Gratis wereldreis door de Stadsgehoorzaal Militair bestuur in Oost- Duitsland wordt afgeschaft Nederlandse S.S.er schoot erop los Kerkstrijd en zuivering Economische politiek het grote struikelblok Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. wilMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG II OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. 11818 Het marionettenspel in O. Duitsland Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 Abonnementsprijs 10.32 p. w„ 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 Advert.! 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 A. M. A.-MISSIE-TENTOONSTELLING HET LOOPT GEWELDIG op de A.M.A. -Missie-ten toonstellingGis teravond om negen uur werd de 5.000ste bezoeker(ster) geteld. Het was mevr. W. van Haaster uit Stompwijk, die, zoals zij verklaarde, de tram gemist had en toen dacht: „Laat ik maar even naar de tentoonstel ling gaan." Ze is gegaan en vond rector Vester op haar pad, die met een grote doos bonbons kwam aandragen. Allemaal uit louter vreugde, omdat het zo geweldig goed gaat. En wie men er in Leiden of omgeving ook over spreekt, ze zijn allemaal enthousiast. Daarom zullen er de vol gende dagen nog wel veel meer komen. Ja, eigenlijk moest iedere ka tholieke Leidenaar of dorpeling naar de A.M.A. komen! Het moest tot de „bon ton" behoren om te zeggen „Ik ben naar de tentoonstelling ge weest." De 5.000 ste bezoeker is geteld Want welk een zeldzame gelegen heid "wordt de bezoeker in de Stads gehoorzaal geboden! In de vacantie vindt hij het al een hele prestatie om goed en wel in Zandvoort aan te komen. Maar op de A.M.A. wor den wereldreizen gemaakt, waar iedere vacantie-trip maar kinder werk bij is. Nauwelijks is men de grote zaal binnengetreden, of men staat mid den in Bulgarije, waar de paters Passionisten een Missiegebied heb ben. De bezoeker ziet, hoe een der paters Bulgaarse meisjeskleding staat aan te passen; hij bewondert het kostbare houten vaatwerk, dat zeer kunstig beschilderd is, en luis tert ondertussen naar wat hem ver teld wordt over de heiligen-verering van de Bulgaren. Dan neemt de bezoeker even een overstapje en zonder douane-forma liteiten belandt hij midden in Afri ka, bij de paters van Cadier en Keer, die uit hun bonte verzameling twee prachtige uit koffiebomenhout ge sneden kandelaars tonen, waarop een even groot als diepzinnig kun stenaar het gehele leven van Chris tus heeft uitgesneden. De bezoekers, die al te lang vol bewondering blij ven staren, worden plots opgeschikt door het knallen in de lucht van een nijdige karwats. Alsof het niets is gaan we verder en komen terecht in Brazilië. Daar laat een missionaris van de Kruishe ren hen ruiken aan Braziliaanse parfum, die niets kost en waar de motten bovendien voor op de loop gaan! „Dit lijkt een stukje spek", hoort de wereldreiziger dan zeggen. „Maar het is rubber, die van de rub berbomen afgetapt wordt." En om alles duidelijk te maken, worden kleine bakjes getoond, waarin de vloeibare rubber wordt opgevangen. „En wat is dat?", vraagt een ldeine jongen, wijzend op een popperige kop en schoteltje. „Daar drinken de Brazilianen hun koffie uit. Maar dan echte koffie, niet flauwe afgiet sel dat men hier drinkt." Een ander wil iets meer weten en hoort dan, hoe gering de successen in dit Mis siegebied zijn, nu er na 16 jaar mis sie-arbeid nog geen priesterroepin gen uit de bevolking zijn voortgeko- De Missie-actie jyjET geestdrift heeft Leiden en omgeving begroet de grote Mis sie-actie, die van Leiden uit deze week wordt gevoerd met als centrum de Missie-tentoonstelling in de Stads gehoorzaal. Die geestdrift is gebleken uit het grote aantal bezoekers aan de ten toonstelling reeds gedurende de eer ste drie dagen. Voor de organisatie van deze Mis sie-week in haar geheel en speciaal van de Missie-tentoonstelling is niets dan lof de missionarissen getui gen, dat Leiden een bijzonder goed figuur maakt. Wij zijn daar trots op. Wij, katholieken van Leiden en omstreken. Trots en dankbaar aan degenen, die ontzaglijk veel werk hebben ge- praesteeerd, om tot dit resultaat te komen. Maar met die gerechtvaardigde trots en die verplichte dankbaarheid zijn wij er nog niet. Wij moeten eerst en vooral tonen, dat wij, voorzover in ons vermogen ligt. willen medewerken aan een zo groot mogelijk succes van de Missie actie. Die medewerking moeten wij ge ven deze week. Die medewerking moeten wij blij ven geven vooral blijven geven. Hoe? Men kan dat op de tentoonstelling constateren. Men kan dat lezen in het Missie boekje, dat men op de tentoonstelling kan kopen (50 cent). Dat boekje „De Stem der Missie is de Stem van Gods hart" moet men kopen om het te lezen en te bewa ren. Dan zal ieder onzer verrijken zijn kennis van de Missie; zich dieper be wust worden van zijn plichten tegen over de Missie. Dat boekje is z'n geld ruimschoots waard! Chinese damesvoetjes. De reis van Brazilië naar China duurt slechts twee tellen. Dan staat men voor de paters Franciscanen, die boeiende verhalen ophangen over de kleine voetjes der Chinese vrouwen. Sedert 1911 is het bij de wet verboden om kindervoetjes in te zwachtelen en het komt tegen woordig dan ook niet vaak meer voor. Maar het is er nog niet hele maal uit en een Chinees zal het liefst een vrouw kiezen, die zo klein mo gelijke voetjes heeft, zonder daarbij na te denken, hoeveel pijn dat ge kost-heeft. „En kunnen die vrouwen dan nog lopen?", vraagt er een. Dat kunnen ze nog wel, maar vraag niet hoe. Ze lopen zoals een van ons op z'n hakken zou lopen en de Chinese dames wiegelen daarbij sierlijk heen en weer, wat een buitengewoon aan trekkelijk gezicht moet zijn voor de verliefde jongemannen! Men kan echter niet de hele avond in China blijven. Daarom gaat de reis verder naar Borneo, naar de paters Capucijnen. Hier kan men een pater aantreffen, die zeer plas tische beschij vingen geeft van de koperen corsetten der Daj aks-dames, die een uur nodig hebben om zich met dit kledingstuk te kleden en daarvoor de hulp van enkele buur vrouwen behoeven. Hun toilet wordt gecompleteerd met enkele kilo's ko peren ringen, waarvan de meesten minstens een pond aan ieder oor dragen. Foto's laten zien, hoe fraai die oren daardoor worden uitgerekt! „En wat is dit, denkt U?'\ vraagt een der Witte Paters. De reiziger is inmiddels weer in Afrika beland. Dat voorwerp is een uitgeholde ka lebas, die als babyfles gebruikt wordt. En dan moet men niet lachen, want de pater voegt er onmiddellijk aan toe, dat deze negers ook modern geworden zijn en aan de tuit een stuk fietsband, bij wijze van speen, bevestigen. Wie niet sterk is moet slim zijn. Via een praatje over amu letten van griezelige tovenaars, komt het gesprek dan op de eigenlijke Missie-arbeid en de bezoeker hoort hoe 3 paters in 50 jaar in Tunis zeg ge en schrijve 50 bekeerlingen ge had hebben. Zij moeten eerst een ontzaggelijk groot wantrouwen overwinnen, o.a. door in de Arabi sche klederdracht te verschijnen. Langzaam aan wordt het nu beter. Eigenlijk is de bezoeker al in Chi na geweest. Maar bij de paters van Scheut keert hij nog weer even terug naar het land der spleetogigen, om daar een mooi uitgevoerde naboot sing van een berglandschap te be wonderen, evenals de Chinese pago den met koperen afgodsbeelden, en het buitengewoon fraaie borduur werk. Pauselijke Missiegenoot schappen. Maar zelfs van dit zeer geriefelij ke reizen wordt men moe. Bij de grote stand van Pauselijke Missie genootschappen blijft de reiziger dan even staan. Hij leest van de statistie ken af hoe in de vijf werelddelen de verhouding tussen het aantal katho lieken en andersdenkenden is en ziet dan dat alleen in Amerika de katholieken groter in aantal zijn, terwijl Europa een behoorlijke ver houding heeft, in tegenstelling met de drie andere werelddelen. Waarvoor zorgt het St. Petrus Liefdewerk? Wat doet de H. Kinds heid? En waar dient de Voortplan ting des Geloofs voor? Vragen, waarop men bij deze stand duidelij ke antwoorden kan krijgen, even tueel nog aangevuld met interessan te gegevens uit brochures enz. Boven dit alles uit prijkt een af beelding van het Vaticaan, waarvan de machtige colonnaden van Loren zo Bernini als twee alles omvatten de armen zich uitbreiden ovei het getal van de 1200.000.000 niet-Chris- tenen, die de wereld thans nog telt. Ook zij behoren eens tot de ene schaapsstal van Christus te komen. Zij worden geroepen door Hem, op wiens bevel Petrus en de zijnen hun netten uitwierpen, „En zij wenkten hunne gezellen", staat er te leze^i boven de tekening van de wonder bare visvangst. De gezellen zijn ge komen en na hen hun opvolgers, waaronder de missionarissen, op de ze tentoonstelling tegenwoordig. Zij zijn de vooruitgeschoven posten op het front van de Missie, vechtend, met inzet van geheel hun leven, voor de uitbreiding van Christus' Kerk op aarde. Daarbij gesteund door het grote „thuisfront" van biddende en offerende katholieken, die thans naar deze tentoonstelling komen om te zien, welke resultaten er geboekt zijn en vooral om te zien wat er nog moet gebeuren. Dit alles overdenkend rust de we reldreiziger, in de schaduw van de St. Pieter, een ogenblik uit, voor dat hij z'n tocht naar andere missie gebieden vervolgt. Maar dat is een verhaal voor morgen. ONGUNSTIGE TOESTAND TE SURABAJA Drie militaire waarnemers zijn van Batavia naar Surabaja vertrokken in verband met de toestand aldaar, die vrij ongunstig geoordeeld wordt. Zaterdagmorgen te 10 uur is de sneltrein SurabajaM&diun nabij Sumobito verongelukt, doordat zü op twee, waarschijnlijk zelfs drie trekbommen reed. Zes Chinezen en twee Indonesiërs werden gedood; 2 personen werden ernstig en ver schillenden werden licht gewond. De materiële schade is groot. Vervangen door commissie van toezicht 1"\E RUSSISCHE militaire gouverneur in Duitsland, generaal Tsjoei- kof, heeft meegedeeld, dat het militaire bestuur in Oost-Duitsland zal worden afgeschaft en vervangen door een Russische commissie van toezicht.^De generaal legde deze verklaring af in de Tweede Kamer van het nieuwe Oostduitse parlement. Hij zei dat de Russische regering be sloten had, de bestuursfuncties, die tot dusver bij het militaire bestuur berustten, over te dragen aan de nieuwe regering. De vervanging van het militaire bestuur door een com missi e van toezicht zal a.s. Maandag geschieden. „KUNSTMATIGE SCHEPPING" De geallieerde Hoge commissaris sen hebben gisteravond te Frankfurt hun oordeel over Oost-Duitsland uit gesproken: een kunstmatige schep ping zonder wettige basis. Zij zei den, dat de Oostduitse regering geen enkel recht bezit om Oost-Duitsland te vertegenwoordigen. Zij heeft nog minder recht om uit naam van ge heel Duitsland te spreken. De Amerikaanse, Britse en Franse commissarissen hebben verklaard, dat het uitstellen van de verkiezin gen met een jaar in Oost-Duitsland „natuurlijk is gedaan om te verzeke ren dat de verkiezingen, wanneer zij worden gehouden, hetzelfde pa troon volgen als in de andere satel lietstaten van de Sovjet-Unie". De commissarissen stipten aan, dat de kamer, die zichzelf vormde, zon der eerst de volkswil te raadplegen, meteen besloot om de verkiezingen een jaar uit te stellen. Tenslotte verklaarden de Hoge commissarissen: „Het volk van de Westelijke sec toren van Berlijn kan er van verze kerd zijn, dat de geallieerde mogend heden zullen voortgaan hun missie te vervullen en dat, evenals in het verleden, stappen zullen worden ge nomen, in samenwerking met de fe derale regering, om de inwoners van Berlijn politieke en economische vrijheid te verzekeren". ARNHEM'S NIEUWE BRUG. Nog steeds wordt het verkeer bij Arnhem over Bailey-bruggen geleid, in afwachting van de géreedkoming der nieuwe brug. Eén der Bailey bruggen is weggenomen en een ge deelte van de nieuwe brug zal van daag of morgen op zijn plaats wor den geschoven. Een overzicht van de nieuwe en de Baileybrug. EEN AANSLAG TE ROME De 27-jarige Nederlander Hendrik M., een uit Denekamp afkomstige voormalige S.S.-er, die vorig jaar ontsnapte uit de gevangenschap, waarin enkele in de oorlog bedreven moorden hem hadden gebracht, heeft gisteren in Rome een revolver- aanslag gepleegd op de hem beken de 18-jarige zoon van de Franse fa milie B. Aldus meldt de „Volks krant" uit Rome. Toen de zoon des huizes op het bellen van M. opendeed, loste de Nederlander een revolverschot op hem. De Fransman trok eveneens een revolver en schoot terug. Een vuurgevecht ontstond, waarbij de Nederlander veertien schoten loste. Toen huisgenoten en omwonenden op het strijdtoneel verschenen, bleek de Nederlander dood te zijn. Zijn te genstander was ernstig aan het been géwond. Volgens verklaring van zijn vader aan de politie heeft H. M. zich zelf door het hoofd geschoten. Hendrik M., die na zijn vlucht uit Nederland zich aanvankelijk onder de valse naam Lenz in Duitsland heeft opgehouden, blijkt, volgens verklaringen van de Italiaanse po litie, zich sedert enige tijd in Rome te hebben schuil gehouden. Aange nomen wordt, dat hij het voorne men koesterde uit te wijken naar Argentinië. Het gezinshoofd der Franse familie, waarmee M. relaties onderhield, blijkt tijdens de oorlog in zijn land collaborateursdiensten voor de Duitsers te hebben verricht. Het gezin is enkele jaren geleden uit PVankrijk gevlucht. De revolver, waarmee M. de aanslag pleegde, was een Beretta, kaliber 9. M, was in Nederland gehuwd. BIJEENKOMST VAN FRACTIE-_ LEIDERS MET MINISTER VAN O. G. Naar het A. N. P. verneemt, zal er morgen voormMdag een bijeenkomst plaats hebben van de minister van Overzeese Gebiedsdelen met de frac tieleiders van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en met de „Commissie van Negen". De minister zal hierbij een uit eenzetting geven over de stand van zaken ter Rondetafel-conferentie, zulks overeenkomstig een vroeger aan het parlement gedane toezeg ging. VLIEGDEMONSTRATIES VOOR PRESIDENT TRUMAN. Trans portvliegtuigen wierpen jeeps en 105 mm houwitsers uit. Leden van de 82ste luchtlandingsdivisie gaven een demonstratie parachute sprin gen. De houwitsers worden uitge worpen. Chinese ambassade te Parijs loopt over PARIJS IN DELICATE POSITIE De gehele staf van de Chinese am bassade en het consulaat-generaal te Parijs heeft zich gisteren van de na tionalistische regering losgemaakt en verklaard voortaan de nieuwe com munistische regering te Peking te zullen steunen, zo meldt Associated Press. De nationalistische regering te Kanton had juist haar nieuwe zaak gelastigde Tuan Mao Lan naar Pa rijs gezonden om ambassadeur di Tsien Tai te vervangen, die ernstig ziek ligt in een hospitaal. Tuan Mao Lan had opdracht een „opstand" on der het ambassade personeel te on derdrukken. Dr. Tsien Tai en Toean Mao Lan zijn de enigen, die zich niet bij de actie hebben aangesloten. Het is de eerste maal dat een be langrijke Chinese ambassade zich voor het communistische regiem van Peiping uitspreekt. De Franse regering ziet zich voor een delicaat probleem geplaatst. Krachtens het internationale recht is de ambassade Chinees grondgebied en dus onschendbaar. Het recht van de „revolutionnairen" op het gebouw en archieven kan echter in twijfel getrokken worden, zo lang de bespre kingen tussen de landen van het At lantisch Pact nog niet geleid hebben tot een erkenning van het nieuwe bewind. De zaakgelastigde Tuan Mao Lan kan een beroep doen op de Fran se politie om de eigendommen van zijn regering voor ontvreemding te vrijwaren. De Franse regering heeft zich ach ter de Chinese nationalistische rege ring geschaard en het oproerige per soneel van de lijst der diplomaten afgevoerd. Zij hebben hun diplomatie ke status en onschendbaarheid ver loren, daar Frankrijk Peiping niet erkent. Door de ondergrondse inlichtin gendienst van de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije is bekend ge maakt, dat een aantal geestelijken door regeringsagenten van de zoge naamde Katholieke Actie zijn over gehaald om hun handtekening te plaatsen onder een verklaring tot goedkeuring van het wetsontwerp tot overneming van de controle op de kerken door de regering. In een waarschuwing van „de aartsbisschop" (waarmee klaarblij kelijk mgr. Beran bedoeld wordt) wordt de geestelijken meegedeeld dat „instemming met het wetsont werp verraad is aan de zaak van Christus en van de Heilige Kerk". De aartsbisschop verklaart, dat de Kerk het gehele wetsontwerp moet afwijzen als „tegen de Kerk, anti sociaal en onrechtvaardig". Er zou den reeds „honderden" protestbrie ven aan de burgerlijke autoriteiten zijn gezonden. „Het is een erekwestie, dat geen geestelijken hun protest zullen her roepen, zelfs niet voor de prachtig ste materiële voordelen." „Niemand moet kunnen zeggen, dat de priesters hun heldhaftige stand vastigheid tegen de bedreigingen en overredingen van de gehoorzame dienaars van het communisme, die de Kerk en de priesters aan de be langen van de totalitaire staat wil len onderwerpen, hebben laten varen." In de verklaring van de Katholie ke inlichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 dekens en vicarissen zijn gearresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrijgela ten. Bijna alle vicarissen van de Tsjechoslowaakse diocesen zouden thans in arrest zijn. UITTOCHT UIT KANTON. Nu de positie van de Chinese na tionalisten op militair gebied slech ter is geworden, hebben Li Tsoeng Jen, waarnemend president van het nationalistische China, en zijn mi nister-president Yen Hsi Sjan be sloten morgen per vliegtuig uit Kanton naar Tsjoengking te vertrek ken. De uittocht van andere rege ringsfunctionarissen naar Tsjoeng king en Taiwan gaat voort. Het Britse en Franse consulaat-generaal hebben de te Kanton wonende En gelsen en Fransen, die niet van plan zijn te blijven, aangeraden zo spoe dig mogelijk te vertrekken. DE FRANSE KABINETSCRISIS PRESIDENT VINCENT AURIOL ontving heden de leiders van de midden- en rechtse partijen, die gisteren hebben geweigerd de voor malige (socialistische) minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, hun steun toe te zeggen bij het vormen een nieuwe Franse regering. Ex-mi nister Moch bracht gisteravond bij president Auriol verslag uit over zijn vergeefse, gedurende drie dagen gevoerde onderhandelingen. Hij ver klaarde niet in staat te zijn geweest overeenstemming te bereiken met al le in de afgetreden regering-Queuil le vertegenwoordigende partijen over de te volgen loonpolitiek. Zoals gemeld, is dit netelige vraagstuk de oorzaak geworden van de val van het kabinet-Queuille. Moch had compromis-voorstellen opgesteld, welke de goedkeuring ver wierven van zijn eigen socialistische partij en van de partij der volksre publikeinen, welke beide partijen respectievelijk 99 en 150 afgevaar digden in de Kamer hebben. Drie en twintig onafhankelijke af gevaardigden, onder leiding van de voormalige premier Paul Reynaud, de door veertien afgvaardigden verte genwoordigde Boerenpartij en de rechtse partij der republikeinse vrij heid, die over 31 zetels in het par lement beschikt, weigerden de voor stellen van Moch goed te keuren. Voor het vormen van een regering, steunende op de socialistische, de volksrepublikeinse en de radicale partij, is het noodzakelijk dat de on- afhankelijken, de Boerenpartij en de partij der republikeinse vrijheid hun steun verlenen, daar geen nieu we regering anders niet over de 311 stemmen zou beschikken, waarop zij, overeenkomstig de grondwet, mini maal in de Nationale Vergadering moet kunnen rekenen. Alle partijen waren het er over eens, dat er een einde moest komen aan het door de regering vaststellen van de lonen en dat dit stelsel zo spoedig mogelijk moest worden ver vangen door in vrijheid gevoerde on derhandelingen tussen werkgevers en werknemers, om tot de vaststel ling van de lonen te komen. Doch dit vraagstuk diende slechts als fagade voor de eigenlijke oor zaak van de weigering van midden-, conservatieve en rechtse partijen om Moch's programma te steunen. De leiders dezer partijen zijn namelijk van mening, dat thans de tijd is aan gebroken om tot een oplossing van het ernstigste economische probleem van Frankrijk te komen, namelijk de strikt noodzakelijke beperking van de uitgaven van de staat. Zen koAAtltje.... Gezelschap te kunnen ontberen is een voorwaarde voor de vrede des harten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1