Verlaging van de gulden met 30 pet. De opening der Staten-Generaa| Geen verhoging van prijzen MINISTER LIEFTINCK IN DE TWEEDE KAMER De dollar op f3.80 DE MILLIOENEN-NOTA Geraamde opbrengst der belastingen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DE KONINKLIJKE STOET De stoet, waarin H.M. vergezeld door Z.K.H. Prins Bernhard zich naai de ridderzaal begaf, was samenge steld, zoals reeds eerder vermeld. Op haar tocht naar de verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal werd de Konin gin allerwegen hartelijk toegejuicht door de velen, die langs de route naar de Ridderzaal zich een plaatsje hadden weten verwerven en die met vreugde de feestelijke stoet ga desloegen. IN,DE RIDDERZAAL Ditmaal waren er niet minder dan omstreeks duizend plaatsen in ge reedheid gebracht in de ridderzaal, een aantal dat groter is dan bij voor gaande gelegenheden, omdat thans 150 Indonesische afgevaardigden en cV;kundigen ter Ronde Tafel Confe- rV.itie de plechtigheid zouden bij wonen. Er was wederom een sobere versiering met groen en bloemen aangebracht, bij de troon, de schouw en langs de tribune. Men zag er het stemmige zwart der heren, het goud en zilver van ambtskledij, fleurige toiletten der dames, uniformen en Indonesische gewaden. De 150 Indonesiche verte genwoordigers hadden plaatsen rechts en links van de troon. De leden van Eerste en Tweede Kamer hadden ditmaal plaats geno men ter linker- en ter rechterzijde van het bureau van de voorzitter der Verenigde Vergadering. Onder de aanwezigen waren de leden van het corps dipomatique, enige Neder landse gezanten, die met verlof hier te lande vertoeven, vertegenwoordi gers van de Nederlandse Antillen en van Suriname, leden van de Neder landse delegatie ter Ronde Tafelcon- ferntie, vlag- en opperofficieren, le den van de Hoge Raad der Neder landen, leden van de bijzondere Raad van Cassatie, vertegenwordigers van het Gerechtshof en van de Recht bank te 's-Gravenhage, de Commis saris der Koningin de Zuid-Holland, de waarnemend burgemeester van 's-Gravenhage, grootkruisen van de Nederlandse orden, de secretarissen- generaal der verschillende departe menten, en andere hoge 'ambtena ren, zomede vertegenwoordigers van Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mee, dat op grond van de Beschikking prijs-stop 1949, on dertekend door de ministers van Eco nomische zaken, van Landbouw, visserij en voedelvoorziening en van Verkeer en waterstaat, het niet ge oorloofd is de prijzen van goederen en diensten waarvoor de prijsbeheer- sing was opgeheven te verhogen bo ven het niveau, dat op 17 September algemeen gebruikelijk was. Dit wil dus zeggen, dat degenen, die goederen verkopen of te koop aanbieden geen hogere prijzen mogen berekenen, dan zij op 17 September deden. Degenen, die afgaand op ge ruchten van devaluatie hun prijzen reeds hebben verhoogd, zullen deze d'enovereenkomstig moeten verlagen Voor de niet in prijs vrijgelaten goe deren blijven uiteraard de bestaande voorschriften van kracht. De con trole op de prijzen zal over het gehe le gebied voorlopig worden ver scherpt. DE K.A.B. EN DE DEVALUATIE Op de vergadering van het dage lijks bestuur van de Nederlandse Katholieke arbeidersbeweging is uit voerig aandacht besteed aan de de valuatie van het pond sterling. i Het bestuur houdt ernstig reka- ning met de mogelijkheid dat in na volging van het pond ook de gulden in waarde zal zakken. Het bestuur van de K.A.B. is van oordeel dat het overleg met de rege ring inzake het 'oon- en prijsbeleid, gegeven de nieuwe situatie, dient te worden opgeschort totdat ten aan zien van de devaluatie en de gevol gen daarvan, met name voor hel le venspeil der arbeiders klaarheid is verkregen. VOORLOPIG SLECHTS SPOOR KAARTJES TOT AAN DE GRENS In verband met de devaluatie heb ben de Ned. Spoorwegen de verkoop van rechtstreekse plaatsbewijzen en de rechtstreeks bevrachting van ba gage voor het buitenland tot nader order stopgezet. Zij, die naar het buitenland reizen, kunnen dus slechts plaatsbewijzen krijgen, gel dig tot een der Nederlandse grens stations. Ook de bagage kan slechts tot een grenspunt worden bevracht. Voor het buitenlandse parcours zal derhalve in vreemde valuta in het buitenland moeten worden betaald. DE FRANSE BEURZEN De Franse effectenbeurzen, de goudmarkt en de vrije valuta zullen vandaag weer geopend zijn. maar tot nader order wordt de handel in buitenlandse effecten opgeschort, zo deelde het Fransè ministerie van Fi nanciën vandaag mede. Op de vrije valutamarkt zal slechts de dollar -worden verhandeld Zodra nieuwe wisselkoersen zullen zijn vastgesteld zal de handel in de betrokken valuta's hervat worden evenals de handel in buitenlandse effecten, waarvan de nominale waar de in dergelijke valuta's luidt. DE JAPANSE YEN Generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber heeft vandaag het verzoek ingewilligd van de Japanse regering en haar ge machtigd de verhouding tussen pond sterling en yen te wijzigen in over eenstemming met de devaluatie van het pond sterling. Dit betekent, dat Japan zal trachten de koers van de yen te handhaven op 360 per dollar en 1008 per pond sterling. Oude koers was 1450 yen per pond ster ling. H.M. Koningin Juliana heeft heden voor de tweede maal tij dens haar regering de zitting van de Staten-generaal geopend met het uitspreken der troonrede. De ple.chtigheid geschiedde weer met groot seremonieel. Prinsjes dag, verleden jaar in zijn oude glorie van een feestelijke stoet met als hoogtepunt de gouden koets hersteld, heeft ook ditmaal weer duizenden belangstellenden getrokken. Er waren extra-trei nen ingelegd om de velen naar Den Haag te brengen. Uiteraard trekken in de glo rieuze stoet behalve de gouden koets, waarin H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard waren gezeten, de gala-uniformen van de garderegimenten grenadiers, jagers en Prinses Irene in het bijzonder de aandacht. Zo is de traditie van Prinsjes dag hervat. kerkgenootschappen. Later namen hun plaatsen tegen over de troon in de leden van het kabinet en de staatssecretrissen, zo mede de leden van de Raad van State. Onder de aanwezigen bevon den zich eveneens de Britse parle- mentsleden, die als gasten van het Nederlandse parlement hier te lande vertoeven. De voorzitter der Verenigde Ver gadering, prof. mr. R. Kranenburg, bzneomde in de commissie van in- en uitgeleide de heer de Bruyn (lid der Eerste Kamer). Mej. Tendeloo (lid der Tweede Kamer), en de heren Droesen (Tweede Kamer), Reyers( Eerste Kamer), Stokman (Tweede Kamer), Vonk (Tweede Kamer), Jonkman (Eerste Kamer), Bruins Slot (Twee de Kamer), Tjalma (Eerste Kamer) en van de Wetering (Tweede Ka mer). Dan dringt muziek de Ridderzaal binnen. De Marinierskapel heeft het Wilhelipus ingezet. De koninklijke stoet nadert nu tie Ridderzaal. De commissie van in-en uitgeleide wacht H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aan de ingang op. Hier zijn ook aanwezig de chef van het militaire huis van H. M., vice- admiraal-titulair N. A. Rost van Tonningen en de gouverneur van de residentie, generaal-majoor Irm. Tans. Zodra de komst van de konin gin is aangekondigd, rijzen allen van hun zetels op. De heer de Bruyn geleidt H.M. de Koningin, mej. Tendeloo, Z.K.H. prins Bernhard en daarachter slui ten zich de leden der commissie aan. Wanneer zij heeft plaats genomen op de troon spreekt de Koningin de troonrede uit. Na de rede weerklinkt een „leve de Koningin", dat door de aanwezi gen wordt overgenomen. Daarop doet de commissie H.M. uitgeleide. De stoet gaat langs dezelfde weg te rug naar het paleis Noordeinde. Na dat de commissie van in- en uitge leide in de zaal is wedergekeerd, wordt de bijeenkomst gesloten. Met ingang van vannacht De minister van Financiën, mr. Uieftinck heeft hedenmiddag in de vergadering der Tweede Kamer een verklaring afgelegd, waarin hij zeide: „De omstandigheden, waaronder de begrotingsvoorstellen worden in gediend, zijn anders dan die, welke de regering bij de voorbereiding daarvan en v^n de daarmede samen hangende belastingontwerpen, die de Kamer nog heden zullen bereiken, voor ogen hebben gestaan. Zoals bekend, heeft de regering van het Verenigd Koninkrijk jl. Zon dag bekend gemaakt, dat zij tot een herwaardering van het pond sterling t.o.v. de dollar besloten heeft, waar bij de koers van het pond tegenover de dollar van 4.03 tot 2.80 is ver laagd- Deze maatregel heeft een golf van devaluaties ontketend. Een vol ledig overzicht van de koersen der onderscheidene geldeenheden, die hieruit zullen voortvloeien, staat op dit ogenblik nog niet ter beschik- De begroting sluit De militaire lasten „ondraaglijk hoog" Verlaging van inkomsten-, maar verhoging van personele belasting IJet stemt tot voldoening aldus de Minister van Financiën in de inlei- dende beschouwingen van de Millioenennota, die hedenmiddag aan de Staten-Generaal is aangeboden dat thans een ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1950 kan worden overgelegd, waarbij een vergelijking van middelen en uitgaven van de gewone dienist en de buitengewone dienst 1, tezamen genomen, een overschot aanwijst. Dit overschot is zodanig, dat het tekort van het Landbouw-egaiisatiefonds ad 711 millioen, hetwelk in de begroting voor het dienstjaar 1949 tot een bedrag van 227 millioen nog ongedekt was gebleven, voor 1950 hieruit kan worden ge financierd. Zelfs dan is er nog een overschot van 20 millioen, dat na herziening van de (nog zeer voorlopige) begroting van het Landbouw- egaiisatiefonds mogelijk ruimer zal uitvallen. Dit stemt naar het inzicht van de regering des te meer tot verheugenis, omdat deze verbetering van de budgetaire toestand is verkregen ondanks de vele noodzakelijke verhogingen, welke in de begroting 1950 dienden te worden opgenomen. Voor het eerst na de oorlog kan derhalve de gehele begrotingsdienst, uiteraard met uitzondering van de kapitaaldienst, uit de lopende middelen Verhoging van verterings belastingen. Enerzijds worden thans een aan tal verlichtingen van belasting druk voorgesteld, welke, verbon den met het overige overheidsbe leid, de algemene strekking heb ben de productie aan te moedigen en investeringen in nieuwe pro ductiemiddelen te vergemakkelij ken, verlichtingen, welke ook ove rigens de van belastingen op in komen en winst uitgaande rem mende werking op 'het entameren van bedrijvigheid en op de arbeids- lust zullen matigen. Daartegenover dringen èn de noodzaak *van het -. ,T i behoud van het budgetaire ven- worden gefinancierd. (In de onderstaande cijferopstelling zijn de geraam- wicht èn de eis van beperking van de opbrengst van de buitengewone heffingen voor 1950 ad 200 millioen I njet strikt noodzakelijke con- en de daartegenover onder de uitgaven tot een gelijk bedrag geraamde sumptie tot het verhogen van ver- beschouwnig i teringsbelastingen. Met betrekking tot deze verte- buitengewone aflossing van Nationale gelaten). Uitgaven gewone dienst buitengewone dienst 1 Schuld buiten middelen gewone dienst buitengewone dienst 1 3-518 millioen 23 millioen 3.350. millioen 3.541 millioen voordelig saldo resteert voordelig saldo De buitengewone dienst 2 (kapi taalsuitgaven en -ontvangsten) van de ontwerp-begroting voor 1950 geeft het volgende beeld: Uitgaven 575 millioen Middelen ƒ185 millioen Saldo 390 millioen Belangrijke budget-verbetering De ontwerp-begroting voor 1950 vergeleken met de gecorrigeerde be groting 1949 wUst voor zoveel de ge wone dienst, de buitengewone dienst 1 en het Landbouw-egaiisatiefonds gezamenlijk betreft, een budgetver- betering aan van f 242 millioen. De zware militaire verplich tingen Een beschouwing van het niveau van de ontwerp-begroting 1950 heeft naar de overtuiging v>an de Minister slechts zin, indien men zich daarbij voor ogen stelt, dat deze begroting is opgesteld voor een pe riode, waarin ons land gebukt gaat onder zware militaire verplichtin gen, tegelijk het herstel van de oor logsschaden moet financieren en bo vendien een in de oorlog zeer hoog opgelopen staatsschuld te torsen heeft. Duidelijk blijkt dit, wanneer men nagaat welke buitengewoon grote bedragen voor 1950 moesten worden geraamd voor militaire uitgaven, voor het oorlogsherstel en voor de dienst van de staatsschuld, nl. Militaire uitgaven f 852 millioen Uitgaven voor oorlogsherstel f 490 millioen. Dienst staatsschuld f 559 millioen. Totaal f 1.901 millioen. Van dit gewone bedrag ad f 1.901 millioen drukt f 1.675 millioen op de gewone dienst en de buitengewo ne dienst 1 en f 226 millioen op de buitengewone dienst 2.. Dit betekent, dat van het totaal der rijksuitgaven op de gewone dienst en de buitengewone dienst 1 tezamen f 3.521 millioen belopend, bijna de helft voor rekening komt van de zojuist genoemde tiitgaven- categorieëu. De in de begroting opgenomen mi litaire uitgaven hangen ten nauwste samen met de interne en externe veiligheid, hier en overzee. Naar de overtuiging der regering moeten zij, welk een grote last zij ook op ons volk leggen, onder de huidige om standigheden helaas als onvermij delijk worden beschouwd. Het spreekt niettemin vanzelf, dat deze last op de duur ondraaglijk is en dat ernstig gestreefd zal worden naar een zo spoedig mogelijke verminde ring van deze uitgaven. 20 millioen Hoeveel aan salarissen? De overblijvende uitgaven, in to taal f 1.846 millioen, vallen uiteen in: a. Uitgaven gewone dienst en buitengewone dienst 1 f 1.674 mil lioen. b. Nadelig saldo landbouw-ega- lisatie-fonds f 171 millioen. a. Onder de genoemde uitgaven ad f 1.675 millioen is een bedrag van f 466 millioen begrepen wegens personeelsuitgaven (salarissen, so ciale lasten, pensioen-uitgövën, wachtgelden enz.) De staatsschuld. Het blijkt, dat de binnenlandse schuld op 1 December 1945 f 22.156 'millioen bedroeg. In hoofdzaak als gevolg van de overgang op de Staat van de in Rijksmarken luidende be zittingen van de Nederlandse Bank steeg deze tot 25.197 millioen op 31 December 1947. Daarna nam de binnenlandse schuld geleidelijk af tot 22.817 millioen op 30 Juni 1949. De buitenlandse schuld steeg van 1.039 millioen op 1 December 1945 tot 2.519 millioen op 30 Juni 1949. DE BELASTINGPOLITIEK. In de paragraaf» welke handelt over de belast in gpoiïtiek betoogt de minister, dat van belastingverlagin gen, waardoor nieuwe begrotingste korten zouden intreden, thans nog geen sprake kan en mag zijn. Maat regelen van belastingpolitieke aard kunnen echter op haar plaats zijn voor zover zij een uitstel van belas tingheffing teweegbrengen, dan wel belemmeringen voor het 'bedrijfs leven en voor het ontplooien van nieuwe initiatieven verminderen en aldus de toekomstige belastingop brengsten vergroten. Staan deze elementen in de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werpen belastingherziening 1949 en wijziging ondernemingsbelasting op de voorgrond, zij spelen mede een rol in de plannen tot verlaging van de tarieven van inkomsten- en loon belasting. Verlaging inkomsten- en loonbelasting. Bij de laatste plannen komt echter bovendien een ander element aan de orde: verschuiving van druk in het heden. De verlaging van de inkom sten- en loonbelasting zal namelijk in zeer belangrijke mate de verzwa ring van druk opvangen, welke ge paard zal gaan met de voorgenomen proportionele verhoging van de wo- ninghuren met 15 pet, de verlaging der levensmiddelensubsidies en met de verhoging van enige verterings belastingen. i ringsbelastingen bevat de nota enige belangrijke mededelingen. Ten aan zien van de huurbelasting komt de minister tot de conclusie dat, al is een verswaring van de huurlasten onvermijdelijk, het niet raadzaam is onder de bestaande omstandighe den een grotere proportionele huur verhoging dan van 15 pet. voor voor oorlogse woningen toe te laten. Dit betekent echter voor de eige naren van de huizen niet meer dan een compensatie voor de stijging, se dert 1940, van de vaste lasten en van het onderhoud van hun bezit. Nu is het alleszins redelijk en met het oog op het voorkomen van kapi taalverlies aan de huizen in hoge mate wenselijk, dat genoemde stij ging van kosten en lasten worden goedgemaakt door een huurverho ging ten bate van de eigenaren. Geen huurbelasting maar verhoging personele belas ting. De motieven vóór en bezwaren te gen het heffen van een huurbelas ting zijn dan ook buiten beschou wing gebleven. Een verdere verho ging van de aan het woninggebruik verbonden kosten en lasten kan in verband met de bestaande verhou ding tussen lonen en prijzen onder de huidige omstandigheden het best plaats vinden met inachtneming we derom van een zekere differentiatie, waarbij in het oog wordt gehouden, dat een verzwaring van de druk op dit punt in het algemeen relatief meer betekent naarmate het inko men lager is. Daartoe leent zich wel een verho ging van de personele belasting. Door de vrijstellingen en verminde ringen roept deze verhoging in veel mindere mate de bezwaren van so ciale en economische aard op, welke king en de gevolgen worden over- Inmiddels heeft de regering haar standpunt bepaald inzake dc koers van de gulden. Zij stelt er prijs op de Kamer mededeling te doen dat het harerzijds noodzakelijk is geacht de koers van de gulden te bepalen op 3.80 in de dollar, hetgeen, behoudens een kleine technische afwijking, neerkomt op een gelijke devaluatie als die van het pond tegenover de dollar. Na raadpleging van het Inter nationale Fonds, dat zich met de voorgestelde wijziging van de pari- teitswaarde van de gulden heeft ver enigd, is deze koers met ingang van morgen, Woensdag 21 September, 0,0 uur officieel gefixeerd. Voorafgaande consultatie van de regeringen, jegens welke Nederland zich daartoe bij verdrag had verbonden, heeft plaats gehad. De regering heeft zich bij het ne men der zojuist vermelde beslissing laten leiden door de volgende over wegingen: 1) Dat Nederland, dat in zo ster ke mate wordt begunstigd door de Marshall-hulp verplicht is tegen de tijd, dat deze hulp een einde zal ne men, zijn betalingsbalans in even wicht te brengen en met name moet trachten door eigen inspanning zijn dollarinkomsten zodanig te vermeer verbonden zijn aan een huurbelas ting. In plaats van een huurbelas ting zal dan ook worden voorgesteld het heffen van 100 opcenten ten ba te van het Rijk op de personele be lasting naar de grondslag huurwaar de. Voorts za! een herschatting van het meubilair een hogere opbrengst van de belasting naar laatstgenoem de grondslag opleveren. De technische herziening van de personele belasting zal onder meer omvatten een verhoging van de vrij gestelde bedragen met in het alge meen 20 pet. Een bijzondere voorzie ning zal worden getroffen met het oog op tijdens en na de oorlog ge bouwde woningen, waarvan de hu ren op een hoger niveau liggen dan die van vóór-oorlogse woningen. Voorts wordt opgemerkt, dat de voorgenomen wijzigingen van de ta rieven van zegel- en registratierech ten binnenkort aanhangig zullen worden gemaakt. Bizonder tarief in de omzet belasting. Naast de reeds aangekondigde verhoging van het tarief van de om zetbelasting zal tenslotte de invoer van een bijzonder tarief voor die be lasting, liggende tussen het normale tarief en het weeldetarief worden voorgesteld Dit tarief zal betrek king hebben op een aantal goederen, welker aanschaffing in de tegen woordige omstandigheden de toepas sing van een enigszins hoger tarief dan het gewone rechtvaardigt, zon der dat die goederen evenwel weel- de-artikelen kunnen worden ge noemd. De hier opgesomde nog in te die nen voorstellen, tezamen met de reeds aanhangig gemaakte verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine zullen voor de Rijksmiddelen het Provinciefonds en het Gemeente fonds tezamen naar globale schat ting opleveren: Wijziging van de omzetbelasting 140 mill. Wijziging van en opcenten op de personele belasting 29 mill. Wijziging van zegel- en registra tierecht 8 mill. Verhoging van het bijzondere in voerrecht op benzine ƒ40 mill. Totaal ƒ217 mill. Daartegenover staan belangrijke verlichtingen bij de directe belastin gen, 1.1. de verlaging van de inkom sten- en loonbelasting (zeer globaal geschat 150 millioen belastingver lichting), de belastingherziening 1949 (welke de belastingopbmengst over 1950 met ongeveer 170 millioen zal verindmeren, doch ten aanzien van een zeer groot deel van dit bedrag de betaling slechts opschort) en de wijziging in de ondernemingsbelas ting (direct gevolg 53 millioen be lastingverlichting). Als algemeen kenmerk van de te volgen belasting-politiek, al dus de minister in de Millioe nennota, kan worden gezegd, dat zij inhoudt een verplaatsing van (In millioenen guldens) Omschrijving inkomstenbelasting (na aftrek van voorheffing) vermogensbelasting van natuurlijke pers. vennootschapsbelasting loonbelasting dividendbelasting commissarissenbelasting vereveningsheffing motorrij tuigenbelasting bijzondere wijnbelasting invoerrechten statistiekrecht accijns op zout accijns op gedistilleerd accijns op bier accijns op suiker accijns op tabak belasting op gouden en zilveren werken ornzetbelasting rechten van zegel rechten van registratie rechten van successie, van overgang en van schenking 700.0 55.0 175.0 500.0 40.0 4.0 200.9 350 0.2 235.0 7.0 7.0 70.0 21.0 65.0 170-0 0.9 780.0 20.0 30.0 740.0 60.0 250.0 560.0 45.0 6-5 7.0 7.0 90-0 16.0 80.0 190.0 0.7 800.0 18.0 35.0 65.0 deren, dat het de bedoelde hulp straks missen kan. 2) Dat Nederland in de internaio- nale concurrentiestrijd, die bij het afnemen der schaarste allerwege aan het toenemen is en die in verband met de elders toegepaste devaluaties ongetwijfeld nog feller zal worden, zich niet kan veroorloven duurder te zijn dan zijn meest directe mede dingers en voor de ernstige economi sche en sociale gevolgen van een in terne deflatie, die zonder of bij on voldoende devaluatie thans onvermij delijk ware, dient te worden behoed. 3) Dat Nederland's belang er'in hoge mate mede is gediend de koers van de gulden op een zodanig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar ac tief kan deelnemen aan de bevrijding van het handels- en betalingsverkeer met name tussen de .West-Europese landen, van de vele bindingen en be lemmeringen, waaraan dit verkeer de laatste jaren onderworpen is ge weest. 0 Hoewel de regering op grond van deze overwegingen van de noodzake lijkheid van haar besluit overtuigd is, heeft zij dit besluit genomen met gemengde gevoelens. Zonder in be spiegelingen te treden over de vraag of de maatregel der Britse regering op een opportuun moment werd ge nomen en of een zo ver gaande de valuatie van het pond sterling raad zaam was, acht zij de schok, die daar door in de bestaande externe mone taire en handelspolitieke verhoudin gen is teweeg gebracht, en de weer slag daarvan op de interne economi sche en sociale structuur der onder scheidene landen een zaak, die tot bezorgdheid aanleiding geeft. Een devaluatie is geen substituut voor noodzakelijke interne correcties. Tot op zekere hoogte kan zij het her stel van fundamentele onevenwich tigheden vergemakkelijken, doch an derzijds maakt zij de oplossing van uiterst belangrijke economische en sociale vraagstukken, die zonder de valuatie meer geleidelijk kan worden nagestreefd, plotseling acuut. Het in acht nemen van de eisen der sociale rechtvaardigheid vergt onder zulke omstandigheden een zeer zorgvuldig beleid. Psychologische factoren ko men tot gelding, waarvan de beteke nis niet is te onderschatten, in zulk een toestand worden aan het ver trouwen in het gevoerde en te voeren beleid extra hoge eisen gesteld. Hangende de beslissing der rege ring werden op grond van het Devie- zenbesluit 1945 de aan- en vemoop van buitenlandse vorderingen, bui tenlandse betaalmiddelen en buiten landse geldswaardige papieren tot nader order verboden en werden de beurzen voor de geld- en fondsen handel gesloten. Teneinde in het al gemeen ongewenste prijsbewegingen te voorkomen en speculatieve manu- pulaties de kop in te drukken, heb ben de ministers van Economische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat, gebruik makend.van. de bevoegdheden, hun verleend in dé Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939, onverwijld een prijsstop afge kondigd. Door een geleidelijke ophef fing dezer bepalingen, wanneer en zodra de omstandigheden zulks toe laten, zal zoveel mogelijk worden voorkomen, dat uit de toestand, die is ontstaan, ongemotiveerde particu liere voordelen worden genoten ten nadele van het algemeen welzijn. Rest mij nog de Kamer mede te delen dat met betrekking tot de In donesische gulden door de voorlopige federale regering, op ditzelfde uur een overeenkomstige maatregel zal worden bekend gemaakt als ten aan zien van de Nederlandse gulden is getroffen. de belastingdruk van de sfeer van de verwerving van het in komen naar de sfeer van de be steding. Die verschuiving van druk zal er toe bijdragen gelei delijk 't evenwicht tussen tering en nering, voor Nederland als geheel gezien, naderbij te bren gen. De minister komt in een slotbe schouwing tot de conclusie, dat thans in vele sectoren van het economische leven een terugkeer tot meer nor male toestanden te constateren valt. Intussen kan niet genoeg worden herhaald, dat deze ontwikkeling nog geenszins inhoudt, dat thans ook een hechte basis zou zijn verkregen, waarop men zonder meer kan voort bouwen. De verwezenlijking van de tot dusverre bereikte resultaten was slechts mogelijk door het interen op het bezit aan buitenlandse activa en met behulp van omvangrijke buiten landse steun. In verband met de ook in het bui tenland waarneembare tendentie tot evenwicht in de vraag- en aanbod verhoudingen wijst de minister ver volgens met het oog op de noodzaak tot verdere verbetering van de han delsbalans op het voor Nederland toenemende belang, dat het zijn pro ducten tegen concurrerende prijzen kan aanbieden, 't Dient derhalve zijn binnenlands kostenspeil zo laag mo gelijk te houden door een verder gaande verbetering van de kapitaals uitrusting in industrie en landbouw, een versterkte rationalisatie en een verdere opvoering van de arbeids productiviteit. Voor de oplossing van het laatste probleem acht de minister het van belang, dat wordt gestreefd naar een zo consequent mogelijke toepassing van het stelsel van beloning naar prestatie. Reeds meermalen, zo besluit de be schouwing, heeft de minister een be roep gedaan op het Nederlandse volk tot het betrachten van de uiter- zuinigheid in 't verbruik en tot het vergroten van de besparingen. Hii schroomt niet, dit beroeD aan het slot van zijn nota met klem te herha1- LEIDEN Voor Stadsnieuws verwijzen naar pag. 3 eerste blad en tweede blad.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2