De voetballers weer startklaar J Nederland verslaat ook Frankrijk (4-0) het Schaakspel r, ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 NA ENKELE WEKEN van intensie ve voorbereidingen, na probeerselen hier en probeerselen daar van nieuwe, van jongere spelers, van -be proeving ook van oude paardjes, die al lang op stal hadden moeten staan, zullen de voetballers morgen weer aantreden voor de officiële start, de aanvang der competitie 19491950. De strijd om de punten gaat weer beginnen Nuchtere feiten spreken altijd dui delijke taal. „We gaan weer begin nen", zeggen de voetballers en ze denken niet aan al het geschrijf en gepraat over professionalisme, over systeem zus en systeem zo en over zoveel andere vraagstukken, die het hoofd dikwijls maar al te zeer ver moeien en de benen stram houden met gevolg, dat alle systemen ten spijt maar steeds verloren wordt. Hoe het echter ook zij, de realiteit blijft: de competitie gaat beginnen., het spel om het spel, omdat men nu eenmaal de voetbalsport liefheeft. Niemand voetbalt voor zijn ongenoe gen en dat wordt door al të velen van de buitenstaanders dikwijls ver geten. Hetgeen niet wegneemt, dat van een voetballer, die zich voor zijn club geeft, ook verwacht mag 'wor den, dat hij zich daarvoor ook eni ge inspanning getroost, m.a.w., dat hij zich in een wedstrijd voor de volle honderd procent ook geeft. Doet hij dit en het lukt niet altijd wat natuurlijk veelvuldig voor komt, indien de tegenpartij het juiste tegenspel toepast dan kan een wedstrijd toch voldoening geven. En daarop hopen wij en we spre ken ongetwijfeld namens tienduizen den, die het voetbalspel regelmatig volgen, dat de competitie veel beko ring moge brengen, niet in het minst door sportief, eerlijk spel, want dat moet voorop staan ook al is men nog zo gaarne in het bezit van de begeer de punten. En zo vangt de competitie morgen in het gehele land aan met een om vangrijk programma, waarbij al, on middellijk voor Leiden en omgeving belangrijke ontmoetingen op het pro gramma staan. In de 2e klasse A van West II zul len dit jaar»wederom tien verenigin gen elkaar de eerste plaats bekam pen. Daarbij krijgt UVS .morgen al dadelijk een ernstige tegencandidaat in het Haagse VUC. Het zal er vol worden aan de Wassenaarse Weg. Bij de aanvang van de competitie valt het moeilijk reeds voorspellin gen te doen. We kennen de krachten der onderscheidene partijen nog te weinig om daarop reeds te bouwen. Dit staat evenwel vast: wil UVS dit jaar een hernieuwde poging doen op de eerste plaats, dan dient vanaf de eerste wedstrijd gespeeld te worden alsof het nu reeds om het kampioen schap ging. En we weten het: tech nisch is het spel van UVS de laat ste jaren verre van slecht geweest, maar het werd niet voldoende aange vuld door het zo hoog nodige enthou siasme, dat alleen reeds in staat zou zijn voor een overwinning te zor gen Het UVS-elftal komt als volgt uit. Doel: van Wel; midden: Wallaart, Devilee, Fasel; voor: Verhoogt, Lou- rier, M. de Wolf, Kantebeen, Blom. In de derde klasse A: Alphen TYBB, WassenaarRoodenburg en RKAVVHBC, voor zoverre onze omgeving betreft en dan wijzen we vooral op de laatste, aangezien de Dambewoners zich tenslotte slechts op het nippertje hebben kunnen handhaven. Daarom, nu van de be ginne of het beste beentje voor, AW-ers! De twee andere derde-klas afde lingen zijn voor het Leids district minder belangrijk, omdat in de B- afdeling alleen Blauw-Zwart in de ZWEMMEN. NOG DUIZEND GULDEN EN TINY JONKER GAAT NAAR DOVER. De Zaandamse zwemster Tiny Jonker zal, als het voor de organisa tie van een Kanaaltocht nog ontbre kende bedrag iets minder dan duizend gulden voor Zaterdag avond bijeen is, Maandag of Dinsdag met haar trainer. Maarten de Ruiter, naar Dover vertrekken. C-afdeling alleen LFC voorkomt. We hopen, dat beide clubs evenwel on der al die vreemdelingen een goed fi guur mogen slaan. In de vierde klasse A zün slechts twee outsiders ingedeeld, ri.l. Archi pel uit Den Haag en BSM uit Benne- broek. Voor de rest belooft het een interessante kamp te worden tussen ASC, Docos, Hillegom, LDWS, Lisse, Rouwkoop, SJC, Teylingen en WSB. In de B-afdeling tenslotte weer slechts twee clubs uit de omgeving Alphia en Woerden, in E aljeen Lug- dunum en in F Bodegraven en VEP, Docos Docos 1 start in de nieu we compititie tegen haar rivale het vorig seizoen n.1. Rouwkoop. Zij zullen in de volgende formatie uit komen: doel G. Rooyalckers, achter C. Lith en Bas Smits, midden Pollmiann, P. Dubbeldeman en W. varkevisser, voor Th. Ludlage, L. V. Teylingen, W. Verplancke, M. Smits en G. v. Dam. Vertrek per tram vanaf de Korevaarstraat om 1.15 uur Docos 2 ontvangt DOSR 2 om 2.30 uur. Het derde gaat op visite bij de Weteringse Boys 2. Vertrek per bus vanaf de Beestenmarkt 1.45 uur. Do cos 4 speelt thuis tegen Rijpwete- ring 3 om 1.15 uur. Junioren A gaan op bezoek bij Altior A en B bij Rijpwetering A. Docos *C ontvangt Teylingen D om 12 uur. Nic. Boys. Op het door Nic. Boys en daarbij belanghebbende ver enigingen ingediend protest bij de K.N.V.B. afd. Gouda, tegen de com petitie-indeling van de le klasse, in zake de geografische bezwaren, wel ke zij daartegen hadden, heeft het af delingsbestuur afwijzend moeten be schikken omdat zij zich niet bevoegd achten een besluit, genomen in de algemene vergadering van 23 Juli 1.1., ondeugdelijk te doen zijn. Het afdelingsbestuur deelde ver der mede, dat zij het zelf ook niet met het daartoe gedane voorstel eens waren, maar dat terugtrekking van elftallen, welke in de le klasse zijn ingedeeld om in de 2e klasse uit te komen waarmede door de betreffen de verenigingen was gedreigd krach tens bondsbepalingen niet mogelijk is, zodat zy adviseren moet in de vol gende algemene vergadering een voorstel voor een gunstiger geogra fische indeling in te dienen. Door deze indeling zal Nic. Boys dit jaar competitiewedstrijden spe len tegen: Unio, Boskoop, Nieuw koop, RVC, Nieuwenkerk, Moerca- pelle. Bergambacht, Groeneweg en Groot Ammers. De eerste wedstrijd NieuwkoopNic. Boys op morgen is voor de groenzwarten reeds een zeer zware opgaaf, omdat Nieuwkoop mis schien meer dan ooit dit jaar op de kampioenstitel belust is. Nic. Boys zal dit jaar een tegenstander zijn, die het tekort aan speltechniek zal aan vullen met sportgeest en enthousias me. Met deze vooruitzichten wordt het gemis van haar technische speler Joh. Lebesque, die wegens een schijn baar chronische knieblessure voor lopig niet kan spelen minder gevoeld en belooft de altijd volhoudende N. Lenting een zeer goede plaatsvervan ger te zijn. De opstelling is als volgt: Doel: C. Bader. Achter: H. A. Bos man, C. Hoogervorst. Midden: N. Lenting L. Lebesque, G. Bader. Voor: P. Lenting, C. van Vliet, J. van Trigt, A. J. van Trigt, P. Uyttewaal. Reserve: Th. Wijfje. Altior Het voetbalprogramma voor Zondag. Altior 1Alph. Boys 1 2.30 uur, WSB 3Altior 2 2 uur; Altior 3Oranje Gr. 3 12 uur, Al tior aDocos a 1.30 uur, Altior b DOSR c 12 uur. Altior 2 vertrekt met de busdienst 11.40 van Papen veer, 12 uur van Langeraar-kerk. Aankomst te Leiden. WIELRENNEN. HET VONDELPARKCRITERIUM. Zondag 18 September a.s. wordt in het Vondèlpark te Amsterdam een internationaal wielercriterium ge houden voor professionals en ama teurs. Bij de profs komen o.m. Schulte, Middelkamp en Jef Jansen aan de start en voorts een vijftal Belgen, sh>2n» en v00r a^e and©re zaken A Tan on- roerende goederen Bouw-enMakelaarsbedrijf v.d. Drift te weten Sterckx, Claes.Mferschue- ren, Brusselmans en Cools. Bij de amateurs zullen o.a. star ten Faanhof, Lagrouw, Dekkers, Wagtmans, van Breenen, Nolten en Sieveking. De profs rijden 100 km, de amateurs 60 km. Swift Combinatie A en B-klas rijden Zondag een trainingsrit over een afstand van 100 km Vertrek 9 uur. Voor de C-klasse is de afstand 40 km. Europees waterpolotournooi De resultaten van de Vrijdagavond gespeelde wedstrijden van het inter nationaal waterpolotournooi luiden: NederlandFrankrijk 40 (ruststand 30); ItaliëZweden 51 (30); HongarijeBelgië 42 (20). De stand is het tournooi luidt: gesp.gw.gel.vrl.dlpnt.pnt. Nederland 3 3 123 6 Italië 3 2 1 96 4 Hongarije 3 2 1 87 4 België 3 12 7—! Frankrijk 3 1 2 48 2 Zweden 3 0 3 411 0 Zoals te verwachten viel, meenden de Franse waterpolo-spelers van Ne derland te kunnen winnen door be ter zwemmers, maar onze ploeg stel de daar tegenover een hoog tempo, een betere start en een fellere reac tie-snelheid. Technisch waren onze spelers ongetwijfeld beter uitgerust dan de Fransen, hetgeen vooral bij het plaatsen uitkwam. De Franse voorhoede was niet ge vaarlijk en doelman Ronner heeft dan ook weinig te doen gekregen. Wat er op zijn doel kwam behandel de hij uitstekend. In de eerste helft zagen Bijlsma en ook aanvoerder Braasem zelfs kans om tweemaal van Jany weg te lopen, maar beide ke ren leverde dit geen succes op. Alle vier doelpunten kwamen van de hand van van Feggelen, maar hieraan dient direct te worden toegevoegd, dat de ze goals ontstonden na open spel van de gehele ploeg, waarbij Smol en onze midvoor de laatste hand legden aan de aanvallen. Het eerste doelpunt ontstond na drie minuten en 19 sec. spelen. Van Stam ging het naar Smol, deze tikte door naar van Feggelen en vervol gens verdween de bal in het Franse doel, een zeer mooie goal. Na vijf minuten scoorde van Feggelen met een omhaal nummer twee. Een mi nuut later was het 30 na een twee meter duel, dat door onze midvoor werd gewonnen. Hierna kreeg scheidsrechter Delahaye een fluitcon cert in ontvangst te nemen van het publiek, dat blijkbaar begreep, dat het Nederlands zevental wederom ging winnen, terwijl een nederlaag eigenlijk de Italianen meer welkom zou zijn geweest. Toen het publiek weer rustig was geworden, ging de Belgische scheidsrechter verder. In de tweede helft maakte van Feggelen er 40 van, na enkele doel- worstelingen, waarbij het Franse doel steeds op het nippertje aan een door boring was ontkomen. ITALIë—ZWEDEN 5—1. Wat de andere wedstrijden betrof, Zweden viel wederom tegen en de ploeg maakte lang zo'n goede indruk niet als tijdens het Olympische tour nooi te Londen. Nu kwam daarbij, dat onze landgenoot, de heer Ver hoef f, niet bijzonder gelukkig floot, waardoor twee doelpunten aan de Italianen cadeau ^werden gegeven. Bij de Italianen speelde midvoor Ghira weer mee. Vier van de vijf doelpunten kwamen van zijn hand. HONGARIJE—BELGIë 4—2. De Belgische ploeg heeft tegen Hongarije een vrij slechte wedstrijd gespeeld, dank zij het falen van Si mons en Depauw, de 41-jarige, die intussen zijn 98ste internationale wedstrijd speelde, maar het tempo niet meer kon volgen. De Hongaren waren sneller, zwommen van achter uit het veld op en het was eigenlijk aan doelman Desmet te danken, dat de nederlaag van de Belgen niet gro ter is geworden. Na lj^ minuut scoor de Lemshenys het eerste doelpust, gevolgd door een tweede goal van Kiss. In de tweede helft maakte Fa- go er 30 van. Rigaumont werd er uit gestuurd, maar de Hongaren maakten geen gebruik van hun nu merieke meerderheid. Toen ook de tegenspeler van Depauw uit het wa ter werd gezonden wist Isselee een doelpunt te maken, onmiddellijk ge volgd door een tweede goal. De stand was toen 32 voor Hongarije. De Belgische ploeg trachtte toen het spel te forceren, teneinde nog een gelijk spel te kunnen verkrijgen, maar een doelpunt kwam juist aan de andere kant van de hand van Kiss. ATHLETTEK ZWEDEN—REST VAN SCANDINAVIë Vrijdagavond is te Stockholm een driedaagse wedstrijd begonnen tus sen een Zweedse ploeg en een team, samengesteld uit athleten van Fin land, Noorwegen, Denemarken en IJsland. Van elke ploeg kwamen in alle nummers, drie athleten uit. De winnaar kréég 7 punten, nummer twee 5 punten, nummer drie 4 pun ten enz. Na de eerste dag leidde Zweden met 79 punten tegen de ,,Rest" 64 punten. De 200 meter was voor de beide IJslanders Thorvaldsson en Laurusson, die respectievelijk 21,7 Kennis van de theorie van het schaakspel kan niet anders dan iede re schaker ten goede komen. Niet uit 't hoofd kennen van rijtjes Openings zetten, maar bekendheid met de al gemene kenmerken en grondprinci pes. Maar van even groot belang is stellig ook, dat men niet star zich aan die theoretische regels moet houden. Het schaakspel is een le vend spel, het is geeii wetenschap met exioma's, die niet te weerleggen zijn. Wat in de ene partij goed is, tot winst leidt, kan heel goed een volgende keer totaal mis zijn. Laat ons een voorbeeld nemen. Na de zetten 1. d2d4, d7d5; 2. c2c4 zegt de theorie: „de centrumpionnen (d5) zijn waardevoller dan de vleugel pionnen (c4), dus wit „dreigt" c4xd5, en zwart moet door 2c7c6 of 2e7e6 er voor zorgen, dat na c4xd5 er weer een pion op d5 terugkeert. Een andere bekende regel is: „Een vroegtijdige ontwik keling van Lc8 (in 't dame gam biet) verzwakt de zwarte dame vleugel en is dus af te raden. In het volgende partijtje zondigt zwart tegen beide regels en.... wint snel. Wit kent die regels ook en is er direct bij om zwart's theoreti sche „fouten" af te straffen, slaagt er in d5 te ruilen tegen c4, de zwar te danffevleugel ernstig te verzwak ken, maar gaat tegelijk te gronde door de tactische resources van zwart. Men zie: Wit: M. M. Segaar. Zwart: W. H. van der Nat. (Zomerwedstrijd Leids Schaakge nootschap 1949). 1. d2-d4, d7d5; c2—c4, Lc8—f5?! In alle opzichten dus ,fout". 3. Ddl b3 (valt zowel d5 als b7 aan). Pb8 c6; 4. e2e3 (wit kon natuurlijk Px d4 niet toelaten) e7e5 (een be langrijke zet. Zwart weet heel goed, dat zijn 2e zet niet 100 pet. is en dat het er om gaat mgt scherpe tacti sche wendingen verwarring te stich ten). 5. c4xd5 (wint een belangrijke pion. Dxb7 ging niet: 5. Dxb7, Pb4; 6. Pa3, Tb8; 7. Dxa7, Ta8; 8. Db7, Txa3; 9. bxa3, Pc2f; 10. Kdl, Pxal) 5 Pc6b4; 6. Pbl—a3 (om Pc2f te beletten), Pg8—f6; 7. Lfl—b5f Wit wil zijn pion-méér behouden en de zwarte damevleugel beslissend verzwakken) c7c6; 8. d5xc6, b7xc6 (het werkt zwart echter juist in de kaart zoals uit 't vervolg blijkt), 9. Lb5c4, Dd8a5 (dreigt aftrek schaak. Op Lxf7f eenvoudig Kd8), 10 Lel—d2, Ta8b8 (om na Lxb4 met Txb4 voort te zetten); 11. Db3dl (wit haalt de dame uit de bedreiging van Tb8 na een eventueel later Pd3 of Pc2) Pf6e4 (dreigt nu Pxd2; Dxd2, Pd3f; Lxd3, Lb4 met dame winst!), 12. Pgl—f3, Pe4xd2; 13. Pf3x- d2, Pb4—d3f; 14. Kei—e2 (na Lxd3, Lxd3 heeft wit feitelijk geen enkele zet meer. Wit kan dan niet roche- ren, b2 staat in, Pd2 kan niet spelen en na nog Lb4 gaat nog een stuk ver loren). 14Pd3xb2 (ook na Txb2; Lxd3, Txd3t; Kxd3, Lxa3 staat zwart overwegend); 15. Ddl cl, Lf8xa3. (Hier is 't eigenlijk al uit. Zwart heeft een stuk gewonnen. Wit probeert nog: 16. e3e4 waarop volgde Pb2d3! Wit gaf op. De dame is dubbel aan gevallen. Op Deldl volgt Pd3xf2!, Kxx2 (anders valt ook 8hl nog) Tb8- b2. Wanneer dan Ke2Lg4f! en Ke3 dan ex4t; Kxd4, Txd2 en Kd3, Dc3 mat en tenslotte Kf2el dan Txd2, Dxd2 en nu Lb4 met damewinst. EINDSPEL. mm m, er m §4 w El,... i i ABCDEFGH Wit aan zet, houdt remise. Untnif aeiCiefd EEN VROLIJKE ROMAN DOOR P. G. WODEHOUSE Vertaald door Jean H. P. Jacobs 63) „Ik wou, dat je dat niet had, Jim. Ik zou het best kunnen ge bruiken. Ik ben een beetje zenuwach tig." „Nonsens, paps! Je bent best in or de! Maar ik moest het weggooien. Ik ben nu op de goede weg, maar hoe lang ik daar zöu zijn gebleven, als dat glas me voortdurend stond aan te moedigen, zou ik niet kunnen zeggen Ik heb het besluit genomen, me niet meer te verlagen tot het peil van de beesten, die met de rum-duivel eep verbond hebben gesloten, wijl mijn toekomstige vrouw strenge beginse len omtrent dat punt er op na houdt; en het heeft geen zin risico's te lo pen, als dat nodig is. Beproeving kan heel goed zijn, maar het is niet no dig, dat je ze op je wastafel zet. Niet temin vindt ik 'theel aardig -van u dat u dat daar neergezet hebt vader, maar „Hé? Ik heb het daar niet neerge zet." „O, ik dacht, dat dat een deel van uw functie uitmaakte. Is het dan niet de taak van de butler om de delen en voornamen van drank te voor zien? Enfin, dat doet er ook niet toe. Het is nu verspreid over de tuin, en ik heb derhalve een struikelblok van uw weg verwijderd. U zult er heus beter onder blijven. Hij keek op zijn horloge. Ik hoor daar een auto. Ik denk, dat het Jerry is. Ik had met hem afgesproken, dat hij er precies om één uur zou zijn. Het is nu al een half uur er over. Ik vind, dat u beginnen kunt. Wat ik nog zeggen wou, u kunt Ogden wel zeggen, dat u een zekeren meneer Buck Maginnis vertegenwoordigt. Die nam hem de laatste keer mee, en zij schijnen beste maatjes te zijn geworden. Een der gelijke introductie is dus uitstekend". Meneer Crocker inspecteerde nog eens zijn vermomming. „Jandorie, ik zou mezelf op het ogenblik niet graag ergens tegen komen!" Hij deed de deur open en bleef een ogenblik staan luisteren. Ergens op de gang klonk onderdrukt gesnurk. „Derde deur links", zei Jimmy. „Drietel ze maardrie. Ver gis u alsjeblieft niet!" Meneer Crucker gleed weg In de duisrernis bui.er. ais een dikke geest, en Jim sloot de deur zachtjes achter hem dicht. Nadat hij zijn vader aldus he pad der misdaad had opgestuurd, knipte Jimmy het licht uit en ging naar het raam. Hij leunde naar buiten en gaf zich over aan een sentimenteel gepie ker. De nacht was erg stil. Door de bomen, terzijde van het huis, zag hij de gedempte lichten van Jerry's ge huurde wagen, als reusachtige glim wormen. Ver op de rivier klonk de doffe fluit van een boot. Zó was de scène, waarin Jimmy met volle overgave zou hebben kun nen dromen, als hij niet naar de bi- blioheek had gemoeten. Hij moest na melijk de glazen deuren sluiten, als zijn vader met Ogden daardoor heen waren gegaan, en hij besloot, zich zo lang op de galerij verdekt op te stellen, totdat de tijd daarvoor geko men was. Hij moest in ieder geval voorkomen, dat Ogden hem zag. Hij sloot de deur voorzichtig achter zich en ging ^de trap af. Er klonk geen teken van leven in het hele huis. Alles was stil. Hij vond de trap. die naar de galerij van de bibliotheek toegang gaf, zonder dat hij het licht behoefde aan te steken. Het was op de galerij erg stoffig en de geur van oud leer bedwelmde hem. Hij hoopte, dat zijn vader niet lang meer zou wegblijven. Hij liet zich langzaam op de grond neerzinken en met zijn hoofd tegen een gemakkelij ke rij boeken geleund, begon hij zich af te vragen, hoe het onderhoud tussen Chicago Ed en diens prooi zou zijn verlopen. Ondertussen was meneer Crocker, gemaskerd en in de diepste stilte tot bij de deur, die Jimmy hem had aan gewezen, geslopen. Er was heel wat van het enthousiasme, waarmee hij de onderneming begonnen was, ver dwenen. Deze kleine grais- voorstel ling was immers nog heel iets anders, dan het optreden van Chicago Ed in een of ander theatertje. Terwijl hij op zijn tenen door de gang sloop, dacht hij bijna aan niets anders, dan aan het schandaal, dat er zou ont- sttan, wanneer er iets mislukte. Hij zou teruggekeerd zijn, als Jimmy's lot niet van zijn onderneming had af gehangen, en wanneer het uitvoeren van het plan, Jimmy's geluk niet zou hebben betekend. Door deze ge dachte aangezet, opende hij langzaam Ogden's kamer en sloop naar binnen. Zacht ging hij door het vertrek. Hij had het bed bijna bereikt en vroeg zich af, hoe ter wereld hij de J onderhandelingen moest openen, zon- J en 21,9 noteerden. Daarna volgden talrijke Zweedse overwinningen. De 800 meter werd gewonnen door Aberg met 1 min. 50 sec.; zijn beste tijd van dit seizoen. Tweede werd Benigtsson met 1 min. 51,3 sec-, eveneens een verbetering van zijn beste seizoentijd. Dit was ook het geval op de 5000 meter, waarop Albertsson zegevierde in 14 min. 21,8 sec. voor Nyberg in 14 min. 25,4 sec. De Zweed Reiz wist bij het hoog springen op prachtige wijze de 2 me ter te halen, gevolgd door Ahman met 1.95 meter. Nielsson won het kogelstoten met 15.87 meter voor zijn landgenoot Pettersson, die op 15.32 meter kwam. Een nieuw Noors re cord werd bereikt bij het kogelslin geren. Strandli kwam op 56.02 me ter. terwijl Ericsson de tweede plaats bezette met 54,14 meter. De Deen Frederikson kwam op 53.95 meter, "een nieuw Deens record. Tenslotte werd de 4 x 100 meter estafette ge lopen, welke door de Rest van Scan dinavië in 41.8 sec. gewonnen werd, met Zweden op de tweede plaats in 42.3 sec. Na de eerste dag van de tienkamp leidde Clausen (IJsland) met 4.147 punten voor de Zweed Taannander met 3.727 punten. NEDERLANDSE ATHLETEN NAAR BRUSSEL Aan de internationale atletiek wedstrijden, welke 17 September te Brussel worden gehouden, zullen de volgende athleten deelnemen: Lutkeveld, speerwerpen, Naaktge boren en Leeuwenhoek, beiden vér- springen, Kleün, 100 meter, Schol ten, 200 meter en de Kroon 400 me ter. DAMMEN OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP De partij uit de tweede ronde om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, welke te Wageningen tussen O. Doornbons (Wageningen) en G. E. van Dijk (Appingedam) werd gespeeld, eindigde in remise. MOTORSPORT DE INTERNATIONALE MOTORZESDAAGSE Aan de internationale motorzes- daagse, welke van 12 tot en met 17 September te Llandrindod Wells in Wales wordt gehouden, nemen de volgende Nederlandse motorrijders deel: Nederlands A-team (Vaas-team): P. Knijnenburg, Wassenaar, J. Roest, Nieuwveen, maj. Flinterman, Leeu warden, allen op BSA 500 cc, 2 cyl. Nederlands B-team (Vaas-team, tevens Jawa-merkenteam): H. Veer, Borculo, C. van Rijssel, Den Haag, B. L. Jansema, Hengelo (O.), allen op Jawa 2500 cc. Nederlands C Z-merkenteam: P. Bestebreurtje, Barendrecht, J. W. Haaker, Badhoevedorp, A. W. van Dinter, Arnhem, allen op C.Z. 125 cc. Reserve voor de Vaas-teams: P. Zoontjes, Tilburg, op BSA 500 cc. Individuele deelnemers: G. Lich- tenbeld, Den Haag, op C.Z., 125 cc.; H. G. Pellikaan, Den Haag op BSA, 500 cc.; H. Zuur, Voorburg, met als zijspanpassagier Th. Segaar, Leiden: Matchlesszijspancombinatie. DENEMARKEN PRACTISCH VRIJ VAN RUNDERTUBERCULOSE Op het Veeartsen ij kundige Congres dat onlangs te Londen werd gehou den, deelden de Deense deelnemers mede, dat in 1948 99,9% van alle rundveebeslagen in Denemarken ge- tuberculineerd waren, waarbij bleek, dat 99,2% reactie vrij was. Dit bete kent dus, dat men in Denemarken de rundertuberculose zo goed als onder de knie heeft. Dat is verba zend vlug gegaan, als men bedenkt, dat de strijd tegen de t.b.c. pas 15 jaar geleden begonnen werd en dat in die tijd 30 tot 40% van het vee reageerde. In 1937 werd nog niet de helft van de veebeslagen getubercu- lineerd en schatte men het reactie percentage op 26,5. Bij het Deense systeem wordt een subsidie gegeven voor het opruimen van reageerders mits dit binnen twee weken na het onderzoek geschiedt. De eigenaar ontvangt dan een toeslag boven de slachtwaarde. Verplichte tuberculi- natie wordt eerst opgelegd, wanneer een gebied meer dan 90% t.be.-vrije stallen heeft. De reageerders wor den gemerkt. Dé zuivelfabrieken hebben krachtig tot de bestrijding bijgedragen door op de prijs van de melk van besmette veestapels een bepaald bedrag in te houden, doch dit geld terug te betalen, wanneer de betrokken boer zijn vee binnen drie jaar t.b,c.-vrij had. der de jongen aan het schrikken te maken, toen die moeite hem plotse ling bespaard bleek te worden. Een lichtstraal schoot door de duisernis en uit dezelfde richting klonk een stem: „Handen omhoog!" Toen meneer Crocker kon uitschei- zich af te vragen, hoe het onderhoud den met zijn ogen dicht en open te knippen en aan het licht gewend raakte, zag hij Ogden rechtop in bed zitten met een revolver in zijn hand. De revolver rustte op zijn knie en de loop was precies gericht op me neer Crocker's maag. Alhoewel Jimmy's vader er met angst aan gedacht had, dat de onder neming wel eens op de een of andere manier zou kunnen mislukken, aan mogelijkheid, die zich thans open baarde, had hij nog niet gedacht. Nu wist hij helemaal geen raad meer ,Laat dat!" zei hij hees, „dat ding kan afgaan!" „Dat kan me niet schelen", ant woordde Ogden ijzig. „Ik zit aan de veilige kant er van. Wat kom je hier doen?" Hij keek met enige trots naar zijn wapen. „Ik heb dit gekregen voor cigarettenbons, om op mijn ko nijnen te schieten, als we naar buiten gaan. Nu krijg ik ook een kans op wat anders". Nu krijg ik ook een kans op wat an ders." „Wil je me dan vermoorden?" Meneer Crocker's grimering stroom de langs zijn gelaat naar beneden, maar door het masker kon Ogden van dit verschijnsel gelukkig niets zien. Hij keek zijn bezoeker belang stellend aan. Toen kreeg hij een idee. „Zeg, kwam je me ontvoeren?" Meneer Crocker kreeg dat verlich tende gevoel, dat hij ook wel eens op de planken had ervaren, wanneer zijn geheugen hem in de steek liet en een handige collega hem op weg hielp. Niettemin zou het overdreven zijn te zeggen, dat hij weer helemaal zich zelf was. Dat zou nooit kunnen, zo lang dat wapen op hem gericht bleef. Maar hij voelde zich toch al oneindig veel geruster. Hij liet zijn stem een octaaf of wat zinken en sprak toen, hees-grom mend: „Maak maar niet zo'n misbaar. Er wordt je geen kwaad gedaan!" „Hou die handen omhoog!" ried Ogden. „Ja! Ja!" gromde meneer Crocker. „Kun je tegenwoordig al met revol vers spelen. Je bent een heel end ge groeid sinds we jou verleden keer te pakken kregen!" Ogden werd plotseling veel vrien delijker. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6