Wimpie tuePitwikee'i I Sluiting geslaagde Veenstreek- tentoonstelling 'U&cjacvtt in Indonesië STADSNIEUWS immy ueitiepi MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ©tetógj. jaah. I V. EEN SYMBOLISCH GEBAAR: de 30ste IATA-conferentie wordt in het Haagse Vredespaleis gehouden. Dit om te demonstreren, dat de luchtvaart door de mens toch gemaakt werd om er mee de vrede te be vorderen. Hieraan moet wel eens herinnerd worden in de dagen, dat het gesprek van de dag over straaljagers en zes-motorige bommenwer pers gaat. I.A.T.A. betekent International Air Traffic Asociation; het is de grote vereniging van luchtvaartmaatschappijen. Dertig jaar geleden werd zij opgericht door zes ondernemingen. Nu zijn er 70 bedrijven bij aangesloten en dr. Plesman heeft heden bij de opening van de jaarver gadering de voorzittershamer gehanteerd. Plesman komt die eer toe, want hij is niet alleen de grondlegger van de 30-jarige K.L.M., doch tevens een der oprichters van de LATA. De IATA heeft in de lange reeks minst voor, aangezien zij de over- van jaren, welke achter ons liggen, baanbrekend werk verricht op 't ge bied van vaststelling en coördinatie van de vervoersprijzen, daarmee menige dreigende tarievenoorlog in de kiem onderdrukkend. Het ziet er naar uit. dat deze IATA ongemeen belangrijk zal worden juist om een nieuwe tarievenstrijd te voorkomen. Er zijn thans immers twee stromin gen afgetekend bij de luchtvervoer ders. De grootste toont zich steeds meer voorstander van splitsing in ta- rievengroepen en wel voor het luxueze vervoer en voor het massa transport. Nu de Engelsen al hun troeven op het straalvliegtuig willen zetten, dat tweemaal zo snel vliegt, doch de helft minder passagiers kan transporteren, zijn zij ijveraars ge worden om dit zeer snelle verkeer duur te houden en daartegenover een toeristenklasse te stellen, die het zonder stewards en stewardessen zal moeten doen, desnoods op „houten banken'', zoals men ter overdrijving zegt, als er maar gevlogen wordt. Di.n kan luchtverkeer ook ten dien ste aan emigratie gesteld worden, waarvoor tegenwoordig reeds zeer hoee eisen van snelle overkomst gel den. juist omdat emigratie zo scherp gericht is op bestemmingen en om di recte plaatselijke behoeften te dek ken. Nederland staat achter Engeland wat de splitsing in prijsklassen aan gaat zij het om andere 'dan tech nische redenen Frankrijk en Bel gië evenzeer. Zodat in feite Europa de splitsing wil doorvoeren, welke ongehoorde effecten op de heden daagse luchtvaarteconomie zal heb ben. De Amerikanen gevoelen er het Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 305 meter. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Orgelspel. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 9.05 Licht baken. 10.00 Voor de kinderen. 11.30 „Als de ziele luistert", causerie. 11.40 Kamermuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en harp. 12.30 Mededelingen. 12.33 Promenade-orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.C0 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenade orkest (vervolg). 13.# gewijde mu ziek. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Zang. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuïtzending 18.00 Amuse mentsorkest. 19.30 ,,Dit is leven", cau serie. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20 15 BBC-Sympho- nie-orkest, koor en solist. 21.00 Vra gen van deze tijd. 21.17 Vervolg van 20.15. 21.45 Actualiteiten. 21.55 Zang. 22.30 Sextet. 22.45 Avondgebeden li turgische kalender. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 416 meter. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 2.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 9.30 Waterstanden. 11.00 So praan en piano. 12.00 Orgelspel, lv"j Mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Populaire muziek. 14.30 Hoor spel met muziek. 16.25 Muzikale cau serie 17.00 Kinderkoor. 17.30 Suri naamse muziek. 17.45 Rondetafel conferentie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel .18.30 Jazzmuziek. 19.00 „Paris vous parle". 19.30 Pianorecital. 20.00 Cabaret. 21.20 Hammond-orgel. 21.35 Buitenlands overzicht. 21.50 Strijk trio. 22.30 Strijkorkest. 23.00 Nieuws, tuiging hebben, dat een persoonlijke „service" aan de passagier de beste propaganda voor luchtvaart is. Bo vendien voelen zij de dollarnood niet en aangezien een zeer groot deel van de wereldluchtvaart in dollars be taald wordt is dit voor de Amerika nen geen argument, voor Europa daarentegen des te sterker. Wij geloven niet, dat deze tegen stellingen tot een nieuwe tarieven- oorlog zal leiden. Het is echter de taak voor de IATA om een modus te vinden, waardoor de luchtvaart economie in gezonder banen geleid wordt. Want op dat gebjed valt zeer zeker heel wat te verbeteren. Als de verkeersmaatschappijen het op het ogenblik zonder postcontracten zou den moeten stellen of met minder lucratieve vervoersovereenkomsten met de posterijen, dan zouden heel wat maatschappijen voor een finan cieel débacle staan. En dat luchtvaart alleen door het transport van post zakken mogelijk is willen wij nog steeds niet geloven. UITVAART PATER PATRICIUS. Onder grote belangstelling werd Zaterdagmorgen in de kerk van de paters Capucijnen te Helmond de plechtige uitvaartdienst gehouden voor pater Patricius O.F.M. Capucijn. Pater Patricius was o.m. algemeen secretaris van de landelijke Ariëns- vereniging, algemeen secretaris van de landelijke reclasserings-commis- sie, maatschappelijk leider van het R.K. Consulatiebureau te Helmond, voorzitter van de mannelijke en vrou welijke reddingsbrigade, voorzitter van de Vereniging van R.K. Gezins voogden, lid van de Voogdijraad te Den Bosch en regent van de R.K. Landkolonie „Koningslust" te Helden Panningen. De uitvaartdienst en de begrafenis werden bijgewoond door verschillende autoriteiten, o.a. door mr. Tjaden namens de minister van Justitie, door dra Severijnen, hoofd inspecteur van de Volksgezondheid te den Haag, dr. Coenen, inspecteur van de Volksgezondhed te Den Bosch en verder vertegenwoordigers van de Tegen de tijd. dat voor de laatste maal het sluitingsuur van de ten toonstelling zou aanbreken, begaven wij ons nog eenmaal langs de fleurige en kleurrijke stands. Alles gaf nog een frisse aanblik en wij vonden het werkelijk spijtig, dat dit groteske ta bleau binpen enkele uren weer uit de veilinghallen zou weggevaagd zijn. Meer dan 5100 bezoekers hebben de tentoonstelling bezichtigd en het merkwaardige hiervan is dat nog geen 30 pet. van deze bezoekers uit de Veenstreek zelf is gekomen. On der de diverse hooggeplaatste bezoe kers welke wij reeds eerder melden, waren ook nog de heer J. Barendse, ere-voorz. van het Centraal Bureau en van de Prov. Commissie, de heer Nijssen, vice-voorz. van het Cen traal Bureau, de heer Kampschoër, alg. voorz. van de L.T.B. en de heer Nolet namens het Departement van Sociale Zaken. Alhoewel men over het aantal bezoekers in deze twee en een halve dag niet geheel ontevreden was, had men toch zeer zeker op een grotere belangstelling uit de huidige leiding gevende tuinbouwkringen mo gen rekenen. Immers wil men over belangen van de Veenstreek beslis sen en aan de tuinbouw maatregelen opleggen, dan achten wij het toch als een eerste vereiste, dat men kennis neemt van alles wat de Veenstreek- belangen betreft, en vooral als het gaat om zo grote manifestatie als de ze tentoonstelling. Alvorens tot de sluiting van deze tentoonstelling werd overgegaan, werden eerst de opnamen gedraaid, welke door de reportagedienst van de Ned. Radio-Unie van de opening waren vervaardigd. Burgemeester J. M .H. L. Hoynck van Papendrecht, die als ere-voorzitter ook een zeer groot werkzaam aandeel in de voor bereiding heeft gehad, sprak het sluitingswoord. Spr. achtte het een groot genoegen, dat de oud-burge meester van Ter Aar jhr. K. de Mu- ralt, hierbij aanwezig wilde zijn. De ze tentoonstelling mogen wij zeer ge slaagd noemen. Vele vooraanstaande persoonlijkheden brachten een be zoek en de voor de Veenstreek gun stige persverslagen brachten allen lof over het product. Natuurlijk zijn ook hier fouten gemaakt, maar, gezien alle begin moeilijk is, zou spr. hier voor clementie willen verzoeken. En wij dan zullen trachten deze in de toekomst te verbeteren. Spr. bracht dank aan de arrangeurs, M. Prins uit Honselersdijk en fa. Kopr uit Benne- broek, voor de keurige opstelling, resp. van groenten en bloemen. En voor Vinkeveen aan de heer van Santen, die als amateur arrangeur veel eer met zijn werk had ingelegd. Onder de bescherming van Eendracht Maak Macht is deze tentoonstelling georganiseerd. Dat daarom eendracht in de drie veilingen Roelofarends- veen. Ter Aar en Vinkeveen, voortaan altijd deze samenwerking zal besten digen en nog veel vruchten voort zal brengen. Spr. bracht dank aan de gemeentebesturen en Borenleenban- ken voor garantiefonds en beschik- baargestelde prijzen, aan het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen voor daadwerkelijk verleende medewer king en aan Prov. Commissie voor de prachtige hoofdprijs. Ook aan al len, die aan de opbouw tot zelfs diep in de nacht, geheel belangloos hun medewerking hebben gegeven. Dank aan de Voorl. Dienst, aan de stand houders en allen die hun belangstel ling hebben getoond. Als is de ten toonstelling nu ten einde, toch mo gen wij niet op onze lauweren gaan rusten, aldus spr. Wij hebben ge tracht de belangstelling op onze pro ducten te vestigen. Altijd moeten wij echter paraat zijn, om, indien nodig, voor onze belangen op te komen. Als wij achter gesteld worden, dan moe ten wij onze eisen stellen en deze met alle oirbare middelen kracht bijzet ten en niet rusten voor wij voor onze tuinders het noodzakelijke en rechtvaardige hebben verkregen. Daarom blijven wij doorgaan op te komen voor onze Veenstreek. Met een dankwoord aan de onver moeibare werkers van deze tentoon stelling, de heren C. Huigsloot en N. Turk, respf voorz. en secr., sloot spr. deze tentoonstelling, waarna men een heildronk uitbracht op de volgende te houden tentoonstelling. De heer P. van Zwieten, dir. der veiling Vinke veen, sprak als laatste, daarbij de wens uitsprekend, dat deze geboren samenwerking een lange levensduur beschoren zou zijn. Hierna reikte de ere-voorzitter de prijzen uit. Naast de prijzen, bestaande uit luxe voorwer pen e.d., vielen de uitgeloofde bekers ten deel als volgt: Beker Proc. Commissie als hoofd prijs voor Roelofarendsveen voor de groente en de beker van de gem. Nieuwkoop voor de bloemen. De vei ling Vinkeveen ontving de beker van de gemeente Ter Aar. De veiling Ter Aar kreeg de beker van de gemeen te Uithoorn in bezit en de bloemis- tenver .Ter Aar de beker der ge meente Alkemade. De beker van de gemeente Vinkeveen was voor de Bloemistenv. „Ons Belang" uit de Kwakel. De Voorl. Dienst kreeg als waardering de beker van dë gemeen te Alphen, welke door de rijkstuin- bouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm in ontvangst genomen werd. Voorts werd de L.T.J. Roelofarendsveen als waardering en aanmoediging in het bezit gesteld van de beker van de gem. Woubrugge. Resumerende kun nen wij het geheel als zeer geslaagd beschouwen. Dat deze samenbunde ling van krachten eensgezind moge verder werken, allen met hetzelfde doel bezield n.l. de belangen van de Veenstreek te behartigen. Ariënsvereniging, de nationale commissie ter bestrijding van het al coholisme, het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging tot afschaf fing van alcoholische dranken, het hoofdbestuur van de Voogdijraad enz. ONVOORZICHTIG MET MUNITIE. Een 16-jarige jongeman vond Zon dagmiddag in de IJ-polder bij Half weg op de plaats, waar 3 jaar gele den een munitie-opslagplaats in de lucht vloog, een doosje met staafjes zg. ontstekingsdoppen. Hij peuterde er aan met een zakmesje, hetgeen tot gevolg had, dat een staafje explo deerde en de jongeman met ernsti ge verwondingen aan de handen en scherven in gezicht en borst in het Onze Lieve Vrouwen-Gasthuis moest worden opgenomen. VOOR HET EERST NEDERLANDS VEE NAA1J PERU. Voor het eerst in de geschiedenis van de vee-export van ons land zullen Nederlandse runderen naar Peru worden uitgevoerd. De Peruaanse re gering heeft n.l. goedgekeurd, dat 3000 stuks melkvee (vaarzen) in Ne derland mogen worden aangekocht. Slechts die Peruaanse veehouders, die het vee behoorlijk kunnen onder brengen «en verzorgen, zullen in aan merking komen voor een gedeelte van de 3000 te importeren koeien, tot een maximum van 200 stuks. Hoog stens 20 pet. van het totaal aantal vaarzen zal stamboekvee zijn. Voorts zal een veedeskundige naar Nederland worden gezonden om toe zicht te houden op de kwaliteit en de gezondheidstoestand van het te exporteren vee. Deze voor de Nederlandse rund veehouderij zeer belangrijke trans actie zal haar beslag krijgen, zodra de nodige financieel-technische maat regelen zijn getroffen. W. KORTEKAAS, Zeestraat 91A, Ncordwijkerhout, viert op 18 Sept, zijn 2e Ind. verjaar dag te Bindoaqf. R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA" De afd. Leiden en Omstreken van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" is op het oorlogspad. Het is een vreed zaam oorlogspad en de stormloop, welke de blinden op de zienden doen, is alleen maar bedoeld om de zienden wat beter te doen zien. Het geschut, dat zij in het veld brengen, is niet mis. het is een toneelspel, ge schreven door Henk Assmann en opgevoerd door de bekende Haar lemse Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". Dit geschut waarmede „St. Odilia" dooi de wijde omgeving van Leiden trekt en dat zij Zaterdag avond in de Leidse Stadsgehoorzaal had opgesteld, schiet terdege raak. De titel is: „Naar het volle leven" en daarmee is de strekking voor het spel uitstekend gekarakteriseerd. Men laat hierin zien, hoe een^ blinde jongeman, die in de afgelopen oor logsperiode het licht van zijn ogen heeft verloren de wanhoop nabij was; hoe hij meende nooit meer iets in de maatschappij te kunnen preste ren en zelfs zijn verloving verbrak. Door een andere blinde wordt hij er evenwel weer boven op geholpen, zodat hij een betrekking kan aan vaarden als een volwaardig werker. Een blinde kan niet elke arbeid ver richten, maar in die vakken, welke voor hem geschikt zijn, kan hij ab soluut volwaardige arbeid presteren. Dat is de stelling welke het spel er bij de zienaen in wil hameren. Maar het is nu eenmaal een feit, dat de zienden de blinden moeten helpen om het zover te brengen, want de maatschappij en de maatschappelij ke opleidingen zijn ingesteld op een volledige beschikking over de zin tuigen. Maar de maatschappij moet ervan doordrongen worden, dat het ook anders kan. De voorz'tter, de heer Jac Meijer uit Lisse, heeft op dit alles gewe zen; hij prees de Leidse Werkinrich ting, die op hoog peil staat, maar hij betreurde het, dat de toestanden voor de blinden op het platteland nog bedroevend slecht waren. Het i: te hopen, dat de ogen van de zien den door dit spel opengaan voor de mogelijkheden, welke ook de blin den hebben. Het spel wordt uitstekend speeld, zodat zowel het spel zelf als de inhoud en strekking ervan de be langstelling van allen wel degelijk verdienen. De opvoering in de Gehoorzaal werd Zaterdagavond bijgewoond door wethouder S. Menken, de di recteur van de Leidse Werkinrich ting voor Blinden en door de Gees telijk adviseur. Veel succes, „St. Odilia." EEN WOORD AAN HET PERSO NEEL IN HOTEL-CAFé-RESTAU- RANT BEDRIJVEN EN BIOSCOPEN EN THEATERS. Nu de vacantietijd en het seizoen weer ongeveer voorbij zijn, gaat de Ned. R.K. Bond van Hotel-Café- Restaurant Geëmployeerden, Sectie Bioscoop en Theaterpersoneel „St. Antonius" afd. Leiden weer over tot haar activiteiten roet grote bezieling, nieuw enthousiasme en verse krach ten. Het bestuur is tevreden over het afgelopen jaar, zowel over het be zoek van de ledenvergaderingen als over het ledental van „St. Antbnius" WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakte te 10 uur). Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als de afgelopen 24 uur. want de afd. Leiden heeft in het af gelopen jaar het 93ste lid ingeschre ven. R.K. collega's en vrienden, het bestuur behoeft u toch waarlijk niet duidelijk te maken, dat een gezond georganiseerde bond als „St. Anto nius" voor onze stad en omgeving van groot gewicht, ja zelfs op dit mo ment noodzakelijk is. U weet ook wel, dat de K.A.B. haar winterpro- paganda-actie zal inzetten en-dat wij natuurlijk allen, vooral de leden, er aan zullen deelnemen, om ongeorga niseerde collega's in de R.K. Bond te brengen. Maar u weet beslist niet hoezeer uw lidmaatschap en üw aan wezigheid op onze vergaderingen op prijs wordt gesteld! U weet ook nog niet voldoende wat voor moeilijkhe den en werkzaamheden het hoofd en afd. bestuur voor haar leden hebben verricht, u weet ook nog niet voldoende, hoe leerzaam en nut tig de ledenvergaderingen zijn. Nu openen wij het seizoen 194Ö met onze eerste ledenvergadering, tevens propagandavergadering wel ke morgennacht 13 September te 12 uur in het café van de heer H. Rooy akkers wordt gehouden, de spreker van deze nachtvergadering is de landelijke voorzitter de heer J. T. v. Bijsterveld met het onderwerp „Onze moeilijke weg, steeds voor waarts". Gezien de belangrijke agendapun ten en de verdere doorvoering van de Arbeidswet 1919, welke 1 Sept. j.l. van kracht is geworden ver wacht het afd. bestuur een goede opkomst. Het bestuur doet bij deze een dringend beroep op de leden, die reeds lid zijn. om hun collega's en vrienden, werkzaam in bovengenoem de bedrijven, op de hoogte te bren gen van de bond en hen te winnen voor de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-Restaurant geëmployeerden, sectie Bioscoop- en Theaterperso neel „St. Antonius". de bond waar uw belangen eh die van uw gezin worden behartigd. Ik vertrouw, dat dit korte \ycor.i zijn uitwerking niet zal missen en dat morgennacht te 12 uur de zaal te klein zal ziji\ om al de leden ei' R.K. niet-leden te herbergen. Dat de ongeorganiseerden de overtuiging krijgen, lid te moeten zijn van „St,. 'Antonius". Hoog het vaan van „St. Antonius". Joh. M. v. Asperdt, Van de gelegenheid, in de hal van de Stadsgehoorzaal, om in te schrij ven voor de uitdeling van haring en Wittebrood op 3 October, hebben 2475 personen gebruik gemaakt. Dit aantal mag bevredigd genoemd wor den, daar er het vorig jaar, na meer dere inschrijvingen, 2200 personen zich opgaven, zodat er dus een stij ging te zien is in de belangstelling voor deze traditionele gebeurtenis. verteld door HUIBERT VET 1 EN DE BETOVERDE PRINS L. ROOZEN. Oosthaven 41, Sassenheim. viert 3 Sept. zijn verjaardag op vlieg basis Singosaril (Java). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). 18. ,,r\e hele zaal is vol!" U fluisterde Kobus. toen hij door een gaatje in het gordijn van het toneel de zaal ingluurde. „Wat véél mensen zijn dat. Wimpie. Een andere aap zou er ze nuwachtig van worden. Als ik nou maar niet om val. als ik op m'n wijsvin ger sta Zijn er geen bananenschillen of iets dergelijks? Heb je wel goed gekeken? Je glijdt uit voordat je het weet. Ik....... „Plankenkoorts!" constateerde Wim pie met bezorgdheid. Kobus van Galen wiste zich het klamme voorhoofd af en wendde zich nogmaals naar het gaatje om zijn publiek te inspecteren. Maar tot zijn grote ontzetting was het gordijn er niet meer. „Wimpie!" stamelde hij, „Wimpie het gordijn is weg!" Met een ruk draaide Wimpie zich om. „Dat kan toch nietbracht hij moeilijk uit. „zoeven was het er nog Is er Een donderend gelach overstemde zijn woorden. „Wat een mop!" gierde iemand uit de zaal. „Wat een mop! Ze hebben niet eens bemerkt dat de voorstelling begonnen is „Niet waar!" schreeuwde een an der, een heer met een geruite pet op, „Ze hebben dat express gedaan! Ik was es ergens anders en daar deje ze dat ook zo! Ik vind dat niks om te lache!" Kobus en Wimpie zweetten bloed. „Ik ga dan maar mompelde Wim pie. en schuifelde achteruit het to neel af. EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs „Ben jij van Buck Maginnis' ben de?" vroeg hij bijna beleefd. „Goed geraden!" Meneer Crocker zegende Jimmy's laatste inval. „Ik werk met Buck samen." „Waarom kwam Buck zelf niet?" „Hij is ergens anders bezig!" Tot meneer Crocker's grote verlich ting liet Ogden de revolver zakken. „Ik mag Buck wel", begon hij ge moedelijk, „Wij kennen mekaar nog. Hebt-u dat stuk over hem in de krant gezien, verleden maal? Ik heb het in mijn knipsel-verzameling geplakt." „Juist!" zei meneer Crocker. „Zeg, luister eens! Als je me nu meeneemt, zal Buck over de brug moeten komen. Ik mag Buck wel, maar ik ben niet van plan, om me te laten ontvoeren, uitsluitend voor zijn plezier. We delen samen, begrepen?" „Ja, ik begrijp je, knaap". „Nu, als dat afgesproken is, in orde dan. Laat ik me dan even kleden, en dan ben ik tot je dienst". „Maak geen spectakel", zei meneer Crocker. „Wie hiaakt er nu spektakel? Zeg, hoe ben je hier gekomen?" „Door de vensters in de biblio theek". „Ik dacht wel, dat vandaag of mor gen, iemand daarlangs binnen zou ko men sluipen. Ik begrijp maar niet waarom ze er geen grendel op zet ten." „Buiten wacht een auto, weet je." Wat doen jullie grootscheeps te genwoordig. Wie helpt je? Ken ik hem?" „Nee, het is een nieuwe collega". „O! zeg 's. ik ken jou ook niet, als je dat bedoelt". „O, nee?" zei meneer Crocker, een beetje in de war. „Nou misschien komt het van dat masker. Wie ben jij?" „Chicago Ed". „Die herinner ik me niet." „Heb dan maar geduld!" zei meneer Crocker. Ogden keek hem plotseling wan trouwend aan. „Neem dat masker af, en laat zien, wie je bent." „Daar komt niets van in." „Hoe kan ik weten, of je me niet bedriegt?" Toen speelde meneer Crocker een hoge troef uit. „Goed", zei hij, terwijl hij in de richting van de deur ging. „Zoals je zelf wil. Als je denkt, dat ik je hier voor de gek houd, stop ik er mee." „Nee, wacht eens eventjes", zei Ogden haastig, die zich een veelbe lovend zaakje niet op een dergelijke manier wilde zien ontgaan. „Ik zeg niets van je. Het is niet nodig, zo gauw op je tenen getrapt te zijn". „Ik zal tegen Buck zeggen, dat ik je niet krijgen kon", zei meneer Croc ker, terwijl hij nog verder op de deur toe gipg. „Nee, blijf staan! Wat scheelt jou?" „Kom je mee of kom je niet mee?'" „Goed, maar denk om de condities. Buck betaalt mij de helft, van wat dit zaakje hem oplevert". „Dat is in orde. Je krijgt de helft van wat Buck krijgt." „Wacht nu nog even, tot ik die schoen aan heb en dan kunnen we gaan." „En een beetje zachtjes aan, hè?" „Dacht je soms, dat ik begon te zingen?" „Deze kant uit zei meneer Crocker. Voorzichtig verlieten zij de kamer. Gedurende enige ogenblikken had Crocker het gevoel, alsof er ie.ts aan ontbrak. Hij had de trap be reikt, voor hij wist, wat hij eigenlijk miste. Toen schoot het hem evenwel te binnen dat het applaus was. Jimmy die in de bibliotheek de wacht hield, hoorde de deur voor zichtig opengaan en toen hij over de ballustrade keek, zag hij 2 vage ge stalten zich door de duisternis voort bewegen. Een van hen was groot, de ander klein. Zij staken tezamen dwars het vertrek door. Hij hoorde gefluister. „Ik dacht, dat je zei, ddat je hier binnen gekomen was." „Ben ik ook". „Waarom is het luik dan;voor de deur gezet?" „Dat heb ik daarvoor gedaan, toen ik binnen was". Een zwak krassend geluid klonk door de bibliotheek, gevolgd door een tik. Het maanlicht stroomde de ka mer binnen. De gestalten verdwenen naar buiten. Jimmy haastte zich naar beneden en deed de venster-deur weer dicht. Hij had juist de blinden weer voor de deur gedaan, toen hij buiten de deur, op de gang, het on miskenbare geluid van voetstappen hoorde. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDST. Toen Jimmy de voetstappen hoorde, was zij eerste gedachte gericht op zelfbeveiliging. Hij kon op dat ogen blik aan niets denken, dan een feit, dat hij zich in een zonderlinge positie bevond, die hij niet maar zo een- twee-drie zou kunnen verklaren, als men hem er in ontdekte. En dit laat ste moest in ieder geval vermeden worden. Hij rende zo geruisloos mo gelijk naar de trap, die naar de gale rij voerde en was daar juist aange land. toen de deur openging. Hij bleef stilstaan en verwachtte ieder ogenblik, dat er iemand iets zou roe pen: „is daar iemand" of iets derge lijks. Maar het bleef stil en er klonk ook geen stem. De deur ging weer even zachtjes dicht, alsof de binnen komende dat zo geruisloos mogelijk wilde doen. De kamer bleef duister en daardoor kreeg Jimmy de indruk, dat ook de binnenkomende ongezien en ongemerkt wenste te blijven. In zijn eerste schrik had Jimmy niet an ders gedacht, of hij was de enige, wiens aanwezigheid in die kamer verdacht zou zijn. Maar terwijl hij nu daarboven op de galerij stond, had hij een gemakkelijk overzicht over de bibliotheek beneden en hij kon de bewegingen van de ander op 'het ge hoor volgen. Als het iemand was geweest, die niets van plan was, zou hij ongetwij feld eerst het licht hebben aange draaid. Maar bovendien zou zo ie mand zich ook niet zo geheimzinnig hebben bewogen in het vertrek. Jim my kreeg de indruk, terwijl hij over de ballustrade naar omlaag keek, en de duisternis met zijn blik trachte te doordringen, dat het daar beneden geen zuivere koffie was. En toen duurde het niet lang, cf hij had ook al vrij grote zekerheid van de inden- 1 iteit van de man, die daar beneden rondliep. Hij kon niemand anders zijn, dan zijn goede oude vriend Lord Wisbeach, die door „de jon gens" Gentleman Jack genoemd werd. Het verbaasde hem nu, dat hij daar niet erder aan gedacht had. Toch ver raste hem ook de moed van Gentle man Jack, om nog zo stoutmoedig te durven optreden, na het gesprek, dat zij beiden een paar uur van te voren in de bibliotheek hadden gevoerd. Op dit ogenblik werd de duisternis gebroken, als door het licht van een lucifer. De man beneden had een elec- trische zaklantaarn aangestoken en nu zag Jimmy, dat zijn veronderstel ling juist was geweest. Het was wer kelijk Lord Wisbeach en hij lag ge knield voor de brandkast. Wat hij aan "dat stevig meubel deed kon Jimmy niet zien, want hij keek recht op de rug van de man, maar de electrische lantaarn wierp 't licht tegen zijn ge zicht en Jimmy onderscheidde grim mige, ernstige gelaatsrekken, geheel verschillend van het beminnelijke glimlachje, dat de Lord in de regel vertoonde.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2