.Ceidse hutspot] Reeds 10.000 bezoekers Gemeenteraad an Zoeterwoude Jlexte Q.elf\ ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Mag hij zich even voorstellen? De Stadskok! Aangenaam. Deze Stads- kok heeft tot taak gekregen iedere dag voor de lezers een potje te ko ken. Een Leids potje nog wel. Dan wordt het natuurlijk een hutspot! Er is uit het leven van alledag in de Sleutelstad wel iets te koken dat de naam Leidse Hutspot mag dragen. Hier wordt een straat opgebroken, daar valt een hond in het water. Een tram schiet uit de rails, Kajotters gaan een vergadering houden, mijn heer Jansen is morgen zoveel jaar bij mijnheer Pietersen in dienst, voor dit of dat wordt een actie onderno- mene, op straat speelt zich een grap pig toneeltje af, de politie heeft een zwijntjesjager gegrepen en hier of daarover mag wel eens een hartig woordje gezegd worden. Dit alles bij elkaar wordt de dagelijkse portie Leidse Hutspot, die de Stadskok zijn lezers zal opdienen met een beetje peper en zout, soms hartig, een an dere dag wat zoet, misschien ook wel eens een beetje waterig en de dag daarna weer eens gekruid. Want ver anderen van spijs doet eten. De Leidse Hutspot wil zijn een mengelmoesje van alles wat er in onze goede oude stad voorvalt; een soort spiegel, waarin het stadsleven met al z'n kleine facetten zich in weerspiegelt. Stadskok weet voor een hongerig publiek te zullen schrij ven. Zijn eters zullen elke dag iets anders vragen. Hij zal er z'n best voor doen en rekent daarbij op dat z'n eters hem nu en dan een hapje zullen bezorgen, waarvan hij z'n hutspot koken kan. En daar gaat-ie dan. Het begin is al geweldig! De Ned. Kath. Bono van Werkmeesters, kring Leiden, gaat volgende week Zondag het dertigjarig bestaan vieren, met een H. Mis in de dekenale kerk en een ontbijt in „Den Burcht". Maar dat is nog niet alles. Want 's avonds gaan de leden weer eten. Alweer in „Den Burcht". Het wordt een com pleet diner, uitgebreid en feestelijk, met dames. Bondsvoorzitter Var Kouwen zal spreken en de zestien jubilarissen een pluim op de hoed steken. Maar er is nog meer feest. In het Kamerlingh Onnes-laboratorium wordt vanmiddag afscheid genomen van de heer H. Wismeyer, technicus le klasse van het laboratorium en leraar van de Leidse Instrumentma- kersschool, die van z'n pensioen gaat genieten. In de grote collegezaal van het laboratorium zal hier vanmiddag om twee uur het een en ander over gezegd worden. Daar zit het Leidse Niwin-comité nu! De heren dachten hun best te doen door een collecte te organi seren tijdens de grote Drie October- optocht, ten bate van de Kerstpak ketten-actie voor de jongens overzee. En nu blijkt ineens dat er |een col lectanten (triGes) genoeg zijn. De duizenden, die Maandagmiddag in dichte drommen langs het trottoir staan hebben natuurlijk allemaal hun gift gereed voor de Niwin. Maar ze kunnen 't zel-fs niet eens kwijtraken. Dat kan niet! Aanmelden bij mevr. Crabbendam, de Sitterlaan 8a, tel. 24436. En gauw! De heren studenten kijken niet op een dagje. Zij dachten zeker dat het Drie Octoberfeest vandaag al be gonnen was. Wii dachten tenminste dat zij dat dachten, toen we van morgen op de Breestraat twee stu denten. compleet met jacquet en hoge hoed, in een draaioi'gel zagen klim men. En een pret dat ze hadden! Maandag is het in vele Leidse ge zinnen dubbel-feest. Zes en twintig Leidse militairen komen uit Indone sië terug en worden 's middags aan de grens van de gemeente (Rijnsbur- gerwegWarmonderweg) hartelijk ontvangen door de plaatselijke De- mobilisatie-raad. Een applausje voor deze thuisvarenden van de Kota In- ten en Sibajak! Het is ook altijd wat! Enkele maan den geleden zakte de overkluizing van de Papengracht in en vanmorgen geschiedde hetzelfde op de Lange- brug, achter de banketbakkerij van de fa. A. v. d. Heyd-en. Een auto reed niets vermoedende over de straat en zakte plotseling met een wiel door het wegdek heen. Een rond gat, met een meter middellijn, vertoonde zich aan de verbaasde voorbijgangers. Burgemeester van Kinschot, secreta ris Bool en ir. Boogerd, spoeden zich naar de plek des onheils en bogen zich over de lugubere gaping van twee meter diep. Eigenlijk is het niet de overkluizing van het water, maar het gewelf van een oud keldertje dat ingestort is. Het verkeer werd on middellijk afgesloten en de plannen om de gehele overkluizing te slopen en te vervangen door een riolering, zullen er waarschijnlijk wel door verhaast worden. Daar zal wel ween een paar ton mee gemoeid zijn! En fin, als het dan maar vlug gebeurt. „En wat doet de schol vandaag?" wilde een dame op de Zaterdagse markfc vanmorgen weten. „Gulden kilo, juffie." „Dat is me teveel; ik wacht wel tot Maandag, dan heb ik gratis haring." En weg was de juf frouw. A.s. Woensdag kan de heer D. Wat lezers schrijven Naar aanleiding van het ingezon den stuk Leidse-studenten-ontgroe- ning in uw blad van gisteren verzoek ik u ook deze regels te plaatsen. Hoe is het mogelijk, dat de hoge instanties niet opkomen tegen wat geen grap meer is, maar openbare mishandeling. Als dergelijke bruten b.v. genees heer of rechter moeten worden, dan gaat het toch met onze beschaving berg-af! Een huismoeder GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTEBUREAUX. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 3 October a.s. de gemeente-secretarie, dë bureaux der gemeentelijke dienst en bedrijven, als mede het Distributiekantoor, behou dens het hierna vermelde, voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal dit dag voor het doen van aangiften van geboorte en over lijden geopend zijn van 9 tot 10 uur. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" van 10 tot 12 uur. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris: J. BOOL. INZAMELING HUISVUIL. Op Maandag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 4 October e.k. De Directeur Gem. Reini- 2550 gings- en Ontsmettingsdienst Burgemeester en Wethouders van Leiden zullen op Woensdag 5 October a.s. geen spreekuur houden. 2576 z Kloos terugzien op vijf en twintig welbestede jaren in dienst van de binderij J. v. d. Berg en Zn, Harte- steeg 2 B. Hij klom in die jaren op tot afdelingchef en zal over dit alles nog wel het een en ander te horen krijgen, vermoeden we. Bij de Belastingen weten ze van feestvieren! Vanmorgen was het een gezellige drukte in de „Instuif" aan de Breestraat. De hoofdassistenten Breedijk en Scheurs werden in de bloemetjes gezet omdat ze beiden vijf en twintig jaar voor 's lands schatkist hebben gezorgd. Hoofd inspecteur Rienstra sprak hartelijke woorden, er kwamen twee envelop pen aan te pas, twee schemerlampen werden ook al aangedragen en nog enkele andere sprekers luchtten hun overvol gemoed op deze gedenk waardige oohtend. En zo kan het vandaag wel. Eet smakelijk. STADSKOK! Zondagsdienst der huisartsen. A-s. Zondag 2 October zal de dienst worden waargenomen door de dok ters Hartman, v. Leeuwen, Teeuwen en Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond nacht en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 1 October 13 uur tot Maandag 3 Octo ber 8 uur waargenomèn door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht no. 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wor^t van Maandag 3 October 8 uur tot Zaterdag 8 October 8 uur waar genomen door de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085 Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274. UIT DE OMGEVING VOORHOUT OPENING WEG LEIDSEVAART Woensdag 5 October a.s. zal de of ficiële opening plaats hebben van de nieuwe weg langs de Leidsevaart vanaf Nagelbrug tot Noordwijker- hoek. Hoewel eigenlijk het geheel nog niet is afgewerkt, hebben B. en W. gemeend, dat het verkeer over die weg niet langer belemmerd moest worden. Bioscopen Lido. De avonturen van Don Juan zijn reeds herhaaldelijk een dankbaar onderwerp geweest voor schrijvers en filmregisseurs, maar dit thema is onuitputtelijk, zodat tel kens weer nieuwe onderwerpen ge vonden kunnen worden. Dat is over duidelijk bewezen met de Warner Brosfilm „De nieuwe avonturen van Don Juan". Inderdaad heeft deze film alle overige glansrijk geslagen, want de technicolor-fiim, die deze week het hoofdnummer vormt van het Lido-theater, mogen we de beste tot heden in dit genre noemen. Errol Flynn -is de Don Juan, die „onge wild" maar daarom niet minder graag van de ene liefdescène in de andere valt. En dat alles in een ro mantische omlijsting van de 17de eeuw, met de kleurige kleedij aan de hoven van Engeland en Spanje, te midden van een kliek arglistige heersers, die een weekhartige koning om him vinger winden en er zelfs niet voor terugdeinzen de koningin, die slechts vredelievende bedoelin gen heaft gevangen te nemen. Maar Don Juan verijdelt zelfs die pogin gen, ondanks verbanning, ondanks over hem uitgesproken doodstraf. In de* historische omgeving van schil derachtige paleizen en historische costuums speelt zich dit boeiende gegeven af. Tal van interessante schermpartijen tussen Don Juan en zijn belagers, welige haar bekoring vinden in de finale tussen hem en zijn grootste tegenstander aan het Spaanse hof en waarbij" de held van de film natuurlijk steeds winnaar blijft hoe kan het ook anders in OEGSTGEEST Afscheid wachtmeester v. d. Aar. Gisteren heeft wachtmeester v. d. Aar de dienst met pensioen verlaten. Des middags kwam het gehele poli tiecorps alsook het secretarie-persor neel op het politiebureau bijeen. Ook was hierbij tegenwoordig de districts commandant majoor Warmoltz, ad judant Backer en het bestuur der Oranje-ver. Nadat v. d. Aar met zijn echtgenote was binnengeleid, hield burgemeester Baumann een toe spraak, w.aarin hij wees op de eerlijk heid, trouw en nauwgezette plichts betrachting van Van der Aar. Spr. bracht dank voor de wijze, waarop Van der Aar 29 jaar de gemeente Oegstgeest heeft gediend en hoopte, dat nog vele gelukkige jaren als rus tend burger mogen volgen. Namens secretarie-personeel bood spr. een fraai schilderstuk aan. Adjudant Koerten wees erop, dat Van der Aar nog was een man van de oude stempel die niet keek op een uurtje. Spr. wees ook op de aan gename samenwerking. Majoor Warmoltz wees op de spe ciale plaats die Oegstgeest naast een grote stad inneemt en noemt de po- litiegroep Oegstgeest een van zijn beste. De voorz. der Oranje-Vereni ging dankt voor de steun, die de ver eniging van de politie bij voorkomen de feesten ondervindt. Van der Aar heeft daarin het grootste aandeel. Als dank bood de voorzitter hem een zilveren sigaretten-koker aan. De heer Van der Aar sprak een dank woord. De 29 dienstjaren heeft hij met blijdschap vervuld. Goede sa menwerking en goede geest is een eer voor 't corps en deze heeft hier steeds geheerst. VOORSCHOTEN Ophaal van huisvuil. In ver band met het te houden 3 October feest te Leiden, zal op Maandagmid dag 3 Oct a.s. in deze gemeente geen huisvuil worden opgehaald. Waar het tot dusverre op Maandag middag geschiedde, zal het dan op Dinsdagochtend worden opgehaald. WASSENAAR Pas op voor autoped-dief Er schijnt een dief door Wassenaar te speuren naar autopeds, die door kinderen achteloos tijdens het spelen worden neergezet. Twee ingezetenen deden aangifte van- diefstal van een dergelijk stuk speelgoed n.l van de Storm van 's-Gravensandeweg en van de Langstraat. Instrumentencomité „Excelsior" Het saldo van het instrumentenco mité Excelsior, dat aan de muziek vereniging bij haar gouden jubileum in 1951 een nieuwe instrumenten bezetting wil aanbieden bedraagt thans na een achtal straatconcerten en dank zij een aantal giften van in gezetenen: f 3388,34 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdagavond heeft de 10.000ste bezoeker de poorten van de Alphen- se Middenstandstentoonstelling ge passeerd. Het was de heer W. D. C. v. d. Wijngaard, Hooftstraat 43H te Leiderdorp, die een door de fa. J. Schiedon alhier aangeboden ulster ontving, alsmede een mand met fruit van de commissie. Van de geboden gelegenheid zich als lid van de ver. Veilig Verkeer op te geven hebben tot nu toe onge veer 15 personen gebruik gemaakt. Nog even willen wij speciale aandacht vragen voor het Wel fare-werk van het Ned. Rode Kruis. Het Welfare-werk wordt- verricht in militaire hospitalen en sanatoria, om de tijd van het ziekzijn door een zinvolle bezig heid niet geheel improductief te laten. Het bestaat in handenar beid, tekenlessen, cursussen enz. Hiermede wordt de genezing van de ziekte bevorderd. Door ver koop van de door de zieken ver- de film houden van begin tot einde de aandacht gespannen. Errol Flynn heeft in deze film Viveca Lindfors als gewaardeerde tegenspeelster. Om enkele scènes uit de folterkamers heel gewoon ove rigens in die dagen achten we deze film alleen geschikt voor per sonen boven 18 jaar. Casino. In revue-films mag men niet al te naarstig naar de draad van het verhaal zoeken, maar in „Hollywood op z'n kop" heeft men het toch wel erg gemakkelijk opge vat. Men heeft getracht, grappig te zijn, maar zoals altijd, is het ook hier: gewilde grappen zijn maar zelden geestig. Zelfs Bing Crosby en Bob Hope kunnen de film niet redden, ofschoon deze twee nog de beste zijn van de 36 „sterren", die ons gepre senteerd worden. In elk geval is deze film wèl een demonstratie gewor den, maar dan een van armoede aan originaliteit en goede geest. En wat die 36 bekende acteurs betreft: door de bomen zie je het bos niet meer. Luxor heeft deze week iets in het luchtige genre, wat reeds valt af te leiden uit de titel van de film „Ab bott en Costello ontmoeten Franken stein." De beide Amerikaanse komie ken, die reeds vaak uren van amuse ment brachten, laten zich deze keer zien als witkielen in een rustig baga- gedepöt. Hun rust duurt echter niet lang. Op zekere dag krijgen ze op dracht twee kisten af te leveren, waarin zich de stoffelijke resten be vinden van Dracula en Frankensteins monster. Zodra het nachtelijk uur geslagen heeft, blijken deze stoffelij ke resten tot leven te geraken en vaardigde artikelen wordt dit werk van speciale hiertoe opge leide Rode Kruis-krachten gefi- nancierd. Een belangrijk werk, dat aller royale steun verdient. Een ander goed werk kan men verrichten met een bezoek aan de oliebollentent van de C. J. M. V., ten bate van de militairen in Indonesië. U kunt de oliebollen ook telefonisch bestellen Nr. 547! Een nieuw gelaat in de School straat Het pand Schoolstraat 12 jarenlang het woonhuis voor hel hoofd der openbare school, heeft een ware metamorphose ondergaan. En kele maanden is er hard gewerkt en door vaardige handen ontstond een woon-winkelhuis, waarin onderge bracht is het juweliersbedrijf fa. Steenbakker en Zn. Het laatste ge deelte van de firma naam vraagt de meeste aandacht. Want de fa Steen bakker is in Rotterdarh welbekend en papa vond hier een „stee" voor een zoon. Een keurig ingerichte win kel, en de firmant treft het wel bij zonder goed, dat de opening in deze week kon geschieden nu zovele hon derden dagelijks van de Schoolstraat gebruik maken als toegangsweg naar de tentoonstelling. We wensen de fa Steenbakker in deze nieuwe omge ving succes in zaken. Geboren: Willetm Cornelis, z. v. J. van Otterloo en L. Burgers. Arie zoon van J. Nagtegaal en M. de Geus. Clazina Elisabeth d. van W. Zuijdam en M. Bloos. Berendina d. van Leeuwen en C. C. van Noort. Ondertrouwd: Johan Th. E. Ver- kaik 31 j. en Marrigje van Hemert 21 j. Gehuwd: Cornelis van Veen -28 j. en Jantje Duiker 25 j. Overleden: Jacobus Johannes Vink 84 j. Hendricus G. Veltman 77 j. HAZERSWOUDE (H. R.) Jubileum. Ter gelegenheid van het 25-jarig dienstverband van de heer A. v. Diggele bij de Shell Ne derland kwamen afgevaardigden van de directie in gezelschap van de in specteur op de koffie. Zij brachten een grote taart mee en zorgden voor het dessert door een reusachtige fruitmand aan te bieden. Goede woorden werden gesproken en de fe licitaties gingen vergezeld met de overhandiging van een foto van de jubilaris niet in ambtscostuum met opdracht. Ook andere corpora ties o.a. de Chr. Middenstandsver eniging gaven reeds eerder blijk van hun belangstelling. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. Gisteravond werkte de Raad in re cordtempo (40 minuten) de 12 pun ten tellende agenda af. De heer Brox- terman had bericht van verhinde- Bericht van verhindering was in gekomen van de heer J. H. v. d. Ploeg. De voorzitter deelde mede dat in de vergadering van B en W. bij afwezigheid of ontstentenis van de burgemeester, wethouder van Leeuwen als loco-burgemeester zal fungeren. G. S. hebben op de recla me tegen het uitbreidingsplan H. Rijndijk I afwijzend beschikt, zodat het plan, zoals het door de Raad was vastgesteld, ongewijzigd blijft. Uit het rapport van de gemeenteop zichter omtrent de vernieuwing van de waterleiding en 't reconstrueren van de Weipoortse weg, deelt de voorzitter mede, dat het wegnemen van 300 M, oude hoofdbuis gevaar oplevert voor de constructie van de weg, en dat het opruimen van deze buis een zandaanvulling ter vervan ging van de uitkomende veengrond en aanbrengen van een puinverhar- ding noodzakelijk maakt, waarvan de kosten f 800.zijn. De uitkomen de buizen hebben een waarde van f 2000.Het verschil van f 1200. weegt niet op tegen het losmaken van de weg, zodat geadviseerd wordt de buis te laten liggen. De heer van Vliet vraagt, of de buis nog goed is, waarop de voorzitter antwoordt, dat te dier plaatse meermalen lekkages zijn voorgekomen. De Raad besluit de buis maar te laten liggen. Voor de verkiezing van een ge meenteontvanger zijn 36 sollcitaties dan komen de talloze avonturen los. Als de spoken rond Abbott en Cos tello zweven kunt U lachten en grie zelen tegelijk. De meese scènes spe len zich af op een oud kasteel, dat gelegen is op een eiland. Mooiere omgeving is moeilijk denkbaar voor een sprookjesgeschiedenis. De beide komieken worden meermalen danig in het nauw gedreven, maar natuur lijk loopt alles goed af;B al is het ook op het nippertje. Voor personen boven veertien jaar. Trianon vergast ons deze week op een „Paniek in het warenhuis". Die paniek wordt veroorzaakt door een vreemd soort detective, die met een paar nog vreemdere helpers fungeren moet als lijfwacht voor één der fir manten van het grote warenhuis, wiens leven bedreigd wordt omdat hij zijn aandeel wil verkopen. Mis schien begrijpt u het verband niet, maar dat is niet'zo erg. U moet trou wens niet naar verband, waarschijn lijkheid en zo vragen, want 't gaat er allemaal nogal erg Amerikaans naar toe. In elk geval zet de detective de boel danig op stelten. Er wordt ge danst en gezongen, gehold en ge smeten, enfin 't is een dolle boel. Het is wonderlijk hoe men steeds maar weer variaties kan bedenken op dit thema. Wie graag lacht als de hele boel aan diggelen gaat. kan z'n hart ophalen. Mits boven 14 jaar. In Rex wordt thans de stelling ge poneerd, dat „tweemaal twee twee is" Natuurlijk is er slechts één stel idioten, dat zulk een stelling waar kan maken en dat zijn Stan Laurel en Oliver Hardy. Gaat u maar eens zien, hoe ze 'm dat lappén. Voor alle leeftijden. ring gezonden. De heer Kuilenberg (K.V.P.) werd beëedigd in de vaca ture-van Stralen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd be sloten, in verband met het bijzon dere karakter der gemeente, te vra gen om de gemeente Leiderdorp voor het salaris van de secretaris in een hogere klasse te plaatsen. De voorz. lichtte een en ander toe en gaf cijfers over de ontwikkeling der gemeente gedurende de laatste 20 jaren. De rekening van het gemeen telijk grondbedrijf over 1948 werd voorlopig vastgesteld, de rekening van het Bureau Sociale Zorg over 1948 werd goedgekeurd en de be groting van dat bureau voor 1950 werd goedgekeurd met een gemeen telijke subsidie van 7900. Tot le den der woningruimte-commissie werden benoemd de heren S. J. van der Stoel, J. J. Boon, H. Kuilenberg, J Colijn en A. Mol. Het voorstel van B. en W. tot het heffen van een baat belasting voor de verbetering van de Doeslaan werd z.h.s. aangenomen. Blijkens de memorie van toelich ting op deze belasting-verordening besloot de Raad in 1947 tot .verbete ring van de Van der Doesstraat. Deze straat, inmiddels omgedoopt tot Does laan, heeft een lengte van ongeveer 200 m. en een. breedte van ongeveer 9 m. en had een grindverharding, die grote gebreken vertoonde en op vele plaatsen te hoog of te laag was t.o.v. de vloerhoogte van de wonin gen. Zij was eigendom van en in on derhoud bij de eigenaren van de aan grenzende percelen. Na een bespre king met de eigenaren werd de straat in eigendom aan de gemeente overgedragen en verbeterd. De kos ten worden nu door middel van een baatbelasting gedeeltelijk op de eige naren verhaald door een baatbelas ting. De belasting die ten hoogste 75 pet. der kosten bedraagt, bedraagt gemiddeld f 1386.58 per jaar over de jaren 1950 tot en met 1979. Bij de heffin.q'spercentage van 20 nvt. zal de belastingopbrengst 1328.46 per jaar bedragen. Hiermede heeft Leiderdorp zijn eerste baatbelasting. Bij de rondvraag bleek dat reeds maatregelen zijn getroffen om een noodverlichting aan te brengen bij de in aanbouw zijnde huizen aan de Resedastraat. De „Rijn-klievers". Dezer dagen werd alhier een postduivenvereni ging opgericht die de naam van ..Rijn-klievers" zal* dragen. Het be stuur is als volgt samengesteld: J. F. W. Truijers Sr., voorz., G. A. van der Pluijm, Stadhoudersdaan, Zoeter- woude, secr., J. F. W. Truijers Jr„ v. Leeuwenark 37, penn., W. Rijnsbur ger, hokcontroieur en ringenadmini- strateur, A. Polak, algemeen adjunct. De vereniging telt momenteel 20 le den. Het ligt'in de bedoeling zo spoe dig mogelijk koninklijke goedkeuring aan te vragen. ingekomen. De voordracht luidt: 1. J. Cornelisse te Heemskerk; 2. N. W. M. Mooyman te Drunen. Met alg. st. gekozen de heer Cornelisse. Voor de nevenbetrekking van secr.-pen- ning'meester van het Burgerlijk Armbestuur wordt de heer Cornelis se eveneens met alle stemmen be noemd. Aan de heer C. M. Dolle wordt een voorschot van f 500.verleend in afwachting van de aanneming van de wijziging jaarwedde ontvangers, waarbij het maximum van f 2742. op f 3200.— zal komen over het jaar 1948 geheel en 1949 tot de dag van ontslag 1 October. Dit voorschot is toegestaan bij de nieuwe regeling. Tegen het ontwerp besluit van C_d. Staten tot vaststelling ener nieuwe wedderegeling voor de se cretarissen der gemeenten wordt geen bezwaar gemaakt. De cumula tie van de ambten burgemeester en wethouders geeft een practische verhoging van f 7316.op f 7500. voor beide functies, totaal f 184, In het geval de betrekkingen ge scheiden zouden zijn, zou de wedde van de secretaris verhoogd worden van f 4900.op f 5800. Tot voorlopige dekking van de uitgaven van de vernieuwing van de Ommedijkse en Broekweg, Wei poortse weg en en waarborgsommen voor de scholen wordt een kasgeld lening gespten van f 64.422.ge sloten met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenteen; looptijd één jaar ren te 1 3/4 Doordat het Rijk geen voorschot verleend wordt de op 10 Mei j.l. toe gestane 2e hypotheek op een met rijkssteun gebouwde woning van de heer J. G. Lelieveld ingetrokken en nu garantie gegeven voor 4 rente en 10 aflossing voor een lening met hypothecair verband te verle nen door de Boerenleenbank groot f 450Q. Voor een eventueel verlies voor de gemeente staat het Rijk weder garant. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de St. Bernar- dusschool inzake vergoeding voor een handwerkonderwijzers is het adres ingewonnen van de Inspecteur L.O. Voor deze school met 99 meis jes in 6 klassen zijn 2 onderwijze ressen met de acte handwerken, zo dat de inspecteur het niet noodza kelijk acht een speciale vak-onder wijzeres te benoemen en het moge lijk acht afwijzend' te beschikken. Conform deze uitspraak stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer Schinkel verzoekt namens de kath. fraótie deze zaak aan te houden tot een volgende vergade ring, omdat het niet mogelijk was de nodige inlichtingen in te winnen. Alzo besloten. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat de Prov. Water staat de Vrouwen weg zal verbete ren. De opzichter heeft op de opmer king omtrent de Miening-weg ge zegd dat de ronding niet te rond is; het losse grind zal opgeruimd wor den. De heer van der Krogt klaagt over de onverlichte zandtrechter op de Vlietweg en de heer Dorrepaal vraagt op het spitsuur,. 12 uur, ver keerspolitie aan de Brüggéstraat. LAATSTE BERICHTEN ONDERZOEK NAAR PRIJZEN BIJ DE DETAILHANDEL. De vakgroep detailhandel deelt ons het volgende mede: „Gisteren is onder leiding van de R.K. Middenstandsbond in tegen woordigheid van vertegenwoordi gers van het economisch instituut voor de detailhandel met twee ver tegenwoordigers van de K.A.B. in Limburg in verschillende zaken een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de beschuldigingen dat de prij zen bij de detailhandel te hoog zou den worden berekend als gevolg waarvan overmatige winst. Uit dit onderzoek, waarbij ver schillende nota's en winst- en ver liesrekeningen werden overgelegd is aldus de Vakgroep, overduidelijk ge bleken ,dat door de detailhandel geen exorbitante winsten aan de consument worden berekend en de K.A.B. heeft dan ook de toezegging gedaan, dat zij de geuite beschul diging aan het adres van de detail handel zal herroepen/' EXPLOSIES IN STAALFABRIEK. Een reeks explosies, die mijlen ver in de omtrek hoorbaar waren, heeft verwoestingen aangericht in de cokesfabriek van de grote Fair field staalfabrieken te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama. Na vier explosies schoot een reus achtige steekvlam de lucht in. Een zegsman van het bedrijf verklaarde, dat de eerste explosie zich voordeed in een tank van de benzolfabriek een onderdeel van de cokesfa briek. Men trof voorbereidingen met het oog op de verwachte sta king van de staalarbeiders. Zes per sonen liepen lichte verwondingen op. DIKSTE MAN VAN ITALIë PLOTSELING OVERLEDEN. Een van de merkwaardigste at tracties van Rome is geheel onver wacht verdwenen, tot grote spijt van de Romeinen De dikste man van Italië (en wel licht van de wereld) in deze week plotseling doodgebleven. Egidio Renzi, die intussen pas 29 jaar oud was, woog maar liefst 420 pond. Hij was een der bekendste en meest ge liefde figuren van de Romeinse volksbuurt rond het beroemde Cam- po dei Fiori. Men hield van deze goedmoedige vrolijke jongen, die duizenden en duizenden vreemde lingen letterlijk tot stomme verba zing bracht. Men kon zijn ogen niet geloven als hij rustig en opgewekt door de straten „wandelde". Hij bleef dood, toen hij op een terras met vrienden zat te praten. Bij een scheepsbouwbedrijf in Foxhol zakte Donderdag een tim merman door het dak van een loods. Van zeven meter hoogte viel hij met een smak op een stapel ijzeren pla ten. Zwaargewond werd hij overge bracht naar het academisch zieken huis in Groningen, waar hij enige uren later overleed. Op de Sloterweg te Amsterdam zijn een 74-jarige wielrijder en een motorrijder met elkander in botsing gekomen. De wielrijder is met ern stige verwondingen in het Wilhel- minagasthuis opgenomen; de motor rijder, die er beter aan toe was is naar zijn woonplaats, Rotterdam, vervoerd. Aan het strand bij Den Haag is het lijk aangespoeld van een naar schatting 35-jarige man, die ongeveer drie dagen geleden moet verdronken zijn. De man was geheel gekleed. De politie staat voor een raadsel. Tengevolge van kortsluiting is de boerderij van de familie R. te Delden afgebrand. De oorzaak van de brand te Finsterwolde is vermoedelijk, dat vier jongens van vijf tot acht jaar met lucifers hebben gespeeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Dubbele straf. Ja, dè werkman A. S. te Leiden krijgt eigenlijk een dubbele straf, zo betoogde hij; zijn werk is hij kwijt en nu vroeg de Officier nog twee maanden1 gevange nisstraf tegen hem. De Officier vond dat daarvan ver dachte zelf de schuld heeft, hetgeen deze niet kon ontkennen. Op de fa briek te Voorschoten, waar verdach te werkte, had hij ongeveer 300 kam men gestolen. Het waren afgekeur de kammen, zei verdachte, hetgeen voor de Officier niet veel verschil maakte, want het bleef een fabrieks- diefstal waarvoor hij twee maanden gevangenisstraf eiste. De rechter ver oordeelde tot zes weken gevangenis straf. SCHEEPSBERICHTEN ALPHARD, 30 September te Vit- toria, ARENDSDIJK, 30 September van Paranagua, BLOEMFONTEIN, 1 October te Durban, BOSKOOP, 30 September te Antwerpen, DELFT- DIJK, 30 Sept. te Antwerpen, GRO TE BEER, 1 October van Semarang naar Batavia, INDRAPOERA, 30 September van Nangjoewangi te Soerabaya, ORANJE, 30 September van Suez, WILLEM RUYS, 30 Sept. 12 uur van Batavia naar Rotterdam. KOTA INTEN pass. 30 Sept. 12 uur Ouessant, MATARAM pass. 30 Sept. 3 uur Minicoy. SARANGAN ver moedelijk 3 Oct. van Bassein naar Batavia, SIBAJAK pass. 30 Sept. 12 uur Ouessant, SLAMAT, 29 Sept. te Batavia, WATERMAN pass. 30 Sept. 17 uur Guardafui, ZUIDER KRUIS 30 Sept. 17.20 v. Port Said, wordt 8 Oct. 's nachts aan de Hoek van Holland verwacht, REMPANG pass. 30 Sept. Ouessant, TAWATI, 30 Sept. van Bona.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3