Verplichte ouderdomsverzekering voor iedereen in voorbereiding VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gunstig sterfte-cijfer ZIEKTE-CIJFER T.B.C. IS GROOT Aan de toelichting op de begro ting van Sociale Zaken is ontleend: In het kader van het streven naar sociale zekerheid moet de voorgeno men herziening der sociale verzeke ringswetgeving worden gezien. De minister streeft in de eerste plaats naar herziening van de ouderdoms verzekering en naar unificatie van de uitvoering der verzekering. Op zijn departement is thans een wets ontwerp in voorbereiding, hetwelk er toe strekt een verplichte ouder domsverzekering voor zoveel moge lijk de gehele bevolking in het leven te roepen. Voorts wordt een wetsontwerp voorbereid, hetwelk beoogt de uit voering der sociale verzekeringswet ten, die hiervoor in aanmerking ko men, geleidelijk in handen te leggen van zogenaamde verplichte vakbe- drfjfsverenigingen, in de geest van de uitvoeringsorganen volgens het door de Staten-Generaal aanvaarde wetsontwerp inzake de werkloos heidsverzekering. De minister acht het een voor- DE TOEWIJZING VAN RIJKS- TRAKTEMENTEN AAN KERKELIJKE BEDIENAARS. In de toelichting op de begroting van het Departement van Financiën wordt medegedeeld, dat drie afde lingen van de generale thesaurie „di recties" zullen worden. De minis ter kan de mening delen van de „Staatscommissie voor de zaken van de erediensten", dat het, gelet op de moeilijke financiële omstandigheden van de onderscheidene kerkgenoot schappen door de oorlog, aanbeveling verdient thans wederom aanvragen om nieuwe Rijkstraktementen aan kerkelijke bedienaars in gunstige overweging te nemen. De minister is met de Staatscom missie van mening, dat aan de in 1884 aangenomen regel een meer aan de omstandigheden aangepaste for mulering ware te geven. Een aan vrage om toepassing van het 2e lid van art. 178 der Grondwet zou in gunstige overweging kunnen worden genomen, wanneer door sterke uit breiding van de bevolking of door verplaatsing van groepen van deze. zich hetzij een nieuw bevolkingscen trum heeft gevormd, hetzij bestaan de bevolkingscentra zodanig zijn toe genomen, dat een belangrijke uit breiding aan de geestelijke verzor ging van de bevolking moet worden gegeven, waarbij de draagkracht van de bevolking mede in aanmer king moet worden genomen. De beoordeling der aanvragen en de verdeling der beschikbare gel den zijn steeds een der moeilijkste onderdelen der onderhavige aange legenheid geweest. Om deze moeilijkheden te onder vangen stelt de minister zich voor de belanghebbende kerkgenootschappen uit te nodigen een interkerkelijke commissie in. het leven te roepen, welke tot taak zal hebben de minis ter van Financiën te adviseren om trent de toewijzing aan de verschil lende kerkgenootschappen van de per dienstjaai- beschikbaar gestelde gelden. De verlening van nieuwe Rijks# traktementen heeft zich in het verle den, althans sedert ongeveer 1900, vrijwel uitsluitend beperkt tot de Ned. Herv. en de Rooms-Kath. Kerk. De minister, ook ten deze het advies der staatscommissie volgende, is van mening, dat deze door de feitelijke omstandigheden gegroeide beperking thans niet gehandhaafd kan worden, doch dat alle kerkgenootschapppen, welke deel hebben aan de uitbetalin gen, die krachtens het Grondwetsar tikel geschieden, een gelijk recht op het verkrijgen van nieuwe rijkstrak tementen zullen moeten hebben. recht er op te kunnen wijzen, dat het sterftecijfer in Nederland weer uitzonderlijk laag is. Dit geldt zowel voor de algemene als de tbc-sterfte. Zelfs is op dit punt het wereld-laag terecord bereikt. Tot zijn leedwezen moet hij hier echter aan toevoegen, clat het ziektecijfer aan t.b.c. hier mede in schrille tegenstelling staat. In 1948 zijn 18.000 nieuwe actieve gevallen van t.b.c. aan de consulta- tiebureaux bekend geworden. De cij fers voor dit jaar zijn van dezelfde orde. Zij zijn het dubbele van vóór de oorlog. Bij het massa-onderzoek van de ge zonde bevolking in de bedrijven blijkt, dat op 1000 arbeiders er 2 a 3 gevonden worden, die aan actieve t.b.c. lijden, zonder dat zij er iets van af weten. Het is dus noodzakelijk om de gehele bevolking systematisch te onderzoeken, ten einde de bron nen op te sporen en de ziekte effec tief te bestrijden. Zowel wat gebouwen, personeel, als apparaten betreft, zijn de consul- tatiebureaux hiervoor tihans onvol doende geoutilleerd en is het nood zakelijk, dat op de kortst mogelijke termijn de ernstige achterstand in deze wordt i ngehaald. Hiervoor wordt 1J$ millioen gulden aange vraagd. AFGEVAARDIGDEN NEDERLANDSE MINDERHEIDS GROEP IN INDONESIë BIJ KONINGIN. De afgevaardigde van de Neder landse minderheidsgroep in Indone sië zijn hedenochtend te 11.30 uur op het paleis Huis ten Bosch door de Koningin in audiëntie ontvangen. STADSNIEUWS Eerste Ivertoning Niwin-film over Leiden Voor een groot aantal genodigden draaide gisteravond in „Den Burcht" de documentaire film over het leven in Leiden, vervaardigd in opdracht van het Niwin-comité door de ama teur-cineast Henk Kleibrink, be stemd voor de militairen overzee. Rector L. P. M. Vester verwelkom de namens het comité dee anawezi- gen, waaronder zich de directeur van het Centraal Bureau van de Niwin, jhr. Six bevond. Ook van heel on verwachte zijde was er belangstel ling. Dr. Mansoer, Wali-Negara van Sumatra-Timor, die wegens de Ron de Tafelconferentie in het land ver toeft, bevond zich onder de aanwe zigen. De film, die technisch uitstekend is opgenomen, geeft een beeld van het dagelijkse leven in de stad, aan de hand van een brief die een meisje aan de soldaten in Indonesië schrijft. Zo ziet m'en de schrijfster de Zater dagse markt bezoeken, een verhaal tje vertellen over de restauratie van de Sta dstimmerwerf, enz. enz., alles rijkelijk geillustreerd met fraaie stadsgezichten en bekende plekjes. Ook de Leidse sport krijgt een beurt. We zagen enkele goede op namen van de spannende promotie degradatiewedstrijd LugdunumRK AW. Ook een ldeurenfilm, voorna melijk hetzelfde onderwerp behan delend, werd getoond. Tijdens de pauze sprak jhr. Six over de harde noodzaak om de jon gens overzee zoveel mogelijk te helpen. Dit initiatief van Leiden is daarom van harte toe te juichen, omdat het een psychologisch zeer juiste zet is de jongens iets uit hun eigen stad voor te schotelen, waar door de band met thuis weef wordt verstevigd. Rector Vester sprak nog, op ver zoek van dr. Mansoer, over het nut van een dergelijke film ook voor de Indonesiërs zelf. Dr. Mansoer meen de dat zoiets uitstekend bij kan dra gen tot meer waardering en begrip van Iindonesië voor Nederland. Aan de heer Herman Kleibrink werd uit dankbaarheid voor het vervaardigen van deze documenta tie een tas aangeboden. Mevr. Klei brink werd verrast met bloemen, evenals irtej. To v. d. Berg, de film ster, die op de film de brief naar Indonesië schrijft. Ook de heer Ed. Bakker, assistent van de heer Klei brink, werd bedacht. Voor deze officiële filmvertoning vond om zeven uur een vertoning van dezelfde documentaire plaats voor belangstellenden, die de zaal tot in de hoeken vulden. NIEUWE LEERSTOELEN AAN LEIDSE UNIVERSITEITEN. In de toelichting op de begroting an Onderwijs deelt de minister mede, dat gelden zijn aangevraagd voor de benoeming van een gewoon hoogleraar in het administratieve recht en van een gewoon hoogleraar in de paedagogiek aan de Universi teit te Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaats-exa- en Nederlands recht: mevr. M. A. Kakebeekevan der Put te Leiden; mej. J. H. V. Bakhuizen van den Brink te Utrecht en mej. N. Nust te Leiden en de heren J. P. Boersma te Assen; H Lelie te Den Haag; S. K. Martens te Den Haag; L. C. H. Veger te Rotterdam en M. Olij" te Utrecht. Hoewel het in verband met de Leidse spoorwegwerken aanvanke lijk in de bedoeling lag om café-res taurant „Zomerzorg" 15 October a.s. te sluiten, heeft de directie van Zo merzorg" van de Ned. Spoorwegen bericht ontvangen, dat deze datum één maand is verschoven en nu is gesteld op 15 November. Terwijl de werkzaamheden dit latere tijdstip van sluiting toelaten, hebben de Ned. Spoorwegen zich bij dit besluit mede laten leiden door de overwe ging, dat de termijn van sluiting, met het oog op de verplaatsing van Zomerzorg naar het voormalige „Du Commerce", zo kort mogelijk dient gehouden te worden. NIEUWBOUW VOOR „LEIDSE ONDERWIJS-INSTELLINGEN. Dezer dagen maakte de directie van de Leidse Onderwijsinstellingen bekend, dat binnen afzienbare tijd de panden, die zij aan de Rijnsbur- gerweg in huur heeft, zal gaan ver laten. Nadat tevergeefs is gepoogd, om in de gemeente Leiden een ge schikte gelegenheid te vinden, om tot nieuwbouw over te gaan, is zij er tenslotte in geslaagd om beslag te leggen op een stuk grond, gelegen aan de Rijksweg, hoek Endegeester- straatweg te Oegtsgeesfr, de z.g. „drie witte palen". Een bouwvergunning is reeds aan gevraagd, en, als de plannen door gang kunnen vinden, zal het volgend jaar een aanvang gemaakt kunnen worden met de nieuwbouw. Deze nieuwbouw zal verrijzen in het voor het jaar 1950 toe te wijzen industrie bouwvolume, doch er wordt rekening mede gehouden, dat slechts een ge deelte zal worden toegewezen. Allereerst zal het grote gebouw, waarin de L. O. I. onderdak zal vin den, worden opgetrokken, daarna dat van de N.V. Nederlandsch Drukkerij bedrijf, dat eveneens in de bovenge noemde panden onderdak heeft ge vonden. Bovendien is er dan nog voldoen de ruimte over voor eventuele uit breiding. Het ontwerp van het gebouwen complex is van het architectenbureau P. W. A. van Dam te Leiden. COLLECTE VOOR MARGRIET Morgen zal een straatcollecte voor het Medisch Kleuterdagverblijf Mar griet aan de Boerhaavelaan worden gehouden. Gezien de prachtige resul taten, welke in dit kleuterdagverblijf worden bereikt, verdient de collecte van Margriet morgen aller aandacht. De collectebussen rammelen morgen voor -een wel zeer sympathiek doel! Jongentje doodgereden Gistermiddag om vier uur heeft zich op de Stationsweg, vlak voor restaurant „Zomerzorg", een tragisch ongeluk afgespeeld, waarbij een drie jarig knaapje, J. Regeer uit de Atjeh- straat, het leven verloor. Mevr. Regeer reed met haar zoon tje achter op de fiets in een mandje over de Stationsweg in de richting Oegstgeest, toen zij plotseling met haar voorwiel in aanraking kwam met het achterwiel van een passeren de auto- De wielrijdster verloor de macht over het stuur, slingerde en viel van haar fiets- Het knaapje werd uit het mandje geslingerd en kwam op straat terecht, precies met z'n hoofdje onder het dubbele rechter- achterwiel van een zware met aard appelen beladen vrachtwagen. Hij was onmiddellijk dood. De chauffeur van de vrachtauto, de aardappelen handelaar W. de V. uit Katwijk, treft uiteraard geen enkele schuld. De moeder bekwam geen verwondin gen. Uerenigingsnieuws VOETBAL Docos. Docos 1 speelt Zondag om 3.30 uur tegen LDWS op het ter rein aan de Haarlemmertrekvaart. Doel: G. Rooyakkers. Achter: C. Lith, Bas Smits jr. Midden: P. Poll- mann, P. Dubbeldeman, W. Varke- visser. Voor Th. van Daalen, L. van Teylingen; W. Verplancke, W. God- dijn. M. Smits. Voor de voetbalfilm: „Koning Voetbal op a.s. Dinsdag 27 Septem ber in het St. Antoniusclubhuis zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de vol gende adressen: Hoge Morsweg 66; Leliestraat 8; Kanaalstraat 24 (al leen voor aspiranten). Melchior Treublaan 30; verder Zaterdag en Zondag in de cantine. Prijzen: As piranten, 50; alle anderen f 1. Voorts: Docos 2Alphen 3, 2.30 uur; Docos 3LFC 7, 1.15 uur; Do cos CAltior B. 12 uur. VVSB B Docos C,_ 12 uur. Vertrek per bus vanaf Remise om 11 uur.. Zaterdag middag VVLV aDocos a, 2.45, ver trek per fiets om 2.15 uur, vanaf Docos-terrein. Docos bSt. Bernardus a, 41.15 u. Meerburg bDocos c, vertrek per fiets om 3 uur, vanaf Kanaalstraat 42; Foreholte bDocos d, 3.30 uur, vertrek per fiets om 2.30 uur, vanaf Remise; Docos eTeylingen b, 2.45 uur. Lugdunum. Zondag om 2.30 uur speelt het ongeslagen Lugdunum thuis tegen het eveneens ongeslagen Stolwijk. De opstelling luidt: Doel: van Oudshoorn. Achter: Bronsgeest, van Berkle. Midden: van Pijlen, van Es, van Egmond. Voor: Quist, Filip- po, Verhoeven, Zwarts, Redel. V.N.L. Zaterdagmiddag: VNL b Stompw. Boys g, om 2,45 uur; VNL aUDO a om 4,15 uur. Voor Zondag is de wedstrijd MMOVNL uitgesteld wegens terreinafkeuring. Voorts: VNL BSJC C, 12 uur. VNL AMeerburg A 1,20 uur. VNL 2Leidse Boys 4, 2.40 uur. U.D.O. Het eerste ontvangt Zondag om 2.40 uur het sterke Lug dunum 6 op eigen terrein. Voorts: UDO 3Teylingen 4 om 1,20 uur, SJC AUDO A om 1.20 uur, ver trek per fiets om 12.15 vanaf Leidse Buurt. UDO BWarmunda B om 12 uur. Zaterdagmiddag: UDO aVNL a, om 4,15 uur. Vertrek per fiets om 3.30. UDO bWarmunda b, om 3.30 uur. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Door het lid van de Raad, de heer C. Oosterom, zijn de volgende vra gen tot B. en W'. van Oegstgeest ge richt: 1. Is het B. en W. bekend, dat door de Raad der gemeente Leiden een plan is aangenomen tot stichting van een woonwagenkamp in de on middellijke nabijheid van de buiten plaats Oud-Poelgeest'? 2. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat een eventuele stichting van een woonwagenkamp ter plaatse het na tuurschoon ten zeerste zal schaden, nog ongeacht de overlast, welke de mooiste wijk van Oegstgeest van de bewoners van het kamp zal onder vinden? 3. Zijn B. en W. bereid, alle mo gelijke pogingen aan te wenden om de stichting van een woonwagen kamp in de omgeving van „Oud- Poelgeest" te voorkomen? De verplegenden vergaderden De R.K. Bond van ziekenverplegen- den afd. Leiden en omstreken hield een vergadering in „St. Willibrord" welke onder leiding stond van zus ter van Schaik (Acad. Ziekenhuis). Deze heette bij aanvang de nu nie' zo bijster talrijk opgekomen aanwe zigen van harte welkom, in het bij zonder broeder Jansen, vrijgestelde van de bond. Verder gaf zr. van Schaik een zeer uitvoerig verslag van de op „Drakenburgh" gehouden jaarvergadering van de Bond. Ook wekte zij op tot het organiseren van een fancy-fair o.i.d. ter versterking van het ondersteuningsfonds. Van het plan om een bemiddelingsbu reau of correspondentieschap, particuliere verpleegsters op te rich ten zag men algemeen het nut wel in zowel voor verplegenden als parti culieren. Broeder Jansen zette hier na de ontwikkeling van het verple- gingswezen uiteen, wees op de ster ke veranderingen ten goede en voor al op de vrucht van georganiseerd optreden, dat deze betere omstandig heden heeft mogelijk gemaakt, a blijven er natuurlijk altijd nog wen sen over. Hij wekte allen op, zich in kath. verband te organiseren en lie* te worden van de bond. Broeder Krom, lid van de dienst commissie in Endegeest, leidde een discussie in betreffende de strijd tussen de ARKA en St. Paulus ener zijds en de R.K. Bond van verplegen den anderzijds. Het Episcopaat wil dat verplegenden zich organiseren in de R.K. Bond van verplegenden maar deze kan voor haar leden niets doen, daar zij geacht worden in overheidsdienst te staan en dus on der de ARKA thuishoren. Er kan echter moeilijk verlangd worden, dat men lid is van twee organisa- Geen z&nlicht.... dan kunstlicht' Ook voor opnamen bi.n>ne.nshuis! Philips-fotolampen geven scherpe beelden, zoowel bij kunsthals-moment opnamen! Deze lampen en alle andere foto-onderdeelen hebben wij voor radig Wij wilien:Ugaarne.,iDlicbten zoowel letterlijk als figuurlijk. - cine an UIolpsloq Voor Leiden heeft de jonge Parij- se organiste Jeanne Demessieux een druk bezoek gehad op haar concert van gisterenavond. Dit bezoek zou wellicht nog groter zijn geweest, wanneer haar concert niet een week vervroegd was geworden, en boven dien het Haagse jongenskoor ook nog vele naar de Gehoorzaal had ge lokt. De faam van deze organiste was haar al voorgegaan. Dus zetten wij: ons tot aandachtig en ontvanke lijk luister-en en zij heeft ons door haar spel in vervoering gebracht. Zij begon met Bach ri.l. met de geweldi ge „Fantasie en Fuga g kl. t." er wij werden onmiddellijk geboeid door de sfhtigheid van de aanvang (de Fantasie iets meer gedragen dan men deze hier meestal speelt) en een fuga, zó vaardig rhythmisch en transparant, dat de beheersing over haar majestueus instrument evident is. Hoogst mizukaal regi streerde zij het Bachchoral en als men Mozart zo losjes uit de vingers hoort vloeien, -komt men terdege der de bekoring van haar voor dracht. De interpretatie van Cléram- bault's Basse et Dessus de Trompet te (18e eeuwse componist) was zo mooi dat alles wel voldaan zal heb ben aan de bedoelingben van de componist. In het „2e choral b kl t. van César Franck gaf zij een zeld zaam gevoelig rubato. Zij verstaat 't kunstig registreren. Opbruisend van temperament en uiterst virtuoos was het Allegro van Widor, prachtig van tempo en heel apart in opvat ting en expressief gaf zij Messiaen's „Bouquet Céleste". Het Scherzando van Dupré, (als compositie mis schien wat minder) werd bijzonder kernachtig en feilloos gespeeld. Twee fraaie choralen van eigen hand gaven een kijk op haar composito risch talent. Zij improviseerde op een door Leo Mens gegeven thema uit de Canon van Cornelis Schuyt (rond 1600 organist van de Pieters kerk). „Bewaert, Heer, Holland en Zalight Lijden". Zij improviseerde op dit gegeven, met voldragen mu zikaliteit en grote kennis, zodat het werd tot een grandioos slot, door prachtige rhythmen en gloed van klank. De jonge organiste met haar eminente eigenschappen blijkt een musicienne te zijn, die een nauwge zet artistiek geweten heeft en een diep- besef--vam-kunstenaars Gérant- woordelijkheid. Zulk musiceren is een evenement, waarvan men naar waarde heeft genoten. J, Kortmann. HET MATROZENKOOR ZINGT VOOR DE MARTHA-STICHTING TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Onder leiding van Theo van Elfe ren zong het Matrozenkoor ten bate van bovengenoemde Stichting voor een stampvoile Gehoorzaal en wel niemand zal kunnen beweren, dat 't concert niet bijzonder is geslaagd. Het le deel van het programma be stond uit gewijde muziek, waarvan een „Ave Maria" van Peter Piel (18351904), bekend kerkcomponist, geboortig uit de Omtrek van Bonn, het begin was. Direct kunnen wij over de uitvoering van dit 3-stemmig koorlied opgetogen schrijven omdat alles dadelijk slagvaarig klonk. Sinds wij 't Matrozenkoor 't laatst hoorden wijst velerlei op vooruit gang en groei, op ernst'ig werken op 't mooier afwerken van toon en ex pressie. 't „Sanctus" (3 st.) van Du rante (navolger van Scarletti) 1684 1755, geeft genoeg interessante moei lijkheden te overwinnen, maar 't klonk voortreffelijk en het ataqueren gebeurde zonder schroom- De muziek van Lotti deed voornaam aan, even als. Exaudi Deus v. Croce. Een hoog tepunt vormde het Domine non sum dignus van da Vittoria, dat prachtig klonk. De 4-stemmige „O Sacrum Convivium" van Croce (de beroemde zanger van de San Marco te Venetië) lag wat overhoop met de toonshoog- te maar herstelde zich later weer tot zekerheid. Zo eindigde het gewij de gedeelte dat klankschoon, ongekun steld en doorzichting heeft geklon ken. Het programma was goed geko zen, want om wat te bekomen van deze voor vele zware muziek volg de een aangename verpozing. Toen wij zo de komische 1 -aeter van Suppé- beluisterden en bekeken, waarbij de begeleiding gespeeld werd door van Elf eren kwamen wij tot de conclusie dat de jongens, behalve zingen ook vlot toneel spelen kunnen. Met de kleine dirigent aan het hoofd gaven zij een alleraardigste „Landelijke re petitie" en zongen hun rol in Sup- pé's melodieuse muziek in een uit beelding, die er wezen mocht. De cos tumes waren keurig verzorgd en over 't geheel lag een opgewekt spon taan cachet. Na de pauze een geva rieerd programma van oud-Neder lands altijd aantrekkelijk om de frisheid liederen van Worp en No bels, met een puur verklankte „Hym- na a la Nuit", en opgewekte Jingle bells, maar vooral de oude vaderlan ders klonken expressief en gescha keerd van timbre. Toen 't oude volksliedje „Zandman netje" gezongen was, steeg 't en thousiasme ten top. Knaperizang geeft altijd een ontroering, die bij blijft. De voorkomende begeleidin gen werden met kleur en frisheid gespeeld. Wij hoorden een echt- mooie sopraanstem die (als extra) een Alleluja zong, door de anderen gesecundeerd. Dit was jeugdzang, natuurlijk gevormd en puur en de muziek heeft gestraald met. de glans die zij maar geven kon, en dit is de hoogste lof. De heer van Woerde- kom, adjunct directeur van de Mar tha stichting sprak een dankwoord onder aanbieding van een fraaie bloemkorf aan de dirigent. Maar ook „de kleine dirigent" van het lande lijke muziekcorps werd niet verge ten en kreeg evenredig aan zijn grootte een kleinere bloemenmand voor het aardige komische spel, dat hij te zamen met zijn dorpsmuzikan ten heeft gegeven. In zijn dank woord bedacht de heer Woerdekom eveneens mevrouw Mulder, de grote WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPNIEUW ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met voor namelijk vanavond of vannacht plaastelijk enkele buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. In de algemene vergadering van aandeelhouders der N. V. Nederland- sche Rotogravure Mij te dezer stede is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot mede-directeur, de heer mr. S. C. M. Coebergh, thans direc teur van de N.V. Incassobank. bijkan toor Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ineke, d. van H. H. Mug- ge en H. R. E. Garnade; Rudolf Mari- nus, z. van W. J. Buijs en D. Poppë; Janna Willemina, d. van J. Varke- visser en L. van der Plas; Andreas Nicolaas Maria, z. van N. Slootjes en W. J. de Water. Ondertrouwd: L. Bioch jm. 26 j. en G. J. van Namen jd. 25 j.; P. Pauw wednr. 59 j. en J. Dannys jd. 39 j.; W. Sloos jm. 22 j. en W. G. J. Langezaal jd. 21 j.; W Laurier jm. 31 j. en C. M. Sierat jd. 28 j.; A. J. Schoemaker jm. 25 j. en M. Overduin jd. 22 j.; T. B. A. Govaart jm. 27 j. en C. J. M. Halkes jd. 29 j.; H. Kaulesar Sukul jm. 22 j. en R. Gajadin jd. 24 j.; P. J. Schoonenberg jm. 22 j. en J. Klein jd. 20 j.; D. Varkevisser jm. 25 j. en C. Plaizier jd. 26 j.; F. Verhoeven jm. 33 j. en M. Cornet jd. 31 j. Overleden: A. J. B. Poortman man 63 j. kracht het damescomité. ties. Broeder Jansen gaf een iiitvoe- rig repliek, waarbij hij er op wees dat deze strijd ook tussen de over eenkomstige protestantse bonden wordt gevoerd. Echter valt er niet aan ie ontkomen, dat men van beida bonden lid moet zijn, zij het dan zonder dubbele contributiebetaling. Het slot van deze avond werd ge vormd door mevrouw Staal-var Sand vliet, die enige door haarzelf opgenomen smalfilms vertoonde over Lourdes, de Heiligdomsvaart e.d. Personalia. Voor het prop.- examen werktuigbouwkundig inge nieur is geslaagd de heer T. J. So- mer. NOORD WITK JONGETJE AANGEREDEN. Het 8-jarige ventje A. B. reed op de fiets op de Boerenburgerweg. Hij voelde zich blijkbaar niet zo erg ze ker van zijn zaak. Toen een vracht auto naderde, begon hij te slingeren en viel vlak voor het voorwiel van de auto. De bestuurder van de auto, die krachtig remde, kon echter niet voorkomen, dat het ventje werd aan gereden. Met een ernstige schaaf wonde en linkerbeenbreuk en een rechter-sleutelbeenbreuk is het jon getje naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. A. I. CONTACT AVOND VAN DE BAND NEDERLAND—INDONESIë. Gisteravond werd in de Lutherse kerk een contactavond gehouden van de Band Nederland—Indonesië. Deze Band stelt zich ten doel de be hartiging van geestelijke en stoffe lijke belangen van zijn leden en van hen die werden of worden uitgezon den naar de Overzeese Gebiedsdelen. Op deze avond sprak de legerpre- dikant Ds A. M. Brouwer, die twee jaar onder onze jongens in Indonesië heeft gewerkt.. Aan de hand van vele lichtbeelden vertelde spreker van het leven van de militairen, die in de tropen hun zware, maar mooie taak moeten vervullen. Op één der militaire ere-kerkhoven in Indonesië, is een steen aange bracht, waarop staat: „Voor vrijheid en recht" en deze spreuk vormde de ondertoon van de gehele- causerie. Met nadruk betoogde spr., dat het Nederlandse leger geen koloniaal le ger is, dat de bevolking wil onder drukken, maar een leger dat veilig heid en recht teruggeeft aan de in landse bevolking, óók het recht om' zelfstandig te worden. De -avond werd opgeluisterd door zang en orgelspel. Mejuffrouw N. Binnenkamp, altzangeres uit Hilver sum, zong o.a. het „Ave verum cor pus" van Mozart en „Wilt heden nu treden" van Valerius. De heet Piet Uiterlinden begeleidde haar aan het orgel, terwijl hij ook enige solonum mers ten gehore bracht. Helaas kon niet tijdig beschikt worden over een aalmoezenier om eveneens het woord te vogren. „UIT HET LEVEN VAN DE VROUW". CONFERENTIE. Op dis bijeenkomst van R.K. Vrouwengilde in Juni is er gelegen heid geweest voor de leden om zich op te geven voor de conferentie avonden. die pater Calasanctius zal geven. Verscheidene dames hebben zich hiervoor opgegeven. De eerste conferentie wordt gehouden op Dinsdag 27 Sept. a.s. 's avonds om half 8 in het St. Lidwinahuis, Zoe- terwoudse Singel 34, ingang zij deur, én is uiterlijk 9 uur afgelopen. Alle leden van het Gilde zijn a.s. Dinsdagavond4 van harte welkom, dus ook diegenen, die zich nog niet hebben opgegeven. LAATSTE BERICHTEN Overeenstemming over Unie-statuut Aan de centrale commissie werd mededeling gedaan door de werk groep van de staatkundige commis sies, belast met de voorbereiding van het Uniestatuut, dat als resultaat van de informele besprekingen, gehouden na de terugkeer van de leden dei- centrale uit Namen, de drie delega ties in beginsel overeenstemming hebben bereikt over de volgende punten van het Uniestatuut. 1. Het karakter van het Uniesta tuut. 2. Positie en functie van het hoofd der Unie. 3. Taak en samenstelling van de con-ferenties van de ministers der deelgenoten, welke op ge regelde tijdstippen zullen wor- s den gehouden. '^4. Taak en samenstelling van het Hof van Arbitrage van de Unie. 5. Goed contact en geregelde sa menwerking tussen de parle menten van de deelgenoten. BENE LUX-VOORUINIE TREEDT 1 OCTOBER IN WERKING. Vandaag is in Den Haag een ver gadering gehouden van de presiden ten der raden van de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse douane-overeen komst. De voorwaarden voor de ver werkelijk van de voor-unie bleken sedert de monetaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbe terd, dat de voor-unie op 1 October in werking zal kunneri treden. De twee delegaties zullen een rap port aan hun regeringen uitbrengen. Beslissingen betreffende het handels verkeer binnen het kader van de voor-unie kunnen in de komende da gen worden verwacht. TIENDUIZEND VATEN HARING NAAR POLEN. Met Polen is een compensatietrans actie tot stand gekomen waarbij is overeengekomen, dat Nederland aan dat land in ruil voor een partij rogge 10.000 vaten haring zal leveren ter waarde van ƒ.350.000. De haring, die op het ogenblik nog in Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk ligt opgeslagen, is gevan gen in het seizoen 19481949. Met deze levering is de oogst van deze periode vrijwel opgeruimd. SCHEEPSBERICHTEN COTTICA, 23 Sept. te Madeira. GOUWE, 22 Sept. van Kemi naar Nederland. LEERDAM, pass. 23 Sept. Bishoprock. WATERMAN, pass. 22 Sept. Malta. ZUIDERKRUIS 22 Sept. op 1080 mijl Oost van Guardafui. ASUTRIAS, 22 Sept. op 240 mijl Oost Zd. van Socrotra. GROOTE BEER, 22 Sept. 12 uur op 1132 mijl van Ba tavia. CERAM, pass. 22 Sept. Gibral tar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Sept. Vee. Aanvoer: 18 fokstieren, 8 slachtdieren, 70 kalf- en melkkoeien, 110 varekoeien e. a., 150 vette koeien, 33 graskalveren, 22 nuchtere- slachtkalveren, 622 vette schapen, 300 weideschapen, 200 vette lammeren, 15 zeugen, 123 mestvar- kens, 520 biggen, 10 paarden, 13 veu lens, 16 bokken en geiten. Prijzen: ktlf- en melkkoein f 450800, han del vrij goed; varekoeien e. a. 350 575, handel matig; weideschapen 6572. handel iets vlugger; vette lammeren 4560, handel vlug; mest varkens 5090 en biggen 3042 handel tamelijk; bokken en geiten handel matig Kaas. Aanvoer 80 partijen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. totaal 83 partijen. Prijzen: le soort Goudse kaas f 1-942-06. 2e soort 1.85—1.93 en le soort Leidse kaas 1.67—1.81 per kg. Handel ma tig.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2