S)e CöidAcSoii^cmt Moskou doet in volksrepublieken De koude oorlog tegen JoegoSlavië Overstromingen in Italië Moskou erkent Chinese Volksrepubliek Duitsers vierden hun „vredesdag" Nu ook een Oostduitse republiek? De Russen hebben het sein gegeven Ronde Tafel op week-end Ongeveer 3000 militairen terug uit Indonesië DINSDAG 4 OCTOBER 1949 41ste JAARGANG No. 11812 Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEIt. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.! Protesten en beschuldigingen |"\E KOUDE OORLOG tussen Sovjet-Rusland met z'n satellieten tegen Joego-Slavië is dezer dagen weer bijzonder „warm" gevoerd. Het begon Zaterdagmiddag met een nota, waarin maarschalk Tito protesteer de tegen opzegging van het Russisch-Zuidslavisch vriendschapsverdrag en waarin hij het Kremiin beschuldigde van schending der internationale beginselen, neergelegd in het handvest der V.N. Het volgende bericht kwam Zaterdagavond uit Sofia: na de Sovjet-Unie, Hongarije en Polen had nu ook Bulgarije het vriendschapsverdrag met Zuidslavië opgezegd. Zondagmorgen volgde eenzelfde opzegging door Roemenië. Intussen had Zuidslavië Tsjechoslowakije beschuldigd van pogingen een Zuidslavisch diplomaat door dreigementen en met behulp van verdovende middelen naar hét anti-Tito-kamp in Tsjecho-Slowakije te drijven. En ten slotte publiceerden de bla den in Triëst een bericht, als zou een maand geleden aldaar een po ging zijn verijdeld om maarschalk Tito te vermoorden, toen deze een bezoek bracht aan de havenstad Pola en omgeving. Inmiddels nam maarschalk Tito zelf te Belgrado, als opperbevelheb ber van het leger, zijn troepen een parade af. De parade werd gehou den aan het einde van militaire ma noeuvres, die, naar officieel gemeld werd, de grootste waren, ooit in Zuidslavië gehouden. Infanterie, ar tillerie en gemotoriseerde eenheden trokken langs Tito, terwijl in Zuid slavië gemaakte vliegtuigen zijn naam in de lucht schreven. „Rusland zal de verantwoordelijk heid moeten dragen voor de gevol gen van zijn onvredelievende han delingen," zo zegt o.m. de Zaterdag door Zuidslavië aan Rusland over handigde nota, die protesteert tegen opzegging van het vriendschapsver drag tussen de twee landen. De beschuldigingen, die Tito in deze nota tegen het Kremlin in brengt, zijn niet weinige. „Rusland trachtte zijn agenten te doen door dringen in de Zuidslavische rege ring en het Zuidslavische leger, om Tito met geweld ten val te brengen. Het trachtte het Zuidslavische .vo}k te bewegen tot opstand tegen zijn wettige regering. Toen dit mislukte, begon Rusland de Cominform te ge bruiken tegen Zuidslavië. Een eco nomische blokkade werd ingesteld, gevolgd door bewegingen van Rus sische troepen in naburige landen." Dit alles ondanks de herhaaldelijk door Zuidslavië tot uitdrukking ge brachte bereidheid te trachten de geschillen door onderhandelingen op KONINGIN JULIANA ONTHULT MONUMENT TER NAGEDACHTE NIS VAN DE SLACHTOFFERS TE PUTTEN. Zaterdag was het juist vijf jaar geleden, dat de Duitsers de gehele mannelijke bevolking van Put ten wegvoerden en de huizen in brand staken als represaille voor een aan slag op een auto met Duitse officie ren. Deze daad van de bezetters kost te aan 5552 personen het leven. Ter nagedachtenis van deze slachtoffers heeft H. M. Koningin Juliana Zater dagmiddag een gedenkteken, waar voor de burgerij een bedrag van 10.000 gulden bijeenbracht, plechtig onthuld. Het monument, het beeld van een treurende weduwe in Ve- luwse dracht, werd vervaardigd door de Haarlemse beeldhouwer Andries- sen en is uitgevoerd in Franse kalk steen. Na de plechtige onthulling van het monument legt de vorstin een krans aan de voet ervan. te lossen. De opzegging van het ver drag was geen verrassing geweest, want de „vijandige daden van de Sovjet-Unie" hadden het sinds lang tot een dode letter gemaakt. Het doel van de opzegging was slechts een middel om chantage te plegen en druk uit te oefenen. Bom in Tito's jacht. De poging tot een aanslag op Tito, waarvan de bladen in Triëst melding maken, zou zijn gepleegd door het plaatsen van een tijdbom in het jacht van de maarschalk. De bom zou zijn aangebracht in een wand van het vaartuig en zou zijn ontdekt, toen Tito juist in zijn auto de kade kwam oprijden. Vijf minu ten nadat zij gevonden was, had de bom' moeten ontploffen. ENORME SCHADE. In Zuid-Italië hebben zware over stromingen plaats gehad, waarbij minstens 30 personen verdronken zijn, terwijl een gebied van naar schatting duizend vierkante mijl on der water is gezet. Vier Italiaanse previncies zijn door de overstromin gen geteisterd. Door verkennings vliegtuigen is gemeld dat sommige overstroomde gebieden twintig me ter onder water staan. De twintig duizend inwoners tel lende stad Benevento is zwaar ge troffen; twee duizend ingezetenen zijn dakloos geworden. Als gevolg van schade, aan fabrieken in de stad toegebracht, zijn velen werkloos. Door de regering is besloten, dat uitgebreide schema's zullen worden opgesteld voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en te velde staande oogsten door het ge weld van het water zijn weggevaagd. Van officiële zijde wordt verklaard, dat de aangerichte schade reusachtig is en dat deze thans nog op geen stuk ken na is te berekenen. Z. H. de Paus heeft opdracht gege ven met spoed levensmiddelen en medicijnen uit Vaticaanstad naar de geteisterde gebieden te zenden. Op sommige plaatsen in de geteis terde gebieden zijn de verbindingen verbroken. Leger, politie, de brandweer en vrijwilligers waren gisteren bezig met het vervoer van levensmiddelen naar door het water afgesneden plaat sen en met het in veiligheid brengen van zich nog in de overstroomde ge bieden bevindenden gezinnen. Wie komt er nu in deVeiligheidsraad? matieke rechten erkend, riep r adio Moskou Zondagavond om. De betrekkingen met de nationalistisc he regering in Kanton zijn afgebro ken en Rusland zal ambassadeurs uitwisselen met de regering van de volksrepubliek, voegde de radio er aan toe. De Chinese communistische radio h eeft Zondagavond alle buitenlandse consulaten en ambassades in China uitgenodigd om de nieuwe centrale regering, te erkennen. rrins Willem van Oranje deelt haring uit in de „Waag" te Leiden. Een invasie van het Oosten naar het Westen ZATERDAGAVOND stroomden duizenden Duitsers uit de Sowjet-zone naar de Britse en Amerikaanse zone, omdat de Russen de grens openstelden om de West-Duitsers de gelegenheid te geven mee te doen aan de viering van de „internationale vredesdag." De Westduitsers kwamen evenwel niet naar het Oosten, maar de Oost duitsers haastten zich naar het Westen. WAT DOET DE UNO? Het is thans mogelijk dat twee af zonderlijke Chinese delegaties elk aanspraak zullen maken op de per manente zetel in de Veiligheids raad, die voor China is gereser veerd. Dit betekent dan, tenzij de Uno in haar geheel erin slaagt bin dend vast te stellen welke Chinese delegatie als een officiële vertegen woordiging van het Chinese volk moet worden beschouwd, er vrijwel geen andere oplossing bestaat dan de werkzaamheden van de Veilig heidsraad op te schorten. In diplomatieke kringen te Londen was men Zondagavond van mening dat de Britse regering realistisch zal handelen en daarom geneigd zal zijn de Chinese communistische regering spoedig de jure te erkennen. Men verwacht echter dat deze Britse er kenning eerst na de communistische verovering van Kanton zal geschie den, daar het communistische be wind eerst dan in feite geheel Chi- Aan de Amerikaanse zonegrens waren de hotels in de grensplaatsen aan de Russische zijde overvol. De grenspolitie was echter duchtig ver sterkt met Amerikaanse militaire politie. Honderden auto's en duizen den Duitsers wachten hier tever geefs. Zij werden teruggestuurd, of, indien zij er in slaagden de grens politie te verschalken, gearresteerd. De Engelse zone had echter een ware invasie te verzwelgen, waar voor velen zich de avond tevoren hadden gereedgemaakt. De grensplaatsen maakten goede zaken, waarbij de koers van de Oostmark tegenover de Westmark i zes op een was. Zonder papieren en na zou overheersen, In de laatste zonder vergunning ging men de weken heeft de opmars der commu-j grens over. Sommigen waren uit nistische troepen in Zuid-China onverwachte vertraging ondergaan, hetgeen het onwaarschijnlijk maakt dat de Britse regering reeds spoedig tot een erkenning van de regering der Chinese volksrepubliek zal over gaan. De Chinese nationalistische rege ring heeft gisteren op een kabinets vergadering besloten de betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbreken. Door het Bulgaarse persbureau werd gisteravond bekendgemaakt, dat ook de Bulgaarse regering heeft besloten diplomatieke betrekkingen met de regering van de Chinese „Volksrepubliek" tot stand te bren gen. Bulgarije is dus het tweede land, dat de Chinese „volksrepubliek" heeft erkend. Brandenburg, Saksen en Berlijn ge komen. In alle belangrijke Europese ste den hebben de communisten beto gingen georganiseerd ter gelegen heid van de „internationale vredes dag". Het hoofdthema van de rede- TOENEMING KATHOLIEKE WERELDBE VOL«r. .ING. Van 1920 tot 1949 is het aantal Ka tholieken in de wereld gestegen van 304 tot 423 millioen, zo meldt radio Vaticaan. In deze tijd is de wereldbe volking met 600 millioen gestegen. Volgens het radiobericht is het toe nemen van het aantal katholieken in deze periode van 29 jaren in grote mote het gevolg van het bekerings werk in Afrika en Azië. C*R ZIJN AANWIJZINGEN, dat Rusland aan de Oostduitse coramu- nisten het sein heeft gegeven om, zonder het uitschrijven van verkie zingen, in Berlijn een „nationale regering" te vormen. De communist Walter Ulbricht, de leider van de Duitse volksraad, acht men de meest waarschijnlijke candidaat voor het republiek. Op het Sovjet-hoófdkwartier Karls- horst waren gisteren besprekingen gaande tussen, de Sovjet-gouverneur, generaal Tsjoeikof, zijn politieke ad viseur, Semjonnof, de ministers der vijf Oostelijke provinciale regerin gen en de politieke eliders over de vorming van een regering, zo ver klaart men in jgewoonlijke betrouw bare Duitse kringen. Na de uitwer king van de bijzonderheden zou de „Duitse Volksraad" binnenkort bij eengeroepen worden voor de uitroe ping van de „Duitse democratische republiek". Dit zou voorafgegaan worden door een Sovjetrussische verklaring over de verantwoordelijk heden der regering, waarin tevens de herstelbetaling aan de Sovjet- Unie definitief vastgesteld zou wor den en waarin vorts een garantie zou worden opgenomen over een pe riode binnen welke een vredesver drag besloten zou worden. Men ver wacht nog deze week een bijeen komst van de Volksraad. E. C. A. PAST SANCTIE MAATREGELEN TOE. canselierschap van een Duitse volks- Zowel België' het Congres opgelegd, om minstens 50 pet. van de goederen, die zij met E.C.A.-dollars hebben gekocht, met Amerikanse schepen te verzenden. Als gevolg daarvan zal de E.C.A. voor het eerst tegenover deze lan den disciplinaire maatregelen toe passen en weigeren aan deze landen meer dan 48.000 ton goederen, door deze landen gekocht en met lijn schepen in het tweede kwartaal ver voerd, te betalen. De tonnage, die als gevolg van deze disciplinaire E. C.A.-maatregel niet wordt erkend, bedraagt voor Nederland 5.130 ton. De vertegenwoordiger van het Ne derlandse ministerie voor de scheep vaart, de heer van Hengel, ver klaarde, dat er een verschil bestaat tussen de cijfers van de AC.A. en die van de O. E.E.S. Wanneer deze twee cijfergroepen op elkander zijn afge stemd, zal blijken, dat Nederland ge handeld heeft overeenkonistig de be doelingen van de door het Congres aangenomen wet. Een Finse stoker is, toen hij in T de Amsterdamse haven aan boord van ^-Luxemburg als Ne- een Fins stoomschip wilde stappen, j' i j l. u j. cui liio öiuujiiöuxiju wiiut; stappen derland behoren tot de zeven landen, I tengevolge van rijn benevelde toe die volgens de E.C.A. niet hebben stand over boord gevallen en ver- voldaan aan de verplichting, door dronken. voeringen tijdens de demonstraties was, dat de atoombom zich bij de Sowjet-Unie in „veilige handen" be vindt en dat atoomenergie in de Sowjet-Unie alleen voor vreedzame doeleinden aangewend wordt. OP DE HOGE VUURSE De centrale commissie van de Ron de-Tafelconferentie heeft gedurende het weekeinde op de „Hoge Vuurse" met leden van de commissie voor fi nanciële en economische aangelegen heden besprekingen gevoerd. Gedu rende deze besprekingen, welke in een goede sfeer plaats vonden, wer den de meningen van de onderschei den delegaties gepreciseerd, zo wordt in een communiqué medegedeeld. Tijdens de financieel-economische besprekingen werd overeenstemming bereikt inzake overname van de schulden tot op het uitbreken van de oorlog met Japan. De moeilijkhe den concentreren zich echter, aldus werd van republikeinse zijde mede gedeeld, rondom de vraag wat ge beuren moet met de schulden, die voortvloeien uit de politionele acties. Van Nederlandse zijde heeft men nu toegezegd, in de komende dagen het exacte bedrag van de uitgaven voor deze acties over te leggen. Rotterdam krijgt een Churchill-monument De heer D. G. van Beuningen, oud- Rotterdammer en bekend maecenas, die tegenwoordig in Vierhouten woont, heeft de gemeente Rotterdam een standbeeld van Winston Chur chill aangeboden, dat zal worden ver vaardigd door Hildo Krop. Volgens stedelijke autoriteiten zou het Hofplein inde Maasstad de meest aangewezen plaats voor dit stand beeld zijn, maar definitieve beslissin gen over de plaats of de uitvoering zijn nog niet genomen. MINISTER MANSHOLT SPRAK OVER DE PLATTELANDSJEUGD. Op uitnodiging van de oudercom missie van de Wieringermeerschool te Middenmeer hield minister S. L. Mansholt in hotel Smit een rede over het onderwerp ,,de toekomst van onze plattelandsjeugd" De minister merkte op, dat in de landbouw-thans 565.000 personen werk vinden. Voor 1950 verwacht men eenzelfde getal. Er zullen voor de plattelandsjeugd andere mogelijkheden gezocht moe ten worden. Deze mogelijkheden ziet de minister hoofdzakelijk in de in dustrie. Zij, die in de landbouw te werk gesteld zullen worden, moeten in ieder geval een lagere landbouw- cursus doorlopen hebben. Het is drin gend noodzakelijk, dat ten plattelan- de meer landbouw- en nijverheids scholen gesticht worden. Emigratie is ook een mogelijkheid om de 50.000 jönge boeren, die dit wensen, aan een boerderij tehelpen. Als het beslist niet anders kan dan moet het, maar emigratie betekent een groot ver lies voor de volkskracht, aldus de minister. Het medenemen van een gedeelte kapitaal moet voor hen in de toekomst mogelijk gemaakt wor den. Mgr. Stepinac weldra vrij? De New York World Telegram be richtte gisteren uit Lake Success, dat maarschalk Tito voorbereidingen ueft om aartsbisschop Alois Stepi nac vrij te laten. Verscheidene afge vaardigden bij de Verenigde Naties ouden reeds officieus op de hoogte ',ijn gebracht van Tito's plannen. Vlgr. Stepinac, de primaat van Zuid slavië, werd in 1946 tot 16 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Uit Vaticaanse kringen wordt ge meld, dat de berichten dat Tito voor bereidingen treft om mgr. Stepinac vrij te laten, zeer aannemelijk klin ken. Tsjechoslowaakse Kerkwet uitgesteld Reeds 300 geestelijken gearresteerd De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten de bijeenroeping van het parlement voor de behandeling van het wetsontwerp tot vaststel ling van de betrekkingen tussen Kerk en Staat uit te stellen tot het einde van deze maand, aldus is of ficieel te Praag bekend gemaakt. Waarnemers beschouwen dit uit stel als een aanwijzing, dat de rege ring de schijnbaar onvermijdelijke crisis in de betrekkingen tussen Kerk en staat zo lang mogelijk wil uitstellen. Volgens hen zou.de rege ring nog geen zekerheid verkregen hebben over de te verwachten re percussies van haar beleid tegen over de Kerk. Volgens gezaghebbende kerkelij ke bronnen zijn tot dusver 300 pries ters gearresteerd. De meeste van hen zijn geestelijken in sleutelposi ties, zoals administrateurs van bis dommen. Het was een bijzondere dag in de geschiedenis van de repatriëring, want in tegenstelling tot de vorige malen, werden Zondag te Rotterdam tegelijkertijd twee' troepentransport- schepen ontscheept, te weten de „Ko ta Inten" en de „Sibajak" die samen met een kleine drieduizend militai ren naar Nederland terugbrachten. Deze schepen hebben de route van Indonesië naar Nederland gezamen lijk afgelegd. Volgens gezagvoerder F. J. de Jong van de „Kota Inter." was dit erg prettig en gezellig geweest en per dag werden dan ook vele tele grammen over en weer gewisSfeld. Dat de inhoud niet altijd even be langrijk was, staat wel vast, want seinde gezagvoerder de Jong b.v. niet aan zijn collega op de „Sibajek": „Smaken de bruine bonen jou ook zo goed?" Alvorens de ontscheping een aan vang nam, werden de jongens toege sproken door luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. van Dawick van Pebst, die een boodschap namens de Konin gin voorlas, waarin zij de hoop uit spreekt, dat de militairen na de moeilijke jaren in Indonesië spoedig hun plaats in de burgermaatschappij zullen kunnen innemen. Mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van oorlog, sprak toen namens de regering. Hij zei, dat het „samen uit, samen thuis" helaas niet zo heeft mo gen zijn. Met een ogenblik stilte ver zocht hij allen de gevallenen te wil len herdenken. Tot slot deelde kolonel C. F Pahud de Montagnes mede, dat prins Bern- hard hem had opgedragen, allen wel kom te heten. De prins hoopt, dat de zieken spoedig genezing zullen vin den, zodat gezamenlijk aan de op bouw van ons koninkrijk gewerkt zal kunnen worden. Onder de aanwezigen, die de ont scheping bijwoonden bevonden zich mr. D. G. W. Spitzen, minister van Verkeer en Waterstaat, de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, de oud-commandant van de 7 December-divisie. generaal majoor H. J. J. W. Dürst Britt en de direc teur generaal van scheepvaart mr. J. J. Oyevaar. Verder waren een aan tal leden aanwezig van de defensie commissie van de Staten-Generaal. Aan boord van de „Kota Inten" be vonden zich gesloten onderdelen van de 7 December-divisie. aan boord van de „Sibajak" reisden 203 vrou wen en 307 kinderen met de militai ren mee. De ontscheping werd opgeluisterd door muziek van de koninklijke mi litaire kapel. Sen. koJtAe.itje.... „Loonarbeid strekt volgens de na tuur en de christelijke wijsbegeerte de mens tot eer, omdat hij hem in staat stelt, op eerzame wijze in het levensonderhoud te voorzien." „Rerum Novarum".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1