blz. foto's 6 blz. krtn fig. frontispice - A'dam; Brus sel, Elsevier. V. Dit zeer omvangrijke derde deel begint dan met de eigenlijke oor logsgebeurtenissen. Een sterk boek waarin Churchill ook als stilist op volle kracht is. Fogazzaro. De kleine wereld. Vert. uit h. Italiaans (II piccolo mondo antico) dr Carla Simons. Ge ill. met houtsneden A'dam; Ant werpen, Contact. (De Onsterfelij- ken). III. 't Italië van de vorige eeuw vormt de achtergrond van het hier met meesterhand beschreven familie conflict der Maironi's. Homerus. Ilias en Odyssee. Een keuze van fragmenten, metrisch vertaald van verbindende tekst voor zien door W. E. J. Kuiper. Geill. met teken, dr Willem van den Berg Haarlem, De Spaarnestad. (Klassie ke Bibliotheek I). IV. Deze vertalingen zijn meesterlijk. De nieuwe serie van 12 delen is be doeld voor ontwikkelde leken zon der gym-opleiding. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Hier is DE WOLF en die geeft het weer CADEAU!!! Extra mooie roodkokende stoofperen iy2kg. 25 ct. De mooiste Maagdeperen, rijp 2 kg.35ct. Nora pato's de fijnste handperen 2 kg. 35 ct. Ex-ra mooi goudgele Goudreinetten geplukt 2 kg. 55 ct. De mooiste Sterappels 2)4 kg. 50 ct. Wij hebben nog extra mooie Coks Orange de handappel voor de kepners 2 kg.55 ct. Zoete Bloemé's, voor hand èh stoof 2 kg. 35 ct. Zoete druiven „De roem van 't Westland" 1 kg. 75 ct. VERDER ALLE SOORTEN GROENTE TEGEN CONCURERENDE PRIJZEN. Mevrouw voor betere kwaliteiten en minder geld DE FIRMA DE WOLF UW ADRES. 2866 Standplaats Zaterdag op de Markt tegenover Hasselman en Pander. gedrukt. 10 cent 12 ct. per stuk Verkrijgbaar N.V.De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32-34 Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: J. G. HOOGDUIN Oegstgeesterweg 50. De grote FANCY-FAIR is uitsluitend ten bate van de Missie-actie TKLPBOON 21100

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3