Roofoverval Ceintuurbaan te Amsterdam volledig opgehelderd Jlatte Qa£f\ 'U&ijacvLt In Indonesië ~~1 nesië W ET* keerpunt DINSDAG II OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De laatste getuigenis Het door „Knickerbocker Maga zine" gepubliceerde werkje „Last Testimony" met de laatste artikelen der bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalis ten, is toegezonden aan alle leden van het Congres der Verenigde Staten, vergezeld van het verzoek san de leden van de Senaat en van het Huis van Afgevaardigden, om mede te delen, ten eerste of de arti kelen van de journalisten, die in het werkje zijn opgenomen, een bijdrage vormen tot hun kennis en die van het publiek in het algemeen met be trekking tot de juiste feiten ten aan zien van Indonesië en ten tweede, of de Congresleden het met de schrij vers eens zijn, dat het Nederlandse volk in het algemeen in Incjpnesië bsanbrekend werk heeft verriöht en dat de Nederlanders een factor van betekenis zijn bij de weerstand te gen het agressieve communisme in Indonesië. Op deze vragen zijn ver scheidene bevestigende antwoorden ingekomen van bekende senatoren en afgevaardigden. John Foster Dulles, sénator voor New York en deskundige op het ter rein der buitenlandse aangelegen heden gaf als zijn mening te ken nen, dat de Amerikaanse openbare mening meer begrip heeft gekregen voor de ingewikkeldheid van het probleem en een beter inzicht in de opbouwende politiek van de Neder landse regerii^g". Het lid van de bui tenlandse commissie van de Senaat, J. W. Fullbright zeide dat, te oor delen naar deze artikelen, hij stellig enjuist was ingelicht over de toe stand in Indonesië, en dat zij zijn kijk op de toestand zeer zeker heb ben gewijzigd. SLACHTOFFERS VAN NATUURRAMPEN. In de Verenigde Staten zijn 8 per sonen gedood en 54 gewond als ge volg van tornado's, regen en mist. New York en andere plaatsen had den echter zomerweer. In de grote vlakten van het Mid den-Westen werd een persoon ge dood en 4 gewond door windvlagen. In Kansas derailleerde een trein, doordat de regen de spoorweg had ondermijnd. Vier personen kwamen cm het leven; 50 werden gewond. In Colorado verdwaalde een vlieg tuig in de mist en vloog tegen een heuvel. De drie inzittenden kwamen om het leven. Ook in Zuid-Italië, waar vorige week duizenden dakloos werden door Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I (301,5 m) 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.33 „Oog in al", 8.00 nieuws- en weerberichten, 8.18 „Oog in al", 8.50 voor de vrouw, 10.20 voor de vrouw 12.00 orgelspel, 12.30 mededelingen, 12.33 voor het platteland, 12.55 ka lender, 13.00 nieuws, 14.00 „gespro ken portretten", 14.15 jeugdconcert, 15.00 kinderkoor, 15.20 voor de jeugd, 15.50 instructieve muziek, 16.00 voor de jeugd, 16.30 voor de zieken, 17.00 voor die jeugd, 17.30 promenade-orkest en solist, 18.00 nieuws, 18.30 voor de strijdkrachten 19.15 pianoduo, 19.30 voor de jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 21.30 „terug van weggeweest", hoor spel, 22.15 dansmuziek, 22.45 popu- lair-wetenschappelijke causerie, 23.00 nieuws. HILVERSUM II (416 m). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.45 een woord voor de dag, 8.00 nieuWs- en weerberich ten, 9.00 voor de jonge zieken, 9.30 waterstanden, 11.15 „S.S.T. alle lij nen oorlog", hoorspel, 12.15 strijk orkest, 12.30 Mededelingen, 12.33 tolaaskwintet met piano, 13.00 nieuws, 13.15 volksmelodieën, 14.00 amusementsmuziek, 14.30 klein koor 15.00 kamerorkest en solist, 16.00 philatelistische causerie, 16.15 voor de kinderen, 17.45 regeringsuitzen ding, 18.00 muziekcorps, 18.30 voor de kinderen. 18.45 zigeunerkwintet, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitzen ding, 19.30 sport, 19.40 radiokrant, 20.00 nieu\vs, 20.05 commentaar fa milie competitie. 20.15 klein koor en orkest en solisten, 20.40 orgel en zang, 21.45 omroeporkest en soliste, 23.00 nieuws. verschrikkelijke overstromingen, zijn de elementen nog niet tot rust ge komen. In Ceglie Messapico, waar 13 le den van een gezin aan tafel zaten, sloeg de bliksem door het raam en doodde vier van hen. De negen an- oeren liepen zware brandwonden op. In andere streken van Zuid-Italie kwamen nog vier personen door re gen en hagelstormen om. In het ge bied van Cistenino kwamen opnieuw overstromingen voor, die grote schade aan oogst en gebouwen ver oorzaakten. DE VRIJLATING VAN KRIJGS GEVANGENEN OP SUMATRA. Bij de 7 Nederlandse militairen, d-ie in Atjèh worden vastgehouden, doch die binnenkort zullen worden vrijgelaten, bevindt zich o.a. de of ficier van gezondheid, kapitein van Bommel, die met 6 militairen 13 Juli nabij Telaga ontvoerd werd bij een overval op een fourageconvooi. In de loop van deze week zullen de Ne derlandse autoriteiten een aanvang maken met de vrijlating van de ge vangenen op Noord-Sumatra. 80 leden van de T. N. I., die thans in Sabang en Belawan geintemeerd zijn, zullen kunnen vertrekken waar heen zjj willen. Verder zal de repu blikeinse delegatie in de plaatselijke gemengde commissie van Medan een republikeins officier zenden naar de commandanten van alle republikein se troepen voor het inwinnen van in- lichtigen omtrent de verblijfplaats van 202 ingezetenen van de Negara Sumatera Timur, waarvan veron dersteld wordt, dat zij in handen van de republikeinen zijn. AANVALLEN OP MILITAIRE VOERTUIGEN IN HET CHEREBONSE. Bij drie aanvallen op militaire voertuigen die Zondag in het Cheri- bonse j.l. plaatsvonden, werden in totaal zeven militairen van het K.L. ontvoerd of gedood, aldus verneemt Aneta. Twee militairen werden ver mist na een aanval op een jeep, 15 «km ten Zuiden van Cheribon. Een jeep met 5 militairen werd aan gehouden door een in burger ge kleed persoon en werd vervolgens besprongen door een twintigtal ge wapende personen, die o.a. in het bezit waren van 2 brenguns en an dere automatische wapens. Drie van de vijf inzittenden konden ontko men, twee worden vermist. 6 kih ten Noorden van Kuningan werd een militaire truck aangetrof fen, die geheel was verlaten en doorzeefd van kogelgaten. Drie in zittende militairen werden gedood of ontvoerd. Tenslotte werd een militaire jeep met drie militairen uit Cheribon, die op weg waren naar Kuningan, het laatst gezien om 3 uur 's mid dags ten Noorden van Kuningan. Sedertdien is er noch van de inzit tenden, noch van de jeep iets ver nomen. VIJFDUIZEND PARTIJLEDEN TE PRAAG GEARRESTEERD. Naar de correspondent van de „Times' te Wenen uit betrouwbare berichten uit Praag verneemt, zijn ten minste 5000 leden van de Tsje- choslowaakse communistische partij gearresteerd. De zuivering, de grootste, die de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft gekend, begon drie we ken geleden. Vele communistische ambtenaren, vooral afdelingschefs en hun plaatsvervangers, onder wie dr. Kosta, een der leidende functiona rissen van het departement van voorlichting, zouden zijn gearres teerd. Op 'het departement van Bui tenlandse Zaken zou een groot aan tal ambtenaren, onder wie nauwe medewerkers en beschermelingen van minister Clementis, onder ver denking staan of reeds zijn gearres teerd- De arrestatiecampagne, die plaat selijk bekend staat als „operatie T.B." (T.B. zijn de initialen van de Tsjechische woorden voor klasse- strijd) schijnt beperkt te zijn tot de Tsjechische grote steden. De twee broers, die in de nacnt van 5 op 6 October in net oostelijk deel van de stad zijn gearresteerd verdacht van het plegen van de roofoverval op de spaarbank aan de Ceintuurbaan, zijn thans ter beschik king van de officier van justitie ge steld, waarmede de politie bewijst, dat zij de zaak als afgedaan be schouwt en de overtuiging heeft, dat deze beide broers, inderdaad de schuldigen zijn. Deze overtuiging werd voor de politie welhaast zeker heid toen in de nacht van Zaterdag op Zondag de beide jongemannen, de oudste is een 23-jarige glazenwas ser en de jongste een 19-jarige schilder, een volledige bekentenis hebben afgelegd. Deze bekentenis heeft veel moeite gekost. Vier dagen lang hebben de poliltiemensen alle mogelijke vast staande feiten moeten uitspelen, voordat het eindelijk de jongeman nen duidelijk werd, dat verder te genstribbelen niet meer zou baten en hoogstens de zaak voor hen ern stiger zou doen worden. Er is alle reden om aan te nemen, dat deze jongens volslagen amateurs op het gebied van roofovervallen waren, al heeft de oudste in de bezettingstijd reeds een dergelijk feit gepleegd, waarvoor hij ook is veroordeeld. Enige aanwijzing dat zij op eniger lei wijze betrokken zouden zijn bij andere nog onopgehelderde roof overvallen, wijst de politie met stel ligheid af. Naar hun zeggen hebben zij 't plan slechts enkele dagen voor de uitvoering beraamd. De aanlei ding was, dat de oudste, die getrouwd is en drie kinderen heeft, in finan ciële moeilijkheden verkeerde en een eigen bedrijfje wilde beginnen. Het nodige geld hiervoor had hij van een bank willen lenen, mar hij had het niet kunnen krijgen. Te dien einde was hij ook bij de spaarbank op de Ceintuurbaan geweest en zodoende had hij de situatie ter plaatse kun nen opnemen. Omdat een overval hem hier makkelijk leek, had hij het met zijn jongste broer besproken die, wel bereid was hem te helpen onder voorwaarde „dat hij geen gekke dingen zou doen". De beide jongens waren de dag tevoren reeds bij de bank geweest, maar toen kwa men zij te laat en werd de deur net voor hun neus gesloten. Op Woens dag 28 September hadden zij meer „geluk" doordat de bank op die dag tot half zes geopend was, hetgeen zij overigens niet wisten. De oudste had een echt pistool bij zich, de jong ste een pistool dat bij toneelvoor stelling wordt gebruikt en tevens een mes, dat hij bijna altijd bij zich heeft. Over het verloop van de overval kan nog gezegd worden, dat de jont gens gewacht hebben tot er geen publiek in de bank was, daarna zijn zij pas naar binnen gegaan. Zij had den hun fietsen zonder' deze op slot te zetten tegen een bankgebouw ge plaatst. Een plan hoe op te treden hadden zij niet gemaakt, zodat het gehele verloop op improvisatie be rustte, waarbij de oudste van de twee de leiding op zich nam. Een komische noot is misschien nog, dat zij een van de employé's zijn adres hebben gevraagd om hem de tas. waarin zij het geld meenamen, te kunnen te rugsturen, en dat zij beide kassiers en doosje, met shag en een paar losse cigaretten hebben meegegeven, opdat zij in de kelder wat te roken zouden hebben. Voordat zij de deur van de kelder achter de bankbedien den sloten, zei de oudste: „Maak je 'geen zorgen, over tien minuten zul len we vijfmaal 8 waarschuwen en dan zijn jullie er zo weer uit". Toen de beide broers op hun fiets een paar straten verder waren, hoorden zij reeds de sirene van de politie-autoj reden, waarom zij maar hebben nagelaten vijfmaal acht te bellen. Thuis aangekómen hebben zij het geld verdeeld. Zij hebben zich ver raden door links en rechts inkopen te doen. Vloerkleden, radiotoestel len, kleamg en schoenen, een elec- trisch scheerapparaat en talrijke an dere zaken, die thans in beslag zijn genomen, hebben zij zich aangeschaft Ook een flink deel van het geld is teruggevonden, niet alles, want eerf deel is gebruikt om feest te vieren en mogelijk om derden de mond te snoe ren. Een onschuldige door rechercheurs in de kraag gegrepen Gerrit de Stotteraar de Amster damse inbreker, die Zaterdagavond uit de Utrechtse strafgevangenis ont snapte heeft niet alleen de Utrechtse recherche veel werk bezorgd, maar ook de detectives uit de hoofdstad. Gerrit is een Amsterdamse jongen, Ibdat het voor de hand ligt, aan te nemen, dat hij de wijk heeft geno men naar de hoofdstad. Terwijl^ de Utrechtse recherche nog steeds speurt naar het antwoord op de vraag hoe Gerrit in de tijd van nauwelijks 1 y2 minuut uit een streng bewaakte gevangenis heeft kunnen ontsnappen, zoekt de Amsterdamse recherche naar de tegenwoordige ver blijfplaats van de vluchteling. Er zijn nog tal van andere politiemannen in het hele land, die ijverig op zoek zijn naar Gerrit de Stotteraar. Niet on vermakelijk was het voorval dat zich Zondagmiddag aan de overkant van het IJ voordeed. Er was bij de re cherche een tip binnengekomen dat Gerrit zich in Noord-Holland op hield en in een autobus zat, die hem uit de richting Zaandam naar de overkant van het IJ zou brengen. Het kon niet missen, het moest Ger rit zijn, te oordelen naar de foto's die men in de couranten van Gerrit de Stotteraar had gezien. Met de snelste auto waarover de Amsterdamse poli tie beschikte rukten enige recher cheurs uit. Toen de bus op het eindpunt stil hield stapte uit de bus een jonge man die inlderdaad het evenbeeld van Gerrit de Stotteaar was. Toen de rechercheurs de man vriendelijk verzochten met hen mee te gaan, zei de onbekende: „Dacht ik het niet! Jullie zoeken natuurlijk naar Gerrit de Stotteraar en denken dat ik het ben. Daar heb ik in het verleden tel kens als die vent uitbreekt al zoveel last van gehad, dat ik tegenwoordig maar de beste legitimatiepapieren in de zak steek om van de soesah af te zijn. Elke keer, wanneer Gerrit de Stotteraar ontsnapt, grijpen zij mij in mijn nek, omdat zij denken, dat ik het ben. Maar als u mij niet gelooft, Pastoor W. J. H. THEELEN f De pastoor uit Spekholzerheide, van wie wij gisteren vermeldden, dat hij door een aanrijding zo ernstig was getroffen, dat hij kort daarna overleed, is de zëereerw. heer W. Theelen. Pastoor Theelen was sedert 1932 werkzaam in Spekholzerheide en had daar in 1947 onder vele bewij zen van sympathie der parochianen zijn veertig jarig priesterfeest ge vierd. Hij was verder o.m. enige ja ren secretaris van de Limburgse St. Gregoriusver. DODELIJK VERKEERSONGELUK MET NASLEEP Een vrachtauto, die Maandagavond langs de weg ValkenswaardEind hoven bij het dorp Aalst stond ge parkeerd en waarvan de chauffeur bezig was met reparatiewerkzaam heden voerde een rood achterlicht en bovendien nog een aparte veilig heidslamp. Toch werd deze wagen door de Eindhovense motorrijder J. A. E. niet opgemerkt, met het gevolg, üat hij er tegen opreed en terstond werd gedood. Zijn duorijdster kreeg ernstige verwondingen en werd naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd. Drie jongelui, die de plaats van het ongeluk per fiets passeerden, raakten ten gevolge van de grote belangstelling op de plaats van het ongeval met de sturen in elkaar, waardoor een hunner tegen een boom reeden eveneens met ernstige, ver wondingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. MILITAIR ONDER VRACHTAUTO TE ROTTERDAM. De 21-jarige militair J. Ebeling j te Rotterdam reed gistermiddag te- j gen vier uur op de fiets cp de Ael- 1 brechtskade, toen van een achter hem rijdende vrachtauto, bestuurd door J. F. N. uit Delft, de vooras j brak. De auto werd daardoor on- bestuurbaar, schoot naar rechts in j de richting van de Delfthavensche i Schie, sleurde de wielrijder mee en kwam eerst tegen een in het water liggende schuit tot stilstand. De chauffeur, die er afgesprongen was, bemerkte onder zijn wagen de ver morzelde fiets. Het ernstig verminkte lichaam van de militair werd in het water teruggevonden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. vraag het dan maar aan mijn vrouw, die ook in de bus zit". De rechercheurs waren perplex. Er was echter weinig voor nodig om de politierechercheurs te. overtuigen, want de aangehoudene had zulke goede papieren en px-aatte zo vlot,, dat hij onmogelijk Gerrit de Stotte- raar kon zijn. „Alg. Dagblad". GOUWENAARS TEGEN BETALING VAN BESPREKINGSKOSTEN NAAR DE BIOSCOOP? De directies van de drie Goudse bioscopen hebben gistei'avond door middel van vrijwel huis aan huis be zorgde strooibiljetten de bevolking van Gouda kond gedaan, dat de di recties het voornemen hebben, om op Woensdag 12 October a.s. een voor stelling van de film „Een koninkrijk voor een huis" te geven. Voor deze voorstelling is alleen plaatsbespre king nodig. Een toegangsprijs wordt niet geheven. De vraag is, zo wordt het A.N.P. uit Gouda bericht, of de burgemeester van Gouda toestem ming zal verlenen tot het geven van gratis filmvoorstellingen. Het A.N.P. heeft zich tot de bur gemeester mr. dr. K. F. O. James ge wend en deze antwoordde, dat het strooibiljet niet in zijn brievenbus was terechtgekomen. Hij was dus niet op de hoogte van het voornemen der directies van de drie Goudse biosco pen. De burgemeester verheugde er zich over, nadat hij van het nieuws had kennisgenomen, dat het drama tot een klucht was geworden. Hij verheugde er zich voorts over al dus het A. N. P. dat de noodlij dende bioscopen in Gouda blijkbaar goed bij kas zijn. Hij zal volgaarne zijn toesteming geven tot het geven van gratis filmvoorstellingen, wan neer de verordeningen zich daar niet tegen verzetten. VOORTVLUCHTIGE VERPLEEGDE DOOR HOND GEWOND In Haaksbergen is Zondagavond omstreeks kwart vóór elf een meis je, dat was gevlucht uit de inrich ting voor zwakzinnigen te Rekken, waar zij werd verpleegd, door een hond aangevallen en gewond. De hond behoorde aan een bewaker van de inrichting, die het dier tot twee keer toe op haar afstuurde. Het meisje had Zondagavond de inrichting te Rekken verlaten na een woordenwisseling met een lid van het verplegend personeel. De hond, waarmee zij werd opgespoord, wierp haar op de grond en verwond de haar ernstig. Aldus een bericht in de „Volks krant". Een dergelijke „achtervolging" op een zwakzinnige is schandelijk! BEURS: TRAGE HANDEL. De Amsterdamse effectenbeurs had gisteren een oninteressant en traag verloop. Er bleken slechts zeer wei nig orders verwerkt te worden en dit gebrek aan affaires was de voor naamste oorzaak van een opening op een iets lager niveau, waarna de prijzen slechts zeer weinig fluctueer den. Olies 307 309 Unilevers 244245 en Philips 240241, koersen die Avel sprekend zijn voor. de onbe langrijkheid der affaire. Tegen het einde van de markt viel er een klei ne opleving te constateren, waardoor de voornaamste papieren kans zagen tot slotnoteringen te komen, die slechts weinig met die van Vrijdag verschilden. De minder courante industriëlen bleken zich goed te kun nen handhaven. Het slachtoffer van de ontploffing in een loods van de N.V. Chemische Industrie van Hasselt te Amersfoort, de 72-jarige Scheikundig ingenieuh, dr. J, V. B. van Hasselt, is in de af gelopen nacht aan de bekomen ver wondingen overleden. De 40 jarige Kriminal sekretaer Schmitz is veroordeelt tot 8'A jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was 10 jaar. S. had na de dolle Dins dag deelgenomen aan meerder exe cuties. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHT WEER Vannacht in het binnenland weinig wind en op enkele plaat- jen nevel of mist. Overigens :amelijk veel bewolking met rier en daar enige lichte regen xf motregen N en meest matige vind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Voornamelijk in de nacht m ochtend iets zachter. MAJOOR-AALMOEZENIER P. C. GROENENDIJK Nieuwkoop Majoor aalmoezenier P. C. Groe nendijk viert op 12 Oct. zijn 36e verjaardag, zijn tweede verjaardag in Indonesië. Onlangs is hij enige weken met verlof thuis geweest, doordat hij was aangesteld als aalmoezenier op het thuisvarende troepenschip „Zuider kruis". Kort geleden vertrok de aal moezenier wederom naar Indonesië, r.u met de „Waterman" en werd even voor de overtocht bevorderd van kapitein- tot majoor-aalmoeze nier In deze rang zal hij het werk in Indonesië voortzetten als directeur van het militaire retraitehuis te Go- tisonta SPORT WATERPOLO HET NEDERLANDS ZEVENTAL Het Nederlands zevental, dat Za terdagavond 15 October in het Sport- fondsenbad Oost te Amstex-dam tij dens de Nationale zwemwedstrijden speelt tegen het Nederlands militaire zevental, zal ongewijzigd in het wa ter verschijnen. Dit wil dus zeggen, dat de samenstelling van de ploeg er als volgt uitziet: Doel: Rohner (Robben), achter Bijlsma (Haarlem), Stam (HZPC) en Braasem (Zian), voor: Cabout (GZC) van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian) MOTORSPORT DE K.N.M.V.-KAMPIOENSRIT De traditionele 36-uurs betrouw- baarheidsrit, welke de KNMV onder de naam „Kampioensrit" organiseert, staat ieder jaar in het middelpunt van de belangstelling van de motor- sportliefhebbers. In principe draagt deze rit het karakter van de beken de Internationale Zesdagse, doch de route wordt in één geheel met een klein aantal rustpozen verreden. De ze rit voert door de provincies Noord-Brabant, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Noord-Holland. Natuurlijk zal men onder de deelnemers onze bekende Zesdaagse-rijders Knijnenburg, Jan- sema, Bestebreurtje, Roest, Haaker, de gebr. Veer en nog vele andere cracks uit alle provincies kunnen aantreffen. Na het volbrengen van de ruim 900 km lange route wacht de deel nemers nog een snelheidsproef op het Circuit van Zand voort, waar zij een zekere minimum-snelheid moe ten behalen. Deze snelheden zijn voor alle klassen verschillend, n.l. tot 125 cc 60 km/u, 250 cc 70 km/u, 350 cc 80 km/u, boven 350 cc 85 km/u, zij spannen van 350 cc, tot 600 cc en daarboven resp. 60, 65 en 70 kin/u. Voor militairen en politie is de ver eiste minimumsnelheid voor alle klassen vastgesteld op 65 km/uur. oorspronkelijke roman hor MIES VAN VELSEN. 14) „Goed, vader, ik hoop dat u van inzicht zult veranderen." „Reken daar niet op en tracht het in 't komend trimester met je zelf eens te worden over je toekomst." HOOFDSTUK VIII De dag van Gaby's examen ston den Rob en Elze in spanning aan het conservatorium te wachten op de uitslag. „Ze is er natuurlijk," beweerde Els minstens voor de derde maal. Ook Rob was hiervan overtuigd. Hij had deze morgen z'n moeder over rompeld, met het voorstel: als Gaby slaagt moest u haar eens verrassen 'door Mark te laten komen. Het is een ongezochte gelegenheid tot ken nismaking. Ofschoon met tegenzin (had Madeleine na enig verweer toe gestemd, er viel toch niets meer aan te veranderen, dat begreep ze heel goed. Wanneer ze bovendien weiger de Gaby uit haar huis te laten trou wen zou deze zeer waarschijnlijk, haar toevlucht tot Loek Warsage ne men en dit wilde ze liefst voorko men. Het wachten duurde lang. „Ha, daar is ze", riep Rob, „ge slaagd? Natuurlijk hoe kan ik het vragen. Ze feliciteerden haar hartelijk. Ga by zag er moe uit, dach Els, geen wonder ook, wat had ze geblokt. „Nu moet ik eerst nog naar m'n leraar," zei Gaby, „dat heb ik vast beloofd en Mark telegraferen. „Als wij dat eens deden,' stelde Rob volgens afspraak voor met het onschuldigste gezicht van de wereld „geef me de tekst maar en zorg niet te laat thuis te komen." Een eind gin gen ze samen. „Ziezo,' zei Rob, toen ze weg was nu als de drommel naar het tele graafkantoor. Ik hoop maar, dat Mark komt." „Je had beslist diplomaat moeten worden," zei Els bewonderend. Hij lachte „Misschien wel winstgevender dan ingenieur tegenwoordig. Jij zorgt vanavond wel, dat alles goed van stapel loopt, hè. Het was moe der een pak van 't hart, toen ze hoor de, dat jij voor een en ander wilde zorgen, dat kon ik echt merken." „Misschien is Gaby nu nog eerder getrouwd, dan wij," merkte Elze na een korte pauze op en er klonk te leurstelling in haar stem. „Ja, meiske, maar lang zal het toch naar ik hoop niet meer duren. Als ik hier de kans op een vaste baan niet krijg, probeer ik het des noods in Indië." „Meen je dat?" schrok ze. „Waarachtig, of laat je me dan in de steek?" Hij kneep haar even plagend in de arm. „Toch zou ik het heel ei"g vinden, Rob," zei ze ernstig, „voor thuis weet je." „Ik ook, maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Maak je overigens geen zorg, het is maar lo ze praat." Mark kwam. De kenrAmaking met mevrouw d'Ormont was uiterst koel en de conversatie wilde niet best vlotten. Hij scheen afgeleid en keek telkens naar de deur, natuurlijk of Gaby nog niet komt, dacht Els die al d'r best deed hem op z'n gemak te brengen „Daar zal ze zijn," zei Rob, toen een sleutel in het slot gestoken werd Onmiddellijk rees Mark uit zijn stoel op en voor Gaby tijd had van haar verbazing te bekomen sloot hij haar in zijn armen. „Mark, jij, wat een verrassing!" Ze. wierp een dankbare blik in de richting van haar moeder. Met verbazing sloeg Madeleine haar aanstaande schoonzoon gade, toen hij na het middagmaal verslag uit bracht van de vorderingen aan het huis. Alle linksheid was nu ver dwenen. Er werd gelachen, ge plaagd en er heerste een vrolijke ongedwongen stemming. „En dit alles geef je voor mij op," zei Mark, later op de avond, toen ze even alleen waren en hij haar pun- tenlijst bewonderde, „zul je daar geen spijt van hebben?" Dezelfde vraag had enige uren te voren haar leraar ook gesteld Ze nam z'n hoofd tussen beide handen en zag hem diep in de ogen. „Nooit, Mark. Ook dat is nu van ons bei den en zo nodig kun je er over be schikken." „Nu zullen we eens rustig beraad slagen wat er gedaan moet worden," zei Rob en zag de kring rond. „Ik heb jullie expres allemaal tot deze openluchtmeeting uit genodigd, zelfs „de kleintjes", hij lachte plagend te gen Frits en Tom, want als we een afscheidsfuif geven, moet het iets bijzonders zijn. Wie heef een idee?" Er kwam beweging in de fleurige groep, die in een duinpan beschut ting gezocht had tegen de vrij scher pe zeewind. Allerlei voorstellen wer den geopperd en weer verworpen. „Een toneelstuk of revue," lijkt me toch het best." meende Loe. „Dan zou het een openluchtspel moeten zijn met de mogelijkheid het zonodig binnenshuis op te voeren," zei Rob,,, maar waar?" „Ik weet wat!" Tom Warsage die met de armen om de kieën geslagen aandachte geluisterd had sprong overeind. „Op Denneoord. Oma vindt het stellig goed. dan komt de hele club naar Zeist!" Zijn verbruind jon gensgezicht straalde van opwinding z'n levendige ogen zagen vragend Rob aan die goedkeurend knikte. „Enig riep Els „Ja jongens, als dat kan!" juichte Frits, „als je grootmoe der maar geen bezwaar maakt te gen zo'n inval." „Stilte,' commandeerde Rob. „We zijn het er allemaal mee eens dat 't voorstel prachtig is, hulde aan Tom en nu gelijk bedenken wat we zullen opvoeren." Na veel heen en weer praten werd besloten tot „La fille de Ro land", Als -de oudste kinderen van dr van Elten meespeelden, konden ze het aantal net halen. Meer moeilijk heden leverde het verdelen van de rollen op. Rob weigerde beslist, de rol van Gerald te nemen „Die is voor Tom," hield hij hardnekkig vol. „Kijk maar niet zo verschrikt, jij hebt verleden jaar je sporen al ver diend, mannetje en ik zal je vader zijn, Amaury. Ria als „dame Berthe" Hij zag hoe ze een kleur kreeg van blijdschap. Eerlijk gezegd^ had ze er vast op gerekend, dat Elze die rol zou krijgen. Maar Els had bij Rob uitdrukkelijk verklaard: „mij geen hoofdrol alstjeblieft" en omdat hij wist, dat ze lang zo vrij niet speelde als Ria, had hij niet verder aangedrongen. Tom Warsage liet er geen gras over groeien. Direct na z'n thuis komst, fietste hij naar „Dennenoord" om de zaak te bepleiten. „U begrijpt, oma, het park hier leent er zich prachtig voor," eindig de hij z'n verzoek, „ze waren alle maal zo enthousiast, toen ik het voorstelde." De oude mevrouw Warsage, keek met welgevallen naar haar klein zoon. Het deed haar goed, meer dan ze iemand zou willen toegeven, dat Tom haar zo dikwijls in z'n plan nen betrok.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2