J De Katholieke Universiteit DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 MEER WAARDERING VAN KATHOLIEKEN GEVRAAGD Prof. dr J. W. G. P. Jurgens, heeft hij de overdracht van het rectoraat der Kath. Universiteit aan prof. dr H. H. Jansen o.m. het volgende me degedeeld: In het afgelopen jaar werden 267 nieuwe studenten ingeschreven, zo dat het aantal studenten steeg tot 985, waaronder 169 damesstudenten. Als enige aanduiding naar oprich ting van de medische faculteit rele veerde de rector de benoeming van dr A. van der Werff ter voorberei ding van de oprichting der medische faculteit. Het studentenleven ontwikkelde zich voorspoedig. In het afgelopen jaar hadden zestien promoties plaats De Universiteitsbibliotheek werd be langrijk uitgebreid. Het leeszaalbe- zoek bedroegtot 1 Juni 1949 ruim 11.730 personen, tegen ruim 8600 in de gelijle voorafgaande periode. Het aantal boekdelen ondergebracht in de verschillende instituten bedroeg ïuim 12300, tegen 8610 in het voor afgaande jaar. In het afgelopen jaar werden 5700 boeken geschonken Ten slotte deed de rector een klacht horen over katholieke stu denten, die andere dan katholieke universiteiten bezoeken. Hij deed een beroep, vooral op de katholieke ouders, hier hun plicht spontaan te vervullen Vooral vroeg de rector ook hoog achting voor de katholieke univer siteit. waarvoor andersdenkenden dikwijls meer bijzondere aandacht tonen dan eigen geloofsgenoten. De Katholieke Technische Hogeschool RECORD AANTAL INSCHRIJVINGEN Uit de rede van de aftredende rector magnificus van de R.K. Eco nomische Hogeschool mgr prof. dr A. Weve O.P.: Het aantal studenten bereikte het recordcijfer van 749. Ongeveer 74% hiervan blijkt afkomstig te zijn uit de beide zuidelijke provincies, maar toch ontbreekt tenslotte geen enkele provincie op het appèl, zomin Indo nesië en Curasao. Van de 154 can- didaten van het propaedeutisch examen moest 40% worden afgewe zen. Van het candidaatsexamen ech ter zijn .de uitslagen bepaald bevre digend te noemen. Toch kon spr. niet nalaten te klagen over de ge ringe kennis en te weinig interesse bij vele studenten voor historie en wat hiermede samenhangt. Het aantal ingeschrevenen voor de sociologische afdeling was betrekke lijk gering, een feit dat de rector o.a. toeschreef aan de weinige bekend heid met het bestaan van deze stu dierichting in Tilburg. Verder klaagde spr. over het ge ringe aantal promoties, veroorzaakt enerzijds doordat velen der afgestu deerden onmiddellijk fin de praktijk onderduiken, anderzij'ds door de vroege verlovingen en de daarmee verbonden haast om een gezin te vormen. DE TECHNISCHE HOGESCHOOL. Overbezoeking geconstateerd. De rector-magnificus der Techni sche Hogeschool te Delft prof. dr. ir. C. B. Biezeno, zeide bij de rectq- raatsoverdracht o.m.: Het aantal studenten, dat voor de eerste maal in de cursus 1948'49 werd ingeschreven, bedraagt 1033, het totaal aantal ingeschrevenen 5608. Spr. gaf vervolgens een overzicht over stiphting, uitbreiding of ver nieuwing van laboratoria of institu ten. Hierbij oefende spr. ernstige critiek op het telefoonsysteem in Delft, dat, voor zover het de T. H. betreft, „met evenveel succes ge- dachtenwisseling tussen belangheb benden tegengaat als in de hand werkt". Een ruwe schatting van de in één jaar aan de hogeschool ver loren gegane tijd als gevolg van te langzame of in het geheel niet tot stand gekomen verbindingen doen de haren te berge rijzen. Vervolgens wees spr. op de funeste invloed van het buiten de stad wo nen van de student. Eén bloeiende academische samenleving is ondenk baar, wanneer niet alle studentec (of althans het allergrootste deel ervan) in de academiestad zelf wo nen. In dit verband bracht spr. hul de aan hen, die zich inspannen d« studenten huisvesting in Delft tc verschaffen. Na met grote voldoening" te heb ben vastgesteld, dat alle afdelingen hun studieprogramma's gedurende de laatste cursus hebben voor; behandelde spr. de overbevolking van de hogeschool. Spr. cqnstateer- de, dat overbevolking vernietigend werkt op de goede gang van zaken, doch ging niet in op de vraag of de centralisatie noodzakelijk is. OVERDRACHT VAN ANDERE RECTORATEN Te Amsterdam droeg prof. mr. H. R. Hoetink het rectoraat van de ge meentelijke universiteit over aan prof. dr. M. Valkhoff. Prof. Hoetink merkte o.a. op, dat de krachtigste en meest efficiënte organisatie machte loos en nutteloos is, als het niet ge lukt de bekwaamste jonge onderzoe kers aan de universiteit te verbin den. Spr. betwijfelde of de tegen woordige hoogleraarssalarissen een voldoende prikkel daartoe vormen. De outillage van de medische fa culteit te Utrecht, aldus prof. dr. H. Wagenvoort, die zijn waardigheid overdroeg aan prof. dr H. J. M. We ve, is in vele opzichten gebrekkig. Verbetering is alleen te verwachten door het oprichten van op zijn minst twee nieuwe faculteiten der genees kunde in ons land. Anders dan de minister van O. K. en W. in Novem ber 1948 mededeelde, is het aantal studenten in Utrecht nog steeds aan "net stijgen 4992 (vorige cursus 4945) Prof. dr J. Wisselink droeg te Rot terdam het rectoraat over aan prof. dr H. Glasz. Hij wijdde aandacht aan de wenselijkheid van een verkorting der studie waarop vooral stemmen uit het bedrijfsleven en uit de over heidsorganen aandringen. Deze ver korting zal men echter niet moeten bereiken ten koste van de diepte der studie. R.K. LEERGANGEN TE TILBURG Het instituut van de R.K. leer gangen te Tilburg heeft zijn 38e studiejaar geopend. De rector, mgr. prof. dr. T. Goosens, sprak een ope ningsrede uit. Met grote voldoening constateerde spr. dat het totaal aantal ingeschreve nen weinig gebleven was onder dat van het jaar 1947'48 en nu 2247 bedroeg, waarvan aan de academie voor beeldende en bouwende kuns ten 352 en aan het conservatorium 241. Van oudsher is de opleiding van middelbare akten de kern van de leergangen en daarvoor waren dit jaar 920 inschrijvingen. Bovenaan staat de opleiding voor boekhouden met Tilburg en Eindhoven. Daarop volgt paedago.giek met 180, waarvan cur sussen zijn te Tilburg, Amsterdam, Roermond en Utrecht. Spreker -hoopte, dat in dit najaar in Twente een cursus voor Neder lands M.O.-A. zou kunnen worden geopend. Een cursus voor Frans M.O.--B. is reeds verleden jaar be gonnen.- Van de 352 leerlingen der academie behoren er 69 tot de hoge re opleiding voor architect en 283 tot de verdere opleidingen. Aan het con servatorium waren aan de afdeling profane muziek 189 «leerlingen en aan de opleiding kerkmuziek 52 leer lingen. De rector legde sterk de nadruk er op, dat het programma van het conservatorium het zelfde is als aan de conservatoria in het Westen van ihet land. Hij zeide dit te doen, omdat in Brabant zelf er hier en daar een tendenz blijkt te zijn om het conser vatorium te kleineren. Spr. gaf opsommming van de in 1948 behaalde akten en diploma's. In totaal zijn dit 421, waarvan 115 mid delbare akten, een aajital dat in één jaar nog nooit werd bereikt. Aan de academie voor beeldende en bou wende kunsten slaagden voor diverse opleidingen 57 leerlingen en aan het conservatorium 26. Nieuwe loonr^eling op komst? Op de gehouden jaarvergadering van de R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrord" deelde de voorzit ter de heer Fred Brussel o.m. mede dat in regeringskringen besprekin gen worden gevoerd over de nieuwe loonregeling in de geest van de „gul den van Joekes". Van de zijde der arbeiders-organi saties wordt er daarbij op aange- SOLO, NA DE ORDER „STAAKT HET VUREN" Na de afkondiging van de order staakt het vuren, wer den te Solo door middel van ge luidsversterkers redevoeringen ge houden, teneinde de bevolking over de voorschriften, die deze order be helst, in te lichten. Ook werden de dagorders van de brigade-comman dant, kolonel U. L. E. Ohl en de commandant van de tweede T.N.I.- divisie luitenant-kolonel Slamet Riardi, bekend gemaakt. Militairen der T.N.I. ruimen overeenkomstig de ordér „staakt het vuren", versper ringen op. drongen, dat de fout, welke de rege ling van de gulden van Joekes .ankleeft, wordt vermeden. Han gende de besprekingen kon hierop niet verder worden ingegaan. Als onbillijkheid in de huidige loon- en prijspolitiek noemde spre ker de groepering vai^ de fabrieks arbeiders in de bedrijven en ver volgens de gemeentelijke klasse-in deling. Onbillijkheid is, dat de on geschoolde arbeiders in 'n blikfabriek omdat deze valt onder de metaalre geling, méér verdienen dan de on geschoolde arbeiders in bijv. de che mische industrie. PROF. MR. J. A. VERAART OVER DE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND. Prof. mr. J. A. Veraart sprak in de vergadering van de Nederlandse R.K. fabrieksarbeids(sters) bond „St Willibrordus"' ever de economische positie van Nederland. Hij schetste de na-oorlogse moeilijkheden en het geen er in ons land tot stand was gekomen. Hij vroeg zich af of men, nu vier jaar na het einde van de oorlog, niet geneigd is te vergeten voor welke moeilijkheden wij in 1945 geplaatst waren. Men heeft aangepakt. Dat deden de bedrijfsleiders, de geniale ingenieurs en de arbeiders, aan wier taaie vasthoudendheid wij veel dan ken. Ons land kende een arbeidsvre- de, welke men dankt aan de inten siteit der inspanning van de arbei ders. Daarvoor mag hulde gebracht worden." Oók aan degenen, die om de tafel van de Stichting van de Ar beid zaten, om de problemen te be spreken. De verbetering van de economi sche toestand heeft zich, volgens prof. Veraart, op gunstige wijze voortgezet op alle terreinen. Er is een kentering ten goede, die zich blij vend gunstig laat aanzien. Ten aanzien van de devaluatie wil dé hij op dit ogenblik al wel iets zeggen, maar hij zou daarbij aan de zeer voorzichtige kant blijven. Het is duidelijk, aldus prof. Veraart, dat we de genomen maatregelen moeten aannemen. Deze is geboden door de noodzaak. Men zal het hoofd koel moeten houden. Nederland mag fier zijn op hetgeen het totnutoe gedaan heeft. Hij herinnerde aan een onlangs door dr. Valentine gehouden rede, waarin deze daarover zijn bewonde ring uitspraak. Er zullen maatrege len dienen genomen te worden_ ten einde Europa economisch te doen samengaan. Benelux noemde hij een uitermate moeilijk probleem. De gebeurtenis van vandaag zal zeker invloed heb ben op de maatregelen, welke er in het kader van Benelux in de toe komst zullen moeten worden geno men. Wij moeten in elk geval tot een zo groot mogelijk samengaan komen. Hij gaf als zijn mening, dat wij op het ogenblik het Benelux-plan op een hoger West-Europees plan moeten brengen, dat betekent, dat de wereld economisch moet worden verruimd. Er zal energiek gewerkt moeten wor den, om de wereld tot een grote werkplaats te maken. De wereld, die technisch één is geworden, moet ook economisch één worden. Ten aan zien van de economie van ons land is er, naar zijn mening, reden voor blijmoedigheid, dankbaarheid en gro te voortvarendheid, gepaard aan voorzichtigheid. Er is veel gedaan, maar we zijn nog niet door de moei lijkheden heen. Wij mogen niet ver slappen, aldus prof. Veraart. Hij herinnerde aan de grote betekenis van een goede arbeidsproductiviteit en een arbeidsvrede. Hij vervolgde zijn rede met op te merken, dat wij allen belang hebben bij een goede emigratie-politiek. Tenslotte zeide hij, dat wij een economische politiek moeten aandur ven op een hoog sociaal niveau. Tij dens de gedachtenwisseling zei prof. Veraart, dat, indien de devaluatie een stijging van de prijzen tot gevolg heeft, onze leiders daarop moeten toezien en daaraan alle aandacht dienen te besteden. Er werden na de rede van prof. Veraart twee resoluties een in de sociale sector en een in de econo mische sector met algemene stem men aangenomen. In de resolutie van de sociale sec tor zegt de bond o.m. van oordeel te zijn, dat het om godsdienstige, physieke en psychische redenen noodzakelijk is. de Zondagsarbeid tot het uiterste te beperken;; de Nederlandse arbeider als vol waardig deelgehoot in het arbeids proces worde erkend en gewaar deerd, o.a. door het recht van mede weten en medebeslissen zowel op economisch als op sociaal gebied, en het spoedig tot stand komen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie; bij gelijke prestatie een gelijk loon worde betaald aan mannen en vrou wen, ongeacht de plaats van vesti ging: voor de beloning van productie arbeiders dezelfde maatstaven zullen worden gehanteerd als voor arbei ders werkzaam in de z.g. techniscne beroepen en dat de door de oorlogs omstandigheden ontstane nivelle ring der lonen op redelijke wijze on gedaan wordt gemaakt met afschaf fing van het gemeenteklassesysteem; naarmate de prijzenpolitek der overheid meer vrijheid van prijs vorming toestaat, in evenredigheid ook voor de loonvorming meer vrij heid aan particulieren wordt gegeven en dat de overheid zich tenslotte al leen zal beperken tot het vaststellen van grenzen der minimumlonen. ONDERSCHEIDINGEN. In de middagvergadering van de Nederlandse R.K. Bond van fabrieks arbeiders (sters) heeft de secretaris generaal van het ministerie van So ciale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, meegedeeld, dat het de Koningin heeft behaagd, de heer A. A. van der Werff, lid van het hoofdbestuur van deze bond, te benoemen tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Met een hartelijk woord, dat de verdiensten schetste, die deze mede oprichter van de R.K. arbeidersbe weging heeft, reikte dr. van Rhijn de onderscheiding aan de heer van der Werff uit. Nadat ook de voorzitter van de bond, de heer Brussel, aan de heer van der Werff hulde had gebracht, nam de bondsadviseur het woord. Deze deelde mee, dat de heer M. J. Grijp uit Amsterdam, die zeer veel voor de afdeling Amsterdam van de bond heeft gedaan, door Z.H. de Paus werd begiftigd met het kruis „pro ecclesia et pontifice". K.A.B. TE HAARLEM ZESTIG JAAR Te Haarlem is het 60-jarig bestaan van de KAB luisterrijk herdacht. Zaterdagmiddag begon het feest met de plechtige inwijding van de ge restaureerde grote zaal van het ge bouw St. Bavo in de Smedestraat. Daarna had in de met vele bloem stukken versierde zaal de officiële receptie plaats, die werd opgeluis terd door de aanwezigheid van de bisschop van Haarlem Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers. Tijdens deze bijeen komst deelde de bisschop o.m. mede, dat Z.H. de Paus de heer Angenent onderscheiden had met „Pro Eccle sia et Pontifice". Op de herdenkingsbijeenkomst Zondagavond hield de heer Dré de Wolf de feestrede. Het Kathedrale Koor zorgde voor de muzikale om lijsting. Dreigende stagnatie in melkaanvoer STRUBBELINGEN IN DE MELK HANDEL DE OORZAAK. De melkaanvoer haar de drie gro te steden in het Westen van ons land dreigt in de komende dagen gestagneerd te worden, zo meldt het A.N.P. Dit is een gevolg van strub belingen tussen de Melk-inkoopver- eniging in het Westen van het land en diverse fabrieken in gebieden, waar voldoende melk voor verkoop naar elders beschikbaar is. Naar schatting zal in de grote steden in de komende dagen twintig tot der tig procent melk minder te koop zijn, dan doorgaans het geval is. Hoe lang deze situatie zal duren, is niet te voorzien. De inikoopvereni- ging zal voor de komende vier da gen 3,5 millioen liter te kort komen. De voorraden melkpoeder zijn ge blokkeerd voor de winter. In het Westen des lands wordt niet voldoende melk geproduceerd om de behoefte in de grote steden te dekken. Daarom wordt geregeld melk uit andere gebieden, zoge naamde „aanvullingsmelk", per tankwagen aangevoerd. Dit jaar is voor het eerst sinds de oorlog door het bedrijfschap zuivel de directe handel tussen verkopers en kopers weer vrijgegeven. In de afgelopen zomer zijn door deze maatregel reeds moeilijkheden ontstaan, toen een aantal boterfa- brieken door overvloed van melk en gebrek aan afzetgebied de melk voor slechte prijzen aan de Melk- inkoopvereniging, (die bijna 75 pro cent van de inkopen voor het Wes ten des lands, dat is voor 65 fabrie ken, waaronder alle Haagse bedrij ven controleert), heeft moeten over doen. Thans, nu de melkstroom wat verminderd is en de afzetmogelijk heden voor boter verbeterd zijn, vragen de boterfabrieken het uiter ste, dat zij onder" dë maximumprij- zenregeling kunnen vragen. De Melkinkoopvereniging, die, volgens deskundigen, vele verkopers deze zomer te zeer in het nauw heeft gedreven, wil de gevraagde prijzen niet betalen. Op deze manier komt er minder melk voor de con sumptie naar het Westen, dan nood zakelijk is.. Naar het oordeel van de deskun digen ware het beter geweest, in dien de betrokken partijen van het begin van de vrijheid af een con tract voor langere duur met bevre digende prijzen voor alle 'twee ge sloten zouden hebben. De Melk inkoopvereniging heeft daarvan ech ter niets willen weten en nu heb ben de leveranciers weer het heft in handen. De gevolgen van een en an der gaan zich thans aan de huis deuren afspelen. In sommige geval len zal slechts mondiesmaat melk te krijgen zijn. De melkinkopers ver zoeken om clementie bij het publiek. Zij vragen dringend uitsluitend melk voor zieken en kinderen te kopen. LAGES TOT DE DOODSTRAF VEROORDEELD. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft vanmorgen, uitspraak doende in het langste proces, dat het ooit heeft behandeld, de 47-jarige voormalige SS-Sturmbannfeuher en Kriminalrat Willy Lages uit Bruns- wijk, ex-chef van de Duitse Sicher- heitspolizei en Sicherheitsdienst in de Euterpestraat te Amsterdam, tot de doodstraf veroordeeld. VERJAART IN INDONESIË Dr v. Noortstraat 140, W GROENEWEG, Stompwijk, viert 2 lSept. zijn 2e Ind- verjaardag te Lan Balang (O. Sumatra). AALMOEZENIERS NAAR INDONESIë Met de „Waterman" is naar Indo nesië vertrokken majoor-aalmoeze nier H. E. J. M. van den Eerden, die als aalmoezenier in het Engelse le ger vele veldslagen en de invasie heeft meegemaakt. Hij zal nu de geestelijke verzorging van de Ne derlandse militairen in Indonesië op zich nemen. Aan boord bevinden zich verder majoor-aalmoezenier P. C. Groenendijk en majoor-aalmoe zenier H. F. A. Schloosz. De uitrus- tingen van deze aalmoezeniers wer den verzorgd door het hoofdbureau Katholiek Thuisfront. Tevens wer den met hetzelfde schip verzonden veertien kisten boeken, illustraties en andere tijdschriften, een tafelbil jart, miswijn, gramofoonplaten, kerststallen enzovoort. Ontploffende mijn doodt arbeider Gistermiddag even over half twee werd Roermond opgeschrikt door een hevige ontploffing. Deze bleek zich voorgedaan te hebben aan de Minderbroedersingel. Daar waren 2 stadsarbeiders .in een der plantsoe nen aan het werk, met het herstel van een der grasperken. Daarin was een verzakking opgetreden als ge volg van het feit, dat daar in de winter van 1944 een tankversper ring met mijnen had gelegen. Deze versperring en de mijnen zijn des tijds opgeruimd en het terrein was afgezocht. Er is toen een aantal mijnen voor de dag gekomen. Een schijnt er echter te zijn achtergeble ven. Toen de stadsarbeider Uiter- wijk met een zodenklopper het gras veld egaliseerde, heeft de verborgen mijn de vereiste druk gekregen en is tot explosie gekomen. De arbeider werd op slag gedood. Het slachtoffer was in 1895 rin Den Haag geboren en was secleiri- 1920 indienst der gemeente Roer mond. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 301,5 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 8.00 Nieuws en weerberich ten, 8.15 Gewijde muziek, 11.00 Pianorecital. 12.00 Sextet, 12.30 Me dedelingen, 12.33 amusmentsmuziek, 13.00 Nieuws, 13. iy Volksmuziek, 14.00 Utrechts Stedelijk Orkest, 15.30 Fluit,viola da gamoa en clavecimbel, 17,30 Amusementsmuziek, 18.00 Ge mengd zangkoor, 18.30 Voor de Strijd krachten, 19.00 Nieuws, 10.30 Actua- l'itèiten, 20.00 Nieuws, 20.05 Proloog, 20.15 koor, 21.25 Causerie over de werkloosheids-voorziening, 21.45 Om roeporkest en solisten, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 416 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 20.20 VARA. 19.30 VPRO. 20-00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws en weer berichten, 10.20 Kookpraatje, 12.00 Orgelspel, 12.30 Mededelingen, 12,33 Voor het platteland, 12.38 Kwartet, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 14.00 „Gesproken portretten", 14.15. Jeugd- concert, 15.30 Kinderkoor, 17.15 Dansmuziek, 17.45 Het rijk Overzee, 18.00 Nieuws, 18.30 Radio Volksuni versiteit, 19.00 „Economische cause rie", 19.15 Nieuws uit Indonesië, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.20 Pro menade-orkest en klein koor, 20.55 „Mariandel", hoorspel, 22.20 Viool en piano, 22.45 „Er zijn maar weinig klankbeeld, 23.00 Nieuws. imnuf uetCiefd EEN VftOLIME ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSÉ Vertaald door Jean H. P. Jacobs 71) „Je wilt het morgen nog eens over zien! Ja, dat kun je ook. maar na zes uur morgenavond; vóór die tijd werk je bij mij in het kantoor, waar je allang had moeten zijn.'' Krijgs zuchtig keek hij door het vertrek. „En nu zullen jullie wel zeker al lemaal naar bed gaan en iemand wat rust gunnen!" Ga weg!'' zei hij tegen de detecive. Juffrouw Trimble bleef staan. Zij zag hoe mevrouw Pett met Ogden en Willy Partridge, aan het hoofd van een kudde genieën het lokaal verlie ten, maar zij zelf bewoog niet. „Ik heb even hard slaap nodig, als een ander, meneer Pett", zei ze rus tig. „Maar ik moet hier blijven. Er omt nog een dame in een taxi van Astorbilt, om die boef te indentifice- ren. Zij vervolgt hem voor het een of ander." „Wat? Skinner?" - ..Zo noemt hij zich tenminste." „Wat heeft hij gedaan?" „Week nie. Die dame zaltons wel vertelle." Er werd hevig gebeld aan de voor deur. „Ik denk dat ze dat is," zei juf- fronw Trimble. „Wie laat haar bin nen? Ik kan niet gaan." „Ik zal wel even gaan," zei Annie. Meneer Pett keek meneer Crocker deelnemend aan. „Ik weet niet, wat je uitgespookt hebt, Skinner", zei hij,- „maar ik sta aan jou kant. En als ik je uit de ge vangenis kan houden, zal ik het doen. Je bent de fijnste kerel, die ik ooit ontmoet heb." „Het is de gevangenis niet!!" zei meneer Crocker ongelukkig. Een grote, knappe en vastbesloten uitziende dame kwam de kamer bin nen. In de deur bleef zij staan, ter wijl zij rond keek. Toen bleef haar 'blik rusten op meneer Crocker. Een ogenblik bleef zei weifelend naar zijn verkleurd gezicht staren. Turend, trad zij een beetje dichterbij. „Kunt u hem herkennen, me vrouw"? zei juffrouw Trimble. „Bingley!" „Is het de kerel, die u hebben moet?" „Het is mijn man!" zei mevrouw Crocker. „Daar kan hij niet om gearresteerd wordenzei juffrouw Trimble, uit haar humeur. Eindelijk stak zij de revolver terug in de achteraffe streken van haar japon. „Het is een mooie boel", zei ze, een rimpel in haar voorhoofd trek kend. De oplossing van het geval, scheen haar maar matig te bevallen „Van alle gevalletjes, waar ik ooit mee te doen gehad heb, is dat wel 't gekste. Ik moet een bende boeven in de gaten houden, en als ik dat een hele slapeloze nacht lang gedaan heb. blijkt het hele gevalletje een fa milie-partijtje te zijn." Zij wees met haar duim naar Jimmy. „Zeg, die daar zegt. dat hij de zoon is van die man. Dat is zeker ook juist?" „Dit is mijn stiefzoon, James Crocker!" Annie uitte een zwakke kreet, maar die ging verloren in het gegrom van juffrouw Trimble. De detective ging weer naar het venster. „Ik geloof, dat ik maar gaan zal", merkte zij schamper op, „vóór het uitkomt, dat ik uw dochter Geno- veva ben." f HOOFDSTUK XXV Mevrouw Crocker wendde zich tot haar echtgenoot. „Wel, Bingley?" zei ze, met een harde toon in haar stem. „Wel, Eugenia?" zei meneer Croc ker. Er scheen een vreemd licht in me neer Crocker's vriendelijke ogen. Deze nacht had hij een mirakel zien gebeuren. Hij had een nog gewel diger vrouw dan de zijne, onderwor pen zien worden door een man, nog makker dan hij zelf, dat 'had hem versteld doen staan, en het had in druk op hem gemaakt. Vroeger zou hij aan zoiets niet eens gedacht hebben, maarhet was klaarblijkelijk mogelijk. Een beetje beslistheid meer was er niet voor nodig. Hij keek eens naar meneer Pett. Die had Eugenia's zuster met drie flinke zinnen overwonnen. Het was te proberen. „Wat heb jij te zeggen, Bingley?" Meneer Crocker raapte al zijn moed tezamen. kaans burger, en ik hc-b zo bij mij „Dit' zei hij. „Ik ben een Ameri kaans burger, en ik heb zo bij me zelf uitgemaakt: de plaats waar ik thuis hoor is Amerika. We hoeven daar niet meer over te praten, Euge nia. Het spijt me, als ik je plannen in de war breng, maar ik ga niet terug naar Londen!!!" Onvervaard keek hij zijn sprakeloze vrouw aan. „Ik blijf hier, en bezoek hier geregeld de wedstrijden." Mevrouw Crocker opende haar mond, om iets te zeggen, sloot hem, opende hem weer. Toen bemerkte ze dat ze niet te zeggen wist. „Ik hoop, dat jij het voelt Eugenia; des te beter is het voor ons beiden. Het spijt me. dit standpunt te moe ten innemen, maar je hebt te veel 'van me geëist. Jij bent een vrouw en je weet, wat het voor een man bete kent, vijf jaar lang geen fatsoenlijk spelletje meer te zien. Ik ben er bij na onder bezweken, en wens niet de proef nog eens te doorstaan. Als me neer Pett mij als zijn butler hier wil houden, dan neem ik hei aan, wil hij niet, dan zal ik toch wel ergens een baantje vinden. Maar, wat er ook ge beurt, ik blijf in Amerika!" Meneer Pett liet een goedkeurend gebrom horen. „Er is voor u altijd een plaats in mijn huis!" zei hij. „Als ik een but ler kan krijgen die „Maar, Bingley, hoe kan je nu een butler zijn?" „Dan moet u maar eens komen kijken", zei meneer Pett enthousiast „Het is wonderlijk! Men zou zeg gen, dat hij veertig jaar lang in de hoogste kringen zijn ambt heeft uit geoefend!" Die lofprijzing maakte geen in druk op mevrouw Crocker. Zij barst te in tranen uit. Dat was 'nheel nieu we ervaring voor haar man, en hij keek haar ietwat angstig aan, terwijl zijn vastbesloten gedrag een beetje begon te slinken onder deze onver wachte aanval. „Eugenia!" Mevrouw Crocker veegde haar tra nen af. „Dat kan ik niet verdragen", snikte ze. „Al die jaren heb ik gér werkt mijn best gedaan, en nu, als het geluk zo dicht bij isBingley, toe kom terug! Nog maar voor een kort tijdje." j,Een kort tijdje? Wel, die Lord Percy .Whipple geschiedenis. Ik weet wel, dat jij, Jimmy, gegronde redenen zult gehad hebben, om hem af te rossen, maar, werkelijk, na die geschiedenis met Lord Percy ris er niet veel kans meer, dat. „Jawel! Jawel! Het heeft- allemaal geen verschil gemaakt! De volgende dag is Lord Percy bij ons geweest met een blauw oog, de arme jongen en zei, dat Jame een sportieve man was, en da hij hem nader wilde leren kennen! Hij zei, dat 'hij zich nog nooit tot iemand zo aangetrokken had gevoeld, en hij wilde van hem weten, hoe een slag, rechtse hoek- bracht. De hele affaire heeft James slag zei hij, geloof ik werd toege- werkelijk in zijn achting doen stij gen en mevrouw Corstorphine zegt dat de Hertog van Devizes het ver slag van het gevecht nog die zelfde avond aan de eerse minister heeft voorgelezen en dat zij zich toen bei den bijna een beroerte ge'V^Vr hebben".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6