ru~ it Massa-arrestaties in Praag Fokvee- en kaasdag in Alphen a. d. Rijn Kindje verdronken Herziening reglement van Hoogheemraadschap Rijnland STADSNIEUWS keerpunt DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7 Uit niet offiqiële maar betrouw bare bron wordt te Praag vernomen, dat honderden Praagse burgers gis teravond tijdens een grote razzia door de politie zijn gearresteerd. Het aantal arrestanten wordt op 1.000 geschat. Redenen voor de ar restaties zijn niet bekend. Officiële commentaar was niet te verkrijgen. WONDERBARE GENEZING VAN INA HAGES DOOR COMMISSIE TE LOURDES AFGEWEZEN. In Augustus van dit jaar maakte de wereldpers melding van de plot selinge genezing te Lourdes van Ina Maria Hages, het 24-jarige Duit se meisje uit Engers a. d. Rijn. Zij leed aan een zware tuberculose, wel ke als ongeneeslijk wed beschouwd. Een arts van de Commissie voor Me disch Onderzoek te Lourdes ver klaart hierover thans het volgende: „Bij het medisch onderzoek van de zieke in Lourdes, konden de ziek tesymptomen als koorts, buikloop en algemene lichaamszwakte niet meer worden vastgesteld. Het ver dwijnen van deze verschijnselen zou echter zuiver natuurlijk verklaard kunnen worden door de therapie, die tevoren op haar was toegepast en door de psychologische beïnvloeding in Lourdes. Het röntgenologisch on derzoek door drie longspecialisten wees bovendien uit, dat de longen nog in een duidelijke tuberculeuse staat waren. Objectieve bewijsstuk ken van de vroegere ziekte konden door Ina Hages ook niet worden ge geven". Daarom weigerden de aanwezige artsen in dit geval te bevestigen, dat er sprake zou zijn van een niet na tuurlijk te verklaren genezing. Een erkenning van deze zogenaamde ge nezing werd ook door de officiële kerkelijke instanties niet gegeven. Wat lezers schrijven HOGE POLITIEK! Verblijdend was het bericht in uw blad van 5 October, dat de kleine zelfstandigen voorlopig geen kin derbijslag krijgen. De belofte van de KVP, de ministerieële uitspraak Oct. '48, dat de toekenning van kin derbijslag een zaak betrof van „ver hoogde urgentie" is afgedaan. Wat een fijngevoelige, sociale verzorging wordt hiermede tentoongesteld. Een pluim voor de KVP inzake gezins zorg. Dat is de manier om de kie zers zoet te houden, een afwijzing en een klein «'regeltje er bij, dat er wordt aangedrongen op een nood- vorziening (die toch niet gegeven wordt). Wist u, dat het Tweede Kamerlid der KVP Hooij in Nov. '48 de kleine tuinders in Limburg beloofde dat bij weigering der kinderbijslag, samenwerking met de P.v.d.A. ver broken zou worden? Wat nu ge schiedt is politiek van twijfelachtig kaliber. Hoe lang nog? Kleine Zelfstandige Wij begrijpen volkomen de te leurstelling, welke bij inzender in verontwaardiging is ontbrand Er is ook inderdaad over kinderbijslag aan kleine zelfstandigen vaak zó ge sproken en geschreven, alsof deze sociale maatregel binnen zeer korte tijd kon en ook zou ge troffen worden, 't Was een.... leu ze geworden. Maar inzender moet het door ons uit de „Tijd" overgenomen be richt toch nóg eens goed lezen. Er staat, dat, als de regering deze zaak op de lange baan zou willen schui ven (zeker is dat ook volgens de „Tijd" nog niet), dan de KVP zich daartegen zou verzetten, door voor te stellen een noodregeling (welke zeker niet per se voor de betrokke nen slechter zal zijn dan een defini tieve regeling) Red. Demonstreer niet Uw slecht humeur door onnodig te toeteren. Anderen door lawaai niet hinderen, Resultaat: risico's verminderen. FOKVEE- EN KAASDAG DOOR BURGEMEESTER SCHOKKING GEOPEND, BELANGSTELLING VOOR HET BOERENBEDRIJF MOET GROEIEN. In hotel „Toor" opende burge meester mr. F. M. A. Schokking Woensdagmorgen de jaarlijkse fok vee- en kaasdag te Alphen aan den Rijn, welke in samenwerking tus sen de fok- en controleverenigin gen „Alphen aan den Rijn en Om streken" en „Steeds Beter" uit Aar- landerveen werd georganiseerd. De burgemeester maakte in zijn openingswoord een vergelijking tus sen de middenstandstentoonstelling van de vorige week en deze dag. Beide dienen om meer bekendheid te geven aan de artikelen, welke die groepen voortbrengen en verkopen. Spr. achtte het van groot belang, dat voor deze speciale „boerenda- gen" een groter belangstelling aan de dag wordt gelegd van de zijde van andere maatschappelijke groe peringen. Om dat te bereiken zal er meer propaganda voor gemaakt die nen te worden. Wat de boeren zelf betreft, is het te wensen dat men in breder kring gaat beseffen, dat de kwaliteit van veestapel en haar voortbrengselen een landsbelang zijn en er alles aan gedaan moet worden om die op hoger peil te brengen. DE KAASDAG. De kaasdagcommissie, samenge steld uit vertegenwoordigers van de drie landbouwstandsorganisaties, bijgestaan door de heren K. Adema uit Den Haag, H. G. v. d. Werken uit Zaandam, A. Pos uit Gouda, W. J. Boon te Bodegraven, C. J. S. van Riet te Woerden en ir. J. H. Vos te Gouda als keurmeesters en ir. A. Schroeder, Rijkszuivelconsulent te Gouda als algemeen arbiter, maakte de volgende uitslag bekend van de kaasdag: de kazen behaalden gemiddeld 80,5 punten. (vorig jaar 85 pnt.) 36% van de inzendin gen vielen in de le soort, 29,4% in de 2e soort en 34.6% in de overige soorten. Per bedrijf werden 2 kazen ingestuurd, waarvan er 1 kaas per bedrijf nu (ongeveer 2 maanden oud) werd gekeurd en 1 kaas over 4 maanden zal worden gekeurd. Zo lang blijven die bewaard in het kaaspakhuis van de heer N. J. Ver- kleij. De keuring geschiedde naar model, reuk en smaak, korst en doorsnede, alsmede op smedigheid. D. van Harten behaalde met zijn kaas met 98 pnt. een le pr., J. Rij laarsdam met 96 pnt. een 2a prijs, W. den Hertog met 96 pnt. een 2b pr., F. J. Kempen met 95 pnt. een 3a pr., J. P. Kortmann Bzn met 94 pnt, een 4e prijs (allen te Alphen aan den Rijn) en J, van Leeuwen Dzn. te Aarlanderveen met 95 pnt. een 3b prijs. Over het algemeen was de kwaliteit der kazen minder dan het vorig jaar toen de kaasdag op 24 Augustus was gehouden. Veel kazen waren te zwaar van smaak, veel te open en vele kazen vertoon den het euvel van „laat lossen". Dit laatste is vooral toe te schrijven aan minder geschikte gereedschap pen met holten en naden, waardoor ze niet voldoende schoon te maken zyn. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat twee Friese gas ten de kaaskeuring hadden bijge woond. Deze waren vertegenwoor digers van de N.V. de Lyempf (de Leeuwarder ijs en melkproducten- fabriek). Deze heren, die veel met fabriekmatig bereide kazen te ma ken hadden, wilden hun licht eens practisch opsteken over de boeren kaas, waarover ze zeer tevreden wa ren. DE FOKVEEDAG. Er werden ruim 200 dieren ter keuring voorgeleid. Hiervan was het grootste gedeelte zwartblaar vee, ter wijl ook een behoorlijk aantal zwart bonte dieren werden aangegeven. De kwaliteit van het zwartblaar veeslag was aanmerkelijk beter dan die van het zwartbonte. Hieronder volgt de uitslag van beide veeslagen. Afdeling zwartblaarveeslag: Oudere stieren: la Gebr. Roest, lb M. Visser, 2. J. v. Dorp, Hazw., 3. J. Wassenaar. 2-jarige stieren: la. C. v. Zwieten, 2. Gebr. v. d. Meer, 3. W. D. v. d. Stoel, 3b. L. v. Gaaien. I 1-jarige stieren: la. J. v. Leeuwen en W. Visser A'veen. 3. M. v. Gaaien Haz.w., eervol L. Vergeer, idem Fa. P. A. en G. A. Straathof. Kalfstieren geb. na 30 Sept. 1948: 2a. J. v. Dorp, Haz.w., 2b. C. v. Zwie- ten, 2c. Jac. v. Egmond. A'veen, 3a. C. v. Zwieten, 3b. W. C. v .d. Vis. Kalfstieren, geb. na 30 Sept. 1948: la. W. C. v. d. Vis, lb. H. P. de Groot, Ter-Aar, 3. J. v. Dorp, Haz.w.,, eervol Jac. v. Egmond, A'veen. Melkkoeien S of R: la. C. v. Zwie ten, lb. J. v. Dorp te Haz.w., lc. M. v. Gaaien Haz.w., ld. W. C. v. d. Vis, 2a. J. v. Dorp, Haz.w., 2b. idem, 2c. M. v. Gaaien, Haz.w., 2d. C. v. Zwieten, 3a. Jac. Rijlaarsdam, 3b. J. v. Dorp, Haz.w., 3c. H. Voorbij, 3d. M. v. Gaa ien, Haz.w., 3e. C. v. Zwieten. Productieklasse: la. C. v. Zwieten, 2a. H. Voorbij, 2b. H. Voorbij, 3a. Gebr. v. d. Meer, 3b. W. C. v. d. Vis. Dragende koeien: la. W. D. v. d. Stoel, lb. H. Voorbij, 2a. W. C. v. d. Vis, 2b. H. Voorbij, 3a. idem, 3b. L. v. Gaaien. Melkschotten: 2a. A. Hartveld Ter- Aar, 2b. C. v. Zwieten. Melkvaarzen: la. C. v. Zwieten, lb. Jac. Rijlaarsdam, 2a. C. v. Zwieten, 2b. J. v. Dorp Haz.w., 3a. C. Voets, 3b. J. v. Dorp Haz.w., eervol P. C. Kempen. Dragende vaarzen: la. A. Hoogstra ten Ter-Aar, 2a. Wed A. v. Leeu wen, 2b. idem, 3a. idem, 3b. H. Voorbij. Pinken: la. N. v. Zwieten Haz.w., lb. H. Voorbij, 2a. J. v. Leeuwen A'veen, 2b. idem. 3a. H. Voorbij, 3b. Jac. Rijlaarsdam. Grbepklasse van 3 pinken: 1. C. v. Zwieten, lb. N. v. Zwieten Haz.w., lc. J. v. Dorp, idem, 2a. 'H. Voorbij, 2b. J. A. Wolmerstett, 3a. L. v. Gaa ien ,3b. M. Visser, eerval Wed. A. M. v. Niekerk. Kuiskalveren: la. J. v. Leeuwen A'veen, 2a. W. C. v. d. Vis, 3a. idem, 3b. M. v. Dolder. eervol P. C. Kem pen. Zeer matige rubriek met een goed kopnummer. Groepen kuiskalveren: la. Jac. Rij laarsdam, lb. A. de Jong A'veen, 2a. L. v. Leeuwen, idem, 2b. W. C. v. d. Vis, 3a. J. v. Dorp, Haz.w., 3b. Wed. A. M. v. Niekerk. Fokfamiliën: la. C. v. Zwieten, lb. J. v. Dorp Haz.w. 5 afstammelingen van één vader: la. C. v. Zwieten. Groep van minstens 3 dieren uit één bedrijf (eigengefokte:): la. J. v. Dorp Haz.w., lb. C. v. Zwieten, 3a. Jac. Rijlaarsdam, 3b. P. C. Kempen. Groep van minstens 3 dieren uit één bedrijf (aangekocht of F-dieren): la. H. Voorbij, 3a. W. C. v. d. Vis, 3b. M. v. Gaaien Haz.w. Kampioenstier: C. v. Zwieten. Kampioenkoe: C. v. Zwieten. Res. kampioen: H. Voorbij. Afdeling Zwartbont. Kalfstieren: eervol J. Verduyn. Melkkoeien: 2a. J. Th. Verkleij. Melkkoeien F. R.: la. H. v. Leeu wen, 2. J. de Jong, 3. P. Davelaar, eervol J. de Jong, idem. idem. Derde Kalfskoeien: la. J. Verduyn, 2 J. Th. Verkleij, eervol Joh. Nell, idem J. de Jong. Productieklasse: 2. M. Keyzer A'veen, 3. Joh. Nell. Dragende koeien: la. W. v. d. Waal, 2a. idem, 2b. J. Th. Verkleij, 3a. W. v. d. Waal. 3b. W. v. d. Waal. Melkschotten: 1. J. de Jong, 2a. J. de Jong, 2b. J. Verduyn. Melkvaarzen: 3. P. Davelaar. Dragende vaarzen: 1. J. Th. Ver kleij. Kuiskalveren: lö. J. Verduyn, 2. idem. eervol: H. v. Leeuwen, J. Th. Verkleij, W. v. d. Waal. Groepen kuiskalveren: la. J. Th. Verkleij, lb. H. v. Leeuwen, 2a. P. Davelaar. 2b. J. de Jong, 3a. M. Key zer, A'veen, 3b. H. v. Leeuwen. Fokfamiliën: 1. J. Th. Verkleij, 2. idem. 4 afstammelingen van één vader: 1. J. Th. Verkleij. Groep van minstens 3 eigengefokte volbloeden: 1. J. de Jong, 2. P. Da velaar. Groep van minstens 3 dieren aan gekochte of eigengefokte dieren: 1. Verduyn, 2. W. v. d. Waal. Kampioenkoe: W. v. d. Waal. Res. kampioen: J. Verduyn. Afdeling varkens. Beren: 1. J. v. d. Snoek, 3. J. D. v. d. Akker. Beren, geb. in 1948: la. Jac. v. Eg mond, A'veen, lb. W. H. v. d. Hulst, 2. Varkensfok.-Ver. Beren, geb. in 1949: 3. G. A. Stigter A'veen. Zeugen, geb. voor 1 Jan. 1948: 1. A. J. v. Reeuwijk, Zoetermeer. Zeugen met biggen: 2. J. Stigter, 2b. M. v. Dolder. Zeugen met biggen: la. A. J. v. Reeuwijk Zoetermeer, lb. J. C. Ver- nooy, A'veen, 2a. A. J. v. Reeuwijk, Zoetermeer, 2b. idem. idem. 3 afstammelingen, geb. na 1 Jan. 1949: 2. J. Stigter. 2 afstammelingen van één zeug: 2. J. Groot, A'veen. Kampioen zeugen: A. J. v. Reeu wijk, Zoetermeer. Een Zaterdagavond-markt? Naar wij vernemen wil het gemeen tebestuur te Alphen aan den Rijn de tot standkoming alhier van een wekelijkse Zaterdagavond-goede renmarkt stimuleren. Op instigatie van het gemeentebestuur worden enige tijd informatorische bespre kingen gevoerd met verschillende instanties o.a. met de pl. midden stand. School-schaaktournooi voortgezet. De gedetailleerde uitslagen zijn: Lyceum IIM.S.-ulo II 51;~ Ly ceum IM.S.ulo I 42; Chr. Mulo M.S.-avondschool II 33; M.S.- avondschool IR.K. Ulo-school 60. De eindstrijd om de wisselbeker, welke, zo er geen andere schenker zich aanmeldt, aangeboden zal wor den door de Alphense Schaakclub, op welks initiatief het jeugd-schaak- tournooi werd georganiseerd, zal dus gaan tussen Lyceum I en Ly ceum II. De strijd om de 3e en de 4e plaats zal gevoerd worden door M.S.-ulo II en M.S.-ulo I. Om de 5e en 6e plaats zullen kampen de Chr. Mulo-school en de M.S.-avond school I, terwijl een wedstrijd tus sen M.S.-avondschool II en de R.K. Ulo-school de bezetters van de 7e en de 8e plaats zal aanwijzen. De eind beslissing zal vallen a.s. Woensdag avond, eveneens in de recreatiezaal van de Martha-stichting, welke avond, gelijk bij de opening, even eens een officieel karakter zal dra gen. Dan zal de beker aan de win naar worden overhandigd. Geboren: Gij sber thus Antonius Jozeph Michaël, zn. van J. M. Moe- rings en M. C. Vermeulen; Maria Aaltje, dr. van W. Dijkman en G. Saft; Cornelia Ida, dr. van C. P. Zwaan en J. van Heijningen; Basti- aantje Elizabeth, dr. van H. Bout hoorn en W. de Geus; Jeanette, dr. van A. Mooij en J. van Veen; Theo- dorus Adrianus Petrus, zn. van D. Hoppenbrouwer en C. M. Röling; Maartje, dr. van M. Bos en C. van Gemeren. Overleden: Gerrit van den Berg, 74 jaar. ALKEMADE Geboren: Eleonora J. P., d. van N. A. J. Rietbroek en P. J. G. de Jeu; Maria J.. d. van W. van der Star en Th. W. Nederstigt; Maurits, z. van J. D- van Tol en P. Mittertreiner; Jo hanna M., d. van H. N. Schouten en G. Th. van der Zwet; Christianus J,. z. van G. J. Zoetemelk en M. C. Overdevest; Jacobus C., z. van A. bouwmeester en P- A. Wesselman; Cornells J- M., z. van L. P. van Klink en M- Vlasman; Johanna M. A., d. van A. M. van Berkel en M. C. Wesselman; Metje, d. van J. Staal en M. Staring; Leonardus C-, z. van P. J. Hogenboom en M. van Klink. Ondertrouwd: J. A. van den Haak en J. A. van den Broek; J. J. van der Meer en C. M. I. Hogenboom; J. P. Bakker en C- C. de Jong. Gehuwd: M. W. van der Veer en G. F. M. Borst. Overleden: Nicolaas Maria Dobbe, oud 8 jaar. BOSKOOP Biljarten. De biljartvereniging „Driesprong" speelde de afgelopen week drie competitie wedstrijden. De uitslagen waren: Driesprong D 2Groene Laken D 1 44; Drie sprong D 1Donk D 3 26; Drie sprong C 1Donk C l 62. Het eerste team behaalde haar 4e overwinning en is nog ongeslagen. Het aantal matchpunten bedraagt 2210. ZOETERMEER Resultaat bevolkingsonderzoek op T- B. C. Door middel van het klembeeld Röntgenfoto-apparaat zijn van de 6302 inwoners totaal 5588 per sonen op T. B. C. onderzocht. Gevon den werden o.a. de volgende geval len: 4 actief T. B. C. 1 man en 3 vrouwen; 28 dubieus idem 16 man nen en 12 vrouwen; 25 inactieve idem 13 mannen en 12 vrouwen; 39 pleu ritis resten 24 mannen en 15 vrou wen; 50 verkalkingen 26 mannen en 24 vrouwen; 14 hartafwijkingen 4 mannen en 10 vrouwen. Daar volgens statistische gegevens het rijksgemiddelde voor T. B. C. 15 procent bedraagt maakt Zóeter- meer in vergelijking daarmede een zeer gunstig figuur. ZOETERWOUDE (H. R.) Gistermiddag is het 2-jarig doch tertje van de landbouwer L. Zwet sloot in een onbewaakt ogenblik in de Rijn geraakt en jammerlijk ver dronken. Dr. De Bruyne, die spoedig ter plaatse was, mocht het niet ge lukken door toepassing van kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Morgen overdag: wolkenvelden afgewisseld doov enkele opklaring^. Overwe gend droog weer. Zwakke vind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur Invoering van waterschapslasten op gebouwd eigendom In de Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, op j Woensdag 5 dezer te Leiden gehou den, was de heer J. C. Rip (Hoofd dorp) voor het eerst aanwezig als hoogheemraad, terwijl de heer P. J. Heemskerk (Rijpwetering) als zoda nig was herbenoemd. Daar de heer Rip dus de hoedanigheid van hoofd ingeland verloren had, is als zijn opvolger in de financiële commissie der vergadering verkozen de heer W.- M; Driehuizen (Lisse). Er zijn enige besluiten van min cf meer formele aard genomen. De hoofdschotel der vergadering werd evenwel gevormd door het ontwerp besluit tot herziening van het Re glement van Rijnland, welk ontwerp voor het publiek ter inzage heeft ge legen en in de a.s. winterzittingen der Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland zal worden behan deld. De openbare belangstelling voor dit onderwerp is zeer gering geble ken, hoewel aan dit besluit toch be langrijke consequenties zijn verbon den, o.m. de invoering van water schapslasten op het gebouwd eigen dom. Gerekend naar de huidige be hoeften zal deze heffing ongeveer 11/15 der belastbare opbrengst van het gebouwd eigendom beteke- Zeer uitvoerig is in de vergade ring gesproken over de wijze waarop aeze nieuwe groep van belangheb benden, de eigenaren van het ge bouwd eigendom, in Rijnlands be stuur zal moeten zijn vertegenwoor digd. Hoofdingelanden voor ge bouwd eigendom. Men heeft zich ten laatste neerge legd bij het voorstel der provinciale besturen, volgens hetwelk er 10 hoofdingelanden (en hoofdingelan den-plaatsvervangers) voor het ge bouwd eigendom zullen worden aan gewezen door de colleges van bur gemeester en wethouders van de be langrijkste gemeenten, of van groe pen van belangrijke gemeenten, bin nen Rijnland. Volgens het ontwerp zal de ge meente Leiden een hoofdinge land aanwijzen; voorts vormen Wassenaar, Katwijk en Noord- wijk samen een groep, Oegst- CHOPIN-HERDENKING DOOR STEFAN ASKENASE. De Poolse pianist Stefan Arkenase heeft met zijn Chopin-voordracht zijn naam als groot pianist met een ova tioneel succes weten te handhaven. Hij vond een stampvolle Gehoorzaal, waaronder veel verkouden mensen, die voor de uitvoerende kunstenaar wel wat hinderlijk zullen geweest zijn door vrij luidruchtig kuchen. Men denke hieraan eens en zo nodig brenge men het offer van thuis te blijven. Stefan Arkenase is een pia nist, die onophoudelijk zijn gehoor verwondert en verrast. Hoe komt het, dat zo'n pianistische figuur als hij toch werkelijk is soms weinig, soms niet en soms hevig boeit? Deze hoog begaafde Pool heeft een aanslag als maar weinigen. Soms penetrant en niet welluidend; anderzijds een bloemtere touche, eindeloos geva rieerd en soepel. De linkerhand heeft een enorme spankracht, steunt, bege leidt, jaagt op en verwekt een expres sie die haar uitwerking niet mist. De rechterhand is hieraan gelijk waardig. Een mooi Chopin-program- geest, Sassenheim, Lisse en Hil- legom samen een tweede groep, Alphen a. d. Rijn, Boskoop en Waddinxveen samen een derde groep. Gouda alléén wijst even eens een hoofdingeland aan. Het overige vijftal hoofdingelanden voor het gebouwd eigendom zal afkomstig zijn uit de Noordhol landse gemeenten. Na lange bespreking is besloten aan de Gedeputeerde Staten voor te stellen, als vereiste voor de ver kiesbaarheid tot hoofdingeland of hoogheemraad een zeker grondbezit te handhaven, t.w. van 5 hectaren (of voor een dienovereenkomstige waarde aan gebouwd eigendom). Het ontwerp brengt deze eis terug tot één hectare, hetgeen al te gering en zonder reëele betekenis werd ge acht. Opmerking verdient het, dat voor bestuursleden van rechtspersonen cok geldt het eigendom van die rechtspersonen; dit kan o.m. van be lang zijn voor leden van gemeente besturen. Er is nog wel voorgesteld hierin te dezen opzichte verandering te bepleiten, maar dit voorstel heeft niet tot een besluit geleid. ma had hij zich gekozen! 't Begin was Nocturne Cis kl. t. Evenals de toehoorders moest ook de violist er in komen. Dan gaf hij de 24 Prélu des, ontstaan in verschillende tijd perken van Chopin's leven. Over alle van welk karakter zij ook mogen zijn ligt een waas van poëzie, die ze zeer bekoorlijk maakt; bovendien zijn ze hoogst belangrijk en fraai. No. 4 in e moll is onvergelijkelijk mooi evenals de 2e. Er zijn er ook meer opgewekte bij, stormachtige, zangrij ke en zonnige en somber met dreu nende plechtige accoorden. Hij bouw- ze, de een meer dan de ander, elk naar eigen geaardheid, door scherpe visie op tot een hoge status. Tot onze verbazing was 't pedaalspel, 't neerzetten van de voet, niet geruis loos. Na de pauze de Sonate bes kl. t. met de treurmarche, welk laatste deel wij wel als imposant aanmer ken en van diepe tragiek, maar wel wat overladen de speelmanier. Daar Askenase veel gevoel heeft voor be wegingssierlijkheid en rhythme, was het Scherzo met het contrasterend Trio fraai. Ook het le deel boeide door een eigen visie. De grootste eigenschap van Chopin is vormbegrip, rijke thematiek, pracht van pedaal effecten en stijl, zelfs strenge stijl. Menig pianist neemt de vrijheid van het rubato wel eens wat te groot. Ook Askenase maakt rubato's, maar doet dit niet overdreven of stijlloos. Mochten wij kiezen "wat wel 'a mooi ste was na de Préludes dan kozen wij de vier Mazurka's; die gaf hij heel karakteristiek gezond, rhyth- misch glashelder, fijn beheerst en virtuoos tevens. Zeer veei succes voor de musicus, die in dank voor het enorme applaus nog een Mazur ka als toegift speelde. J. Kortmann. BRIDGECLUB VOOR R.K. ,yO.-0." De gisteravond in „Royal" ge speelde competitie had tot resultaat dat naar afd. rood gaan echtp. van Gent en dames VisZwart. Naar groen gaan paar Ververv. Ooyen, paar SmitAbswoude, echtp. Hen driks en dames Leonardsv. Ber gen Henegouwen. Naar zwart gaan v. HaasterenLamboo en Mossel v. Zijl. Volgende week Woensdagavond voortzetting competitie. Bij even tuele verhindering voor 12 uur des middags bericht te zenden. oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 10) „Ik beloof je eerlijk, nooit je ver trouwen te beschamen en toen ze zag, hoe hij bleef aarzelen voegde ze er bij: „Als je zo heen gaat, zal de vraag me geen rust laten. Ik vergeet niet gemakkelijk." Zijn ogen bleven onafgebroken op haar gevestigd, terwijl hij sprak: „Dezelfde dwaasheid, die Peter be ging, herhaalt zich bij mij. Je ziet, ik wil m'n rol tot aan 't eind 'oe spe len ik heb je lief Gaby, zi ef, dat ik heen ga.'' Hij stond op. Een vurige blos had zijn beken tenis haar wangen gekleurd, nu zag hij hoe ze plotseling verbleekte. Fier richtte zij zich op, terwijl haar ogen vonken schoten. „En er was geen enkele reden van mij meer te ver wachten, dan van Anita. Groot ge lijk dat je heen gaat." Ijskoud was haar toon. Mark stond verslagen, Eerst, toen hij zag, dat ze haar hand uitstak om te bellen, kreeg hij z'n bezinning terug. „Gaby." Z'n stem beefde van ontroering, z'n han den omvatten haar schouders, zeg me is dat wonder mogelijk?" Zij deed een zwakke poging om zich uit zijn greep te bevrijden, maar hij liet niet los. „Eenmaal moet ik het van je eigen lippen horen Gaby.' Trots en liefde streden om de voor rang, toen keerde de blos op haar wangen terug en in de wonderbare diepte van haar reine blik straalde Mark iets tegen, dat hem duizelig maakte. „Dwaze jongen," hoorde hij als in een droom fluisteren, heb je dan nooit begrepen, dat 'kvan je hield". Ze sloeg haar armen om zijn hals en Mark nam met een teder gebaar •haar hoofd tussen E'n handen en kuste haar op de lippen. Dan scheen op eens de werkelijkheid tot hem door te dringen „Lieveling", fluister de hij hees, vergeef me dit is te on gerijmd jij en ik." O waarom heb je me gedwongen m'n geheim te verra den?" „Mag ik jou leven binden aan een onzeker bestaan als het mijne. Zul je daar niet eens heel veel spijt van hebben?" „Omdat je van plan was mij een zaam achter te laten." „Nooit, zo lang je me lief hebt." „Jou lief hebben." Ik kan niet bui ten je leven, Gaby. Als je wist hoe ik deze weken geleden heb." Opnieuw sloeg hij z'n arm om haar heen en bedekte haar gezichtje met kussen. Ze beantwoordde z'n liefko zen en maakte zich dan zacht maar beslist uit z'n omhelzing los. „Je moet nu gaan Mark, 'tls beter, dat Rob je hier niet vindt. „Nu al. O, lieveling hoe zal 'k morgen nog durven geloven dat het waar is." „Hier is een tastbaar bewijs," zei ze en reikte hem een lelietje-van dalen uit haar corsage. Hij bracht haar vingers aan z'n lippen. En wanneer zien we elkaar weer?" Gaby dacht na „morgen is het Woensdag -- ga je naar de kerk". „Stellig voor dit onverwacht geluk moet 'k God danken. „Kom dan ook aan de Wassenaar- seweg, om acht uur. Toen Mark afscheid genomen had ging Gaby naar haar kamer. Eén diép innig geluk doorstroomde haar. Tot nu toe had ze angstvallig haar inner lijke gaven verborgen gehouden, bang dat iemand ze zou ontdekken en ontheiligen. De droeve herinne ring aan de slechte verstandhouding tussen haar ouders maakte haar be vreesd voor het huwelijk. Een korte tijd had' ze gemeend, zich zonder voorbehoud aan God te moeten wij den, doch haar geestelijke leidsman had dit ontraden. Daarop wierp ze zich met alle energie op de piano studie, gelukkig, toen al gauw bleek, dat haar opvallend talent, haar per soon in de schaduw stelde. En nu was Mark gekomen en zonder de minste aarzeling had ze zijn liefde beantwoord. Zacht neuriënd, warmde ze koffie; 't moest gezellig zijn als Bob thuis kwam. Zodra zij zijn voetstappen op de trap hoorde, opende zij de deur. „Ben je opgebleven?" vroeg hij verwonderd, dat ze haar avondjurk nog aan had. „Kom even binnen. Wil je kof- ^e?" TT „Graag, 't is koud buiten. Hij wreef zich de handen en ging op de divan zitten. Toen ze hem de koe aanreikte, zag hij opeens dat er iets bijzonders was. „Ik moet je wat vertellen en jij berrtrde- eerste die het weten mag,' zei ze en nam naast hem plaats. „Of heb je het al geraden?" Bob staarde zijn zuster aan. Wat ter wereld had zo'n verandering aan haar teweeg gebracht. Vanwaar de stralende glimlach waarmee ze hem vol verwachting aanzag? Dan be greep hij, dat er slechts één moge lijkheid was en het gaf hem een on behagelijk gevoel. „Je wilt toch niet zeggen, dat Sanders „Goed geraden," viel ze hem in de rede, „Mark en ik houden van el kaar. O, Bob ik ben zo gelukkig." Ze greep zijn arm „Waarom zeg je niets jij weet toch wat het zeggen wil?" „Sanders is geen man voor jou. Als je tot je zelf komt zul je moeten be kennen dat het een dwaasheid is." Hij zag de zache glimlach wijken en plaats maken voor de bekende vast beraden trek. 't Deed hem pijn, maar was hij niet verplicht haar te waar schuwen? „Een dwaasheid?" herhaalde ze strijdlustig, „en'waarom?" „Zover ik weet heeft Mark geen bron van inkomsten om een gezin te stichten, bovendien al was dit zo, dan nog zou jij je in zjjn milieu nooit gelukkig voelen.". Ze zag hem van terzijde scherp aan en op licht spot tende toon vroeg ze: „Ben je zo over tuigd dat ik hier gelukkig ben?" De vraag trof hem pijnlijk. Was hij niet al te oppervlakkig langs haar heep- gegaan. Verborg ze onder haar rus tig uiterlijk een dieper leed dan hij vermoedde. „Misschien weten we ondanks onze eerlijke bedoelingen te weinig van elkaar" zei hen verontschuldigend, „geloof me ik verlang niets liever dan je geluk maar dit. Moeder zal het nooit toestaan." Onmiddellijk begreep Gaby, dat dit onbewust het hoofdmotief van z'n verzet was. Haar liefde voor Mark overwon de tegenzin, Bob's hulp in te roepen. Zijn invloed was te be langrijk. Kies deze ene keer mijn partij, 't gaat om mijn geluk. Denk niet dat ik een onberaden stap doe of ver wacht, dat Mark zich in een mil- lionnair ontpoppen zal. Ik ben be reid z'n armoe, z'n eenzaamheid met hem te delen." M'n studie maak ik af zodat ik al tijd bij kan springen als het nodig is." „Een mooi vooruitzicht," maar z'n verzet klonk zwakker, ze hoorde het duidelijk. „En zijn godsdienstige overtuiging durf je het daarmee aan?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2