Grote Drie October-puzzle f 3 Octoberfeest-opnamen SenfawöieCCUig. in „%Xe Jiafkmfïat" Prins Willem van Oranje Grote drukte op het Schuttersveld „Wij hebben ook een taak in de maatschappij" Vandaag weer uit fln Wolfslag CLdvwcte&U ut dit Had ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Detail uit het grote schilderij van M. van Bree. (Foto: „De Leidse Courant"). Voorwerpen die de herinnering levendig houden Drie Octoberfeest is een traditie geworden. En het programma dat in de loop der jaren om deze herdenking geweven werd, is al even traditioneel. Elk jaar moeten we even lachen^ als we de feestwijzer onder ogen krtfgen en dan telkens weer con stateren dat het bekende program ma-punt „het springen van de fonteinweer is opgenomen. Toch ziet er iets in. Evenals het feest een traditie is, moet ook het programma dat rijn! Maar naast dat springen van de fontein is er nog een an^er program mapunt, waaraan doorgaans weinig aandacht besteed wordt, nl. de open stelling van „De Lakenhal", om de Leidenaars in de gelegenheid te stel len de Drie-October-afdeling te gaan bezichtigen. Er is echter een kern van De Vader des Vaderlands Het is deze figuur, die naast ande ren, op Drie October in het centrum van de officiële herdenkingen zal staan. Burgemeester van Kinschot noemde hem gisteravond in zijn feestrede „de eerste schakel in de lange keten", die Oranje en Neder land bijeenhoudt". In Godes vrees te leven heb ik altijd betracht daarom ben ik verdreven om land, om luid' gerbacht. Maar God zal mij regeren als een goed instrument, dat ik zal wederkeren in mijnen regiment. Reeds in de morgenuren van 3 Oc tober zullen de feestvierende Lei denaars aan hem herinnerd worden, als de intocht van Prins Willem tij dens de uitdeling van haring en wit tebrood aan het Waaggebouw wordt uitgebeeld. Hoewel niet geheel histo risch juist.want in 1574 kwam de prins pas in de avond van 4 Octo ber te Leiden aan is het toch een mooie vondst om dit ongebruikelij ke programma-punt in te lassen. 'sMiddags rijdt hij natuurlijk mee in de grote optocht en in de ochtend uren, tijdens de herdenkingsdienst in de Pieterskerk zal zijn naam onge twijfeld verschillende malen ge noemd worden. Prins Willem van Oranje, Vader der Vaderlands, zal op Drie October in het middelpunt van de feestvie ring staan! cude-getrouwen, die ieder jaar op nieuw het groene trapje beklimt en op de tweede etage gaat kijken naar de Leidse hutspot enhet grote schilderij van Mattheus van Bree, voorstellend burgemeester- Van der Werff, die aan het muitende volk zijn degen aanbiedt. In oude vergeelde boeken vonden wij de historische woorden terug. „Soo ghy met mijn doot beholpen zijt, ick moet eens sterven en het is my even veele oft ghijt doet op alsulcker mate ofte de viant, want mijn sake is goet. Sijt ghy dan met mijn doot be holpen, neemt mijn lichaam, snydet dat entstucken ende deylt daer van soo vele als strecken mach, is hens ghetroost". De schilder heeft in dit schildeij door koning Willem I in 1818 aan Leiden geschonken gepoogd, een zo groot mogelijk dramatisch effect te bereiken, door, volgens de opvat tingen van die tijd, scherpe tegen stellingen uit te beelden. Men ziet er een grote groep van wilde soldaten, die oproer kraaien, naast schreiende moeders, een dood kindje, een flauw gevallen meisje, een stervende grijs aard en een levenloze vrouw. Tegen over hen staat rustig en waardig bur gemeester Van der Werff, de degen- punt op z'n borst, temidden van zijn raadslieden. Vóór hem een groepje burgers, dat zijn voorstel niet wil aanvaarden en dit op duidelijke wij ze uit door het kussen van des bur gemeesters schoen. Het is een reusachtig doek van 4.31 bij 5.75 meter, dat maar kwalijk aestetische bewondering kan wekken. Niet voor niets wordt het schilderij zorgvuldig weggeborgen achter een loze muur, om slechts op 3 October te voorschijn te komen! Op die dag wordt niet gekeken of het schilderij wel kunstzinig verantwoord is; men gaat slecht kijken omdat het 't be kende schilderij van Van der Werff is. Maar er is op die afdeling nog meer te vinden. Men ziet er de be roemde Leidse hutspot, door de aan iedereen bekende weesjongen in de ochtend van 3 October 1574 bij de Lammeschans gevonden, Franse brie ven van admiraal Boisot aan Jan van der Does, tijdens het beleg door postduiven overgebracht, een stuk van een Spaanse vaandel, een schar nier van een geuzenjvaandel, een kaartspel ,in het Spaanse kamp ge vonden, het wandtapijt met kaart van Leiden en omgeving in 1574 waar over wij reeds schreven - en nog twee schilderijen, die het binnenval len van de Geuzenvloot en de uit deling van haring en wittebrood weergeven. Voorts zijn er vele pen ningen en munten, geslagen tijdens het beleg, en nog vele andere curiosa, waarvan de historische waarde mis schien niet zo groot zal zijn, maar die voor de Leidenaars toch zeer waardevol zijn, als reliquiën van het beleg. ,De Lakenhal" is als stedelijk mu seum steeds een bezoek waard; iedere ordentelijke Leidenaar behoort er eens geweest te zijn. Maar op 3 October vooral is het aan te bevelen eens een bezoek te gaan brengen. In het drukke ïeest-gejoel is het een welkome afwisseling, om eens rustig door het stille museum te wandelen en eens te gaan kijken naar de voor werpen, die de geschiedenis van Lei- dens beleg en ontzet levendig hou den voor het nageslacht Op het bankje van een woonwagen Op het Schuttersveld heerst een geweldige drukte. De kermis-exploi- tanten kwamen een voor een met hun wagens binnenrijden en begonnen onmiddellijk met de opbouw van hun tenten en établissementen. Met veeljarige routine wordt alles in ijltempo opgebouwd. Hamerslagen weerklinken, vrachtwagens rijden kris-kras over het veld, commando's worden gegeven en onder nijvere handen groeit het grote Lunapark. Het zijn meest oude bekenden, de auto-scooters, lachstudio's, zweef molens, schiettenten, oliebollenkramen, draaimolens en andere verma kelijkheden, die hedenavond om acht uur, als de hekken van het Schut tersveld open gaan, gereed moeten zijn om de stroom van pret-maken- de Leidenaars op te kunnen vangen. Dan zal deze cacophonie van orgel muziek, hei-klinkende bellen, loud- speakers, tuffende motoren, gieren de molens, snerpende auto'tjes, gillende jonge meisjees, schreeuwende jongens en luid roepende aankondigers weer klinken over het veld en aan dit Drie Octoberfeest de zo vertrouwde sfeer geven van een volks feest, dat er nu eenmaal bijhoort. W ant de herdenkingen mogen mooi zijn en de uitdeling van haring en witte brood een zinvolle traditie, als er geen kermis bij is, wordt het Drie Octoberfeest geen succes! We wandelden gisteravond even over het terrein, dat na zo'n lange droogteperiode door een enkel buitje niet modderig geworden is en in pri ma staat verkeert. Donkerte viel over het verrijzende tentenkamp. In de schaduw van een hei-verlichte tent, stond een woonwagen en de bewo ners, die het werk reeds achter de rug hadden, zaten rustig buiten op het bankje een beetje uit te blazen. ..Vermoeiende dag gehad zeker?" „Och, mijnheer, we zijn het gewend. We weten niet beter. In ons vak is het alsmaar opbouwen* draaien, af breken, reizen en weer opbouwen. Zo gaat het altijd door, steeds trek kend door het land. In de ene plaats staan we een week, in de andere maar twee dagen. Hier werken' we met prachtig mooi weer, elders in de stromende regen. Maar werken doen we altijd en haast hebben we steeds!" Prijzen vallen wel mee. „En wat doen de prijzen dit jaar?" „Dat zal wel meevallen. U moet rekenen dat met het dalen van de koopkracht der mensen onze prijzen ook dalen. Want we hebben tenslotte liever een volle tent voor een kwar tje per persoon, dan een lege tent omdat de mensen een halve gulden te veel vinden. We leven niet meer in de tijd vlak na de oorlog. Toen was alles enorm duur, vooral ook voor ons. De mensen hadden alle maal geld en ze smeten er maar zo'n beetje mee. Maar die tijd hebben we gehad; er wordt nu weer op de klein tjes gelet en dat merken we maar al te goed". ,,Het vorig jaar was het leven ook Ter gelegenheid van Leidens grote feestdag hebben wij gemeend een extra mooie puzzle aan onze lezers aan te bieden. Deze opgave is zeer toepasselijk op het Drie Octoberfeest, omdat uit de gevonden woor den andere woorden te voorschijn komen, die betrek king hebben op Leidens beleg en ontzet. De puzzle is niet moeilijk, zódat iedereen kans heeft om de op lossing er van tot een goed einde te brengen. Ten einde iedereen zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen hieraan mee te doen, hebben wij de datum van inzending wat verschoven. Oplossingen moeten, al leen deze week, uiterlijk op Vrijdagmorgen 7 October om 10 uur op ons bureau zijn. Bij een extra puzzle behoren extra prijzen. Als eerste prijs stellen wij daarom beschikbaar een dames- of herenpolshorloge. Voorts: een stel zilveren manchetknopen, een verzilverde kandelaar, een ver zilverde asbak en zes boeken, in totaal dus tien prij zen, waarvan de winnaars door het lot zullen worden aangewezen. Horizontaal: 1. familielid, 5. dichtbij komen, 12. gem. in Limb., 17- zwarte sluierdoek, 18. statenbond, 20. schoeisel, 22. oorlogsgod, 23. pluim van een vogel, 24. water in Limb., 26. makker, 27. onb. voornmw., 28. gem. in Zeeland, 29. oude lap, 31. eer, 33. voertuig, 34. voorzetsel, 35. kruipend diertje, 36. appelwijn, 38. zwak, loshangend, 40. afkorting voor neon, 41. kleve rig sap uit sommige bomen, 42. de zegen geven, 43. als 22 hor., 45. godin v. d. vrede, 49. kubieke meter, 51. zwemvogel, 52. voorzetsel, 53. een klein kind, 55. spijs, 56. zijtak Elbe, 58. bewoner van Noorwegen, 60. verdriet, 61. verv. van het werkw. torsen, 62. feest gewaad, 64. muzieknoot, 65. bijwoord, 66. wild zwijn, 69. een der profeten, 71. sterke drank, 72. samenge drongen menigte, 74. woldragend dier (meerv.), 80. keukengerei, 81. look, 83. bons, harde plof, 85. grote naaldboom v. d. Libanon, 86. telwoord, 87. afkorting van selenium, 88. latwerk, 90. te zamen, 92. gen?, in Gelderl., 93. mikpunt, 94. munt in Japan, 95. gem. in N. Holl., 97. landschap in Friesland, 100. tijding, 101. in de richting naar omlaag, 103. voortgaande strook, 104. electro-technisch ambtenaar (afk.), 105. wijfjes- beer, 106. terugkeer, teruggang, 107. voorste afdeling van een voortrukkend leger. Verticaal: 1. vederachtige plant, 2. vis (meerv.), 3. spijstafel, 4. water in Friesland, 5. gem. in Gelderl., 6. vaarwel, 7. telwöord, 8. als 65 hor., 9. kant, boord (meerv.), 10. electro-technisch ingenieur (afk.), 11. inwendig lichaamsdeel, 13. lengtemaat, 14. electrische apparaten maatschappij (afk.), 15. getroffen, 16. oog- vocht, 17. gezin, huisgenoten, 18. kloek, flink, 19. god der liefde. 21. aaien, 23. gedicht, 25. teken, dat in de psalmen voorkomt, 28. ploegsnede, 30. lied, 32. rug- korf, 35. zij, die wandelen, 36. afkorting voor cerium, 37. als 64 hor., 39. soepgroente, 41. hoenderachtige vogel, 44. sportterm, 46. koninklijk, 47. hoeder van schapen, 48. soort van puntige schuit, 50. iemand, die zeer snel loopt of fietst, 52. zwak, 54. rei van zangers, 57. voornmw., 59. oude rekening (afk.), 62. buurman (meerv.), 63. deel, 67. werktuig om dieren te vangen, 68. in droppels nedervallen, 70. nu en dan, 71. wig, 73. inwendig lichaamsdeel, 75. centraal college (afk.), 76. zeer warm, 77. giftslangetje onzer veenstreken, 78. vrucht, 79. als 65 hor., 80. stap, gang, 82. elk, 84. pit met was omgeven, 86. de dondergod bij de Ger manen, 87. reeks van opeenvolgende nummers, 89. dam langs een water, 91. een der hoofdrivieren van ons land, 93. de vermelde dag, 94. lengtemaat in En geland, 96. afkorting voor megohm, 98. sneeuwschaats, 99. jongensnaam, 100. honigdrank, 102. regeringsregle ment (afk.), 105. bijzonder onderwijs (afk.). Bij juiste oplossing leest men op de cijfers: 1. 2. 5. 7. 8. 9. 12-. 13. 15. 17. 18. de naam van een be kend persoon, die burgemeester was tijdens het beleg. 20. 22. 26. 27. 10. 11. 21. 36. 41. 43. 24. 44. de naam van een schans, opgeworpen door de Spanjaarden bij het Beleg van Leiden; bij de nadering der Geuzen verlaten. Op bedoelde schans werd de hutspot ge vonden. 74. 75. 76. 77. 79. 85. 71. De naam van de persoon, die op bovenbedoelde schans de pot met eten vond. 47. 53. 16. 70. 48. 30. 29. wordt op 3 October te Leiden gegeten. 28. 6. 40. 93. 81. 94. 107. 92. 105. 59. 72. 95. de naam van de persoon, die acht duiven had en in de hon gersnood ten tijde van Leiden's Beleg deze dieren aan eigen mond onthield, om ze in dienst te stellen van het algemeen belang en ze als postboden te laten gebruiken. Op Rapenburg vindt m*en een gevelsteen, die" nog aan bedoelde persoon herinnert. Op de steen ziet men het wapen van de stad Leiden en in elke hoek een duif omringd' met een krans van eikeblaren. Dat wapen werd door de Leidse regering de 3de Oc tober 1578 toegewezen aan Willem Cornelisz., naar zijn vak genaamd, Speelman. Tegelijk met dat wapen ontving hij dan ook de geslachtsnaam duur en het geld schaars, maar jul lie prijzen waren nog niet zo mals", merkten we op. „Toch is er een ver schil. En dat merken we dagelijks. Er is minder geld dan verleden jaar onder de mensen. Maar als u de prij zen hoog noemt, moet u er wel re kening mee houden dat we hier maar één dag mogen draaien en één avond vóór de feestdag. Als we er gens een of twee weken staan, kun nen de prijzen lager zijn. Want of we nu een dag of een maand in de zelfde stad blijven, opbouwen, af breken en reizen blijven hetzelfde. Daarom moet die ene dag in Leiden wel goed zijn, anders komen we er niet uit. U moet niet die allergrootste ker- mis-firma's rekenen. Die komen met ik-weet-niet-hoeveel tenten en dan spring je er gauw genoeg uit. Maar kijk eens naar de vele eenmans- tenten die hier staan. Daar moet ook een geheel gezin van eten. De men sen denken wel eens, omdat ze bij ons pret komen maken, dat wij voor ons plezier hier staan. Maar dat is toch niet zo. Want zoals de een moet spitten, of sjouwen, broodbakken, post bezorgen, timmeren of autorij den, zoals u stukjes moet schrijven en een ander de krant moet drukken, zo moeten wij door het hele land trekken. En dat doen we heus niet voor ons plezier, maar voor ons brood, want in mijn wagen staan driemaal per dag.vijf monden wa genwijd open en die moeten gevuld KLINIEK «WOLFSLAG [aam1 Zakagenda's 1950 de gehele serie (16 soorten) voorraad leverbaar de echte degelijke Engelse CONWAV STEWARD vulpen. Voor Heren 23.50-21.50. Voor Dames 18.75. ESPERO voor Heren 212017.40 Voor Dames f 14.75—13-50. ROMATO de Ned. Vulpen met All Round garantie 14.95. Van al deze merken hebben wij de alleenverkoop. Daarnaast brengen wij nog een tiental Standaardmerken. Prijzen van 7.50 tot 39.95. 2568 Gratis graveren wij Uw naam. 4 kleuren potloden in vele soorten. Vulpotloden vanaf 1.25- worden. Daar komt tegenwoordig heel wat voor kijken". Ieder z'n vak. „En bevalt dit werk je?" „Och, ieder z'n vak hè. Het reizen en trek ken zit ons in het bloed. M'n vader had een tent. en zijn vader reisde de kermissen af en zijn vader zal dat ook wel gedaan hebben. Wie in een woonwagen geboren wordt, gaat er niet zo gemakkelijk uit. Dat zwer- versbloed jaagt door je aderen en kan met een rustige fabrieksbaan niet tot rust komen. En vergeet dan niet, wij hebben fofö - cirve eylenbeel^ BREESTRfifiT 79 LEIDEn-TEL 21851 ZO MOGELIJK NOG DEZELFDE DAG IN ONZE ETALAGE! Ontwikkelen - Afdrukken - Vergroten - Foto copiën - Reproducties SPECIAAL ADRES VOOR SMALFILMVERHUUR (ook geluidsfilm) ook een taak in de maatschappij. De mensen kijken wel eens een beetje minachtend tegen ons aan, omdat we „maar kermisvolk" zijn. Maar ze hebben ons toch nodig. Want zonder ons géén Drie Octoberfeest! De een moet broodbakken, want de mensen hebben eten nodig; de ander moet de tram besturen, want de mensen moeten kunnen reizen voor hun werk; een derde moet met selen, want er moeten huizen zijn om in te wonen; u moet schrijven, want de mensen moeten het nieuws we ten om op de hoogte te blijven, al zou je beter geen krant kunnen le zen, om niet nijdig te worden over al die politieke rommel. Maar zoals alle mensen hun taak hebben om elkaar te laten leven, zo heben ook wij ons werk. Want ontspanning moet er eenmaal zo nu en dan zijn. Iedere dag in hetzelfde gareel lopen gaat niet. De mensen moeten eens plezier kunnen maken, dan kunnen ze hun gewone werk weer beter aan. En daar zorgen wij nu voor! Maar ik ga naar binnen, want het wordt me te koud buiten en het is moijgen weer vroeg dag. Veel ple zier op het feest en schrijf maar een mooi stukje in de krant, want het is in Leiden altijd een lollige boel en we mogen er elk jaar graag werken. Tot morgen dan maar!"

Leidse Courant | 1949 | | pagina 10