Bijl 300 jaar geleden verging „De Vergulde Draeck" Albanië, bolwerk van de Kominform Zijn de resten nog vindbaar in Australië ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 LAATSTE ZOMERCONCERT IN DE PIETERSKERK. Wij herhalen nog eens, dat wij- tel kens weer het plan van de organist Leo Mens en de uitvoering ervan toe juichen. Hij stelt ons regelmatig in de gelegenheid om de voorname or gellitteratuur te horen en te leren kennen. Deze toch dateert van eeuwen her tot op heden en toch wordt zij door de ontwikkelde toe hoorder nog te weinig gekend. Onze dank gaat dus uit naar Leo Mens, die dit mooie geslaagde concert aanving met Fantasia in A" (met echowerk) van Sweelinck. Met fan tasie en kleur heeft hij dit merkwaar dige werk, dat immer boeit en be koort voorgedragen. Het overige deel van het program ma legde hij in handen van zijn bei de medewerkers de violiste Sylvia van der Hoef en Piet Uiterlinden, die een niet minder belangTijk program ma uitvoerden. Sylvia van der Hoef liet een veel belovend geluid horen. Wij hoorden van haar „Sonate G moll" van Se- naillé, ingetogen en gracieus, ge speeld. Ook de „Sonate G moll" van Bach speelde zij muz'kaal, fraai van toon, welke in de toekomst zeker gro ter en meer gevarieerd zal worden, waardoor de expressie zal winnen. Met zorg cultiveert zij haar toon, die in alle registers welluidend is. Tech niek en intonatie zijn goed op weg en 't geheel doet gedistingeerd aan. Sarabande „G moll" van Gargiulo (driestemmig vioolspel) was het ge slaagd besluit van haar programma. Piet Uiterlinden secundeerde haar voortreffelijk. Uiterlinden was uit muntend op dreef, speelde Prelude en Fuga Esdur van Bach en bewees, dat men in een fuga met alle moei lijkheden van de fuga-kunst vervoe rend musiceren kan. Het koraal in ,.E dur" van César Franck heeft hij met fijne zin voor klankleur voorge dragen. De twee orgelkoralen van Pepping konden ons minder beïnvloe den. Een indrukwekkende interpre tatie van Regers „Toccata cl moll" werd tot een groots dynamisch hoog tepunt, waarmede hij het hart van zijn toehoorders ontroerd heeft. J. Kortmann. WERELDBEROEMDE PARIJSE ORGANISTE KOMT NAAR LEIDEN Jeanne Demessieux, een Parijse or- ganiste, komt op Maandag 26 Sept. a.s. in de Pieterskerk een ^orgelcon cert geven. Deze jeugdige organiste heeft een wel zeer bijzondere artis tieke carrière achter de rug. Reeds op 7-jarige leeftijd bezocht ze het con servatorium te Montpellier, waar ze na 4 jaar het einddiploma behaalde met 2 eerste prijzen, om op 12-jari- ge leeftijd benoemd te worden tot organiste Van de Heilige Geestkerk te Parijs, een functie die ze nog steeds vervult. Later ging ze verder studeren aan het conservatorium te Parijs, onder leiding van beroem'dé meesters en behaalde daarbij verbijs terende successen. Welk een hoge opvatting zij van de kunst had bleek wel uit het feit dat ze pas in 1946 voor het eerst een openbare uit voering gaf, nadat ze nog vijf jaar haar orgelstudie bij de grootmeester Du oré had voortgezet. Het zeer verwende en eritische Parijse publiek noemde haar een openbaring, niet alleen om haar fa belachtige techniek, doch evenzeer om haar zeer gevoelig spel. Sedert dien heeft ze tournees gemaakt door alle landen; Zo was zij de eerste vrouw die het beroemde orgel in de Londense Westminster mocht bespe len. Thans voert deze tournee haar naar Nederland, waar zij zes con certen zal geven, o.a. in Leiden. Be halve klassieke en moderne werken zal zij ook eigen composities ten ge hore brengen en besluiten met een improvisatie over nader op te geven thema's door verschillende organis ten. Aanvang 8 uur. NED. R.K. HERSTELLINGSOORD VERENIGING MGR. MTJTSAERS. Door B. en W. der gemeente Lei den is op 24 Augustus toestemming verleend tot het houden van een collecte met lijsten langs de huizen van 12 tot en met 16 September. Deze collecte is ten bate van de wederopbouw en het herstel van het Herstellingsoord van Spoor— Tram-, A. T. O.- en K. L. M.-personeel „Mgr. Mutsaers" te Venlo, Dit Herstellingsoord werd op de dolle Dinsdag door de Duitse bezet ting voor het grootste gedeelte opge blazen en vernield, vermoedelijk uit wraak voor de spoorwegstaking, het is echter van het grootste belang voor de gezondheidsbelangen van dit personeel, dat dit Herstellings oord zo spoedig mogelijk weer volle dig in werking kan worden gesteld- Wij doen daarom een vriendelijk beroep op U, om deze collecte rijke lijk te willen bedenken. Bij voorbaat zeggen wij U reeds hartelijk dank. Namens het Bestuur, R- K. BOND „ST- ANTONIUS". De R. K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant Geëmployeerden Sectie Bioscoop en Theaterpersoneel, afde ling Leiden, houdt op Dinsdag 13 Sep tember a.s., des nachts 12 uur, haar eerste ledenvergadering, tevens pro- pagandavergadering na-1 het seizoep 1949, in het café van de heer H. Rooij akkers, Korevaarstraat 11, alhier. De maand September wordt een maand van propaganda-actie, welke door de K. A. B. wordt ingezet. Na tuurlijk doen wij mee. Maakt nu voor onze afdeling propaganda, door uw ongeorganiseerde R. K. collega's en R. K. Bioscoop- en Theaterpersoneel mede te nemen nqar deze belangrij ke vergadering. Gezien de belangrij ke agendapunten, de komende nieu we regelingen en de verdere doorvoe ring van de Arbeidswet 1919, 1 Sep tember j. 1-, van kracht geworden, wordt U allen zeer dringend ver zocht, deze vergadering bij te wo nen. De spreker van deze vergade ring is onze sympathieke Bondsvoor zitter de heer J- F. van Bijsterveld met het onderwerp: „Onze moeilijke weg, steeds voorwaarts". Collega's en Vrienden, toont uw waardering voor hem door uw aanwezigheid. Het bestuur van de afdeling Leiden e. o. zal uw daarvoor zeer dankbaar zijn. Het bestuur. Op Zaterdag 17 September a.s. wordt in Leiden de jaarlijkse collec te gehouden ten bate van de geza menlijke militaire fondsen, zoals het Prins Bernhardfonds, het Karei Doormanfonds, het Van Weerden Poelmanfonds en nog enkele ande ren. die allen zoveel mogelijk sa menwerken om finantiële steun te verlenen aan militairen, oud-militai ren, of hun nagelaten betrekkingen, die in moeilijke omstandigheden ver keren. Weliswaar zorgt het Rijk voor deze hulpbehoevenden, maar de steun daarnaast van particulieren kan niet gemist worden. Zeer vaak moet op deze fondsen een beroep worden gedaan. En waar het hier gaat om hen die het hoogste offer van hun leven hebben gebracht, dan wel blijvend invalide zijn of oud en niet in staat in hun onderhoud te voorzien, mogen de gezamenlijke militaire fondsen in Leiden 'er zeker op rekenen dat voor dit sympathie ke doel met een royaal gebaar gege ven zal worden, ook al is er om de haverklap een collecte en al is het steeds moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. Militairen, die regelmatig de Ca- di-club bezoeken, worden aange spoord zich te melden als collectan ten, want het moeten militairen zijn, die een beroep op de bevolking kun nen doen om steun aan hun kame raden, een beroep dat, naar wij ver trouwen, niet tevergeefs zal klinken. BOEKHOUDEN (ass.) MIDDENST. EXAMEN door uitsl. bevoegde onderwijs krachten. Prima resultaten. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Zondagsdienst der Huisartsen. Zondag a.s. 11 September zal de dienst worden waargenomen door: dr. de Bruyne, de Jager, Postel en Veidhuyzen. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Her ding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 28502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, telefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johan Feróiand z. van J. H. Hansen en H. J. Gesman. Leendert z. van A. C. Goedhart en L. Mourik. Eric z. van J. Filemon en W. van Mourik. Wilhelmus Thedodo- rus z. van W. T. Lamboo en M. de Haas. Hendrikus Theodorus Maria z. van W. A. B. Oostdam en A. de Frankrijke. Wilhelmus z. van C. van der Klaauw en H. H. Roodak- ker. Overleden: A. W. Koudijs man 39 j. HAAGSE POLITIERECHTER. Twee tamme konijnen. „Kijk eens," sprak de rechter tegen een 18 jarige jongeman uit Leimuiden: ,.je bent met je 18 jaar eigenlijk nog maar een snotjongen, en daarom moet je'doen wat je ouders zeggen". Daar schijnt het nogal aan te hape ren en de gevolgen bleven niet uit, want de jongen stond nu terecht we gens diefstal. In elk geval, de twee tamme ko nijnen die hij op een wandeling te gen kwam, waren door verdachte meegenomen, en hij had ze verkocht. In de hoop op beterschap, eiste de officier f 50 boete of 30 dagen hech tenis. De rechter veroordeelde tot f 30 boete of 30 dagen hechtenis, maar zei dat verdachte de schade weieens aan-de boer vergoeden mag! - Het land volkomen geïsoleerd ^/J^LBANIë is slechts een klein landje aan de Adriatische Zee en het lykt onbetekenend; te onbetekenend om er zoveel aandacht aan te besteden. Maar toch zou dit kleine Albanië wel eens de spil kunnen worden van de kerende invloed van de machtige Sovjet-Unie en de Kom inform op het Balkan-schiereiland. Door de openlijke breuk van maar schalk Tito met de Sovjet-Unie is ook de positie van dit laatste bol werk van de Moskouse Kominform onder de langs de Adriatische Zee ge legen Balkanstaten, uiterst pfecair ge worden. Sinds de opheffing van de Russisch-Joego-Slavische overeenkomst op het gebied van lucht- en zee vaart is Albanië volkomen geisoleerd. Albanië, dat zich als laatste van al le Bankanstaten in deze eeuw van de Turkse heerschappij heeft kunnen bevrijden, staat eerst aan het begin van zijn economische ontwikkeling. De bevolking, die hoofdzakelijk uit boeren bestaat, staat uiterst onwen nig tegenover het communisme. Een Communistische Partij bestaat in Al banië pas sedert 1941, toen de eerste partisanen van Joego-Slavië dit land trachtten te infiltreren. Ofschoon het eeuwenoude Ejqipnija, reeds in het oude Egypte als „Albanië" bekend, onder de volkeren van Europa een vrijwel vergeten bestaan leidde, heeft het in de weinige jaren sedert zijn bevrijding van het Turkse juk een uiterst bewogen geschiedenis ge kend. Na de Balkanoorlog in 1912 zelf standig geworden koos het land in 1914 de Duitse prins Wilhelm von Wied, een neef van Koningin Wilhel- mina van Nederland, tot vorst („Mbret". Enige dagen voor zijn aan komst in Valona was een Nederlands avonturier er in geslaagd, zich als de nieuwe vorst van het land te laten huldigen Deze Nederlandse Köpe- nickiade was uiteraard slechts een ééndagsvlieg Gedurende de eerste wereldoorlog moet de vorst weer vluchten. Zijn dochter werd enige weken geleden in Roemenië op last van de communistische regering sa men met de Engelse zaakgelastigde gearresteerd en als „landverraad- ster" gevonnist. Na de eerste wereld oorlog wist Ahmed Zogoe, een vroe gere ezeldrijver, de macht in han den te krijgen en liet zich in 1928 tot koning kronen. Weer tien jaren later huwde hij de jonge Hongaarse gra vin Geraldine Apponyi, een klein dochter van de beroemde katholieke staatsman graaf Apponyi. Zij ging tot het Mohammedanisme over om daardoor koningin van Albanië te kunnen worden. Een jaar later, slechts twee dagen nadat zij van haar eerste kind bevallen was, moést zij echter al samen met Ahmed Zogoe en haar pasgeboren kindje bij nacht en ontij vluhtecnvoor de Italiaanse troepen, omdat Mussolini het land op Goede Vrijdag 1939 plotseling overviel, teneinde daardoor de alleen heerschappij te verkrijgen over de Straat van Otranto, de doorvaart tus sen de schiergilanden van de Balkan en de Appenijnen. Italië heeft veel gedaan voor de opheffing van Albanië, maar zag zich dit land in de loop van de tweede wereldoorlog weer ontglippen. In 1945 keerden vele oppositionele Al banese politici weer naar het land te rug en trachtten hier de room voor zich af te scheppen. Het geld kwam nu niet meer uit Italië, maar uit de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Sedert de breuk van maarschalk Tito gaat het land met reuze schre den achteruit. Sovjet Rusland had Albanië als bruggehoofd tegen Italië willen gebruiken. Onder Sovjet-Rus sische invloed trachtte men de Alba nese boeren geleidelijk te bolsjewise— ren. Dit stuitte hier echter op onover winnelijke moeilijkheden, toen het er op aankwam de boeren te dwingen hun producten en hun vee aan Rus land af te leveren. De 39-jarige dorps schoolmeester Enver Hodza, die se dert 1945 als zetbaas van Moskou de scepter zwaait, is er niet in geslaagd de tegenstand van de boeren te bre ken. De Katholieken en de Ortho doxen van Albanië hebben zeer on der de anti-kerkelijke maatregelen der communisten te lijden en be schouwen dus de dictatuur van Enver Hodza als nog drukkender dan het vroegere Turkse regime. De Mohammedanen daarentegen, die meer dan twee derde van de be volking omvatten, gedroegen zich aanvankelijk afwachtend, temeer omdat Enver Hodza zelf Mohamme daan was. Niet eens de afschaffing van de harem en van de verplichte sluiering der vrouwen vermocht de moslems in het begin wakker te schudden. Sedert de jongste gebeur tenissen evenwel is dit anders ge worden. Overal in het land beginnen de Mohammedanen in beweging te komen en in toenemende mate blijk te geven van hun ontevredenheid met de communistische en pro-Russische dictatuur. Dit heeft inmiddels al de ex-koning Ahmed Zogoe, die in Egyp te in ballingschap leeft, de moed ge geven zich tot het Albanese volk te wenden en het op te roepen tot weer stand tegen zijn onderdrukkers. Radioactieve isotopen worden minder schaars De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie is bezig plannen uit te werken waardoor een ruimer voor ziening met radio-actieve isotopen zal worden gewaarborgd. Deze isoto pen zijn van essentieel belang voor het onderzoek in vele takken van wetenschap. De vraag naar deze isotopen is zo groot geworden, dat de „atoomsta pel" van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie niet meer in staat is daaraan te voldoen. De Com missie heeft derhalve besloten van particulieren instellingen „cyclotron- tijd" te huren en op deze wijze meer radio-actieve isotopen te vervaar digen. De Commissie zal voor de verdere verwerking en verzending blijven zorgen. Cyclotrons leveren minder grote hoeveelheden radio-actieve isotopen dan „atoomstapels" en de productie kosten zijn hoger ,doch enige zeer belangrijke radio-actieve isotopen kunnen wel in een cyclotron doch niet in een atoomstapel vervaardigd worden, verklaart de Commissie. In verband met het nieuwe programma zal niet slechts de voorziening met radio-actieve isotopen ruimer wor den doch de onderzoekers ook de beschikking krijgen over vele nieu we isotopen. Sedert Augustus 1946 heeft de Commissie 6.975 zendingen in reac tiestaples vervaardigde radio-actie ve isotopen ter beschikking van ge leerden in de Verenigde Staten en andere landen gesteld. De splitsings producten die nu met cyclotrons ver vaardigd zullen worden, zullen slechts ter beschikking van weten schappelijke instellingen in de Ver enigde Staten worden gesteld. De verklaring hiervan is, dat dergelijke isotopen in tegenstelling tot de in tiestapels vervaardigde radio-actie- landen geproduceerd worden, ver klaart de Commissie. Radio-actieve' isotopen zijn nor male elementen natrium, phos phor, koolstof of goud bijvoorbeeld die of in een „atoomoven" „ge bakken" of in een cyclotron aan straling blootgesteld zijn. Als zij weer uit deze toestellen gehaald worden, zenden zij stralen uit die met Geiger-Mueller tellers gecon stateerd kunen worden. Chemische bewerkingen beïnvloeden deze ra dio-activiteit niet. Een van deze isotopen waar mo menteel veel vraag naar bestaat, is radio actief jodium. Jodium wordt gebruikt bij behandeling van krop gezwellen (een aandoening van de schildklier, die het gevolg is van jodiumtekort). Door in plaats van gewone jodium radio-actieve jodium te gebruiken kan nagegaan worden wat er met de jodium gebeurt van het ogenblik af dat deze door de pa tient ingenomen wordt tot deze ten slotte door het lichaam uitgeschei den wordt. Op deze wijze kan nage gaan worden hoe lang het duurt voor de jodium de maag is gepasseerd hoe snel deze in het bloed opgeno men wordt en hoe deze naar de schildklier en andere delen van het lichaam getransporteerd wordt. Onderzoekers op landbouwgebied voegen radio-actieve phosphor toe aan normale phosphormeststoffen om te kunnen nagaan hoe de plant deze phosphor uit de bodem op neemt, wat er verder mee gebeurt in het plantaardige weefsel en hoe veel de plant er eigenlijk van ge bruikt en nodig heeft. Deskundigen op aardoliegebied ge bruiken radio-actieve isotopen om betere petroleumproducten te ver vaardigen. Tandartsen maken er bruik van om na te gaan op welke wijze de verschillende elementen in de tanden opgenomen worden. Bac teriologen voegen radio-actieve iso topen aan bacteriecultures toe om daarna na te gaan hoe bacillen le vende wezens aanvallen. Genetici maken van deze stoffen gebruik om nieuwe rassen en mutanten te kwe ken. Medici gebruiken radio-actie ve isotopen bij de behandeling van sommige vormen van kanker. Een radio-actieve isotoop Cobalt 60 belooft een goedkoop vervangings middel voor radium te worden bij de behandeling van kanker. H.G.v. LUYKEN.Breestr.97 Leiden brengt uit voorraad KIL1MA HAWAYANS w.o. Roos van Honolulu - Hei Hei Philips Radio. Betaling in overleg. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG BEWOLKING. Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind en plaat selijk nevel of piist. Morgen overdag over het algemeen zon nig en droog weer met een zwakke wind hoofdzakelijk tus sen éuid-Oost en Zuid-West en iets hogere temperatuur dan vandaag. Twee personen in Enschede vergiftigd Donderdag overleed in Enschede zeer plotseling de 32-jarige mevrouw W. E. Visscher-Peters, die bij haar moeder inwoonde. Als doodsoorzaak werd vergifti ging verondersteld. In hetzelfde huis wonen kostgangers en gisteren werd een hunner, de 28-jarige W. Winkel uit Hoogeveen, plotseling ziek. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht en overleed kort na aankomst. Het bleek, dat de man aan- dezelfde vergiftigingsverschijnse len was overleden als de vrouw. De politie is van oordeel, dat bei de slachtoffers na afloop van een bioscoopbezoek in de stad ondeugde lijk vlees of vis moeten hebben ge geten. De overige bewoners van dit huis hebben geen enkele verandering in hun gezondsheidstoestand bospeurd. De politie, en ook het laboratorium voor pathologische anatomie en bac teriologie stellen een onderzoek in. Misdrijf moet volgens de politie uitgesloten worden geacht. Onlangs heeft een Austra lische boer op zijn land sporen ontdekt van een schipbreuk, die ongeveer 300 jaar geleden moet zijn geschied. De boer gelooft nu op het spoor te zijn van de schat van „De Vergul de Draeck", een Neder lands schip, dat in 1656 op de West Australische kust verging. „De Vergulde Draeck" vertrok 4 October 1655 met schipper Pieter Aal- bertsz en een bemanning van 200 koppen van de rede van Tessel naar Ba tavia. Er waren goederen aan boord tot een waarde van 106.400 en baar geld. verpakt in acht kisten, ter waarde van 78.600. Van 9 tot 13 Maart 1656 ver bleef men aan Kaap de Goede Hoop. Langs de ge bruikelijke Zuiderroute ging het schip naar Indië, maar liep op 28 April, des morgens om 4 uur, met volle zeilen op een rif, an derhalve mijl van de Australische kust op ruim dertig graden Zuider breedte. De schok was ïo hevig, dat het schip ,,'t eenemael geborsten en te gronde was". Slechts 75 opvarenden, onder wie eni ge vrouwen, bereikten de kust „sonder dat oock van het costelycke cargasoen, daarin geladen, ietwes het alderminste geborcht heeft connen worden". De vol gende dagen spoelden vele wrakstukken aan, alsmede victualie en enige vaten dinkwater. Onder de ge redden bevond zich ook de schipper. Met een klein Deze poging had echter geen geluk. „De Witte Valck" was op 14 Septem ber te Batavia terug. Het jacht ,.De Goede Hoop" had ook geen succes. Inte gendeel, bij de reddingspo ging verloor het acht op varenden. Op 1 Januari 1658 vertrokken uit Ba tavia twee galjoots om een tweede poging te wa gen. Het waren „De Waec- kende Boey", onder schip per Samuel Volckersen. en de „Emeloort", onder schip per Aucke Fieter Jonck. Tegen de gegeven orders raakten ze van elkaar voor de Australische kus.t De „Emeloort" was op 24 bootje deden zeven man nen een poging om Bata via te bereiken. De schip per bleef achter: „om het volck in orde te houden ende oneenigheyt onder hetselve voor te comen". Op 7 Juni bereikten ze ven uitgeputte mannen Batavia. De volgende dag werden het fluitschip „De Witte Valck" en het jacht „de Goede Hoop" uitge stuurd om te trachten de overlevenden te redden. Februari aan de Austra lische kust op 33% graad Z.Br. Op de plaats waar -De Vergulde Draeck" vergaan was, zag men ve le inboorlingen, doch geen spoor van de overleven den van „De Vergulde Draeck". Men heeft daar vier etmalen gekruist, maar vond niets. Daar vele opvarenden ziek tyaren geworden, zette men weer koers nar Batavia. De „Emeloort" ohtmoette op de terugreis „De waecken- ke Boey" op de- Westpunt van Java op 14 April. „De Waeckende Boey" was op 23 Februari op ruim 31 graad Z.B. gekomen. Men ging langzaam nog Noord waarts. Op de 26ste rap porteerde opperstuurman Abraham Leeman dat de eerste verblijfplaats van de schipbreukelingen was fevonden. Planken en bal en waren in een kring opgezet in het zand. ter wijl men wrakstukken, kis ten, putsen en een vaatje had gevonden. Op 21 Maart vond men weer sporen van „De Vergulde Draeck" in de vorm van een joffer. Dit is een spriet, waarop men het merk van de „Draeck" aantrof. Ook werd een katrol gevonden. Voor deze onderzoekingen ging men steeds met een bootje naèr land. Op 23 Maart ging men weer. De wind draaide en de boot ging terug naar het schip. De schipper maakte de opmerking of men voor een beetje wind bang was. Het gevolg was. dat men weer naar het land voer. Het weer werd ongunsti ger en „De Waeckende Boey" vertrok, terwijl de elf varensgasten werden afgeschreven. Een laatste reddingspoging werd op 18 Februari gedaan door het ^scheepje „Emmen- horn", onder schipper Dirck Dircksz Jonas. Ook dit schip had geen succes. Daarna zijn de pogingen om de overlevenden van De Vergulde Draeck" te redden opgegeven. NEDERLANDSE GERST ALS BROUWGERST Nederland zit op het ogenblik mid den in de gerstcampagne. Een zeer groot deel van onze gerstoogst wordt tegenwoordig als brouwgerst ge bruikt; van de oogst 1947, toen er 68.000 ha zomergerst werden ver bouwd, werd circa 30.000 ton als brouwersgerst verwerkt. Het is echter bij lange na niet altijd zo geweest dat Nederlands bier uit Nederlandse gerst werd gebrouwen, Vanaf 1934 werden er pogingen in het werk gesteld hier te lande midden- Europese gerst soorten te telen, maar de resultaten waren zowel voor de boeren als voor de brouwers niet be vredigend. In het koude en natte Ne derlandse klimaat ontwikkelden de ze soorten zich minder goed, de soor ten waren zeer gevoelig voor ziekten en de opbrengst per ha. bleef 'beneden de verwachtingen. In de loop der jaren werden toen proeven genomen met Noord-Euro- pese soorten, waarvan tenslotte drie rassen in het bijzonder voldeden: Ke nia, Saxonia en Balder. In 1934 bestond nog geen 3% van de totale gerstaanplant uit Kenia; in 1938 was dit percentage al geste gen tot 53% en in 1948 bestond dan 80% van alle in Neder- gerst uit Kenia. De gemiddelde opbrengst was na, vooropgezet dat dit ras een bijzonder vruchtbare bodem eist. Als brouwgerst geeft dit ras een hoge extractopbrengst en een goedsmakend bier. Op minder vruchtbare bodem wordt Saxonia-gerst verbouwd, een soort die eiwitrijker is dan Kenia en die in het bijzonder geschikt bleek te zijn voor het bröuwen van don ker bier. In de oorlog werden tenslotte proeven genomen met Balder gerst, die een hogere opbrengst geeft dan de andere rassen. Regelrr.'atig gaan de proeven en on derzoekingen, om tot een zo goed mogelijk gerst te komen door. In de oorlog werden voor het eerst proef velden aangelegd, waar men 13 ver schillende soorten heeft kunnen on derzoeken, vooral wat de invloed van bemesting betrof. Brouwgerst stelt zulke bijzondere eisen, wat eiwitgehalte, korrelge wicht, vochtgehalte e.d. betreft, dat men regelmatig voort gaat met het wetenschappelijk onderzoeken niet alleen van de gerstsoorten, maar evenzeer van de teelt- en oogstme- thoden. Vooral op het laatste gebied waarvan 'het watergehalte van de geoogste gerst mede afhangt gaan de proefnemingen regelmatig voort. LAATSTE BERICHTEN GEDEELTELIJKE WEG- AFSLUITING BODEGRAVEN- WOERDEN. Van Maandag 12 September a.s. af zal de zuidelijke rijbaan van het ge deelte tussen km. 37.1 en km. 38.0 gelegen in het wegvak Bodegraven Woerden van de autosnelweg den HaagUtrechtMaarsbergen, rijks weg nr. 12, gedurende ongeveer drie maanden worden afgesloten in ver band met de aanleg van een proef- vak. De parellel lopende noordelijke rijbaan wordt dan door het verkeer ir. beide richtingen gebruikt. Men houde dus rekening met tegenliggers. Berichten reeds geplaatst in een onzer vorige oplagen. DIRECTEUR VOOR HET NATIONALE PLAN. Met ingang van 1 October a.s. is tot directeur van het bureau van de rijksdienst voor het nationale plan benoemd mr. J. Vink uit Utrecht. DAHLÏA-WEELDE IN HET HAARLEMSE KRELAGEHUIS. Iri het Kx-elagehuis aan de Leidse- vaart te Haarlem bevindt zich een weelde van bloemen en planten, die een beeld geven van de prestaties der Nederlandse dahlia- en nazomer- bloemkwekers. Behalve Nederlandse zijn er ook Belgische inzendingen. De tentoon stelling georganiseerd door de Ne derlandse dahliavereniging :n samen werking met de afdeling Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, is heden met een kort woord door de burgemees ter van Haarlem, mr. P O. F. M. Cremers, geopend. Het is in de eer ste plaats een expositie van dah lia's, een verscheidenheid van vorm en kleur. Verscheidene nieuwe varië teiten trekken de aandacht. Ook in de kleinbloemige en de cactusdah- lia's kan men noviteiten bewonderen. Verder zijn er nog migrondahlia's en halskraagdahila's te zien. De organisatoren hebben 14 prijs vragen ingesteld, waardoor inzenders gouden en zilveren medailles, bron zen plaquettes en zilveren wisselba ker? kunnen winnen. De tentoonstel ling blijft drie dagen geopend en sluit Zondag 11 September 's avonds. ONTSCHEPING TROEPENTRANS PORTSCHIP WATERMAN. Terwijl het trompetter- en muziek korps van de Huzaren van Boreel speelde, werden hedenïnorgen onder delen van de K. L.( Marine en KNIL ontscheept, die met de „Waterman" uit Indonesië zijn gerepatrieerd. Al vorens de ontscheping aanving werd door luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst een bood schap voorgelezen van H. M. de Ko ningin, waarin zij de wens uitspiak, dat allen een voorspoedige thuis komst mogen hebben. Namens de regering sprak mr. W. Fockema Andreae( staatsseertaris van oorlog. Hij vroeg enige ogen blikken stilte om de gevallenen te herdenken. In zijn toespraak wekte hij allen oo om mede te helpen aan de wederopbouw van ons land. Kolone.l C. F. Pahud de Mortagnes deelde mede, dat Z.K.H. Prins Bein- hard verhinderd was aanwezig te zijn, maar hij verzekerde, dat de Prins in gedachten aanwezig was en wenste namens de Prins de zieken een soorspoedig herstel toe. Doordat- een incubatietijd van achttien dagen in acht moest worden genomen, duurde de reis langer dan oorspronkelijk gedacht was 6:i tijd te vinnen voer men langs de Zuid kust van Kreta en over de Baai van Bizerta en da Baai van Aig en ^in nen. Aldus a* commanderende offi cier der tremen aan boord, luite nant kolonel J A. W. Bor. Ook lag het schip 's nacht vaak stil. Gedurende de ontscheping werd de „Waterman' bezocht dor gene raal mr. H. J Kruis. SCHEEPSBERICHTEN ABBEKERK pass. 8 Sept. Oues- sant, ALHENA 10 Sept. te Rio de Janeiro, ALPHERAT Sept. van Vic toria naar Rio de Janeiro, ALMDIJK pass. 9 Sept. Bishoprock ARENDS- DIJK 9Sept. van Colombo INDRA- PORA 9 Sept. van Colombo, JAVA 10 Sept. van Singapore, REMPANG pass. 9 Sept. Sa bang, ROEPAT 9 Sept. van Suez, ROTTI pass. 9 Sept. Dungeness.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3