375 JAAR GELEDEN WERD LEIDEN BELEGD EN ONTZET VAN DEENE 3 dctaêwt: een aCg&neen fae&t Jubileumjaar brengt een extra groot feest ELECTROMOTOREN ILECTRA' 3xe&te£i£ke uiifditityóute IN DE PIETERSKERK w Vijf en twintig jaar geleden onthulde Koningin Wilhelmina het Drie October-monument Met freeat- pxaeytamma Een traditie „ELECT RA" HASSELMAN 4 PANDER ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Wij staan aan de vooravond van de 375e herdenking van Leidens be leg en ontzet. Reeds gisteravond is deze herdenking ingeluid met een bijeenkomst in de Pieterskerk, waar op burgemeester van Kinschot en ds. Spruvt het woord voerden, en vanavond trekt een grote taptoe door Leidens straten, ter opening van de feestelijkheden. Reeds vele jaren is het een mooie traditie, om het ontzet van Leiden op luisterrijke wijze te vieren. Drie October en Leiden zijn één gewor den! Dat wij vandaag op bijzondere wijze, ter inleiding van dit feest, in ons blad hiervan gewag maken, is omdat het deze keer een jubileum geldt Drie honderd vijf en zeventig jaar is het geleden dat de Spaanse bezetters onze stad. na een maan denlange vergeefse belegering, de rug toekeerden. Wij vieren dus Drie October. En wij spreken hierbij de hoop uit dat het een mooi feest mag worden, een waardige herdenking van Leidens beleg en ontzet, een vrolijk volks feest zonder excessen in de juiste blijde sfeer van mensen, die in de regelmaat van alle dagen eens een dag echt vrolijk en blij willen zijn. Zó feest gevierd, houden wij de traditie hoog van een stad, die jaarlijks zich wil bezinnen op de heldhaftigheid zijner inwoners, die 375 jaar geleden met mannenmoed gestreden hebben om het hoogste goed: de vrijheid! Deukt aan de Jongens-Overzee In de grote optocht zal ook een wagen van de Ni win meerijden, ge flankeerd door collectanten (trices) die zullen trachten iets uit de porte- monnaies der toeschouwers over te hevelen in de collectebussen. We hebben er zo'n vermoeden van dat er op 3 October wel een beetje geld door de handen der feestvierders zal gaan! Laten zij dan ook eens den- gen aan de jongens overzee, waar van de Leiden aars dit feest moeten missen. Laat vooral op deze dag merken: „Wij leven mee met de jongens overzee!" De Geuzen en Prins Willem van Oranje komen Feest van oude en nieuwe programma punten Voor levering van en reparatie aan Technisch Bureau Oude Varkenmarkt 3, Telef. 24352, Leiden Het Schuttersveld Toegang tot het Schuttersveld heeft men uitsluitend aan de Rijns- burgersingel. Er zijn twee uitgangen, n.l. aan de Stationsweg (naast de Kamer van Koophandel) en aan de Marislaan, tegenover de Aloëlaan. Op deze regeling worden geen uit zonderingen gemaakt! 'AT OOIT TER LIEFDE VAN DE VRIJHEID GEDAAN OF GELEDEN WERD, BLIJFT VOOR ALLE TIJDEN EN VOOR ALLE GESLACH TEN DIERBAAR EN ONVERGETELIJK", aldus Fruin, de bekende Leidse hoogleraar en geschiedschrijver. Het waren deze woorden die burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot aanhaalde aan het eind'e van zijn redevoering^ gisteravond in de Pieterskerk gehouden. Zij tekenen voortreffelijk de zin van deze „feestelijke wijdingsure", als inleiding op het Drie Octoberfeest. Immers dierbaar en onvergetelijk is hetgeen door mannen als v. d. Werff, v. d. Hout Willem van Oranje en Boisot is ge daan en door de Leidse bevolking in 1574 is geleden, ter liefde van de vrijheid, die zij zozeer hebben liefgehad, dat hongersnood, pest en oproer hen niet konden bewegen het verzet te staken en daarmede de stad over te geven, wat inhield de vrijheid te verliezen. Dan moge het waar zijn dat de Leidenaars Drie October vooral zien als een vrolijk volksfeest, de ondergrond, die in de officiële herdenkingen en verschillende program mapunten tot uiting komt, is en blijft toch de herdenking van het heldhaftig verzet in 1574. Velen waren gisteravond naar de Pieterskerk gekomen, om de feeste lijke wijdingsure van de Chr. Zang vereniging ..Ex Animo" bij te wonen, als inleiding op de -feestelijkheden ter herdenking van Leidens ontzet, dat Maandag a.s. 375 jaar geleden zal zjjn- Het gemengd koor opende het pro gramma met het aloude „Wilt heden nu treden", waarna gebed, gemeente zang, schriftlezing en het zingen van twee psalmen door „Ex Animo" volgde. Hierna sprak burgemeester van Kinschot de feestrede uit, waarvan wij in de aanhef melding maakten. Feestrede van de burgemeester De burgemeester ging terug in Lei dens verleden, waarin hij drie perio den van ingrijpende aard naar voren zag komen, n.l. de Duitse, Franse en Spaanse bezettingen, welke Leiden, als deel van het Vaderland, heeft doorgemaakt. Over de eerste en meest recente kon spr. kort zijn. De tragiek van die tijd heeft een onuitwisbaar stempel gedrukt op het persoonlijk leven van ons allen; de Duitse bezetting zal voor ons nooit geschiedenis kunnen wor den. Uitvoeriger ging spr. in op de Franse Revolutie, in een tijd toen ons vaderland een periode van algeheel verval doormaakte, mede-veroorzaakt door de omstandigheid dat hoofd zakelijk een regentenklasse invloed op de gang van zaken had. Als men dan naast de binnenlandse onlusten de daling van de nationale welvaart beschouwt, moet het niet verwonder^ lijk geacht worden, dat er een stro ming ontstond die aansluiting bij Frankrijk propageerde. De gebeurte nissen van 1795 zijn alleen politiek van groot belang geweest: het grote beginsel van de omwenteling, die er door teweeg gebracht werd. is wel de eenheid en ondeelbaarheid van dë Nederlandse Staat, zoals Fruin en Colenbrander concludeerden. De burgemeester ;ging nog dieper in cp deze geschiedenis-periode, schetste de gevolgen van de inlijving, tijdens welke prof. Joan Melchior Kemper er krachtig naar streefde de Leidse Universiteit te behouden, en memo reerde het herwinnen van onze zelf standigheid. die de -hereniging van Nederland en Oranje bracht. Het uitvoerigst uiteraard stond spr. stil bij de Spaanse overheersing, waarin Leiden zijn tol wel betaald heeft. De geschiedenis is overbekend en het jaartal 1574 geniet een even grote bekendheid als 1600, de Slag bij Nieuwpoort. Er kwamen allerlei fi guren naar voren; mannen die op het zoet gefluit van de vogelaar wilden ingaan en krachtiger elementen, die Van der Werft is niet de enige die hulde verdient „Wij hadden behoefte om te doen uitkomen, dat Van der Werff. hoe groot ook het aandeel was, dat hem, de wakkere oudste burgemeester, hoofd der stadsregering in die be narde dagen, toekomt in de eerbewijzen der nako melingschap, ook nog an deren recht hebben op die eer en op de dankbaar heid der nazaten." Aldus prof. P. J. Blok, vijf en twintig jaar geleden op het Drie Octoberfeest in 1924, bij de onthulling van het Drie October-monu ment door H. M. Koningin Wilhelmina. Vijf en twintig jaar lang heeft dit monument aan het Plantsoen de stad in meerdere of mindere mate gesierd. Over de kunstzin nigheid van ontwerp en uitvoering kan men van menrng velschillen. Wij hebben wel eens een mooier monument gezien! Maar ontegenzeggelijk is waar dat prof. Blok gelijk had. Men mag niets tekort doen aan de grote verdien ste van burgemeester Van der Werff. doch na hem moeten ook anderen ge noemd worden, die delen in het eerbetoon, de red ders van Leiden gebracht. Hierbij moet hel eerst de naam genoemd worden vsn Prins Willem van Oranje, de Vader des Va derlands, die in dit mo nument een ere-plaats kreeg en bovenaan kwam te staan. Naast hem is Louis Boisot afgebeeld, de Zeeuwse admiraal, onder wiens leiding de Geuzen opvoeren naar de Water poort aan de Vliet, om de uitgehongerde stadsgeno ten de beroemde haring en het wittebroord te bren gen. De derde is Jan van der Does. krijgsman in dienst van de stad tijdens het' beleg, die de zwak- hartigen bemoedigde, de de verhitte gemoederen tot een klein volk vermag, on betrouwbaren ontmas- bedaren te brengen cn wanneer het met alle kerde en allen aanvuurde toch de stad niet prijs te kracht te vrijheid verde- tot volhouden. Tenslotte toont het monumènt de beeltenis van Jan van der Hout, stads-secretaris tij dens het beleg, de een voudige vurige vaderlan der, die moedig en ener giek het stadsbestuur ter- geven aan de vijand. Deze vier mannen mo gen niet vergeten worden wanneer men hulde brengt aan Van der Werff. Ook zij bevochten de vrij heid van ons Vaderland, waarop wij thans nog trots zijde stond in zün bijna zijn. Dit monument her- bovenmenselijke taak om innert de nazaten aan wat digt. ten koste van eigen goed en bloed! Terecht sprak H.M. Ko ningin Wilhelmina toen zij de onthulling van dit mo nument verrichtte, over mannen aan wie niet al leen Leiden, maar heel het vaderland dankbaarheid verschuldigd is. (Foto: „De Leidse Courant") DIETER ADR.ZN. VAN DER WERFF, de dappere burgemeester van Lei den, tijdens het beleg, zoals bij bij de Leidenaars is blijven voort leven. Een groenig-verweerd bronzen beeld, fier uitziend op het hoge voetstuk over spelende kinderen en verliefde paartjes, die overdag en 's avonds aan zijn voeten voorbij hollen en wandelen. Een stil plekje in het drukke geroezemoes van de stad, vol van welig groen en kleurige bloemen, met houten banken waarop oude mannetjes zich in het zonnetje koesteren en terugdenken aan vroeger jaren. Ook Maandag zullen zij er zitten en met enige weemoed denken aan de tijd dat zij nog, jong en tierig, meededen aan het feestgewoel op Drie October! in de ontwrichte Leidse samenleving de bovenhand behielden, zoals de stads-secretaris Jan van der Hout, de man met de sterke wil en het helde re verstand, die de vergadering aan spoorde: volhouden ,ten koste, van alles! Er werd gebeden cn geleden,, doch eigenlijk maar weinig gestreden. Het krijgsbedrijf beperkte zich tot enkele schermutselingen, die slechts enige mensenlevens eisten Het kwam voor namelijk aan op moed en trouw. De „burgemeester herinnerde daarbij aan >moedige manhen als Pieter v. d. Werff,, Janus Douza en Diederick van Bronkhorst en wees er op dat v. d. Werff in de geschiedenis de verper soonlijking van het Leidse verzet ge- orden is, doch dat ook de anderen in de nagedachtenis betrokken die nen te worden. Willem van Oranje, de centrale figuur. Op de achtergrond van alles stond de centrale figuur van Willem van Oranje, die alles opofferde, zelfs zijn leven, de man die met een „liever verdorven dan verloren land" de dij ken deed doorsteken. Vanuit zijn tij delijk verblijf in Duitsland leidde hij het verzet en dit doet ons denken aan koningin Wilhelmina. die in balling schap ons sterkte met haar woord. Eindelijk kwam 3 October 1574. het heerlijke moment van de bevrijding, de dag waarop uit de Pieterskerk een dankgebed tot God omhoog steeg. Deze drie perioden lieten iets ach ter. Uit het Spaanse beleg bleef ons de Universiteit, die de fakkel van verzet, door Willem van Oranje aan gestoken, bleef verder dragen tot in de laatste wereldoorlog. Uit de Fran se overheersing kwam de behoefte naar voren aan een eigen wetgeving. De handel werd nieuw leven inge blazen. Na vier jaar is het nog moeilijk de winst aan te wiizcn die de vrese lijke Duitse bezetting ons gebracht heeft .doch ook uit die jaren zal iets goeds gekomen zijn, dat men, als deze jaren geschiedenis geworden zijn, zal kunnen aanwiizen. Dit zou kunnen zijn: het bewijs dat de Hollandse geest, die taai, trouw en onverschrok ken door de eeuwen is bliiven voort leven. Door zware worstelingen heeft Nederland zijn onafhankelijkheid ver worven. Zijn toespraak eindigend wees spr. op koningin Wilhelmina, op wier re geringsjaren wij dankbaar mogen te rugzien en van wie wij met ontroe ring afscheid namen, toen zij haar dochter als koningin voorstelde. Het verdere programma. Ds. P. W. Spruyt ging voor in ge bed, tot dank aan God voor de ver kregen vrijheid in 1574. Het was al les zeer stemmingsvol In .dezelfde kerk baden op deze dag. nu 375 jaar geleden, vele Leidenaars voor uit- worden. komst -in de bittere nood, die niet hoger meer kon stijgen, toen pest en hongersnood dood zaaiden onder de bevolking. Na bijna vier eeuwen kwa men him nazaten binnen dezelfde oude muren bijeen. Nu niet om te smeken, maar om te danken. Onze muziek-recensente tekent bij de zanguitvoering van „Ex Animo" nog het volgende aan: EX ANIMO—LEO MENS Tijdens de feestelijke Wijdingsure overwogen wij opnieuw van hoe ont zaglijk grote waarde de kunst in de kerk is woordkunst, zang en or gelspel. Aan ons is het de zangpres tatie van Ex Animo onder leiding van Herman de Wolff en het spel van de organist Leo Mens te bespreken. Laatstgenoemde opende de dienst met een uitgebreide koraalbewer king en de rijke dispositie van het klassiek instrument kwam weer mooi tot haar recht. De gevarieerde rijke bloeitijd van de Nederlandse vulstemmen deden horen wat de orgelbouw heeft opgeleverd. Elke pijp van het instrument geeft zijn eigen geluid, naar de wil van de componist en van de bespeler aan de speeltafel. „Ex Animo" liet zich horen in het mooie gezang uit Va lerius ,.Wilt heden nu treden". De indruk was goed en beschaafd. ..Psalm 138" door het gemengd koor, slaagde wat minder, kwam niet zo duidelijk tot haar recht, en hier had- c.en de sopranen iets met de hoge to nen te kampen. Daarentegen „Psalm i>" deed 't weer heel goed door le vendige voordracht en verzorgde dy namiek. Zang van de gemeente wis selde de koorliederen af. Met ..Aan Leiden" compositie van van Aker naar tekst van Jan de Quack in een bewerking van Herm. de Wolff, wek te Ex Animo een herinnering op aan het 70ste Lustrum van Leidens Ont zet (in 1924). De uitvoering mocht er wezen evenals van de hymne „Lof zij de helden". Intussen ver tolkte Leo Mens enkele Oud-Neder landse marsen en een oud-Nederland se wijs, door hem voor orgelbazuinen en trompetten bewerkt, waarbij en kele blazers van het Residentie-or kest hun medewerking verleenden, 't Was prettige, opgewekte en zelfs triomfantelijke marsmuziek, en de combinatie orgel en bazuin klinkt fraai. Daarom was 't heel jammer, dat de heren blazers tot tweemaal toe in hun inzet faalden. Dat was, eerlijk gezegd, een teleurstelling en niet 't minst voor Leo Mens. Over do prestatie van Ex Animo zal met lof worden gesproken. Het ensemble zong goed, elke stemmengroep vol deed aan de eisen de moeilijkhe den van de a cappellazang werden met gemak overwonnen en er was zorg besteed aan de voordraoht. Be sloten werd met drie verzen van het Wilhelmus, waarbij wel niemand in de stampvolle kerk in gebreke zal gebleven zijn. 't Was een waardige inleiding tot het buitenkerkelijk feest, dat Maandag a.s. gevierd zal J. Kortmann. Het programma van de feestelijk heden van Zaterdag en Maandag luidt: ZATERDAG 1 OCT. 7.30 uur: (Jrote taptoe, die zich om zeven uur op de Kaasmarkt zsl opstellen. Kranslegging bij het standbeeld van P. A. van der Werff en bij het monument aan het Plantsoen. 812 uur: Groot Lunapark op hei Schuttersveld. MAANDAG 3 OCT. 7 uur: Reveille van het balcoa van het Stadhuis, aangeboden door het Leidse Politie-muziebgezel- schap. 8 uur! Koraalmuziek in het v. d. Werff park. 8.30 uur: Intocht van de „Geuzen", die vanaf de Vliet de historische weg naar het Waaggebouw zul len volgen. 10 uur: Uitdeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw, opgeluisterd door de komst van Prins Willem van Oranje, om on geveer half tien. 8,30 uur: Militaire parade, die om half tien voor het Stadhuis zal langs trekken. 10 uur: Plechtige herdenking in de Pieterskerk, waarbij ds. H. J. van Achterberg als voorganger zal optreden. 1012 uur: Museum „De Lakenhal" geopend voor publiek. 1011.30 uur: Springen van de fon tein op de Vismarkt. 14 uur: Grote optocht, welke van af de Leidse Groenteveiling ver trekt. 810 uur: Cabaretvoorsteling in de Stadsgehoorzaal. 11 uur: Groot vuurwerk op 't Schut tersveld. 1 uur: Sluiting. De gehele dag Lunapark op het Schuttersveld. Voor een uitvoeriger beschrijving van het programma, waarin de rou tes staan aangegeven van taptoe en optocht, zie men de feestwijzer, wel ke wij enkele dagen geleden in ons blad bespraken en die overal te koop wordt aangeboden. een bril van AUTO-UTE DELCO-REMY Verlichting- en Ontstekingsmaterieal TECHN. BUREAU Oude Varkenmarkt 3, Tei. 24352, Lelden NIEUWE AANWINST IN „DE LAKENHAL" De Drie October-afdeling van „De Lakenhal" is weer een aanwinst rij ker. Op aanwijzingen van de direc teur dr E. Pelinck, en met behulp van oude kaarten en andere gegevens heeft de technicus van het stedelijk museum de heer B. Bootsma, op voor treffelijke wyze een grote maquetta ontworpen, waarop de stad Leiden en de omliggende schansen, verde digingswerken en dorpen zijn uitge beeld, zoals de toestand ongeveer ge weest moet zijn tijdens het beleg in 1574 Deze maquette van 3 bij 4 meter, is in hout uitgevoerd en geeft een beeld hoe de Spaanse belegeraars rondom de stad gelegerd waren. Men ziet de stadswallen, poorten, schan sen en grachten duidelijk uitgebeeld, zodat het niet moeilijk is zich te oriënteren. Deze nieuwe aanwinst is juist vóór 3 October gereed geko men en zal ongetwijfeld, tijdens de openstelling van „De Lakenhal" op Maandagmorgen van 10 tot 12 uur, veel belangstelling trekken. BREESTRAATI46 BOTERMARKT 21 -22 TELEFOON 26662 .LEIDEN, Lid Financieringsinstituut

Leidse Courant | 1949 | | pagina 9