S)e C<2id6e0ot4^cmt De koers der Duitse Mark vastgesteld Het devaluatiedebat in het Lagerhuis De Oder-Neisse linie als grens een vergissing Verrader van atoom-geheim VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No Directeur: C. M. VAN HAMEESVELD. Hoofdredacteur: TH, YV1LMEK. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAAKIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Churchill kreeg het zwaar te verduren Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. eg Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w-, 11.40 p. mnd-, 14.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De steenkool speelt een grote rol J^ET EERSTE CONFLICT der Duitse Bondsregering met de geallieerde hoge commissarissen wat betreft de vaststelling van de wisselkoers van de Mark, heeft zowel in het; politieke centrum Bonn als in econo mische kringen te Frankfort en Dusseldorf een grote mate van teleur stelling gewekt. Het bezoek dat Adenauer met minister prof. Erhard en andere experts Donderdag aan Petersberg,. de residentie der hoge commissie, hebben gebracht, heeft voor hen geen directe resultaten op geleverd. Wel heeft de regering terstond de door de geallieerden ge wenste koers van 23.8 dollarcent, overeenkomend met een devaluatie van 20% afgekondigd, docli met betrekking tot het voornaamste ge schilpunt, de vaststelling van de Duitse kolenprijs is men nog niet tot overeenstemming gekomen. De commissarissen verwachten van de Duitse regering nieuwe voor stellen ter uitvoering van hun eis, een nog grotert marge tussen ex portprijs en binnenlandse prijs van de Duitse kolen te vermijden. Prof. Erhard heeft na de bijeen komst verklaard dat de besprekingen zullen worden voortgezet. Het Duit se standpunt in deze bijeenkomst is blijkbaar geweest, dat het bezettings statuut geen basis kan bieden voor de gestelde voorwaarden, aangezien de vaststelling der kolenprijzen tot het domein der Ruhrautoriteiten be hoort. Het conflict werd gisteren in de Duitse pers met een anti-Frans vuur werk begeleid. Algemeen hoort men de opmerking dat Frankrijk in het driezijdige geallieerde toezicht op nieuw zijn wil heeft doorgedreven. Terwijl de Duitse regering, gesteund door de Amerikanen en niet tegen gewerkt door de Engelsen, 25% had willen devalueren, heeft de Franse hoge commissaris de devaluatie tot 20% weten te beperken. Deze koers werd in de bladen aangeduid als „politieke koers" en „Franse dwang- koers' en de Duitsers zijn er alge meen van overtuigd, dat niet Duitse, doch in de eerste plaats Franse en Britse belangen bij de vaststelling van deze koers in acht zijn genomen. Desalniettemin kan men zich aan Duitse zijde nog wel met deze koers- vaststelling verenigen, maar met de daaraan verbonden bepaling t.a.v. de steenkool is dit geenszins het geval Aan Duitsland is voorgeschreven hoeveel kolen het moet exporteren en tegen welke dollarprijs. Wanneer het die dollarprijs wil handhaven, hetgeen uiteraard ver leidelijk is, zal de Mark-prijs der Einde van de luchtbrug VANDAAG VOOR HET LAATST. Vandaag vliegen de laatste vlieg tuigen op de luchtbrug naar Ber lijn. Na 15 maanden onafgebroken dienst is de voedselpositie van de stad Berlijn piede door de hulp van de „vliegende winkeliers" voldoen de verzekerd, zodat deze kostbare hulpverlening door de lucht kan worden gestaakt. Vanmiddag om vier uur vliegt het laatste toestel naar Berlijn met de laatste lading goederen, die de stad door de lucht bereikt.. VOOR AMERONGEN'S KERKTO REN Aan de voet der kerk te Amerongen wachten drie klokken geduldig, met de klepel aan hun zij, tot ze in de toren zullen worden ge hesen. Ter bescherming tegen de re gen heeft men er een houten afdak boven gebouwd. Als de achtergrond niet zo landelijk was, zou men den ken met een stalletje op het Am sterdamse Waterlooplein te doen te hebben. exportkolen stijgen. Nu is evenwel bepaald, dat de exportprijs in Mar ken slechts verhoogd mag worden, indien de binnenlandse kolenprijs in gelijke mate stijgt. Frankrijk heeft hiermede willen voorkomen, dat de Duitse industrie door haar voorde liger kolen, een extra voorsprong in de concurrentie zou krijgen. Dit zou een verhoging van 25 betekenen, die volgens de Duitse redenering on aanvaardbaar is, daar zij een alge mene stijging der productiekosten zou betekenen en het voordeel der devaluatie meteen te niet zou doen. Nu de regering deze weg heeft af gewezen, valt af te wachten of en in hoeverre zij het offer zal willen brengen van een verlaging van de exportprijs in dollars. ADENAUER OVER JONGSTE GRENSCORRECTIE. Dr. Adenauer, de Duitse Bonds kanselier, heeft gisteren in de Bondsdag verklaard, dat Duitsland de „unilaterale Nederlandse grens correcties" niet kan toestaan. Hij noemde deze grenscorrecties „onverenigbaar met goede economi sche betrekkingen tussen Duitsland en Nederland". „De Nederlanders hebben een nieuwe zogenaamde grenscorrectie tot stand gebracht zonder de rege ring van Noordrijnland-Westfalen of de federale regering hiervan in ken nis te stellen. Een dergelijke hou ding is eenvoudig onmogelijk en kan niet door Duitsland worden ge duld," zo zeide Adenauer. Orkaan over Spanje REEDS 75 SLACHTOFFERS. Bij een orkaan, welke sinds Dins dag boven Spanje woedt, zijn op zijn minst 75 mensen, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, om het leven gekomen. Het zwaarst geteisterd werden de gebieden rondom Ronda, tussen Se- villa en Malaga, waar 17 doden te betreuren zijn en waar nog vijftig mensen worden vermist. De meeste slachtoffers zijn ver dronken tengevolge van de plotse linge stijging van het water in de rivieren, welke maandenlang droog gestaan hadden. Bij Ronda werden verder verschei dene mensen door de bliksem ge dood. In het "grootste deel van het Zui den en Oosten van Spanje liggen het trein- en het wegverkeer stil. Het gebied van Catellon Dela Plana, ten Noorden van Valencia, is zonder electriciteit, doordat de electriciteits- centrales onder water staan. Madrid werd gisteren voor de der de achtereenvolgende dag door zwa re regens overstroomd en het me teorologisch instituut ziet nog niet het einde van de regenperiode. 135 JAAR KONINKLIJKE MARE CHAUSSEE Op 26 October a.s. zal het 135 jaar geleden zijn, dat het wapen der Koninklijke Marechaus see werd gesticht. Voordien beston den er wel soortgelijke lichamen waarvan de leden practisch dezelfde uniformen droegen als de eerste ma re chaussees in 1814 Geheel links het uniform der kei zerlijke gendarmerie (1810-1813) tweede van links het uniform, zo als het van 1806-1810 werd gedra gen, midden en rechts het meest mo derne marechausse-uniform, dat van 1869 af in gebruik is, en vierde van links een marechaussee uit de jaren van 1844-1869. Motie van vertrouwen aanvaard JUA EEN DEBAT VAN DRIE DAGEN heeft het Britse Lagerhuis een motie van de oppositie verwoipen, waarin de economische politiek der regering wordt afgekeurd. De liberalen stemden met de oppositie mee. De regering verkreeg ongeveei 40 stemmen minder dan gewoon lijk. Bij belangrijke debatten gaan gemiddeld 25 a 30 stemmen verloren door ziekte of reizen. De stemverhouding was 350 tegen 212. Met 342 tegen vijf stemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar econo misch beleid aanvaard. De conservatieven onthielden zich van stemmen. Bij de levendige gedachtenwisse- lingen kwamen partijpolemieken naar voren en ook deden de aan staande algemene verkiezingen hun invloed gelden. Het debat werd gisteren, voortge zet door de minister van volksge zondheid, Bevan, die een felle aan val op Churchill deed in antwoord op diens verklaring van eergisteren. Churchills rede was een „opgebla zen blaas met leugens" die hij met „de degen der waarheid" wilde doorprikken. Churchill diende zich uit het openbare leven terug te trek ken „teneinde zijn reputatie niet nog meer te schaden." Engeland had in 1935 voor het laatst een gunstige betalingsbalans- gehad en de Labour- regering had een „bankroet land" geërfd. De conservatieve regering had de werkloosheid en de „halve Na China ook India 1 COMMUNISTISCHE INSTRUCTIES ONTDEKT. De regering van India heeft gis teren bekend gemaakt, dat de com munisten van plan waren zich van de macht in het leger meester te maken. Er zijn geheime circulaires ontdekt, met gedetailleerde instruc ties voor de training van guerilla- troepen en „stootbrigades". De jongste uitbarstingen van com munistisch geweld over een groot gebied zouden deel uitmaken van een centraal plan. De beweging poogt onschuldige mensen aan te zetten tot schending van de wetten van het land, om anarchie en chaos te stichten. De regering had haar goedkeuring verleent aan het be sluit in Madras om daar de com munistische partij te verbieden en haar aanhangers op te sporen. Deze aankondiging geschiedde in een boekje, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken van India heeft uitgegeven onder de titel „commu nistisch geweld in India". hongersnood" gemaskeerd. Bevan zeide van oordeel te zijn, dat de con servatieven Churchill „als een vuile handschoen" zouden wegwerpen, in dien zij aan de regering zouden ko men. Hij deed tenslotte een beroep op de Britse arbeiders om geen ge bruik te maken van de moeilijkhe den waarin het land verkeerde. Hij vertrouwde dat zij aan deze oproep gehoor zouden geven. Anthony Eden, plaatsvervangend leider van de oppositie, drong aan op een nauwere unie met het Ge menebest en een nog intiemere sa menwerking in alle opzichten wat politiek en economie betrof met de landen van West-Europa. De deel nemers aan Europese samenwerking dienden geraadpleegd te worden bij het nemen van een zo belangrijk be sluit. Hij critiseerde Cripps in deze en wees er op, dat de Franse rege ring de Britse kanselier het vorige jaar tijdig op de hoogte had gebracht van haar voorstellen tot devaluatie van de franc. Premier Attlee verweet Churchill in zijn slotrede, dat deze een aanval had gedaan op de integriteit van kanselier Stafford Cripps. Churchill kon zeer groot doch ook zeer klein zijn en het speet hem. Attlee, als hij zag, dat Churchill afdaalde tot ge meenheden zoals Woensdag. Attlee ontkende, dat de wijze waarop de devaluatie was aangekon digd, gebrek aan eerbied jegens de Europese partners van Engeland had getoond. Hij zag de mogelijkheid niet van een massabijeenkomst lang van te voren, waarop een verande ring van de koers besproken had kunnen worden. EINDELIJK EENSTEMMIGHEID. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft gisteren eenstemmig de vorming goedgekeurd van een verzoenings commissie, die zal trachten de Griekse kwestie op te lossen. Dit is de eerste maal in de drie jaar, waarin de V.N. de netelige Griekse kwestie bespreken, dat er een unanieme stemming was over dit onderwerp. Thans door de communisten als „onkwetsbaar" geproclameerd De nieuwe grens tussen Duitsland en Polen, de zogenaamde Oder- Neisse linie, wordt door vrijwel alle Duitsers als een schrijnend onrecht beschouwd. Zelfs de Oost-Duitse communisten konden zich hierbij nauwelijks neerleggen, zeer tot on genoegen van de Sovjet-Russische regering, die deze grens immers aan de Polen had toegezegd als vergoe ding voor de uitgestrekte gebieden in het Oosten van Polen, die door de Sovjet-Unie op grond van haar bond" genootschap met het nationaal-socia- listische Duitsland en met goedkeu ring van Hitier waren veroverd, en die de Sovjets ook na het einde van de oorlog niet meer aan Polen terug wilden geven. Tot nu toe waren de Sovjet-Russen bij hun pogingen tot consolidatie van de nieuwe Duits- Poolse grens nog niet verder geko men dan dat de leiders van de S.E. D. alsmede enkele kopstukken van de C.D.U. in de Oostelijke zóne, zoals Otto Nuschke, met de Oder-Neisse linie accoord gingen. De tiende verjaardag van Hitiers oorlogsverklaring aan Polen heeft Sovjet-Rusland aanleiding gegeven de poging tot verzoening van de Duitsers met de nieuwe grens te ver dubbelen, waarbij uiteraard gere kend wordt op de steun van de on der Russische invloed staande Oost- Duitse partijleiders. Nadat op 1 Sep tember reeds onder Sovjet-Russisch toezicht een quasi officieel Duits- Pools verbroederingsfeest op het eiland Usedom in de Odermonding had plaats gehad, is nu een delega tie van Saksische mijnwerkers, na tuurlijk allen lid van de S.E.D., naar Warschau uitgenodigd, waar zij door de Poolse regering werden ont vangen. De plaatsvervangde Poolse minis ter-president verklaarde bij deze ge legenheid, dat vandaag „de eerste vredesduiven als voorboden van een betere Duits-Poolse verstandhouding over de Duits-Poolse grens waren binnen komen vliegen" en bracht dank aan de Oost-Duitse S.E.D., aan wie Polen volgens zijn zeggen grote dank verschuldigd was voor haar pogingen het Duitse volk met de Oder-Neisse grens te verzoenen. Ook de communistische F.D.J., de Vrije Duitse Jeugd, liet zich niet onbe tuigd en zond een telegram aan de Poolse regering, waarin het heette, dat de Oder-Neisse linie de „natuur lijke grens tussen Duitsland en Po len" was. Tenslotte is in opdracht van de Sovjet-Russische bezettings autoriteiten in Oost-Duistland het naar.de bekende Duitse extreme pa cifist genoemde Helmut von Ger- genootschap ingeschakeld, om in al le steden en gemeenten van de Sov jet-zóne lezingen te laten houden, teneinde de Duitse bevolking ervan te doordringen, dat zij zich bij het, verlies van de Oost-Duitse gebieden voor goed heeft neer te leggen. Als' motief geldt, dat het behoud van de vriendschap met de Slavische vol keren voor Duitsland zwaarder moet wegen dan het lot der millioenen vluchtelingen, die uit de thans Rus sisch of Pools geworden gebieden zijn verdreven. Boze tongen beweren overigesn, dat Polen de nu als eeuwigdurende grens uitgekreten Oder-Neuse linie slechts aan een vergissing heeft te danken. Toen namelijk hij de Pools- Russische onderhandelingen tijdens de Yalta-conferentie door Polen als compensatie voor het gedwongen verlies van Oostelijk Polen aan de Sovjet-Unie de Oder-Neisse linie als nieuwe grens tussen Polen en Duitsland werd voorgesteld, werd dit voistel door de Bodjewisten slechts geaccepteerd in de veronderstelling, dat hiermede de zogenaamde Glat- zer-Neise werd bedoeld. Deze zijri vier der Oder ontspringt in de buurt van Giatz en mondt uit tussen de steden Oppeln en Brieg. In dit geval zal het grootste gedeelte van de Duit se provincie Silezië en zeer zeker de hoofdstad Breslau in Duitse han den zijn gebleven. De slimme Polen echter bedoelden een andere Neis- se, die pas kort voor Frankfort in de Oder mondt en feitelijk #eheel Silezië van Duitsland afscheidt, en stelde de niets vermoedende Russen na de capitulatie van de Duitsers voor een vo1 dongen feit. Na aanvankelijk tegenstribbelen heeft Moskou zich hierbij neergelegd Thans is het zo ver. dat ook de Duitsers dit voor beeld moeten volgen. Prof. Weinberg in staat van beschuldiging De Commissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, belast met het bestrijden van on-Ameri- kaanse handelingen, heeft heden Joseph W. Weinberg, professor aan de universiteit van Minnesota, aan gewezen als de Amerikaanse ge leerde, die tijdens de oorlog gehei men betreffende de vervaardiging van de atoombom aan een commu nistische spion zou hebben verra den. De commissie beveelt aan, dat het Amerikaanse departement van Ju stitie professor Weinberg wegens meineed in staat van beschuldiging zal stellen. Volgens de commissie heeft pro fessor Weinberg, terwijl hij de eed had afgelegd, gelogen toen hij ont kende: 1. Lid van de Communistische Par 'j te zijn en bijeenkomsten van de communistische Jeugdliga te hebben bijgewoond. 2. De communistische leider Ste ve Nelson te kennen. 3. Nelson's secretaresse Bernadet- te Doyle te kennen. De commissie ter bestrijding van on-Amerikaanse bedrijvigheid ver klaarde, dat professor Weinberg de „geleerde" was, waarover zij sprak, toen de commissie verleden jaar een onderzoek naar dergelijke activiteit instelde. De commissie verklaarde, dat de communistische leider Nelson zich in 1943 bezig hield met het verkrijgen van inlichtingen over de ontwikke ling van de atoombom, welke hij van de geleerde ,,X" verkreeg. Op dat tijdstip was prof. Weinberg werk zaam aan het laboratorium voor de bestudering van uitstralingsverschijn selen aan de Californische universi teit, welk laboratorium hulp ver leende bij het vervolmaken van de doornbom Overdracht marine commando in Indonesië Hedenochtend heeft vice-admiraal A. S. Pinke zijn functie van hoofd van het Departement der Marine in Indonesië overgedragen aan zijn op volger, vice-admiraal F. J. Kist. De plechtigheid had plaats op het ter rein van het departement der mari ne, waarbij het gehele personeel, zo wel het militaire als het burgerlijke, alsmede het personeel van de dienst van scheepvaart, aanwezig waren. Vice admiraal Pinke schetste in een redevoering de miserabele toe standen van 3 y2 jaar geleden, toen hij zijn functie aanvaardde en gaf vervolgens een overzicht van de op bouw daarna. De scheidende vloot voogd besloot met te zeggen, dat hij afscheid neemt in de overtuigine, dat allen een moeilijke tijd tegemoet zullen gaan. De toestand laat zich niet prettig aanzien, omdat wij niet we ten, hoe alles hier zal groeien. Mo gelijk zal ook het commandement der zeemacht worden verplaatst, wij we ten het niet, zeide vice-admiraal Pinke. De optredende commandant der zeemacht, vice-admiraal Kist, ver klaarde o.a.: „Wij gaan rustig door. Wij dienen de Nederlandse belangen en gelukkig gaan die hier vaak sa men met de Indonesische belangen". Spr. zeide het te hebben gewaar deerd, te hebben gediend onder de leiding van vice-admiraal Pinke, en te hebben gezien, wat het volgen van een vaste lijn vermag tot stand te brengen. Beide admiraals hebben dagorders aan het het marnie-personeel uitge geven. £eti koJiAe.itje. Indien gij u niet kunt maken, zo"? als gij wilt, hoe kimt gij dan een an der hebben naar uw wensch Thomas a Kempis

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1