WIT GELE KRUIS Het Lidmaatschap van het bant alle zorgen uit Uw huis Défilé van Rijnlands beste vee voor een critische jury ASSiLMAN Uit het leven HUIBERS ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 DE EEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Secretariaat: STILLE RIJN 16 In Helmond is, zoals gemeld, plot seling overleden pater Patricius O.M. Cap., die als secretaris van het hoofd bestuur van de Dr. Ariëns-vereni- ging en als autoriteit op.het gebied van reclassering en verwant sociaal werk een nationale bekendheid had. Midden in het werk, terwijl men hem in een vergadering verwachtte, werd hij door een hartverlamming getroffen. In katholieke én in niet- katholieke drankbestrijdings-, red- dings- en reclasseringskringen bete kent dit heengaan een groot verlies: zijn frisse kijk, doordachte adviezen, zijn doorzettingsvermogen en toch prettige omgang, hadden hem tallo ze vrienden in alle kringen door het hele land doen verwerven. Sinds 1930 had Pater Patricius zich in al dit werk als opvolger van de even bekende pater Tldefonsus een eerste plaats verworven. Het werd alles aangepast aan de nieuwe tijd; veroudering en ver schrompeling mocht voor zulk. be langrijk werk niet plaats vinden. Daarvan getuigden ook zijn lessen, die hij gaf voor de Studieclub voor Maatschappelijk Werk. Ook in de vernieuwing van Sobrietas had hij een groot aandeel. Bijzonder had het reddingswerk van alcoholisten in de Dr .Ariens- Vereniging, waarvan hij secretaris was, zijn voortdurende aandacht en zorg. Sinds kort was hij ook lid van de nieuwe contact-commissie (g.g. A.), die de uitbreiding van het red dingswerk, katholiek en met-katho liek, zal bestuderen en voorberei- dGpater Patricius werd geboren te Steenbergen (Franc. Gommers) m 1893, werd dus slechts 56 jaar oud. In 1912 trad hij in de Orde van de Capucijnen en in 1920 werd hij pries ter gewijd. Tot 1930 was hij leraar aan het Serafijns Seminarie te Lan- eeweg, waarna zijn Oversten hem voor het sociale werk bestemden, waarin hij spoedig een figuurvan nationale betekenis werd. Zijn vroe ger ongekende werklust en energie werden de laatste paar Jaar door een ernstige hartkwaal geremd die nu tot zijn plotselinge dood leidde. •n Merkwaardige persoonlijkheid, van buitengewone bet®J®^S.pkV°°! meerdere vormen van katholiek daDeu?tvaart en begrafenis vond heden te Helmond plaats. WEEK VAN GEBED EN OFFER VOOR PALESTINA. Tijdens de week van gebed1 en oi fer voor Palestina van 11—18 Sep tember, welke het Hoogwaardig Epis copaat heeft voorgeschreven, zal de Katholieke Radio Omroep twee spe ciale uitzendingen verzorgen, om de nood in Palestina en de gevaren voor de Heilige Plaatsen onder de aan dacht der luisteraars te brengen. Op Dinsdag 13 September aan vooravond van het feest van Kruis verheffing spreekt 's morgens om 11.30 uur dr. J. v. d. Ploeg O.P. pro fessor in de H. Schrift aan het Al- bertinum te Nijmegen, over „Het Hei lig Land". Tijdens het ziekeniof op diezelfde dag van 16.30 tot 17.00 uur houdt drs. Dijkers S.M.M. van de H. Landslide ting een toespraak. Het ziekeniof wordt uitgezonden uit de Carmel van de H. Landstichting te Nijmegen. Lederfabriek te Rijen verbrand Een dode Gisternamiddag is te Rijen (N. Br.) een lederfabriek der fa. A. A. Buys aan de Stationsstraat tot de grond toe afgebrand. De 22-jarige arbeider J. Raayma kers uit deze gemeente kwam daar bij in vlammen om. Juist tegen het einde van de werk tijd om 5 uur ontstond een hevige ontploffing in de fabriek, waardoor een grote hoeveelheid brandbare chemicaliën, die voornamelijk ge bruikt werden voor het vervaardi gen van kunstleder, in brand vloog. Hoge vlammen ontwikkelden zich en in enkele minuten stonden de ge bouwen in lichter laaie, terwijl door de verzengende hitte de brandweer aanvankelijk op een afstand moest blijven. Spoedig arriveerden nog 2 wagens met schuimblussers van het nabij gelegen vliegveld, alsmede de brandweren van Tilburg en Gilze. Twee gewonde afkomstig uit Oos terhout werden in het ziekenhuis te Breda opgenomen. De schade is aan zienlijk. In de fabriek, die ongeveer 35 me ter lang was, vonden tien arbeiders werk. Omstreeks kwart voor vijf ontstond er in de fabriek, temidden van de arbeiders, een ontploffing van althans in verhouding wat la ter volgde geringe omvang. Direc tie en kantoorpersoneel wilden in de fabriekshal gaan kijken, wat ide was, doch kregen daarvoor niet meer de tijd, doordat enkele ogenblikken later een geweldige ontploffing volgde, waarbij steek vlammen van 25 a 30 meter hoog opschoten en welke op 15 a 20 kilo meter afstand was te horen. Het vuur verspreidde zich onmiddellijk over de gehele fabriek, waarin zich zeer brandbare stoffen als cellulose en benzol grondstoffen voor de kunstlederbereiding bevonden. De vaten benzol waren in kelders onder de fabriek opgeslagen. De in houd van twee van deze kelders bleef gespaard, de derde ging verlo ren. Verder werd het gehele gebouw verwoest. 44 a u44 c4uf4 Aanvankelijk werd nog getracht I ^uurd^door met in de fabriek aanwezige schuim-1 Bussum, rijdende BRAND IN LANDBOUWSCHUUR KOST HET LEVEN VAN DE EIGENAAR. Te IJzendijke is brand uitgebro ken in een landbouwschuur. Nadat de brand was geblust kwam men tot de ontdekking dat in de ruïne het stoffelijk overschot van de eigenaar zelf lag. Hij was enige weken gele den uit het krankzinnigengesticht ontslagen. Men vermoedt dat hij zelf de brand heeft gesticht. Mensen die Donderdagmiddag in het station Zevenaar stonden zagen tot hun verbijstering de trein die om 15.10 uur uit Arnhem was vertrok ken binnenrijden terwijl een man zich krampachtig aan de locomotief vastklemde. De man was aan een been gewond en zijn kleren waren gescheurd. Het was de machinist C. van den Elskamp uit Arnhem. Hij had zijn machine in Arnhem precies op tijd op gang gebracht, maar even voor Westervoort ontdekte hij, dat er aan de locomotief iets haperde. Hij meen de deze technische storing wel even te kunnen verhelpen terwijl de trein reed, verliet de cabine en scharrelde langs de zijwand van de locomotief naar voren. Daarbij raakte hij evenwel een van de koppelstangen. Zijn kleren wer den gescheurd en hij kreeg een wond aan een been, zodat hij niet terug kon keren naar zijn cabine. Maar hij weigerde de trein te laten stoppen, integendeel, hij gaf de leerling-ma chinist bevel door te rijden, opdat de trein op tijd Zevenaar zou bin nenlopen. Over een afstand van tien kilo- aan de buitenzijde van de locomotief meter heeft de machinist zich toen moeten vastklemmen. In Zevenaar werd hij direct naar het ziekenhuis gebracht, maar daar bleek gelukkig, dat zijn verwondingen niet ernstig waren. „Alg. Dagbl." MONTFORTAANSE BEDEVAART NAAR FATIMA. 16 October Lichtbaken van H. de Greeve uit het genadeoord. Vrijdag 7 October vertrekt uit Ne derland en België de grote Montfor- taanse bedevaart naar het genade oord van de H. Maagd te Fatima om in de geest van boete en gebed Gods bijstand af te smeken tegen de geva ren die Christendom en beschaving bedreigen. De bekende Nederlandse radio priester Henri de Greeve zal met de ze bedevaart mee trekken en op Za terdag 15 October van de plaats der verschijningen zijn Lichtbaken uit spreken, om nogmaals heel de Chris tenwereld op te roepen tot een leven, van gebed en offer. De leiding dezer bedevaart ver zoekt hun, die gedwongen zijn thuis te blijven, zich met de pelgrims in gebed en offer te verenigen, opdat op Maria's voorbede het zwaard der Goddelijke gramschap worde tegen gehouden en de wereld door Gods barmhartigheid van de nood en de dreigende gevaren bevrijd worde. „GULDEN GOED OP WEG HARD TE WORDEN" Min. Lieftinck naar Amerika Ter bijwoning van de jaarlijkse vergadering van het internationale monetaire fonds te Washington is gisteravond de minister van Finan ciën, prof. mr. P. Lieftinck, per KLM machine van Schiphol vertrokken. Inzake een mogelijke devaluatie van sommige valuta's zeide de minis ter bij zijn vertrek, dat dit vraag stuk waarschijnlijk niet ter sprake zal komen, te meer niet daar de be sprekingen openbaar zijn. Op de vraag, hoe het zou staan met de gulden ten opzichte van de 'dollar nadat de besprekingen in W rgton zijn gehouden, antwoord- t minister: „De gulden is goed c# .^iUharde valuta te worden". blussers de brand te bestrijden, maar teger. de enorme vuurzee was dit materiaal niets te beginnen. Daarna verschenen de reeds genoem de brandv/eren, die omstreeks zes uur de ergste vuurgloed gedoofd hadden, hoewel de brand na die tijd nog even opleefde in het laborato rium, waar verschillende chemische stoffen vlam vatten. Het nablus- singswerk zcl vermoedelijk de hele nacht in beslag nemen. De toestand is niet geheel zonder gevaar, doordat de smeulende massa boven de gloeiende vaten met benzol, die zich nog in de kelder bevinden, ligt. Het stoffelijk overschot van J. Raaymakers, de jongste zoon van een weduwe, werd pas om halfzeven gevonden. Vermoed wordt dat hij bij een poging tot vluchten is ingeslo ten. Twee personen kregen brand wonden, namelijk de 32-jarige A. van Mook uit Breda en de 5C-jarige Th. Simons uit Oosterhout. Zij wer den naar het ziekenhuis te Breda gebracht, waar Simons een bloed transfusie kreeg, van Mook kon na behandeld te zijn naar huis gaan. De oorzaak van de ontploffingen is nog onbekend. De schade is uiter aard aanzienlijk, maar een enigs zins nauwkeurige schatting kon nog niet gegeven worden. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Reeds eerder, namelijk in 1943, is de fa briek der f Buys geheel afgebrand. Het onderzoek is in handen van de rijkspolitie te Breda. Nader vernemen wij nog, dat geen schade is ontstaan aan een naburige fabriek zoa' in het eerste deel van dit bericht werd gemeld. 14 September: Vebodag in Leiden |7R ZIJN ZO van ^lie regelmatig terugkerende gebeurtenissen in Lei den; m,eestal zit er weinig verandering in, maar toch zijn ze steeds het vermelden waard. Eén daarvan is zeker de Vebo-tentoonstelling, de hoogtijdag voor de veehouders uit de Rijnstreek rondom Leiden, die telkenjare hun mooiste beesten en beste kazen naar Leiden brengen. Het is dan geen marktdag; er klinkt geen handgeklap, die een koop bezegelt. Op de Vebodag wordt slechts vertoond waartoe de veehou ders in staat zijn. En de steeds stij gende belangstelling voor deze jaar lijkse gebeurtenis bewijst, dat de vakkennis en resultaten omhoog gaan, zelfs zó dat Leidens omgeving thans een duchtig woordje meespreekt als het gaat over het fokken van vee! Omstreeks 6 uur Donderdagavond is op de Rijksweg Hilversum-Bussum nabij het zwembad Crailoo een dode lijk ongeluk gebeurd. Een auto, be- jarige R. A. uit de richting Hil versum,'wilde bij het zwembad links af slaan en gaf dit te kennen door zijn richtingaanwijzer uit te steken. De bestuurder van een achter auto rijdende motor, waarop een duopassagier was gezeten, bemerkte dit te laat en botste met volle kracht tegen de auto. De duopassagier, de 25-jarige J. Bos uit Weesperkarspel, werd 8 meter verder op de weg ge slingerd en liep een sdhedelbasis- fractuur op. In de R.K. Ziekenver pleging te Hilversum, waarheen het slachtoffer was vervoerd, is hij gis termorgen aan zijn verwondingen overleden. De motorrijder bekwam geen letsel. Het Nederlandse motorschip „Me- relêê groot 206 brt., rederij „Rijn- lloyd", Rotterdam, is, komende van Antwerpen met bestemming Dieppe in de Scheldemon in aanvaring ge komen met de Panamese tanker „Sidlinghill", die van Antwerpen kwam en op weg was naar Bahrein. De Panamese Tanker is 10.172 brt. groot en behoort tot de „Overseas Tank Ship Corporation" te Panama. De „Merel" is naar de haven van Vlissingen gegaan, heeft aver® aan de vorsteven en beide ankers verlo ren, maar maakt geen water. De Pa namese tanker ligt op de rede van Vlissingen ten^nker. CONGRES K.V.P. De Katholieke Volkspartij zal dit jaar haar Congres houden op 12 en 13 November a.s. te Utrecht in Tivoli. Zwartblaar weer het sterkst vertegenwoordigd Dat is niet altijd zo geweest; het is nog niet zo lang geleden, dat er in Rijnland practisch geen aandacht besteed werd aan de fokkerij. Het ging er slechts om een zo groot mo gelijke plas melk uit de koe te ha len, hoe hoog het vetgehalte was deed er niet toe. Dat werd immers toch niet betaald! Maar dat is veranderd. Er kwa men andere landen op de wereld markt met zuivelproducten, waar van Denemarken en Australië wel de gevaarlijkste concurrenten waren Wat de boter betreft zijn zij er maar al te goed in geslaagd de Neder landse zuivelhandel een klap toe te brengen. De kaas echter bleef voor alsnog een kwaliteitsproduct, waar mee Nederland de hoogste eer in legde. En dit moet zo blijven! De zuivelindustrie is een van onze voor naamste bronnen van bestaan en in komsten; de sleutel van deze pro ductie is de fokkerij. En hiertoe wil de Vebo een bijdrage leveren, die in de loop der jaren bewezen heeft door de boeren gewaardeerd te wor den. Immers ruim 30% van de Zuid Hollandse veehouders zijn doelbe wuste fokkers geworden. Zij helpen de naam van het Hollandse stam boekvee en zijn zuivelproducten in binnen- en buitenland hoog houden. Daarom is de Vebo-tentoonstelling zo'n belangrijke dag voor Rijnland en ook voor Leiden zelf. Want als Rijn land voorspoed kent, vindt dit een echo in Leiden, dat als centrum van Rijnland een zeer belangrijke plaats vervult. Zo staan we dus weer aan de voor avond van de Vebo, de negende die sedert de oprichting wordt gehouden Over enkele dagen, op Woensdag 14 WEDEROM BEPERKTE KEUZE vooroorlogse KARPETTEN LOPERS PANDER BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 4.EIDE' September, zal het beste van het beste naar Deiden komen. Dat de kwaliteit werkelijk goed zal zijn, dankt de Vebo reeds bij voorbaat aan de verschillende fokveedagen in de omgeving, die eigenlijk als een zeef werken en zij het niet offi cieel de koeien een waarmerk geven: „Jij mag naar de Vebo toe!" Wat er te zien zal zijn Ruim 1Ó00 stuks vee zullen a.s Woensdag de Leidse Veemarkt be volken. Onder hen nemen natuur lijk de koeien de belangrijkste plaats Het zwartblaar-veeslag wordt vertegenwoordigd door 65 stieren, 200 individuele inzendingen in ver schillende afdelingen en 27 groeps- inzendingen, alles bij elkaar onge veer 430 stuks zwartblaar. Het zwar-tbont-veeslag komt ook )ed voor de dag met in totaal bij na 300 stuks, waar onder 30 stieren bijna 100 individuele Inzendingen en 32 groepen. Daarnaast worden er 70 paarden (warmbloed), 100 varkens (Gr. Y-type), 130 schapen (Te'ssels type) en 60 geiten (alle Zuid Hol lands Stamboek) verwacht. Ook deze keer zal aan de tentoonstel ling een veebeoordelingswedstrijd worden verbonden, waaraan leerlin gen en oud-leerlingen van land bouwscholen kunnen meedoen. Deze wedstrijd is een unicum in het land en verheugt zich in een stijgende be langstelling, vooral daar een zeer deskundige jury zich hiervoor schikbaar heeft gesteld. Evenals het vorig jaar zal weer een kaaskeuring plaats vinden, keer in een grote tent (5x15 meter), die in de omgeving van molen „De Valk" zal worden opgesteld. Veer tig inzendingen worden verwacht. De prijzen zijn dit jaar ook weer niet mis. Ruim f 3500 is hiervoor beschikbaar gesteld, benevens ver schillende bekers en medailles! De minister van Landbouw stelde twee medailles beschikbaar voo» de kam pioen stieren zwartblaar en zwart bont. Bij de zwartblaar-stieren zal Gustaaf 3441 R.P.S. ongetwijfeld een goede gooi doen naar deze me daille, omdat deze stier (van A. H. Rotteveel, Oude Wetering) record houder is met het hoogste aantal nunten ooit door een stier "behaald. De commissaris der Koningin stelde een medaille beschikbaar voor beste productie-koe (zwartbont) ge fokt in Zuid Holland. Daarnaast zijn er vele medailles en prijzen geschon ken door gemeentebesturen, land bouworganisaties en diverse coroora ties, particulieren en veevoederhan delaren. In de zuiveltent zal een afdeling worden ondergebracht van de Wol federatie, waarop zowel de diverse soorten schapenwol als de daarvan gemaakte producten ten toon steld zullen worden. Bioscopen Luxor. Meestal zijn de indruk ken van een juist-geziene film reeds aan het vervagen, wanneer we de deur van de bioscoop achter ons we ten. Nu echter, wanneer we naar huis gaan door de straten, waarin de warmte van de dag nog hangt, schok ken de beelden van de film nog door ons heen. In de halve duisternis zien we, als in een nachtmerrie, weer het kamp in „De laatste etappe". Men sen komen mensen gaan. Mensen als u en ik. Maar die daar zijn uitge teerd, tot stervens-toe gegeseld om de misdaad, geboren te zijn. Prik keldraad en modder, gruwelijk ver magerde gestalten en Nazibeulen. Geslagen mensen, weerloos en we zenloos en Nazi-beulen. Dat is de film „De laatste etappe". De film over de concentratiekampen. De film over de naamlozen, die moe dig genoeg waren om ware heldin nen te zijn. De film over de geen menselijkheid meer kennende laf aards, die de gaskamers bevolken met hun gefolterde slachtoffers. Het laatste woord in deze film is: „Nooit meer Auschwitz". „Opdat wij niet vergeten", luidt een slagzin. Opdat er nooit nóóit meer concen- ü-atiekampen zullen worden ge bouwd, willen wij er achter voegen. En opdat allen hiervan overtuigd zullen raken, moeten allen, die niet behept zijn met een ongezonde sen- satielust, „De laatste Etappe" gaan zien. Niet. omdat deze film een mid del zou zijn om haat te kweken en te gaan wanhopen aan de humani teit. Deze opzet is niet aanwezig. Zij wil slechts een aansporing zijn om niet te vergeten: de wreedheid, de geselingen, de gaskamers. Het scennario behoefde niet ge fantaseerd te worden: het materiaal was overvloedig genoeg om een waar document te maken. Misschien hier door viel het de Poolse cineasten, die deze film maakten, gemakkelijker, om tevens een artistiek verantwoord werk te maken. Het kampleven werd met een zekere schroom vastgelegd, de waarden ervan werden zorgvul dig gekozen. De suggesties zijn soms sterker dan de vertoonde beelden. Op onze weg naaf- huis zien we rook uit een fabrieksschoorsteen kringelen en verwazen in de donke re lucht: het is weer een herinnering aan de rook der gaskamers. Deze film, welke onder auspicieën van de vereniging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd) in Luxor wordt vertoond, is toelaat baar voor 18 jarigen. Trianon. Een prestatie te leve ren, zonder daarbij op het oog te hebben dat men geëerd en aanbeden wordt, louter en alleen als herinne ring voor later aan een groots gebeu ren, waaraan men nog vaak heel prettig kan terugdenken, is iets wat in deze tijd van sport verdwazing en heldenverering een beetje vreemd aandoet. Toch kan het wel eens voorkomen, althans op het witte doek, zoals wij zagen in „De grote race", waarin de boeiende geschiede nis verhaald wordt van een klein meisje, dat dol is op paarden en langs een wel zeer ongebruikelijke weg in het bezit komt van een eerste klas renner. Het komt natuurlijk zo ver dat de snelle „Pie" naar de course gaat en als eerste eindigt op de „Grand National". Maar voordat het zover is gebeurt er nog heel wat, waarin Mickey Rooney als vriendje en trainer een groot aandeel heeft. Het is een onderhoudende film met knap spel, mooie kleurenopnamen en een juist aangevoelde climax, die de spanning ten top voert in een helse nek-aan-nek-race. - le leeftijden. Lido. De hoofdfilm van deze week is „Een vrouw werd verkocht", waarin de geschiedenis verhaald wordt van een kolonist in Amerika, die reeds vroeg zijn vrouw heeft verloren en met zijn zoontje alleen achter blijft. Voor de opvoeding van de jongen „koopt" hij zich een vrouw in een naburige nederzetting, 1 doch zelfs het^kind beschouwt haar als een onvrije vrouw en een „indring ster". Zij is dit allerminst, anders ware ze al lang weggelopen. Zij wacht slechts haar kans af om te tonen, dat zij èn het kind èn zijn vader iiefheeft. Die kans komt bij een Indianen-overval, als zij haar leven op het spel zet om haar man te redden. Daar toont ze ook haar schietvaardigheid, wanneer de dianen hun hut in "brand schieten. Intussen is hun zoontje op een paard naar de naburige nederzetting geijld en er komt juist bijtijds hulp om hen te ontzetten. Daarmede komt ook de ommekeer in het leven der drie mensen, die als vreemdelingen voor elkaar oder hetzelfde dag vertoef den. In de hoofdrol speelt Loretta Young de tweede moeder, William Holden en Robert Mitchun de man nelijke hoofdrollen. En zij doen het voortreffelijk, zodat deze film het aanzien waard is. Rex draait deze week de enigszins griezelige film „Kus des doods". Het is een geschiedenis uit de onderwe reld van New York, welke aanvangt met de arrestatie van een jongeman, die bij een juwelendiefstal betrok ken is. Op alle mogelijke manieren tracht de politie hem aan het spre ken te krijgen, maar aangezien hij blijft zwijgen, kan de bende, waar toe hij behoort, rustig haar misdadig werk voortzetten. Na drie jaar komt er verandering in de situatie, wan neer de vrouw van de tot langduri ge gevangenisstraf veroordeelde jon geman. mede dqor de schuld van zijn kornuiten, vroegtijdig aan haar eind komt. Hij wil dan een ander leven beginnen, maar erg gemakkelijk is dat niet. want hij moet daarvoor uit .de school klappen en de bendeleden zijn op een dergelijk punt onbarm hartig. Er volgen heel wat hachelij ke momenten met de nodige schiet partijen alvorens het happy end aanbreekt van deze film, die wat compositie en sfeer betreft in haar genre slechts tot de middelmatige producten gerekend kan worden. Voor volwassenen. Casino heeft de dolle film „Die dwaze mr. Jones" voor deze week geprolongeerd. Het is in deze film als in de hele dwaze wereld, grootste gekken hebben vaak beste kaarten. Want mr. Jones mag nog zo'n halve gare zijn. tenslotte is hij alleen toch maar de baas. Deze lach-film is voor alle leeftijden. van de Vrouw EEN WOORD AAN ALLE DAMES IN LEIDEN. Nu de vacantietijd weer ongeveer voorbij is en de zaken hun gewone loop krijgen, gaat de R.K. Vrouwen beweging weer over tot haar activi teiten met grote bezieling, nieuw enthousiasme en verse krachten. We zijn tevreden over het afgelopen jaar, zowel wat onze avonden betreft als het ledental. Het Vrouwengilde telt ruim 220 leden, de K.A.V. ruim 420. Een goed begin! Dames van de hogere standen, in tellectuelen en middenstand, eerst een woord tot u. Ik behoef u toch waarlijk niet duidelijk te maken, dat een gezonde, frisse Vrouwenbewe ging voor onze stad van groot ge wicht, ja zelfs op dit moment nood zakelijk is. U weet ook wel, dat O. H. Vader de Paus u gaarne ziet aan gesloten als leden. Dat is op zich reeds een argument van grote waar de. Maar u weet beslist niet, hoezeer uw lidmaatschap en uw aanwezig heid op onze bijeenkomsten op prijs wordt gesteld! U weet ook nog niet voldoende, welke prettige en leerza me avonden het bestuur organiseert. We openen dit nieuwe jaar met een op peil staande avond onder lei ding van Ben van Hest, waarschijn lijk op 23 September (wordt nog na der aangekondigd). Dan volgen bij eenkomsten over Opvoedkunde, Lit teratuur, Kunst, Levensstijl enz., al les door bekwame krachten. De le den krijgen schriftelijk bericht. Geeft u daarom op bij een der leden van het bestuur (mevr, Bergers, Doeza- straat 23, presidente).Mevr. Barend- se, J. v. Houtkade 39; mevr. Niemer, Rijnsburgerweg 88; mevr. Tolenaar, Plantsoen 63; mevr. v. Uulden, Zee manlaan 13; mej. A. Wijtenburg, de L. de Kanterstr. 3. Het bestuur doet bij deze een dringend beroep op de dames, die reeds lid zijn om haar kennissen en vriendinnen op de hoogte brengen van onze Beweging en haar te winnen voor het Gilde. Het bestuur stelt gaarne een boek naar keuze ter beschikking voor de winnares in deze goede activiteit. Met niet minder klem vraag ik aan .de dames uit de arbeidersstand om haar organisatie tot nog grotere bloeit te brengen en zich aan te slui ten bij de K.A.V. (mevr. v. Oijen, Anna Paulownastr. 1, presidente). Ook hier wordt gezorgd voor goede, nuttige en prettige avonden. Ik vertrouw, dat dit korte woord zijn uitwerking niet zal missen. Het moet voor alle dames een eer zijn door onderlinge samenwerking een R.K. Vrouwenorganisatie te hebben opgebouwd, die niet alleen door haar aantal, maar ook door haar gehalte tot voorbeeld kan worden gesteld. P. Dr. Calasanctius, Geestelijk Adviseur. NED. KATH. VROUWENBEWEGING AFDELING K. A. V- Dinsdag 6 September was een grote dag voor de K. A. V.-leden, de dag waarop zij een prettige boottocht zouden maken, 's Morgens om kwart voor negen trokken groepjes leden reeds naar de Haven, waar de boot gereed lag, om het grote K. A. V.- gezin op te nemen, nadat eerst ver schillende oude moedertjes per auto waren afgehaald. Om half tien werd met 200 dames vertrokken. Even kiwam de regen plagen, doch al spoedig brak de zon door. Pater Calasanctius bad het reis- gebed en daarna zette de jonge ac cordeonist Rienus Ouwerkerk een vrolijk liedje in, terwijl koffie en sprits werd rondgediend. Genietend van de mooie tocht, on dertussen het twaalfuurtje verorbe rend, werd om half één Schiphol be reikt. waar de groep in drie delen gesplitst werd voor een rondgang. Veel is daarbij geleerd over het in gewikkelde luchtvaartverkeer en de hilariteit ontbrak niet toen van de groep een foto gemaakt moest wor den. Om half drie vertrok de boot weer. Op het bovendek werd ruimte ge maakt voor een dansje en een kopje thee verhoogde de gezelligheid. In deze uitstekende stemming werd Lei den weer bereikt. De dames zullen nog vaak met veel genoegen aan deze dag terugdenken, die zo goed kon slagen dank zij de medewerking van de hoofden der scholen, die de kin deren lieten overblijven. Het Bestuur, Secr. Heerengracht 67, tel. 26509. Degenen, die zich als lid willen opgeven, kunnen dit doen aan on derstaande adressen: mevr. v. Oijen, Anna Paulownastraat 1. mevr. de Groot, Sumatrastraat 100a. Mevr Uphoff, Roemer Visserstraat 21, mevr Schoon, Levendaal 121, mevr. Driës- sen, Herengracht 67. Naar Haarlemmerstraat 1 23, Attentie: Cecilia-koor! De re petities zijn weer begonnen niet meer zoals voorheen op Vrijdag-avond, maar vanaf heden op Maandag-avond aanvang 8 uur in gebouw Toonkunst. De leden worden verzocht allen aan wezig te zijn. Tevens aanmelding van nieuwe leden iedere repetitie avond. Mooie koorwerken zullen bij voldoende deelname in studie wor den genomen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2