S)e &2uióe(Soti4a/iit DE TROONREDE Devaluatie-lawine over de wereld IN GROTE STIJL Meeste landen herwaarderen Indonesië aarzelt nog hun munt Sommige kijken de kat uit de boom DINSDAG 20 SEPTEMBli 40ste JAARGANG Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" De herwaardering van de munt BunPapengracht^2^TeleL^200j^^ 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Weinig concreets De Troonrede 1949 is in forse stijl gehouden en geeft de grote lijnen aan van het bewind, zoals de rege ring ziqji dat in samenwerking met de volksvertegenwoordiging denkt te voeren. Is het reeds opvallend, dat het gebruikelijke „verlanglijstje" van ieder der departementen ontbreekt er wordt verwezen naar de plannen vorig jaar ontwikkeld ten aanzien van wetgeving en bestuur en de be vordering der ideeële en materiële volksbelangen nog opvallender is de zeer ruime plaats, welke in het staatsstuk aan de internationale be trekkingen w.erd ingeruimd. Opende de voor-oorlogse Troonrede met de knusse stereotype opmerking, dat de betrekkingen tot de buitenlandse mogendheden reden tot tevredenheid gaven, thans wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de aangegane internationale verplichtingen. Con stateert de Troonrede terecht dat de belangstelling van ons volk voor het buitenlands beleid toeneemt en het zich een breder kijk tracht te ver werven op het gehele wereldgebeu ren, jammer is het dat deze behoefte aan inzicht in de „hoge diplomatie'^ geboren werd uit het feit, dat de wereld „nog geen wezenlijke vrede kent" en het levensbelang van ons volk het nauwste samenhangt met de internationale toestand. De Troon rede laat er zich niet over uit, oi deze toestand zorgelijk is, doch ver meldt heel nuchter, dat het duidelijk is geworden, dat de Verenigde Na ties de collectieve veiligheid „voorals nog niet voldoende" garanderen. Daarom zocht de regering samen werking „in beperkter, niettemin' rui me kring" als aanvullende waarborg voor de veiligheid des lands, waarbij en passant wordt verklaard, dat de ze nieuv/e aansluitingen niet in strijd zijn met het Handvest der Ver. Na ties. Nadrukkelijk wordt de samen werking met andere West-Europese staten nodig geoordeeld ook met Duitsland en daarvan tevens een vlotter verloop van de Benelux-aan- eensluiting verwacht. In de paragraaf omtrent de ver houding tussen Nederland en Indo nesië is niet zonder opzet voor beide delen van het Rijk de uitdrukking „vrij en souverein" gekozen, terwijl goede hoop wordt uitgesproken voor het welslagen der Ronde-tafel-confe- rentie. De bespreking der meer intern- Nederlandse problemen opent met de goede kennis-geving, dat de begro ting sluitend is. De eind-bedragen zowel in inkomsten als uitgaven worden echter „abnormaal hoog" ge noemd, waarna onmiddellijk gewe zen wordt op de ongunstige betalings balans met het buitenland. Om daar in verbetering te brengen verwacht de regering een grote krachtsinspan ning van het volk in zijn geheel. Zij gebruikt daarbij het woord „realis tisch", de koude werkelijkheid daar van verzachtend door de mededeling, dat bij de aanhangig gemaakte be lasting-ontwerpen niet alleen aan de gewijzigde economische noodzakelijk heden, maar ook aan sociale overwe gingen aandacht zal worden gegeven, terwijl bij het aanstippen van de de valuatie de toezegging -wordt gedaan, dat over de gevolgen daarvan over leg zal worden gepleegd met de Stichting van de Arbeid. De Troon rede legt zeer ernstig de nadruk op een bevordering van de industriali satie, in 't bizonder van die indus- triën, welke onze betalingsbalans gunstig kan beïnvloeden, terwijl in dat verband ook het ambachtsonder- wijs en de landbouw worden getrok ken, welke laatste op een blijvende bemoeienis der regering, in zoverre betreft productie- en markt-ordening kan blijven rekenen. Overigens wordt verzekerd, dat aan de detail-bemoeie nissen, welke een gevolg warep van de na-oorlogse goederen-schaarste, „een einde wordt gemaakt". Een zucht van verlichting zal bij deze me dedeling in 't bizonder de midden stand slaken, welke in 't nauw gedre ven volksgroep bovendien wordt toe gezegd, dat haar moeilijkheden de bizondere aandacht van de regering vragen. Hoe deze bizondere aandacht in de practijk aan de middenstand ten goede zal komen, wordt in de Troonrede in het midden gelaten. In het algemeen wordt de concrete uitwerking van de regeringsplannen in het midden gelaten. Er wordt verwezen naar de Troon rede van het vorig jaar, maar ook van dit staatsstuk moesten wij con stateren, dat het weinig concreets be vatte.- De passages in de Troonrede van 1948 over landbouw en onder wijs waren wat concreter (en groten deels zijn de daarin gedane voorne mens nog niet tot een begin van uit voering gekomen), maar wat er in stond over bevordering van industria lisatie, over middenstandspolitiek, over uitbreiding van het bouwplan was ook toen Uiterst vaag. 'j Troonrede van dit jaar is in „Leden der Staten-Generaal, 'POEN IK HET VORIGE JAAR MIJN INHULDIGING in uw mid lijkheden, waarvoor het koninkrijk genstelling met de bij het einde van gen, nog geen wezenlijke vrede kent. steeds openbaren en tengevolge waar stel is vertraagd, hebben geleid tot ternationale verhoudingen, waarbij Deze veranderingen hebben de stoot staalkundige economische en militai heeft in verband daarmede verdere dere statengroeperingen en zal naar king van deze bindingen van construe De afgesloten internationale verdragen. Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de vijl mo gendheden van het Verdrag van Brussel verder gegroeid. Jn het af gelopen jaar trad Nederland toe tót de Raad van Europa en het Noord- Atlantisch Verdrag. De ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese lanaen zijn aangesloten, houdt belof ten in voor de groei der zozeer nood zakelijk grotere eenheid in Europa. In het Noord-Atlantisch Pact is sa menwerking verkregen tussen een aantal staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het dui delijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garan deren, heeft Nederland in deelne ming aan deze beperktere, maar niet temin ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid ge zocht en, naar vetrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, die mede brengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krachten inzet voor de bescher ming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen pas sen in het bestel van het Handvest der Verenigde Naties. Dat de belang stelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende betekenis is, sterk toe neemt, stemt tot voldoening. Nauwe re samenwerking met de volksverte genwoordiging, ook op dit terrein, zal de regering gaarne bevorderen. De hulp van de Ver. Staten van Amerika. Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Euro pees herstelprogramma. Alleen door een gezamenlijk West-Europees op treden zal dit programma de maxi male vruchten kunnen afwerpen. On danks onvermijdelijke onvolkomen heden is de nog jonge Organisatie voor Europese Economische Samen werking het aangewezen lichaam voor de vervulling van deze grootse taak; daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende invloed kunnen uitgaan. De Benelux. De regering stelt zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de volledige economische unie tussen België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vorde ringen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te over winnen. De verdere ontwikkeling der algemene Europese samenwer king kan aan een snelle verwerkelij king ten goede komen. Het handelsverkeer met Duitsland. Het is geboden ook Duitsland, zij het vorlopig, slechts West-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet opnieuw in gevaar zal kunnen brengen. Een rui mere ontwikkeling van het econo misch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en In donesië rust als gevolg van het uit blijven van definitieve overeenstem ming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de Ronde Ta felconferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet bren gen, partijen er in zullen slagen spoe dig een bevredigend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van ge lijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk sa mengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de grote stijl, maar zegt ons weinig of Nederlandse Antillen is de weg. die m 00k maar enigszins concrete I tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds varm- uitgestippeld. De regering hoopt, dat VOOR DE EERSTE MAAL NA den verscheen, sprak ik van de moei- gesteld is in een wereld, die, in te- de oorlog gekoesterde verwachtin- De tegenstellingen, die zich nog van het politieke en economische her- fundamentele veranderingen in de in- Nederland ten nauwste betrokken is. gegeven tot nieuwe vormen van re samenwerking. Ook Nederland* schreden gezet op de weg van bijzon- vermogen bijdragen tot de verster- tief karakter. een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschappe lijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere over weging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. De begroting sluitend. Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dekking daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt voral in verband met de conjunctuurphase, waarin de wereld verkeert, tot bezorgdheid. Tekort op de betalingsbalans Ondanks de belangrijke stijging der productie 'en de verbetering, die is ingetreden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de be talingsbalans, in het bijzonder met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat voralsnog slechts overbrugd kan' worden dank zij de hulp, die ons land ten deel valt in het kader vai* het Europees herstelprogramma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij fs reeds verminderd en zal over en kele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans aller eerst die van de betalingsbalans ge boden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijkhe den, die slechts bij een gecoördineer de acties op verschillende terreinen van regeringsbeleid en grote krachts inspanning van allen zullen zijn te overwinnen. Met de gewijzigde eco nomische noodzakelijkheden zal op realistische wijze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belas- tingontwerpen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale over wegingen aandacht gegeven. Export een nationale taak. Ook bij de militaire verplichtingeh, die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband zal reke ning zijn te houden met hetgeen eco nomisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtingen door te verkrijgen ma teriële hulp zal worden vergemak kelijkt. De zo-even genoemde econo mische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door het feit. dat de concurrentie op de wereld markt voortdurend in kracht toe neemt. De verkopersmarkt heeft zich in een kopersmarkt gewijzigd. On der deze omstandigheden zal Neder land zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe van een aanzien lijke daling van het tegenwoordige voorzieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak waaraan een ieder op de plaats, waar hij is ge steld, zal moeten medewerken. De wijzigingen op monetair gebied, die bezig zijn zich te voltrekken in overleg met het Internationale Mo netaire Fonds, zullen zonder twijfel invloed uitoefenen op de concurren tiepositie der onderscheidene landen. Ook Nederland zal de omstandighe den, waaronder het handels- en be talingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Opvoering der efficiency. Nochtans zal de taak, waarvan ik zoeven sprak, slechts ten volle kun nen worden vervuld, indien de krach ten worden gericht op het bereiken en handhaven van een in het inter nationaal verband concurrerend ni veau der productiekosten en vergro ting van de productie, Verhoging van de arbeidspro ductiviteit, mede door opvoering van de efficiency, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvang rijke investeringen voor vervan ging, modernisering en uitbrei ding zijn hiertoe vereist. Deze in vesteringen zullen een ui'tvoer- bevorderend of invoerbesparend karakter moeten dragen. Zij die nen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegen heid, die voor de snel toenemen de bevolking moet worden ge schapen en die in het bijzonder van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de re gering de bevordering van de in dustrialisatie een van de kern punten van het te voeren econo misch beleid. Daarnaast zal zij aan de emigratie bijzonder aandacht schenken. De arbeidsvrede en de ge wijzigde monetaire verhou dingen. Het stemt tot verheugenis, dat on danks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bevrijding mogelijk is ge weest, heeft in belangrijke mate bij gedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Hand having van een goede samenwerking tussen overheid, werkgevers- en ar beidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote bete kenis zijn. Ook over de nieuwe si tuatie, die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende monetaire verhou dingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Een einde aan „detail bemoeienissen". Pogingen om tot verruiming en vrijmaking van het internationale goederen- en dienstenverkeer te ge raken worden door Nederland krach tig gesteund. Binnensland wordt een einde gemaakt aan detailbemoeienis sen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste-economie, maar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. De middenstand. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de rege ring vragen. Stimulering van vakbe kwaamheid. Verdere stimulering van de vak bekwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis worden geacht. Opvoering landbouw producten. De toenemende behoefte aan voe ding voor het snel in aantal groeien de Nederlandse volk en de belangrij ke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het landbouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te schep pen door te streven naar bestaans zekerheid op lange termijn door middel van productie- en marktorde ning en voortgaande verbetering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de internationale verhoudingen, het Indonesische vraagstuk en het fiancieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht door- Omdat de Nederlandse regering rog geen besluit heeft genomen over ae weg, die onze gulden zal moeten inslaan was de A'damse effecten beurs gisteren en heden gesloten. gewerkt aan de verdere verwe zenlijking van het program ten aanzien van wetgeving en be stuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook- andere onderwerpen in verband met de ideeële en mate riële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende departementen ter hand genomen. Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen op legt, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstre ken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en venvoesting her rezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale sa menwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend". JJA HET BESLUIT VAN DE ENGELSE REGERING om het pond sterling tenopzichte van de dollar te devalueren, is er een lawine van devaluaties in andere landen gevolgd. Het éne land na het andere maakte nieuwe percentages van zijn munt bekend. Verschillende daar van hebben wij gisteren reeds kunnen mededelen; vandaag kan het lijstje nog verder worden aangevuld. Gisteravond heeft de Franse rege ring besloten tot devaluatie van de franc, nl, van 330 tot 350 francs per dollar; hierdoor wordt de waarde'•van de franc t.a.v. het pond sterling verhoogd nl. van 1.097 francs op 880 francs per pond. Andere landen overwegen nog herwaardering van hun munt; zelfs België en Zwitser land achten hun sterke munten niet safe en zien de mogelijkheid van waardevermindering onder het oog. Alle Scandinavische landen, met in begrip van Zweden, hebben hun wisselkoersen herzien, evenals Fin land, IJsland, Birma, Israël, Ceylon, Singapore, Malakka en Rhodesia. Portugal en Italië aarzelen. Ook Argentinië wacht af, naar men ver moedt tot het ogenblik waarop de uitwerking van de lawine kan wor den overzien. Met een eventuele herwaardering van de Argentijnse peso zal een groot deel der Zuid-Amerikaanse muntstelsels meegaan. Alleen de Braziliaanse cruzeiro zal zeker b uiten de devalutie blijven omdat Brazilië tot het dollargebied behoort. Ook de Japanse jen zal niet opnieuw worden gewaardeerd. De Canadese dollar zal vermoedelijk ten opzichte van zijn Amerikaanse „collega" met ten hoogste tien percent worden ge devalueerd. Over de Duitse Mark is nog geen beslissing genomen. Van de landen achter het ijzeren gordijn devalueert alleen Tsechoslo- wakije. Tenslotte heeft ook Canada besloten de Canadese dollar met 10 in waarde verminderen. OP HET CANADESE PASSAGIERS SCHIP „NORONIC", dat de Grote Meren bevaardt, is, zoals gemeld Zaterdagnacht een grote brand uit gebroken, die aan meer dan 200 mensen het leven kostte. Binnen de brand stond het schip van voor tot achter in lichter laaie. Sommige passagiers wisten zich het leven te redden door in pyama van boord te springen. Een luchtfoto van het brandende schip, dat in de baai van enige minuten na het uitbreken van Toronto lag gemeerd. De staatssecretaris van financiën van Indonesië, drs A. Oudt. heeft Dinsdagochtend te Batavia in een radiotoespraak medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet de finitief haai standpunt heeft bepaald met betrekking tot het vraagstuk der devalutie, zodat dienaangaande nog niets kan worden medegedeeld. Drs. Oudt zeide, dat sluiting van banken en spaarbanken niet in de bedoeling ligt, doch dat, in afwach ting van een definitieve bepaling van het standpunt der Indonesische regering, het deviezenfonds voor In donesië tijdelijk alle wisseltransac ties met het buitenland heeft stop gezet. BIJEENROEPING VAN BRITSE PARLEMENT GEVRAAGD. Winston Churchill heeft uit naam van de conservatieve partij verzocht, dat het parlement niet later dan de volgende week wordt bijeengeroe pen om de nieuwe toestand te be spreken, die is geschapen door de devaluatie van het pond. Volgens het schema zou het par lement niet vóór 18 October verga deren. Ook de liberalen hebben onmid dellijke bijeenroeping van het par lement gevraagd. BRITSE TOERISTEN IN NOOD. Honderden gejaagde Britse toeris ten belegerden gisteren banken en reisbureaux in België, Zwitserland, Frankrijk en Italië met reischèques, die plotseling een derde minder waard waren geworden. Maar de banken waren gesloten en de reis bureaux konden niet helpen. Wele Britten beschikken niet meer over middelen om hun hotelrekening te betalen. Sommigen kunnen zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van finan ciën heeft ter tegemoetkoming toe stemming gegeven, dat de banken gistermiddag aan elke buitenlandse toerist 10.000 francs mocht uitbeta len teger de oude wisselkoers. De trek terug naar Engeland is al begonnen. Honderden auto's met „G.B."-borden zijn Parijs al gepas seerd op weg naar de Kanaalhavens. In Zwitserse regeringskringen vreest men dat een dodelijke slag aan het toeristenverkeer is toege bracht. £m Een blij hart doet het lichaam goed. Neerslachtigheid verdort het ge beente Spreuken 17 :22.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1