S)e &2idóe(Boii/fca/nt Trumans wapenhulpwet aangenomen Morgen Unie-statuut gereed Churchill kapittelt Labourregering Viermogendhedenberaad te Berlijn stopgezet Heldenmoed in de Oekraïnse „catacomben" De Duitse Mark en de steenkool DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 118' Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" In Berlijn is het weer mis Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert 15 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 Wat de Russissche atoombom uitwerkte PRESIDENT TRUMANS program voor Amerikaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waarvan de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen een milliard dollar ontvangen, is gisteravond wet geworden, doordat het zowel door het Huis van Afge vaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat bij monde linge stemming) werd goedgekeurd. De wet behoeft alleen nog de hand tekening van de president om officieel van kracht te worden. Het be drag, dat is vastgesteld voor de landen van het Noord Atlantisch pact en zes andere landen, moet nog door de commissies voor toewijzing worden goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden had bij eerdere gelegen heid slechts 580.495.000 dollar voor het wapenprogram willen uittrekken Het wapenprogram heeft thans de nieuwe naam „Wet betreffende hulp voor wederzijdse verdediging" ge kregen. Er wordt in bepaald, dat de landen van het Atlantisch Pact 500 millioen dollar in contanten zullen ontvangen en dat 500 millioen dollar zullen worden gebruikt voor aan koopmachtigingen ter betaling van v/apenbestellingen. Van de 500 millioen in contanten zullen er honderd millioen onmiddel lijk ter beschikking worden gesteld. De overige 400 millioen zouden wor den gegeven, wanneer het defensie comité van de Noord-Atlantische lan den samenhangende defensieplannen hebben opgesteld. De republikeinse afgevaardigde John Vorys (Ohio) verklaarde, dat de jongste atoomexplosie in de Sow- Volgende week plenaire zitting Het Statuut van de Unie, dat waarschijnlijk 26 artikelen zal be vatten, welker inhoud gebaseerd is op de reeds bereikte overeenstem ming en die zullen worden opgesteld door de heren Blom, Anak Agung en Süpomo, zal nog deze week gereed komen. In d- week van 2 tot 8 Octo ber, waarschijnlijk op 5 October, zal, naar men vermoedt, een voltal lige vergadering worden gehouden. Vrijdag aanstaande, na de vergade ring van de centrale commissie, is de officiële publicatie van de inhoud van het Statuut van de Unie te ver wachten. Het charter van de souvereini- teitsoverdracht zal dezer dagen ter sprake komen in de betrokken sub commissie. De Bijeenkomst Fede- raad Overleg en de Nederlandse de legatie hebben er reeds èen concept voor opgesteld. Van Indonesische zijde stelt men zich als verloop van zaken voor, dat onmiddellijk na terugkeer in Indo nesië de resultaten ter ratificatie aan de verschillende parlementen zullen worden voor^legd. Tevens zal de tekst van de voorlopige con stitutie aan goedkeuring moeten worden onderworpen. Daarna zal de voorlopige regering van de Repu bliek Indonesia Serikat worden be noemd en zal een president worden aangewezen. De voorlopige regering zal een afgevaardiging naar Den Haag zenden om de souvereiniteit in ontvangst te nemen en het hand vest van de overdracht te onderte kenen. De tekst van de voorlopige constitutie van de R.I.S. is thans bij na gereed. jet-Unie de mening van vele leden van het Huis met betrekking tot dit program had beïnvloed. Hij zei, dat halve maatregelen in de V.S. en Europa geen antwoord zouden zijn op de Sowjet-Russische vorderingen op atoomgebied. republikeinse afgevaardigde Lawrence Smith (Wisconsin) zei, dat preside Trumans aankondiging van de Sowj et-Russische atoomexplosie de levering van wapenen aan Europa een „ijdel gevaar" had gemaakt. MEER ATOOMBOMMEN. De Verenigde Staten moeten meer atoombommen maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sowjet-Unie, aldus heeft senator McMahon, de voorzitter van de Congrescommissie voor atoomenergie gisteren te Wash ington verklaard. Deze overweging is door de Ameri kaanse commissie voor atoom-ener- MR. J. KLAASESZ BENOEMD TOT GOUVERNEUR VAN SURINA ME De tegenwoordige burgemees ter van Wageningen, mr J. Klaasesz, is met ingang van 1 Octoober a.s. be noemd tot gouverneur van Surina me. Hij zal 11 November met de boot vertrekken. grescommissie voor atoomenergie in een besloten zitting unaniem aan vaard. Ofschoon geen besluiten werden genomen, heeft men op deze bijeen komst, die door drie andere gevolgd zal worden, overeenstemming bereikt over een plan om de Amerikaanse voorraad atoombommen te vergroten en geleerden, die thans voor parti culiere instellingen werken, te ver zoeken hun medewerking aan het gie en de gemeenschappelijke con- atoomproject te verlenen. Een „somber uur" voor Engeland ^MINSTON CHURCHILL, de leider van de oppositie in het Britse La gerhuis, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Ruslands bezit van de atoombom en de financiële crisis „een somber uur" voor Enge land hebben doen slaan. Hij diende een amendement van de oppositie in op de regeringsmotie, die in feite een vertrouwensvotum voor de eco nomische politiek der regering vraagt. Churchills amendement wijt de de valuatie van het pond aan het „voortdurend financieel wanbeheer" van de regering. Churchill achtte het de hoogste tijd, dat Engeland een ander parlement zou krijgen, waarin alle moeilijkhe den een grotere kans op oplossing zouden hebben. Over al onze moeilijkheden hangt de schaduw van de atoombom, die de Russen om nog niet uiteengezette redenen vóór de Engelsen hebben kunnen maken, ofschoon gelukkig niet vóór de Amerikanen, zo zeide Churchill. Churchill verweet de regering, dat zij meer dan 16 milliard pond ster ling „in vier vette jaren" heeft uit gegeven, wat volgens hem vier maal zoveel is als de kosten om het land een zelfde tijd in de rijke dagen van voor de oorlog te besturen. Hij critiseerde de nationalisatiepoli- tiek en de hoge directe belastingen en wijdde vervolgens uit over de ho gere kosten van de invoer uit het dol- largebied, die de devaluatie heeft meegebracht. Hij zeide niet te kun nen geloven, dat de Amerikanen hun hoge tarieven onmiddellijk zouden verlagen. Churchill had het pond liever tot op zekere hoogte vrijgelaten in plaats van de huidige strakke méthode om de koers op het allerlaagste denk bare peil vast te zetten." „Dit is wat wij in 1931 hebben ge- Russen komen overeenkomsten niet na r\E WESTELIJKE GEALLIEERDE COMMANDANTEN VAN BERLIJN hebben hun Russische collega, generaal-majoor Kotikof, doen we ten, dat zij de viermogendheden-be sprekingen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sow jet-auto riteiten in gebreke blijven de aan gegane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof verklaren de commandanten, dat zij van de geallieerde hoge commissarissen het verzoek hebben ontvangen om de onderhandelingen over de normalisatie van het leven te Berlijn, die door de vier ministers van buitenlandse zaken na hun Pa:rijse zit ting waren aanbevolen, stop te zetten. daan, de laatste keer, dat wij de cialistische financiële wanorde moes ten opruimen", zo zeide hij. Churchill zeide te geloven in de grote kracht, die nog in het sterling- gebied school, wat tot op zekere hoogte bewezen was door de vele landen, die „hoe ruwweg ook over hen is heengelopen en hoe weinig zij ook zijn geraadpleegd" het Britse voorbeeld moesten volgen. Churchill, die verschillende malen gedurende zijn rede door uitroepen van de Labourbanken werd onder broken, verklaarde: „Gewone men sen kunnen moeilijk begrijpen hoe een minister met al zijn kennis en reputatie voor integr'teit het met zijn geweten in overeenstemming heeft kunnen brengen om volkomen rond te draaien als een eekhoorn in zijn kooi en al zijn vroegere overtuigde uitspraken vergeten". Churchill bracht in herinnering hoe sir Stafford Cripps negen maal ont kend heeft, dat het pond zou deva lueren en hij zeide, dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn nog lan ger te geloven in de verklaringen, die hij als minister van financiën zal afleggen. Zij verklaren, dat het geen nut heeft de besprekingen voort te zet ten, daar de Russen de overeen komst over de Berlijnse spoorweg staking niet waren nagekomen en represaille maatregelen hadden ge nomen tegen een groot aantal West- Berlijnse spoorwegarbeiders, die ge staakt hadden. Op hun vele protesten hiertegen hadden de Westelijke commandan ten slechts onbevredigende of in het geheel geen antwoorden van de Sowj et-autoriteiten teruggekregen. In één geval, aldus de brief der Westelijke commandanten, had de Franse commandant, generaal Ga- neval, om een onderhoud over deze kwestie met generaal Kotikof ver zocht en had hij ten antwoord ge kregen, dat generaal Kotikof met verlof was. Dezelfde dag had de Britse commandant, generaal Bour ne, echter over een ander onder werp een gesprek met Kotikof. De Westelijke commandanten heb ben de West-Berlijnse magistraat gelast de aanvullende betaling van 40 procent in Westerse Marken ten behoeye van de spoorwegarbeiders na heden te staken. Op een persconferentie zeide ge neraal Ganeval: „Wij namen deze verplichting van de door de Sowj et- autoriteiten gecontroleerde „Reichs- bahn" over Wij kunnen deze beta lingen echter niet voortzetten daar wij geen gewoonte wensen te ma ken van het overnemen van Sow- j et-verplichtingen en de fondsen waaruit de gelden afkomstig waren thans in handen der Westduise re gering zijn. Ik ben niet van oordeel, dat dit besluit een hernieuwing van de spoorwegstaking ten gevolge zal hebben". Reuter tekent hierbij aan, dat Juni besloten werd genoemde 40 procent van de salarissen te beta len in het kader van de overeen komst ter beëindiging van de Ber lijnse staking. Deze overeenkomst loopt morgen ten einde. De Britse plaatsvervangende com mandant, brigade-generaal Benson, heeft verklaard, dat het besluit om de Viermogendhedenbesprekingen te beëindigen, slechts betrekking heeft op de besprekingen over de normalisatie van het leven in Ber lijn. Dit behoefde niet noodzakelijk invioed te hebben op besprekingen op een ander niveau. Het had wei nig zin genoemde onderhandelingen voort te zetten met een partij waar in men geen vertrouwen kon stellen. „Wij hopen, dat de onderbreking de Russen tot de overtuiging zal bren gen, dat zij hun beloften dienen na te komen", aldus Benson. In de brief aan Kotikof, zo ver volgt Reuter, wordt verwezen naar een brief van Kwasjnin, Sowjet- hoofd van de afdeling vervoersza- ken, waarin deze blijk gaf van een „op cynische wijze voorbijzien van door hem zelf aanvaarde verplich tingen". Kwasjnjn had verklaard, dat er geen personeel ontslagen was, doch volgens de feiten hadden meer dan 2.000 spoorwegemployé's ont slag gekregen en waren hun plaat sen door met de communisten sym- pathiserenden vervangen. Bepaalde overplaatsingen hadden volgens Kwasjnins brief slechts plaats ge had in verband met economische kwesties en stonden in geen enkel opzicht in verband met de staking. Onvermoeid werken de weinige priesters rvE KATHOLIEKE KERK in de Oekrainse Sovjet-Republiek bestaat alleen nog maar in de „catacomben". De moderne catacomben van de twintigste eeuw: oude schuren en schuilhoeken in de bergen. Zo schilderen vluchtelingen uit dit gebied de toestand in een land, dat eens kon roemen op een bloeiend kerkelijk leven, een aantal bisschop pen, duizenden priesters en millioenen gelovigen, voornamelijk van de Griekse ritus. Ofschoon zowel de Latijnse als de Byzantijnse ritus ver boden zijn en het eigendom der kerken en ook de kerken zelf zijn uit geleverd aan de schismatieke Orthodoxe Kerk, is het godsdienstig leven der Katholieken, die thans dus van alles zijn beroofd, alleen nog maar toegenomen. De gelovigen beleven hun godsdienst met een heroïsche vasthoudendheid. Daar geen enkele Katholieke pries ter zijn ambt mag uitoefenen en het aantal priesters die zijn ondergedo ken, door vervolgingen sterk is ge decimeerd, kunnen er slechts zeer weinig godsdienstoefeningen worden gehouden. Alle godsdienstoefeningen en de voorbereidingen daarvan moe ten met de uiterste geheimhouding geschieden. De gelovigen verzamelen zich op een van te voren afgespro- GOUDEN THEE- EN EETSERVIES VEROORZAAKT VEEL NARIG HEID. Een Maharadjah uit India had ongeveer een jaar geleden bij een goudsmid te Birmingham op dracht gegeven tot het vervaardigen van een gouden thee- en eetservies met een Indisch patroon ter waarde van 100.000 gulden. Nadat enige de len van het servies naar de op drachtgever waren gezonden, ver bood de regering van India de im port van het restant, omdat import '•an buitenlandse goederen in India sterk beperkt diende te worden 'liermee begon de narigheid. Eerst probeerde men het servies over Amerika naar de Maharadja te zen den. Toen dat mislukte deed een 45 jarige hotel-eigenaar een poging de delen van het servies per vliegtuig naar India te smokkelen. Deze po ging kostte hem 500.of drie maanden hechtenis. Thans probeert rrren voor de koppen, lepels, vorken, enz. kopers te vinden. Als dit niet lukt, wat wel zo goed als zeker is, omdat de hoge prijs voor het 18 raats goud nog wordt verhoogd met 100 belasting) zal het gouden ser vies in de smeltkroes een einde vin den. Enige delen van het servies wat zal hun lot zijn, pronkstuk bij een Croesus of de smeltkroes? Bondsdag wil nog meer devaluatie IN DE WESTDUITSE BONDSDAG is gisteren heftig gereageerd op het geallieerde besluit om de West-Duitse Mark met 20,67 procent te devalueren. De sociaal-democratische leider, Kurt Schumachter, var- klaarde onder luid applaus, dat het geallieerde besluit genomen was in het voordeel van andere belangen ten koste van de economie van Duitsland. Hij zeide te betreuren, dat het bezettingsstatuut voor de eerste maal was toegepast „met zo weinig respect voor het gezag en de vitale behoeften van de democratie". De order rukt aan de grondves ten van onze sociale structuur". De door de geallieerde hoge com missarissen goedgekeurde devalua tie van de West-Duitse Mark met 20.66 was een compromis tussen wat Frankrijk had gevraagd (15 en wat door zijn bondgenoten werd voorgesteld (25 Op verzoek van de Fransen zijn tegelijk de exportprijzen voor Duit se kolen herzien, daar de Fransen er niets voor voelden om meer te gaan betalen voor de Duitse steen kool. Om deze steenkool draait de hele kwestie. De Duitse, bondskanseilier, Con rad Adenauer, en zijn collega's zul len vandaag de kwestie van de de valuatie van de West-Duitse Mark met de hoge commissarissen verder bespreken. Zij weten zich daarbij geruggesteund door de ernstige cri- tiek, die van alle zijden in het par lement op het geallieerde besluit werd uitgeoefend. In de namiddag zullen de hoge commissarissen dan weer bijeenkomen. DE STRIJD TEGEN GIULIANO. Vandaag loopt het ultimatum af, dat de Siciliaanse bandietenkoning Salavatore Giuliano de Italiaanse re gering, drie weken geleden, zond. Giuliano heeft gedreigd met een „groot offensief" tegen de politietroe- pen. indien de regering zijn „ultima tum" zou verwerpen. De bendeleider, die beweert te strijden voor de on afhankelijkheid van Sicilië, heeft een amnestie en een plebisciet geëist. Ook wilde hij, dat men de Sicilianen zou laten uitmaken of hij een bandiet dan wel een nationale held is. De politie is er van overtuigd, dat de bandiet thans zo goed als afge sneden is van hulp van buitenaf. Zij neemt evenwel geen enkel risico. TELSFOTODIENST IN NEDER LAND Sinds enige maanden is Nederland door de ingebruikneming van een telefoto-installatie door ANP-foto te Amsterdam aangesloten het internationale tele foto-net waardoor het mogelijk is telefonische foto's uit het buitenland over te brengen. In het binnenland worden telefoto's overgebracht door middel van een draagbaar telefoto-toestel. Het overbrengen van foto's langs te lefonische weg in het binnenland geschiedt uit de grotere steden naar Amsterdam sinds enkele dagen ook naar Rotterdam zonder enige moeilijkheid. Thans is de P.T.T.- dienst in samenwerkingdienst in sa menwerking met ANP-foto bezig proeven te nemen met het overzen den van foto's ook uit de kleinste plaatsen door aansluiting van de draagbare installatie direct op elke telefoonlijn. Onderzocht worden thans de resultaten verkregen met het overbrengen via verschillende soorten van lijnen. Wij zien hier een proefneming uit het telefoonkantoor te Waddinxveen (Z.H.) Op de tafel de draagbare tele- fotozender. Links en rechts de he ren H. Metman en H. A. Hendr:ks van de technische dienst van de P.T.T. in het midden de heer H. Ma ter van de technische dienst van ANP-foto te Amsterdam. £en koAAtttje. Oordeel niet vermetel over hem, die valt, want spoedig kan God dé wenende oprichten. Thomas a Kempi*- ken plaats. Een van hen, een pries ter gekleed als boer of fabrieksar beider, gaat voor het altaar staan. Dit altaar is een gewone ruwe tafel of in de bergen een rotsblok. De enige ornamenten zijn twee kande laars en een kruis. Ontzag inboeze mende kathedralen in een zee van electrisch licht zullen nimmer het toneel zijn geweest van zulk een de votie als men kan waarnemen in de ze armelijke schuren of schuilplaat sen, wanneer de priester het H. Of fer opdraagt en de H. Communie uitreikt. Sommige gelovigen moeten meer dan 70 kilometer lopen om een H. Mis te kunnen bijwonen. Het is bo vendien noodzakelijk, om verborgen plaatsen uit te zoeken vanwege de spionnen en agenten van de geheime politie, daar deze zeer 'talrijk en al tijd op hun hoede zijn. Ook zou het onmiddellijk hun argwaan kunnen opwekken, wanneer een groot deel van de bewoners van een dorp te gelijkertijd afwezig zou zijn. Daar om kunnen nooit m'eer dan een paar mensen de H. Mis bijwonen en nooit meer dan één lid van het gezin. Het is slechts zelden, dat een priester een huwelijk kan inzegenen. Gewoonlijk, zo vertellen vluchtelingen uit dit ge bied, is de priester in staat het hu welijk op indirecte wijze in te zege nen door de wijding van de ringen, die hem door een tussenpersoon worden toegezonden. Deze zelfde wijze past men toe voor de afgestor venen. De priester zegent een hand vol aarde, die dan op de doodkist wordt gestrooid. De ouders dopen zelf hun kinderen met water, dat door de priester van te voren is ge wijd. De onvermoeide toewijding van de weinige in het geheim werkende priesters in de Oekraine om hun herderlijke plichten steeds te blijven vervullen, heeft zelfs commentaar uitgelokt van de onder communis tisch toezicht staande schismatieke Orthodoxe Kerk. De Orthodoxe Exarch voor de Oekraine, Johannes, aartsbisschop van Kiev, verklaarde eens tijdens een interview, dat de Katholieke priesters „hardnekkig proberen de positie van de Katholie ke Kerk in de Oekraine te handha ven". De priesters volbrengen hun taak in voortdurend gevaar en moe ten daarbij als arbeider werken om te kunnen leven en ontdekking te voorkomen. De priesters hebben in dit gebied geen bisschop. De laatste was Mgr. Theodor G. Romzka, Apos tolisch Administrator van het bisdom Moenkacs. Naar men vertelt, werd hij in October 1947 door een leger wagen van de Sovjets aangereden en daarna doodgeschoten. BEZOEK VAN FRANCO AAN PORTUGAL? Naar men meent te weten, treft generaal Franco voorbereidingen voor een bezoek aan Portugal op 22 Octo ber, waarbij hij zal worden verge zeld door zijn minister van buiten landse zaken, Artajo, en de minister van onderwijs, Martin. Tijdens zijn bezoek zal hem het eredoctoraat van de universiteit van Coimbra aangeboden worden. Franco wordt Donderdag van zijn zomer residentie bij Coruna in Madrid te rugverwacht. Hij zal Vrijdag een ka binetsvergadering presideren, waarin waarschijnlijk een beslissing zal val len t.a.v. het vraagstuk van de wis selkoers van de peseta.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1