UANGWG Het meisje, dat met Maria heeft gesproken Zeer vele leden derTweede Kamer zijn ontevreden over de voorgestelde belastingherziening AKKERTJES# Eerste H. Mis Leiden in Uit het leven ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 UIT DE FRANSE PORTEFEUILLE Wat kloosterzusters denken over „Het Lied van Bernadette" WIE VEEL TER BEDEVAART GAAN, worden er zelden hei lig van" oordeelde kort en bon dig Thomas van Kempen in een tijd, dat het maken van pelgrimstochten mode was. De Zwolse frater, die, weggedoken in een hoek met een boek, zo pols stok-diep de menselijke natuur peil de en in zijn „Navolging" een on sterfelijke raadsman werd op de weg van een Christelijke levenswandel zou voor het programma van onze Franse reis geen goed woord hebben over gehad. Er kwamen op dat pro gramma drie bedevaartsplaatsen voor: Nevers, Paray-le- Monial en Ars, en, alsof drie nog niet welletjes was, kwam er toevallig nog een vier de bij: Annecy. Ter verontschuldiging aan het adres van de goede Thomas mogen we aanvoeren, dat de eerste drie be trekkelijk dicht bij elkaar liggen in Midden-Frankrijk en de vierde gods vrucht geplukt werd in het voorbij gaan, op zoek naar de Mont Blanc. REVERS is een opgewekte provin- ciestad, aan de bovenloop van de Loire op heuvels gebouwd, met klim mende steegjes, donkere middeleeuw se poorten en binnenhoven, waar de grijze kathedraal nog steeds zegevie rend boven-uit rijst ondanks het feit, dat het koor door een bom in puin en prak werd gelegd. Het zijn echter niet de kathedraal, eerbied waardig en merkwaardig van bouw trant, en evenmin het hoog-getinde en getorende hertogelijk kasteel, die jaarlijks duizenden naar Nevers trekken. Het is het moederhuis van de „Zusters van Liefde van Nevers", in vroom-ommuurde afzondering aan een der singels of boulevards gele gen. De poort in de ommuring is wijd-geopend en wordt bewaakt door een blind vrouwtje, dat ter liefde Gods een aalmoes vraagt. Aan de groen-geel gesausde klooster-gebou wen is een kapel uitgebouwd op een begrinte en heet-beschenen binnen plaats. De zij-deur van de kapel wenkt als een verkoeling en zo staan we plotseling voor het vergul de glazen schrijn, waarin Bernadette Soubirous ligt opgebaard. Als in het sprookje van Doornroos je slaapt zij, het hoofd in de zwart witte nonnen-kap licht op zij ge bogen, de handen in gebed gevou wen over de rozenkrans, die Maria zelf haar heeft leren bidden en die haar laatste gebed geweest is op aar de: „Heilige Maria, Moeder van God, bid voor mij, arme zondaresar me zondares, nu en in het uur van mijn dood". Enige ogenblikken late: bezweek zij in een hernieuwde be nauwdheid, op 16 April 1879, 'TIENTALLEN JAREN bleef het stoffelijk overschot van Berna dette gevrijwaard van ontbinding. Het werd officieel geconstateerd en geverbaliseerd. Sindsdien trad een verschrompeling en vertering in. Het gelaat bedekte men met een wassen doods-masker, evenals de handen. Aan de voeten, die in zwarte kousen uit het habijt te voorschijn komen, hele kleine voetjes, kan men ver moeden, hoe het lichaam is vergaan. Het wassen gelaat moet Bernadette wel weergeven, vóór zij door pijnen en benauwdheid werd gesloopt. Meer dan de helft van haar kloosterleven bracht zij door in de ziekcn-afdeling, de laatste jaren bijna altijd bedlege rig. Ontzettende benauwdheden heeft zij doorstaan door asthma en bloed spuwingen, ondragelijke pijnen ge leden door een gezwel aan de knie. „Ik beloof je niet, dat je gelukkig zult zijn in deze wereld, maar wel in de andere" had Maria tot haar te Lourdes getzegd. Deze woorden, door hemelse moedermond gespro ken, staan op het vergulde, met dia manten getooide schrijn gegrift. Hoog in een nis op de achtergrond het beeld van Maria, zoals zij 18 maal te Lourdes verscheen en met Berna dette sprak. Heel vertrouwelijk moe ten die gesprekken tussen hemel en aarde geweest zijn. Soms schreide Bernadette als Maria het lot van de zondaars onthulde, soms lachte zij zacht en kirrend als Maria haar blijk baar iets vrolijks vertelde, maar wat dat geweest is, heeft Bernadette nooit willen loslaten. DERNADETTE heeft namelijk over haar gesprekken met Maria niet meer onthuld, dan datgene, waartoe de H. Maagd haar opdracht had ge geven. Zij was van nature, ook in godsdienstige aangelegenheden, zeer nuchter en het tegengestelde van hoogdravend, nogal vinnig soms in haar antwoorden en prettig-onge- öwongen in haar vroomheid. Zij was heel gewoon als klooster linge, toen zij, jaren na de verschij ningen, haar intrede deed in het klooster te Nevers en het was juist deze gewoonheid en haar wel eens ondoordachte snedigheid, die conflic ten bracht. De novicen-meesteres, en de Mère Supérieure, die meenden een hoog verheven albasten heilige als novice op te nemen, hebben de verborgen vroomheid van Bernadette niet be grepen. Tegen de verdrukking in is Bernadette langs het moeilijke pad van geestelijke en lichamelijke ont beringen heilig, zeer heilig gewor den; „O Jezus, o Jezus, ik voel mijn kruis niet meer als ik denk aan het Uwe", zuchtte zij op haar ziekbed. HET KIJKEN naar de sluimerende Bernadette en het stille, warme middaguur had een rozenkrans-kra lende bezoekster zo beïnvloed, dat zij zelf was ingedut. Met een schok werd zij wakker, toen een schelle bel de ingewanden van het klooster doorgalmde en de zusters opriep tot het koorgebed. Het was een vrien delijke oude dame, die ons de weg vees naar de kloosterdeur. Er arriveerde juist een paard-en- wagen, waarvan de voermaneen kloosterzuster was. We hielpen een handje met het inladen van manden koffers en weg reed de ge sluierde koetsier. Twee zusters ble ven in de open deur achter. „Ma soeur" vroegen we na een eerste kennismaking „hebt u de film „Het Lied van Bernadette ge zien?" Het bleek, dat deze film inderdaad in het klooster was vertoond en met gemengde gevoelens was begroet. Een mooie film vonden de zusters maar de figuur van de ijzeren novicen-meesteres Soeur Solanges hief in wanhoop haar wijdgemouwde armen omhoog. „Quelle stupidité! welk een dom heid!" riep zij uit. De novicen-mees teres mag Bernadette niet begrepen hebben, maar is volgens alle toen malige getuigen geen onmens ge weest, zoals Franz Werf el en de film willen doen geloven. Zij was ook niet te Lourdes, toen Bernadette er school ging en niet te Nevers, toen Bernadette stierf. Het laatste „verhoor" van de ster vende Bernadette, in een sombere gewelfkamer gedragen, wekte de spotlust der kloostervrouwen op. Men heeft, in de ziekenkamer, Ber nadette opnieuw vragen gesteld, maar met de grootste omzichtigheid om haar niet te vermoeien. Ook dit staat historisch vast. Er waren bij het eerste onderhoud twee priesters, na mens de bisschop van Tarbes tegen woordig. Later alleen Mère Supé rieure, die schriftelijk rapport uit bracht. En dan de bloemenruiker, Berna dette bij haar vertrek uit Lourdes aangeboden! De jongeman was toen reeds gestorven. De genegenheid, die Bernadette in haar kinderjaren voor deze jongeman heeft getoond, is ook niet tot een liefde opengebloeid hoe normaal dit ook zou geweest zijn. „Men had mij gezegd" heeft Ber nadette bij zijn dood verklaard „mij niet zo aan hem te hechten, want dat hij spoedig zou sterven". Deze voorspellende „men" is wel de H. Maagd zelf geweest. DE FILM en we zijn het met de zusters roerend eens is soms ontroerend, maar verderfelijk in zo verre het meisjes ervan zou afschrik ken in het klooster te gaan. „Bernadette heeft zelf getuigd, dat het noviciaat een hemel op aarde was" riep soeur Solanges uit. „En 'ns geschreven, dat zij ziek was, omdat zij te veel gelachen had" zei de andere zuster, er haastig aan toevoegend tijdens de recreatie". Het speet zuster Solanges, dat er onder <3e paar honderd novicen van het Moederhuis te Nevers, afkomstig uit 9 verschillende landen, geen Ne derlandse meisjes waren. „Wij zul len ze hartelijk ontvangen als werk sters in 's Heren wijngaard, als on derwijzeressen en ziekenverpleeg sters in de missie. Zij zullen worden opgenomen in onze congregatie, die een grote familie van liefde is". Wij beloofden de boodschap te zullen overbrengen en soeur Solan ges beloofde voor ons te zullen bid den. Zij heeft het vast reeds gedaan, de goede, opgeruimte zuster en ook wij hebben hiermee onze belof te gelost. v. P. BERNARDUS RUYS Sr. OVERLEDEN. Op ruim 80-jarige leeftijd is gis termorgen vroeg te Noordwijk over leden de heer B. E. Ruys Sr., oud directeur en tot zijn verscheiden commissaris van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Van alle kantoren en agentschap pen van de Kon. Rotterdamsfche Lloyd waaide gisteren de vlag half stok, want met Bernardus Ewoud Ruys is een der grote figuren van de Nederlandse scheepvaart heenge gaan. een man wiens naam voor al tijd verbonden zal zijn aan de ge schiedenis van de zeevaart en de Rotterdamse haven. De teraardebestelling is bepaald op Maandag a.s. om twaalf uur op de Ned. Hervormde begraafplaats te Hillegersberg. TER VRIJMAKING VAN DE INTER-EUROPESE HANDEL Frankrijk is voornemens alle be perkingen op de invoer van bepaal de goederen af te schaffen en zal twee lijsten van de goederen, waar op deze maaregel betrekking heeft, op 1 October indienen bij de or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), aldus werd gisteravond door de Franse minister van Financiën, Maurice Petsche, me degedeeld. De eerste lijst bevat de goederen; die vrij zullen kunnen worden inge voerd uit andere landen, ook al heb ben deze landen nog geen overeen komstige maatregelen genomen. Deze goederen vormen 15% var het totale volume van de Franse in voer uit andere Europese landen. De tweede lijst bevat de goederen, die vry zullen kunnen worden ingevoerd uit de Europese landen, die dezelf de maatregelen nemen ten aanzien van hun invoer uit Frankrijk. Deze goederen vormen de helft van de Franse invoer uit Europa. PRIJZEN VAN SCHOENCREME, BOENWAS ETC. VRIJ. Met ingang van heden zijn de prijzen van schoencrême, boenwas en enige andere chemische produc ten vrijgelaten. De nieuwe interlocale telefoon-tarieven Het nieuwe interlocale telefoon tarief komt kort geformuleerd hier op neer, dat inplaats van de tegen woordige 5 tariefskringen, welke het tarief bepalen van elke centrale af zonderlijk uit, 3 tariefskringen zul len worden ingevoerd naar de af standen tussen de technische knoop punten, waarop de centrales groeps gewijze, d. i. sectorsgewijze, zijn aangesloten. Het nieuwe tarief, dat, zoals reeds gezegd, zeer geleidelijk zal worden ingevoerd, ziet er als volgt"uit: Tariefzone A. Gesprekken gevoerd tussen netten van een zelfde sector en van verschillende sectoren, indien de afstand tussen de knooppuntcen trales niet meer dan 10 km bedraagt kosten: voor de eerste minuut f 0.06 voor elke volgende minuu1 f0.03. Tariefzone B gesprekken ge voerd tussen netten van verschillen de sectoren, indien de afstand tus sen de knooppuntcenlrales meer dan 10 km, maar niet meer dan 25 km bedraagt, kosten: voor de eerste 30 seconden f0.15 voor elke 30 seconden meer f 0.03 TIJDIG AFNEMEN VAN HET KOLENRANTSOEN. Het ministerie van Economische Zaken heeft begin Augustus reeds gewezen op de noodzaak om vroeg tijdig een deel van het brandstof - fenrantsoen en, zo nodig, bonvrije brandstoffen, in huis te nemen en daarmede niet te wachten tot het invallen van de koude. Aan deze oproep is door velen ge volg gegeven. Een deel der brand stoffen verbruikers heeft zijn terug houdendheid bij het afnemen van brandstoffen evenwel nog niet laten varen, zo deelt het ministerie thans mee. Het wijst er nogmaals op, dat het niet tijdig afnemen van brand stoffen stagnatie in de distributie met zich kan medebrengen, waar door voor betrokkenen in de winter moeilijkheden zullen ontstaan. De handel wordt zowel met an- thraciet als met eierkolen en ess- kolen bevoorraad. Voor een billijke verdeling van de beschikbare soor ten van het rantsoen is het derhalve noodzakelijk, dat aflevering aan verbruikers in dezelfde verhouding geschiedt als waarin de handel deze soorten ontvangt. Er wordt op gewezen, dat meng sels bij voorbeeld van anthraciet en eierkolen of cokes, ook in haarden kunnen worden gestookt. De advies commissie voor de huisbrandvoor ziening stelt zich voor hieromtrent binnenkort nadere aanwijzingen be kend te maken. NIEUWE WERKKLEDINGBONNEN AANGEWEZEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H18 en L18 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H18 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn een lange stofjas, een lange witte jas een laboratoriumj as of een mouwschort. Op de bonnen L18 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De H13 t.m. H17 en L13 t. m. L17 blijven voorlopig geldig. (Reeds in een gedeelte onzer vo rige oplage geplaatst). DOODSTRAF TEGEN TWEE LEDEN COLONE HENNEICKE GEëlST. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijz. Gerechtshof, mr. M. H. Gelinck, persisteerde gistermorgen bij zijn eis de doodstraf tegen twee leden van de beruchte colonne Henneicke Hendricus Sastrucbe cn Hendricus Klinkenbijl, uit Amster dam. Over beide verdacr.ten was een psychiatrisch rapport uitgebracht, mr. Gelinck vond in de conclusie ech ter geen reden een lagere straf te eisen. Tegen de vrouwelijke verdachte M. C. Baerts uit Amsterdam, die met Branca Simons, Ans van Dijk en de beruchte rechercheur Schaap had sa mengewerkt en Joodse landgenoten had verraden, eiste mr. Gelinck, re kening houdende met het over haar uitgebrachte psychiatroisch rapport, een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van twintig jaar. In alle zaken zal het Hof Donderdag 29 September uitspraak doen. De H. Bernadette in baar schrijn te Nevers Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet belastingherzie ning 1949 en wijziging van de on dernemingsbelasting. Aan dit ver slag is het volgende ontleend: Ernstig teleurgesteld verklaarden zeer vele leden zich over de inhoud van dit wetsvoorstel. Het voldoet wel in zeer geringe mate aan het geen mede op grond van de fiscale paragraaf van de Troonrede van 1948 en de bij de algemene beschouwin gen over de rijksbegroting voor het jaar 1949 door de minister gehouden redevoeringen had mogen worden verwacht. Behalve de afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal van de ondernemingsbelasting is geen vermindering van lasten voorge steld, doch slechts een uitstel. Voorts merkten deze leden op, dat niet alleen de betekenis van hetgeen wordt voorgesteld om de hoge druk der belastingen te verminderen slechts gering is, mar bovendien het euvel van het belasten van schijn winsten slechts onvoldoende wordt verholpen. De hier aan het woord zijnde le den waren van mening, dat de hui dige belatsingdruk niet gehandhaafd kan noch mag worden. Indien de be lastingontvangsten, gezien de huidi ge uitgaven, niet kunnen worden verlaagd, dan zullen deze uitgaven verder verlaagd moeten worden. Vele andere leden, die zich met het voorgaande in het geheel niet konden verenigen, stelden hun ziens wijze daartegenover. De leden hier aan het woord kon den in beginsel accoord gaan met de grote lijnen, die in het wetsontwerp worden gatrokken, behoudens ten aanzien van de voorgestelde tege moetkomingen aan oorlogsslachtof fers. Nagenoeg algemeen was men sterk gekant tegen de in het wetsontwerp voorgestelde terugwerkende kracht. Deze is vooral ten aanzien van wij zigingen in de belastingwetgeving uitermate bezwaarlijk, gezien de vertraging, die daarvan het gevolg is. Sommige leden konden zich niet met dit wetsvoorstel verenigen. Af gezien van de vraag, of verlichting voor het bedrijfsleven nodig is en, VERTREK S.S. WATERMAN NAAR INDONESIë De vorige week liep het s.s. „Wa terman" met een groot aantal demo biliserende militairen uit Indonesië de haven van Rotterdam binnen. Ge durende een week tijd moest het schip van top tot teen schoongemaakt en opnieuw „gekwast" worden, want gistermiddag vertrok het wederom met aflossingsdetachementen van de Koninklijke Landmacht en het KNIL naar Indonesië. De comman derende officier is overste G. A. L. Boissevain, die in deze functie zijn elfde reis maakt. Overste Boissevain vertelde de persvertegenwoordigers dat de reis ongeveer 24 dagen zal duren. Er is voor ontspanning aan boord in rui me mate gezorgd. Meer dan dertig films zullen gedurende de reis in de cantine vertoond kunnen worden. Tevens maakt een ni win gezelschap de reis mee. Ook dat zal verschil lende programma's verzorgen. DOUANECONTROLE IN DE TREIN Oponthoud bij Roosendaal aanmer kelijk bekort. Met ingang van de nieuwe winter- dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen op 2 October, zal de Nederlandse douane voortaan in de trein controleren van Roosendaal af tot Rotterdam. t)e Belgische douane blijft haar passen- en deviezencontróle op het station te Roosendaal uitoefenen. Zij controleert dus niet meer, althans onder normale omstandigheden, op het traject RoosendaalAntwerpen. Al met al zal de controle te Roo sendaal niet langer dan een half uur duren. Het oponthoud van de inter nationale treinen is zodoende van 50 minuten op 30 minuten terug gebracht. „Vrije Volk". landerig, loom Verjaagdat lusteloze gevoel.Neem'nAKKERTJF om weer monter en fris te worden misschien een griep te voorkomen. helpen direct f J zo ja, of deze voorstellen daartoe de juiste weg insltaan, achtten zij het van groter belang in de eerste plaats op te merken; dat de minister de belofte in de troonrede aangaan de de belastingen gedaan, nu wèl inlost voor het „bedrijfsleven", d.w.z. voor de ondernemers (de minister schijnt dit als synoniem te beschou wen), doch niet voor de loontrek- kenden en degenen, die van kleine inkomens moeten leven. Zeer vele leden waren van oor deel, dat de herwaardering van be drijfsmiddelen te laat is voorgesteld en bovendien onvoldoende zal baten. Van de herwaardering zullen zo vervolgden de hier aan het woord zijnde leden de handel, dus voor namelijk de middenstand, de agra rische bedrijven en het bankwezen vrijwel niet kunnen profiteren. Te vens is het de vraag, of zee- en bin nen scheepvaart van deze regeling profijt zouden hebben. Ook voor de industrie betekent de tegemoetko ming weinig. Voorts betreurden deze leden het, dat de gebouwen van deze algemene herwaarderingsregeling zijn uitge sloten. Tenslotte betreurden de leden hier aan het woord het, dat in het ont werp behalve de verslechtering door afschaffing van de onbelaste reserve geen aandacht wordt geschonken aan de financiering van voorraden, welke zowel voor de industrie als voor de handel noodzakelijk verlicht dient te worden. Door zeer vele leden werden gun stiger regelingen bepleit. Sommigen der leden, die een gun stiger regeling bepleitten, waren van mening, dat verhoging van de res tant boekwaarde van de in het ont werp genoemde bedrijfsmiddelen per 1 Januari 1948 met de volle aan schaffingsprijs moet worden toege staan. Vele leden waren een geheel an dere mening toegedaan. Zij achtten de voorgestelde herwaardering, hoe wel niet bepaald noodzakelijk, niet temin aanvaardbaar als hulpmiddel om tot een redelijke vaststelling van de winsten over 1949 en eventueel ook over volgende jaren te geraken. Dat de herwaardering zal terugwer ken tot 1 Januari 1948 achtten zij echter onjuist. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMEND BUIIG Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Morgen afne mend buiig. Meest matige Wes telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan van daag. EERSTE SYNCHRO-CYCLOTRON GEREEDGEKOMEN. Europa's eerste cynchro-cyclotron is gisteren gereed gekomen; men heeft er bij wijze van proef ook reeds zilver, koper en phosphorijzer radio-actief mee gemaakt.- Deze cy clotron is gebouwd door de N.V. Philips en geplaatst in de oude re tortenhal van de voormalige gas fabriek in de Watergraafsmeer te Amsterdam. In dit geweldige apparaat van en kele honderdduizenden kilogram men. wordt aan de allerkleinste deeltjes der materie, de kernen de atomen van waterstof, een der gelijke snelheid gegeven, dat zij bij botsing tegen de atomen van andere stoffen daarin zulke fundamentele verandering teweegbrengen, dat er een totaal nieuwe atoomsoort, dus een nieuwe stof, ontstaat. MOEDER VAN ACH"f KINDEREN VERMOORD Gisteren omstreeks 12.00 uur is aan de Achterweg onder Surhuizum bij Leeuwarden de ongeveer 50-jari ge echtgenote van de grondwerker P. G. uit Augustinusga door de lied jeszanger D. T. uit Surhuisterveen vermoord. De dader, die 15 jaar in de gevan genis heeft doorgebracht wegens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht, een ver houding met dc vrouw aan te kno pen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poogde steeds meer te ont wijken, daar zij wist, dat hij in het bezit was van een revolver. Toen zij gistermiddag met wasgoed op weg was naar haai* moeder, ontmoette zij hem echter. Na een korte woor denwisseling schoot T. haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dra gen. Met een tweede schot maakte hij een einde aan haar leven. Ver volgens richtte hij het wapen op zichzelf en doodde zichzelf. De vermoorde vrouw was moeder van acht kinderen. WEER EEN BOERDERIJ GEHEEL AFGEBRAND De boerderij van de heer C. de Bie aan de Kruisweg te Houten is vrijwel geheel door brand verwoest. Mevrouw de Bie (pas uit het zie kenhuis teruggekeerd) was alleen met haar baby in het grote huis, toen om vier uur de vlammen plotseling naar buiten sloegen. Hulp was er niet: de boer en zijn zoons waren op het land aan het werk. Pas toen de brand allang over zijn begin heen was snelden van alle kanten men sen toe, die er op het laatste ogen blik in slaagden mevrouw de Bie en haar kind van het bed in de voorka mer te halen. De vlammen sloegen inmiddels over naar de hooischuur, die spoedig in zwarte rook opging. De brand weer kon vrijwel niets doen. De dichtsbijzijnde brandkraan was 280 meter ver weg en die ene kraan gaf niet genoeg water. De meubelen konden, met vereende krachten, voor een groot deel worden gered. Van de boerderij bleef niets over. SLEEPBOOT GEZONKEN TUSSEN DE PIEREN VAN IJMUIDEN Zaterdagochtend om 4 uur is tus sen de pieren van IJmuiden een kleine sleepboot van de Verenigde Steenkolenhandel door tot nog toe onbekende oorzaak gezonken. Deze sleepboot werd gebruikt voor het vervoeren van kolenbakken. Van morgen kon men de masten van het scheepje boven water zien uitsteken. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De weleerw. pater Antoon van Schie, die op Zondag 11 Sept. 1.1. uit de handen van mgr. Mutsaerts, bis schop van 's Hertogenbosch, de H. Priesterwijding ontving, zal morgen in de St. Petruskerk zijn eerste H. Mis opdragen. In 1936 begon de neomist zijn stu dies aan het gymnasium „St. Norber- tus" te Hees wijk, welke studie hij in 1942 voltooide, om naar het noviciaat van de Priesters van het H. Hart in Asten te vertrekken. Een jaar later begon hij de hogere studies te Lies- bosch-Prinsenhage. Van Sept. '46 tot Aug. '47 verrichtte de neomist admi nistratief werk in Helmond en zette daarna z'n theologische studie voort, welke voorbereidingen vorige week Zondag met de Priesterwijding wer den bekroond. Pater Antoon van Schie is oud-ver kenner van de St. Lodewijksgroep en in de eerste priester die uit deze groep voortgekomen is. Alle welpen, ver kenners en voortrekkers worden daarom, keurig in uniform, in de plechtige H. Mis verwacht, die de neomist morgenochtend om half elf zal opdragen. CONTACT-AVOND BAND NEDERLAND—INDONESIë. On Donderdag 22 Sept. aai i.. Je Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een contactavond worden gehouden van de Band Nederland Indonesië. Als sprekers zullen daar cptreden ds. A. M. Brouwer uit Lei den, die twee jaar onder de militai ren in Indonesië heeft gewerkt, een Katholike aalmoezenier wie is nog niet bekend. Mej. Binnekamp, alt zangeres uit Hilversum en Hennie Schouten, orgel, zullen hun mede werking verlenen. Ieder belangstel lende heeft vrije toegang. van de Vrouw NED. KATH. VROUWEN BEWEGING. Groep K. A. V. Op Vrijdag 23 September begint de Naai- en Verstelcursus voor de leden van de K.A.V., doordat de di rectie van de R.K. Vakschool haar volle medewerking heeft gegeven om het op Vrijdagavond te doen. Hierdoor komen we niet in conflict met d'e Congregaties en de K.A.B.- avonden. Tijd en prijs «ijn 't zelfde geble ven. Alleen hopen we nu genoeg krachten te bezitten om alle dames te helpen. De leden, die van deze cursus avonden gebruik willen maken of inlichtingen wensen, kunnen dit doen op a.s, Vrijdag des avonds 8 uur aan de R.K. Vak- en Huishoud school Galgewater 1. Het Bestuur. N.B. De Gezinsfolder „Thuis" en ons orgaan is» inmiddels bij de leden bezorgd. WAT ONZE EERSTE BIJEEN KOMST BRENGEN GAAT. Met spanning zien de leden van het R.K. Vrouwengilde de eerste bij eenkomst na de vacantie tegemoet, n.l. op Vrijdag 23 Sept. Deze avond kan zeker aan de hoogste verwach tingen voldoen, want het bestuur heeft de voordrachtskunstenaar Ben van Hest uit Den Haag bereid ge vonden naar Leiden te komen. Deze hoogst gezellige bijeenkomst van ernst en luim met muzikale omlijs ting zal voor ons zijn een genoege- lijke afsluiting van de mooie zomer- vacantie en tegelijk een goede start met de uitvoering van ons winter- programma. Mochten er niet-leden zijn, die graag een avondje „uit" willen, dan zijn zij van harte welkom tegen de geringe vergoeding van f 0.50, Moge dit voor haar tevens zijn een pret tige kennismaking met het Vrou wengilde! Dus, dames, tot op onze bijeen komst op Vrijdag 23 Sept. om 8 uur n.m. in „De Vergulde Turk". Het bestuur van het RJC. Vrouwengilde.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2