Dit faar DRIE OCTOBER-FEEST met een bijzonder cachet jakker doorPUH LEIDENS BELEG EN ONTZET" Geuzen en Prins Willem van Oranje doen hun intocht De plechtige opening der Staten-Generaal PERSSPIEGEL in Indonesië 'sATachts 1 AKKERTJES ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 375 Jaar geleden werd Leiden ontzet Tho^dcuiifnen deus de uitreiking van haring en J wittebrood de Geuzen te laten binnenvaren. Indien mogelijk moest dit geschieden langs de - oude route. Maar in de loop der i eeuwen is er veel Veranderd; het Gangetje is o.a. gedempt. J „Zouden de schuiten wel onder 2 - deze overkluizing door kunnen?" vroegen de organisatoren aan de i heren studenten, die deze in- komst zullen uitbeelden. „Dat i zal wel meevallen", was het ant- woord. „We zullen het de „groe- nen" eerst wel een keer laten proberen!" die de historische weg: Vliet, Gange tje, Nieuwe Rijn volgt en verzorgd zal worden door studenten op platte schuiten. Hoewel niet geheel histo risch verantwoord, zal Prins Willem van Oranje in een karos dan zijn in trede doen in Leiden. (In 1574 ge schiedde dit pas in de avond van 4 October). Om tien uur moet dit alles afgelo pen zijn, want dan begint in de Pie- terkerk de herdenkingsdienst, waar in. ds...H. J. van Achterberg de her denkingsrede zal uitspreken. Behalve dat „De Lakenhal" op die IN „DE LAKENHAL", levende her innering aan roemrijke jaren van onze goede oude stad, hangt op de tweede étage een wandtapijt. Dat zou op zichzelf niet zoveel bijzonde rs zijn, want er hangen meer wand tapijten, ware het niet, dat het be doelde exemplaar voorstelt het beleg van Leiden in 1574. En het wordt iets heel bijzonders als men weet, dat dit tapijt de ontwerpers van de komende Drie October-optocht ge ïnspireerd heeft tot het samenstel len van het eerste deel van de op tocht, die het beleg van Leiden zal uitbeelden, wanneer over enkele we ken dit Leidse feest bij uitstek weer zal worden gevierd. Dit feest moet immers een bijzonder tintje hebben, want het zal op 3 October a.s. 375 jaar geleden zijn, dat de Geuzen on ze stad ontzetten. WAT EEN OUD TAPIJT VERHAALDE Het tapijt geeft een ^opstelling van de stad Leiden en omgeving met het grotendeels ondergelopen gebied tussen Rotterdam en Leiden. Men ziet er op aangegeven de verschillende episodes van de tocht der Geuzen van Delft en Rotterdam naar de Sleutel stad en de verschillende gevechten, die daarbij voorvielen. In de brede rand ontwaart men verschillende allegoriën van Romein se goden, verzinnebeeldend de na tuurkrachten waardoor Leiden is ont zet. Niet het wapengeweld immers, doch water en wind hebben de vijand verdreven. Men ziet er Jupiter, die bevel geeft aan wind- en regengoden om het land te overstromen. Venus op een wagen krijgt van Mercurius de opdracht duiven beschikbaar te stellen voor de postverbinding. Mars voert Ceres en Bacchus (goden van de landbouw) weg, omdat het land overstroomd wordt. De zeegod Neptunus tenslotte komt het land binnenvaren. Dit fraaie tapijt werd in 1587 in opdracht van het stadsbestuur ver vaardigd door de Delftse wever Joost Janz. Lanckaert, naar ontwerpen van Joh. Liefrinck (de kaart) en Isaac Nicolai (de omlijsting). In het stad huis opgehangen, werd het tapijt al leen op 3 October vertoond. In het begin van de 17e eeuw verhuisde het naar het groot-auditorium van de Universiteit toch slechts voor korte tijd, omdat de studenten niet kon den nalaten er hun messen op te pro beren! Zo kwam het tapijt weer te rug in het stadhuis, waar het werd opgerold, om bij de inrichting van „De Lakenhal" weer voor de dag te komen en, na gerestaureerd te zijn, opgehangen te worden. Driedelige optocht. Met de beschrijving van dit tapijt hebben we eigelnijk al voor een groot deel verteld wat de komende optocht zal voorstellen; het eerste deel zal namelijk de personen en voorstellingen te zien geven welke op het tapijt wordes uitgebeeld. Het tweede deel van de driedelige optocht is een bonte rij van hoog waardigheidsbekleders uit de tijd van de Leidse bezetting. We zullen er land- en stadsbestuurders zien. Hol landse en Spaanse bestuurders, o.a. landvoogd Requesensi, de stedelijke bezetting en de vier Leidse burge meesters, waaronder v .d. Werff, uit gebeeld zoals deze voorkomt op het grote schilderij in „De Lakenhal" van K. v. Bree. Honger en pest, twee grote vijanden, zullen meerijden, evenals de jongen met de hutspot, de komst van Boisot, de groep post- duiveik en de blijde incomste Prins Willem van Oranje, gezeten in een reiskoets. De derde afdeling tenslotte stelt voor de s-tichting van de Hogeschool, geschenk van Prins Willem aan onze moedige stad. Hierin wordt opgeno men een getrouwe copie van de op tocht, die bij de inwijding- van de Hogeschool door de stad werd houden, met o.a. Minerva, de godin der wijsheid. Hendenkingsdienst en taptoe. Hoewel natuurlijk zeer belangrijk, is deze optocht overigens slechts een deel van de traditionele feestviering, waarvoor weer een even traditioneel programma is samengesteld. Het feest vangt aan op Vrijdag 30 September, als ds. Spruyt en burge meester van Kinschot in de Sint Pie terskerk zullen spreken en „Ex Ani mo" zal zingen. Leo Mens zal aan het orgel begeleiden en negen bazuinbla zers zullen de zang van het publiek versterken. Zaterdag 1 October is de avond van de grote taptoe. Het vorig jaar was de stoet zó lasg, da er vertraging ontstond. Hierin is nu door dere route voorzien. Het standbeeld van burgemeester v. d. Werff zal weer met schijnwerpers worden ver licht. Op de eigenlijke dag, Maandag 3 October, zullen Leidens bewoners als vanouds weer gewekt worden door een reveille, welke het Leids Politie Muziekgezelschap om zeven uur op het Stadhuisbalcon aanbiedt. Om uur volgt de koraalmuziek in het v. d. Werffpark (aandacht s.v.p. voor de repetitie in het Waaggebouw op Woensdag 28 Sept.!), waarna in de Waag de traditionele uitreiking van haring en wittebrood zal plaats heb ben. De Prins en geuzen komen! En hier krjjgen we eindelijk een afwijking van het programma. Deze uitreiking zal n.l. worden opgeluisterd dag speciaal geopend zal zijn om be wonderaars het schilderij van v. d. Werff te. tonen, zal de grote Bourdon- klok van de Stadhuistoren luiden, waarmede het -ochtend-programma gecompleteerd is. „Leidens beleg en ontzet". Om één uur trekt dan de grote op tocht uit. Deze keer vindt de opstel ling plaats in de Groenteveiling en op de Zoeterwoudseweg. Hierdoor zal een geheel andere route worden ge reden, n.l. Heerenstraat, Koninginne- laan, Lammeschansweg, Geeregracht, Levendaal, Kraaierstraat en vervol gens de oude route, welke in totaal niet groter zal zijn dan verleden jaar. Ruim 400 personen, 90 paarden en 8 praalwagens zullen meerijden. Tij dens de optocht zal gecollecteerd wor den voor de Ni win. Zeven muziek korpsen zullen met vrolijke wijsjes de moed er in houden en deze gran diose optocht „Leidens Beleg en Ont zet" opluisteren. Vanzelfsprekend zal er op he* Schuttersveld weer kermis zijn. 'Deze wordt reeds Zaterdagavond om 8 uur geopend en zal Zondag gesloten zijn. Het aantal attracties is minstens even groot als het vorig jaar, terwijl de prijzen waarschijnlijk wel iets lager zullen zijn. Ook de entréeprijzen zijn weer verlaagd en bedragen nu weer 0.10, behalve Maandagmiddag na 12 uur, wanneer mén een kwartje zal moeten dokken. We wijzen er reeds op, dat het Schuttersveld uitsluitend aan de Rijnsburgersingel een ingang heeft. De uitgang is alleen aan de Stationsweg. Voila, het programma van 3 Octo ber! Een programma weliswaar, dat weinig nieuws bevat, maar waarvan toch weer volop genoten zal worden. Want Leidenaars vieren hun Drie Octoberfeest als geen ander. En we zouden ons al sterk vergissen wan neer dit deze keer niet het geval zou zijn! De beroemde hutspot, die in het Stedelijk Museum te zien is. (Cliche afgestaan door ,J>e Lakenhal") De stoet, waarmede H. M. de Ko ningin zich Dinsdag 20 September te één uur ter plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal naar de Ridderzaal zal begeven, zal de vol gende route volgen: Koninklijk Pa leis Noordeinde, Heulstraat Lange Voorhout, Tournooiveld, Korte Vij verberg, Binnenhof. H. M. zal langs dezelfde weg naar het paleis aan het Noordeinde terugkeren. Het militair eerbetoon en de af zetting zullen zijn als vorig jaar. De stoet wordt geopend door een rij knecht-majoor te paard en twee rij knechts, dan volgt een detachement-, van het wapen der Koninklijke Ma rechaussee, bestaande uit 20 onder officieren en marechaussees onder commando van een officier. Hierna volgen de Koninklijke militaire ka pel in ceremonieel tenue, de com mandant van het garderegiment ja gers met adjudant gevolgd door het vaandel van dit garderegiment van vaandelwacht, een compagnie van het garderegiment ter .sterkte van 100 man in ceremonieel tenue. De rijtuigen van de koninklijke stoet worden voorafgegaan door een ere- escorte der Rijkspolitie en gevolgd door een zelfde ere-escorte. Van het ogenblik af, dat H.M. de Koningin het paleis verlaat geeft een op het Malieveld opgestelde batterij minuut schoten af tot het ogenblik, dat H. M. het paleis weder betreedt. Aan het paleis Noordeinde wordt een erewacht van 100 man van het garderegiment prinses Irene opge steld. Hierbij zal het vaandel van het regiment zijn ingedeeld. Voorts is bij deze erewacht ingedeeld het trompetterskorps van de huzaren van Boreel. Aan de Ridderzaal vor men 70 man van -het korps mariniers de erewacht. Hierbij zijn ingedeeld het vaandel van het korps en de ma rinierskapel der koninklijke marine, rine. De afzetting langs de door de stoet te volgen weg zal gevormd worden door de koninklijke marine, het koninklijk Nederlands-Indone sische leger, het 3e terr. bataljon, de met een inval van de Geuzenvloot, luchtvaarttroepen, het 2e terr. batal jon, de koninklijke marechaussee en het garderegiment grenadiers. Een detachement van omstreeks IDff man, aansluitend aan het detache ment Kon. Marechaussee, zet het Binnenhof voor de gebouwen van de Eerste Kamer, de Raad van State en de Tweede Kamer af tot aan de erewacht van het korps mariniers, welke voor de Ridderzaal staat op gesteld. Voor de zijgevel op het trottoir van de „De Witte" op de Korte Vij verberg worden detachementen Marva en VHK opgesteld. Behalve de reeds genoemde mu ziekkorpsen nemen aan de plechtig heid deel het muziekkorps van het 1 RI, opgesteld voor het voormalig paleis Kneuterdijk en het muziek korps van het commando luchtvaart- troepen, staande in de bocht Lange Voorhout. Op het Binnenhof, achter de af zetting voor het gebouw der Tweede Kamer, zal ruimte worden vrijge houden voor de vertegenwoordigers van de verenigingen der Militaire Willemsorde en voor een gering aan tal genodigden. DE HONDERDUIZEND. ,De katechismus is nog altijd de ba sis van elke katholieke opvoeding. In Duitsland echter schrijven duizen den kinderen hun katechismus over op losse blaadjes papier, omdat er geen materiaal is om te drukken, de ouders geen geld hebben om voor hun kinderen een katechismus te kopen en de bisschoppen niet in de enor me behoefte kunnen voorzien. De vraag is gesteld of hier van buiten Duitsland niet iets gedaan kan worden en het Katholiek Ge nootschap voor Geestelijke Vernieu wing te Bilthoven heeft met „ja" ge antwoord. Het Genootschap liet reeds honderdduizend Duitse kate- chismusboekjes in Nederland druk ken en naar Duitsland zenden. Maar er moeten er méér komen en het Katholiek Genootschap is dan ook reeds een actie begonnen, die ten doel heeft zo spoedig mogelijk tot het verzenden van een tweede hon derdduizendtal te komen. Iedere Nederlanders kan nu voor het luttele bedrag van vijftig cent één van de naar lichaam en geest ge havende Duitse kinderen als het wa re een katechismus in de hand druk ken. Duitsland werd door de Pause lijke Visitatie een missieland ge noemd. Een groot land. midden in Europa, een buurland van Nederland is missieland geworden! Hier is hulp en medewerking aan een goede actie het minste wat men kan doen. Laten wij dit dan ook niet verzuimen. Het gironummer van het Katholiek Ge nootschap voor Geestelijke Vernieu wing is: Bilthoven 528608. Vermel den: „Katechismus-actie"." Wij ondersteunen deze oproep van De Linie. ZEVENTIEN. „Zeventien doden of voor hun le ven verminkten per week dat blijkt de uitslag te zijn van de laat ste statistiek der verkeersongevallen in Amsterdama Meer dan een vierde daarvan zijn kinderen. Een tragisch probleem, dat onop losbaar zal blijven, zo lang men twee onverenigbare dingen zal trachten te combineren: een oude stad, goed* deels eeuwen geleden gebouwd, en een steeds sneller en intensiever wordend verkeer. Men kan nu een maal niet ongestraft met trams en auto's rijden door straten, die slechts ontworpen zijn voor voetgangers, met af en toe een karos. Op den duur zal men óf de bin nenstad moeten doorbreken met bre de verkeersaders, óf het snelverkeer verbannen naar in hoofdzaak wegen, die er geschikt voor zijn. Het lijkt erg radicaal, maar het is de enige uitweg. Eenmaal zal men er aan moe ten geloven. Men wachte niet te lang. Zeventien per week Is een te hoge prijs." Aan deze verzuchting van Nieuw Nederland willen wij toevoegen, dat de overheidsinstanties maar eens moesten beginnen met strenge be palingen tegen het hard rijden en toepassing van strenge straffen op overtredingen. Dat kan. Een oude stad afbreken niet zo maar gebeuren, evenmin als het omleggen van alle motorisch verkeer. HET RAADSLID EN ZIJN VROUW. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben een besluit van de gemeenteraad van Schipluiden, waarbij A. Th. Hosman niet als lid van die raad werd toegelaten, ver nietigd en Hosman alsnog toegelaten als raadslid. Het Schipluidense raadsbesluit werd op 22 Juli j.l. genomen op grond van het feit, dat Hosmans echtgenote onderwijzeres was bij het lager onderwijs, n.l. aan de R.K. Meisjesschool te Den Haag. De heer Hosman, die appél had aangetekend, had daarbij naar voren gebracht, dat z.i. aan de voor het lid maatschap van de raad gestelde eisen moet zijn voldaan op het ogenblik, dat de betrokkene als raadslid zal optreden, dat wil in dit geval zeg gen op de eerste Dinsdag in Septem ber, en dat aan zijn echtgenote met ingang van 1 September, dus voor dat hij als raadslid zou kunnen op treden. ontslag is verleend als on derwijzeres. Bovendien achtte hij het twijfelachtig of hier van een in- comptabiliteit sprake is, daar zijn echtgenote haar betrekking bij het onderwijs buiten de gemeente Schip luiden vervulde. Het standpunt van de Schiplui dense raad was, dat bij de toelating van raadsleden steeds moet worden geoordeeld naar de toestand op het ogenblik van de beslissingen over die toelating, dat appellants echtge note pas na die beslissing, nl. op 29 Juli is ontslagen en dat het naar de bewoordingen der wet geen verschil maakt of de betrekking in of buiten de gemeente wordt bekleed. Ged. Staten waren echter met ap- péllant 'van mening, dat in dit geval de vraag, of tegen de toelating be zwaren bestaan, moet worden beoor deeld naar de toestand op het tijd stip van aanvang van het raadslid maatschap, dus op de eerste Dinsdag van Septenber. Omdat mevr, Hos man per 1 September ontslagen is en sindsdien geen andere betrekking bij het onderwijs aajivaardde, vernietig den zij het Schipluidense raadsbe sluit SMOKKEL IN NARCOTICA ONTDEKT Aan Nederlands-Duitse grens Op de Nederlands-Duitse grens rabij Meppen, heeft de Duitse poli tie een der grootste smokkelarijen in vei dovende middelen, die in de laat ste jaren aan het licht zijn -ekomen^ ontdekt. Grote hoeveelheden mor phine zijn in beslag genomen en drie mannen zjjn gearresteerd. REISDEVIEZEN VOOR ZWITSERLAND. De A.N.W.B. verneemt uit Zwit serland, dat tussen Nederland en Zwitserland een overeenkomst is aan gegaan waarbij totaal 3 millioen Zwitserse francs voor reis- en ver blijfkosten beschikbaar zal worden gesteld voor de periode October 1948 —Maart 1950. Nederlands-e toeristen zullen voor de maanden October en November 1949 frs 40.per dag mogen besteden met een maximum van 400.frs. Voor de maanden December, Ja nuari, Februari en Maart zullen zij per dag over 50 Zw. francs mogen beschikken met een maximum van frc. 500.—. De A.N.W.B. vermoedt, zo deelt hij ons tenslotte mede, dat loting nog noodzakelijk zal zijn. Aan het strand te Scheveningen is de 32-jarige baadster G. V. in zee verdronken. De 61-jarige arbeider T. P. te Nijmegen is van een steiger geval len en aan de gevolgen overleden. Onderwijzers, Leert uw kinderen telkens weer De regels van het wegverkeer. Die zwarte vlek moet weg! H. VAN ZANDWIJK, Kooipark 3, Leiden, viert op 12 Sept. zijn 2e Ind. ver jaardag te Batavia. P. v. AMSTERDAM, De Wetstraat 26, Leiden, viert 12 Sept. zijn 3e Ind. verjaar dag op Java. 'jjSk BEURS: ZONDER ANIMO. Als slotdag van een betrekkelijk rustige week op de Amsterdamse ef fectenbeurs kwam deze Vrijdag zon der enige animo en met een volkomen doods koersverloop. De internationale waarden waren aanvankelijk licht verdeeld met zeer kleine verschillen naar beide zijden. De Indonesische markt was niet ongunstig gedisponeerd. Grote koers verschillen bleven wel uit, maar lichte vraag was toch overheersend. Hetzelfde kan gezegd worden van de scheepvaartmarkt, waar de meeste soorten een tikkeltje konden verbe teren. De staatsfondsenmarkt was weder om zo goed als verlaten Hier lagen de voornaamste papieren eerder wat luier, zodat fractionele verliezen niet._r uitbleven, De beide dollarleningenvan de gezamelijke Forddealers, dat waren per saldo onveranderd. J gistermorgen werd aangeboden. VIJF-EN-TWINTIG JAAR BESTAAN VAN DE FORDFABRIEK. Het is 25 jaar geleden dat de „Ford Motor Company" officieel werd geregistreerd. Het bedrijf met vijftig man personeel was toen in Rotterdam gevestigd. Gistermorgen vond de offiële her denking van dit 25-jarig bestaan plaats in de huidige Fordfabrieken te Amsterdam. Een op het voorplein van de fa briek opgerichte zuil is het cadeau Pijnen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie- de SlaapI Zorg voor een goede nachtrust, neem n „AKKERTJE" als U wakker l'gt van de pijn „AKKERTJES" zi)n Ideale pi|nstillers bl| kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangezlchtspt|nen Let op het AKKER-merk en weiger namaak I helpen direct! Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Fordfabrieken te Am sterdam heeft de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, een rede gehouden, waar in hij getuigde van zijn waardering voor datgenen, wat dit bedrijf in de 25-jarige periode van zijn bestaan tot stand heeft gebracht. Nederland heeft in zijn economi sche leven op het ogenblik in het bij zonder met twee moeilijkheden te kampen. In de eerste plaats het te kort op de betalingsbalans, in de tweede plaats de economische pro blemen, die een gevolg zijn van de snelle groei van onze bevolking. De gunstige ontwikkeling van de automobielindustrie hier te lande is uiteraard van groot belang voor de positie van de betalingsbalans voor een land als het onze, met een hoog ontwikkeld verkeer, dat jaarlijks ter aanvulling en vernieuwing van zijn autopark een groot aantal automibie- len nodig heeft. Het is voorts van belang, dat een bedrijf als dit voor de auto-onderde len niet afhankelijk is van de Ver enigde Staten van Amerika. Het welslagen van de industrialisa tie is in belangrijke mate afhankelijk van het initiatief, dat van het Ne derlandse bedrijfsleven uitgaat. Ik ben er van overtuigd, aldus spreker, dat het Nederlandse initiatief in staat zal zijn het huidige productie-appa raat belangrijk uit te breiden. Het zou echter onjuist zijn te menen, dat wij het daarbij geheel zouden kunnen stellen zonder initiatieven, welke van het buitenland uitgaan. GERARD DE GROOT, Wijttenbachweg 75, Oegstgeest, viert 12 Sept. zijn 2e Ind. verjaardag op West-Java. WIM DE GOEDE,, Hoge Morsweg 40, Oegstgeest, viert op 12 Sept. zijn le Ind. verjaar dag te Bandoeng. G. v. d. HOORN, Langeraar, viert op 12 Sept. zijn 3e Ind. ver jaardag te Tjiligan bij Buitenzorg. (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto'= welke later worden ingezonden v den niet op genomen

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5