stadsnieuws £eidse hutspot') WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 DOLLARS UIT AMERIKA In de dezer dagen gehouden verga dering van de Raad van Bijstand van het kantoor Leiden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland deelde de voorzitter van dit kantoor, de heer Verheij van Wyk, mede dat, dank zij vooral de export van bloembollen, het district Leiden in 1948 nagenoeg 25% van de Amerikaanse dollars voor zijn reke ning heeft genomen. Typerend voor het district oordeelde de voorzitter tevens, dat blijkens de statistiek in dat jaar door het kantoor Leiden, van al le Kamers in Nederland op de Ka mer te Amsterdam na, de meeste certificaten van oorsprong heeft ver strekt. In dit verband herinnert de Kamer van Koophandel aan de zitdag, wel ke morgen Donderdag 6 October des morgens 10 uur in het gebouw van de Kamer van Koophandel alhier ge houden zal worden door de Neder landse Kamer van Koophandel voor Amerika. De secretaris dier Kamer, de heer mr H. Zwarenstein, zal aldaar be langstellenden gaarne te woord staan. UITREIKING LANDSTEINER-PENNING. Op Vrijdag 14 October a.s. te 20.00 uur zal in de Kerkzaal van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden aan 35 donores van de Bloedtransfusie dienst wederom de Landsteiner Pen ning in brons uitgereikt worden. Het Hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft deze onder scheiding toegekend aan deze do nores, omdat zij 5 maal vrijwillig bloed hebben afgestaan. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (F.); de heer F. J. M. Th. Bekkers, te Leiden, Voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft de heren P. L. Jung, W. F. Mühl- staff, P. van Ovost en A. Zandvliet, allen hier ter stede woonachtig. Onze stadgenote Jo Stallinga, sopraan, zal a.s. Vrijdag 7 October, tussen 2.20 en 3 uur; voor de Avro, Hilversum I, liederen zingen van E. Chausson en Cl. Debussy. Begelei ding kamerorkest o.l.v. Maurits v, d. Berg. BURGERLIJKE STAND.. Geboren: Arie z. van H. Heemskerk en W. Stouten. Jacobus Hendrikus z. van J. A. Voskuil en C. H. van Veen. Petrus Antonius Maria z van P. van Tongeren en M. J. C. Bakker; Hen- riëtU; Jacoba d. van J Keijmans en G. J la Lau. Joannes Ntcolaas Ma- iia z. van T. A. Wijfie er. J. W Klijn. Thecctorus Leonardus z. van P. F. Meijei en G. M van der Pouw Kraan Wilhelmina Margaret.ha d. van L. Brinkman en A van der Linden Arendina Geertje d. "an A. Krom hout en H van Effmond. Geertje Arendina d. van A. Kromhout en H- van Egmond. Wi'Iem z. van C. F. Wcisz en F. Sjaardem.v Hans z. van II. J. de Boer en J. Kuperus. Fran- chcus Jozephus Mar'-nus z. van J. Willems en G J. Hein^rr.an. Pieter- *jp d. van A. P Hoogerbrug en T Verbeek. Gijsbertus Antonius Cor nelius z. van G C. N van den Amee- le en H. P Horstman^-iof1' Rcelof van G. Lakerveld en J. H. van der Mark. Wbcelmina Maria d an T. II. Overdijk en M T. van Amsterdam. 7; rnelia Martha d van M. du Pré en A. T. v?n Kuijk. Are van A. A Snijders en A C de Geui van don Heuvel. arend z. van W Kits en D Uurgstad. Sonja Katharma Maria van J. Dikk^s en K Wrtzel. Overleden: E. E. L Eespland wed van C. Muller 76 j. T P St'ang wei van A. Bakker 74 j. M Bakker man 51 j. S. C. van Wieringen man 74 j. Vandaag maar weer met frisse moed begonnen. Daar is allereerst het bericht, van een lichte botsing tussen twee auto's op de hoek Oude Singel-Oostdwarsgracht. Dat zou op zichzelf niets bijzonders geweest zijn, want er werd geen schade aange richt. Maar op de ene vrachtwagen lagen een paar'vaten en die rolden tegen een mandfles met azijnzuur op. Daar kon die mandfles niet tegen en brak, met het gevolg, dat een 14-ja- rige expeditieknecht F. v. d. W. uit Leiden spetters azijnzuur in' z'n ge zicht kreeg. Aanvankelijk vreesde men dat de jongeman een oog zou moeten missen, maar in het Acad. Ziekenhuis aangekomen, bleek alles nogal mee te vallen. Na deze geruststelling gaan we nog even terug naar Drie October, of eigenlijk naar 1 October, toen des avonds tijdens de taptoe een collecte werd gehouden voor het Leidse Die- renasyl, waarvoor de Leidse bevol king bij elkaar f 600 overhad. Dat betekent voor zoveel verwaarloosde honden en katen een veilig ouder domspensioen. De Leidse toneelvereniging „Oefe ning baart Kunst" heeft vijftig jaar lang kunst gepleegd en meent dit te moeten vieren op een bijzondere wijze. Zondag 1.1. werd reeds een ïeceptie gehouden en a.s. Zaterdag gaan ze een jubileum-avond geven in Den Burcht". Nu we het toch over „Den Burcht" nebben. Zondag werd daar die be- TYPEN 10 v. syst. blind rhytm. STENO 'ta,en1301""T™ 2—3 maanden klaar. Amarik. methode Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 ruchte vredesdag gevierd. U weet nog wel, waar die foldertjes van in de bussen gestopt werden en waar kennelijk een Moskou's luchtje aan zat. Nu, er waren zegge en schrijve 80 mensen aanwezig. Er is het een en ander gezegd en we zullen nu maar afwachten of er spoedig vrede zal komen. Neen, dan schrijven we liever over Vlissingen. Daar wordt morgen het Medisch Centrum geopend, dat tot stand kwam door giften van Leidse burgers in het algemeen en de steun van Leidse medici in het bijzonder. Dit alles in het kader van het Adop tie-plan „Leiden helpt Vlissingen" Deze plechtigheid zal met enig cere monieel gepaard gaan en verschil lende Leidse autoriteiten zullen er bij tegenwoordig zijn. Die gaan dan tevens eens kijken of al die meubels, welke Leiden enige jarengeleden heeft geschonken, allemaal nog op hun plaats staan. Een lezer erg ongeduldig belde ons op. Wanneer of ze nu ein delijk eens gaan beginnen aan de restauratie van de Warmonderbrug. bij de Maresingel. Ja, wat moeten we daar nu van zeggen? Het geval is bekend; men heeft het in ons ge- meenteraadsverslag uitvoerig kunnen lezen. De kwestie is zo, dat de palen onder de peilers te kort bleken te zijn, waardoor het wegdek, al een maand geleden, is doorgezakt. Met platte schuiten houdt men het zaakje nog zo'n beetje recht en alleen fiet sers en voetgangers mogen er nog overheen. Men is het er nog niet over eens of er een nieuwe brug moet ko men, of dat de oude opgekalefaterd zal worden. Binnenskamers wordt er aan gewerkt en we wachten maar rustig af. Het is wel een beetje laat, maar we moeten toch nog even vermelden, dat er Zondagmiddag aan de grens van de gemeente, bij de Warmonder- weg, 26 terugkerende militairen, 3 vrouwen en 5 kinderen, door het Demobilisatie-comité verwelkomd werden. De waarnemend voorzitter van het Ontvangst-comité, de heer H. van Buel, sprak vriendelijke woorden. En ondertussen tufte de secretaris van de Demobilisatie-raad, de heer C. J. v. d. Lelie, vijf adres sen af, waar vijf zeerobben Zaterdag thuis gdkomen waren, die met het oorlogsschip Tjerk Hiddes in het Va derland aankwamen. Ze kregen alle maal een bloemetje. We kunnen het niet helpen, maar het volgende bericht gaat alweer over Drie October. Want onze lezers moe ten toch even weten dat de Blauwe Tram Maandag maar liefst 40.000 mensen naar de stad bracht. Alle maal om feest te vieren. En de Ned. Spoorwegen droegen een bescheiden stentje bij door er 58.000 in het feest gewoel te lozen. Wat nu komt is niet zo mooi. Het is eigenlijk heel droevig. Of vindt u het niet droevig als twee knapen van 15 en 17 jaar, die J. v. D. en B. W. v. W. heten, uit een trommel in de kast van het Consultatie-bureau aan de Middelweg een bedrag van 180. kaapten, om daarmee eens vrolijk feest te gaan vieren op Drie October? Nu moeten ze brommen op de Zon- neveldstraat. Ze hadden van het be drag maar bitter weinig overgehou den. En van de feestpret waarschijn lijk ook niet! Vijf en twintig jaar lang mouleur en restaurateur te zijn van het Rijks museum voor Volkenkunde is geen kleinigheid. Dat presteerde de heer Th. W. Q. Roefs, die daarom vanmor gen eens flink werd gehuldigd. De directeur van het museum, dr. G. W. Lochers. zei het niet met bloemen, mi ar met een geïllustreerd boek werk „Nederland, zoals de tourist het ziet". De personeelsvereniging liet haqr voorzitter, de heer T. Gres- s;e het nodige zeggen en eer kist si garen aanbieden De personeelschef V/ J J. van Velzen wilde niet achter blijven en kwam met een foto van de jubilaris tijdens zijn werk aandra gen De heer Roefs kan nu rakend van dat mooie Nederland genieten En tegen z'n eigen fotc aankijken! En nu nog iets heel belangrijks. De Missie-tentoonstelling, die a.s. Zaterdagmiddag om vier uur voor het publiek wordt opengesteld, krijgt een eigen telefoonnummer in de Stadsgehoorzaal. Dat nummer is 21100. Even noteren in uw zakboekje a.u.b. En doe het direct, anders wordt het weer vergeten. Tenslotte nog een mededeling. De baas van Stadskok wil dat hij mor gen naar Vlissingen gaat. En dan gaat hij natuurlijk. Maar ondertussen kan hij dan geen hutspot koken. Nu be staat er een mogelijkheid, dat er mor gen een waarnemend stadskok op de proppen komt en u het een en an der zal voorschotelen. Mocht dit niet het geval zijn, dan moet u vandaag maar een restje bewaren en dit mor gen opwarmen. Vrijdag komt er in ieder geval weer verse aanvoer. Tot Vrijdag dus. STADSKOK. WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? NIEUWS UIT DE OMGEVING HILLEGOM Geboren: z. van G. Verdoes en A. M. J. Feldman; z. van P. C. Lan ge veld en F. P. van Kesteren; d. van G. Ruigrok en C. M. Seijsener; d. van C. G. L. Noom en E. Corporaal; d. van H. Dekkers en A. J. van Woer- sem; d. van P. M. van Horick en T. J. Torrer; z. van J. Salier en H. Foks; z van H. van Zuidam en J. C. Zwartjens; z. van C. M. J. van Lier- cp en M. C. Prins; z. avn C. J. C. Smit en L. M. van Welij. Ondertrouwd: J. W. Hulsebosch en H. H. van der Geest; C. de Wit en B. van der Plas; J. T. Lampe en D C. Rusman. Getrouwd: J. Spaargaren en J. Vijfhuizen; A. Langeveld en C. J. Minck; T. Kokkelkoren en E. C. Pe ters; P. P. G. Rijnders en P. A. van der Zwet; J J. P. van Lierop en I. J C. T. Visser. Overleden: Wed. D. J. Nieberding- Kimmen v. 77 j. KATWIJK Geboren: Ewoud z. v. H. Hou- waard en C. v. d. Plas. Leendert z. v. J. Guyt en H. Barnhoorn. Elisa beth d. v. A. v. Beelen en E. Borgs. Cornells z. v. A. v. Duyn en G. van Duyn. Louisa Hester d. v. J. de Bruyin en G. v. d. Does. Cornells Jo hannes z. v. H. H. v. Maanen en S. G. Kroon. Wilhelmus Martinus z. v. H. W. v. d. Bosch en J. v. d. Plas. Pe- tronella d. v. C. Hoek en J. Plug. Bastiaan z. v. T. van Dijk en D. Kraaienoord. Adriaan Johan z. v. M. v. d. Plas en N. van der Marei. Ondertrouwd: R. v. d. Jagt en M. A. Blok, J. v. Duyn en G. de Mol. Getrouwd: J. Oosterlee en W. J. Nas veld, P. Zwanenburg en M. Var- kevisser. G. Ketting en M. van Duyn. J. C. van Kralingen en N. Doorepaal. Overleden: A. van der Mark 71 j. LISSE Bond van het Gezin. In de bio scoopzaal van het Luxor-Theater alhier, heeft de Bond van het Gezin van Maandagavond tot Donderdag avond a.s. de openingsavond belegd van het winterprogramma. Deze bond telt nl. zoveel leden, dat dit, met het oog op de plaatsruimte, noodzakelijk is, 4 avonden te doen. De heer Simonis deelde bij de opening allereerst mede, dat de g.a. kap. C. van Steen nog steeds niet in staat is om zijn priesterlijk werk te hervatten en dat dit vermoedelijk ook met zo spoedig het geval zal zijn. Hij vroeg een gebed voor een spoedig herstel. Vervolgens wees hij op de grote belangstelling en de ge zellige sfeer, welke deze bijeenkom sten steeds kenmerken. Hierna werd het filmjournaal ver toond, terwijl enkele kleine en grap pige tekenfilms werden gedraaid. Kap Keet besprak daarna ver schillende jeugd-problemen. Het programnva werd besloten met de vertoning van de film „de Zes daagse" met Joe Brown. Kath. Middenstand. De heer G. J. Randsdorp besprak het onder werp ,,Wat kan er gedaan worden voor de zelfstandige handeldrijven de middenstand, die in moeilijkhe den verkeert". Mededelingen werden gedaan om trent de etalageverlichting. Tijdens de spitsuren mogen de etalagever lichtingen slechts voor 50 worden ontstoken in de maanden November, ■December en Januari. Het winterprogram is samenge steld en o.m. zal de publieke be drijfsorganisatie nogmaals worden behandeld. Het winterprogram zal hoofdzakelijk in het teken staan van de sociale wetgeving. Bij de rondvraag werd aangedron gen op handhaving van de sluitings- verpliohting. Gevraagd werd vervol gens stappen te doen om een par keerverbod in de Kanaalstraat, al thans aan een zijde. Het venten werd eveneens terdege besproken. Electriciteitsvoorziening „Keuken hof". Na overleg met de N.V. Electriciteitsbedrijf H.L.S. stellen B. en W. voor de gasleiding naar Half weg te laten vervallen. Er zal naar Keukenhof en Halfweg een hoog spanningskabel worden gelegd. Van gemeentewege zal aan de be woners van Halfweg, die thans op gas koken, een tweeplaats electrisch com- foor met qen stel pannen worden ver strekt tegen netto-prijs (kosten ge schat op 150 per gezin De bijdrage wordt met 125 verminderd voor iedere bewoner van Halfweg, die tot electrisch koken overgaat, zulks met een maximum van 5000. De gemeente zal 60 pet. bijdragen in de kosten van het leggen van een hoogspanningskabel van het trans formatorstation achter het postkan toor naar een op te richten station nabij Keukenhof en vandaar naar een op te richten station in de buurt schap Halfweg, met inbegrip van de bouw- en inrichtingskosten van deze stations, waarvan de kosten in totaal worden begroot op 50.000. B. en W. achten het redelijk aan de stichting „Nat. Bloemententoon stelling Keukenhof" de verplichting op te leggen in de kosten van het leggen van de kabel naar Keukenhof enz bij te dragen door in elk van de jaren, waarin op Keukenhof bolbloe- mententoonstellingen worden gehou den, aan de gemeente een bedrag van 1500 te betalen. Het spreekt vanzelf, dat, indien de tentoonstellingen geen batig saldi ople^ren, de realisatie van deze verplichting practisch geen effect heeft, maar, indien de resulta ten wel gunstig zijn, zullen de thans te maken kosten voor een belangrijk deel worden terugontvangen. NOORD WIJK Personalia. Voor het prop-exa- men civiel ingenieur is geslaagd de heer M. C. J. van der Weyden. OEGSTGEEST Personalia. Aan de universiteit te Leuven slaagde voor het doctoraal examen psychologie de heer J. P. de Groot. NOORD WIJKERHOUT VERONGELUKT. Dinsdagmoigen is in de Leidse vaart nabij het station Lisse op jam merlijke wijze verdronken de echtge note van de heer P. C. v. d. B., al hier. Het slachtoffer laat man en 5 kinderen na. K.A.J. Met een pittige avond opende de K.A.J. Maandag het win terprogramma wat er keurig ver zorgd uitziet. Een flink aantal leden was aanwezig, toen voorzitter van der Weijden het openingsgebed uit sprak. Na een welkomstwoord speel de de mondharmonicaclub het Ka- jottersJied, waarna de band „Met muziek door het leven" een paar aardige stukjes tea beste gaf. Ver volgens sprak de aalmoezenier kap. Naastepad de Kajotters toe. Na een tractatie en enige num mers van de Mondharmonicaclub en de band hield voorzitter v. d. Weij den nog een propagandaspeech. SASSENHEIM Personalia. De heer P. Roeloffs slaagde te Amsterdam voor het pro paedeutisch examen economische we tenschappen. VOORHOUT TERUGGEKEERDE MILITAIREN VERWELKOMD. De comité's der beide Thuisfron ten hier ter plaatse, in samenwer king met het demobilisatie-comité hadden in het parochiehuis een avond georganiseerd, die voor de volle honderd procent is geslaagd. Onder de belangstellenden merkten we op burgemeester de Graaff en echtgenote, de beide wethouders en vele raadsleden met hun dames, de beide kapelaans, dr. Bots en echt genote, ds. J. Ph. Eggink en echtge note en de gerepatrieerde kapitein- veldprediker E. J. Beker en echtge note. Nadat het Wilhelmus was ge zongen nam de heer H. Allard, voorzitter van het demobilisatie comité, het woord en wenste de „mannen uit Indië" geluk met hun thuiskomst. Als jongens gegaan, zijn jullie, na alles wat je hebt gezien en meegemaakt als mannen terug gekomen. Jullie hebben daar een taak vervuld die alle lof en hulde verdient. Nadat in stilte de geval lenen waren herdacht, sprak burge meester de Graaf. Weest ervan over tuigd, aldus spr., dat door de fami lie en doof- ons allen veel is gebe den voor een behouden thuiskomst. Nu zijt ge allen weer thuis, inner lijk gesterkt, met een betere kijk op het leven. Namens het gemeen tebestuur, een hartelijk welkom. Hierna werd door spr. aan de vol gende gerepatrieerden een fraaie oorkonde uitgereikt: Kapitein-veld prediker ds. Beker, M. Bel, Chr. Bierman, A. Dekker, F. J. Geurts, W. L. Geurts, L.* de Haan, Th. de Jong en L. J. van Kesteren. Voor degenen, die afwezig waren is deze oorkonde verkrijgbaar bij de voor zitter van het demobilisatie-comité. Na de pauze werd vertoond de prachtige kleurenfilm „Hollands Glorie". Na afloop hiervan nam ds. Beker het woord. Spr. begon in de taal van zijn jongens. Wij voelen ons hardstikke snas. Ik heb onge looflijk veel plezier hier vanavond zo'n schrille tegenstelling te vinden met Indonesië. Daar die saaie game lang muziek, en hier dfe pittige mu ziek, en zo'n schitterende film, over de bollen. Spr. was zeer erk^ptelijk voor de oorkonde en buitengewoon prettig gestemd voor deze spontane samenwerking tussen protestanten en katholieken. Met nadruk zeide spr., dat de jongens rekenen op een faire behandeling, waar ze recht op hebben. Zij verkiezen geen partij politiek. Deze jongens zijn getest, zij stonden dicht bij de dood en tevens in het volle leven. Namens de beide thuisfronten dankte de heer A. Eigenbrood al len, die hebben medegewerkt tot het slagen van deze avond. Beide thuis fronten vinden het hun plicht, te wijzen op de geestelijke nood van vele militairen in Indonesië. De mu zikale omlijsting was verzorgd door „St. Cecilia". De avond werd beslo ten met het „Wilhelmus". Thuiskomst ds. Beker. Ter ge legenheid van de thuiskomst van ds. Beker werd in de Ned. Herv. Kerk een korte welkomstdienst ge houden. Voor de volle kerk sprak de waarnemende predikant ds. Eg gink, een welkomstwoord. Spr. her innerde aan de belangstelling der gemeente-leden, toen bekend werd, dat dominee voor de tropen werd afgekeurd en in het ziekenhuis te Surabaia lag, na anderhalf jaar veldprediker te zijn geweest bij de soldaten. Tot slot sprak ds. Beker een kort woord tot zijn gemeente. Hij zeide o.m. „Ik sta nu op de preekstoel in mijn gemeente en niet op een of ander kistje. Ik zie nu hier voor mij verschillende trouwe leden. En toch moet ik steeds maar denken aan mijn jongens, die ik moest achter laten, Dat waren kerels, die het daar gefikst hebben in al die geva ren en met de dood in de schoenen liepen, en toch maar naar huis schreven dat het goed met hen ging. Ik heb respect voor de kerels. Het is wonderlijk dat die jongens staan de blijven. Over mijzelf wil ik niets zeggen. Ik heb gezien dat God zo ongelooflijk werkt. Vervolgens be schreef spr. zijn thuiskomst, en was buitengewoon dankbaar voor zo veel medeleven. Dat hij afgekeurd was voor de tropen, vond hij ellen dig, ondanks zijn blijdschap dat hij naar huis kon. Hierna werd ieder de gelegenheid gegeven tot verwelko ming. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. Vrijdagavond 7 Oct. om 20.00 uur raadsvergadering: Voorstel van B. en W. tot ingebruik geving van het schietlokaal aan de neutrale kleuterschool; beschikbaar stelling van een crediet ad 7000. voor het uitbrengen van een sociaal- economische studie van de gemeente. Personalia. De heer A. den Boer, commies-chef van de afd. be volking c.a. ter gemeente-secretarie alhier is benoemd tot commies le klas te Zeist. WARMOND J. K. Heijl t Op 74-jarige leeftijd is in deze ge meente overleden de heer J. K. Heijl, een bekende persoonlijkheid ir de bloembollen wereld. De heer Heijl is jaren lang lid van de raad dezer gemeente geweest. Ook was hij vele jaren president-kerkvoogd der N. H. gemeente en voorzitter van diverse polderbesturen. De heer Heijl was iemand met een beginsel vast karakter, die de hem in deze maatschappij opgelegde taken nauw gezet en vol plichtsbetrachting ver vulde. Viswedstrijd. Bij een viswed strijd van „de Leede" werd een door de heer C. A. van 't Groene- wout geschonken beker gewonnen ooor de heer H. Veltenaar, met een vangst van 2525 gram. Jubileum. De heer L. H. de Nie herdacht het feit, dat hij voor 25 jaar benoemd werd tot koster bij de N. H. kerk alhier. Hij werd in har telijke bewoordingen toegesproken door as. J. Zandee en de heer W. K. Heijl, president kerkvoogd, die hem ten enveloppe met inhoud overhan digde. Door de Warmondse Fanfare werd hem een hulde gebracht. WASSENAAR Personalia. Voor het prop-exa- men civiel ingenieur zijn geslaagd de heren D. van Barneveld en L. Smith. Wit-Gcle Kruis. De zusters Schimmelpenninck van der Oye en Van der Sijs hebben op hun verzoek eervol ontslag gekregen als wijkver pleegsters. Tot opvolgsters zijn be noemd de zuster A. v. Laarhoven wie met zuster Kampschroer samen de wij k-ziekèn verpleging en het huisbezoek zal verzorgen en zuster J. M. C. Verhoeff, die de wijk- ki aamverzorging op zich zal nemen. Als assistente bij de hoogtezonbe- handelingen en bij de poliklinieken heeft zich beschikbaar gesteld zuster Willemsen. WASSENAAR Geboren: Anna Maria d. v. E. N. C. Brantjes en W. A. M. Lindner; Antonius Leonardus Maria z. v. A. F. C. Overgaag en H. J. M. Brokx Eduard Beyer z. v. C. L. M. Kerk hoven en J. W. M. Both, Caroline d. v. P. G. J. Koppelhof en W. Blom Louise d. v. C. Slik en G. Vaandering Overleden: Agnes Elisabeth Arenz 73 jr wed van C. v. Herwaarden Mia Weintje M. v. Dorp 9 jr; Petro- nella Matthea Theodora van Asten 2 jr; Wouter Johan Batenburg 33 jr e. v. Adriana v. Oudheusden. Ondertrouwd H. M. v. Well Zoe- tei'meer en C. J. Brekelmans. Getrouwd J. C. Swidde en J. M. A. Visseber; P. Meulenbroek en L. J. D. Claessen; H. Smit en G. M. Scho- newille; J. A. Bollins en I. I. Valenz R. Bravo Dunipe en N. M. Lodeizen. ZOETERMEER Geboren: Elisabeth J., d. van N. Th. Tetteroo en A- Bloom; Marinus, z. v. P. M. van der Meer en E. A. M. den Hertog; Rogier, z. van C. Wee ning en M. A. van der Linde; Johan na, d. van Albertus Zaal en A. K. de Graaff. Gehuwd: D. van Elleswijk en P- Burgstad en Nicolaas Havenaar en Bartha van Rijs. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN COÖPERATIE VAN MELKSLIJTERS GESTICHT In een Dinsdag van des middags 2 uur tot des avonds half tien uur ge houden vergadering van de melk- slijters en melkhandelaren in deze gemeente is besloten tot oprichting van een Coöperatie van Melkslijters en Melkhandelaren. Het bestuur van de coöperatie be staat uit de heren G. ten Brink, voorz. J. P. van Rijn, Vermeerstraat 15, secr. T. Harting, J. de Meent en N. J. Verkley. Besloten is de sanering van de melkhandel te doen in gaan op Maan dag 24 October a.s. Ten aanzien van de wijkverdeling zullen binnenkort nadere medelingen volgen. 50-jarige echtvereniging Op 19 October a.s. hoopt D. Verkade en J. Verkade-Verbreggen het feit te her denken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. De man is 72 jaar de vrouw 73 jaar. Beiden ge nieten nog «en behoorlijke gezond heid. De heer Verkade is jaren lang werkzaam geweest bij de fa. Stok- hu!sen alhier maar is nu de laatste tien jaar vormenwasser bij de fa N. Samson N.V. Ongetwijfeld zal het op 19 October in hun huisje in de Hortensiastraat een drukte geven zoals nimmer te voren. Jubileum Op 6 October hoopt de heer Q. Edelaar zijn zilveren arbeids- jubileum bij de „Handelsraad L.T.B." te herdenken. HAZERSWOUDE Kapelaansbenoeming. Tot kape laan te Hazerswoude-Dorp is be noemd de weleerw. heer P. J. Roes- sen. Kapelaan Roessen is geboren in 1909, priester gewijd in 1934 en se dert 1942 kapelaan aan de St, Willi- brord-kerk te Den Haag. SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS. Batavia-Rotterdam, pass. 4 Oct. Peniche; ORANJE pass 3 Oct. Kaap Guardafui; PHRONTIS Pass. 4 Oct. Gibraltar; TABINTA pass. 4 Oct Gibraltar; VOLENDAM pass. 4 Oct. Kaap Bougaroni; WIL LEM RUYS 5 Oct. te Colombo; ZUI DERKRUIS pass- 4 Oct. Algiers; Ko- TA EAROE pass. 4 Oct. 3 uur Oues- sant; KOT A GEDE 4 Oct. 13 uur te «Genua, vermoedelijk 5 Oct. nam. vandaar; WATERMAN, pass. 4 Oct. 22 uur Point de Galle. LAATSTE BERICHTEN TREEDT FRANSE REGERING AF? Na een bijzondere zitting van het Franse kabinet heeft Francois Mit- terand, als woordvoerder van de re gering, verklaard, dat de Franse re gering „practisch reeds afgetreden" is. In een communiqué, dat na de kabinetszitting is uitgegeven, wordt bekend gemaakt, dat premier Queuille wegens het aanhoudende meningsverschil in de regering over loon- en prijspolitiek, besloten heeft zijn pogingen om het probleem door verhoging van de abnormaal lage lonen op te lossen, te staken. Queuille zal de gevolgen van de situatie hedenmiddag met president Auriol bespreken. Mitterand verklaarde tegenover de pers, dat aftreding nu nog slechts een kwestie van procedure is, die tussen premier Queuille en president Auriol geregeld dient te worden. Quille's regering, de achtste sinds de vierde republiek in December 1946 het levenslicht zag, is iets lan ger dan twaalf maanden aan het be wind geweest. Het trad op 11 Sep tember 1948 in functie. Het kabinet-Queuillc omvat drie radicalen, vijf katholieken (MRP), vijf socialisten en een minister van elke der kleinere partijen. President Auriol, die telefonisch door Queuille van de toestand op de hoogte gesteld is, keert hedenmid dag vroeg naar Parijs terug. DE COMMUNISTISCHE OPMARS IN CHINA De communistische strijdkrachten, die Zuidwaarts optrekken in de richting van Kanton, bevinden zich nog slechts 30 km van Koekong, een stad aan de spoorlijn op 200 km ten Noorden van de nationalistische hoofdstad. Het niet-essentiële natio nalistische personeel wordt uit Koe kong naar het Zuiden geëvacueerd. Koekong wordt als de eerste verde digingslinie van Kanton beschouwd. De toestand in Kanton is rustig. Blijkens een nadere mededeling aan de leden der Tweede Kamer 'heeft de minister van Economische Zaken aan de voorzitter bericht, dat hij ingevolge een reeds oude af spraak op Vrijdag 14 October en zo mogelijk ook reeds op Donderdag 13 October te Brussel een ministerscon ferentie van de Beneluxlanden mpet bijwonen. Hij heeft verzocht de be handeling van het wetsontwerp be drijfsorganisatie, indien enigszins mogelijk, zo te doen plaats vinden, dat hij daarbij aanwezig kan zijn. Met het oog hierop is de voorzitter, in afwijking van zijn vroegere plan. voornemens aan de Kamer voor tc stellen, de behandeling van dit ont werp, indien deze niet op Vrijdag 7 October ten einde gebracht kan wor den, voort te zetten op Woensdag 12 October te 3 uur n.m., met voort zetting zo nodig des avonds te 8 uur en, indien ook dan de behandeling niet mocht worden voltooid, op Don derdag 13 October te 11 uur v.m. KOUDEKERK Waternood! Dat de laatste lood jes het zwaarst wegen werd bewe zen bij de werkzaamheden aan de vernieuwing van de brug over de Molenboezem. Toen de op een na laatste paal werd ingeheid, barstte een aldaar liggende zinker van het buizennet van het Waterleidingbe drijf. waardoor de bouwput weer dreigde vol te lopen. Afsluiting van de watertoevoer was noodzakelijk, zodat geheel Kou dekerk voor het verdere gedeelte van de dag van leidingwater versto ken bleef. Met emmers en melkbus- sen werd een ware exodus onderno men naar de Rijndijk, waar behulp zame bewoners gebruik maakten van hun tapvergunning. Tegen 12 uur waren de werkzaamheden zover ge vorderd, dat de afsluiting kon wor den opgeheven. Grafteken dr. Vlaanderen. Door de commissie ad hoe zal Zaterdag 8 October des middags te 3 uur de overdracht plaats hebben aan de familie van de steen op het graf van dr. D. Vlaanderen. De commissie deelde ons mee, dat de gehouden rondgang door de gemeente en langs de Rijndijk ruim 800.— had opgebracht. De steen is ontworpen en uitgevoerd door de fa. Soupart te Leiden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 Oct. Vee. Totaal aanvoer 3906, vette koeien en ossen 360, gebruiksvee 1664, graskalveren 551, nuchtere kalveren 160, biggen 416 veulens 28, paarden 190, schapen en lammeren 361, bokken 114, var kens 62. De prijzen per stuk waren: kalfkoeien 550775, melkkoeien 550775, varekoeien 350510, vaarzen 350—550, pinken f 275— 450, graskalveren f 80—250, biggen 2838, hitten 425700, werkpaar den 520880. slachtpaarden 1.10 140 per kg. WOERDEN, 5 Oct. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden heden aangevoerd 292 partijen, 1ste soort 193203, 2e soort 184150, zware 207, extra zware 210. Handel matig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3