Slim Eén toporgaan in de P.B.O. voor de gehele middenstand 20 TARIEFSVERLAGING L EI D S E M HUTSPOT VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DE BESTUURSVOERING OP JAVA De correspondent van Aneta te Surabaja heeft uit betrouwbare bron vernomen, dat van de gehele uitvoering van het Nederlandse plan voor de bestuursvoering op Java niet veel zal terecht komen. Wel zullen enige onderdelen, in het bij zonder Midden-Java betreffend, ten uitvoer worden gelegd, maar met betrekking tot de Negara's zullen waarschijnlijk geen resultaten wor den bereikt, althans niet voor wat Oost-Java betreft. De Republiek wenst ten aanzien van de Negara's geen „hands-off'-politiek te volgen, terwijl er bij de andere partij geen bereidheid bestaat om de republi keinse voorstellen, die een ernstige aantasting van de autonomie der Negara's inhouden, te aanvaarden. OVERLEG OVER DE TOESTAND IN OOST-JAVA. Hedenmorgen heeft een onderhoud plaats gehad tussen de H.V.K., de heer Lovink, en de sultan van Djokja. Uit Djokja meldt de correspondent van Aneta dat daar Donderdagmor gen een vergadering heeft plaats gehad van het republikeinse kabi net, onder leiding van de sultan van Djokja, waarin het voornaamste punt van bespreking de toestand in Oost-Java was. Zowel in politieke als in regeringskringen werd tegen over Aneta de situatie in Oost-Java critiek genoemd. De erkenning van Berlijn als twaalfde Duitse staat Voorlopig slechts de facto „De vestiging te Berlijn van de partementen der Federale Duitse re gering van Bonn is reeds lang in voorbereiding en werd dus volstrekt niet beïnvloed door de oprichting van de Oost-Duitse satellietstaat", aldus verklaarde de minister voor de Duit se Eenheid Jakob Kaiser in een vraaggesprek. De minister wees er echter op, dat de West-Duitse rege ring nog maar amper drie weken in functie is, zodat zij nog onmogelijk al haar plannen heeft kunnen uitwer ken. Gevraagd naar de mogelijkheid, of de vorming van de nieuwe Oost- staat weer ongedaan zou kunnen worden gemaakt antwoordde de mi nister, dat dit uiteraard niet in de lijn van de Federale Duitse Regering ligt, maar de taak zou moeten zijn van de regering der Sovjet-Unie. Over de plannen tot opneming van Berlijn als twaalfde staat in het ver band der Federale Duitse Republiek verklaarde minister Kaiser, dat het voorlopig het doel der Duitse poli tiek zou moeten zijn, de erkenning van Berlijn als twaalfde Duitse staat zo veel mogelijk voor te bereiden; dan zal, zo merkte Jakob Kaiser op, de erkenning „de jure" later wel van zelf volgen. Op het ogenblik be staat er immers maar weinig kans, dat de Westelijke mogendheden Berlijn als zodanig .,de jure" zullen erkennen. De redenen hiervoor lig gen op het gebied van de internatio nale politiek. Minister Kaiser ein digde: „Voor ons Duitsers blijft zulks wel diep te betreuren; maar wij die nen er toch begrip voor te hebben". OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN TERUGGESTUURD. Vijftien Duitsers uit de Sowjet- zóne, die met een lekke vissersboot naar Zweden waren overgestoken, moesten gisteravond weer zee kie zen naar hun vaderland, omdat zij niet in Zweden konden worden toe gelaten. De Duitsers, onder wie vrouwen en kinderen, konden de immigratie autoriteiten niet overtuigen, dat zij politieke vluchtelingen waren. Ring- blom, de functionaris die met hun uit wijzing was belast, verklaarde: „Dit is een alleronplezierigste taak. Ik voel mij als een beul, want hun boot is verre van zeewaardig." Volgens een woordvoerder van de vreemdelingencommissie heeft Zwe den zijn immigratiebepalingen- moe ten herzien, omdat de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland het karakter van een massa-immigratie scheen te krijgen. Veel van de Duitsers, die hier lan den, aldus de woordvoerder, zijn in het geheel geen politieke vluchtelin gen, doch winkeliers, boeren en za kenlieden, die hopen in Zweden een beter leven te kunnen vinden dan in hun eigen land. Het hoge volksgerechtshof te Boe dapest heeft heden verworpen het beroep van de voormalige minister van buitenlandse zaken Rajk en zijn vijf medeveroordeelden. Drie hunner, onder wie Rajk, zul len terechtgesteld worden, tenzij het regeringspresidium het beroep tot clementie inwilligt, dat onmiddellijk na het proces is ingediend. SHIRLEY'S EERSTE ECHTSCHEIDING U kent Shirley Temple natuurlijk. Het best herinnerd u zich dat klei ne meisje op de film met haar pijpe- krullen, dat met een lief kinder stemmetje zulke leuke wijsjes zong. Kleine meisjes worden echter groot. En nu is Shirley een echte filmster. Zij is reeds aan haar eerste scheiding toe. Het werd ook wel tijd, want wai is een filmster zonder een serie echtscheidingen? En Shirley moest haast maken, want zij wordt al oud. Zij is reeds 21 jaar. Gisteren is de echtscheiding Hollywood uitgesproken. De middenstand en de fiscus In de morgenuren van de tweede Van den Heuvel, mr. Bachg en de dag van het Katholiek Midden standscongres te Rotterdam hield de heer J. J. Schras, adjunct-directeur van de Nederlandse Middenstands- bank, een uitvoerige beschouwing over de huidige financieringspositie van de middenstand. Een levendige discussie volgde op deze'inleiding. Debaters merkten op, dat h.i. de middenstand in de hoek zit, waar de klappen vallen. De om zetbelasting ligt velen te zwaar. De belasting moet niet geheven worden- van de bedrijven, maar bij de bron worden opgelegd. Onjuist wordt ge acht, dat de N.V.-vorm de midden stander niet zou passen. De onderne mingsbelasting werd door een der sprekers onrechtvaardig geacht, om dat ze beschouwd kan worden als een tweede inkomstenbelasting. Belasting moet worden uitgesmeerd over ge heel het volk en niet worden gelegd op een bepaalde groep. De inleider lichtte nog nader toe, it z.i. de grote bedrijven met de N.V.-vorm meer in staat zijn tot zelf financiering dan de middenstand. Uit de historische ontwikkeling is geble ken, dat de N.V.-vorm tot allerlei misstanden aanleiding kan geven. Het persoonlijk karakter van de midden- standsbedrijven eist, dat de juridi sche vorm daar enigermate mee in overeenstemming is. Wat de omzet belasting betreft, inderdaad zou vol gens inleider heffing bij de bron, zo- vroeger, in belangrijke mate een oplossing voor de moeilijkheden bie den. Buiten de agenda om kreeg het Tweede Kamerlid en lid van de vaste commissie voor de belastingen, dr. A. M. Lucas het woord. Hij drong er o.m. op aan om. als er in de toekomst kwesties rijzen, niet na te laten de belastingcommissie de nodige gege vens te verschaffen. Men moet niet wachten met critiek tot de wetsont werpen er eenmaal zijn. Er moet in de betrokken commissie dikwijls met een accoord genoegen worden geno men. De vergadering werd hierna ge schorst. Staatssecretaris van der Grinten if door zijn aanwezigheid deze tweede dag blijk van medeleven Eveneens de leden van de Tweede Kamer, dr. Lucas, drs. Janssen, mr. ^\l*05 OF AU ANNO 1695 JENEVER - DRY GIN - LIKEUREN JOHs. DE KUYPER ZN., SCHIEDAM GOUDSE BIOSCOPEN GAAN MORGEN WEER OPEN. Naar aanleiding van de verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken mr. Teulings in de Tweede Kamer terzake van een mogelijke herziening van artikel 24f van het financiële verhoudingsbesluit, het welk het heffingspercentage van de vermakelij kheidsbelasting regelt, heeft het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bioscoopbond de bioscoop exploitanten in de gemeente Gouda geadviseerd de zaken te heropenen. De exploitanten hebben besloten dit advies op te volgen en zullen ingaande Zaterdag 15 October a. het geven van filmvoorstellingen op j normale wijze hervatten. heer Hooy. allen de K.V.P. vertegen woordigende, alsmede de heer Cor- nelissen van de V.V.D.-fractie. Zowel prof. dr. F. L. van Muiswin kel van de Vrije Universiteit als dr. J. G. M. Delfgaauw van het Centraal Planbureau, hebben op de tweede dag van het nationaal congres van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond gesproken over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De Amsterdamse hoogleraar kwam om bedrijfs-economische redenen tot de conclusie, dat het voor de behar tiging der economische, sociale en fiscale belangen van de middenstand noodzakelijk zal zijn, één toporgaan in het skelet van het gebouw der be drijfsorganisatie op te nemen. De nu in de Tweede Kamer aangenomen wet opent de mogelijkheid daartoe. Het zogenaamde „functionele" ver schil tussen detailhandel en ambacht, dat men van bepaalde zijde gaarne als beletsel voor de vorming van een toporgaan aanvoert, berust niet op waarlijk bedrijfseconomische gron den, doch is uitsluitend een vaktech nisch verschil. Het gemiddelde en kleine bedrijf hebben hun eigen be drijfseconomische problemen, waar van de betekenis ver uitgaat boven die der vaktechnische vraagstukken. Dr. Delfgaauw kwam na een be schouwing der sociaal-economische aspecten van de middenstand tot de zelfde conclusie. Ook in het belang van de werknemers in de midden standszaken is het, dat één toporgaan in het leven wordt geroepen. Resolutie. Nadat rector Brans onder het mot to „Gebed en boete" een toespraak had gehouden, diende de heer Koops een resolutie in. welke ter kennis zal worden gebracht van het U.N.O.- Actie-Comité en van de Algemene Verenigde Naties te Lake Success. In deze resolutie, welke met krachtig applaus werd gesteund, protesteert de Nederlandse Katholieke Midden standsbond namens 51.000 leden scherp tegen de mensonterende ge beurtenissen in Oost-Europa. 5 Millioen brillen 187 millioen recepten De Nationale Gezondsheidsdienst in Engeland heeft tijdens het eerste jaar van zijn bestaan uitnemend gewerk, zo heeft Aneurin Bevan, de Britse minister van Gezondheid me degedeeld. De gebreken, die zich in dat jaar hebben geopenbaard, waren voornamelijk een gevolg van de ont zaglijke behoefte, die aan deze Ge zondsheidsdienst bleek te bestaan. Bevan noemde enkele indrukwek kende cijfers: 41K millioen mensen d.w.z. 95 pet van de bevolking was opgenomen in de Gezondsheidsdienst 187 millioen recepten waren uitge schreven dit jaar en de behoefte aan brillen was veel groter geweest dan iemand zich had kunn envoorstellen: vijf en een kwart millioen waren er al afgeleverd en nog drie millioen waren in bestelling. Bevan had de oogartsen dringend verzocht alleen wanneer het strikt nodig was twee verschillende brillen aan één pa tient voor te schrijven, gezien de achterstand in de aflevering. Eovendien waren acht en half mil lioen mensen in het afgelooen jaar bij tandartsen onder behandeling ge weest. Van Engelands 21.000 tandartsen nemen er bijna 19.000 vrijwillig deel aan de 'Gezondheidsdienst, alsmede vrüwel alle 14.000 apothekers. LAATSTE BERICHTEN DE VEROVERING VAN KANTON De communistische ondergrondse beweging heeft in samenwerking met de stadspolitie de situatie te Kanton reeds in handen. Men schijnt alge meen te verwachten, dat de eerste communistische troepen hedenavond Kanton binnen zullen trekken. Twee vooraanstaande communis tische functionarissen, die enige tijd te Honkong zijn geweest, zijn door de regering van Peking in een hoge regeringspositie te Kanton benoemd, aldus een gewoonlijk betrouwbare Chinese bron. Het vliegveld „White Cloud", op 5 kilometer afstand van Kanton, be vindt zich reeds in communistische handen. Verschillende luchtvaart maatschappijen hebben de dienst uit Kanton gestaakt. KERKWET IN TSJECHO. SLOWAKIJE AANGENOMEN. De Tsjecho-Slo waakse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wet ten aangenomen, volgens welke de administratieve controle van alle kerken in het land door de Staat wordt overgenomen. Van de tribu nes, geheel gevuld met speciale ge nodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Een aparte regeringsinstantie voor de Kerk zal worden ingesteld. Het sala ris van alle geestelijken, die hun ambt uitoefenen, wordt vastgesteld. HOE GERRIT WAARSCHIJNLIJK ONTSNAPTE Het staat thans vrijwel vast op welke wijze Gerrit de Stotteraar dit maal heeft kunnen uitbreken. Zo als wij reeds meldden was Zaterdag avond een aantal gevangen, onder wie Gerrit bijeen in de recreatiezaal van de Utrechtse strafgevangenis, waar geschaakt en gedamd werd. Hier heeft Gerrit kans gezien aan de aandacht te ontsnappen, heeft een gesloten deur geopend en is buiten de gevangenis terecht gekomen. Het is namelijk zo, dat de recreatiezaal buiten de eigenlijke gevangenis ligt maar binnen de afsluitende ringmuur Daarop is Gerrit vermoedelijk in een boom geklommen en heeft zich ont daan van zijn gevangenispakje. Het is wel zeker, dat hij hieronder een overall aan had. In de gevangenis worden deze overalls namelijk voor een firma gemaakt en bij onderzoek is gebleken, dat de laatste tijd vier van deze overalls zijn verdwenen. Een hiervan heeft men teruggevon den in de stroozak van een andere gevangene. Het bewakingspersoneel van de gevangenis heeft Gerrit's ge vangenispakje later onder de boom teruggevonden. Geirit heeft daarna naar alle waarschijnlijkheid, gebruik gemaakt van de ongewoon athletische gaven, waarover hij beschikt. Hij heeft vermoedelijk op een tak van de boom, die niet ver van de ring muur afstaat, zolang gezwiept tot hij kans zag zichzelf op of over de muur te doen belanden. De mist heeft hem zonder twijfel bij deze operaties goede diensten bewezen. De recher che is er tot op heden nog steeds niet in geslaagd Gerrit weder tussen de muren terug te brengen. OPHEFFING PRIJSSTOP VOOR ENKELE AGRARISCHE PRODUCTEN. Bij beschikking van de minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening van 14 October 1949 is de prijsstop opgeheven ten aanzien van enkele agrarische producten, te weten peulvruchten, eieren, bele ger. kaas, groenten, inlands fruit, bloemen en potplanten. Het betreft hier producten, waarvan de prijs in het algemeen op veilingen of beur zen wordt bepaald en derhalve aan De administratieve kosten van de fluctuaties als gevolg van de werking dienst zijn gering: nog geen 3 pet. van de totale uitgaven. Dit is te danken aan duizend vrijwilligers. VOORSCHOTEN Weer die Haagse Schouw. Ov j het kruispunt bij de Haagse Schouw had opnieuw een aanrijding plaats. BEURS- Toen een inwoonster van Wassenaar CULTUURWAARDEN GEDRUKT I J^^TkruiiSunfwüdfpÏÏ De Amsterdamse Effectenbeurs had seren, dus de Rijndijk oversteken, gisteren wederom een traag belangwekkend verloop. Wel trekt het de aandacht, dat het aantal verhandelde certificaten van Amerikaanse shares hoog blijft, al thans veel hoger dan in de aan de devaluatie voorafgaande periode. Ook hier blijkt het, dat de te realiseren devaluatiewinst aantrekkelijk is. Nadat de Indonesische waarden gedurende het telefonische ochtend verkeer, dat van weinig betekenis was, vast waren en een twee a drie punten hoger werden geadviseerd, bleken de openingsprijzen vanmid dag teleurstellend. Men blijft zich afvragen, hoe zal de situatie voor de ondernemingen zijn na de souverei- niteitsoverdradht en wanneer zullen rust en orde weerkeren. Staatsfondsen, ook de dollar lening, waren met kleine omzetten goed prijshoudend, met in doorsnee fractionele verbeteringen. HAAGSE RECHTBANK. werd zij daarbij gegrepen door een motorrijwiel, komende uit de rich ting den Haag, die de Rijndijk wilde inrijden. De wielrijdster werd een eind over de straat geslingerd, waar bij zij enige snijwonden in haar ge laat opliep en waarschijnlijk een lichte hersenschudding. Zij werd per ziekenauto naar haar woning ver voerd. Het achterwiel van het rijwiel werd geheel verwrongen. De motor rijder kwam met zijn duo-passagier ook te vallen. De eerste liep geen letsel op, de tweede bekwam ver schillende ontvellingen. Het motor rijwiel bleef onbeschadigd. Diefstal en heling. P. C. K. uit Leiden heeft zich voor de rechtbank te veêrantwoohden gehad wegens diefstal van zilveren vorowerpen uit een fabreik te Voorschoten waar h\j werkzaam was. Tegen hem werd 10 mrid. gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft verdachte vercor- 85, handel mat; Biggen 2030, han- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Oct. Vee. Aanvoer: 12 Fokstieren; 12 Slachtdieren; 80 Kalf- en Melkkoeien; 221 Vare koeien ea.; 150 Vette Koeien; 92 Graskalveren; 2 Vette kalveren; 24 Nuchtere kalveren; 864 Weidescha- pen; 250 Vette lammeren; 24 Zeu gen; 132 Mestvarkens; 513 Biggen; 7 Paarden; 13 Veulens; 25 Bokken en geiten. Prijzen: Kalf- en Melk koeien 490850, handel matig; Va rekoeien e.a. 450580, handel vrij goed; Graskalveren 100210, han del stroef; Weideschapen 6575, handel stroef; Vette lammeren 45 handel stroef; Mestvarkens 40—. deeld tot 8 mnd. gevangenisstraf. De echtgnote van deze verdachte, J H. van B„ die zich aan heling had schuldig gemaakt, werd na een eis van 6 mnd. gevangenisstraf, veroor deeld tot 4 mnd. del mat; Veulens 175225, handel mat; Bokken en geiten 15—40, han del mat. Kaas. Aanvoer: Goudse kaas le srt. 63 part.; Leidse kaas 2e srt. 3 part. Totaal 66 part.. Geen notering. an vraag en aanbod onderhevig zijn en waarbij ook seizoenfactoren een rol spelen. Voorzover de prijs van deze pro ducten mede bepaald wordt door de vraag uit het buitenland, zal de re gering het mogelijke doen om de binnenlandse voorziening op een re delijk peil te houden en eventueel door het treffen van bepaalde maat regelen beletten, dat de prijs dezer producten op de binnenlandse markt zich al te zeer naar die in het bui tenland richt kOok voor thee is de prijsstop op geheven, daar de prijs van uit Indo nesië aangevoerde thee hier te lande wordt bepaald op periodiek te hou den internationale veilingen, waarop de Nederlandse regering geen invloed kan uitoefenen. STADSRITTEN 60 ct. aanslag Buitenritten 20 ct. per k.m. De beste service - de laagste prijzen, èn uitsluitend nieuwe Chevrolets. TELEFOON 22444. STADSNIEUWS NED. KATH. VROUWENBEWEGING GROEP K. A- V. Alle leden hebben nu het winter- program ontvangen. Begonnen wordt met een Maria- lof in de kerk aan de Herensingel op Dinsdag 25 October, 's namiddags 3 uur. De g. adv. zal een korte toe spraak houden. Dezelfde dag, 's avonds 8 uur, de éérste bijeenkomst in het St. An- toniusclubhuis, Mare 43, waar door onze toneelgroep een mooi spel in 4 bedrijven, genaamd „Grote Zus" zal worden opgevoerd. Denkt U er aan op tijd aanwezig te zijn. Voor deze bijeenkomste dient het toegezonden winterprogram als toegangsbewijs. In de Novembermaand vergeten we ook onze gestorven leden niet. De H. Mis, die tot deze intentie op Dins dag 22 November in de St. Leonar- duskerk wordt opgedragen, moeten we, zoveel als mogelijk is, bijwonen. Dan nog een bijzonder verzoek aan allen. Op de feestdag van de H. On- aozele kinderen (28 Dec) houden wij een kersviering voor de kinderen Dan zouden we graag aan allen een geschenkje aanbieden, maar... hoe komen we daaraan. Als alle leden nu eens zouden be ginnen met zelf iets te vervaardigen, zouden we kunnen slagen. Er is genoeg te verzinnen, popjes, poppenkleertjes, kousen, sokken, sjaals, enz. enz. We hebben nog meer dan twee maanden tijd, dus met een beetje goede wil is er nog wel wat te be reiken. Verder wekken wij onze leden op om met hun echtgenoten a.s- Dinsdag naar de K. A. B.-avond te gaan in de Foyer van de Stadgehoorzaal. Dat belooft wat goeds te worden. Het Bestuur. Kruisjaswedstrijden van Buurtver enigingen. De buurtvereniging WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). GELEIDELIJK ANDER WEER. Vannacht op slechts enkele plaatsen mist. Overdag geleide lijk toenemende bewolking voornamelijk in de hogere ni- veau's, maar nog droog weer. Aanvankelijk zwakke, later ma tige en langs de kust nu en dan vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. Iets minder hoge middag- temperaturen. „Haagwegkwartier" nam gisteren avond deel in het clubhuis „Malita" aan de kruisjaswedstrijd, tegen de buurtver. „Maredijk". De persoonlijke prijzen vielen ten deel aan: le prijs Beurzen 3932 p. Haagwegkd.; 2e prijs Middelham 3906 p. idem; 3e pr. Ooijendijk 3889 p. Maredijk; 4e pr. Schaap 3662 p. Haagwegkw.; 5e pr. Mizee 3632 p. idem; 6e pr. A- Jansen 3618 p- idem; 7e pr. v. Sandt 3612 p. idem; 8e pr. Gropnendijk 3540 p. idem; 9e pr. Batelaan 3511 p. Maredyk; 10e pr. Koppens 3506 p. idem. De vereniging „Haagwegkwartier" heeft de gehele wedstrijd gewonnen met 54824 pn<u- ten, tegen Maredijk 53^62 punten. Gisteravond vond eveneens plaats een kruisjaswedstrijd Rond de Ha venHaagwegkwartier. De uitslag is als volgt: le Mevr. Smelink 3846; 2e H. v. d. Berg 3708; 3e H. Kam- bier 3643; 4c H. de Wolf 3630; 5e Slingerland 3622, 6e Moerland 3611, 7e Smits 3562, 8e H. Zwart 3540. Het jubileum van Zuster Bertran- da. Zoals reeds gemeld, zal Zuster Bertranda op 15 October a.s. in het R.K. Weeshuis aan de St. Jacobs- gracht haar gouden professiefeest vieren. Er is gelegenheid tot geluk wensen van half 1 tot 1 uur. SCHEEPSBERICHTEN DUIVENDIJK 12 Oct. te Los An gelos KOTA AGOENG pass. 13 Oct. 10 uur Sagres KOTA BAROE 13 Oct. 12.15 van Port Said TER- NATE pass. 14 Oct. 4 uur Gibraltar TVSARI 13 Oct. 6 uur van Bela- wan WATERMAN 13 Oct. van Ba tavia naar Rotterdam WILLEM RUYS 13 Oct. 5.30 van Port Said WINTERSWIJK 13 Oct. van Palermo Vrijdag, 14 October. Vrienden, eerst een verheugnd be richt. Alle pessimistische beschou wingen over de duurte ten spijt is er op de Leidse Spaarbanw in de maand September 506.099.74 ingelegd. An deren kwamen hun centen terugha len tot een bedrag van 475.047.26. Nieuwe boekjes waren er 351 en af betaalde boekjes 148. Er werd op de rekeningen van 3952 deelnemers aan de afhaaldienst ƒ45.254,75 bijge schreven, terwijl op pde scholen 97.30 gespaard werd. Nu zijn er in totaal 28104 inleggers, die bij elkaar 15.706.977,99 bezitten. Nu even een ritsje gouden jubilea. Het eerste is reeds lang bekend. Iedereen weet dat pater S. Booms O.F.M. 1.1. Zondag zijn gouden kloos- terfeest vierde. Maar niet alle tertia rissen van de Derde Orde Communi teit Hartebrug weten dat dit feest a.s. Maandagavond om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis feestelijk her dacht zal worden in een buitenkerke lijke vergadering. Er schijnen voor feesteling en feestvierders zeer bij zondere dingen op het programma te staan. Waarmee we maar willen zeg gen dat ze allemaal beslist moeten komen. Het volgende is het echtpaar A. G. van Musscher-Diemel, Papengracht 9. Dat zijn zo'n beetje onze buren. En daarom vinden we het bijzonder prettig te kunnen mededelen, dat deze buren op 25 October a.s. vijftig jaar getrouwd zullen zijn. De bruide gom is steeds als musicus werkzaam geweest en ook nog een poosje bij de gemeentelijke belastingen. Van de 11 kinderen zijn er nog 9 in leven. Het gouden paar heeft 31 kleinkinderen en zelfs 7 achterkleinkinderen! Bu ren en vrienden hebben reeds de no dige ruchtbaarheid aan dit feest ge geven en we vermoeden zat de er a.s Zondag wel iets zal gebeuren, want liet komt net zo uit dat de bruid dan 73 jaar wordt, twee jonger dan haar man. Een hoera'tje voor onze buren! En dan is er nog een gouden ju bileum. Binnenkort zal het Speel tuinwerk in Nederland vijftig jaar bestaan. Want het was in i900 dat in Amsterdam de eerste speeltuin werd opgericht. We zouden het niet wagen zulk een bericht onder de Hutspot te plaatsen, ware het niet da* voor deze gelegenheid een landelijke commis sie is geïnstalleerd, die d't feest moet gaan voorbereiden en die moet zor gen, dat er in Amsterdam een ge denksteen komt. In die commissie zit o.a. de heer W. van Zonneveld als se cretaris. En deze mijnheer van Zon neveld woont in Leiden. Begrijpt u? We vinden het ook wel de moede waard om even te vermeiden dat de heer Herman Woudstra gisteravond pen beetje pech had. Hij is namelijk dirigent van het orkest aat irf da operette „Mariandel aus Wien" speelt, welke operette gisteravond in de Leidse Schouwburg ging. Heel enthousiast zwaaie deze dirigent z'r. dirigeerstokje en zwaaide zo gezwind dat hij z'n stokje op de lessenaar aan stukken sloeg. Een groot stuk vloog over het podium hee.n een idein stompje hield Hernjan in z'n hand. Daar bleef hij even beteuterd ï.aar kijken, doch zwaaide direct daarop weer opgewekt verder. Ten slotte moet je toch roeien met de rie men die je hebt. De Leidse Brandweer moest giste ren ook weer aantreden. De famii'e C. J. J aan de Lange Ma^e vond net gis:eren een ietsje kii worden en dacht: „Laat ons de kachel maar aan maken". Dat deden ze toen. Maar laat nu die schoorsteen totaal verstopt zijn! Natuurlijk een massa rook in huis en onmiddellijk een seintje naar de Langebrug. Maar de brand weg mannen behoefden geen dienst te doen. Er was geen gevaar bij- En nu we het toch over de Mare hebben, al geldt dit bericht de Stille Mare, moet ook maar even vermeid worden, dat de 47-jarige voetganger B. P.,, die ergens in de Waarüstraat woont, op die dood-Stille Mare werd aangereden door een personenauto. Ook hier viel de schade wel mee. Al leen wat schaafwonden op beide on derbenen. Toen we het zojuist over speeltui nen hadden, moesten we eigenlijk ook vertellen, dat de Leidse Speeltuin vereniging „Westerkwartier" grote plannen heeft. „Marelita' en „De Prof.wijk" hebben, zoals u natuurlijk weet, zelf een clubhuis getouwd. Nu gaat „Westerkwartier'' ook zoiets doen en wel een gebouwtje dat plaats zal bieden aan haar liefst 280 per sonen tegelijk. Stadskok gelooft dat ze begin Januari gaan beginnen. Ei wordt trouwens nog meer ge bouwd in Leiden. Momenteel wor den er in Leiden al drie Finse scho len gebouwd. Twee kathoneke scho len aan de v. d. Sande Bakhuyzen- laan en aan de Lorentzkade en een openbare eveneens aan Je v. d. Sande Bakhuyzenaan. Maar nu gaan ze zo gauw mogelijk aan een vierde beglu ren, welke voor de Ver. van Chris telijk Onderwijs bestemd i«. Deze vereniging boomt thans nog een beetje met het gemeentebestuur over de plaats waar ze het geval zullen neerpoten. Of het nu a.s. Donderdag, 20 Octo ber, regent of niet, de bekende Cho- pin-vertolker Theo van der Pas komt voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" een piano-resital geven. Niet minder dan vier van de allerprachtig ste balladen staan op het programma. Dat zal wat worden! De Leidse P. v. d. A. vergaderde weer eens. En het bestuur kwam met een plan op tafel om een „af- delingsraad" cp te richten, waarin zowel het bestuur als de raadsfrac tie, leden van de verschillende werk gemeenschappen en partijleden uit verschillende kringen zullen gaan zitten. Dit alles om een schakel te vormen tussen leden en leiding. „De Blauwe Schuyte", u weet wel, de toneelgroep van de Leidse K. J. M.V., komt op Zondag 30 October a.s. weer op de planken. Deze keer met „Tot wederdienst bereid". Er komt zoiets als een zeeman en een aardig meisje aan te pas. Enfin, u zult er t.z.t. nog wel wat van horen, want die K.J.M.V. is een trouwe klant van Stadskok, al zijn ze dan niet altijd' even tevreden over de wijze waarop hij z'n hutspot kookt! Eigenlijk waren er gisteren nog twee aanrijdingen in de stad. Die moeten er dus ook maar in. Een er van vond gistermorgen om kwart voor negen plaats in een bocht van de Kamerlingh Onneslaan_ bij de Lo rentzkade, waar de 11-jarige wielrij der H. B., uit de van Bemmelenstraat door een personenauto werd aange reden. Eigen schuld hoor! Hij reed aan del inkerkant van de weg en wenkte op het laatste ogenblik naar rechts, vlak voor de auto. Hij moest deze onvoorzichtigheid beta- r len met een paar flinke schaafwon- den aan zijn rechterbeen. I En een motorrijwiel kreeg gister - j avond om half acht ruzie met een i fiets op de Haarlemmerstraat, hoek Vrouwensteeg. Ze reden tegen elkaar I op. En geen van beiden konden ze I er tegen, want er werd nogal wat ver bogen en vernield. De beide bestuur ders kwamen op de grond terecht, maar stonden een, twee drie weer op hun benen, om te constateren dat ze letterlijk niets mankeerden. Zodat ook deze ruzie alweer met een sisser afliep. Al drie dagen rinkelt Stadskok's telefoon (20015) en telkens moet hij vertellen, hoe het nu toch zit met die verloting van de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid". Welnu, de uit slag is bekend en reeds sedert enkele dagen gepubliceerd op grote aanplak- vellen, die voor de winkelramen han gen. Tot zover vandaag de Hutspot. STADSKOK.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2