S)e CoidóeSomci/nJ: Massa arrestaties in Tsjecho-Slowakije B Grotewohl presenteert zijn kabinet Hij vertolkte „his master's voice" zeer wel Benelux-conferentie in Luxemburg Van het welslagen hangt veel af! Massa-arrestaties Tsjecho- Slowakije gaan door Voornamelijk gericht tegen middenstanders De deportaties in de Sovjet-Unie Devalutie- gevolgen Om deze maand klaar te komen Beter Ondergoed Twee „Mustang" jagers vermist Directeur: O. M. VAN HAMERSVELD. Soofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. 11810 Bur. Papengracht 32, Telet. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 Abonnementsprijs 10.32 p. w„ 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De P.B.O. IJ de behandeling van het wets- ontwerp op de P. B. O. is het woord gevoerd door prof. Romme. En hij stipuleerde uitdrukkelijk, dat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, ook bij haar allerbeste uitvoering, „toch geen oplossing van alle sociaal-economische kwalen van de tijd is" „Zozeer" zeide hij verder „als de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een zegenrijke afronding betekenen kan van een lange maat schappelijke ontwikkeling, zo wei nig is zij voor ons een einde; veeleer is zij een begin, en wel van een ver dergaande hervorming, die zich voor een belangrijk deel zal afspe len rondom de orde van de onder neming enerzijds en rondom het re sultaat van de onderneming ander zijds." Wij kunnen ons met deze mening van prof Romme van ganser harte verenigen. Indertijd hebben wij met de staatk. hoofdred. van de „Volks krant" eqn polemiek je gevoerd over de vraag: wat in tijdsorde primair moest zijn, de P. B, O. of de sociale reorganisatie van de onderneming. Wij meenden en menen nog in tegenstelling met prof. Romme dat de laatste ook in tijdsorde pri mair moest zijn, of althans gelijktij dig wettelijk moest worden gere geld. Dat is niet gebeurd. Soit het heeft geen enkel nut er langer over te praten. Het verheugt ons, dat prof. Rom me nóg eens duidelijk als zijn me ning verkondigt, dat de sociale re organisatie van de onderneming in ieder geval als primair moet wor den beschouwd wat betreft haar be langrijkheid. Die belangrijkheid zien wij in de direct-effectieve invloed, welke zij kan hebben voor de oplossing van sociaal-economische kwalen van de, tijd. Kwalen, als: gemis aan arbeids vreugde, gebrek aan erkenning van de waarde en waardigheid van de arbeidende mens, onthouding- van practische waardering bij de arbeid, onwetenheid inzake doel en effect van de arbeid, objectief beschouwd. Zeker, wij zijn geen utopisten: ook in de wettelijk gereorganiseerde onderneming verdwijnt dat alles niet eensklaps. Wij weten maar al te goed, dat wetten de zeden niet ma ken zelfs, dat het veel beter is, als men goede zeden kan vormen zonder wetten. Maar in feite zal de wetgever moeten medewerken om over heel de linie de uit sociaal-economisch oogpunt gewenste reorganisatie van de onderneming te bereiken. ISTEREN heeft de eerste communistische kanselier van de nieuwe democratische Oostduitse republiek, Otto Grotewohl zijn kabinet aan het parlement voorgesteld. De regering telt acht leden van de (commu nistische) socialistische eenheidspartij, vier christen-democraten, drie li berale democraten, een nationaal-democraat en een lid van de boeren partij. De vertegenwoordigers van de sa tellietstaten en de Sowjet-Unie, die de parlementszitting bijwoonden, werden met handgeklap begroet. Het applaus verzwakte echter merkbaar, toen aangekondigd werd, dat ook de Joego-Slavische missie vertegenwoor digd was. Grotewohl betoonde zich een ijverige spreektrompet der Sow jets. Alle bekende beschuldigin gen over het Marshall-plan en het Atlantisch Pact passeerden de revue. Zowel Pieck Dinsdag als Grote wohl gisteren deed in zijn toespraak een beroep op de nationale gevoelens der Duitsers en prees het Sowjet-be- wind door het voor te stellen, alsof de Westelijke democratieën voortdu rend de eenheid van Duitsland heb ben belaagd, terwijl daarentegen Rusland steeds opgekomen was voor een centraal geregeerd Duitsland. Pieck deed een beroep op de West- duitse regering om zich van het Wes ten te bevrijden. Grotewohl noemde de federatie van Bonn een camou flage. Een opvallende zin in deze rege ringsverklaring was de belofte, dat alle ex-nazi's in het wederopbouw- programma zullen worden opgeno men, „zonder hun politiek verleden in aanmerking te nemen". Herstel oude grens van Oostenrijk De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zijn informeel overeengeko men om Oostenrijk zijn vooroorlog se grenzen terug te geven. „De grenzen zoals ze waren voordat Hit- Ier binnenviel". Dit heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, gister in de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat meege deeld. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE PROVINCIE OVERIJSEL Tijdens een bezoek aan Nijverdal, maakten H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard een wandeling door de stad in gezelschap van de burgemeester, Ed C. Witschey, Gisteravond werden de formalitei ten der regeringsvorming besloten met de beëdiging van het kabinet door Pieck in diens residentie, het rococo-paleis Hohenzollern in het centrum van de arbeiderswijk Pan- kow in Oost-Berlijn. Tevoren hadden sprekers van alle partijen hun volledige instemming in het parlement met de regerings verklaring betuigd. De christen-de mocraat Rohner was de enige, die repte van vrijheid voor de enkeling en rechtszekerheid als de voornaam ste voorwaarde, die de nieuwe staat volgens zijn partij te vervullen heeft. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE PROVINCIE OVERIJSEL Het was een treffend ogenblik gis termorgen, toen de Hellendoornse drieling van de familie Kapteyn, wier vader na de aanslag op Rau- ter op de Woeste Hoeve werd neer geschoten, aan koningin Juliana en prins Bernhard bij hun aankomst te Hellendoorn bloemen aanbood. WANDAAG begint er in Luxemburg een conferentie van Benelux, welke niet alleen van het grootste belang is voor de drie betrokken lan den, maar ook voor geheel Europa en de rest van de wereld. Want mocht Benelux een mislukking worden, dan kan men gerust de hoop op geven om tot samenwerking te geraken op nog grotere schaal, b.v. tot de oprichting van een Europese economische unie. Maar wanneer Benelux een succes wordt, kan deze organisatie de kern worden van een veel meer omvatten de samenwerking op economisch ge bied. Het lot van Benelux staat op bet spel op de conferentie welke nu begint. De hoofdpunten van de agenda zul len zijn: 1. Coördinatie en unificatie van de monetaire en handelspolitiek; 2. Landbouwproblemen; 3. Unificatie van de omzetbelas tingen, welke van grote invloed zijn op de prijsverschillen in de drie lan den. Men zal proberen een soort van omwisselbaarheid te bereiken van |"\E MASSA-ARRESTATIES van middenstanders zijn gisternacht en gisteren voortgezet. Westelijke diplomaten achten het veelbeteke nend, dat de arrestaties volgen op het proces-Rajk en voorafgaan aan de in werkingtreding van de Kerkwet, die de strijd tussen Kerk en staat op een hoogtepunt zal brengen. Morgen (Vrijdag) zal het parlement deze wet aannemen. Uitnodigingen voor bijwoning van de parlementaire zitting op Vrijdag zijn gezonden aan vertegenwoordigers van kerken en andere religieuze organisaties, doch volgens Katholieke bronnen heeft geen enkel lid van het episcopaat een uitnodiging ontvangen. De landbouw is van belang voor beide landen. In Nederland worden de prijzen door middel van rege ringssubsidies op een bepaald peil gehouden, dat lager ligt dan het Bel gische. Landbouwproducten vormen een van Nederlands belangrijkste ex port-artikelen, en tot nu toe heeft België aan de invoer beperkingen op gelegd om zijn eigen boeren te be schermen! De voor-unie van Benelux is zo goed als een feit. In de komende ne gen maanden zal men van deze voor-unie een volledige unie moeten maken. Er is op verscheidene gebie den al veel bereikt. De arrestatie-rage is in hoofdzaak gericht tegen de kleine zelfstandige zakenlieden, de weinige overgebleven landeigenaren en mensen uit de be-1 zittende klasse, advocaten, artsen en andere intellectuelen. De laatste dagen hebben vooral de winkeliers het moeten ontgelden. Toen de huismoeders in Praag gister ochtend hun boodschappen gingen doen, bleek, dat de slagerij, de bak kerij of de apotheek plotseling eigen dom van de staat waren geworden. De vroegere eigenaren waren eruit verdwenen gearresteerd en in de mijnen tewerk gesteld, en ook hun gezinnen waren uit hun huizen gezet. In de Tsjechische pers is tot dus ver slechts een enkele maal op de politie-actie tegen de zakenlieden ge zinspeeld. In het communistische par ty-orgaan Rude Pravo werd de be schuldiging uitgesproken, dat er zich onder de Praagse apothekers vele fascistische gezinde lieden bevinden Het blad meldde, dat tot dusver twee Een systematische volksverhuizing De Griekse regering heeft, naar eerst thans bekend is gemaakt, op 24 Juni in een nota aan het Sowjet- russdsche departement van buiten landse zaken haar „diepe bezorgd heid over de deportatie van ongeveer 17.000 Grieken uit de Sowjetrussische republiek Georgië" uitgedrukt. Grie kenland heeft nog geen antwoord ontvangen. Volgens Griekse diplomatieke krin gen zijn de Grieken op 14 Juni in Tiflis en andere streken van Georgië gearresteerd en ondermilitaire be waking naar naburige spoorwegsta tions gebracht. Zij zouden naar Zuid- Kazakstan' ten Noord-Oosten van de Kaspische Zee aan de oogst te werk zijn gesteld zonder loon te ontvan- een en onder omstandigheden, die een schending van de conventie der V.N. over rassenmoord en de rechten van de mens betekenen. Ten minste twee derden der gedeporteerden zou den Griekse burgers met Griekse paspoorten zijn. Te Londen ziet men de beweerde deportatie als-, deel van een systema tische gedwongen volksverhuizing niet-Russische volken uit de kust en grensgebieden van de Sowjet- Unie. De Griekse bevolking van de Krim, die ongeveer 10.000 personen omvat te, is enige jaren geleden naar Cen- traal-Azië gedeporteerd, aldus ver klaarden Griekse kringen te Londen. Volgens te Londen beschikbare in lichtingen is hetzelfde geschied met Balten, Kümtartaren en Kalmukken. Kazakstan heeft een streng kli maat. Na de Russische invasie van Polen in 1939 zijn vele Polen naar dezelfde streek gedeporteerd.' apotheken in beslag genomen en ge nationaliseerd waren. De reden daar voor was, dat de eigenaar van de ene apotheek had geweigerd om medicij nen te verkopen aan 'n communist, terwijl de eigenaar van de tweede een zeer bekend medicijn niet in voorraad had, hetgeen als sabotage werd beschouwd. Het is zeer moeilijk, zo niet onmo gelijk om inlichtingen te krijgen over gearresteerde bloedverwanten. De ouders van een gearresteerde jonge vrouw vertelden, dat zij ver scheidene malen door het hoofdbu reau van politie waren weggestuurd met de mededeling, dat de politie niet wis-t hoeveel mensen er gearres teerd waren en dat het ondoenlijk was om een enkel geval uit te zoeken. Zij kregen te horen, dat zij een voed selpakket konden brengen en als dat aangenomen werd .konden zij daar uit de conclusie trekken, dat hun dochter inderdaad gevangen zat. LYBIë WORDT ONAFHANKELIJK. De uit 21 landen bestaande sub commissie, gevormd door de politie ke commissie van de V.N. heeft gis teren met 18 tegen 3 stemmen in principe besloten, -dat Libye zo spoe dig mogelijk, maar niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk moet wor den. De Sowjet-Unie, Polen en Tsje cho-Slowakije, die onmiddellijke on afhankelijkheid wilden, stemden te gen. De subcommissie nam met 17 stem men voor, bij 4 onthoudingen, het voorstel aan dat, wanneer de V.N. eenmaal een definitieve beslissing hebben genomen, Engeland en Frank rijk als de besturende mogendheden onmiddellijk maatregelen zullen tref fen om de souvereiniteit en alle no dige staatsbevoegdheden aan de nieu we staat Libye over te dragen. Rus land, Polen, Tsjecho-Slowakije en Guatemala onthielden zich. ANTWERPEN VOELT ZE. De voorzitter van de Belgische Kamer, Van Cauwelaert, oud-minis ter Kamiel Huysmans, de voorzit ters van Kamer van Koophandel, Nijverheidskamer, scheepvaartver eniging en bond van expediteurs, af gevaardigden der vakbonden, volks vertegenwoordigers en senatoren, woonden op het Antwerpse stadhuis een bespreking bij over de econo mische moeilijkheden van Antwer- pens haven. De concurrentie van de Rotterdamse haven, die vooral r de devaluatie van zeer grote invloed is geworden, de verbinding met de Rijn en andere vraagstukken wer den behandeld. Een afvaardiging kreeg opdracht zich in verbinding te stellen met de minister-president en er op aan te dringen, dat bij de be sprekingen te Luxemburg, de Ant werpse havenbelangen niet uit het oog zullen worden verloren. SPOORWEGONGELUK BIJ HOWRAH. De trein van Calcutta naar Bom bay is gisteravond na het vértrek uit Howrah 130 kilometer ten Wes ten van Calcutta ontspoord. Volgens de eerste officiële berichten zijn 4 personen om het leven gekomen en 31 gewond. HET TREINONGELUK IN ARGENTINIë. Achttien personen zijn om het le ven gekomen bij de treinbotsing te Buenos Aires1 en 56 werden gewond, aldus de officiële cijfers. In Argentinië zal met ingang van Donderdag drie dagen worden ge rouwd voor de meer dan honderd slachtoffers, die de afgelopen maan den bij ongelukken te land, ter zee en in de lucht zijn gevallen. DE RONDE TAFELCONFERENTIE Van officiële zijde vernemen wij: „Gisteren kwamen de voorzitters en vice-voorzitters der drie delega ties ter R.T.C. bijeen, om te beraad slagen over maatregelen, welke ge nomen kunnen worden om de R.T.C. nog deze maand te doen slagen. Dienaangaande werd over ver schillende punten overeenstemming bereikt." FRACTIELEIDERS INGELICHT. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de Nederlandse regering, vertegenwoordigd door de ministers van1 Schaik, van Maarsseveen, Goet- zen en Lieftinck, gistermorgen in een samenkomst met fractieleiders van de Eerste en Tweede Kamer een overzicht gegeven heeft van de stand van zaken ter R.T.C. Deze bij eenkomst is te beschouwen als de vervulling van een destijds in par- lementskringen opgekomen wens, op de hoogte te worden gehouden van de ontwikkeling der vraagstukken op de R.T.C. Zoals men weet, is wel de „commissie van 9", waarin enige fractieleiders zitting hebben, opge nomen in de Nederlandse delegatie en dus bij de gang van zaken voort durend betrokken, maar een aantal fractieleiders der Eerste en Tweede Kamer mist dit contact. De voorzit ter der Nederlandse delegatie, mi nister van Maarsseveen, heeft in deze bijeenkomst een algemeen beeld gegeven van de ontwikkelin gen ter conferentie, terwijl de mi nisters Lieftinck en Goetzen in het bijzonder de financiële en economi sche aspecten hebben toegelicht. VOOR NAAR EEN SPECIAAL ADRES J. VERDUYN BREESTR.65 TEL. 21800 LEIDÉN (jEVERSSTR.-II TEL. 73917 OEGSTGEEST ZIE ONZE ETALAGE NIEUW KANTOORGEBOUW NE DERLANDSE SPOORWEGEN Ter bevordering van het snelle ver werken van het reizigersverkeer wordt te Hoek van Holland in op dracht van de Nederlandse Spoor wegen een nieuw kantoorgebouw op gericht, waarin accomodate zal zijn voor verschillende bedrijven en in stanties. In het nieuwe gebouw, dat zullen worden ondergebracht de kan toren van de mij. „Zeeland" firma Hudig en Pieters, de P.T.T., de bouw zal plm. 106 meter lang 17 1/2 meter breed en 8 1/2 meter hoog worden. DE NOORSE VERKIEZINGEN. Hoewel nog enkele stemmen ge controleerd moeten worden, kunnen de volgende cijfers beschouwd wor den als de waarschijnlijk definitieve samenstelling van het Noorse parle ment, aldus meldt het Franse pers bureau A.F.P.: Socialisten 84 zetels (76 in 1945), 792.246 geldige stemmen; Conserva tieven 23 (25), 276.291 st.; Liberalen 21 (20), 214.928 st.; Boerenpartij 12 (10), 85.008 st.; Christelijke Volks partij 9 (8), 146.364 st.; Communisten 1 (11), 100.242 st.; Concentratie bur gerlijke partijen 106.951 st.; Kleinere groeperingen 12.904 st. Totaal 1.734.934. In tegenstelling met eerdere be richten is Emil Loevlin, vice-voorzit- ter van de communistische parle- mentsfractie, herkozen. OP DIENSTVLUCHT VAN MEDAN NAAR BANDUNG. Door de dienst legercontacten van het Kon. Ned. Indisch leger is mede gedeeld, dat twee Mustang-jachtvlieg tuigen van de militaire luchtvaart, die voor een dienstvlucht uit Medan naar Bandung waren vertrokken, spoorloos zijn verdwenen. De vliegtuigen zijn 's morgens om acht uur uit Medan vertrokken, waar bij in Zuidoostelijke richting werd gevlogen. Sindsdien is niets meer van de toestellen vernomen. De vlieg tuigen hebben zich ook niet langs radiografische weg met Medan of Palembang in verbinding gesteld. Vliegtuigen van de Kon. Marine in Indische wateren zijn terstond met opsporingswerkzaamheden begonnen. De mogelijkheid, dat de „Mus- tang"-jagers, als gevolg van onder vonden slecht weer, onder de vlucht met elkaar in botsing zijn gekomen, moet niet uitgesloten worden geacht. De namen van de bestuurders der toestellen zullen bekend worden ge maakt, zodra de familieleden zijn in gelicht. Een „Piper Cub" sportvliegtuig, gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam, is Dinsdag bij Nancy (Frankrijk) verongelukt. Het toestel was op weg naar Oran (Noord-Afrika) om daar deel te ne men aan de „Internationale ralley des vins fins d'Oranie" die op 15 en 16 October wordt gehouden. De ma chine is ten gevolge van de mist in aanraking gekomen met de toppen van de bomen van het bos van Bra- he in het departement Meurthe en Moezel. Het vliegtuig werd vernield. De inzittenden konden het toestel ongedeerd verlaten. £m ^CLUeÖje... „Vergeld niemand kwaad met kwaad. Laat U niet overwinnen door het kwaad, maar overwin het kwade door het goede". (Rom. XII 16—21).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1