*Wt wmm 9 i i f Wimpie De komende voetbal-Zondag a nze Samrubriek het Schaakspel ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Roodenburg, LFC en Docos thuis Het eerste treffen in de voetbal competitie 19491950 heeft Zondag jl. tal van verrassingen gebracht. Ongetwijfeld zullen verschillende elftallen nog wat onwennig in de zomerse hitte-temperatuur het voet- baiterrein hebben betreden, terwijl andere clubs geleerd door de re sultaten van het vorig seizoen ge dacht hebben er maar meteen flink op los te hakken, omdat de eerste klap nog steeds een daalder waard is. Hoe dit echter ook zij, reeds staat een pieuw programma te wachten met opnieuw tal van interessante wedstrijden. Of zullen de voetbal enthousiasten niet belangstellend zijn te vernemen wat Sparta voor nemens is te doen dit seizoen na de formidabele inzet tegen Blauw Wit. Morgen spelen de Rotterdammers in eigen home en we twijfelen er niet aan, of een golf van enthousiasme zal rond het Spangen-kasteel waaien. A. D. O. is de tegenstander van mcrge.n en aangezien de Haagse club Zondag slecht begon tegen V. S. V., kan men ongetwijfeld' de uiterste krachtsinspanning van de Hagenaars verwachten, maar of Sparta nu plotseling de club van Landman en Terlouw daarvoor te vinden zal zijn, wagen we te betwijfelen. V. S. V. ontvangt D. O. S. en de derde winnaar van vorige Zondag, Feijenoord, gaat op bezoek by Haar lem. Voor de Velsenaren zijn we niet zo beducht, maar of Haarlem weer genoegen zal nemen met een gelijk spel? In West H begon Neptunus weer uitstekend, maar' morgen gaat de strijd tegen H. B. S. op Houtrust en daar zal het de Rotterdammers niet meevallen. Xerxes krijgt bezoek van E. D, O. en kan opnieuw winst boe ken. D. W. S. en 't Gooi zullen voor elkaar niet veel onderdoen in sterkte 'en R. C- H. zal, de vuurdoop in de eerste klasse ondergaan tegen Ajax in Amsterdam. In de 2e klasse A gaat U. V. S. de eerste uitwedstrijd spelen tegen E. B. O. H. Beide clubs startten Zon dag met een nederlaag, maar dat zegt nog maar heel weinig over de krachtsverhoudingen. Intussen, U. V. S. heeft Zondag jl. opnieuw onder vonden hoe het niet moet enin uitwedstrijden plegen de Leidse blauwwitten steeds een tikje beter te spelen. Zou dit morgen ook het geval zijn? In de 3e klasse A een belangrijke kamp voor Leiden: Roodenburg Alphen. De Rijnbewoners zijn altijd geduchte tegenstanders in hun om geving, zodat Rodenburg de handen vol zal hebben, temeer wijl Alphen tegen T. Y. B. B. bewees reeds in goede vorm te zijn. R.K. A. V. V. maakt de moeilijke reis naar de 70 jaar oude club H.F.C., hetgeen voor de Good Old de opening van het seizoen betekent. We zullen maar afwachten, maar vrezen op nieuw een nederlaag der Dambewo- ners. H. E. C. achten we wel in staat tot 'n zege op Wassenaar, Hillinen kan van Tonegido winnen en T. Y. B. B. G. S- V- brengt mogelijk een gelijk spel. Blauw Zwart begon de competitie in 3B met een gelijkspel tegen Texas. Morgen komt II. P. S. V. op bezoek in Wassenaar, maar of de Haagse agenten het weer tot een nederlaag zullen laten komen, wagen we te betwijfelen. L. F. C. zet het nieuwe seizoen morgen in met een wedstrijd tegen het Goudse Olympia, dat Zondag jl. R. V. C. geen schijn van kans gaf. De Leidenaars zullen zeker hun beste beentje moeten voorzetten om een gunstig resultaat te bereiken. In de vierde klasse A heeft A. S- C. ongetwijfeld een kans tegen het Haagse Archipel. Immers, A. S. C. won Zondag met 7—0, de Hagenaars verloren met 63. Het zou al een grote verrassing zijn, indien deze wedsrijd geen Leidse zege werd. Docos ontvangt Lisse. naar het schijnt twee gelijkwaardige tegen standers, die beide hun eerste wed strijd verloren, met spanning zien we uit naar dit treffen, waarvan mo gelijk reeds nu veel afhangt voor het verder verloop in deze competitie Teylingen en L. D. W. S. hebben de eerste punten reeds binnen en het zal er morgen zeker warm aan toe gaan, om nieuwe winst te boeken. CELTIC WIL NIET SPELEN... De Celtic Footbal Club heeft zich tot het bestuur van de Schotse League gewend met het verzoek de competitiewedstrijd tussen Celtic en de Glasgouw Rangers, vastgesteld voor 24 September a.s., of uit te stellen of te schrappen. De redenen van het verzoek van Celtic zijn dui delijk. De rivaliteit tussen Celtic en de Glasgow Rangers, vastgesteld groot, hetgeen sterk tot uiting is gekomen bij de twee laatste wed strijden tussen beide verenigingen. De vorige maand hebben Celtic en de Rangers elkaar ontmoet, waarbij vechtpartijen tussen de toeschou wers ontstonden na enkele inciden ten, welke zich op het veld hadden voorgedaan. Onlangs hebben de bei de clubs weer tegen elkaar gespeeld en toen dreigden enkele spelers van Celtic, nadat de Rangers een doel punt hadden gemaakt, dat volgens hen dubieus zou zijn, met een staking. Nu de supporters en de spelers van beide clubs zo scherp tegenover elkaar staan lijkt het het bestuur van Celtic beter om voorlopig geen wed strijden meer tussen beide teams te doen spelen. In dit verband moet men ook het verzoek van Celtic aan het bestuur van de Schotse League zien. Maandag zal over dit verzoek een beslissing worden genomen. Cel tic heeft nog verklaard, dat men het op prijs zou stellen, indien ook de thuiswedstrijden tegen de Rangers, vastgesteld op 4 Januari, zou worden geschrapt. Naar we menen, zal Teylingen het daarbij niet gemakkelijk hebben, maar de goede start van jl. Zondag zal de ploeg veel zelfvertrouwen heb ben gegeven. De wedstrijd V. V. S. B.Rouw koop zal vermoedelijk weinig krachtsverschil te zien geven, zodat het een spannende partij belooft te worden. In de vierde klasse B. Alphia Maasstraat, een tweede zware op gaaf voor de Rijnbewoners- Lugdunum gaat bij V. D. V. op bezoek, dat Zondag met 32 won. Maar Lugdunum toonde een uitste kende voorhoede te bezitten, zodat we ook nu wel enkele doelpunten mogen verdachten. Bodegraven zette de competitie al heel slecht in, zodat we voor de eer ste thuiswedstrijd in ieder geval een gunstiger resultaat verwachten, al zal het tegen Haastrecht zeker niet meevallen, Docos. Morgen speelt Docos te gen Lisse. De opstelling luidt: G. Rooyakkers; C. Lith, Bas Smits Jr.; P. Pollmann, P. Dubbeldeman, W. Varkevisser; Th. v. Daalen, L. van Teylingen, W. Verplancke, M. Smits en G. v. Dam. Aanvang 2.30 uur. Docos 2 gaat op bezoek bij ASC 3 aan de Kempenaerstraat. Aanvang 12 uur. Het derde ontvangt om 1.10 uur VN A en Docos 4 gaat op visite bij LDWS 4. Terrein Haarlemmer- trekvaart. Lugdunum. Voor de te Den Haag te spelen wedstrijd tegen VDV komt Lugdunum als volgt uit: Van Oudshoorn; Bronsgeest, van Berkel; van Pijlen, van Es, van Egmond; Quist, Filippo, Verhoeven, Zwarts, Redel. Meerburg Aan de hand van de eerste competitie Zondag, lijkt het dat Meerburg 1 het morgen niet zo heel moeilijk zal krijgen bij Mors- kwartier 1. Of zullen de Morsch- kwartier-mensen dit keer ui't een an der vaatje gaan tappen? Aanvang 2 uur. Vertrek 1.15 uur per fiets van de Rijnegommestraat af. Voor sup porters zij medegedeeld dat het Morschkwartier-terrein gelegenen is aan de Lage Morschweg. Meerburg 2DOSR 3 2 uur, Meer burg Jun.—Docos Jun. 12 uur. Za terdagmiddag: Meerburg aMMO (a) 4 uur UDO aMeerburg b 415 uur Vertrek 3.30 per fiets van de Rijne gommestraat af. Hazerswoude Morgen starten de elftallen voor de nieuwe competi tie. Daar de LVB tijdelijk het ter rein afkeurde, kunnen zij voorlopig alleen uit-wedstrijden spelen. De senioren spelen om 2 uur tegen Rouwkoop 2 te Voorschoten. De ju nioren gaan bij Teylingen d op be zoek, terrein Wasbeek, aanvang 12 uur. Vertrek per fiets om 10.20 uur. VVSB. Programma voor Zon dag. VVSB 1 krijgt Rouwkoop op bezoek. Aanvang 2.30 uur. WSB 3 gaat naar Oranje Groen 2, WSB A naar Warmunda A. WSB B krijgt Teylingen B op bezoek. Aanvang 12 uur. VVSB C gaat naar SJC B. KRV. Morgen gaat zowel het le als het 2e elftal naar Leiden. Het 2e speelt de eerste comp. wedstrijd om 12 uur tegen VNL 2. Vertrek 11 uur per fiets vanaf parochiehuis. Het eerste gaat naar LDWS 2. Aanvang 2 uur. Vertrek 1 uur per fiets vanaf parochiehuis. Alleen de jun. spelen Zondag een thuis-wed- strijd tegen Teylingen A. Aanvang 12 uur. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken' op het gebied yan on roerende goederen Bouw- enMakelaarsbedrijf v.d. Drift ISRAEL—ZUIDSLA Vlë UITGESTELD. Morgen zou te Tel Aviv de ont moeting tussen Israel en Zuid-Sla- vie worden gespeeld als voorwed strijd van het tournooi om het we reldkampioenschap. Zuidslavie heeft zich telegrafisch tot de voetbalbond van Israël gewend met de medede ling, dat Zuidslavië geen toestem ming heeft gekregen om met de ploeg over Turks grondgebied te vliegen. In Belgrado zoekt men thans ijverig naar een oplossing, maar men twijfelt er aan of de ploeg op tijd te Tel Aviv zal kunnen zijn, zodat de ontmoeting zal moeten wor den uitgesteld. De Internationale Motor-zesdaagse Goede vooruitzichten der Ned. rijders De officiële stand tot en met de vierde dag, meegedeeld door het K- NMV-jurylid te Llandrindod Wells luidt: P. Knijnenburg, Wassenaar (BSA) 0 (team) 0 (individueel); J Roest, Nieuwveen (BSA) 0 (team) 0 (invi- dueel); J. Flinterman, Leeuwarden (BSA) 5 (team) 1 (individueel). Ne derlands Vaas-team A op ESA dus in totaal 5 strafpunten. Cees van Rijssel, Den Haag (JAWA) O. Ben nie Jansema, Hengelo (JAWA), 22 Piet Bestebreurtje, Barendrecht (C Z) 0. J. W. Haaker, Badhoevedorp (CZ) 29; Harry van Dinter, Arn hem (CZ) 0. Lichtenbeld Den Haag (CZ) 38. Alleen het blanco strafregister van van Dinter wordt, ondanks deze of ficiële stand, sterk in twijfel getrok ken. Vermoedelijk is hier sprake van een vergissing in de berekening van de jury, daar deze rijder de vierde dag te laat aan de finish arriveerde. Op de vijfde dag van deze zware internationale betrouwbaarheidsrit hebben onze landgenoten laten zien. wat ze waard zijn. De wegen waren tengevolge van de regen zeer glad en modderig, doch ondanks de zware route wisten van Rijssel, Roest, Knij nenburg en Flinterman de 383 km zonder strafpunten af te leggen. Het is bijna zeker, dat ook Bestebreurtje, Haaker, van Dinter en Lichtenbeld straf puntloos zijn geëindigd. Dat wil dus zeggen, dat Nederland een zeer Sedert het eind van de oorlog is het een traditie geworden, dat jaar lijks bij de bevrijdingsfeesten in het Zuiden met bijzondere plechtigheden het bevrijdingsvuur, dat wordt over gebracht van de Normandische kust, wordt ingehaald. Op 16 September van dit jaar ont steekt de burgemeester van Porth- mouth een fakkel in Porthmouth, welke wordt overgebracht naar Bayeux. Van deze plaats wordt de fakkel overgebracht door groepen wielrenners naar Brussel. Het vuur wordt hier overgenomen door esta fettelopers, die de fakkel naar Eind hoven dragen. De afstand wordt afge legd door ongeveer 80 lopers, die ieder een afstand van VA km. hebben af te leggen. De Nederlandse grens wordt bij Bergeyck gepasseerd. Daags na de bevrijdingsfeesten in Eindhoven, dus op 19 September, zet de fakkel zijn tocht voort in twee ver schillende richtingen n.l. naar Nij megen en Axel. Als bijzonderheid dient nog, dat in Eindhoven de fakkel in ontvangst genomen zal worden door maarschalk Montgommery. ZWEMMEN. REHLM STARTTE NIET. Hassan ab del Rehim, de Egypti sche zwemmer, die het vorig jaar het kanaal overzwom van Frankrijk naar Engeland, zou gisteravond te Folkestone te water gaan voor een nieuwe Kanaaltocht. Hij besloot evenwel de poging uit te stellen tot hedenavond. Zijn bedoeling is zijn naam te plaatsen op de kleine lijst van degener, die het Kanaal in beide richtingen hebben overgezwommen. TAFELTENNIS „De Sleutels". Maandag a.s. zullen voor de dames vier officiële wedstrijden worden georganiseerd: De opstelling voor deze wedstrijden luiden als volgt: Sleutels 1: E. Fil- bry, R. Ruigrok en I. Winkelman tegen PTT 1 uit Den Haag. Sleutels 2: de dames A. van Bem- melen, B. Lingerak en H. Heuzen tegen ALTC 1 uit Leiden. Sleutels 3 met D. v. d. Post, I. Reizevoort en G. v. d. Veer tegen ATTC 1 uit Alphen. uus zeggen, aai meaeriana een zeerj Sleutels 4 met H. v. Deventer, J. grote kans maakt, met tenminste 41 Baak en M. de Haas tegen Tempo 1 gouden medailles te eindigen, om-1 algemeen reserve staat opge- dat de route van de laatste dagjsteld mej. A. Schoonwater. slechts 69 km lang is en over goededie nog geen inschrijfformu- wegen loopt. Dan rest nog de snel-Her voor de a.s. Haagse Kampioen- heidsproef op het circuit van Eppynt, j schappen hebben ontvangen kunnen een parcours met een slecht wegdek, deze verkrijgen uitsluitend op de doch daar zullen onze rijders hun' ~'"1 voorgeschreven gemiddelde, dat voor alle klassen verschillend is, ze ker wel weten te halen. In het bijzonder valt de prestatie op van Bestebreurtje uit Baren drecht, die weliswaar in Nederland verschillende betrouwbaarheidsrit- ten meereed, doch niet gespeciali seerd is op zware ritten zoals een Zesdaagse. Om na 5 dagen dan nog zonder strafpunten te zijn is zeker een bijzondere vermelding waard. Nederland klom in de strijd om de Zilveren Vaas een plaats omhoog. Het Hongaarse team verloor 2 rij ders, waardoor de stand na de vijfde dag is: Engeland A-0, Tsjecho-Slo- wakije B-0, Nederland A-5, Zwitser land B-7. Als in deze stand geen ver andering komt, is de kans zeer groot, dat de Tsjechen de vaas zullen ver overen, omdat zij op hun 125 cc ma chines gemakkelijker hun gemiddel de behoorlijk kunnen overschrijden in de snelheidsproef dan de Engel sen met nun Triumphs en Royal En field in hu zware klasse. De Trophee zal vermoedelijk in Engeland blijven, daar het Engelse team thans met 1 strafpunt leidt, voor Tsjechoslowakije met 9 punten. In totaal werden tot en met de vijfde dag 72 uitvallers genoteerd. clubavonden. Voor De Sleutels zal de training in het a.s. seizoen plaats vinden op Dinsdag- en Donderdagavond, ter wijl de Maandagavond zal worden gereserveerd voor competitie en an dere wedstrijden. Voor de afdeling junioren zal de training uitsluitend plaats vinden op Zaterdag- en Zondagmiddag. Aan vang half drie. WIELRENNEN DE WEDSTRIJDEN IN OLYMPISCH STADION. Voor de tweede keer zijn de inter nationale wielerwedstrijden in het olympisch stadion te Amsterdam we gens regen uitgesteld. Ditmaal is het programma verschoven naar Don derdag 22 September. HARRIS SLOEG DERKSEN. Harris, de wereldkampioen 1949, won gisteravond op de Ordrupbaan te Kopenhagen in twee manches van Jan Derksen, waarmede de Engels man zijn zege tijdens de wereldkam pioenschappen, op dezelfde baan, be vestigde. Swift Combinatie. Zondag rij den A en B-klas een trainingsrit over een afstand van 100 K.M. C- Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw- Vennep. ONZE LADDER-WEDSTRIJD. Voor onze ladderbeklimmers ge ven wij onder no. 15 ter oplossing een zeer fraai bewerkt vraagstuk van onze bekende damspeler en proble mist, de heer W. Krom. Wedstrijd-probleem No. 15. Auteur: W. Krom, Sassenheim.: le publicatie. Iw» .v Zwart 9 schijven op: 9, 10, 12, 14, 19, 26, 27, 29 en 36. Wit 9 schijven op: 25, 37, 38, 40/44 en 50. Vervolgens geven wij hieronder ter oplossing een vraagstuk van de heer Kwartel, dat eveneens het oplossen waard is. Wedstrijd-probleem No. 16. Auteur: P. v. d. Kwartel, Leiden. (Ingez. voor onze pr.-wedstrijd). H 11 P f 1 L, a m R pi R ill JÖi jl §3 18 p m s H Zwart 12 schijven op: 6, 8, 9, 11/13, 15, 17, 24, 31, 35 en 36. Wit 12 schijven op: 25, 27, 28, 32/34, 38, 41, 42, 44, 47 en 49. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot ui; lijk Vrijdag 30 Sept. a.s. aan boven staand adres. Oplossingen wedstrijd-pr. no. 9 en 10. N. 9. Wit 42/38, 18/13, 13x2, 2/35 (40—49x) 45/40 (49x19) 40x29, op 19—2 volgt 29—24 of indien 19—28 volgt 2923 en wint. Zeer fraai pr. No. 10. Wit 37/31 (36x47) beste, op direct 36ën27 verliest sneller) 34/29 (ad lib.) 46/41, 26/21, 20/14, 25/20, 42—38, 48x17, 21x1 (29—33x) 1—6 en wint. Een moeilijk oplosbaar probleem, dat voor het grootste deel van onze klimmers te machtig bleek. Lijst Ladder-wedstrijd. (Bijgewerkt t.m. pr. no. 10). punten 1. A. H. Turk, Noordwijk-B. 20 2. H. v .d. Kamp, Lisse 20 3. C. P. Zuiderduin N.wijk-Z. 20 4. W. Krom, Sassenheim 20 5. A. C. v. Vliet, Vinkenveen 19 6. M, J. v. d. Kwartel, Leiden 19 7. G. Bosman, Boskoop 18 8. J. A. J. Wortman, H'woude 20 9. Th. de Zwart, S'heim 18 10. G.Rijsdam, Leiden 18 11. P. v. d. Kwartel, Leiden 18 12. G. Lemmers, Voorhout 14 13. Th. Leliveld, A'veen 13 14. C. Portengen, Vinkenveen 11 15. L. Koster, Vinkenveen 11 16. F. C. Bakker, Voorschoten 8 17. G. Beuk, Alphen a. d. R. 4 Uitslag Augustusmaand. Na loting onder de 5 hoogst aan komenden is de Augustus—prijs ten deel gevallen aan de heer J. A. J. Wortman, Molenlaan 6, Hazerswoude. Wortman verliest hiermede zijn aan tal behaalde punten, en begint weer van één of aan. Mijn felicitatie. Correspondentie. W. K. te S. Problemen in dank ontvangen plaatsing volgt. A. C. v. V. te V. Pr. in dank ontvangen; zal ze nazien. Th. de Z. te S. Pr. in dank ont vangen; plaatsing volgt. P. en M. v. d. K. te L. Dit gaat echter maar voor één keer. G. R. te L. Daar stond ik van te kijken, doch vasthouden:! Een schijf of de partij. Dat de heer W. Krom ook het prac- tische spel in handen heeft getuigt hij wel met onderstaande stand. Op leerzame wijze weet hij, met wit spe lend, zwart te overrompelen. Nie mand verzuime dit vraagstuk te be studeren. Ook dit vraagstuk is speciaal voor onze rubriek samengesteld. Zwart: 3, 8, 9, 11, 12/16, 18, 19, 21, 23, 26. Wit: 25, 27, 28, 32/39, 42, 48, 49. Wit 34—30, 14—20 A. B., 25x14, 9x 20 C, 30—24, 19x30 D, 35x24, 28x19, 3731, 33x2, 2x6 en wint. A. 11 of 12—17 volgt 30—24 wint een schijf. B. 1520, volgt 3024 wint. C. 19x10, 28x19 en 30x19 en wint. D. 20x29, 33x24, 28x19, 37—31 en 3833 enz. Wij danken de heer Krom, dat hij dit vraagstuk voor deze rubriek heeft willen afstaan. klassers starten voor 50 K.M.; ver trek 9 uur. B. Kruit, J. v. d. Fits, P. Bout hoorn, Joop Riethoven en W. Vrees wijk starten Zondag in het crite rium te Scheveningen bij de ama teurs voor een afstand van 100 K.M. H: de Vos, J. Vermeulen en G. Vreeswijk rijden daar bij de nieu welingen. Jac. de Groot start in het Vondel criterium te Amsterdam, waar o.m. deelnemen Schulte, Middelkamp, v. Est, Lakeman, Pellenaers en de Bel gen George Claes, F. Cools, Nest Sterckx, Brusselmans en A. Ver- schuuren. DAMMEN. OM HET PERSOONLIJK DAMKAMPIOENSCHAP. De partij tussen II. Onnink en Ph. J. Ham in de voorronde van de 4e ronde om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, wel ke te Rotterdam werd gespeeld, ein digde in remise. Samenstelling tientallen L.D.V. Voor het begin van de damcompe- titie van de LDDB kwamen de leden van de Leidse Damvereniging in vergadering bijeen. Na een vlotte be handeling van verslagen, notulen en ingekomen stukken werd overgegaan tot bekendmaking van de tiental len zoals deze in de a.s. competitie zullen uitkomen. Het le en 2e tien tal zijn beiden in de le klasse van de LDDB ingedeeld terwijl het 3e tiental in de 2e klasse LDDB komt te spelen. Uit alles bleek dat het LDV ernst is weer spoedig haar oude plaats in de hoofdklasse van de NDB terug te winnen. De spelers voor het le tiental zijn: 1 W. Heemskerk, J. Klinkenberg, 3 B. Slegtenhorst, 4. Th Uyttenboogaard, 5 J. W. Huis man Jr. 6 I Teleng, 7 A. Klinkenberg 8 P. van Leeuwen, 9 P. v. d. Stel, 10 J. Zaalberg; reserves zijn-, J. Huis man, Sr. J. Iterson, L. C. Gerritsen. W. Kleijn en J. H. van Gent. Het 2e tiental komt met de volgende spelers uit: 1 H. de Water, 2 J. v. d. Meij 3 A. Sladek, 4 W. de Roode, 5 E. Klinkenberg, 6 C. B. Janssens, 7. M. J. van Houten, 8 J. Dreef, 9 J. Molenaar, 10 L. Zitman. Reserves zijn M. van Leeuwen, C. Klinkenberg Sr, J. W. Freeke en B. de Kier. Ver der werden de winnaars van de ge houden zomer wedstrijden bekend gemaakt. In groep A werd W. Heems kerk winnaar in groep B W. de Roo de en in groep C C. Klinkenberg Sr. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering door de voorziter B Slegtenhorst gesloten. FRANKRIJK WINT BRITANNIA SHIELD. Frankrijk won het Britannia Shield met een totaal aantal punten van 110 punten voor het boksen, zwemmen, schieten, de cross contry en het schermen. Groot-Brittannie werd tweede' met 92 punten, België derde met 74 punten, Nederland vierde met 70 punten, Noorwegen vijfde met 67 punten en Griekenland zesde met 52 punten. Het onderdeel boksen werd ge wonnen door Gr. Brittannië met 45 punten, Frankrijk werd tweede met 44, België derde met 32 en Neder land vierde met 20 punten. Grieken land behaalde 14 en Noorwegen 7 punten. Het eindspel, dat de vorige rubriek besloot, is een compositie van H. Rinck, de grote eindspel-componist. De stelling was: Wit: Khl, Pd8, pionnen f6 en h2. Zwart: Kd6, pion nen c3, f3 en h3. Wit houdt remise. De oplossing is: 1. f6f7, Kd6e7 (anders volgt f7f8 D); 2. Pd8e6 (dreigt weer f7f8 D) dus Ke7xf7; 3. Pe6g5f, K onverschillig; 4. Pg5xf3, c3c2; 5. Pf3gl! De pointe. Er dreigt nu Pgle2 waardoor de c- pion gestopt wordt. Op 5c2cl D of T staat wit pat. Een prachtige eindspelstudie, van de Rus Zachodjakin is deze: Wit: Kd4, Ld3, pion g5; Zwart: Kh8, Pa8. Wit wint. Wanneer we deze stelling bekij ken, dan zouden we besluiten, dat winst voor wit uitgesloten is. Een voudige ruil van het paard tegen de pion is voldoende voor de remise. Zie hoe wit kan winnen: -. Kd4c5 (dreigt Kc6 met verovering van het paard), Pa8—c7; 2. Kc5—d6, Pc7— e8f; 3. Kd6e7 (op Kd7 volgt Pg7; 4. Lg6, Kg8; 5. Ke7, Kh8; 10. Kf7, Pf5; 7. Lxf5 en zwart is pat!). 3Pe8g7 (op 3Pc7; 4. Kf7, Pd5; 5. g6 en dan g7f enz.); 4. Ld3g6 (het paard kan nu niet meer spelen) Kh8g8; 5. Lg6f7f, Kg8h76 Ke7—f6. Kh7—h8; 7. Kf6e5! (natuurlijk niet Kg6 we gens Pe6, Lxe6 pat); 7Kh8h7 8. Ke5e4 (Wit wil een tempo win nen). Na Kh7h8 moet g5g6 vol gen en daardoor het paard gedwon gen worden te spelen Maar dat is nog niet voldoende Want zonder meer zou na g5g6 veld h5 vrij komen. Dus de Witte koning moet eerst naar g4. 8. Kh7—h8; 9. Ke4—f4; Kh8h7; 10. Kf4—g4, Kh7—h8 en nu 11. g5g6 en nu gaat het paard verloren. Daarmee is de winst ver der eenvoudig. Van de volgende compositie geven wij de oplossing. Men trachtte bij iedere zet zelf het „waarom" te vin den. Dat is een bijzonder goede oefening. Wit: Kal, Lgl, Pf6. pionnen a2, a3, b6, e6, e7, f2. Zwart: Kc3, Lb8, pion c2. 1. Pf6e4f, Kc3d3; 2. Pe4—c5t, Kd3c3; 3. Pc5^>3, Lb8—e5; 4. f2— f4, Le5g75. e7—e8 P.; Lg7—h8; 6 f4—f5, Lh8e5; 7. Lgl— h2; Le5xh2; 8. b6—b7, Lh2—e5; 9. b7—b8 P. Le5xb8; 10. Pe8—c7, Lb8xc7; 11. e6e7; Lc7e5; 12. e7e8 T en wint. Ter oplossing. IIIIP i i pp IIP jjgf ps ABCDEFGH Wit aan zet, maakt remise. VADAMECUM N.K.S.B. Door de heer P. G. Kempen uit Tegelen samengesteld, verscheen het „Vademecum" van de Ned. Kath. Sportbond, bevattend tal van derheden, die men in een goed hand boek kan vinden over net o.. werp, waarvan men zijn lezers in kennis wil stellen. De reglementen, bepalingen, adressen enz., die her haaldelijk moeten worden nagesla gen, vindt men hierin vermeld, zodat het een nuttige vraagbaak en weg wijzer kan zijn op het veelzijdig ter rein der Katholieke Sportbeweging. Men vindt hierin o.a. de brief van het Hoogwaardig Episcopaat van 15 Dec. 1947 aan de Geest. Adviseurs en besturen van de R.K. Sportvereni gingen in Nederland, verder de bis schoppelijke bepalingen (voor Utrecht Haarlem en Breda), de statuten van de N.K.S.B. en verder bijzonderhe den betreffende verschillende takken van sport, samenstelling van com missies, adressen van sportvereni gingen enz. Iedere vereniging schaffe zich een aantal exemplaren aan, men bestu- dere de inhoud en vuile aan waar dit nodig moge zijn, opdat dit Vade mecum tot een standaardwerk van de N.K.S.B. moge uitgroeien. verteld door HUIBERT VET EN DE BETOVERDE PRINS 22. Na een lange en moeilij ke tocht door China, Tibet. Afganistan en Ara- bië, bereikten de twee makkers eindelijk de grens van Boekistan. Daar werden ze opge vangen door een douane, die wantrouwend de bei de zakken met tomaten bezag, die Wimpie en Ko- bus als leeftocht gediend hadden. „Het zijn geen móóie zakKen!" stelde de douane misprij zend vast. „Ik geloof dat ik jullie maar zal beschouwen als ongewenste vreemdelingen. We hebben al op- eters genoeg in Boekistan". „Maarwierp Wimpie geschrok ken in het midden. De douane riep een collega, en bei den taxeerden ze de zakken met ge ringschattende blikken. „Daar zit niks bijzonders in, Ali", zei de col lega hoofdschuddend. „Je hebt groot gelijk met die snuiters de toegang te weigeren. Ze heb'ben vast geen rooie cent. Wat zou er in die zakken zit ten? Vodden?" „Tomaten", zei Kobus van Galen schuchter, „alleen maar tomaten. Het spijt ons wel. Nou, we gaan dan maar weer es De beide douanen keken met grote ogen van elkaar> naar de twee zak ken, toen riep de eerste op vriende lijke toon: „Maar komt U toch alstu blieft binnen! Waarom staat U daar nou nog? Wacht, ik zal een stoel ha len!" Hij rende de douanepost binnen en kwam even later weer te voor schijn met een zware leunstoel, die hij wankelend met zich mee torste,...

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6