ET De Staat heeft plicht tot schade vergoeding aan ten onrechte tineerden gedeti keerpunt ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Gisteren is in behandeling geko men het wetsontwerp, houdende re gelen betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan personen, die ten onrechte als politieke delinquen ten zijn behandeld, of hun ergena- men voor schade tengevolge van on dergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden. De heer Scheps (Arb.) vraagt of de minister bereid is aan alle slacht offers van het verzet en aan de gij zelaars op wettelijke basis een ver goeding te geven? Zo ja, dan moet het ontwerp z.i. worden aangehou den, tot men de gehele schade kan overzien. Zo neen, dan is het ont werp voor hem niet aannemelijk. Tenzij de minister bevredigende verklaringen doet, is het grootste deel van sprekers fractie tegen het ontwerp. De heer Terpstra (A.R.) betreur de de late indiening van het ont werp. Hij hoopte, dat de regering zal blijven letten op de belangen van de slachtoffers van de Duitse terreur. Mej. Tendeloo (Arb.) was van oordeel, dat de nadruk vooral moet vallen op het feit, dat degenen, die geholpen worden, ten onrechte ge detineerd zijn geweest. Zij vroeg ook hoe het staat met vergoeding voor onze verzetsmensen. De heer Bachg (KVP) betreurde het, dat niet bredere groepen onder de wet zijn gebracht. Naar zijn me ning is er geen verschil inrechtsbe- handeling ten aanzien van politieke gc"angenen uit de bezettingstijd en van de ten onrechte gedetineerden. Voor de slachtoffers der Duitse be zetting moet alles gedaan worden wat redel-kerwijs kan worden ge vraagd. Aan de slachtoffers der be vrijding moet het onrecht, dat hun is aangedaan, .worden goedgemaakt. Jonk vrouwe Wttewaall van Stoet wegen (C.H.) legde er nog eens de nadruk op, dat het gaat om tege moetkoming aan ten onrechte gede tineerden. Hier wordt getracht recht te doen, zij het h.i. op onvolkomen wijze. De heerVan Dis (S.G.) achtte een regeling nodig, maar hij vond het jammer, dat ze zo laat komt. Hij noemde de tegemoetkoming schriel. De heer Ritmeester (VVD) vroeg o.a. of verhoging van de grenzen der tegemoetkoming voor de minis ter onaanvaardbaar zou wezen. De heer Haken (C.P.N.) bracht in het midden, dat het aantal werke lijk ten onrechte gedetineerden zeer klein is. De Minister van Justitie, de heer Wijers, zeide er bezwaar tegen te hebben, dat de beoordeling van de voorgestelde regeling gekoppeld wordt aan gevallen van andere aard. Als iemand recht heeft op vergoe ding, dan moet men die geven. Uit breiding van het aantal categorieën is moeilijk. De minister bestreed de opvatting, dat de regeling te schriel zou zijn. De minister van financiën, de heer Lieftinck, gaf te kennen, dat op grond van financiële overwegingen een bepaalde beperking moest wor den opgelegd. Het hoofdargument voor de voorgestelde regeling is voor de minister, dat inderdaad on recht is gepleegd door organen van de Staat. Er is geen sprake van in tegrale vergoeding van de schade, gezocht is naar een billijke regeling. Verruiming van de grenzen zou op onoverkomenlijk verzet van zijn zijde stuiten, verklaarde prof Lief tinck. Teneinde te trachten een uitweg uit de moeilijkheden te vinden dien de de heer Burger (Arb.) daarop de volgende motie in: „De Kamer, gehoord de discussie over het wetsontwerp betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan ten onrechte als politieke delin quenten gedetineerden; van oor deel, dat het onwenselijk moet wor den geacht voor de in dat wetsont werp bedoelde categoris van oor logsslachtoffers afzonderlijke voor zieningen te treffen, zolang dien tengevolge dreigt, dat andere cate gorieën van oorlogsslachtoffers als Joodse Nederlanders, verzetslieden, slachtoffers van de spoorwegstaking en van het militair-gezag-regime etc, niet nader tegemoet gekomen zal kunnen worden; nodigt de regering uit nader te willen overwegen, op welke wijze de diverse categorieën van door hun vrijheidsberoving tot oorlogsslacht offer voor de Nederlandse zaak ge- wordenen, bij gezamenlijke en ge lijktijdige regeling in de gevallen, waarin daartoe behoefte blijkt, na der tegemoet gekomen kan worden". De heer "Bachg (KVP) zeide zijn stem niet aan deze motie te zullen geven. De heer Terpstra (A.R.) vroeg of de regering een toezegging kon doen ten aanzien van de tegemoetkoming van verschillende categorieën uit de motie-Burger. Het is beter te heb ben, wat het ontwerp biedt, dan wat misschien over jaren zou kunnen komen. Jonkvrouwe Wttewaal van Stoet wegen (C.H.) sloot zich bij die op vatting aan. Minister Lieftinck ontried de mo- e ernstig. Zijn bezwaren waren, dat de ten onrechte gedetineerden onder de oorlogsslachtoffers worden gerangschikt; dat de regering in ge breke wordt gesteld en dat de op dracht aan de regering technisch onvervulbaar is. Na verdere gedach- tenwisseling verklaarde de minister de motie onaanvaardbaar. Zij werd daarop verworpen met 27 tegen 43 stemmen. Voor stemden alleen de Partij van de Arbeid en de C.P.N. Het wetsontwerp werd aangeno men met 47 tegen 22 stemmen; te gen C.P.N. en Partij van de Arbeid behalve mej. Tendeloo en de heren Schilthuis, van den Born, van der Brug en Emmens. Het Donderdag aangehouden wetsontwerp: aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen, ver richt tijdens of tengevolge van de bezetting, werd goedgekeurd met 56 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de CPN en de heer v. d. Feltz (C.H.) Na uitvoerige beraadslaging zijn daarop nog zhs goedgekeurd het wetsontwerp, waarin de heffing van schoolgeld wegens het verstrekken van onderwijs aan de openbare scho len voor middelbaar én voorberei dend hoger onderwijs nieuw wordt geregeld en dat, waarin bepaald wordt, dat over het cursusjaar 1944/ 1945 de heffing van schoolgeld voor onderwijs aan deze scholen achter wege blijft. Te ruim zes uur werd de vergadering gesloten. Bouwen in het komende jaar In het bouwplan-1950, dat minister In 't Veld aan de Staten-Generaal heeft aangeboden is voor nieuw bouw, herbouw en uitbreiding van woningen 80 millioen gulden meer uitgetrokken dan verleden jaar, na melijk 480 millioen. Dit komt over een met rond 40.000 woningen. Voor herstel van oorlogsschade werd ƒ35 millioen uitgetrokken (v.j, 57) en voor boerderijen 69 mil lioen (v.j. 58.5). In het bouwplan is voor scholenbouw een bedrag van 40 millioen (v.j. 25) gereserveerd. De stijging van dit volume houdt ver band met de te verwachten sterke toeneming van het aantal kinderen, dat onderwijs moet genieten. Ook voor kerkbouw is een belangrijk groter bedrag uitgetrokken dan verleden jaar, nl. 11 millioen tegen 1949: 4 millioen. SLAGERS SPRAKEN MET MINISTER MANSHOLT. Dezer dagen heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening afgevaardigden ontvangen van de verschillende slagers-orga nisaties. Tijdens dit onderhoud zijn de problemen van de slagers in het algemeen ter sprake gekomen even ENIGE PRIJZEN WORDEN VERHOOGD. Twee uitzonderingsbeschikkingen op de beschikking Prijsstop 1949 zijn in de Staatscourant van gisteren ge publiceerd. Hierdoor wordt het ge oorloofd, bij het bepalen van de prij zen van ingevoerde goederen die on der deze prijsstop vallen de verho ging van de importprijs sinds 17 Sep tember voor zover deze ook inder daad is betaald of verschuldigd, door te berekenen. Hieronder vallen ook de directe kosten ter zake van in voer en vervoer tot de opslagplaat sen van de importeur. Van enkele met name genoemde goederen mag volgens de tweede be schikking de verhoogde importprijs van ingevoerde gronstoffen etc. wor den doorberekend. Deze goederen zijn minerale smeeroliën en vetten, scheermesjes, remolie, tabakspijpen, sigarenaanstekers vuursteentjes, medische instrumenten, laborato- riumbenodigdheden, kantoormachi nes, non-ferro-metaien en halffabri katen, vervaardigd uit non-ferro me talen, verfpigmenten, krijt, loodme- nie, loodbouten en loodglit. De directeur-generaal van de prij zen kan op beide beschikkingen in bijzondere gevallen afwijkingen vast stellen. De eerste beschikking wordt geacht in werking te zijn getreden op 20 September; de tweede vandaag. ONTGROENEN IS: OPVOEDEN! In de laatste tijd wordt er in en kele bladen een pleidooi gehouden voor de „ontgroening" in de studen tencorpsen en haar huidige vorm. Nu ja Schrijft men dan er zijn wel excessen, maar die moet je er nu eenmaal bijnemen. De ontgroening nogmaals: óók in haar huidige vorim is volgens deze schrijver noodzakelijk voor de opvoeding van de nieuwe student. De mentaliteit van vele der opvoe ders kan men concluderen uit feiten, als de volgende, die in Amsterdam plaats grepen. Een aantal nieuw-aangekomen studenten van het ASC werd Maan dagavond, aldus het Handelsblad op het hoofdstedelijke Thorbecke- plein luidruchtig ontgroend. Toen de actieven of passie ven een beetje bal dadig begonnen op te treden, kwam de politie (kalm) tussenbeide. Zij trad met psychologisch inzicht uit de schaduw, want vaardigde van de betrokken politiepost een agent af. die in zijn vrije uren zélf student en reeds candidaat in de theologie is Deze vertegenwoordiger van de ster ke arm zou met de heren „orde commissarissen" der Ontgroeners gaan onderhandelen. Hij vond de commissie in een herberg. Toen de geüniformeerde theoloog het doel van zijn komst uiteenzette, werd hem een glas jenever in het gelaat ge slingerd. Met moeite wist hij de twee voornaamste raddraaiers („woord voerders") mee naar het politiebu reau te krijgen, alwaar zij de wacht commandant de bril van zijn gelaat sloegen en een helpende agent raak trapten. „Toen was de tijd van ar gumenteren voorbij en kwam 'de gummistok te voorschijn," aldus het laconieke krantenverslag. "HET CONGRES DER K.V.P. Nament het Partijbestuur zijn he den aan alle afdelingen der Partij uitnodigingen verzonden om zich op het Partijcongres door twee afge vaardigden te doen vertegenwoor digen. Voorts zijn uitgenodigd alle leden van de Katholieke Eerste en Tweede Kamerfractie, alle leden van de partijraad, het Jongerenbe stuur en de Jongerenraad en de Kring- en Statenkringbesturen der Partij. Voor de Zaterdagavond 15 November is een program samen' gesteld in samenwerking met at KRO. Het Partijbestuur heeft ge meend na de grote morgenvergade ring en de vijf sectievergaderingen op de Zaterdagmiddag de congres- deelnemers niet nog eens te moeten belasten met een vermoeiende avondvergadering, zodat op die avond slechts een korte rede zal worden uitgesproken door prof. dr Jos Gielen, ondervoorzitter der Par tij, terwijl de verdere avond besteed wordt aan muziek, zang en voor dracht, waaronder ook „politieke poppenkast", bekend uit „De Op mars." BEURS: WEINIG AFFAIRE. De handel op de Amsterdamse ef- als de vleesdistributie en de prijs- fectenbeurs had gister weinig te be- bepaling bij een eventuele ophef- fing van de distributie op dit arti kel. De besprekingen hadden een informeel karakter. Tot bepaalde conclusies is men niet gekomen. tekenen. Orders waren er maar wei nig en alleen de beroepshandel acht- men verantwoordelijk voor de fluctuaties, die echter beperkt ble ven. DE NEDERLANDSE PROVINCIE S.V.D. BESTAAT 25 JAAR. Op 1 Oct. is het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse tak van het Ge zelschap van het Goddelijk Woord (S.V.D.) tot een zelfstandige pro vincie werd verheven. In die 25 jaren heeft de Neder landse provincie SVD. wel Gods j bijzondere zegen mogen ervaren, i 294 Priestermissionarissen en 132 j Broeders konden sinds 1924 door j haar worden gevormd. Omdat het j Gezelschap van het Goddelijk j Woord bijna uitsluitend in de eigen-1 lijke missiegebieden werkzaam is of I in gebieden buiten Europa, die zeer arm aan Priesters zijn, zoals in Zuid-Amerika, zijn de allermeesten van hen naar de missievelden uit getrokken en vooral naar de bloeien de Flores- en Timormissie in Indo nesië. Het aantal katholieken van de Flores- en Timormissie, dat van 77.525 in 1924 gestegen is tot ruim' een half millioen in 1949, maakt reeds twee-derde van alle katholie ken van heel Indonesië uit. Vanzelfsprekend is dat grote aan tal bekeringen in de Flores- en Timormissie op de allereerste plaats het werk van Gods overvloedige genaden. Maar ook de Missionaris sen hebben door onvermoeid wer ken hun aandeel in die rijke oogst gehad. En waar de oogst zo over vloedig is, kunnen zij slechts vra gen: Heer, zend arbeiders in Uw oogst, want Uw velden staan rijp. DE REIS VAN PRINS BERNHARD NAAR DE WEST. Z. K. H. prins Berr.hard zal de reeds eerder aangekondigde reis naar ce Antillen en Suriname maken met een smaldeel oorlogsschepen en zich daartoe te Rotterdam inschepen aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip ..Karei Doorman". Z. K. H. zal tot de aankomst te Curacao aan boord van dit schip blijven. Het ligt in het voornemen, dat het bezoek aan de Kleine Antillen zal worden gebracht aan boord van Hs. Ms. lichte kruiser ..Jacob van Heemskerck". De over tocht naar Suriname zal per vliegtuig geschieden. Het smaldeel zal op 2 Januari 1950 uit Nederland vertrek ken. Botsing tussen trein en autobus Een dode Hedenochtend om half zeven k de bewaakte overweg aan de Zand dijk nabij het station Kruiningen Yerseke de eerste trein van Vlissin- gen naar Roosendaal in botsing ge komen met een autobus. De spoorbomen waren niet geslo ten. vermoedelijk door onjuiste bedie ning ervan, zo deelt men ons van de zijde der spoorwegen mede. In de autobus van de N.V. Stoomtram Wal cheren, die iedere morgen arbeiders van de Kon. Maatschappij ,De Schei- dé" naar Vlissingen brengt, zat nog slechts één passagier, de heer Nieu- wenhuize uit Yerseke. De trein greep de bus aan de achterzijde. De heer N., die juist achterin zat. werd op slag gedood. De chauffeur werd licht gewond. De autobus is zwaar bescha digd. Door de botsing kantelde de locomotief en ontspoorde een der wa gons. De machinist werd gewond. On der de treinpassagiers hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Op het ogenblik wordt over één spoor gereden. Het slachtoffer, dat ongehuwd was. was eerst kort geleden uit Indonesië gerepatrieerd. BANKBEDIENDE HEEFT 100.000 VERDUISTERD Een bediende van een der grote bankinstellingen te 's-Gravenhage, die aldaar sinds dertig jaren werk zaam was en het volle vertrouwen van zijn chefs en van een aantal cliënten genoot, heeft zich geduren de een reeks van jaren schuldig ge maakt aan frauduleuze handelingen. De schade, door deze handelingen veroorzaakt, zou meer dan 100.000 belopen. Een onderzoek, enige tijd geleden door de fiscale recherche bij een derde ingesteld, deed bepaalde ver moedens rijzen en spoedig daarna kwamen de feiten aan het licht. De directie van de bank beschouwt het geen voorgevallen is als een interne aangelegenheid. De justitie is niet in de zaak gemengd. In samenwerking met de betrokkene wordt thans door de accountants van de bank de ge hele verduistering gereconstrueerd. DE ZWARTBLAAR STIER „GUSTAAF". EIGENAAR DE HEER G. H. ROTTEVEEL TE OUDE-WETERING, werd op de Internationale Jubileum tentoonstelling van het Ned. Rundvee Stamboek te Den Bosch tot kampioen van Nederland uitgeroepen. .Vermoe delijk heeft de zwartblaar-fokkerij nog niet eer een stier van zodanig gehalte voortgebracht" was het oordeel van deskundigen. Het raadsel- Schallenberg (Mucke) VERWARDE BERICHTEN. Wij ontlenen aan het Vrije Volk: Het raadsel-Schallenberg is, on danks de voortdurende naspeuringen van de rijkspolitie en de Haagse poli tie nog niets nader bij zijn oplossing gekomen. Donderdagavond evenwel leek het, alsof men één van de ont brekende schakels had gevonden. Het „Haags Dagblad" van Donder dag bevat nl. een verklaring van een zekere mevrouw C. P. C. uit Utrecht, de secretaresse van Mucke, de eige naar van de verdwenen milioenen. Aan een verslaggever van het blad heeft zij het volgende meegedeeld: „Ik ben er van overtuigd, dat Schal lenberg is vermoord. Ik ben gisteren opgebeld door een vriend van Schal- lenberg, die me vertelde, wie de moordenaar van Schallenberg is." In een gesprek, dat wij hedenoch tend met mevrouw C. hadden, ont kende zij echter beslist iets derge lijks te hebben gezegd. Wel had zij een verslaggever van het Nieuw Utrechts Dagblad, dat evenals het Haags Dagblad, deel uitmaakt van de Parool-groep, ontvangen. Zij had tegenover deze journalist ontkend iets van Schallenberg te weten. Zij had alleen gezegd: „Wanneer bij voorbeeld een vriend van Schallen berg mij zou hebben opgebeld met de mededeling, dat hij de naam van de moordenaar kende, dan zou het zin hebben gehad mij op te zoeken. Dat is echter niet gebeurd. Ik ben de secretaresse geweest van Mucke en weet verder van niets." Eenzelfde verklaring heeft me vrouw C. Donderdagavond afgelegd, toen zij in haar huis in de F. C. Don- dersstraat werd gehoord door de Utrechtse politie. Eerder heeft mevrouw C. ons ver klaard, dat zowel zij als de heer Mucke er het grootste belang bij hebben, dat de moordenaar (zij ge bruikte letterlijk dat woord. Red.), van Schallenberg zo spoedig moge lijk wordt gevat. Zij wilde zich niet uitlaten over het waarom hiervan. Mevrouw C was verder van me ning, dat de verhalen over Mucke's vermogen zeer overdreven zijn. Van andere zijde vernamen wij echter, dat Mucke in ons land voor een bedrag van ruim dertien millioen gulden inkopen heeft gedaan ten be hoeve van de „Noordse Unie"' een stichting, die in Nederland de onder afdeling vormde van 't „Reichsminis- terium für die besetzten Ostgebiete". Mucke zou bij de transacties grote winst gemaakt hebben, die hij beleg de in de vorm van twaalf naamloze vennootschappen op de naam van zijn vriendin in Utrecht, mevrouw C. voornoemd. Merkwaardig is in dit verband, dat het telefoonnummer van het huis in de F. C. Dondersstraat, waar me vrouw C. woont, op naam staat van de „Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen De Bilt N.V." Mevrouw C. is na de bevrijding ge arresteerd door Nederlandse officie ren van de Field Security, de Engel se veiligheidsdienst te velde. Deze officieren, die later in dienst kwamen van de Nederlandse Cen trale Veiligheidsdienst, trokken in het huis van Mucke's vriendin, waar hun vrouwen met de daar gevonden kleren goede sier maakten. Men ondernam vele pogingen om Mucke in Nederland te houden. Deze zouden echter zijn mislukt, omdat hij met een Nederlandse pas, die hij in Zeist, zijn woonplaats, zou hebben ge kregen, naar Zwitserland zou zijn uitgeweken. KONINGIN JULIANAFONDS KEERT DIT JAAR BIJNA VIER TON UIT. Het Koningin Juliana-fonds keert in 1949, het eerste jaar van zijn be staan, bijna vierhonderdduizend gul den aan subsidies voor maatschappe lijke doeleinden uit. Voor verzor gingsinstellingen, ziekenhuizen en sanatoria is 55.500 gulden beschik baar gesteld, voor wijk- en kraam zorg 29.000 gulden, naar de jeugd zorg gaat een bedrag van 175.200 gulden, waarnaast voor zorg voor on- volwaardigen subsidies tot een be drag van 26.800 gulden worden ver strekt. Voor geestelijke volksgezond heid keert het fonds 23.880 gulden uit en voor diverse vereniginge# en instellingen van maatschappelijke aard, die niet onder de genoemde ca- tegoriën vallen, is een bedrag van 72.550 gulden uitgetrokken. Totaal heeft dit fonds dus 383.930 gulden uitgekeerd- Bij het aanvaarden van de rege ring door Koningin Juliana op 4 Sep tember 1948 werd dit Nationaal Fonds ter Bevordering van Maat schappelijk Werk gesticht. Doelstel ling van het fonds is, niet zich bezig te houden met maatschappelijke zorg, doch organisaties, die op dit terrein werkzaam zijn en in finan ciële moeilijkheden verkeren, welke moeilijkheden met het geven van een eenmalige subsidie op te lossen zijn, voort te helpen. Ten behoeve van het fonds heeft de gouden koets vele maanden lang aan boord van een tentoonstellings schip door Nederland gevaren. Ook op andere manieren wordt getracht geld voor urgente gevallen bijeen te brengen, waardoor nuttig maat schappelijk werk kan worden voort gezet of althans over het dode punt heengeholpen. KARDINAAL SPELLMAN. Gisteren is Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York, op Schiphol aangekomen. Z.Em- werd verwelkomd door de Internuntius, wienst gast hij was. Later op de dag had Kardinaal Spellman een langdu rig onderhoud met Kardinaal De Jong. De Kardinaal was op doorreis naar Rome. ZEER HOGE PRIJZEN VOOR TABAK. Op de te Amsterdam gehouden in schrijving van 6405 pakken Javata- bak was de stemming zeer vast. De prijzen waren zeer hóóg en gingen ver uit boven de taxaties, zoals reeds te verwachten was, gezien de resul taten van de Ja va-inschrijving te Rot- tedam. n oorspronkelijke roman door MIES VAN VELSEN. 8) De tegenstelling tussen hem en Gaby, trof Mark telkens weer op nieuw want zelfs in deze intieme kring liet het meisje nooit geheel haar gereserveerde houding varen en bleef bij voorkeur op de achter grond. De jongen, die de eerste maal z'n belangstelling had gewekt, was nadien niet meer op de club versche nen. Toen hij er Bob naar vroeg had deze hem gezegd, dat Tom Warsage nog studeerde en dus alleen met va- canties kwam. Bovendien woonden z'n ouders in Utrecht evenals Jan v. Elten. De van Doornwijck's moesten wel ren gelukkig gezin vormen, dacht Mark te oordelen naar de wijze waar op ze hun huiselijke feestjes bespra- i ken en deze mening was nog ver sterkt toen hij met mevrouw van Doornwijck kennis maakte. Het kost te hem nog altijd grote moeite, de drie zusjes te onderscheiden en haar namen niet te verwisselen. Elze, die met Bob verloofd was, .scheen hem een vriendelijk zacht kind en was ■bij haar ouders thuis. Loe, de bij de handste had een betrekking op de giro terwijl Ria nog studeerde en vurig hoopte naar de universiteit te mogen. Frits, die niet musikaal was zag hij bijna nooit. Toch, ofschoon ze ieder op hun wijze zich moeite gaven hem in hun kring te betrekken, voelde Mark dat z'n langdurige afzondering hem tot een buitenstaander had gemaakt. „Nu ga ik toch ernstig aan Mark twijfelen." Loe keek op haar horlo ge. „Hij zal wel met Jaap komen vroeg is hij nooit. Overigens zou het me niets spijten, als we weer eens een avond onderons waren," zei El- ze „Hy is altijd een buitenbeen." Bob, die achter haar stoel stond legde z'n handen op haar schouders en boog zich over 't blonde hoofd „Aan mijn meisje de eer te zorgen dat hij zich bij ons thuis voelt! De kerel is bezig mensenschuw te wor den." Liefkozend vleide ze haar wang tegen z'n hand. „Philantroop, ik ge loof heus dat Gaby beter voor die taak geschikt is." Bob fronste nauw merkbaar het voorhoofd. Het was hem niet ont gaan, dat Mark's belangstelling al tijd Gaby gold, al was het dan ook om haar muzikaal talent. „Ha, daar is jaap," riep hij, „zeg komt Mark vanavond niet?" Van Oosten, die z'n handen warm de -bij de haard, haalde de schouders op. Hij doet de laatste dagen weer zo vreemd. Vanmorgen was hij al vroeg de deur uit en sedert dien is hij niet boven water gekomen." Jaap stak een sigaret aan en ging zitten „Hij drinkt weer meer dan goed voor hem is ook. Soms spijt het me achteraf, dat we hem er bij gevraagd hebben. „Ik heb het dadelijk belachelijk gevonden stemde Loe in „natuurlijk speelt hij goed viool, maar verder is hij onmogelijk in gezelschap." „Nu veel last zullen we niet van hem hebben, hij houdt het nergens lang uit. 't Is een. wonderlijk type". „Jij hebt hem hier gebracht, Ja- pie, denk daaraan, waarschuwde Bob, jij bent dus de verantwoorde lijke persoon. Ik zou willen voor stellen alvast te beginnen, als hij onze melodieuze klanken hoort ver schijnt hij stellig." „Tenminste als Gaby speelt,' zei Loe plagend Het meisje deed of ze de opmer king niet hoorde, 't Hinderde haar meer dan ze zich wilde bekennnen dat Sanders er niet was, ze had hem op zijn aandringen, de Mondschein Sonate beloofd, en Mark had ge zegd: daarvoor kwam ik van het an dere eind van de wereld. „Nu wat doen we?" vroeg Bob. Ons eerste nummer „Eine kleine Nachtmusik" zullen we maar bewa ren voor het geval hij nog opduikt." „Een paar duetten dan." Ze hadden al thee gedronken er waren druk aan het plannen maker voor de a.s. vasten avondfuif, toer Mark binnen kwam. Z'n gezicht en handen waren nat en hij haalde diej adem als iemand die hard geloper heeft. „We durfden niet meer op je re kenen," zei Bob. „Kon werkelijk niet eerder, spijt me. „En je viool?" „Thuis, het was te laat geworder. om hem nog te halen. Prachtig is he' nu buiten met die pas gevaller, sneeuw" Hij veegde met z'n zakdoek lang het voorhoofd. „Je moet als jc naar huis gaat de weg eens door hel bos nemen." „Dat is een goed idee, wat zegger jullie daarvan?" Bob voegde zich bi. de anderen, „wat vroeger opbreker en dan een wandeling door het bos' Het vond algemeen bijval. „Ik stel voor nu al te gaan," riep Ria „als het zolaat wordt vindt vadei het misschien niet goed." „Heb ik woord gehouden?' vroej Mark aan Gaby, die bij de theetafe stond. „Gedeeltelijk, het is nu te laat. Z< zijn niet meer in stemming om naai muziek te luisteren. Een ogenblik stond Mark versla gen. Dan zag hij haar aan en er lag een bitter verwijt in z'n blik. „Dat is wreed, daarvoor alleen ben ik teru, gekomen." Gaby klemde de lippen opeen. Waarom begreep hij niet, dat ze on mogelijk kon voorstellen de Mond schein Sonate te spelen! „Gaan jullie mee?" vroeg Elze na derbij komend, de maan staat prach tig." Ze gingen op weg. Jaap tussen Loe en Ria, voorop, dan Bob met Elze. Gaby had opzettelijk getreuzeld met aankleden. Ze wilde naar huis. Tra nen kropten in haar keel. Toen ze zacht de deur achter zich dicht trok, zag ze Mark staan. „De anderen zijn ons een flink stuk voor. Wil je m'n uitval van daarstraks vergeven en m'n gezel schap voor lief nemen." Zij aarzelde even maar miste de moed hem opnieuw te weigeren. „De teleurstelling maakte me on redelijk ging hij voort, toen ze niet dadelijk antwoordde, „zeg, dat we weer goede vrienden zijn, Gaby." Het was de eerste maal dat hij haar bij de naam noemde, 't gaf haar een wonderlijk gevoel van ontroe ring. „Op voorwaarde, dat je volgende week op tijd bent." „Afgesproken; maar als je be denkt dat ik om half zeven nog in de duinen liep...." „Dan stel ik me voor dat je nu moe en hongerig bent en een warme maaltijd prefereert boven een maan- wandeling. „Voor niets ter wereld, zou ik deze wandeling willen missen", zei hij en er straalde zoveel eerlijke blijdschap uit z'n ogen, dat Gaby voelde dat zo bloosde. „Laten we dan in elk geval een kop erwtensoep nemen. Hier vlak bij is een cafetaria. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6