abdijsiroop! ^U&cjacvit in Indonesië "1 nesië 2de deel van een wereldreis in zakformaat Let op Uw Borst U WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 BE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ENGELAND WIL ZUIVEL PRODUCTEN UIT NEDERLAND INVOEREN Harold Wilson, de Blitse minister van handel heeft meegedeeld, dat binnenkort besprekingen zullen wor den gevoerd tussen Engeland en No derland over een pontr?ct op lange termijn voor de levering van zuivel producten. EIGEN BOUWBUREAU VAN BOERENORGANISATIES De zes in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende organisa ties hebben besloten een Landelijk Bouwbureau op te richten onder lei ding van architect J. G. Brandsteder Dit zal tot taak hebben boeren en landarbeiders goede administratieve en bouwtechnische voorlichting te geven bij het bouwen van een boer derij of woning. Door middel van dit nieuwe bureau wil de Stichting voor de Landbouw komen tot een economische verantwoorde boerde- rijbouw. De bouwkosten zijn na de oorlog zo ontstellend gestegen, dat veel boerenbedrijven nauwelijks meer lonend zijn. GOUDEN PROFLSSIEFEEST VAN MOEDER LEON1E VAN ZUSTERS VAN LIEFDE Op 16 October viert Moeder Leonie Generale Overste van de Zusters van Liefde in Tilburg haar gouden pro- fessiefeest, dat nagenoeg samenvalt met haar zeventigste verjaardag. Moeder Leonie was gedurende 17x jaar Generele Overste over ruim 4000 religieuze zusters, die 90 hui zen hebben in Nederland, Indonesië en West-Indië, 10 in Amerika, 4 in Engeland en 6 in België. Op Zater dag 22 October is er van 1 tot 3 uur gelegenheid tot gelukwensen in Het Moederhuis der Zusters van Liefde, Oude Dijk 1, Tilburg. "PRINS BERNHARD BEZOEKT INCOGNITO ZIEKENHUIS TE ZWOLLE. Prins Bernhard heeft gisteren van zijn aanwezigheid in de Overijsselse hoofdstad gebruik gemaakt om in cognito een bezoek te brengen aan het R.K. Ziekenhuis aldaar. Prins Bernhard had daar een onderhoud met dr A. tén Cate uit Meppel, die in dat ziekenhuis verpleegd wordt. Dr Ten Cate is een bekend ruiter met wie de prins meerdere malen op springconcoursen en cross-coun tries uit is gekomen. Z.K.H. werd echter spoedig her kend en toen hij het ziekenhuis ver liet om wederom met zijn gesloten auto te vertrekken, deden de moe der-overste en verpleegsters hem uitgeleide. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn., 7.30 Ochtendblad, 7.50 dagopening, 3.00 Nieuws, 8.15 Ochtendblad, 8.5o Voor de vrouw, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Lichte muziek, 12.00 Amuse ments muziek, 12.30 mededelingen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Zuid- Amerikaans orkest, 13.00 Nieuws,' 13.15 Populaire muziek, 14.00 Voor de vrouw 14.30 Altviool en piano, 15.00 voor de zieken, 16.00 gevarieerd programma, 17.00 Kaleidoscoop, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraalje, 18.30 Strijdkr. 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Pianovoordracht, 19.45 Rege ringsvoorlichtingsdienst antwoordt, 20.05 actualiteiten, 20.15 Philh. Or kest, kinder- en dameskoor, 21.40 Klankbeeld over Chopin, 22.00 Pniln. Orkest, 22.45 Flitsen uit Papoealand, causerie, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 16.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Septet, 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws, 9.4U Schoolradio, 10.45 Orgelconcert, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Schoolradio, 12.01) Angelus, 12.03 Populaire muziek, 12.30 Mede delingen, 12.33 Populaire muziek, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Zang, gitaar en luit, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Metropole orkest, 14.45 Voor de vrouw, 17.00 Voor de jeugd 17.30 Zang en piano, 17.50 Koor, 19.00 Nieuws, 19.15 Muzikale cause rie, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Klein koor, orkest en solisten. 21.00 Familiecompetitie, 21.35 Klein koor, orkest en solisten, 22.05 Repor tage, 22.15 Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws. G. KWAKKENBOS Nieuwkoop viert 13 Oct. zijn 2e Indon. ver jaardag te Medan. J. M. BEZUIJEN Hondsdijk A24 Koudekerk a. d. Rijn viert op 13 Oct. zijn 3e Ind. ver jaardag te Kabandjahé (Sumatra) DOODSTRAF GEëlST TEGEN KAMPCOMMANDANT VUGHT Friedrich Meyerhof, tijdens de Duitse bezetting commandant van het buitencommando Moerdijk en chef van de strafbunker van het voormalige concentratiekamp Vught, hoorde gisteren voor de Bijzondere Strafkamer van deArrondisse mentsrechtbank* in Den Bosch de doodstraf tegen zich eisen. VIJF EN ZEVENTIG MILLE BOETE. Textiel zonder punten. Voor de economische politierech ter te Amsterdam diende gisteren de zaak tegen een der grootste kleding magazijnen in de hoofdstad. De dag vaarding vermeldde: ongeoorloofd afleveren van stoffen, kleding enz. ter waarde van 600.000 punten, het zonder punten afgeven van stoffen aan personeel ter waarde van 60.000 punten en een slechte administratie, waardoor 53.000 punten verdwenen zouden zijn. De officier van Justitie eiste 75.000 gulden boete of vier maanden hechtenis voor de verant woordelijke directeur. Hij achtte de ze zaak niet een van doelbewuste zwarte handel, niettegenstaande de ze verontschuldiging zijn er hande lingen in strijd met de wet verricht. De verdediger trachtte dat te weer leggen en vroeg vrijspraak. Dat het personeel stof ontving vloeide voort uit de prima houding van het personeel tijdens de bezet ting. Het was bekend, dat de direc tie stof had doen „onderduiken" om het ;uit handen van de bezetter te houden. Dat dit niet verraden was legde de directie een morele ver plichting op. Wilt U iets weten? Vraag: Route Roelofarendsveen Norg per auto. Hoeveel km? Antwoord: Roelofarendsveen, Lei- muiden, Uithoorn, Vinkeveen, Hil versum, Amersfoort, Nijkerk, Hard- wijk, Zwolle, Meppel, Assen, Norg. Afstand plm. 200 Km. Vraag: 1. Is er in Rotterdam een kunstijsbaan? 2. Wanneer is de kunstijsbaan in Den Haag open? Antwoord: 1. Rotterdam bezit nog geen kunstijsbaan. 2. De Hoky is elke dag voor het publiek geopend van 1012.30, 14.3017.en van 20.0022.30 uur. De baan wordt op 22 October, des morgens te 10 uur, weer geopend. DE NIEUWE AUTOBRANDSTOF. De proefritten, met de nieuwe mo torbrandstof, door Bert Mude te Leidschendam uitgevonden, zijn uit stekend verlopen. Zelfs werd met de gebruikte auto een hogere snel heid bereikt, dan met benzinevoe ding mogelijk is. De burgemeester van Leidschendam heeft een proef rit meegemaakt. DRONKEN AUTOBESTUURDER REED TWEE KINDEREN DOOD Voor de Arnhemse rechtbank stond terecht H. P. te Berg en Dal, die in beschonken toestand op 28 Augustus te Ubbergen met een vrachtauto twee kinderen heeft dood gereden. Ook heeft hij twee jongens omver gereden en voetgangers in groot gevaar gebracht. „Uitdrukkelijk moet ik er tegen waarschuwen, deze verdachte te zien als een eerzame man, die een keertje een slokje teveel op had" al dus begon de officier van justitie, mr W. de Vries zijn requisitoir. „Met wit krijt moest aan de balk van de rechtbank worden geschreven, hoe men, die dronken aan het stuur heb ben gezeten en ongelukken maakten, worden behandeld." „Het is aan het toeval te danken, dat er niet 5 of 6 doden zijn te be treuren," vervolgde mr de Vries, die daarna hevige critiek oefende op het feit, dat hem geen andere mogelijk heid bleef, dan het maximum van 9 maanden gevangenisstraf fe eisen. In 1935 is reeds een nieuwe wegen verkeerswet ontworpen, maar nu 15 jaar later, is zij er nog steeds niet. Een belachelijke straf is deze 9 maanden in dit geval," zei de offi cier „3 a 4 jaar zou nog veel te wei nig zijn, waar zoveel ellende door een dronken autobestuurder is ver oorzaakt." Behalve reeds genoemde gevan genisstraf eiste de officier intrek king van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, een boete van f 200 en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, gedurende welke periode verdachte zich zal moeten onthouden van het gebruik van sterke drank en het besturen van automobielen. Deze laatste straf vroeg mr de Vries teneinde verdach te zo lang mogelijk van de weg te kunnen houden. Verdachte herhaalde steeds zich van het ongeluk niets meer te kun nen herinneren. Volgens de verdediger is zijn cliënt een oppassend man, di' slechts bij enkele gelegenheden drank misbruikt. Door een afwijking van de ruggegraat was zijn cliënt bovendien lichamelijk ongeschikt om zulk een zware GMC-auto te bestu ren. Uitspraak over 14 dagen. BEURS LUSTELOOS De Amsterdamse - effectenbeurs was vandaag volkomen lusteloos. Er waren blijkbaar enige kleine aan kooporders voor buitenlandse reke ning, die oorzaak waren dat de in ternationale waarden een kleine ope ningswinst konden boeken, doch 'daarna lag de handel zo goed als stil. Eergisteren is nog voor ruim 11/2 mil- lioen nominaal aan aandelen omge zet, een omzet, die voor zover waar neembaar, gisteren wel niets gehaald zal worden. Olies fluctueerden van 310 tot 312 3/4 en sloten op dezelfde prijs als gisteren, n.l. 310 1/2. Philips en Unilever konden een kleine winst boeken, Aku's waren wederom ge vraagd en lagen op 194 gunstig. De overige industriëlen slechts weinig veranderd. De voornaamste Ind. cultuurfond sen 'openden licht gedrukt. De han del was hier wel zeer gering. Per sal do moesten zowel H. V. A., Deli en Amsterdam rubber een klein verlies boeken. De Staatsfondsenmarkt lag weder om gedrukt voor de dollarlening Ne derland. Nu de koers na de devaluatie niet meer schijnt aan te trekken, geeft het publiek blijkbaar er de voorkeur aan de dollarobligaties te verkopen, teneinde het vóórdelige verschil, ontstaan na de devaluatie door de waardevermindering van de gulden, te realiseren. A. M. A-MISSIETENTOONSTELLING 1I7E HEBBEN gistergn de wereld-reiziger achter gelaten voor de stand van de Pauselijke Missiegenootschappen. Vanaf die plaats had hij een mooi gezicht op de grote zaal en kon dus goed zien hoe groot de be langstelling was. Het wordt steeds drukker; iedere dag komen er meer bezoekers. We weten het aantal tot en met gisteravond niet precies, maar zeker is het dat er al meer dan 7.000 personen geweest zijn! Zo moet het doorgaan; de 20.000 kan en moet bereikt worden. Dat kan als iedere katholiek uit Leiden en omgeving die belangstelling heeft voor het Missie-werk en wie heeft dat niet? dit toont door een bezoek aan de A.M.A. Hoe drukker, hoe mooier. Hoe voller, hoe gezelliger. Hoe meer mensen er om een £tand staan, koe beter een pater vertellen kan. En hoe groter aantal bezoekers, hoe beter het financiële resultaat. Want dit spreekt toch uiteindelijk ook een woordje mee in deze Missie-actie, al is het er niet om begonnen! Maar goed. de wereld-rèiziger zat op het podium, keek z'n ogen uit naar de drukte en ruste uit van de vermoeienissen. Toen nam hij z'n reisstaf weer op en vervolgde z'n I reis. In Bolivia streek hij neer. Hier ontvingen hem de patei's Augustijnen, die een wat triestig verhaal vertel den over de 4 millioen mensen, waarvoor slechts 500 priesters be schikbaar zijn. Dat betekent 1 pries ter op 8.000 gelovigen, oftewel 3 priesters voor een stad als Leiden. Daar komt echter nog bij dat die mensen niet op een kluitje wonen, maar verspreid over kleine dorpjes, die in de bergen ver uit elkaar lig gen. Vele katholieken zien slechts éénmaal per jaar een priester, slechts één maal per jaar kunnen zij de H. Mis horen, communiceren, biechten en onderricht ontvangen. Deze pa ters werken daar onder twee grote Indianen-stammen, afstammelingen van de oude Inca's, die voor 70 katholiek zijn en zeer primitief le ven. Onder leiding echter van de paters maken zij zich iets van de Westerse cultuur eigen, wat betreft woningen en hygiëne. Dat is hard nodig, want zich wassen doen ze bijna niet. Ze kruipen gekleed in hun bed en zijn bang voor een dok ter! De paters van Mill Hill werken o.a. in Afrika. Van Bolivia naar de Belgische Congo is een reisje van niets. Maar niet voor niets! Want men hoort daar een interessante uit eenzetting hoe de negers wel katho liek willen worden, zonder nochtans hun heidense godsdienst-uitingen te willen nalaten. „Ik kan er wel dui zend per dag dopen, als ik wil", ver telt een pater. „Maar de „veel-wij- verij" over boord zetten, daar heb ben de mannen een hekel aan. En dat zal toch moeten. Ze zeggen daar allemaal dat God oneindig goed is en dat Hij niet zo nauw zal kijken! In andere vicariaten gaat het geluk kig veel beter en wordt er prachtig werk verricht". De bezoekers kunnen hier nog even griezelen bij een kro kodillen-kop,-met vervaarlijke tan den, die eertijds in staat waren een mens te verscheuren! De pater heeft nog meer op z'n hart en hij vertelt van het prettige contact met de Pro testantse zendelingen. In de onein dige eenzaamheid is iedere Euro peaan tussen al die negers op de an der aangewezen en daarom zullen missionarissen en zendelingen el- kaars posten nooit passeren, zonder even aan te lopen. Tabak en koemest! Om na deze zware kost weer eens iets grappigs te horen, vliegt de we reldreiziger even naar Voor-Indië, naar de paters Norbertijnen, die in hun stand enkele prachtige exem plaren van waterpijpen tonen. De Hindoes mogen op z'n tijd wel eens een pijpje. Zij stoppen de kop dan rnet een mengsel van tabak en koemest. Dit laatste om het wat pit tiger te maken! Overigens zijn het zeer hygiënische mensen; zij poet sen met een boomtak je meer dere malen per dag hun tanden en zullen steeds door"" hun vingers ro ken, om de in de familie-kring rond gaande pijp niet met hun lippen aan te raken Juweeltjes van zilver smeedkunst tonen aan dat deze Hin does op dat gebied zeer bedreven zijn. Van omgesmolten Engels zil vergeld maken zij prachtige voor werpen als halskettingen enz. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid 1 veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens I grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop I AKKERS, Plotseling bemerkt onze reiziger dat hij in Afrika nog iets vergeten heeft. Een K.L.M.-toestel brengt hem even naar de Paters van de H. Geest, waar hij een bloederig ver haal hoort van jongemannen die wil len gaan trouwen en dat slechts kunnen doen als ze bloed van eèn leeuw of van een mens, die ze zelf gedood hebben, kunnen tonen. Wie les wil hebben in tatoueren, kan hier eveneens terecht. Hij kan dan tege lijkertijd een levensgroot beeld zien van een tovenaar en horen welke macht en invloed zo'n baas heeft op de inlanders. De Oblaten van Maria zoeken het ver weg. Die zitten o.a. in de Pool streken. Maar op de A.M.A. is geen reis te dol en geen afstand te ver. En wie de tocht naar de Noordpool ondernomen heeft, zal daar- geen spijt van hebben. Want de bezoekers hangen als het ware aan de lippen an de missionaris, die vertelt van e ontzaggelijke koude, die in de Poolstreken heerst. „Ze wonen daar in onverwarmde sneeuwhutten. En omdat er veel mensen in één hut wo nen, wordt het vanzelf warm. Vuur hebben ze niet, zodat de Eskimo's (welke naam betekent „Rauw vlees eters") hun vlees en vis ongekookt moeten eten. Bij kleine kinderen wordt het eten letterlijk voorge kauwd! Als we een H. Mis lezen", gaat de pater verder, „bevriest de wijn in de kelk, zodat we die met warme doeken moeten ontdooien. Als we op reis gaan, nemen we de wijn in een flesje op onze borst mee. Door de lichaamswarmte blijft het dan vloeibaar. Godslampen kunnen bij ons niet branden, zodat de Paus bij wijze van hoge uitsondering verlof gegeven heeft Ons Heer te bewaren zonder Godslamp". Weer naar de Congo Men 'wordt werkelijk koud van zo'n „ijselijk" verhaal. En' daarom maar weer gauw terug naar de Con go, waar ook de Paters van het H. Hart werkzaam zijn. Daar is het weer warm en anders zou men het worden, bij het horen van een opti mistisch verhaal,' wanneer een pater vertelt dat daar gezinnen zijn die men met de beste katholieke huis houdens in Nederland kan vergelij ken! De wereldreiziger blijft nog even staan, want hij moet nog luis teren naar het verhaal over dood en begrafenis bij negers. Die houden er een witte rouw op na, wat een vrij goedkope dracht is, want zij gaan maar even naar de rivier om zich ge heel met witte klei in te smeren! Ook het verhaal (excuseer ons, da mes!) over zandvlooien die in de te nen kruipen en over luizen, is de moeite waard om aanhoord te wor den. Voor de laatste étappe kan de we reld-reiziger in de Congo blijven, wanneer hij een bezoek wil brengen aan de paters Salesianen van Don Bosco, die spannend kunnen vertel len over de gevreesde slaapziekte en een prachtige maquette tonen waar op een grote Missie-statie met bij gebouwen te zien is. Foto's verdui delijken een en ander. Men ziet hoe in deze nederzetting een eigen elec- trische centrale aanwezig is en hoe op de vakschool bekwame vaklieden worden opgeleid tot timmerman, boekdrukker, bandwerker enz. Dan dwaalt de blik van de bezoe ker voor de laatste maal over de tentoonstelling. Hij ziet in het mid den een stand van Indonesië staan, helaas zonder iemand, die iets weet te vertellen. We vinden het trou wens opmerkelijk dat er van onze overzeese gebiedsdelen maar weinig aanwezig is. Zijn blik dwaalt terug naar de paters Salesianen en blijft dan rusten op de grote spreuk „Gaat en onderwijst alle volkeren". Het is dit Goddelijk woord, dat al deze- missionarissen hun vaderland deed verlaten, om in den vreemde, onder de brandende tropenzon of in de felle koude van de Noordpool het ware Evangelie te gaan verkondigen aan hen, die leven in de /luisternis zender Gods licht. Veertien stands heeft de wereld reiziger bezocht. Het was een we reldreis van twee avonden (in één avond kan men niet alles goed zien!) en in die enkele uren is een wereld voor hem open gegaan. Veertien maal heeft hij andere paters horen spreken, andere dingen gezien en andere feiten gehoord. Maar uitein delijk waren het slechts methodes en omstandigheden die van elkaar verschilden. Het doel bleef hetzelfde. Want al die paters, of ze nu zwart, wit of bruin dragen,, worden op deze tentoonstelling overschaduwd door hetzelfde grote visnet dat boven samenkomt in één punt, die omhoog v/ijst: naar God! Onder dit net ver tellen zij samen hoe zij werken over de gehele wereld, indachtig de woor den uit het Evangelie over de won derbare visvangst „Van nu af zult ge mensen vangen". En de wereld reiziger, die dit alles heeft gehoord en gezien, moet na dit alles wel even stil blijven staan en nadenken. Na denken over wat hij, die thuis blijft, kan doen. Dat is veel. Zeer veel zelfs. Het is te zien in een andere afdeling van deze tentoonstelling. En daar schrijven we morgen over! Uitvoering,,Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach Uitstekende vertolking van bijzonder koorwerk Meer dan tweeduizend mensen vulden het grote kerkgebouw en in ademloze stilte werd geluisterd naai de ideale uitvoering, die Anth. van der Horst, van 't verheven werk heeft gegeven. De „H Moll Messe" is Bach's grootste en meest verhe ven schepping. De figuur van Bach roept associaties op met geestelijke muziek en deze muziek is haast nog overweldigender dan de „Mattheus Passion." Bach, opgestegen tot zo'n suberbe geestesadel, was los van de materie (wat hij ook van zijn ver tolkers eist) en sprak door zijn kunst een verheven geloofsbelijdenis uit. Het bekende Naarderkoor de „Nederlandse Bachvereniging" heeft onder van der Horst meer dan prachtig gezongen. Instrumentaal begeleidde een groep van veertig le den van het Concertgebouw-orkest. Albert de Klerk was de organist en toegewijd, welluidend van toon en transparant klonken de accompag- nementen van orkest en orgel. Gaan onze gedachten weer terug naar de markante en hevig ontroer de koorvoordracht. Dr v. d. Horst, wij hebben u en uw koor bewon derd. Uitmuntend materiaal in elke groep zingt (overtuigd en overgege ven, hecht in de rhythmiek) het prachtigste contrapunt, dat Bach ooit schreef, en dat men ooit hoorde. Gemarkeerd en duidelijk geïnter preteerd. Welk een tegenstelling: „passus et sepultus est" en het for se ,.et resurrexit", Werd ooit zo'n Agnus Dei geschreven, ooit zo'n „Osanna?" Van de solisten noemen wij het eerst alt en sopraan. De laatste, in casu Mea Nabermann heeft maar weinig te zingen, maar wat zij doet is mooi, beschaafd en devoot. Annie Hermes, de alt, kweet zich uitmun tend van haar taak, die belangrijk is. De tenor Jan Schipper en Guus Hoekman, bas hadden beiden wat weinig relief om zich in de grote ruimte te kunnen handhaven. Genoten is van het fraaie orgel spel van Albert de Klerk en van de solierende instrumentalisten: Jan Keessen, viool, van Wesel, cello, Sto- tijn, hobo, Bahrwaser, fluit, de hoornist en anderen, 't Was alles voortreffelijk van kwaliteit. En de dirigent voerde aan, vuurde aan, gaf tempo-wisselingen, zocht diep de verborgen dramatische emotievolle accenten op en gaf een uiterst vir tuose, muzikaal volmaakte uitvoe ring, die de vele toehoorders nog lang zal heugen. Anthon van dei- Horst is een hoogst kunstzinnig koorleider, onvermoeid en nauw keurig, wiens ensemble zich kranig heeft geweerd. Een overgroot succes voor de ge combineerde verenigingen, die deze uitvoering hebben voorbereid. J. Kortmann. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 15) „Als je denkt, dat het uitvoer baar is, jongen," zei ze met een glimlach, „ga dan gerust je gang. Ter ere van wie is het feest eigen lijk?" „Gaby van Heyst een van de .oudste clubleden gaal trouwen." „Is dat de dochter van Madeleine d'Ormont?" „Juist, tante Madeleine komt na tuurlijk ook op de uitvoering. U zult een massa bekenden zien." ..Daar zou je het om doen," zei ze schamper, „en wat geven jullie?" Hij noemde haar de titel en ver haalde uitvoerig de inhoud waarna geboeid luisterde. „En wie krijgt de hoofdrol?" ..Ria van Doorrjwijck." „En jij?" „Gerald, geweldig hè! Rob wilde het met alle geweld. Nu het hier gegeven wordt kunt u ook fijn ko men kijken." „Natuurlijk, dat moet ik zien." Tom stond op. „Wat zullen ze in hun schik zijn, ik schrijf het van avond nog. Mogen we over een paar weken eens repeteren." „Je gaat je gang maar, jongen, Dennenoord is over enkele jaren im mers toch voor jou." Zijn gezicht betrok even. „Voor lopig nog niet Oma, u bent nog lang geen honderd." Hij kuste haar goe dendag en ze keek hem na en wuif de tot hij om de hoek verdween, In de grote vacantie leefde Den nenoord plotseling op. Er ging een golf van jong leven door de gangen en kamers, vergeten plekjes werden opgespoord 'en telkens nieuwe heer lijkheden ontdekt. Als Tom dan na hele middagen met de van Elten's gerepeteerd te hebben moe thuis kwam, werden ook z'n ouders van de vorderingen op de hoogte gehou den. Han Warsage zelf hielp dik wijls mee. „Hij is bijna even druk in actie als Tom," zei Loek op een middag tegen haar jongste zuster, die met dokter van Elten getrouwd was. „O, ik hoor al weken lang niets anders," lachte Gré, „en Tom heeft de kleintjes beloofd, dat ze als page mee mogen doen. Nu je snapt noe gewichtig ze dat vinden. Jopie na tuurlijk niet, maar die geeft er ook weinig om en hij mag kijken.'' „Maakt hij het nogal goed, de laat ste tijd?" „Gré zuchtte „Tamelijk, het is zo mer dat scheelt, maar het blijft al tijd een zwak ventje. Vreemd toch, hè waar de anderen zo flink zijn. „Weet jij," vroeg ze dan opeens van onderwerp veranderend, „wan neer Jan van Doornwijck zijn eerste H. Mis doet?" „Ik meen voor Pasen, jjj komt toch ook?" „Nu ik hoop het wel. Wil je ge loven, dat ik twee jaar niet bij Miep geweest ben? Met zo'n huishouden kun je zo moeilijk weg." Loek keek peinzend voor zich uit Je moest eens weten hoe ik je be nijd dacht ze. Heerlijk om door zo veel kinderhanden gebonden te zijn. HOOFDSTUK IX Op de morgen van het feest, haalde Tom Warsage, Gaby met Mark met de auto van het station. De andere clubgenoten waren de avond te vo ren al gekomen. „We rijden recht door naar Dennenoord" zei hij, va der en moeder zijn er ook al." Mark voelde zich onbehagelijk. Misschien door het nieuwe pak, dat Gaby hem had opgedrongen of door enige wenken, die hem op het laat ste ogenblik in het oor waren ge fluisterd. De sfeer op Dennenoord was hem op slag onsympathiek en benauwde hem. „Mag ik u m'n verloofde voorstel len, mevrouw Warsage" en met een plichtmatig glimlachje boog hij voor een stijve oude dame. Van louter er gernis kneep hij haar zo stevig in de vingers, dat ze haastig zijn hand losliet en hem een vernietigende blik toewierp. Waar zij zich ook in het grote huis vertoonden, telkens stiet- ten zij op bekenden en klonk Gaby's stem alweer beheerst vriendelijk: „Mark Sanders, m'n verloofde." „Ik houd het geen kwartier meer uit" bromde Mark, toen ze even al leen waren, maar voor Gaby kon antwoorden, kwam de oude dokter van Elten naar haar toe. Mark vond, dat het genoeg was en vluchtte de tuin in. Met de handen in de zak ken slenterde hij wat heen en weer, telkens terugkerend naar de serre, waar Gaby nog steeds stond te pra ten. Hij besloot z'n wandeling wat verder uit te strekken en vond bij zijn terugkeer het meisje verdwe nen. In haar plaats stonden er nu twee oudere dames, die hij nog niet gezien had. „Doodjammer van dat Knappe kind," hoorde hij de oudste zeggen, „en dan zo'n avonturier." Mark voelde het bloed naar de wangen stijgen, de lust bekroop hem zich aan het tweetal als de bruide gom voor te stellen, doch ter wille van Gaby bedwong hij zich. Langs een andere kant van het huis ging hij naar binnen en kwam na enig dwalen in de hal. tfNu Gaby het beste hoor!" Hij wachtte tot de gebruikelijke hand gegeven was en trad dan op z'n meis je toe. Op z'n gezicht was duidelijk ontstemming te lezen. „Willen we vast een plaats zoeken, er is meen ik voor de eerste maal gegongd." „Er zullen wel gereserveerde plaat sen voor ons zijn," zei Gaby, koel. „Ik wens al die lui op de moker hei", viel Mark driftig uit, „ze la ten je geen ogenblik met rust." „Je bent onhebbelijk op het onbe leefde af. Het schijnt buitengewoon moeilijk om vriendelijk tegen mijn kennissen te zijn." „Gaby en Mark! Komen jullie?" Elze kwam hen tegemoet. Jongens het valt niet mee plaatsen te rege len. Loop maar recht door, daar staat oom Han, die wijst jullie ver der de weg, tot straks." Even daarna klonk de gong voor de tweede maal en in groepjes be gaven alle gasten zich naar het park. De kleine houten tribune met de Utrechtse kleuren gedrapeerd en hier en daar guirlanden bloemen gaf een feestelijke indruk. Han Warsage tot ceremoniemeester benoemd, wees elk een plaats. Die Sanders lijkt wel het land te heb ben, dacht hij, toen hij het verloofde paar zag naderen. Wat een meisje als Gaby Van Heyst toch aan zo'n lompe kerel vond? Mark op de eerste rij, tussen Gaby en dokter van Elten gezeten, staar de strak, dankbaar dat z'n buurman zo druk met z'n jongste zoon bezig was, dat hij geen tijd had zich met hem te onderhouden. Gaby werd in beslag genomen door de oude mevrouw Warsage. „En waar gaat jullie huwelijksreis heen, lievp kind?'' hoorde hij haar vragen. „We wijken van die. regel af, mevrouw, ik verlang zo in ons nieu we huisje te trekken, dat ik niet de minste lust tot reizen voel." De oude dame glimlachte wat on gelovig. maar haar aandacht werd afgeleid, want na een gongslag die allen tot zwijgen bracht, kwamen de spelers op (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2