Opwinding in West-Duits parlement Belgrado doet niet meer mee De Tweede Kamer heeft een begin gemaakt met de „publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie'' VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 40ste JAARGANG No. 11804 Directeur: O. ML VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" Verplichte ouderdoms- verzekering voor iedereen (Pag. 2) Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.,: 15 ct. p. m.m. Teleloontjes f 1.50 Een verblijdend feit WU mogen het niet zomaar laten passeren; gisteren is het in de krant vermeld en vandaag zijn er weer andere feiten, die belangstel ling trekken, waardoor men wat men gisteren heeft gelezen weer gauw kan vergeten. En: het mag niet worden ver geten. Wat wij bedoelen? Het feit, dat voor het horen van sprekers over een onderwerp van zuiver geestelijke aard Woensdag de grote Stadsgehoorzaal en de Schouwburg te Leiden geheel bezet waren. Een verblijdend feit! Neen, wij mogen ons niet ver blinden voor veel in onze tijd wat bedroevend en beangstigend is. Af val van en lauwheid in het geloof. Een zich uitbreidende zedeloosheid. Een ergerlijk gebrek aan liefde. Eh dat alles óók onder mensen, van wie men véél beter kan en moet verwachten. Maar: wij moeten niet alléén naar die kant kijken! Wij moeten niet minder oog heb ben voor het vele goede en mooie, wat wij mogen waarnemen. Een op rechte, levendige belangstelling voor de waarheid en de schoonheid, die God de mensen in het natuurlijke en bovennatuurlijke leven heeft ge schonken. Een waardering van de stoffelijke dingen, waarbij deze on dergeschikt blijven aan het geeste lijk leven, dat dominerend moet zijn. Wij betwijfelen, of we vóór de oorlog in Leiden een zaal met 1200 katholieke jongeren zo gemakkelijk zouden hebben gevuld zonder enige andere attractie dan een drie tal redevoeringen. Er is reden te over, om in de toe komst óók veel licht te zien! En vooral omdat de jongeren kunnen worden begeesterd voor de hogere dingen van het leven, voor de rijk dom van het Geloof, voor de waar heid en de schoonheid in Gods Kerk. Dat is Woensdag in Leiden weer eens overtuigend bewezen. En dat verblijdende feit moge^ wij niet vergeten. Allen, die geroe pen zijn de jeugd leiding te geven, moeten er de conclusie uittrekken, dat in en met de jeugd van van daag héél veel bereikt kan worden, alsmen die leiding weet te ge ven op de wijze, waarop de spre kers voor de ouderen in de Schouw burg dat uiteenzetten! De halve christenen DE jongste statistiek over het per centage Nederlanders, die zich opgeven als zijnde zonder Gods dienst, heeft aanleiding gegeven tot somber-gestemde commentaren. Volkomen begrijpelijk en gemo tiveerd. Maar men moet hierbij toch niet vergeten, dat die mensen „zonder Godsdienst" zeker niet allen de erg ste bestrijders zijn van de Gods1- dienst, van de Kerk. Er is een andere categorie van lie den, die moeten worden beschouwd als in feite de ergste bestrijders van de Kerk de bestrijders, die het meest succesvol de mensen van de Godsdienst, van de Kerk aftrekken. Het zijn, zoals Pater P. Wesseling het Woensdag te Leiden zeide, de halve christenen, de formaliteits christenen. Als deze waarheid,, deze realiteit 'ns in ons aller geweten doordrong! ju* Het belangrijkste F)E radio-priester Henri de Greeve heeft Woensdagavond in de Leid- se Schouwburg weer aan zijn audi torium geweldige waarheden voor gehouden. „De meest verantwoordelijke en meest huiveringwekkende plicht van de ouders is: de kin deren te Ieren bidden". Allen onder zijn gehoor wisten dat wel. Maar: zijn allen er diep van doordrongen? Bidden is: spreken tot en met God, onder alle omstandigheden van het leven. Bidden is óók, zoals de rede naar het uitdrukte: God consulteren. Wie in zijn jeugd reeds in het huis gezin en bij de opvoeding op de scholen heeft leren bidden, echt en waar: bidden, heeft meegekregen een schat voor het leven. De grote sociale werker, mgr. dr. Ariëns, heeft in woord en voorbeeld tijdens zijn leven voortdurend het bidden gepro pageerd! „Het bidden is geen verlo ren tijd, integendeel het is de beste tijd, die zich laat denken". Maar dan moest het werkelijk en wezenlijk bid den zijn. „Bidden is iets van de ziel, verheffing van de geest, van het hart naar God. De ziel moet zicji neder- werpen voor God. Wij moeten den ken aan God, ons klein voelen bij God". De grote sociale werker Ariëns is ons een voorbeeld evenzeer in zijn ctil gebedsleven als in zijn onver moeide sociale werkzaamheid! Twee haveloze krijgsgevangenen demonstreerden W7EST-DUITTSLANDS PARLEME NT heeft gisteren opgewonden tone- len beleefd toen Max Reimann, de leider der communisten en afge vaardigde van zijn partij, er een re de hield. Hij pleitte voor de Oder- Neisse grens, die hij de enige juiste Oostelijke grens van Duitsland achtte. Woedende protesten klonken van der „kampen van zwijgzaamheid" zo alle kanten. Conservatieve afgevaar digden begonnen met de vuisten op de tafels te slaan en maakten Rei- manns woorden onverstaanbaar. Verscheidènen stonden op en verlie ten de zaal. Kanselier Adenauer probeerde de orde te herstellen en riep de weggelopen afgevaardigden terug. Op dat ogenblik gebeurde er iets onverwachts. Twee mannen met voddige uniformen van de Wehr- macht aan hét lijf, strompelden de zaal binnen en begaven zich naar het podium, waar Reimann nog steeds probeerde zich verstaanbaar te maken. Zij begonnen tegen de communist te schreeuwen en te ge baren en lieten hun totaal versleten kleren zien. Reimann zweeg. De twee mannen vertelden, dat zij bij Stalingrad hadden gevochten en pas nu uit Rusland waren terugge keerd. „Geen tehuis en geen eten", riep een van hen. „En dan moet ik bovendien nog zulke taal aanhoren. In de zaal was ondertussen een oorverdovend tumult ontstaan. De communisten riepen,dat het een propaganda-demonstratie was en dat de beide oudgedienden gehuurd wa ren. Reimann alleen zei geen woord. Zwijgend veegde hij zich het zweet van het voorhoofd. Tenslotte werd de orde een beetje hersteld. Voorzitter Erich Kohier luidde de bel, verzocht om stilte en zei tegen Reimann: „De meerderheid heeft te kennen gegeven, dat zü de Oder—Neisse grens niet als definitief beschouwt. Ik geef U een minuut om Uw rede af te maken." Reimann besloot zijn rede en dr. Adenauer nam het woord. „Ik betreur het, dat deze zaal en dit podium en de Duitse belangen op deze wijze zijn ontwijd", zei hij. WAT DE VRIJGELATENEN VERTELDEN. Eén van de twee vrijgelaten krijgsgevangenen, die gedemon streerd hadden in het West-Duitse parlement, verklaarde in 1943 bij Stalingrad te zijn gewond en gevan gen genomen, waarna hij zes jaar in Sowjiet-Russische kampen moest doorbrengen. Een van deze kampen, een strafkamp, bevond zich in het Poolgebied. „Dit kamp stond bekend als één Ned. Antillen devalueren niet TEVEEL IMPORT UIT DOLLAR- GEBIED. De heer M. P. B. Gorsira, lid van het college van Algemeen Bestuur voor Financiën in de Nederlandse Antillen, deelde aan een vertegen woordiger van het A.N.P. desge vraagd -mede, dat de monetaire po sitie van de Nederlandse Antillen zeer gezond is. Aangezien de Neder landse Antillen een importland zijn, dat zijn goederen hoofdzakelijk uit het dollargebied betrekt, bestaat er geen aanleiding om tot devaluatie over te gaan, te meer, daar de Cu- ra$aose Petroleum Import Maat schappij (C.P.I.M.), die van de Shell ponden ontvangt voor de uitbetaling der lonen, instemde rr.-et handhaving van de huidige pariteit. Bij een de valuatie zouden immers de kosten van levensonderhoud en de lonen stijgen en zouden er dus meer pon den nodig zijn. DE LIRE WACHT NOG EVEN. De Italiaanse minister van Finan ciën heeft te kennen gegeven, dat het vermoedelijk nog enige tijd zal duren, alvorens de Italiaanse rege ring een beslissing zal nemen over al of niet devalueren van de Lire. DEVALUATIE OOK IN ZUID- AMERIKA? Volgens het „Journal of Commer ce" wordt uit Washington gemeld, dat verwacht wordt, dat Argentinië en Uruguay de eerste Zuid-Ameri kaanse landen zullen zijn, die tot devaluatie van hun valuta zullen overgaan. Volgens het blad zouden Chili, Peru en Ecuador dit voor beeld dan spoedig volgen.- PRIJSCONTROLE-MAATREGELEN IN BELGIë. Ingevolge de prijsverlaging, die door de jongste monetaire maatrege len is mogelijk geworden, zullen in België verschillende producten we der onder het regime van de nor male prijs worden gebracht. Binnenkort zullen in het Staats blad verscheidene besluiten verschij nen waarbij de prijzen voor marga rine, volkssigaretten, jutegaren, en ook de schoenenreparatie weder on der het regime van de normale prijs worden gebracht. Andere soortgelij ke maatregelen worden overwogen. genoemd, omdat de kampbewoners in het geheel geen post mochten ver sturen of ontvangen; zelfs geen krant komt een dergelijk kamp bin nen. De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwereld, voor wie zij even goed dood kunnen zijn", aldus deze krijgsgevangene. De andere, kortgeleden uit de Sowj et-Unie teruggekeerde Duitse krijgsgevangene, verklaarde in 1944 in Hongarije te zijn gevangen geno men. Hij had tot zijn vrijlating ver blijf gehouden in een strafkamp te Kandalksha, aan de Finse Golf, doch hij gaf toe dat dit was geschied, om dat hij deel had uitgemaakt van de tot de SS-formaties behorende divi sie gevechtswagens „Das Reich". De ze krijgsgevangene verklaarde dat zich alleen in laatstgenoemd straf kamp ook één der „kampen van zwijgzaamheid" nog 38 a 40.000 krijggevangenen bevonden en in het door zijn vriend genoemde kamp in ONGEVEER DRIEHONDERD GE- DELEERDEN UIT 59 LANDEN woonden de openingszitting van de vierde Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Flushing Mea dows bij. Een overzicht tijdens de rede van de Australische ambassadeur in Amerika, Norman J. O. Makin, die in verband met het aftreden van het Poolgebied nog 14.000. BeidenHerbert Evatt als voorzitter der gaven in hun gesprek met een cor- I Verenigde naties tijdelijk het voor respondent van Reuter hun kamp- zitterschap van de Australische dele nummers op. gatie waarneemt. Assemblée stelt agenda vast De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Donderdagavond de gehele voorgestelde agenda van zes en zes tig punten met 53 tegen nul stem men, bij zes onthoudingen, aangeno men. De Indonesische kwestie, die op de vorige zitting als agendapunt werd aangehouden, werd thans zonder de bat op de agenda van deze vergade ring geplaatst. De Slavische groep had bezwaar gemaakt tegen het opnemen van de volgende punten: het rapport van de Kleine Assemblée, het instellen van een velddienst der V.N. en het rap port van de internationale commissie voor het recht over „de rechten en plichten van staten". Toen Polen, ge steund door de andere afgevaardig den van de Slavische groep, bezwaar maakte tegen het voorstel „bespre king van het in acht nemen van rech ten van de mens in Hongarije. Bulga rije en Roemenië, in het bijzonder met betrekking tot de processen te gen geestelijken", op de agenda te zetten, maakte dr. Ales Behler, de Joegoslavische afgevaardigde bekend, dat hij zich van stemming zou ont houden, daar „enkele der betrokken landen de vredesverdragen en ande re verdragen met ons land hebben geschonden". Volgens Maoeilsky (Oekraine) was deze verklaring een „camouflage voor onvrienschappelij- ke gevoelens jegens die drie volks democratieën". Joegoslavië gaf ech ter wel zijn stem aan een motie van Tsjechoslowakiie, Oekraine en Wit- Rusland om de Koreaanse kwestie van de agenda af te voeren, en stem de ook met de Slavische groep mee tegen opneming van de Griekse kwestie op de agenda. Van de „grote vier" heeft tot dus ver alleen Acheson gesproken. Wys- jinsky en Robert Schuman zouden vandaag het woord voeren. Op de avondvergadering van gis teren werd nog besloten de werk week op zes dagen te stellen en uiter lijk dertig November de zitting te be ëindigen. Trumans militaire hulpprogramma Aanvaard door Senaat De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het militaire hulpprogramma van president Tru man aangenomen, volgens 'hetwelk 1.314.000.000 dollar aan West-Europa en enkele landen buiten Europa zul len worden toegewezen voor aan koop van wapenen, waarvan 1 mil liard dollar voor de landen van het Atlantisch Pact. Amendementen van de democratische senator Walter George en de republikeinse senator William Knowland om het hulp program voor de landen van West- Europa, met 200 millioen dollar te verminderen werden verworpen. Daar het Huis van Afgevaardig den de militaire hulp aan Europa reeds tot 580 millioen dollar heeft teruggebracht, moet het wetsont werp thans aan een gecombineerde commissie van de Senaat en het Huis worden voorgelegd, op^at een compromis tussen de beide versies bereikt wordt. Massa-graf bij Dachau ontdekt Duitse arbeiders, uitgerust met gasmaskers, hebben te Etzenhausen, nabij het concentratiekamp Dachau, twee nieuwe massagraven blootge legd. Dr. Philip Auerbach, de door de Beierse regering met het onder zoek belaste deskundige, is van oor deel, dat in een straal van 33 meter 4000 lijken begraven liggen. Woens dag groeven arbeiders in dezelfde streek negen lijken op bij een vroe ger Duits schietterrein. De burge meester van Dachau verklaarde, dat men hier te maken had met de res ten van soldaten uit de tijd van Napoleon. Amerikaanse deskundigen zullen de ouderdom der gebeenten pogen vast te stellen. Rajk is bijzonder volgzaam HIJ BETUIGT ZIJN SPIJT In een toespraak van drie minu ten, waarschijnlijk zijn laatste, 'be toogde Laszlo Rajk voor het volks gerecht te Boedapest: „De laatste tijd ben ik een marionet geweest van Tito die nu de voetsporen van^Hit- Ier drukt." De voormalige Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken ging kalm verder: „Hoe de uitspraak ook is, ik zal die als rechtvaardig aan vaarden. Ik zou voor de laatste maal de nadruk willen leggen op het feit dat ik alles uit eigen beweging heb gedaan". Hiermede heeft Rajk dus precies alles gezegd en getuigd wal Moskou graag van hem horen wilda De tweede van de acht beklaag den generaal Palffy, eens opperbe velhebber van het Hongaarse leger zei op fluistertoon dat hij spijt had van zijn misdaden. „Maar ik weel hoe ernstig ze waren en ik vraag om een strenge straf," zei hij. Nummer drie, de 46-jarige Tïbor Szonyi, huilde toen hij zijn misda den jegens Hongarije nog weer eens opsomde. De anderen smeekten oir gratie. Zaterdagmorgen zal het vonnis worden uitgesproken. GEVAARLIJKE CRITIEK Ondanks alle grondwettelijk ge waarborgde reóhten van vrijheid van drukpers, en ondanks alle codifica ties van de fundamentele rechten van de mens, waarvan de vrijheid van meningsuiting er één is, is het voor een journalist niet altijd raad zaam om te schrijven wat hij wil. Dat ondervond een recensent van een te Würtemberg verschijnend blad. Hij vond, dat een cabaretpro gramma van een gezelschap uit Stuttgart niet op het artistieke peil stond, dat hij verwacht had en „kraakte hèt af", zoals dat heet. Waarop de afgekraakte, maar zeer verbolgen toneelisten de recensent aftuigden met de bedoeling hem eveneens af te kraken. Ongelukki gerwijze werd ook de 40-jarige schoonzuster van de journalist in het gevecht betrokken en deze is in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is me dedeling gedaan van het koninklijk besluit, waarbij mr. L. G. Korten- horst wederom benoemd is tot voor zitter. Na uitdrukking te hebben gegeven aan zijn erkentelijkheid je gens H.M. de Koningin en de ka mer, dankte de voorzitter de rege ring er voor, dat zij de wens der Kamer inzake de huisvestingspro blemen volledig heeft ingewilligd door op de begroting gelden uit te trekken voor een grondige verbou wing van het kamergebouw. De volgorde van de uitvoering der om vangrijke bouwplannen is .zo, dat aan de vergaderzaal reeds begin 1950 kan worden begonnen. De ka mer zal er dus rekening mee moe ten houden, dat na het Kerstreces elders, wellicht in de ridderzaal, zal moeten worden vergaderd. Hij zeide het wenselijk en noodza kelijk te achten, dat de leden in staat worden gesteld, zich enige ad ministratieve hulp aan te schaffen en daardoor tijd vrij te maken voor de intellectuele zijde van hun werk, welke toch de hoofdzaak moet blij ven. Het zou van valse schaamte ge tuigen aldus de voorzitter niet uit te spreken, dat het bedrag der schadeloosstelling voor de leden te gering is, om* daaruit deze extra- kosten te kunnen voldoen. Het is meer dan een vermoeden het staat wel vast dat te geringe in komsten een beletsel vormen om voortreffelijke candidaten bereid te vinden, een mandaat als kamerlid te aanvaarden. Erger nog, dat gekozen leden genoodzaakt zijn, hun mandaat neer te leggen. Met de bede, dat Gods zegen mo ge rusten op de gemeenschappelijke arbeid der leden, verklaarde de heer Kortenhorst het voorzitterschap te aanvaarden. O.m. de^de hij daarna mede, dat het in het voornemen ligt het wets ontwerp regeling oorlogsschade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October en dat verwacht wordt, dat de algemene beschouwin gen over de rijksbegroting op" 8 Nov. zullen kunnen aanVangen. Hierna is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp van wet op de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie. De heer Nederhorst (Arb.), het ontwerp beziende tegen de achter grond van zijn socialistische maat schappijbeschouwing. zeide te betwij felen, of het voldoet aan de ver wachtingen van zijn partijgenoten. Onjuist vond hij het, dat de overheid achteraf haar veto kan uitspreken. In plaats van het vernietigingsrecht van de overheid moet, naar zijn oor- £2ns nieuw feuilleton Vandaag vindt u in ons blad de aanvang van een nieuw feuille ton, „Het Keerpunt", van Mies van Velsen. Natuurlijk wijken wij ook dit keer niet van de gewoonte af om de inhoud van het werk zoveel mogelijk te verzwijgen. Een belangrijke bijzonderheid dient echter onder de aandacht te worden gebracht. Onze nieu we feuilleton is van een Neder landse schrijfster, die op echt Nederlandse wijze de vreugde en het verdriet weet te schilderen, zoals die zich voordoen in het dagelijkse leven. De geschiedenis speelt zich af in katholieke kring en wij zijn er van overtuigd, dal de lezers deze met meer genoe gen zullen lezen dan vele ver taalde romans. deel, het goedkeuringsrecht worden vastgelegd. De heer Koersen (KVP), het ont werp toejuichende, zeide het belang rijkste ervan te vinden, dat het de grondslag is van een geheel nieuwe maatschappijstructuur. Het onti^jerp zet een belangrijke stap, om de ge dachte van .gebonden vrijheid, de grondslag van ware democratie, ook in het sociaal-ecckomische leven bin nen te leiden. De heer Suurhoff (Arb) vond een belangrijk aspect het aandeel, dat de georganiseerde arbeiders in de werk zaamheden der bedrijfsorganen zul len hebben. Na uitvoerig het recht op mede zeggenschap der arbeiders in eco nomische aangelegenheden van hel bedrijfsleven te_ hebben verdedigd zeide hij het teleurstellend te vinden dat de volledige pariteit in de pro ductieschappen niet is voorgeschre ven. en dat bij de bedrijfschappen en hoofdbedrijfschappen de mogelijk heid is open gelaten van de pariteit af te wijken. Hij wenste volledige pariteit. Eventueel zal hij een amen dement ter zake indienen. De heer Schmal (C.H.) merkte o.a. op, dat het idee van publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie zeker niet in de laatste plaats van protestants- christelijke zijde verdediging heeft gevonden. De vergadering werd ver daagd tot heden. De Paus over de waarde van het gezin Z.H. Paus Pius XII heeft in een gisteren openbaar gemaakte rede aangedrongen op de vorming van een grote wereldbond voor het gezin „om kwade machten te bestrijden." „Onder deze machten", aldus zei de Paus, „valt staatsgezag over ge zinsrechten en -plichten, waartoe de opvoeding van kinderen behoort." In een rede voor leden van de in ternationale bond voor het gezin, die in speciale audiëntie op Castel Gan- dolfo door de Paus werden ontvan gen, deed de H. Vader een beroep op de pers en radio, om tot het veilig stellen van het gezin bij te dragen. „Hoe zwaar is de verantwoordelijk heid van deze drie", zei de Paus. Over de film zei de H. Vader: „Moet niet de film, inplaats van zich op te houden met echtschei dingsintriges, de echtelijke eenheid, de gezondheid van het gezin en het welzijn van de huiselijke haard die nen?" „De mensen voelen de behoefte aan een betere en hogere opvat ting van het huiselijk leven." De Paus Verklaarde dat rechten en plichten van het gezin „niet tot de staatsmacht behoren", maar dat „de staat deze dient te beschermen en te verdedigen", als zij gevaar lopen. „Het gezin", zei de Paus, „werd door God gesticht als de vitale cel van de gemeenschap en zijn rechten en plichten zijn op grond van dit feit zo oud als de mensheid." Seri (coJiM.itje. „De Kerkvaders, de getrouwe ge tuigen van de geest en van de leer van Jesus Christus, helsben de chris tenen ten zeerste op het hart gedrukt, het overtollige af te staan aan aal moezen en goede werken. Wie van God meer goederen gekregen heeft, dan hij nodig heeft, moet deze ook laten dienen voor andere mensen. De eigendom mag alleerst de eigenaar dienen, maar heeft ook een sociale bestemming." Uit het Mandement van de Nederl. Bisschoppen 14 Febr. 1949.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1