PERSSPIEGEL (Snze Samrubriek Slappe vertoning als slot van het wielerseizoen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 IN 1950 KOMEN TWEE DIVISIES NAAR HUIS. DAARNA NOG 46.300 MAN IN INDONESIë. Het zal mogelijk zijn in 1950 te komen tot de vorming van een de partement van Rijksverdediging. Deze reorganisatie zal het sluitstuk zijn van plannen, die in Mei van dit jaar werden aangepakt door de benoeming van twee staatssecreta rissen onder de minister van Oorlog en Marine. Aldus deelt minister Schokking mede in de memorie van toelichting op de begroting van Oorlog. In het vervolg van de memorie deelt de minister mede. dat het zijn stellige voornemen is de nabestaan den van gesneuvelde militairen daadwerkelijk te steunen. Ook zij die als gevolg van de nakoming van hun militaire verplichtingen in ge zondheid of bestaansmogelijkheid zijn geschaad, behoren, aldus de «si nister, door de Nederlandse samen leving te worden geholpen. Verwacht mag worden, zo zegt hij, dat na het staken van_ het vuren en bereiken van een blijvende grond slag voor vredelievend samengaan een „blijvende basis voor het gelei delijk afnemen van de Nederlandse militaire inspanning in Indonesië kan worden verkregen". De minis ter treft voorbereidingen, zodat mo gelijk met voortvarendheid de uit deze gewenste ontwikkeling voort vloeiende maatregelen kunnen wor den genomen. In 1950 zullen ter aflossing naar Indonesië worden gezonden een zelfstandige infanterie-brigade plus zes bataljons. Voorts zullen vijfhon derd administratieve en technische specialisten worden uitgezonden. Af zonderlijk maakt de minister mel ding van het voornemen in 1950 eni ge kleinere detachementen_ uit te zenden naar Suriname en de Neder landse Antillen. Wat de repatriëring betreft deelt de minister mede, dat het in het voornemen ligt in 1950 de terugkeer van de eerste 7-Decemberdivisie te voltooien en daarna de tweede divi sie te repartiëren. De bewakings bataljons, die bij deze divisies be horen, komen gelijktijdig terug. Ten slotte ligt het in de bedoeling de zgn. derde divisie (lichting 1947) het volgend jaar naar Nederland terug te voeren. Het gevolg van een en an der zal zijn dat eind 1950 zich zes en veertig duizend driehonderd man in Indonesië zullen bevinden. De vorderingen van het bondge nootschappelijk overleg hebben op militair gebied geleid tot een alge meen denkbeeld omtrent hetgeen nodig is om West-Europa tegen een bedreiging te verdedigen. In het raam van dit denkbeeld wordt van Nederland verwacht, een gedeelte te vormen van het geal lieerde front, in de eerste plaats be stemd voor dekking van eigen ge bied op de grond en in de lucht. In 1950 zal een aanvang worden ge maakt met de opleiding van de een heden voor voren omschreven taak voor zover zulks binnen de grenzen van 's lands economische en finan ciële mogelijkheden ligt. HERHALINGSOEFENINGEN 20 EN 16 DAGEN. - De herhalingsoefeningen voor te rugkerende militairen uit Indonesië zijn thans bepaald op 20 dagen voor het kader en 16 dagen voor de man schappen. De Memorie van Toelichting op de oorlogsbegroting deelt vandaag me de, dat in 1950 in totaal 18.000 man in drie groepen gedurende genoemde tijd zullen worden geoefend voor een eventuele Europese mobilisatie. VOOR WONINGEN 460 MILLIOEN De regering verwacht dat in 1950 een gemiddeld aantal van 17000 ar beider in de D.U.W. zal werken. Voor 1949 was het aantal DUW-ar- Ibeiders op 10.000 geschat, maar het zal gemiddeld 14.500 bedragen. In verband met deze toeneming is de loonpost voor Wederopbouw en Volkshuisvesting ruim 20 millioen gulden hoger geraamd. De jaarlijkse rijksbijdrage in het exploitatietekort op de woningwet woningen bedraagt gemiddeld f 400 per woning per jaar. Voor het jaar 1950 is hiervoor f 3ö millioen uitge trokken, dat is 17 millioen meer dan in 1949. De minister deelt mee, dat hij bij het opstellen der begroting uitge gaan is van verwachtingen, omdat er' geen zekerheid is omtrent de hoe veelheid materialen, die ingevoerd kunnen worden. Aangenomen is, dat voor nieuw bouw, herbouw en uitbreiding van woningwetwoningen f 270 millioen besteed zal worden, voor particu liere nieuwbouw f 95 millioen en voor herbouw eveneens f 95 anil- lioen. Voor de financiering van de wo ningbouw rekent de Regering op de medewerking van de institutionele beleggers, dat wil zeggen op verze keringsmaatschappijen e.d. Zowel de normalisatie van de ar beiderswoningbouw als de montage- bouw zal krachtig worden bevorderd Slechte naoorlgse gewoonte. De correspondent van „Het Parool" schrijft uit Utrecht: In kringen van hoogleraren te Utrecht is men zeer verontrust over het gebruik van vergiften door stu denten voordat zij een examen afleg gen. Dit blijkt uit een artikel, dat prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleraar in de kennis van geneesmiddelen en de geneesmiddelenleer, schreef in het orgaan van de Utrechtse Universitaire Gemeenschap. „Steeds meer studenten gebruiken vergiften", aldus prof. Bijlsma, „en le meesten van hen geven de voor keur aan het zg. pervitine, dat in het LOONBELASTING Tabel I Weekloon (inclusief kin derbijslag). Tabel II Huidige belasting per week. Tabel III. Voorgesteld nieuw ta rief, per week. I II III (gezin met twee kinderen) 36,04 0.30 nihil 41,04 0,68 nihil 46,04 1.28 0,22 56,04 2,40 0,92 66,04 3,90 2,09 76,04 5,63 3,66 (gezin zonder kinderen)' 31, 1.01 0,33 36. 1,66 0,79 41. 2,39 1,35 51— 4,26 2,89 61— 6,38 4,73 71, 8.47 6,56 (ongehuwden) 20. 1,24 0,87 25, 2.36 1,84 30— 3,37 2.74 35— 4,45 3.71 40.— 5,92 5.06 50.— 8,46 7,45 60.— 11,61 10.43 INKOMSTENBELASTING (voor gezin met twee kinderen) Tabel A. Zuiver inkomen per jaar Tabel B. Huidige belasting per jaar. Tabel C. Voorgesteld nieuw tarief per jaar. Tabel D. Vermindering in procen ten van het huidige tarief. 1.500,0,80 100% 2.000,35,4a 1,90 95% 2.500,— 87,10,, 23,50 73 3.000,— 157,50 72.20 54 3.500,— 231,50 134,50 41 4.000,— 314.50 210,50 33 6.000.— 796,— 629,— 21 9.000,— 1.720,— „1.485,— 14 12.000,— 2.817,— „2.546,— 10 Jongetje door brand omgekomen Hedennacht heeft een korte, doch hevige brand gewoed in een boven woning in de Molenstraat te Vlissin- gen, waarbij een jongetje van 6 jaar is omgekomen. Omstreeks half twaalf, tijdens een hevig onweer, werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de boven woning der familie E. Ogenblikkelijk werd water gegeven, maar het vuur greep in de oude woning zeer snel om zich heen. In de late namiddag was het echtpaar E. van de huwe lijksreis teruggekeerd. Een jongetje van 6 jaar uit het eerste huwelijk der vrouw was gedurende die tijd bij familieleden ondergebracht. Het was des avonds teruggekeerd en naar bed gebracht op een vlieringkamer tje aan de achterzijde van het huis. Daarna zijn de ouders uitgegaan. Dit laatste was de benedenbewoners bekend, echter niét, dat het jongetje ■al thuis was. Om kwart voor twaalf keerden de bewoners terug en eerst toen vernam men, dat het jongetje zich in de brandende woning be vond. Ofschoon men zich in de vuur zee heeft gewaagd kon men het slaapkamertje niet bereiken. Om één kon -men daar wel komen en vond men de verkoolde resten. Naar de politie ons mededeelt is de oorzaak geweest blikseminslag ter plaatse, waar het jongetje sliep. algemeen de karaktereigenschappen overdreven sterk naar voren doet ko- mn. Het gevolg daarvan ik, dat me nige student op de examinator de in druk maakt, een kletser in de ruimte te zijn, terwijl anderen onder invloed van slaapmiddelen zó versuft zijn, dat zij de stoel in de kamer, waar zij examen moeten doen, niet kunnen zien." Zolang de gewoonte, om iets kal- merends voor het examen in te ne men, niet verder ging dan wat vale riaandruppels of een bromidetabletje, was het niet erg, merkt prof. Bijlsma op, maar de studenten nemen nu niet alleen met veel grotere vrijmoedig heid de oude middelen in, zij gebrui ken ook nieuwe vergiften. Niet zeld zaam zijn de gevallen, waarin war taal wordt gesproken. Men mene niet, dat hiervoor een grote dosis nodig is. Er zijn wartaaalsprekers geweest, die op de avond vóór het examen en op de dag van het examen telkens slechts één tabletje hadden ingeno men. Nadat prof. Bijlsma uitvoerig de zware en lichte gevallen heeft be handeld, merkt hij op: „Laat men met deze dwaasheid ophouden. Een normaal jongmens, dat een normaal verstand heeft, kan een normaal exa men afleggen; wie erg knap is, kan het cum laude verwerven, wie wat onder de middelmaat, zal wat lan ger t tijd van voorbereiding nodig hebben. Het is niet nodig uit angst slapeloze nachten te hebben. Wellicht zal het goed zijn om degenen, die door vergiften een slecht examen doen, voor een extra lange termijn af te wijzen als straf, zoals ook de automobilist zwaarder wordt ge straft wanneer hij in vergiftige toe stand een ongeluk veroorzaakt." Van zeer deskundige zijde verne men wij, dat ook onder Amsterdamse studenten het gebruik van de door prof. Bijlsma genoemde middelen meer voorkomt dan wnselijk is. Het is moeilijk, hiervoor een percentage op te geven, ook al omdat zij, die er gebruik van maken, dit in het alge meen niet willen toegeven, zeker niet tegenover hunexaminatoren. Op sommige colleges is tegen het gebruik van deze middelen gewaar schuwd en er is daarbij op gewezen, dat b.v. een bepaald mengsel van cafeïne en vitamine E een veel on schuldiger en doeltreffender middel is. Het is voorgekomen, dat een een voudige vraag als die, welke dag het vandaag is, na een kwartier nog moeilijkheden voor de examinandus opleverde. Zenuwachtige trillingen en het niet kunnen stilhouden van de handen kwamen soms zo langdu rig en hevig voor, dat een normale oorzaak onaannemelijk werd. Waar mee het gebruik van de genoemde middelen, hoewel zeer waarschiiniijk dan echter nog niet was bewezen. AARDAPPELMEEL IN HET BROOD Ook het volgend jaar zullen wc nog brood eten, waarin aardappel meel is verwerkt. Blijkens de begro ting van het Landbouwegalisatie- fonds wordt erop gerekend, dat in 1950 evenals in 1949 75.000 ton aard appelmeel zal worden bestemd voor bijmening in bloem voor „normaal" brood en voor wittebrood alsmede in ■tarwebloem voor directe consump tie. Als gevolg daarvan kan ca duizend ton tarwe minder worden ingevoerd, hetgeen een belangrijke deviezenbesparing betekent. NU MET DE STAART. Op de te Bolsward gehouden fok- veekeuring bestond bij de beoorde ling van de kampioenskoe bijzondere belangstelling voor de staart. Toen men verleden jaar n.l. de kampi oenskoe had aangewezen, ontdekte men pas later, dat dezeeen valse aangehechte staart had. Dit maal was de staart evenwel echt en de koe Klaske XH (stamboeknummer 167692, geb. 8 April 1945) en het ei gendom van veefokker I. H. Boersma ■te Hartwerd, werd met eigen schoon heidsmiddelen onbetwist kampioen. Ongeluk bij ontgroening De ontgroeningsperiode van de Groningse studenten is iri volle gang. Leden van het Groningse studenten corps hadden op het roeiterrein van de studentenroeivereniging „Aegir" voor hun candidaat leden 'een open luchtspel op het. water in elkaar ge zet. Met roeibootjes zou een burcht die uit papier en karton was opge trokken door de „groentjes" worden bestormd, (wat waarschijnlijk be hoort bij de „opvoeding"! die im mers het doel van het ontgroenen is!) Toen een der leden de burcht, die op een vlot was gebouwd, wilde be stormen geraakte het papieren ob-» stakel plotseling in brand. Een vijf tal candidaatleden liepen hierbij ern stige brandwonden op. De studenten Duinker uit Tholen en Mulder ui' Den Haag moesten, in het zieken huis worden opgenomen-. De toe stand van D. is ernstig. De. .andere vier leden konden na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. MOTORRIJWIEL VAN 60 cc. (Verbruik 1 op 100). Serie van 25000 stuks staat op stapel In aansluiting op wat wij giste ren mededeelden over deze nieuwe uitvinding ontlenen we nog uit de „Volkskrant": Een Nederlander, wiens naam nog geheim wordt gehouden, is er al dus de „Volkskrant" in geslaagd een motor, geschikt voor motorrij wielen, te construeren met een cy- linderinhoud van ongeveer 60 cc en een benzineverbruik van één liter op honderd kilometer. Deskundigen verklaren, dat het ontwerp een re volutie betekent voor de huidige motorproductie. Motorrijwielen, waar in deze kleine motor zal worden ge bouwd, worden binnenkort in Ne derland gefabriceerd. Het patent hiervoor is verkregen, een N.V. is met steun van de regering gevormd. Een serie van 25000 dezer lichte motorrijwielen staat reeds op stapel. In het voorjaar van 1950 wordt mét de aflevering begonnen, verkoopsprijs zal komen te liggen tussen 500 en 600. De maximum snelheid van het motorrijwiel be draagt "ongeveer 60 kilometer. GEPANTSERDE SMOKKELAUTO STOND IN BRAND Gistermorgen vroeg bemerkten omwonenden, dat op het rijwielpad BergeijkRiethoven (N.B.) vrachtauto in brand stond. Er was niemand bij de auto te. zien. brand werd geblust en men riep de rijkspolitie te hulp. De lading bleek te bestaan uit 35 kalveren, die ver moedelijk bestemd waren voor frau duleuze uitvoer naar België. De vrachtwagen was gepantserd er droeg verstelbare nummerborden De rijkspolitie stelt in samenwerkin; met de douana een onderzoek ir naar de herkomst van de smokkel auto. De auto heeft vermoedelijk wegens banden- of motorpech moet stoppen. Waarschijnlijk 'hebben de inzitten den de auto in brand gestoken en daarna de vlucht genomen. DODELIJKE VAL VAN DE TRAP. In een woning aan de Oog ii Zeilstraat te 's-Gravenhage viel de bewoner, de 58-jarige koopman in beschonkken toestand van de trap. Hij kreeg een schedelbasis£ractuur en overleed ter plaatse. De politie te Tilbtirg heeft in zijn woning in deze stad gearresteerd de 24-jarige J. C. V., die te samen met twee anderen in de nacht van Maandag op pinsdag op de rijksweg onder Overschie de taxichauffeur G. K. overvallen heeft. V. was na de aanslag liftende naar huis ge gaan. De twee andere daders wer den na de aanslag onmiddellijk aan* gehouden. WINSTNEMINGEN KENMERKEN DE BEURS. Opnieuw veel kijkers op de galerij van de effectenbeurs, die hoopten een herhaling te zien van het woelige marktverloop van Woensdag. Ze werden ietwat teleurgesteld. Al was de drukte nog groot, de aanblik was normaler geworden en het koersver loop viel tegen. Terstond vormden zich weer de twee bekende grote hoe ken, de favorieten van de markt, Kon. olie en dollarlening Nederland. In eerstgenoemd fonds bleken winst nemingen sterk te overwegen. In het algemeen kon geconstateerd worden, dat het publiek er gisteren de voor keur aan gaf zijn devaluatiewinst binnen te hdlen. Werd olie voor beurs nog gedaan op 342, de officiële ope ning kwam op 335 en was er geen grote kooporder geweest van Zwit serse kant, de koers zou stellig scherp zijn gedaald. Die daling voltrok zich in het verdere verloop toch. want het hoofdfonds verliet de markt op het laagste_ punt van de dag n.l. 328M. Ook in de dollarlening Nederland hadden verkopen de overhand, het geen niet verbaasde, gezien de be langrijke koersstijging die dit fonds, op basis van de oude omrekenings koers, heeft ondergaan. Niettemin bleef de marktprijs vrijwel in even wicht op circa 96 (Woensdag 96 3/8) dank zij een belangrijke kooporder.. Woensdag is volgens de officiële op gave voor 2,7 millioen gulden aande len omgezet in de 40 minuten die voor de handel beschikbaar waren en ruim 6 millioen gulden obligatiën. Ook gisteren schenen de omzetten zeer behoorlijk te zijn. De Woensdag gestelde verkooplimites waren te hoog en moesten gisteren aanmerke lijk verlaagd worden. Er viel dan ook een achteruigtang te constateren o.a. voor Unilever op 260 (min 7) en Phi lips op 250 (min 6). Aku bood aan vankelijk meer weerstand maar zak te later iets in. Alle hoeken vertoon den overigens de invloed van de ver- koopdrang. ook scheepvaartunie op 171 (min 3). Daarentegen ging de be langstelling uit naar de eultuurmarkt, waar de hoofdfondsen een vrij sterke positie innamen. H.V.A. hield zich het best en was nauwelijks lager, ook de tabakken leden vrijwel geen ver lies, alleen Amsterdam Rubber moest enige punten prijsgeven. Er kwamen veel noteringen tot stand onder vrij grote fluctuaties. Het publiek weet nog niet volkomen waar het aan tóe is en zoekt naar nieuwe beleggings mogelijkheid'. De Nederlandse Staatsfondsen- markt was voor alle soorten prijs houdend. ACCOUNTANT IN ARREST In de verstreken week heeft de Centrale Opsporingsdienst van de fiscale recherche een ihval gedaan in een aantal kantoren in het land, die toebehoren aan de accountant P- J. v. D. Reeds lang bestond het vermoeden dat deze accountant op allerlei ma nieren trachtte de belasting te ont duiken. Op een afgesproken tijdstip héb ben thans ambtenaren van de fis cale recherche een bezoek gebracht aan. de - kantoren en de boeken in beslag genomen. De heer v. D. is in het Huis van Bewaring opgesloten Deze affaire schijnt een zeer in gewikkeld verlóóp te krijgen .Nie1 alleen zouden op het Rotterdamse bureau knoeierijen zijn ontdekt, doch ook elders in het land zou men bezig zijn met het toepassen van duistere practijken. Het hoofdkan toor van de accountancy is geves tigd in -Soesterberg. Daar werd de heei; v. D. gearresteerd. Ook in Ol- denzaal heeft de fiscale recherche een onderzoek ingesteld. Hoe groot de bedragen zijn, die door deze manipulaties zijn verzwe gen kan nog niet worden gezegd. Het onderzoek is thans in han den van de centrale dienst te Am sterdam, aldus „Trouw" BRAND IN AMSTERDAM. Een korte doch felle brand heeft gisteravond te Amsterdam een hor logezaak in de Gasthuismolensteeg geheel in vlammen doen opgaan. De vrouw des huizes kon zich slechts via het dak uit het brandende huis redden. De gehele inventaris ging verloren. De brandweer kon heden ochtend nog geen oorzaak van .de brand opgeven. De politie heeft de zaak in onderzoek. INDIRECTE BELASTINGEN EN VERSOBERING. Uit een artikel in de Nieuwe Rott. Crt.: Kenmerk van de behandelde be lastingveranderingen is niet een reële vermindering, doch een ver plaatsing van belastingdruk van de sfeer van de verwerving van het in komen naar de sfeer van de beste ding, aldus minister Lieftinck in de Milloenennota. Die verschuiving van druk, zo betoogt de bewindsman, zal er toe bijdragen geleidelijk het even wicht tussen tering en nering, voor Nederland als geheel gezien, nader bij te brengen: „Een voor 't toekom stige levensniveau van ons volk es sentiële taak: het verbeteren van de verhouding tussen de productie en consumptie, hetwelk tot uitdrukking moet komen in het slinken en ten slotte verdwijnen van het tekort op de Nederlandse betalingsbalans be heerst in laatste instantie ook de hier aan de orde zijnde vraagstukken". M.a.w. versobering, mede bevorderd door de aard van de belastinghef fing, Hoezeer de waarheid van een en ander in het oog springt, valt zij voor ons volk psychologisch moeilij ker te aanvaarden, naarmate de overtuiging sterker is, dat de staat zelf niet de uiterste zuinigheid be tracht, Hoewel deze overtuiging ten dele n.l. voorzover zij op soms ten dentieuze voorlichting is gegrond, onjuist is, moet naast de materiële noodzaak tot bezuiniging, ook dit psychologisch aspect in de voortdu rende aandacht van de regering wor den aanbevolen. Zulks te meer, om dat de neiging tot sparen, waartoe de minister, op zichzelf volkomen te recht, opnieuw opwekt, van een be vrediging van de psychologische ge voelens van ons volk in belangrijke mate afhankelijk is. Erkend moet evenwel, dat met het sluitend maken van de begroting een eerste grond slag voor een ontwikkeling van de spaarzin is gelegd. Hecht wordt deze grondslag eerst, wanneer de burger het besef verwerft, dat het peil van de uitgaven zo laag mogelijk -is." KOEMPOELAN VAN KATH. VERKENNERS Zaterdag 24 en Zondag 25 Sep tember wordt in de Herenduinen te Velzen een vredeökoempoelan ge houden, waaraan ongeveer twee duizend leiders en leidsters van de katholieke verkennersbeweging uit het diocees Haarlem zullen deelne men. De vredesgedachte, die deze leiders-bijeenkomst zal beheersen i;i gebaseerd op het katholieke actie programma. Het kamp wordt ge opend met het ontsteken van een vuur als symbool van de vrede. Des Zondags is er een* vlaggenparade waarna de diverse afdelingen zich zullen uitspreken over de problemen die zich in de katholieke verken nersbeweging voordoen. Zondag middag celebreert de vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem mgr. N. L. A. Ammerlaan 'n plechtig Lof waarna de koempoelan gesloten wordt. De KRO zal van deze bijeenkomst een klankbeeld vervaardigen. Alle correspondentie betreffende deze rubriek, gelieve men te zenden aan J. W. van der Voort, Rustoord straat 3, Nieuw-Vennep. ONZE LADDERWEDSTRIJD Voor onze- ladderwedstrijd geven wij hieronder een tweetal verdien stelijk bewerkte vraagstukken ter op lossing. Wij vestigen er ten overvloede nog maals de aandacht op dat de deel name aan onze oplossingswedstrijd voor elke damspeler is opengesteld. De behaalde punten blijven geldig, zodat op elk gewenst tijdstip aan de wedstrijd kan worden deelgenomen. Elke maand ontvangt de deelnemer die de hoogste sport van onze lad der heeft bereilft, een prijs van f 2.50. Wedstrijd-probleem No. 17 Auteur: W. Krom, Sassenheim le publicatie Zwart 11 schijven op: 6, 7 ,11, 12, 13, 15, 18, 22, 23, 27 en 28. Wit 10 schijven op: 20, 24, 25, 31, 34, 38/42. Wedstrijd-probleem No, 18. Auteur: W. J. van der Voort, Nieuw- Vennep. le publicatie. KWARTSKRISTALLEN DIE NIET IN KWALITEIT ACHTERUIT GAAN Kwartskristallen worden ajlge- meen gebruikt om radiozenders op de voor hen bestemde golflengte te houden. Een nieuwe methode om dergelijke kristallen te behandelen voor zij in gebruik genomen worden, is thans in de Verenigde Staten uit gevonden en belooft een eind te zul len maken aan een van de moeilijk ste problemen, welke zich bij het gebruik van kwartskristallen voor dit doel voordoen het „veroude ren" (achteruitgaan in kwaliteit) van deze kristallen, waardoor de golflengte niet langer constant blijft. Bij dit nieuwe proces, waardoor de levensduur van de kristallen aan zienlijk verlengd wordt, worden de ze aan een speciale warmtebehande ling onderworpen, welke door des kundigen van het Amerikaanse le ger uitgewerkt is. REEDS TWEEMAAL was het sluitingsprogramma van het wielersei-< zoen in het Olympisch Stadion te Amsterdam uitgesteld. Gisteren avond echter was het dan zover, maar wie gedacht had dat dit belegen programma iets zeer bijzonders brengen zou, kwam bedrogen uit. 'Het was maar een matige vertoning, vooral voor de pauze, toen o.a. een stayerrit gereden werd, welke geen greintje aan spanning' opleverde. Spannend werd het pas in het achtervolgingsduel tussen van Est en van Beek. Dit achtervolgingsduel had heel wat voeten in aarde, voordat Wim van Est gewonnen had. Eerst kreeg hij pech en toen dat hersteld was, ging de fiets van van Beek kuren vertonen. Tenslotte won de Braban der met een kwartbaan verschil. Spannend was de amateur-sprint, die o.a. wereldkampioen Patterson san de start bracht. Deze Australiër had met geen van zijn concurrenten enige moeite, behalve met Hijzelen- doorn, die hij pas op de streep met een uiterst klein verschil kon klop pen. In de achtervolging kwamen Schul- te en wereldkampioen Rit van Steènbergen tegen elkaar uit. Het werd geen strijd om leven en dood, want bij elke ronde vergrootte Ger- xit zijn voorsprong, die aan het einde zelfs 30 meter bedroeg. Tenslotte werd de tweede rit over 40 km voor stayers gereden. De eer ste rit was door Lesueur gewonnen, gevolgd door Bethery. Bakker en Pronk kwamen achter ken. De twee de rit was spannender. Weer namen de twee Fransen de kop en na een I fel duel was thans de eer aan Be thery, gevolgd door Lesueur en Pronk als derde. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd voor amateurs: klassement; 1. Bellenger 5 punten, 2. Patterson 6 punten, 3. Hijzelen- doorn 7 punten, 4 Heid 8 punten, 5. Schandorff 9 punten, 6. Willekes 10 punten. Achtervolging: 1. Van Est (Ned.) 6 min. 33.8 sec., 2- Van Beek (Ned.) 6 min. 51 sec. Achtervolging 5 km: 1. Schulte (Ned.) 6 min. 42.6 sec.; 2. Van Steen bergen (België) 6 min. 49.0. Rit over 40 km: 1. Lesueur in 33 min. 10 sec., 2. Bathery op 5 meter, Bakker op 100 meter, 4. Pronk op 115 meter, 5. Clautier op 250 meters 6 Meuleman op 280 meter, 7. De Best op 320 meter. Tweede rit (40 km): 1. Bethery 32 min. 24 sec., 2. Lesueur op 125 me ter, 3. Pronk op 225 meter, 4. Meu leman op 950 meter, 5. De Best op 980 meter, 6. Bakker op 1700 meter, 7. Clautier op 2175 meter. Totaal uitslag: 1. Bethery 33 pnt, 2. Lesueur 3, 3. Pronk 7, 4. Bakker 9, 5. Meuleman 10, 6. De Best 12, 7. Clautier 12 punten. Zwart 7 schijven op: 12/14, 18, 22. 28 en 33. Wit 8 schijven op 15, 24, 29, 34, 37 38, 42 en 49. Oplossingen worden gaarne inge- wacht tot uiterlijk Vrijdag 7 OcCP •ber a.s. aan bovenstaand adres. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen wedstrijd-pr. no's 11 enl2 No. 11. Wit 46-41, 39-34, 22-18, 47- 41. 44-39, 48-42, 42-33, 45x1 gew. No. 12. Wit 46-41, 41-37, 23-19, 43- 39, 39-33, 35x4, 4x19 en wint. LUST LADDER-WEDSTRIJD 1. A. H. Turk, Noordwijk-B. 24 pnt. 2. H. v. d. Kamp, Lisse 24 pnt. C. P. Zuiderduin,N.-wijk Z. 24 pnt 4. W. Krom, Sassenheim 24 pnt. 5. G. Rijsdam, Leiden 24 pnt. 6. A. C. v. Vliet, Vinkeveen 23 pnt. 7. M. J. v. d. Kwartel, Leiden 23 pnt 8. G. Bosman, Boskoop 22 pnt. 9. Th. de Zwart. Sassenhéim 22 pnt. 10. P. v. d. Kwartel, Leiden 22 pnt. 11. Th. Leliveld, A.-Veen 15 pnt. 12. C. Portengen, Vinkeveen 15 pnt. 13. ,L. Koster, Vinkeveen 15 pnt. 14. G. Lemmers, Voorhout 14 pnt. 15. F. C. Bakker, Voorschoten 14 pnt. 16. G. Beuk, Alphen a. d. Rijn 4 pnt 17. J. A. J. Wortman.H.woude 4 pnt. CORRESPONDENTIE F. C. B. te V. Inderdaad. A. C. v. V. te V. Problemen in dank ontvangen, denk er wel aan, dat al leen eigen fabrikaat en le publicatie voor plaatsing in aanmerking komen. G. R. te L. Zo iets gaat maar slechts voor één keer!! Oiplosingen-pr. Beginners 1/5 (Zie rubriek van 2 Sept. j.l.) No. 1. Wit 23-19, 32-28, 31-27, 43-38 enz. No 2. Wit 12-7, 14-10, 36-30, 41-37 enz. No. 3. Wit 38-33, 36-31, 27-21. 42-38 enz. No. 4. Wit 37-32, 32x21, 38-33, 36-31 enz. No. 5. Wit 37-32, 47-41, 41-25, en wint. Goede oplossingen ontvangen van: A. C. van Vliet, L. Koster en C. Por tengen, allen te Vinkeveen; Sam v. d. Kwartel te Leiden. Onze problemisten-wedstrijd Hieronder volgen nog enige vraag stukken, welke allen waren ingezon den voor onze onlangs gehouden pro blemisten-wedstrijd. Alvorens men •de daar onder vermelde oplossing raadpleegt, trachtte men eerst deze zelf te vinden. O. O Auteur S. v. Duijn, Warmond. Zwart: 7, 10, 12, 16/18, 20, 26 35. 36. Wit: 19, 21, 29, 38, 40, 41, 44, 45, 47, 49. Wit 19-13, (18X9X) 29-32,23-18,47-42 38-32, 32xlX36. Wit-Zwart, auteur P. v. d. Kwartel, Leiden Zwart: 11. 22, 23, 29, 31, 32, 36 en 40. Wit: 21, 30, 34, 41, 42, 45, 47 en 49. Wit 30-24, 42-37 (X42X) 47 x 29,21- 16, en 16X7. Echter 30-24, 21-16-en 26x7 leidt tot winststand. O.O. auteur: S. v. Duijn, Warmond. Zwart: 13, 16, 27, 32, 38, 43 en dan op 2 Wit 23, 26, 30, 41, 44, 46, 47 en49. Wit 23-18, 26-21, 41-37, 21x32,49x38, 46x17 en wint. O. O. Auteur: S. v. Duin, Warmond. Zwart: 4, 8, 9, 13, 14, 17, 19, 20, 26, 27 en 36. Wit: 25, 28, 30. 34, 35. 37/39 en 41/43 Wit: 34-29. 28-23, 37-31, 39-34. 30 Xlf' I 25x23, 35x24. Jammer dat 37-32 1 direct 2 schijven winst ople""P"'c,'\

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6