NEGENDE VEBO-TENTOONSTE OP DE LEIDSE VEEMARKT Weer een belangrijke kwaiiteits-verbetering Jivaj, atand uaat een zutwce taak WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Hoogt ij dag voor de boeren van Rijnland Frachtige zwartbonten op een mooi rijtje stonden wat beteuterd te kijken in de stromende regen. (Foto: „De Leidse Courant"). K. I. Vita-Nova) reserve kampioen van Noord-Holland. In deze vrij goede groep was ihij een goede ver tegenwoordiger, die de le prijs kreeg, al kon de achterhand iets be ter zijn van deze goed gebouwde stier. Productie en vetgehalte zijn prima. Van de oudere melkkoeien mogen we Bouke (jhr. Zandberg, Wasse raar) vermelden, een goede, even redig gebouwde koe, een echt melk- type, die in haar afdeling de eerste prijs kreeg. ..Hé", zei vanmorgen een heer, toen hij uit z'n huis aan de Steenstraat stapte, ,,hé, het is toch geen Vrijdag vandaag?" Neen, het is geen Vrijdag maar toch I3g er op de Steenstraat een niet nader te noemen substantie, die er op wees dat koeien daar een wandeling gemaakt hadden. Nu is Leiden een uitermate keurige stad en zijn bewoners verdienen dat prae- dicaat evenzeer, zodat het niemand behoeft te verwonderen, dat een dergelijke straat versie ring niet zozeer op prijs gesteld wordt- Maar ja, ga dat de koeien .maar e^is aan hun verstand brengen! Zij maken geen verschik tussen weiland en Steenstraat; daar zijn het tenslotte koeien voor. En zij deponeren hun last op de plaats die hun goeddunkt. Ook in Leiden. Ook op de Steenstraat. Ook voor de stoep van die heer. Grote belangstelling van autoriteiten En ook op de tramrails! Nu is een dergelijke plaats wel zeer ongelukkig gekozen. De tragische gevolgen ble ven dan ook niet uit. Want toen een dame zich per fiets naar het Station spoedde, passeerde haar een tram, die uiteraard voor een dergelijk ob stakel op de rails geen bochtje kon maken en er dus radicaal doorheen reed Spatten vlogen links en rechts. Laten er nu precies zo'n paar spatten op de nylons van die dame terecht komen! Wrijven met een zakdoekje verergerde slechts de kwaal. Bij kans huilend ging zij verder... Ook belangrijk voor Leiden zelf. Deze ietwat uitvoerige illustratie dient slechts om aan te kondigen, dat Leiden vandaag in het teken van de grote Vebo-tentoonstelling staat, een tentoonstelling die de Lei- denaars zelf niet direct raakt (of het zou zo'n spat moeten zijn!) maar die toch uitermate belangrijk is, ook voor onze stad. Niet slechts omdat de veehouders uit Leiden's omgeving voor boter, kaas. melk en vlees zor gen, maar ook omdat Leiden als centrum van Rijnland zo'n belang rijke plaats inneemt. Markt, abattoir, consulentenbureaux, banken, e.d. zijn insteling die voor de veehouderij noodzakelijk zijn. Dë boeren vinden ze in Leiden- En daarom moet het de Leidenaars verheugen, dat zij vandaag als gast heer mogen optreden voor Rijnlands boeren, die hun beste koeien, var kens, paarden, geiten en schapen uit het land gehaald hebben om aan een critische jury te tonen. Zo'n tentoon stelling werkt stimulerend; de boeren zien er dat hetgeen zij bereikt heb ben met hun fokkerij nog niet voor de volle honderd procent goed is, dat er nog wel iets te verbeteren valt. Hiervan plukken uiteindelijk de burgers de vruchten, omdat de pro ducten van beter gehalte zullen wor den. Die heer op de Steenstraat moet die straatversiering daarom maar voor lief nemen! Gezellige drukte. Reeds om zeven uur vanmorgen was het een gezellige drukte op het Veemarktterrein Boeren liepen af en aan en vrolijk klonk hun ,,mogge" door het geroezemoes. Van alle kan ten werd het vee aangevoerd; de ene veewagen na de andere bracht nieuw vertier en steeds werd het voller in de vakken. Het geloei van koeien en het hartverscheurend ge gil der varkens vermengde zich met het meêlijwekkend geblaat van jonge lammetjes en het klagelijk „gemek" van onwillige geiten, die altijd pre cies de andere kant uit willen. De laatste hand werd gelegd aan het toilet van de dieren, die voor de jury moesten verschijnen. Met een bosje stroo werd het laatste vuil van een koeienhuid geschuurd en staart- kwas-en werden schoongespoeld in emmers water. Voor die wasserij zorgde overigens wel de regen, die gestadig neerstroom de uit een loodgrijze hemel, wat aan deze hele tentoonstelling een beetje treurend uiterlijk gaf. Onophoudelijk viel het water neer op de glimmen de ruggen der koeien en op moppe rende boeren, die zolang naar regen gesnakt hebben, maar juist vandaag toch liever droog weer gezien had den! Tegen acht uur werden de leden van de jury in „Amicitia" door het Vebo-bestuur verwelkomd en een uur later ging de tentoonstelling open voor het publiek, dat opval lend niet alleen uit boeren be stond. Ook Leidenaars toonden be langstelling voor deze gebeurtenis en staken hun bewondering voor ëen stoere stier, een lief lammetje en een fiere hengst, niet onder stoelen of banken. En die koeien stonden maar te staan! Geduldig lieten ze zich van alle zijden bekijken, betasten, in de flank grijpen en op hun biefstuk slaan. Critische blikken van juryle den en boeren dwaalden over hun ruggen, waarop zij tevergeefs met hun staart een lastige vlieg tracht ten te verjagen. Eerste indrukken Tegen tien uur klaarde de lucht op, zodat de keuring, die om 9 uur begon, grotendeels met droog weer werd gehouden. Bij het schrijven van dit overzicht zijn de meeste uit slagen nog niet bekend, zodat- we nog geen bezonken beschouwing kunnen geven. We moeten ons be perken tot enige algemene indruk ken, die in totaal zeker bevredigend zijn en beter nog dan het vorig jaar. ZWARTBLAAR VEE De blaarkopfokkerij mag zich in stijigende belangstelling verheugen. De kwaliteit gaat steeds vooruit, merkbaar op deze expositie. Conditie en exterieur zijn over het algemeen zeer bevredigend. Groningen heeft aan Z.-Holland een zware concur rent! Van de stieren noemen we in de klasse 3 jaar en ouder Gustaaf van A H. Rotteveel, Oudewetering, die de eerste prijs verwierf. Het is een mooie, evenredige en goed geblokte stier, iets ahn de kleine kant. Hij komt overigens weinig boven zijn collega's uit deze zeer goede groep. Over de koeien valt veel te zeg gen. We vermelden eahter slerfrts een goede vooruitgang, hoewel ook hier de droogte merkbaar is- Willekeurig noemen we de groep 8 afstammelingen van vader Dirk (W. v. Santen, Wassenaar). Mooie uniforme groep, i iet iets te licht beenwerk. Ondanks dat de eerste prijs in deze groep. Hoewel dus de belangstelling voor de blaarkopfokkerij nog steeds groot is. gaan er toch sommige boeren toe over zich op de zwartbont-fok toe te leggen. ZWARTBONT VEE Deze omschakeling is thans beter mogelijk door de vereniging van kunstmatige inseminatie. De kwali teit was in het algemeen beter dan de blaarkoppen, al was de groep aanmerkelijk kleiner. Van de stieren noemen we de 5- jariige Adelbert Adema II (Ver. voor SLACHTVEE Dit jaar weer een vrij grote inr zending van over het ai.gemeen goed gehalte alhoewel de droogte in dé afgelopen zomer er geen goed aan gedaan 'heeft. Jammer dat slagers nog geen geprijsde koeien kunnen kopen, daar de verplichte levering nog bestaat. Overigens is de belang stelling van het publiek voor vet vlees niet zo groot meer. Opmerke lijk dat het vorig jaar, hoewel vet ter, de inzending veel kleiner was, daar toen de levering zwaardere eisen stelde wat betreft de hoeveel heid. GEITEN Dit jaar een betrekkelijk kleine inzending, vooral het aantal bokken was gering. De kwaliteit echter van deze kleine groep „arme koeien" was vrij behoorlijk. Zij mochten echter een grotere belangstelling hebben, want er zijn geiten met een grotere productie dan menige vaars! PAARDEN Zoals altijd bestond voor deze ru briek weer grote belangstelling van het publiek. Fraai uitgedoste paar den, met bloemen in de manen en opgeknoopte staarten verschenen in de ring. Het aantal was weliswaar niet groot, doch de kwaliteit mag zeer behoorlijk genoemd worden, minstens evengoed als het vorig jaar. Overigens wordt er in de omgeving weinig aan deze fokkerij gedaan; de paarden kwamen uit een zeer wijde omtrek. Zij blijven echter belang stelling verdienen zoals de oorlog be wezen heeft. Gelukkig doen de rij- verenigingen veel goed aan de pro paganda voor het paard. VARKENS De varkensstapel neemt nog steeds sterk toe. Er was dan ook een be hoorlijk grote inzending, van wer kelijk goed materiaal. Over het alge meen was duidelijk dat de voox-oor- logse kwaliteit thans verbeterd is, terwijl de kwantiteit weer op het oude peil staat. Er wordt steeds meer aan het fokken gedaan, vooral in de richting van het bacontype voor ex port. naar Engeland. Als kenmerken de eigenschappen van de inzendin gen mag genoemd worden de alge- meengoed evenredige bouw en best hamwerk. SCHAPEN De kwaliteit van jongere ooien was belangrijk minder dan vorig jaar, voor een deel veroorzaakt dooi de huidige droogte. In deze streek geniet het schaap niet zoveel belang stelling, vooral ook omdat het als I boer melkproducent geen rol speelt. Slechts de wol is belangrijk, een aardige stand op de tentoonstelling liet zien wat er van de wol zoal ge maakt kan worden. De oudere ooien waren minstens even goed als verle den jaar, zodat er nog geen vrees behoeft te zijn dat deze rubriek het volgend jaar slecht zal worden. beter waren, dan de lichtere, wijl de bereiding hiervan moeilijker is. Hier spreeekt het vakmanschap van de oudere boer! Twee kazen kwamen aan het njaximum-aantal punten van 100. Enkele kregen 98 en 96 p. Opvallend was wel het gebrek van „laat-los", sterker dan het vorig jaar Aandacht blijft geboden, want de vraag naar boerenkaas stijgt. De inzending Leidse was klein en had als kenmerkende algemene op merking, dat de smaak een tikje scherp was. Hier was er één die 100 punten haalde. Jammer dat de be langstelling voor Leidse kaas kwij nend is; ze wordt steeds minder ge maakt. BEOORDELINGSWEDSTRIJD. Evenals het vorig jaar bekampten ook deze keer de leerlingen en oud leerlingen van landbouwscholen el kaar weer in een vee-beoordelings wedstrijd, n.l. de R.K. Landbouw- winterschool van Voorhout, de lage re Landbouwschool te Alphen aan den Rijn en de Landbouw winter school in Gouda. De practische erva ring van deze leerlingen wordt hier mede getoetst op een prettige en op bouwende wijze. Na afloop werd nog een practische les gegeven, waarin gewezen werd op de bepaalde eigen schappen der gekeurde dieren. De officiële opening Om twaalf uur verzamelden zich vele genodigden in de sociëteit „Ami- cita" aan de Steenstraat, waar de tentoonstelling zoals gebrui kelijk door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot zou worden geopend. Onder deze genodigden zagen wij mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in Zrid-Holland, bescherm heer der Veren ignig, ir. Th. G. J. H Rijsenbeek, directeur van het vee teeltwezen, namens de minister van landbouw, het Tv/eede Kamerlid M. P. v. d. Weyden, burgemeester van Zevenhoven, mr. J. Th. Bonnerman, j secr. gen. van het Dep. van Land bouw. de wethouders van Schaik. Menken, Jongeleen en v. d. Kwaak, de gemeente secretaris mr. J. Booi, vele burgemeesters uit de omliggen de dorpen, de heer J G. J. Verhey van Wijk, voorz. van de Kamer van Koophandel, Leiden, en de secreta ris mr. dr. P. G. Knibbe, directeu ren van gemeentelijke takken van dienst, en vele andere leden van het ere-comité. Voorts adviserende le den, het bestuur van de Vebo, com missieleden en juryleden. De ere-voorzitter, de heer G. J. v. d. Stoel, sprak, bij plotselinge afwe zigheid van de heer J. Bonda, een hartelijk welkomstwoord en gaf uiting aan zijn vreugde op deze plaats zoveel officiële personen aanwezig te zien, die daarmede blijken van be- „DIE SCARDASFÜRSTIN" Nauwelijks hebben wij de verlate hondsdagen van de zomer achter de rug, of het winterseizoen van de Schouwburg is al weer ingezet. Het is gisteravond begonnen met de be kende operette van Emmerich Kal man „Die Csardasfürstin", opge voerd door de Hoofdstad Operette, het gezelschap waarin de kern van het vroegere Fritz Hirsch Gezel schap zich heeft geconcentreerd. Voor de eerste maal was gebro ken met de gewoonte van de laatste jaren om de oude bekende en ge liefde operettes in het Nederlands ten tonele te brengen. Het motief daarvoor was begrijpelijk, maar de oorspronkelijke charme van de echte Weense operettes was eraf. Thans is iets van de vroegere glorie der Fritz Hirsch-opvoerinqen herleefd en een welhaast uitverkocht huis heeft er van genoten. De „Csardasfürstin" is naar onze smaak niet de meest brui sende, niet de meest levenlustige van de bonte serie Weense operettes, terwijl de bezetting zowel op het to neel als in het orkest nog niet de sterkte van vroeger heeft bereikt, maar niettemin heeft het gezelschap onder regie van Otto Aurich ons verrast met een zwierige en fleurige opvoering. De bekende figuren van Paul Harden en Fritz Steiner, van Ruth Rhoden, Joh. v. d. Zalm, Hel lena Rajewska enz. waren weer aanwezig; de zo goed in het gehoor liggende liedjes waren er weer en de muziek van het orkest, onder aanvoering van Julius Susan. Dat al les bracht de Weense sfeer van vro lijkheid en levenslust weer op de Leidse planken. Het publiek beloon de de uitstekende zang, de vlotte dansen, de gracieus gedragen cos tumes, de goed ontworpen decors, de komische von'dsten enz. met een gul en welverdiend applaus. Leidse Amateur Fotografen-ver eniging. Gisteravond hield de L. I A.F.V. weer haer eerste bijeenkomst I na de vacantie in „De Doelen". Na begroeting door de voorzitter gaf de- j ze het woord aan de heer J. Wolf- slag, die deze avond een causerie hield over fotografische „wetens- waardigheden"; op zijn aangename en vlotte wijze vertelde hij o.a. over bijzonderheden van het fotografisch materiaal, de uitgebreidheid van het zo belangrijke laboratoriumonder zoek, dank zij de millioenen „knip- sers" op dc wereld, te verwach'^n nieuwe vergortingspapieren, het nieuwste en kleinste ïototoestel, het welk in het. vestjeszak kan worden opgeborgen, een wonder van precie ze arbeid, kleurenfotografie enz. Al met al een leerzame avond zowel voor de beginner als de vergevorder de. Ten slotte werd nog besloten tot een fotocompetitie op geheel nieu we wijze, waarbij iedere maand een foto wordt meegebracht en zowel critiek als beoordeling door de aan wezige leden zal geschieden. „HET OOSTEN". Ned. Bond v. Zaterdagvliegers. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde, pl.m. 138 km. De duiven werden ge lost om 13.00. De uitslag was als volgt: De eerste duif werd geconsta teerd; 2.36.57, de laatste 2.50.58 uur. W. Nagtegaal 1, 31, J. Boekkooi 2, 7, 12, 14, 28, 35. J. Marijt 3, 10, 13, A. ter Haar 4, 6, 22, 26, J. v. Staden 5, 27. W. Burg 8. J. L. de Weerd 9, 11, 18, 36, J. Faas 15, 38, P. Groenendijk 16, 30, 37, W. Alting 17, 25, 32, D. Cos- see 19, Th. Houthoff 20. H. E. Chris- tiaanse 21, 33, A. Goudswaard 23 J. v. Wesel 24, H. J. Kettenis 29, C. v. Helden 34. Tj. de Wit 39. BURGERLIJKE STAND. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, (Opgemaakt te tien uur). TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien en in de nacht tijdens opklarin gen plaatselijke- vorming van mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Mor gen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. LAATSTE BERICHTEN Zoals bekend zijn vorige week te Enschede twee personen door voed selvergiftiging om het leven geko men. Van de gemeentelijke fenees- kundige en gezondheids dienst te En schede vernemen we thans dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat mis drijf uitgesloten is. De uitslag van het bacteriologisch onderzoek onder lei ding van dr. PI Beeuwkes hoofd van ht* gem. laboratorium te Enschede, in nauwe samenwerking :net het Rijksinstituut voor de ilksgezoncU neid te Utrecht, moet worden afge wacht, alvorens met zekerne;d kan werden geconstateerd of hier wel of niet sprake is van botulisrr.e e-n ver giftiging die vooral do-»" het ct-»n van bedorven vis- of vleesc mnserve. tan uitstaan. Dit onderzoek is neg gaan- d - Dc uitslag aal pas o^er enige da gen bekend z-,:n. DE VOORUNIE DER BENELUX. Naar wij van officiële zijde verne men zijn te 's-Gravenhage de be sprekingen hervat over de invoering van de voorunie der Benelux. De Belgische delegatie staat onder leiding van de heer Suetens, direc teur-generaal voor de buitenlandse handel, de Nederlandse delegatie on der leiding van de heer D. P. Spie renburg, plaatsvervangend directeur- generaal van het directoraat-gene raal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen. Het met Britse vergunning ver schijnende Berlijnse dagblad „Sozial- óemokrat" meldde heden, dat Zon dag j.l. in een door de Russen ge- exploiteerde uranium-mijn te Aue, in Saksen, een gang is ingestort, als gevolg waarvan negentien mijnwer kers levend begraven zouden zijn. Het blad meldt verder, dat acht an dere mijnwerkers, die werden ge red, door de Sovjet-Russiche gehei me politie werden gedwongen een belofte tot geheimhouding te teke nen. Niettemin zou het nieuws van de ramp naar Berlijn zijn uitgelekt. langstelling gaven voor deze Vebo tentoonstelling Geboren: Christina Aureglia dr. v. Spr. toonde de belangrijkheid van j ft* E H de Vries. a.rariwiip hedriiven in Wederi.nd Ch"st aa? G'jSbert z van A. Koenen en M. C. Langezaal. Reinder Pieter z. van H. M. Tjebbes en D. Imthorn de agrarische bedrijven in Nederland door er op te wijzen, dat per jaar 1.000.000.000.aan het nationale inkomen wordt toegevoegd door deze bedrijven. De heer v. d. Stoel weidde vervol gens uit over de verschillen tussen thans en de tijd van de eerste Vebo, betreffende het standpunt over fok kerij en iet vetgehalte van melk. Toch mag de veehouder niet op z'n lauweren gaan rusten; de export van vee is groot, zodat we moeten trach ten het peil nóg hoger op te voeren. Burgemeester van Kinschot ging in gedachten terug naar vroeger jaren en richtte zich weer eens iets an ders! tot de ruim 1000 stuks vee, op het marktterrein aanwezig. Spr. releveerde de slechte veevoederposi tie in de oorlogsjaren en wees op de belangrijke rol van het vee in ons land, om de economische positie te verbeteren. In dit verband wees spreker op de Marshall-hulp voor de verbetering van de veevoederpositie. Met te wijzen op de schoonheid van het landelijke Rijnland besloot de burgemeester zijn toespraak en ver klaarde de tentoonstelling voor ge opend. Vervolgens sprak nog de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, on der aanbieding van een fraaie beker. Burgemeester M. P. v. d. Wey den sprak als landbouwdeskundige uit de Tweede Kamer en liet enkele waarschuwnngen horen, o.a. dat de tentoonstelling slechts een middel is om een doel te bereiken, n.l. de ver hoging van de welvaart in Neder land. De Vebo mag dus geen doel worden, al moet iedere Rijnlandse er van op de hoogte zijn. Spr. KAAS Begrijpelijk was de inzending van Goudse kaas groter dan die van de Leidse. Deze voorsprong geldt ook voor de kwaliteit, al hoewel de Goudse over het algemecn( iets min der is dan het vorig jaar. 'Opmerke lijk was dat de zwaardere kazen iets ging dieper in op 'de noodzaak van prestaties te leveren, om het agra risch peil hoog te houden. De boter en kaasproductie had sprekers bij zondere aandacht. Met felicitaties aan het bestuur voor het succes en de belangstelling eindigde de heer v. d. Weyden zijn toespraak. Na deze opening maakten de vele aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling, tijdens welke een défilé van de bekroonde dieren werd gehouden waarvoor grote belang stelling bestond, ook van de zijde van het publiek. Om twee uur vond in „Zomerzorg" een lunch plaats, waaraan vele gas ten en inzenders deelnamen. Louise Frederica d. van W. de Ru C. F. Ouwerkerk. Leo Hendrik z. v. H. L. van der Hulst en G. Wortman. Anna Maria d. van J. Koelewijn ei E. K. Rademaker. Maarten Pieter Cornelis z. van C. A. de Bruin ne N A. K. Meerdink, Gijsbertha d. van B. Vis en J. J. den Duik. Overleden; B Oskam man 48 j. C. J. van Hartevelt wedr. 69 j. OEGSTGEEST TRIDUUM PATER WESSELING. Alle katholieke jongeren van Kerk- werve hebben persoonlijk een uit nodiging ontvangen tot het bijwonen van de bij een komsten in de kerk, waar pater Wesseling zal spreken. Echter moet het daardp vermelde programma in zoverre gerectificeerd worden, dat op Woensdag- en Don derdagavond, dus op beide avonden, de vrouwelijke jeugd om 7.30 uur de mannelijke jeugd om 8.45 uur in de kerk wordt verwacht. Vrijdag avond om 8 uur is er dan een ge zamenlijke bijeenkomst, terwijl de sluiting Zondagavond om 8 uur zal plaats vinden. We verwachten een massale op komst! VOORSCHOTEN Een strop. Gisteren wesd bij de politie alhier aangifte gedaan door een bewoner van de Papelaan, dat die ochtend vroeg een 14-tal konijnen van hem waren doodgebeten, waar schijnlijk door een hond. Eén van de diertjes was bijna geheel verorberd. De politie ging een kijkje nemen en moest aan de hand van de achter gebleven sporen ook tot de conclu sie komen, dat men hier hoogstwaar schijnlijk met een bloeddorstige hond te maken heeft. Nog meer dierenstrijd. Gisteren deed ook een bewoner van de Veur- seweg bij de politie aangifte van het feit, dat één van zijn schapen was doodgebeten en gedeeltelijk opge peuzeld. Ook hier vermoedt men, dat de dader een hond is. Dat als ge volg van deze aangiften het toezicht op de naleving van het verbod tot het laten loslopen van honden nog eens verscherpt zal worden, behoeft wel geen betoog. SASSENHEIM Hevige autobotsing Gistermid dag om vier uur had ter hoogte van het bedrijf van Zonneveld en Phi- lippo een hevige autobotsing plaats, die gelukkig geen ernstige gevolgen had. Vanuit de richting Haarlem kwam een vrachtwagen van J. Lan- geveld, bestuurd door J. v. d. Geest, beiden uit Sassenheim, aanrijden met een kleine vracht bollen be stemd voor Z. en P Achter hem reed een vrachtwagen van de fa. Gebr. Berbee uit Hille- gom, eveneens beladen met bloem bollen, bestemd voor de export, met grote snelheid, om nog op tijd bij de boot te zijn in Rotterdam. De be stuurder heeft waarschijnlijk te laat bemerkt, dat eerstgenoemde zijn richtingaanwijzer uit had, reed met grote kracht tegen de ander op, zo dat de auto van Langeveld omsloeg Beide wagens waren door de botsing op het trottoir terechtgekomen vlak voor huis bewoond door de fam. v. d. Krogt. Gelukkig liep er nog mand ter plaatse. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De wagens waren deerlijk gehavend Door de politie word een onderzoek ingesteld omtrent de schuldvraag. De vrachtwagen van de fa. Berbee was dezelfde die voor kort door de voorgevel van het huis der fam. Oudshoorn alhier heen kwam rijden. SCHEEPSBERICHTEN ALPHACCA 13 Sept. van Balti more naar Trinidad; SJENDSDIJK 13 Sept van Santos; BENNEKOM 13 Sept. van Trinidad naar Curasao; CASTOR 13 Sept. van Goergetown naar Gulfport; DELFT 14 Sept. van Cartagena te Curasao; FARMSUM 13 Sept. van Emden naar Rotterdam; FRIESLAND 13 Sept. te Penang; INDRAPOERA 13 Sept. 9 uur te Be- lawan; KAMERLINGH ONNES 18 Sept. 3 uur te Aden verwacht; NIEUW AMSTERDAM 14 Sept. van Maracaibo te Curasao; NIEUW AM STERDAM 14 Sept. te Souhtampton PERNA 14 Sept. van Curagao te Buenos Aires; RUYS 14 Sept. van Mombassa te Zanzibar; SALLAND, 14 Sept. te Santos; MERWEDE 11 Sept. te Mombassa; ROSSUM 13 Sept. van Kalajoki te Rafso; STUY- VESANT pass. 12 Sept. Ouessant; SUMATRA 14 Sept. van Belawan te Dabo; WAAL 14 Sept. van Houston te New Orleans; TABINTA 13 Sept. van New York naar Amsterdam; VEENDAM 13 Sept. 16 uur van New York via Southampton en Le Havre naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 Sept. Vee. Aan gevoerd 2798 stuks. 325 vette koeien en ossen; 996 gebruiksvee; 280 gras kalveren; 156 nuchtere kalveren; 346 biggen; 63 veulens; 205 paarden; 259 schapen en lammeren; 56 bok ken en geiten; 112 varkens. Prijzen per stuk; kalfkoeien le soort 750, 2e soort 640, 3e soort 540; melkkoeien 750, 640, 540; varekoeien 500. 400, 350; vaarzen 550, 450, 350; pinken 450, 350, 275; graskalveren 225, 180, 80; biggen 40, 35, 30; hitten 700, 560, 425; werkpaarden 830, 680, 520. Prijzen per kg: slachtpaarden 1.36» 1.25. 1.05.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3