JUite STADSNIEUWS Het Stationswegplan na lange discussies aangenomen DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HET VERRAAD VAN DE ILLEGALE GROEP SNEEVLIET. Tumult over een der vonnissen. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hedenmorgen de 51-jarige G. K. uit Heemstede tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rech ten voor de tijd van het leven. De 40-jarige Haarlemmer J. W. H. M. H. werd bij verstek veroordeeld tot 15 jaar met aftrek en levenslange ontzetting uit alle rechten. Beiden was ten laste gelegd, dat zij in Februari 1942 de heer C. H. Gerritsen uit Haarlem, die het ille gale blad Spartacus" van de groep Sneevliet verspreidde, aan de Duitse politie hebben verraden, waardoor de sneeuwbal aan het rollen werd gebracht, die leidde tot liquidatie van deze illegale groep. De heren C. H. Gerritsen, H, Sneevliet, A. Me nist, W. Dolleman, J. Schriefer, G. Koeslag, J. Edel en R. Witteveen werden op 13 April 1943 na een pro ces bij Leusden gefusilleerd en de heren K. Barten, G. van der Bunt, H. W. Zitman en J. Horeman werden naar concentratiekampen vervoerd. Zij keerden niet meer terug. De advocaat-fiscaal, mr. B. J. Be sier, eiste veertien dagen geleden te gen K. 10 jaar gevangenisstraf. Te gen H., die sinds jaren in het bui tenland vertoeft, eiste mr. Besier 15 jaar gevangenisstraf. Toen het vonnis van Kreuning werd bekend gemaakt, ontstond op de publieke tribune een hevig tu mult. Daar zaten namelijk de wedu wen van de leden der groep Snee vliet. die hevig verontwaardigd wa ren over de uitspraak, Een van de dames riep: „En dit is rechtspraak heren?". De dames moesten door de parketwachters met zachte drang van de publieke tribu ne worden verwijderd, w^nt zij hiel den niet op luide van hun afkeuring blijk te geven. Bij het vellen van het vonnis aldus de sententie heeft het Hof bepaald, dat bij dit verraad de hoofdschuldige is geweest en dat K. sterk onder de invloed van Hoo- gesteyn heeft gestaan. HAAGSE POLITIERECHTER De diefstal in de fabriek. De Officier wist mee te delen, dat vroe ger de fabrieksdiefstallen in Leiden veel erger waren dan nu, maar dat komt vermoedelijk ook door de ste vige straffen en de algemene schrik, die er gekomen is. Maar een maga zijnbediende te Leiden stond dan weer eens voor een dergelijke dief stal terecht, hij had twee dozen eau de cologne meegenomen uit de fa briek en die verkocht. Een mamd gevangenisstraf vroeg de Officier. De rechter hield rekening met het blanco strafblad, toen hij volsfond met opleggen van 50 boete of 30 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Volgens J. P. te Leiden werd het altijd zo'n beetje oogluikend toe gelaten, die afgekeurde wol dcor li£i personeel der fabriek werd meege nomen. Maar toch zat de man blij k baar wel een beetje in de angst dit maal, want hij had de zak met wol eerst ergens verstopt. Dat kwam. omdat het zulk een grote hoeveeine d was, betoogde verd. De Officier vroeg een maand gevangenisstraf, doch de rechter gaf de gevraagde kans en legde f 60 boete of 30 da gen hechtenis en voorwaardelijk Lw e maanden gevangenistraf met drie jaar proeftijd op. Trad de politie tactisch op? „Ik ben niet gemakkelijk, maar die agent was het ook niet", zo betoogde de visser P. K. uit Katwijk aan Zee. Vermoedelijk was verdachte begon nen met niet gemakkelijk te zijn; hij stond althans voor een winkelven ster met enkele meisjes te praten, hetgeen in Katwijk verboden schijnt te zijn. Maar verdachte zei, dat het winkelweek was, en dan mocht het wèl. In elk geval, er waren moeilijk heden met een politieman ontstaan, van wie verd. zei, dat die nogal moeilijk was. En de rechter t wij fel - de ook of de politieman erg tactisch was opgetreden. In elk geval, verd. had de politieman een klap gegeven, hetgeen niet mag. Volgens verdachte wilde hij niet slaan, maar de klap afweren, die de agent met de gum mistok jiem wilde toedienen. Dit gebruikelijke ,,afweer-excuus" 'werd door de Officier niet aanvaard, die t 40 boete of 20 dagen hechtenis vroeg. De rechter legde 30 boete of 15 dagen hechtenis op. Bij het Zwemmen is de 27-ja rige J. S._ te Vlissingen verdronken. Dertig hectaren dennenbos zijn gisteren afgebrand bij Oldenbroek op de Veluwe. Prins Bernhard heeft gisteren om drie uur een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs, waar hij een rondagng van een uur heeft gemaakt. Door verstikking is op de zolder van een huis te Amsterdam de 13-ja- rige jongen L. M. B. om het leven gekomen. Het knaapje was op een stoel gaan staan en had zijn hoofd door een lus van een aan de zolder bevestigd touw gestoken. Het jonge tje is vermoedelijk voorover geval len, waardoor hij door het touw werd gewurgd. WIELRIJDERS. WIST U, dat kinderen beneden tien jaar uit sluitend door een volwassen persoon op het rijwiel mogen worden ver voerd en slecht dan wanneer het rij wiel voorzien is van een geschikte zitplaats voor het kind? K.N.G. nam nieuwe personeels- verblijven in gebruik De heer H. Verhoeven, die reeds op 12-jarige leeftijd in dienst trad bij de Kon. Ned. Grofsmederij, heeft gisteren afscheid genomen van zijn werkkring, in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Bij dit afscheid was ook burgemeester van Kinschot tegen woordig, die in een korte toespraak mededeelde dat het H. M. de Konin gin had behaagd de heer Verhoeven te onderscheiden met de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemees ter nqemde hierbij de heer Verhoe ven een steunpilaar voor het bedrijf en een voorbeeld voor de jongeren. Ir. M. C. de Jong, directeur, wees vervolgens op de belangrijke plaats, die de heer Verhoeven in het bedrijf heeft ingenomen, waarbij zijn vak bekwaamheid steeds op de voorgrond trad. Spr. bood een enveloppe met inhoud aan en deed toezegging van een nog komend bord Delfts blauw. De voorzitter van het Jubileumfonds de heer J. Verhoeven, huldigde zijn naamgenoot voor het werk door hem verricht voor de spaarkas van het personeel. Ook bij deze woorden kwam er een enveloppe met inhoud te voorschijn. Spr. huldigde ook de directie^ voor de fraaie inrichting van de nieuwe personeelsverblijven, die bij deze ge legenheid in gebruik genomen waren zoals een recreatiezaal, een moderne kleedgelegenheid en een badinrich ting. Nog verschillende sprekers voer den het woord, waaronder de heer W. Ouwerkerk, die namens het per soneel een geschenk aanbood, waar na men persoonlijk afscheid nam van de heer Verhoeven. De Leidse amateur-fotografen vereniging hield gisteravond in „De Doelen" haar eerste verenigings avond va dit seizoen waarop als spreker de heer Wolfslag optrad, die op gezellige en duidelijke wijze de noviteiten op foto-gebied' te zien en te hoi en gaf. Na een uitleg van de invloed van het licht op de film. gaf spr. te ken nen, dat eigenlijk de man met de „Box" de drijfveer voor de fabrikant was, om tot een zuiver afgestelde film te komen, want deze man be kommert zich niet om technische ge gevens. Spr. gaf te zien wat binnen niet al te lange tijd ook in ons land te koop is, het z.g. Varigan bromide papier. Deze papiersoort heeft de eigenschap filters van hard tot zacht te verwerken. Ook werd een actu- eele proef getoond van een dubbel zij dig gevoelige papiersoort. Deze is bij uitstek geschikt voor repro- ductiewerk, uit te geven in boek vorm. De populaire kleurenfilm en afdrukpapier voor de „Box"-man is ook in wording. Na nog diverse nieuwigheden verteld te hebben, be sloot spr. met de beantwoording van de vragen der leden. De opening van de grote paarden, fokvee en zuiveltentoonstelling, de Vebo, die morgen te Leiden wordt gehouden, zal om 12 uur door bur gemeester van Kinschot in „Amici- tia" officieel worden geopend. Hier bij zal o.a. ook de commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. L. A. Kesper, tegenwoordig zijn. Op Vrijdag 23 September a.s. des namiddags ten 4 ure zal Prof. Dr. M. C. Colenbrander, benoemd tot gewoon hoogleraar in de oogheel kunde, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw. KATHOLIEKE IMETAAL- BEWERKERSBOND Het bestuur wil er nogmaals de aandacht op vestigen, dat er op 21 September een ledenvergadering is. U wordt verzocht op die avond uw vakblad (St. Eloy) mede te nemen, het komt zeer te pas. En elke Dins dagavond van 7.308.30 een uur disponibel stellen voor klachten aan gaande uw werk, in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Sin gel 236. Het bestuur. Nogmaals willen wij in herinnering brengen de adv. van het R.K. Alma- Materkoor om medewerking te ver lenen bij de uitvoering van het Te Deum van Verdi voor 2 maal 4 stemm. gem. koor wat uitgevoerd zal worden ter gelegenheid van de ope ning van het H. Jaar en het Priester jubileum van Z.H. de Paus. Deze grootse plechtigheid zal op 28 Decem ber a.s. plaats hebben iil de Stads gehoorzaal. Alle dames en heren, die ambitie hebben om te zingen, worden vrien delijk uitgenodigd, medewerking hieraan te verlenen en nu eens niet met daadwerkelijke steun achter te blijven. Schuift het niet op de lange baan, maar meld u morgen-, Woensdag avond, 8 uur bij hrt Alma Materkoor, gym-zaal Voorzienigheidschool, Krau- welsteeg 6 (zijstraat Hoogewoerd). Zowel sopranen als alten, bassen en tenoren, ieders aanwezigheid wordt op hoge prijs gesteld. Bridgeclub voor R.K. „O. O.". Wij vestigen nogmaals de aandacht op de propagandadrive op morgen-, Woensdagavond, in café-restaurant „Royal", Doezastraat.. Alle R.K. bridgers, welke in gezellig clubver band willen spelen worden verwacht. Tevens gelegenheid tot opgave voor de cursus vor beginners. GEM. AANKONDIGING De Burgemeester van Leiden, zal Donderdag 15 September a.s. van 2 uur 30 tot 3 uur 30 spreekuur hou den. 1879 De heer D. v. d. Kwaak, wet houder van financiën, is verhinderd Woensdag a-s. spreekuur te houden. 1878 GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND AUGUSTUS. Herenhorloge, tuinschaar, munt biljet, halsketting, gymschoenen, portemonnaies, colbertjasje, sleutels, handschoenen, 4 roeiboot, vulpen, stropdas, portefeuille, rozenkrans, kindersokje, slipover, sigaretten, bankbiljet, haarkam in etui, zak agenda, postduif, kinderschoentjes, regenjas, badpak, armband, sigaren koker, sierspeld, koffer met inhoud, kantalonriem (plastic), luierbroekje, kniptang, zadeldek van motor, gou den speld, jongensjas, sTep. meis- jesvest, actetas, snoer met stekker, broche, rijwielpomp, pakje met vvas- goed, schootje van japon, distribu tiebescheiden, gouden ring, toe- gangbewijs van speeltuin, gouden dameshorloge, parapluie, boodschap pentas, ceintuur, kano, schilderstuk, dekentje, damesjasje, broekje met bandenfluweel, dameshoed, kerk boekje R.K., visnet, schuif maat, vul potlood. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 1416 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elsje Helena Wilhelmma d. van A. Cornet en E. H. Verhagen. Elisabeth d. van F. A. Rekelhoff en C. Hartman. Gerarda d. van G. J. Flierman en H. C. Tober. Petrus Jo hannes z. van J. F. Ouwerkerk en M. E. Plasmeijer. Christiaan z. van P. Hartevelt en C. Pelt. Joannes Huber- tus Alphonsus z. van A. M. Groot en W. C. J. Manders. Jantje Cornelia d. van F. Veldman en P. de Mare. Yvon ne Louisa d. van J. Franken en L. v. Berkel. Theodorus Christiaan z. van M. Prins en H. M. Boekkooi. Jacoba Helena d. van W. Guijt en J. Eland. Jilles Codnelis z. van C. J. Slinger land en S. H. M. van Deursen. Fre- derik z. van F. van Delft en G. van der Luijt. Hendrina d. van Y. de Groot en J. Voorwinden. Overleden: P. F. Massaar wednr. 60 j. J. Kok huisvr. van D. van Wou denburg 68 j. K. van Delft man 46 1. Gehuwd: H. J. van der Puijm jm. en B. M. Lambregts jd. C Willemse jm- en M. Petiet jd. J. Jonk jm. en jf. G. Krassenberg jd. S. P. Tuithof jm. en J. C. Koch jd. C. J. Kruijt gesch. en S. van Gorsel jd. KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND" Op de internationale hondenten toonstelling, welke te Breda op Zon dag j.l. werd gehouden, waren vele leden van „Rijnland" met hun hon den aanwezig, 't Was wederom de voortreffelijke Schotse terrier „Kamp. Roseland Rich. Reward" van de heer J. J. van Koolbergen uit Boskoop, die de beste hond van de tentoon stelling (ruim 500 honden) werd en tevens de beste zelfgefokte hond. Roseland Rin-Tin-Tin werd reserve kampioen en Roseland Right on Top werd eerste bij de teven met uit muntend. Aan dit drietal werd bo vendien de ereprijs voor de beste groep toegekend. De heer L. Muiien te Wassenaar verwierf met zijn chow-chow reu Rou-Ling-Holsky het kampioen schap, terwijl deze tevens beste van het ras werd. De imponerende zwart-wit gevlek te Duitse Dog reu Mennald van de heer W. Mastenbroek te Wassenaar behaalde de eerste prijs met uitmun tend en tevens het reserve-kam pioenschap. De "barsois Topaas van de Vooroff verwierf in de Nat. Fokkersklasse de eerste prijs met uitmuntend en te vens het reserve-kampioenschap, terwijl Beauty van Leuvenhof eer ste met zeer goed werd. Beide bar- sois zijn van de heer P. C. Roeland- se te Leiden. Mevr. C. de Jong te Oegstgeest kreeg met haar Yorkshire terrier teefje Fanny of Foxwood het reser ve-kampioenschap, terwijl haar reu Mitsouko van Kiein-Vossenburg eer ste werd met zeer goed in de jeugd- klasse. Mevr. M. van HeusdenRaadsen uit Leiden zag haar keeshond Reke- lensteijn's Roderick Polly bekroond met de eerste prijs in de Fokkers klasse met uitmuntend. Bernard en Simone van Dog's De light, beide Airedale terriers van de heer H. Bats te Wassenaar, verwier ven resp. de eerste prijs in de Fok kersklasse en de eerste prijs in de jeugdklasse, beide met zeer goed. De heer D. de Jong uit Oegstgeest zag zijn boxer-teef Diana van de Zaankant de eerste prijs met zeer goed, en zijn Esta van Muldershof de derde prijs met zeer goed oege- wezen. De heer J. Rijnbende uit Sassen- heim had zijn bekende Stockton. Karla het prachtig dwergpincher- tje) ter opluistering ingezonden. Zijn teefje Stockton Kwiek verwierf de tweede prijs met uitmuntend in de Fokkersklasse. De Cocker-Spaniel Shamrock Sym phony van de heer F. Alofs te Was senaar behaalde de tweede prijs met zeer goed in de Fokkersklasse. Mevr. Smits te Leiden zag haar Schotsp terrier reu „Henco"' be kroond met de le prijs in de Jeugd klasse met zeer goed en de derde prijs in de open klasse. Voor de K.V. Rijnland werd der halve de Bredase tentoonstelling we derom een succesvolle dag. LAATSTE BERICHTEN Een geweldige brand heeft het be roemde strand van Atlantic City in een ware vuurzee herschaopen. He denochtend brak brand uit in het weelderige paleis aan de pier. In minder dan een uur stortte dit paleis, dat verscheidene millioenen dollar waard is, in, en bedreigde het vuur, dat door de zeewind werd aange wakkerd, de andere gebouwen aan 't strand. Brandweerafdelingen uit de gehele streek werden opgeroepen, doch op dit ogenblik is men het vuur nog niet meester kunnen worden. VOORSCHOTEN Laag individu. De laatste tijd hebben de politie alhier reeds ver schillende malen klachten bereikt, dat een man door het geven van snoepjes kinderen tracht over te ha len met hem ontucht te plegen. De politie heeft bij haar onderzoek nog niet veel steun, omdat het door de kinderen opgegeven signalement nog al eens verschilt. De politie roept echter de medewerking der ouders in om hun kinderen zodanig te in strueren, dat zij ingeval een vreem de man zich met hen gaat be moeien, zij alarm zullen maken, zo dat wellicht dan de politie met be hulp van nabijzijnde volwassenen de onverlaat op het spoor kan ko men. Ongeluk. Zondagavond deed Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want'tknaagten knaagten knaagtmaar... Maak toch een einde aan die on dragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kru- schen-kuur. Om Uw bloed te zuive ren van die pijnverwekkende onzui verheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en., die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs worden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele we reld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige wer king zich haast als een wonder open baren. Met de kleine dagelijkse do sis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit. mon ter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieu we energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Ingez. Med. 1850 zich op de Rijksstraatweg een onge luk voor, doordat de voorvork van een motorrijwiel brak, waardoor be rijder en duo-passagier op onzachte manier tegen de straat geslingerd werden. Een ter plaatse zijnde ge neeskundige constateerde bij de be rijder een scheurtje in het trommel vlies van zijn linkeroor, terwijl de duo-passagier een lichte hersen schudding opliep. Beiden werden naar een ziekenhuis in Leiden ver voerd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OOSTELIJKE WIND Tijdelijk overdrijvende be wolking maar bijna overal droog weer. Matige, in hét Noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige Oostelijke wind. Morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. GEMEENTERAAD VAN LISSE Hoe gaat die zwarte vlek weer weg? Wanneer u loopt en rijdt met óverleg! Onder voorzitterschap van burge meester mr. W. Lambooy kwam de gemeenteraad Maandagavond bijeen. Afwezig was de heer P. Romijn. Terstond na de beëdiging van de heer F. J. van Kesteren kwam het nader voorstel, inzake de verbete ring van de Stationsweg, met inbe grip van grondaankoop in bespre king. De voorzitter gaf een resumé van het voorstel, hetwelk we reeds opnamen in het nummer van Zater dag. De heer de Vries had naar aan leiding van dit voorstel de stand der schulden van de, gemeente eens nage gaan en kwam tot de ontdekking dat deze bedroeg 1.800.000 hetgeen neer komt op de 4 x de schuld van het jaar 1940. Z.i. l;an de gemeente niet j doorgaan met het opvoeren der schuld, omdat zij de last van de rente en aflossing niet zullen kunnen blij- i ven dragen. Opvoering hiervan be- tekent belastingverh. en wij moe- j ten juist naar een belastingsverlaging Bovendien ziet hij er van komen, dat andere noodzakelijke werken hier door moeten worden uitgesteld of op de tweede plaats komen. Hij denkt hierbij aan de verwezenlijking van een zwem- en badinrichting. Hij kan zich dan ook momenteel nog niet als voorstander van dit plan voelen. De heer Scholte kwam eveneens met financiële bezwaren en achtte de ondernemingsbelasting toch al te zwaar drukken op de bedrijven. Waarom moet voor het normaal ver keer het eerste gedeelte 7 m. weg- breedte hebben en het tweede gedeel te slechts 5 m. Komt dit niet door de bloembollententoonstelling „Keuken hof"? Zitten hieraan nog meer fi nanciële consequenties? Z.i. dient gewacht te worden totdat de tijd hiervoor rijp is. Wat niet in het na der voorstel is besproken is de gas- en waterleidingvoorziening van het buurtschap Halfweg. Dit moet z i. wel doorgaan in het belang van de volksgezondheid. De heer Steenwinkel acht de finan ciële zijde van het plan wel verant woord. Is het evenwel niet gewenst met het reorganisatieplan contact op te nemen met het tentoonstellings- bestuur? Hij kan zijn stem wel aan, dit nader plan geven, evenwel met behoud van gas, waterleiding en elec- triciteit voor het buurtschap Half weg. De heer van Waveren sluit zich ten opzichte van de financiële bezwaren ten volle aan bij de heren de Vries en Scholte. Zijn de kosten van zand- verplaatsing en slootschieten hierbij mede inbegrepen? Z.i. niet, omdat spreker volgens een eigen bereke ning een bedrag van 200.000 heeft becijferd voor het nadere plan. Z.i. is duidelijk gebleken, dat deze zaak thans wordt aangepakt ter wille van de tentoonstelling. Hij vindt dit niet verantwoord, in verband met de in de lucht Tiangende baten van de ten toonstelling en temeer niet daar zij op Zondag is geopend. Voorstanders. De heer Randsdorp lid van de com missie, gaat uitvoerig en deskundig na de totstandkoming van het nadere plan. De commissie is eenparig van oordeel, dat verbetering en verbre ding van de Stationsweg noodzake lijk is, afgezien van de tentoonstel ling, omdat dit hier buiten staat. Uit verkeersoogpunt is gebleken, dat het voorste gedeelte een breede moet hebben van 7 meter en het achterste gedeelte een breedte van 5 meter rij weg. De uitvoering van het achterste gedeelte is even urgent en econo misch ten volle verantwoord, omdat hierbij geprofiteerd kan worden van het .afkomende zand en stenen van het voorste gedeelte, hetwelk in ma- cadamteer behandeling zal worden uitgevoerd. Het probleem Halfweg is geen probleem van wegverbetering, maar van gas- en waterleiding en electriciteitsvorziening, hetgeen thuis behoort in de desbetreffende com missies. Met het geraamde bedrag van 135.000 is overal rekening mede gehouden en zit hierin zelf nog een zeer grote post onvoorzien. Wethouder Lefeber bestrijdt de meningen van de tegenstanders en verklaart, dat de reconstructie in hoofdzaak bedoeld is voor het norma le verkeer. Men ziet dit te pessimis tisch in en men hoort ook wel eens ander geluiden. De hieraan te beste den gelden zijn ten volle verant woord. Wethouder Tibboel zegt, dat de voorziening van gas, water en electri- citeit van Halfweg hiermede niet van de baan is, doch dat hieraan terdege aandacht wordt geschonken. De des betreffende commissies zullen hier aan blijven voortwerken en zullen z.i. binnen afzienbare tijd met voorstel len dienaanganade komen. Een nieu we gasleiding zal er t.z.t. moeten ko men, omdat de®bestaande gasleiding zeer slecht is. De heer Van Leeuwen kan zich nog niet geheel en al onttrekken aan het denkbeeld, dat het voorste ge deelte verband houdt met de plannen van de tentoonstellingscommissie. Bij het voteren van het bedrag hiervoor, heeft hij deze kwestie niet kunnen bezien, zodat hij consequent doorgaat en zegt, dat het voorste gedeelte moet worden uitgevoerd zoals is aangege ven. Gaarne had hij evenwel een kostprijs voor het eerste en tweede gedeelte afzonderlijk. Wethouder Lefeber vindt dit geen noodzakelijkheid, omdat het voorste en laatste gedeelte zo nauw met el kaar verbonden zijn in uitvoering, dat een afzonderlijke raming moeilijk is te maken. De heer Van Kesteren acht de voorziening van Halfweg op het gebied van gas-, waterleiding en electriciteit van groot belang en dit mag niet op de achtergrond komen, doch moet binnen niet al te lange tijd worden verwezenlijkt. De heer Mes man vindt het jammer, dat het eerste gedeelte lager komt te liggen dan thans. Wethouder Lefeber zegt, dat dit niet van betekenis is en dat het z.g. hoogje zelfs hoger komt te lig gen. De yoorz. verklaart, dat de lening loopt over een tijdvak van 30 jaren zodat de rente en aflossing per jaar- komt op pl.m. 8.500. Daartegenover zullen verschillende meevallers staan, o.a. de uitkeringen uit de onderne mersbelasting, de uitkering van het olectricitietsbedrijf H.L.S., de verma kelijkheidsbelasting enz. Contact met ,het tentoonstellingsbestuur wordt niet nodig geacht, omdat dit plan er ge iiee-1 buiten valt Dp voorzeining van gas enz. van het buurtschap Half weg komt hierdoor niet op de achter grond en evenmin de verwezenlijking van enkele andere problemen., welke nog om een oplossing vragen. Wan neer de reconstructie van de Sta tionsweg werkelijk een gevolg was van de aldaar te houden tentoonstel lingen, dan zouden de plannen zeer zeker groter van opzet zijn geweest. Deze gedachte is geheel onjuist. Deze plannen zijn toevalligerwijs samenge vallen. Met de uitvoering van het eerste gedeelte van deze weg is het tweede gedeelte economischer en be spaart men veel transportkosten voor verplaatsing van zand en andere ma terialen. Nadat hieromtrent nog enige re plieken werden gevoerd, werd het voorstel aangenomen zonder hoofde lijke stemming. De heer van Wave- ren wenste alleen aangetekend te hebben tegengestemd. Bij de rondvraag merkte de heer Lefeber op, dat met deze aangelegen heid is gebleken, dat het wenselijk is dat voor dergelijke objecten naast de grondcommissie nog een commissie werd benoemd om de technische zij de te bezien. Een z.g. commissie voor openbare werken. Bosbrand. Maandagmiddag ont stond door een tot nu toe onbekende oorzaak brand in een gedelte van het Rijgersbos. De brand breidde zioh snel uit, doch kon met behulp van aldaar werkende arbeiders en de brandweer spoedig worden bedwon gen. Het nablussen vorderde veel Ti id, omdat steeds weer vuurhaarden do kop opstaken. Vermoedt wordt, dat cie brand is ontstaan door het werwerpen van een brandende siga ret. ALPHEN AAN DEN RIJN Helaas was de belangstelling min der groot (naar schatting 40(1 luis teraars), maar de laatste concert avond, die de „Queens Hall Silver Band" uit Huil gisteravond in Alphen gaf, was er niet minder enthousiast en geslaagd door. Het was, in een woord een prachtavond! Vanaf heden gaan deze Engelsen weer terug naar hun eiland, „maar" zei Rev. J. L. Nix, „we nemen een uitstekende in druk uit Holland mee." Zoals gemeld, waren de baten van dit concert voor de Martha-Stichting. Nadat de Band gistermiddag voor de N.C.R.V gespeeld had, vertrok men direct naar onze gemeente en op Rijnstroom, het Martha-Stichting ter rein aan de Raadhuisstraat vond men een hartelijk onthaal- Hier is ook geconcerteerd voor de kinderen en dirigent Mr. B. W. Wickens zei: „Dit was mijn gelukkigste dag". In de Ned. Herv. kerk Julianastraat werd een uit 55 nummers bestaand repertoire uitgevoerd. Gezamenlijk werd tenslotte gezongen „Blijf met mij Heer", waarna Rev. Nix eindig de met het uitspreken van een ge bed in het Engels. KOUDEKERK Zal „Aspacia" weer herleven? Sedert enige tijd lijdt de Gymnas- tiekver. „Aspasia" een kwijnen be staan. Op een vergadering, waarvoor zeer weinig belangstelling bestond, werd de toestand der vereniging be sproken. De heer J.J.J. Vos, de vroe gere directeur van Aspacia, die zelf op deze vergadering aanwezig was, verklaarde zich in principe bereid de leiding weer op zich te nemen. Indien een gunstige oefenavond kon worden gevonden, stelde hij zich voor ongeveer half October met de lessen te beginnen. NIEUWKOOP Terug naar Indonesië. Vrijdag a.s. vertrekt weder naar Indonesië de legeraalmoezenier P. C. Groenen dijk, na een verblijf van enkele we ken in Nieuwkoop. De reis wordt gemaakt met de „Waterman". Een blinde hit en nog wat Zaterdagmiddag werd de groente handelaar van L. in de Dorpsstraat ingehaald door de autobus van Maarse en Kroon. Juist toen de bus gepasseerd was, moest deze stoppen voor een passagier. Het gevolg was dat de voerman van het span zijn blinde hit niet meer kon inhouden, waardoor het geval tegen de achter zijde van de autobus opliep. Een' deuk in di bus en wat schade aan de wagen van van L. Motor-ongeluk. Zaterdagavond vond op de Nieuwveense weg een ongeval plaats, dat wat slechter is afgelopen. Zekere van S. uit' De Hoef, reed met zijn motor door on bekende oorzaak tegen een auto op, werd op dv weg gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Een paar uur later kwam de motorrijder weer bij en strompelde bij de veehouder M. alhier he* erf op en vroeg of hij daar die nacht mocht slapen. De volgen de morgen voelde hij zich nog al fit en ging per fiets naar huis. Thuis aangekomen duurde het echter niet lang of hij zakte wederom in elkaar. De gewaarschuwde arts constateerde een henenschudding. Van de auto waartegen de motorrijder moet zijn gereden is geen spoor te bekennen. ZOETERWOUDE Simavi-collccte. De vereniging Simavi (Steun in medische aangele genheden voor Inheemsen), te Haar lem, roept telken jare ons volk op, om mede te helpen de ontzettende medische nood in de Tropenlanden te lenigen. Een handjevol dokters en verpleegsters zet ginds alle krach ten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op een half millioen men sen? Want zo zijn de verhoudingen in Indonesië zo ongeveer! Daarom spant Simavi alle krachten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. En( zo luidt Simavi dus opnieuw de noodklok. Van 19 tot 26 September wordt te Zoeterwoude een collecte gehouden, die onder leiding staat van mevr. A. KortmannKeulen, mevr. C. J. Dil Koekebakker; H. J. J. A. Smeets; Ds. J. Heiden en H. J. van Mil- Laat een ieder zijn gave gereed leggen. En laten zij die kunnen, hun diensten aanbieden om de collecte te doen slagen. SCHEEPSBERICHTEN AALSDIJK 12 Sept. te Londen, ALCYONE 12 Sept. tc Dubai; ALDA- BI 1? Sept. van Victoria, ASTURIAS (charter) 12 Sept. 12 uur te Batavia verm. 14 Sept. v.m. naar Rotterdam BENGKALIS pass, 12 Sept. Kaap Guardafu.i, BOISSEVAIN 12 Sept. v. Penang naar Singapore. CELEBES 13 Sept. te Soerabaya. JAVA 12 Sept. van Singapore. KERTOSONO 12 Sept. 17 uur van Djeddah. FRIESLAND 11 Sept. 17 uur te Belawan. MATARAM pass. 13 Sept. 16 uur Finisterre. MODJOKERTO 12 Sept. van Ma kassar te Balikpapan. REMPANG pass. 12 Sept. Minicoy. RUYS 13 Sept. te Mombasa. SALAWATI pass. 11 Sept. Kaap St. Vincent. SLAMAT 12 Sent. 15.30 van Aden. TABINTA 12 Sept. tc New York. WELTEVREDEN 11 Sept. te Ba tavia. WILLEM RUYS pass. 12 Sept. 18 uur Guardafui.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3