Sgï|P' 3S Minister Stikker te New York Bloembollen cultuur en sanering Auto-ongeluk bij Roosendaal Grote brand op Rijkswerf in Den Helder Huishoudster pleegt moordaanslag op haar a.s. man DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De ernstige economische toestand in Indonesië De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, die gisterochtend met de „Queen Mary'' te New York is aangekomen, heeft aan de pers het volgende mede gedeeld: „Er zijn ditmaal drie redenen voor mijn bezoek aan de Verenigde Staten. Op 17 September beginnen de bespre kingen over de practische ten uit voerlegging van het Atlantisch Pact en op 20 September vangt de alge mene vergadering der V.N. aan, doch reeds enige dagen trekt het vraagstuk van dollar en pond ster ling de aandacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussies treden,doch dit probleem is thans wellicht het belangrijkste voor de gehele wereld en zeker voor het Verre Oosten. Het stormcentrum ligt naar mijn mening niet in Europa, maar in het Verre Oosten, politiek en econo misch. Politiek gesproken bewegen wij ons, voorzover Nederlandbe treft, niettegenstaande er grote moei lijkheden zijn, op de Ronde Tafel conferentie in de richting, waarin met goede wil van weerskanten een oplossing kan worden gevonden. Doch welke besluiten ook bereikt zul len worden, zij kunnen niet van blij vende waarde zijn, indien er geen ge zonde basis bestaat vor de economie van Indonesië. De monetaire en eco nomische toestand daar is veel ern stiger dan de meesten zich bewust zijn. En, daar Indonesië een van de voornaamste producenten van rub ber, tin, copra en olie is, is het van essentieel belang voor de oplossing van het dollar-sterling-vraagstuk, dat Indonesië zo spoedig mogelijk wordt geholpen, opdat het kan terugkeren niet alleen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en economische beginselen. Dit zal slechts mogelijk zijn door de geza menlijke krachtsinspanning van alle vrijheidlievende landen, die een vreedzame ontwikkeling van het Verre Oosten ter harte gaat. Mijn land levert zijn bijdragen", aldus de minister. PAUSELIJKE GIFT VAN 10.000 Voor Kath. Mil. Tehuis te Deelen Z. H. de Paus heeft 10.000 over gemaakt ten bate van de bouw van het Katholiek Militair Tehuis op Dee len. Zijne Heiligheid heeft voorts verlof verleend Zijn naam Pius XII aan het nieuwe tehuis te verbinden. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM 1(301 m) 7.00-L24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ocht.gymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 9.30 Concertgebouworkest, 11.20 Zigeu-' nerorkest, 12.00 Sextet, 12.30 Mede delingen, 12.33 Koor, 13.00 Nieuws.. 13.15 Mandolinemuziek, 14.00 Piano- voordracht, 14.30 „The Messiah", oratorium. 15.15 Promenadeorkest, 16.00 Voor postzegelverzamelaars 17.30 Kwintet, 18.00 Harmonie-orkest 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws 19.30 Actualiteiten, 19.55 Causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Proloog, 20.15 Radio Philharmonisch orkest, groot omroepkoor en solisten, 21.15 Van de Raad van Europa, 21.35 Orgelconc. 22.20 pianoconcert, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 8.15 Or gelspel, 9.30 Waterstanden, 11.00 Ra dio Volks universiteit, 12.00 Solo- vox en accordeonmuziek, 12.30 Me dedelingen, 12.33 Voor het platte land, 12.38 pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 Omroeporkest 14.00 „Gesproken portretten", 14.15 Kwartet en piano, 15.30 Kinderkoor 17.45 Het Rijk overzee, 18.00 Nieuws 18.15 Vara-varia, 18.30 Radio Volks universiteit, 19.15 Nieuws uit Indo nesië 20.00 Nieuws, 20.05 Actualitei ten, 20.12 „Klaar voor de start toespraak, 20.20 Metropole Orkest, 20.55 „Een Weense ballade", hoor spel, 22.35 Orgelspel, 23.00 Nieuws. KONINGIN ONTVANGT R.X.C. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard ontvingen gisteren in het Paleis Noordeinde de gedelegeerden van de Ronde-Tafel-conferentie. De Koningin en de Prins begroetten eerst alle aanwezigen. Daarna on derhielden zij zich geruime tijd rnet de voorzitter van de conferentie, de minister-president dr. Drees, met lei dende figuren van de drie delegaties en met de leden van de Commissie der Verenigde Naties. DE HEER STEINMETS NEEMT ONTSLAG ALS KAMERLID De Amsterdamse wethouder voor Sociale Zaken W. Steinmetz (KVP) heeft aan de voorzitter van de Twe:- de Kamer bericht, dat hij ontslag neemt als lid van die Kamer. Nadat de heer Steinmetz in 1948 in de plaats van een der twee com munistische wethouders in het col lege van B. en W. werd gekozen, heeft hij in overleg met de voorzit ter van de partij en van de fractie, in afwachting van een eventuele her benoeming, voor een jaar het wet houderschap gelijktijdig met het Ka merlidmaatschap vervuld. Hoewel geen wettelijke bepalingen zich tegen de cumulatie van beide functies ver zetten, is de heer Steinmetz van oor deel, dat, nu de taak van een Ka merlid in het na-oorlogse Nederland sterk is uitgebreid, een goede ver vulling van het Kamerlidmaatschap gelijktijdig met het wethouderschap van een grote gemeente onmogelijk is. De heer W. Steinmetz was sinds 1933 lid van de Tweede Kamer. WETTELIJKE REGELING DRINKWATERVOORZIENING De minister van Sociale Zaken heeft ingesteld een commissie inzake een wettelijke regeling van de drink watervoorziening. Aan deze commissie is opgedragen hem op korte termijn van advies te dienen omtrent, de vraag of een wet telijke voorziening op dit gebied ge wenst is, en, zo ja, hem een voorstel ter zake *te doen, met dien ver stande, dat deze opdracht niet zal omvatten een regeling met betrek king tot de subsidiering van de drinkwatervoorziening van onren dabele gebieden, de onttrekking van water aan de bodem en de bestem ming van waterwinplaatsen. Benoemd zijn tot lid en voorzit ter van de commissie mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Lim burg. Tot leden: mr G. E. van Walsum te Delft, ir W. J. Harders te 's-Graven- hage, prof. W. F. J. M. Krul, direc teur van het Rijksinstituut Voor drinkwatervoorziening, te 's-Gra- venhage, J. E. S. Holthuis, lid van Gedeputeerde Staten van Gelder land, te Arnhem, mr E: J. M. H Bolsius, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid Holland, te Leiden, mr Ch. J. H. I. Paulussen, lid van Ge deputeerde Staten van Limburg, te Maastricht, dr B. van den Tempel, wethouder van 's-Gravenhage, te 's-Gravenhage, mr G. W. Toebes, werkzaam als referendaris bij de vereniging van Nederlandse ge meenten, te 's-Gravenhage ir C. Bie- mond, voorzitter van de vakgroep waterleidingbedrijven en directeur der gemeentewaterleidingen te Am sterdam, jhr. E. C. Storm van 's-Gra- vezande, directeur van de N.V. In tercommunaal W aterl eidinggebied te Leeuwarden, ir J. Jaeger, direc teur van de N.V. Tilburgse Water leidingmaatschappij, mr dr H. Kah- rel, secretaris van de vakgroep wa terleidingbedrijven, te Heemstede N. A. Nap, administrateur, bij het ministerie van Binnenlandse Zaken te 's-Gravenhage. mevrouw mr H. A. Huart-Engelsman, werkzaam by het ministerie van Sociale Zaken, te 's-Gravenhage. Aan de commissie is toegevoegd als secretaris mr G. W. Putte, se cretaris van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening te 's-Graven hage. kV PRODENTA - AMERSFOORT Jarenlang heeft de kwestie: sane ring of geen sanering de gemoede ren in de bloembollenwereld bezig gehouden en er kon geen vergade ring van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn, of dit punt kwam op de agenda. Maar aan de ellenlange discussie is nu waarschijnlijk een eind gekomen, doordat de vereniging, die gisteren in een buitengewone vergadering in Haarlem, bijeen kwam, zich met grote meerderheid uitsprak voor af schaffing van alle saneringsmaatre gelen. Het was het enige punt op de agenda, maar de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, vonc* het raadzaam de afgevaar digden te verzoeken zich bij hun spreekbeurten te beperken. Aan dit verzoek werd op verrassende wijze gehoor gegeven, want nadat de af deling Grootebroek, van wie met veertien andere afdelingen het voor stel tot afschaffing was uitgegaan, nog van een mondelinge toelichting had afgezien, bleek niemand ter ver gadering behoefte te hebben zijn woordje te doen en werd met een applaus dit zwijgen begroet. Het voorstel kwam daarna in stemming en met 253 vóór en 84 stemmen te gen ging het er met vlag en wimpel door. Daarmede was de vergadering binnen vijftien minuten bekeken en sprak alleen de voorvechter van de anti-saneerders, de heer Murk uit Hillegom, een woord van dank tot het algemeen bestuur voor zijn lo yale houding en feliciteerde hij de vergadering met dit éclatante succes. Hij hoopte, dat de minister de uit spraak van de vereniging zou vol gen om, zoals hij dat uitdrukte, de doodgravers van het bloembol] en vak een halt toe te roepen. De minister zal dan ook het laat ste en verlossende? woord moeten spreken. Eer. dode. vier gewonden Op de Rijksweg Breda-Roosendaal botste gistermorgen om vijf uur een personenv/agen uit Loosduinen nabij St. Willebrord op een stilstaande vrachtauto. De 52-jarige G. B. uit Loosduinen werd op slag gedood. De bestuurder W. de G. en de inzitten den A. V., C. M. en P. de G. afkom stig uit Loosduinen en Leidschendam werden gewond. De bestuurder van de wagen, die op weg was naar Roo sendaal, werd vermoedelijk door een tegenligger verblind en heeft daar door de vrachtauto niet gezien, al dus de „Volkskrant". Een hevige brand heeft gister avond op de Rijkswerf in Den Hel der een vijftig meter lange loods, die vol zat met scheepshout en een pas gereed gekomen loods verwoest. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade is zeer aanzienlijk. Om half acht brak de brand uit in de houtloods, Direct werd. er groot alarm geslagen en de vrijwillige brandweercorpsen van de werf, de Kon. marine en de gemeente ge waarschuwd. Tevens werd verschil lende gemeenten in de omgeving verzocht blusmaterieel gereed te houden. Acht motorspuiten, geassis teerd door de drijvende brandspuit van de Koninklijke Marine, richtten een groot aantal stralen op de brand. Tengevolge van de Noordwestelijke 39J wind vlogen grote hoeveelheden vonken over de stad. Via de radio centrale werden de bewoners ge waarschuwd en er werden op vel schillende punten in de stad brand slangen gereed gehouden. Maar in een half uur tijds was men de brand meester en was het gevaar voor de overige gebouwen op de werf en voor de stad afgewend. Maandagmiddag werd te Kampen een aanslag gepleegd op de bejaarde heer J. Sieberts. Na een hevige hui selijke twist sloeg zijn huishoudster het slachtoffer, dat met zijn broer een klein pand in de Burgwal bewoont, met een hamer de schedel in. Nader meldt men; Het slachtoffer van de gisteren te Kampen gepleegde moordaanslag, de 60-jarige W. Siebert, is vanmorgen om halfzeven overleden. Over deze moordaanslag kunnen wij nog het volgende mededelen. De daderes, de 40-jarige F. B., geboren te Apeldoorn, vertoefde reeds gerui me tijd in Kampen, toen zij in De cember 1948 huishoudster werd bij de zestigjarige W. Siebert. Het kwam zelfs tot trouwplannen. De daderes was reeds enige malen gehuwd ge weest. Haar laatste echtgenoot kwam in Mauthausen om het leven. Zij noemde zich de weduwe Groenen- berg. Haar papieren waren niet in orde, zodat het huwelijk werd uit gesteld. Er kwamen ruzietjes en zelfs handtastelijkheden. Gistermor gen was er weer ruzie. De huishoud ster vervoegde zich gistermiddag om streeks twee uur bij de politie om een klacht in te dienen tegen haar a.s. man wegens mishandeling. De klacht werd opgenomen en inder daad heeft de recherche haar ver hoord, evenals .Siebert, en de zaak 'werd gesust. In vrede en vriend schap verliet.men het politiebureau, doch thuis ontbrandde de strijd op nieuw. Drie kwartier later vervoeg de de daderes zich geheel overspan nen aan het bureau van politie en vertelde, dat zij haar a.s. man had doodgeslagen. De politie begaf zich naar de wo ning en vond het slachtoffer zwaar gewond en buiten kennis op de grond ligen. Geneeskundige hulp werd in geroepen en het bleek dat Sieberts hersenpan was ingeslagen met een hamer, die op de tafel lag. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bloedtransfusie werd toegepast. Hedenmorgen om half ze ven is hij echter overleden. De da deres is in overspannen toestand in arrest gesteld en bevindt zich nog te Kampen. SPORT VOETBAL BERTUS DE HARDER. De Franse bladen roemen het uit stekende, spel van Bertus de Harder in alie toonaarden. „L'Equipe" schrijft (Marcel Hansenne, de be kende athleet) over de ontmoeting tussen Bordeaux en Montpellier, waarin Bordeaux met 70 zegevier de, dat de Harder wederom de beste van het veld was. Hoewel de Neder landse prof. slechts 1 doelpunt scoor de, het eerste na tien minuten, had hij in de resterende goals een groot aandeel. De verslaggever prijst de balcontrole van de Harder, zijn be wegelijkheid, zijn afgemeten passes en zijn tactisch spel, waardoor de verdediging van Montpellier her haaldelijk werd verrast. In het laat ste gedeelte van de ontmoeting deed De Harder het wat kalmer aan, maar als hij de bal kreeg, deed hij er altijd wat goeds mee. Intussen is zijn ver eniging op' de tweede plaats der rang lijst gekomen. ENGELAND—EER SE VRIJSTAAT. Het Engelse voetbalteam, dat op 21 September a.s. te Liverpool tegen de Ierse Vrijstaat zal spelen telt drie nieuwe internationals in zijn gele deren, te weten: Mozley, rechtsachter, B. Harris, rechtsbuiten en Pype, mid- voor. De samensteling van de club is als volgt: Doel: Williams, Wolver hampton); achter: Mozley, Derby en Aston, Manchester United; midden: Wright, Wolverhampton, Franklin, Stoke, Dickinson. Portsmouth voor. Harris, Portsmouth, Morris, Derby, Pye, Wolverhampton, Mannion, Midd lesbrough, Finney, Preston. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: Stoke CityBurnley 1—1. Tweede divisie: Chesterfield^Lei cester City 10. WATERPOLO NEDERLAND—BELGIë. Op Zaterdag 15 October worden, naar bekend, nationale zwemwed strijden gehouden in het Sportfond- senbad Oost te Amsterdam. De be doeling is, dat de inschrijvingen voor deze wedstrijden zo sterk zijn, dat men dit zwemfeest kan beschouwen als de revanche der nationale kam pioenschappen van Doetinchem. Het programma omvat de nummers 100 meter vrije slag dames en heren. 200 meter schoolslag heren en dames, 100 meter rugslag heren en dames, alsmede schoonspringen voor dames op uitnodiging. Verder zijn er be sprekingen gaande om op die avond een waterpolowedstrijd te doen hou den tussen het Nederlands en het Belgisch zevental. MOTORSPORT DE INTERN. ZESDAAGSE Groot Brittannië en Tsjecho Slo wakije hadden na de eerste dag van de internationale zesdaagse in de strijd om de „International Trophy" nog geen strafpunten opgelopen. Ita lië liep 1 strafpunt op het vrij zware parcours der bochtige bergwegen op en Zwitserland kan reeds als uitge schakeld worden beschouwd, immers het Trophyteam verkreeg 100 straf punten, te wijten aan een ongeval van Roth met Condor, die 20 km. na de start een aanrijding had. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar een foto toonde aan, dat het met de verwondingen nog al meeviel en dat hij het ziekenhuis kan verlaten. In dien Roth heden ook niet zou star ten kost dat het Zwitserse team op nieuw 100 punten. Ghiazza. die op Guzzi reed, kwam te laat aan een der controlepunten, weliswaar slechts 1 minuut, maar dat kostte Italië juist een strafpunt. Hij had een lekke band gehad en hoewel hij snel een reparatie uitvoerde, kon hij niet voorkomen, dat hij juist even te laat aan de controle kwam. Slechts zelden ging het parcours over eerste klas wegen, integendeel, de organisatoren hadden beboste berg weggetjes en moeilijke paadjes, vol met stenen, uitgekozen. Hoewel de officiële lijsten met strafpunten Maandagavond nog niet bekend waren gemaakt mag toch op grond van informaties, verstrekt door de K. N. M. V.-officials worden aangenomen, dat de Nederlandse Vaasteams er niet geheel zonder kleerscheuren zijn afgekomen. In het a-team op B.S.A. met Knij- nenburg, Roest en Flinterman incas seerde de laatste 2 strafpunten, waar tegen echter inmiddels bij de jury protest is aangetekend. Het B-team, tevens Jawa-merken-team, is waar schijnlijk kansloos voor de Zilveren Vaas, doordat Drikus Veer in botsing kwam met de Engelse rijder Breffitt, waardoor zijn machine vrij ernstig beschadigd werd- Drikus zelf man keerde gelukkig niets. Van Rijssel en Janema bleven strafpuntvrlj. Het C- Z.-merkenteam met de rijders Bes- tebreurtje, Haaker en van Dinter heeft volgens de laatste berichten 3 strafpunten, nl. voor iedere rijder 1. Van de individuele rijders bereik ten Lichtenbeld, Zoontjes en Pelli- kaan zonder strafpunten de finish. Herman Zuur met zijn zijspan-passa gier Segaar waren minder fortuin lijk: zij incasseerden door moeilijk heden met gebroken spaken 10 straf punten. Voor de Zilveren Vaas heeft Nederland dus met het A-team ten hoogste 2, doch wellicht 0 strafpun ten. Een van de Engelse teams moest de strijd staken. Van de overige teams zijn nog geen gegevens be kend. WIELERSPORT HOOYSCHUUR GEWOND. De Zaanse amateur-wielrenner D. Hooyschuur is in een wegwedstrijd in België ten val gekomen. Hij werd met een ernstige hoofdwonde en zware hersenschudding in het zieken huis te St. Truiden opgenomen. Van een stilstaande auto werd het por tier eensklaps aan de verkeerde kant geopend en Hooyschuur, die juist passeerde werd tegen de grond ge smeten. BILJARTEN JAARLIJKS BEKER TOURNOOI LEIDSE BILJARTBOND In de week van 12 tot J7 Septem ber wordt de eerste ronde gespeeld om de Amstel en Z.H.B.-beker. Voor deze fraaie bekers schreven 36 teams in, wel een bewijs dat er steeds een grote belangstelling voor deze wis selbekers blijft. De vereniging De Morschpoort zal dit jaar de ZHB-be- ker verdedigen en de vereniging De Carambole de Amstelbeker, daar voornoemde clubs het vorig jaar op deze prijzen beslag wisten te leggen Uitslagen nederlaagwedstrijden T.O.G. 2e klas TOG 2—LUTO 2 (Lisse) 448444 car. LUTQ verliest met 4 car. 2e klas TOG 2UVS 1 477-393 car. UVS 1 verliest met 84 car.; TOG 3t Zuid 1 400-253 car. 't Zuid verliest met 147 car. 4e klas TOG 4Morschpoort 3 393293 car. Morschpoort verliest met 46 car. 5e klas TOG 5Newton 2 (Den Haag) 226-163 car. Newton verliest met 63 car. GYMNASTIEK. „Rapiditas" (Oegstgeest.) We gens de te houden predikatie door de Eerw. Pater Wesseling, is er Woensdagavond van 89 uur geen gymnastiek. Wél van 78 voor de jongere groep. De les van Woens dagavond wordt op de twee eerst volgende Woensdagen ingehaald. TAFELTENNIS R.K.L.T.V. „B. A. T." De wed strijden van deze week staan alle in het teken van de bekercompetitie. Vrijdagavond ontvangt B-A.T. I het sterke Treffers I, met W. Heems kerk, de landskampioen. Deze wed strijd kan aardig worden door het voorgiftsysteem. Zaterdagavond ontvangt B. A. T. (dames) het sterke Sleutels 3. B. A. T. 2 speelt een revanchewed strijd tegen een oude bekende n.l. Oegstgeest n. terwijl B. A. T. Hl een zware dobber tegen Tempo UI uit Wassenaar krijgt. Al deze wedstrijden worden ge speeld in de gymzaal van de R.K. U-L.O- aan het Vrouwenkerkhof. Aanvang van de wedstrijden 7.30 u. Wij maken de leden erop attent, dat de teams voor de competitie in de komende trainingsavonden wor den samengesteld. De trainingsavonden zijn Woensdag Vrijdag, Zaterdag en Zondag 7.30 tot 10.30 uur. POSTDUIVEN. Leidse Concourscommissie Con cours met jonge duiven vanaf Ar- lon. Aantal vogels 317, gelost te 7.25 uur met wind uit O richtingen. Af stand 200 km. Ie duif 12.56.36 (879.22 m per minuut), laatste te 13.50.57 uur (753,21.) Uitslag: W. Kapaan 1, 47; C. v. d. Pluym 2, 28; J. van Dort 3, 12, 36, 40, 45, 49, 63; J. Smit 4, 5, 8, 15, 17; P. de Klerk 6. 50: W. v. d. Arend 7, 27, 41: G. ten Braak 9, 32, 33; M. Noordervliet 10, 20. Concours met oude en jonge dui ven vanaf Roosendaal, afstand 70 km. Aantal vogels 1460, gelost te 1-0.30 uur. Ie duif te 11.31.18 (1154.49 m per minuut), laatste 11 42.30 (969.79) Uitslag.: J. Degen 1, 7, 11, 15. 113, 117. 126. 213; H. van Riet 2, 136, 223, 271, 292; J. Ligtvoet 3, 110, 133, 157, 195, 250, 278; H. Abspoel 4, 87, 88, 150, 141, 281; N. Bemelman 65. 29 61, 173, 220, 245; R. de Graaf 6, 71, 101, 162, 191, 215, 229, 240, 251, 252. 267, 268. 287. 288; L. v. d. Hulst 8, 68, 80, 190, 199; N. Flippo 9; D. Uythoven 10, 41, 52. 59, 116, 211, 282. Concours met oude en jonge dui ven vanaf Duffel, afstand 120 l^m. Aantal vogels 1388, gelost te 8 uur met wind Z.O. tot Z. Ie duif te 9.37.57 (1256,56 M per minuut), laatste 10.02.7 (977.07). Uitslag: A. v Noord I, 148, 156, 271; L. v. d. Hulst 2, 76, 201, 226; P. Noppe 3; G. van Albada 4, 104, 131, 243, 261; J. van Leeu wen 5; J. Siera 6, 95, 175, 187; P. On derwater 7, 229; C. v. d. Pluym 3, 27, 153, 159, 182, 235, 244; R. de Graaf 9. 22, 147, 186. 193, 221, 260, 276; H. v. d. Luit 10, 29, 59 83. 135. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Vilvoorde. Afstand 130,69 km. In concours 167 vogels. Eerste duif geconstateerd 10.58.14, snelheid 1058,04 m. per min. Laatste II.12.6, snelheid 980,82 m. per min. Uitslag: Th*, van Geylswijk 1, 8, 9; J. P. v. d. Assem, 2, 7, 10, 11, 17, 18, 20, 25, 26, 30, 31; H. H. J. v. Klave ren, 3, 5, 29, 32. 33: A. van Rooijen 4; V. L. Pierlot 6, 27, 28. De Reisduif (Hazerswoude). Wedvlucht met oude en jonge dui ven van St. Kat-Waver, afstand 113.40 km. Gelost om 1 uur met N.- W. wind; eerste duif geconstateerd om 2.26.23, snelheid 13.16 2 m. per min. Uitslag: W. G. de Jongh 1, 2, 5, 8 en 15; P. van Klaveren 3, 4 9 en 11; C. Groen 6; P. J. Fase 7, 13 en 14; K. Starre veld 10 en 12 prijs. Wedvlucht met oude en jonge dui ven van Vilvoorde, afstand 130 km. Gelost om 1.30 met Z.-W. wind. Eer ste duif 2.31.20, snelheid 1072,4 me ter per min. Uitslag: W. G. de Jongh, 1; R. Lindhout 2: P, van Klaveren 3, 4, en 11; C. Groen 5, en 10; W. Lindhout 6 en 8; P. van Wieringen 7e; P, J. Fase 9 en 12. DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs Terwijl Jimmy alles nog stond aan te kijken, gebeurde er iets in de licht vlek achter de indringer. Gentleman Jack uitte een onderdrukte uitroep van voldoening, en toen zag Jimmy, dat de deur van de brandkast was opengezwaaid. De lucht hing vol van een sterke geur van verbrand metaal. Jimmy wist wel niet veel van zulke dingen, maar hij had toch wel eens gehoord, dat de moderne inbrekers zich be dienen van zeer goede instrumenten, en hij veronderstelde, dat er thans wel zo'n acyteleen-zuurstof apparaat in werking was gebracht. Lord Wisbeach wierp het licht van zijn lantaarn in de geopende brandkast, ging toen met zijn hand in de ruimte en hield iets in zijn vingers, toen hij zijn hand er weer uithaalde. Voorzichtig stopte hij dat- weg in zijn binnenzak. Toen stond hij recht en glimlachte. Hij knipte de lantaarn uit en ging in de richting van het venster, terwijl hij de resc van zijn uitrusting bij de kast achter liet. Hij maakte de blinden weer los en lichtte het haakje van de deur op. Op dit ogenblik meende Jimmy toch, dat hy in het midden moest komen. „Tut, tut, tut!" zei hij op zacht zinnig berispende toon. Het effect van die verwijtende uit- roép op Lord Wisbeach was merk waardig. Hij sprong plotseling van het raam weg, toen, terwijl hij zich bliksemsnel omkeerde, wierp hij het licht van zijn lantaarn in iedere hoek van het lokaal. „Wie is dat?" hijgde hij. „Geweten," Jimmy. Bij zijn onderzoek had Lord Wis beach de galerij over het hoofd ge zien. Daarom richtte hij zijn lan taarn nu naar boven. Het licht stroomde over de galerij aan ihet andere eind van de kamer, dan waar Jimmy stond. Gentleman Jack had nu een revolver in zijn hand, waar mee hij onzeker de lichtstraal volgde Jimmy, die plat op de grond was gaan liggen sprak weer. „Werp dat pistool weg en je lamp ook,' zei hy, „Je bent in mijn macht!" Het licht van de lamp zwaaide over zijn hoofd maar de opstaande rand van de galerij beschermde hem. „Ik geef je vijf seconden de tijd Als je de revolver dan niet hebt la- en vallen, schiet ik!" Toen hij begon te tellen, betreur de Jimmy dat 'hy zich zo door dramatische overwegingen had la ten meeslepen. Hef zou heel een voudig geweest zijn, het hele huis op stelten te zetten. Verondersteld nu eens, dat zijn manier van optre den geen effect sorteerde! Als die ander nu toch eens zijn revolver vasthield, als de vijf seconden om waren! Hij had er eigenlijk tien van moeten maken, dacht hij. Gen tleman Jack was een ondernemend iemand. Dat was allang gebleken. Het was best mogelijk, dat hij 'n kansje zou wagen. Hij behoefde he lemaal niet te geloven, dat Jimmy gewapend was. Jimmy telde zeer zorgvuldig. „Vier!" zei hij aarzelend. Toen volgde er een seconde van ademloze stilte. Maar tot Jimmy's grote verlichting: de lamp en de re volver werden achtereenvolgens weggeworpen. Jimmy was direct weer zichzelf. „Ga met je gezicht tegen de muur staan," zei hij, „Houd je handen om hoog!" „Waarom? „Ik moet zien, hoeveel revolvers je bij je hebt." „Ik heb er maar één." „Ja maar daar wil ik me liever zelf van overtuigen. Vooruit!" Gentleman Jack gehoorzaamde aarzelend. Toen hij tot bij de muur was gekomen kwam Jimmy naar beneden. Hij draaide het licht op. Hij zocht de zakken van de ander na en stootte reeds direct op iets hard en metaalachtigs. Verwijtend schudde 'hij het hoofd „Je bent weinig accuraat in je be weringen," zei hij, „Waar dienen al die wapens toch voor? Nu kun je je omdraaien en je handen omlaag houden. Gentleman Jack scheen een wijs gerig karakter te hebben. Het ver driet dat zijn nederlaag hem moest berokkenen was helemaal van zijn gelaat verdwenen. Hij zat op de zij leuning van een stoel en keek Jim my zonder buitengewone vijandig heid aan. Hij glimlachte zelfs even tjes. „Ik dacht, dat ik je in het nauw had," zei hij. Je schijnt knapper te zijn, dan ik van je verwacht had. Ik had nooit gedacht, dat je het zou gedurfd hebben. Heus, ik had niet gedacht, dat je tegen dat drankje zou gekund hebben." Jimmy herinnerde zich plotseling iets. Q „Heb jij dat dan in mijn kamer gezet? Wat was er in?" „Wist je.dat niet?" „Nou," zei Jimmy, „ik heb nooit geweten, dat de deugd al zo gauw werd beloond in deze wereld. Ik heb dat goedje niet opgedronken, niet omdat ik bang was, dat er een slaapmiddel in zou zijn, maar uit pure versterving. Ik had nu eenmaal besloten, dat ik niets meer zou drin ken." De ander lachte. Als Jimmy meer intiem bekend was geweest met het individu, dat de jongens Genieman Jack noemden, dan zou dat lachen hem opmerkzaam hebben gemaakt. Allen, die hem kenden, wisten im mers, dat als Gentleman Jack zo lachte, dat hij dan iets onaangenaams uitbroedde. „Dat schijnt je geluksnacht te zijn" zei Gentleman Jack. „Ja, dat ziet er wel naar uit." „Maar de nacht is nog niet om!' „Toch niet lang mater. Maar je kon eigenlijk beter dat buisje te rug in de brandkast leggen, dar daar te staan praten. Dacht je dal ik dat vergeten was?" „Welk buisje?" „Kom, kom, vriend mijner jeugd! Dat ding waarin Willy Partridges springstof zit, dat je in je binnen zak hebt!" Weer lachte Gentleman Jack en ging toen naar de brandkast toe. „Leg het netjes op de bovenste plank," zei Jimmy. Mr-r het volgende ogenblik trilde iel/ I zenuw in zijn lichaam. Een g.ewc _ig geschreeuw doorkliefde de lucht. Gentleman Jack, die blijk baar plotseling gek wds geworden, schreeuwde zo hard hij kon: „Help!, Help! Help!" Vooral wijl ze tot dan toe heel on derdrukt gesproken hadden, kreeg het gegil des te meer het karakter van een ontploffing. De schreeuwen leken hevig langs de muren te gal men en er aan te rukken. Jimmy stond er als verlamd bij en staarde de ander hulpeloos aan. Plotseling schept het kabaal nog groter te wor den or het geluid, dat beslist oor- verdoend was. En tegelijkertijd meende Jimmy iets levends in zijn hand te voelen dat aan zijn pols rukte.. Hij liet het vallen en keek toen ontsteld naar een rond gaatje dat gebrand wat in het vloerkleed. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2