S)e CcicbeSoii^ant Pieck president van Oost-Duitsland Spoedige oplossing van Belgische koningskwestie verwacht Directeur: C. M. VAN BAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG 1, No. 11819 Nogmaals de Belgische koningskwestie Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs i 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes i 1.50 Ontstellende onkunde KJIET alleen in andere landen, ook in eigen land ligt nog een zo breed veld open, om er de christe lijke cultuur te brengen. Niet alleen de beleving van de christelijke cultuur waaraan ook bij ons christenen, nog wel een en ander ontbreekt! maar ook de kennis, zelfs de meest primitieve kennis van de christelijke cultuur. Ieder onzer is daartoe geroepen. Niet alléén de priesters, ook de leken. Dat kan en moet gebeuren indivi dueel; dat kan en moet ook gebeuren in onderling contact. Op deze laatste wijze geschiedt het b.v. te Leiden door de „Vrouwen van Bethanië", die gezamenlijk in „Verbum Dei" haar taak van christelijk-culturele arbeid in en om Leiden verrichten; een taak, welke direct gericht is op de uitbreiding van het Rijk van Chris tus in de zielen. Hoe groot de onkunde is in onze beschaafde streken betreffende het Christendom constateerde F. S. in het laatste nummer van het „Kathplieke Schoolblad" in enige feiten (zoals wij er helaas vele soortgelijke ken nen uit onze eigen stad!) Hij schreef „In Dux van deze maand is dr. Terstoet, S.M.M. heel dpenhartig uit de school zijns leven aan 't klappen. Hij vertelt van zijn ervaringen in de Stad der Sinjoren waar hij bijbel conferenties gaf voor Vlaamse vrou wen. Na het noenmaal kwam een madammeke op zijn deur kloppen: „Gij hebt toch zo schoon geklapt over de Evangeliën, ik zou zo wel 'n keer aan mijn kinderkens willen voorle zen uit dat Evangelie". Maar ze had een moeilijkheid. Er waren toch vier edities en ze wou liefst de laatste hebben. Toen de pater haar vertelde, dat ze alle vier al uit de eerste eeuw wa ren, was ze weg van verbazing: „Wat ge me nou toch zegt.en dat in zo'n schoon Vlaams!" Later werkt hij op de H. Land stichting. Daar had hij volop gelegenheid „met velerlei vormen van onkunde" in aanraking te komen:- „Over de droevige," soms zelfs er gerlijke onkunde bij vele groepen jongelui van openbare scholen in ons land, waren we van plan niet veel te zeggen. Die leerlingen gaven meerdere malen blijk de meest eenvoudige toespelingen op feiten of personen, zowel uit het Oude als het Nieuwe Testament, niet in het minst te begrijpen. Verwonderd zag men hen opkijken, als ergens in een hoek van een monument of midden in de luisterende groep plotseling een lach van begrijpen opging of spontaan een „ja" of een ,nee" werd geroepen. Voor hen was de Wereldfiguur van Jezus Christus „een jood, eerwaar de" of „een profeet, mijnheer". Het Eerste Boek der wereldliteratuur is voor hen met zeven zegels gesloten. Toen werd ons duidelijk, hoe vier A.J.C.'ers voor een m^er dan levens groot Crucifix in de St. Pietersberg ons als jongens vroegen: „Mijnheer, wie is die man?" En deze jongelui kwamen uit Haarlem. Van zuiver cultuurstandpunt uit gezien staan deze jongens en meisjes bij hun tijd genoten van de Christelijke scholen hoe vaak hebben deze ons niet door hun ongedwongen, pittige op merkingen verrast! één echte be- schavings-graad achter." Er is nog zo heel veel te doen rondom ons vanwege de ontstellen de onkunde wat betreft Christus, Diens Leer en Diens Kerk. Mag niet worden vergeten NAAR aanleiding van een proces tegen de schrijver Albert Kuyle schrijft de Linie van 7 October een uitvoerig artikel. Wij komen zowel op dat proces als op het artikel nog nader terug. (Ons schijnt het nog steeds gezond en goed toe in de pers niet te schrijven over een zaak, die nog „sub judice" is, nog bij de rechter aanhangig is). Maar het slot van bedoeld artikel, geschreven door de hoofdredacteur van De Linie dr. J. H. C. Creyghton S.J. willen wij hier afdrukken: „Wij leven allen, wie wij ook zijn, van liefde en barmhartigheid. En voordat iemand opstaat om met stenen te werpen naar wie door menselijke rechters in abnormale omstandigheden misschien op het punt staat te worden veroordeeld, herleze hij de woorden onzer Bis schoppen van 11 Augustus 1946: „God, die harten en nieren door grondt en die niet naar de schijn, maar naar het wezen, niet naar het uiterlijk maar naar het innerlijk oordeelt, wéét bovendien dat vele van deze harteloze en eigenge rechtigde christenen door hun eigen zondig leven heel wat schul diger tegenover Hem staan dan me nigeen van de door hen zo verfoei de politieke delinquenten"." We vergeten zo gauw. En het is voor ons, individueel en sociaal beschouwd, van zó groot belang dat citaat uit het Bisschoppe lijk Schrijven van 11 Aug. 1948 niet te vergeten. WILHELM PIECK is gisteren zoals verwacht werd, gekozen tot presi dent van de nieuwe staat in Oost-Duitsland. Toen Otto Nuschke, voorzitter van de C.D.U., Piecks benoeming voorstelde, daar „hij verre weg de waardigste politieke strijder voor vrede en eenheid" was, weer klonk luide bijval en werd met bouquetten gewuifd. Vele handen wer den opgestoken, toen de voorzitter de goedkeuring der aanwezigen ver zocht. De volle zaal stond op, toen Pieck daarop verrees. Pieck legde de volgende eed af: „Ik zweer, dat ik mijn kracht in dienst zal stellen van het welzijn van het Duitse volk. Ik zal de grondwet en de wetten verdedigen en nauwgezet mijn plichten vervul len en rechtvaardig tegenover allen handelen." Uit alle delen van Oost-Berlijn hadden mensen zich naar Unter den Linden begeven. Urenlang trokken optochten met vlaggen door de stra ten. Boeren uit de Russische zóne waren gekomen met wagens en tractoren, die met bloemen waren versierd. In zijn presidentiële toespraak beloofde Pieck alles te doen wat hij kon om de vreedzame wederop bouw van Duitsland op democrati sche basis te bevorderen. „Het is niet belangrijk, zei hij, of de twee Duitse regeringen elkaar erkennen of niet. Het is alleen van belang, dat zij gezamenlijk voor de eenheid van Duitsland strijden." Hij wekte de Westduitse regering op te vech ten tegen „de maatregelen, die door de Westerse imperialisten zijn op gelegd". Aan het slot van" zijn rede ver zocht Pieck de afgevaardigden een driewerf hoera uit te brengen op de eenheid van Duitsland, de vriend schap met de Sowjet-Unie en de vrijheidslievende landen en op de totstandkoming van nauwe econo mische betrekkingen tussen Oost en West. Toen Pieck het gebouw verliet, presenteerde de volkspolitie het ge weer. De nieuwe president reed in een open auto, geëscorteerd door acht politiemannen op motoren, naar Unter den Linden, waar hij een menigte van naar schatting meer dan 100.000 personen toesprak. „WILHELM 3, KEIZER VAN PIECKISTAN". Het met Franse licentie verschij nende Westberlijnse blad „Der Ku- rier"heeft de nieuwe Oostduitse staat, waarvan Wilhelm Pieck pre sident geworden is, „Pieckistan" ge doopt. „Der Abend", dat met Amerikaan se vergunning werkt, sprak van Wilhelm Pieck als „Wilhelm de derde". DE LOOPBAAN VAN EEN REV OLUTIONN AIR De nieuwe president van de Oost duitse republiek, Wilhelm Pieck, is sedert zijn jeugdjaren een overtuigd communistisch strijder in hart en nieren. Dat zegt heel wat, want hij is thans 73 jaar en het is reeds vijf tig jaren geleden, dat hij het avon tuurlijke bestaan van barricaden- vechter begon. Hij heeft gedurende Voor het Sophia Ziekenhuis in de Rhijnvis Feithlaan te Zwolle ston den, toen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard daar gister middag, tijdens hun rijtoer passeer den deputaties uit Urk en Staphorst bpgesteld. De calèche hield hier halt en een Urker meisje bood de Vorstin bloemen aan. deze jaren vele malen de dood in het gezicht gezien, maar had het geluk de dans te ontspringen. Met Karl Liebknecht en Rosa Luxem burg heeft hij in 1919 de communis tische partij gesticht. Met hen sa men viel hij ook in handen vdn veemmoordenaars. Hij was de eni ge die gered werd. Toen hij in Februari 1918 met zijn zoon Arthur naar het Westelijk front zou worden gezonden, deser teerde hij. Hij vluchtte met zijn zoon naar Nederland, waar hij in Amsterdam zijn brood verdiende door zijn oude handwerk van meu belmaker weer aan te pakken. Als geboren revolutionnair zette hij zijn anti-oorlog activiteit ook als emi grant voort. In October 1919 ging hij terug naar Duitsland, waar hij zich ontpopte als veldheer in straat gevechten en organisator van sta kingen. In 1928 kwam hij in de leiding van de Komintern, waar hij later secretaris-generaal werd. Hij werd een persoonlijke vriend van Stalin, een vriendschap die zich verder ontwikkelde toen hij voor Hitiers bewind de wijk nam naar Moskou. Twaalf jaren heeft Pieck daar ge woond. Hij richtte het comité „Freies Deutschland" mede op. In het kielzog van de Russische legers en naar men te Berlijn zegt in het uniform van Russisch officier kwam hij terug naar Berlijn. Hier had hij onafgebroken de lei ding van de communistische en la ter van de eenheidspartij. Meer vrijheid voor West-Duitsland Eigen vertegenwoordiger bij O.E.E.S. De federale regering van West- Duitsland heeft van de geallieerde Hoge Commissie toestemming ont vangen haar eigen gedelegeerden te benoemen voor de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs, aldus wordt medegedeeld in een regeringcommuniqué. Tot dusverre werd Duitsland in Parijs vertegenwoordigd door gedelegeer den, die werden benoemd door de mi litaire regering in samenwrking met Duitse deskundigen. Communistische nederlaag in Noorwegen Hedennacht om 3 uur was na de Noorse verkiezingen de verdeling der zetels in het Storting (Noorse parle ment) volgens de op dat ogenblik be kende cijfers als volgt. Socialisten 80, conservatieven 21, liberalen 20, boerenpartij 12 Chr. Volkspartij 8, communisten 1. De communisten hebben 10 van de 11 zetels verloren. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZWOLLE H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gis teren een bezoek gebracht aan Zwol- ie. Voor de woning van de Commis saris van de Koningin vormde een compagnie Nationale Reserve de eie.-wacht. Dit was de eeiste maal dat de Nationale Reserve naar bui ten optrad. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard inspecte ren deze ere-wacht. Minister-president Eyskens heeft heeft zich gisteravond zeer optimis tisch uitgelaten, over de oplossing van de Belgische koningskwestie. Hij verwacht, binnen enkele weken tot een definitieve oplossing te kunnen geraken. De senaatscommissie van justitie en binnenlandse zaken hebben enige weken geleden hun goedkeuring ge hecht aan een volksraadpleging. Gis termorgen hebben zij zich uitgespro ken voor een volksraadpleging per arrondissement. Het resultaat van een eventuele volksraadpleging zal dus in de hoofd steden van elk arrondissement afzon derlijk worden vastgesteld en niet centraal te Brussel. Door deze regeling wordt in be langrijke mate tegemoet gekomen aan de wensen der Waalse provincies, die herhaaldelijk hebben betoogd, dat de volksraadpleging regionaal dient te geschieden om duidelijk te doen uit komen, dat Leopold slechts de vorst der katholieke Vlamingen is en in Wallonië vrijwel geen aanhangers telt. Omtrent een percentage is nog geen beslissing genomen. Het debat over deze kwestie zal op 25 October in de Senaat beginnen. De dertien socialisten stemden in de commissies tegen en de vijf liberalen onthielden zich. De 23 leden van de C.V.P. stemden voor. Wanneer het wetsontwerp door het parlement wordt aangenomen, zullen alle Belgen boven 21 jaar, behalve degenen, die zich bij de gewapende macht bevinden, dus steun uitbren gen over de vraag of zij de terugkeer van koning Leopold wensen, dan wel zijn abdicatie ten gunste van zijn zoon Boudewijn. België voor de keus Belgische textiel exporterén of Hollandse boter importeren? Tijdens een vergadering van de Bcerenbond uit het arrondissement Oostende heeft de Belgische minis ter van Landbouw, Orban, verklaard dat de Voorunie van de Benelux zeer belangrijke problemen opwerpt voor de Belgische landbouw. Met betrekking tot de bijeenkomst der ministers der Beneluxlanden op 13. 14 en 15 Oct. te Luxemburg, ver klaarde minister Orban o.a.: „Daar de Nederlandersde van hun gedrags lijn met betrekking tot de door ce Beneluxlanden overeengekomen land bouwpolitiek zijn afgeweken, willen wij niet langer een stelsel van vrij heid verdedigen, dat onze landbou wers in een nadelige positie zou brengen. In geen geval zal ik de v. are Belgische en vooral de Vlaam se landbouwbelangen prijsgeven aan de Nederlandse". TREINBOTSING IN ARGENTINIë. Minstens 40 doden Kort voor middernacht zijn te Buenos Aires een electrische perso nentrein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. Volgens de laatste berichten werden 40 per sonen gedood en 100 gewond. Drie wagons werden bijna geheel vernield. Brandweer, politie en militairen zijn bezig de verminkte lichamen uit de wrakstukken te voorschijn te halen. De oorzaak van de ramp wordt toegeschreven aan een fout van de wisselwachter en de snelheid van de electrische trein, die 7 minuten over tijd was. Men vrees-t, dat het aantal slachtoffers nog groter zal zijn. NOODWEER IN COLORADO Door een hevige orkaan, die over Colorado heeft gewoed, zijn 24 per sonen om het leven gekomen. De orkgan heeft bovendien grote materiële schade aangericht. Slag regens hebben overstromingen ver wekt tot in Texas en Oklahoma. Terrorisme op Java Op de oliepalmonderneming „Dolok Sinumbah" van de Handelsvereniging „Amsterdam" in het Siantarse is Maandagmiddag de 39-jarige planter K. W. G. Catharinus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord Het slachtoffer bevond zich, verge zeld door een gewapend onderne mingswachter,in de tuinen. Tevoren was een jeep met enkele andere ge wapende ondernemingswachtrs, ach tergelaten In de tuinen ontmoette Catharinus acht lieden, die om vuur voor een sigaret vroegen, hetgeen door de ondernemingswachter ver strekt werd. Plotseling werd de on dernemingswachter het geweer uit de handen gerukt, waarop de planter en de ondernemingswachter het op een lopen zetten. De Indonesiër, die het geweer had bemachtigd, schoot daar op de heer Catharinus in de nek. De daders, die ontkwamen en wier in- dentiteit niet bekend is, waren ver moedelijk ongewapend tot zij het ge weer in handen kregen. Op „Dolok Sinumbah" was tevoren nooit een aanslag gepleegd. 5 Gesneuvelden bij Malang Maandag zijn in het Malangse, nabij het bergoord Tretes in Oost Java, 5 Nederlandse militairen ge sneuveld toen een uit 8 man be staande patrouille werd overvallen door een gewapende bende van on geveer 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en een wordt vermist. Onder de gesneu velden bevindt zich de patrouille commandant, Reuter meldt hierover nog, dat de patrouille werd tegengehouden door guerillastrijders, die de geweren van de militairen opeisten. Toen di werd geweigerd, openden de gueril lastrijders a bout portant het vuur. Moch kabinets-formateur in Frankrijk Jules Moch heeft gisteravond aan de president der republiek medege deeld, dat hij de functie van kabinets formateur aanvaardt. Zo spoedig mo gelijk zal hij zijn lot in handen leg gen van de assemblée, waar hij vol gens de grondwet minstens 311 stem men in de wacht moet slepen, wil hij zich ooit minister-president kun nen noemen. Het programma, waar Jules Moch mede voor het parlementaire front verschijnt, behelst inderdaad de klei ne, maar lang verbeide verrassing voor de laag-gesalarieerden: Voor zo ver zij onder 15.000 francs per maand verdienen, wil hij hen een slechts een keer uit te betalen premie van 3000 francs toekennen. Voorts wil hij de prijzen omlaag drukken voor steen kolen en voor verschillende andere producten subsidies invoeren. De re geringspartijen vinden dit in begin sel niet onaanvaardbaar, doch de ra dicalen en de leden van de UDSR hebben bij monde van René Mayer en Plevèn ernstige bedenkingen ge uit in verband met de financiële con sequenties van „het plan-Moch". Zij wensen de waarborg, dat de premie inderdaad slechts eenmaal zal worden uitgekeerd en niet zoals vroeger wel gebeurde, een aanloopje zal blijken tot een loonsverhoging. Bovendien verlangen zij maatregelen ter verho ging van de productie, b.v. door ver mindering van de loonbelasting, in dien er overgewerkt wordt, hetgeen een aansporing te meer voor de ar beiders zou zijn. Paus roept op tot belangstelling voor Missie In een bijzondere boodschap ter gelegenheid van de komende Missie- Zondag op 23 October heeft de H. Vader zich gewend tot de Katholie ken van de Verenigde Staten. In de ze boodschap zeide de H. Vader: „Nu Wij staan op de drempel van het H. Jaar en de sluizen van de goddelij ke genade zullen worden geopend door de gebeden en offers van vele vrome pelgrims, die zullen komen naar het middelpunt van de Kerk, doen Wij een dringend beroep op al le gelovigen om gehoor te geven aan het verzoek van Christus en hun be langstelling voor de missie, die Zijn Hart zo dierbaar is, te verdiepen". Hernieuwde arrestaties in Tsjecho-Slowakije Uit Praag wordt vernomen, dat men opnieuw tot arrestaties is over gegaan en thans op grotere schaal dan ooit tevoren. Maandagavond en Dinsdagavond deden leden van de veiligheidspolitie weer de ronde na een rustig weekeinde. Volgens berichten uit de eerste hand zouden de arrestaties reeds vijf weken gaande zijn. Ook na Zondag gold de actie ver tegenwoordigers van de midden stand. Hierdoor wordt de theorie ver sterkt, aldus Reuter, dat de veilig heidspolitie het uiteindelijk gemunt heeft op de ontbinding van deze groep, die door de communisten be- schouwdt wordt als de klasse, waar van het het meest aannemelijk is, dat zij het regiem vijandig gezinde elementen bevat. Det politie weigert aan achterge bleven familieleden inlichtingen te verstrekken en ook op verzoeken van de buitenlandse pers om een verklaring zijn de autoriteiten niet' ingegaan. Er zijn een aantal vooraanstaande juristen gearresteerd. In de weinige gevallen, waar men inlichtingen heeft kunnen verkrij gen, werd vernomen, dat de gear resteerden bijna onmiddellijk naar arbeidskampen zijn overgebracht. Vele gearresteerde kregen het ad vies warme kleren en zwaar schoei sel mede te nemen. DE RODE OPMARS NAAR KANTON. Van gewoonlijk betrouwbare Chi nese zijde werd te Hongkong verno men dat ongeregelde Chinese com munistische troepen Waits jou, dat ten Noord-Oosten van Hongkong, op slechts negentig kilometer van Brits gebied, is gelegen, hebben bezet. Waitsjou ligt ongeveer 120 kilome ter ten Oosten van Kanton. Het is ongeveer dertig kilometer van de spoorweg tussen Kanton en Hong kong verwijderd. Voorts wordt gemeld dat de com munistische troepen van generaal Tsjen Keng, die Kanton van het Noorden uit aanvallen, Tsingjoean, dat op een afstand van 65 kilometer van Kanton ligt, hebben veroverd. Volgens een onbevestigd bericht van Chinese zijde zou generalissimus Tsjang Kai-Sjek opdracht hebben gegeven, dat zijn troepen Kanton verlaten. Van buitenlandse zijde werd gis teravond te Kanton vernomen dat alles erop wees, dat de stad niet tegen de communistische troepen zou worden verdedigd. Een kaJiAeltje. Vele dieven zijn niet zulke grote misdadigers als „brave" roddelaars.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1